KEES HELDER Mo 115 Zaterdag 14 Februari 1915 39e Jaargang Een goed portret Bezit blijvende waarde. Binnenland. Ui! de Provincie. FA J. A. L. G. WITTE Qit nummer bestaat uit twee bladen FOTOGRAAF Langedelft t 34 - Middelburg WIJNHANDEL GOES Telefoon No. 264. Brtikkers-Exploihnten OOSTERBAAN LE 80INTRE GOES Bureaux: Lange Vorsts'.raat 68—70, Gees Tel.: Redaetie no. It; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De mijnramp bij Dortmund. Volgens de laatste berichten zijn uit de mijn Minister Stein tot dusver 121 lij ken van bij de ontploffing omgekomen mijnwerkers opgehaald. Naar de oorzaak van de ramp zal Maandag een officieel onderzoek worden ingesteld. Te oordeelen naar den omvang der aangerichte verwoesting moet de explosie zeer hevig zijn geweest. De eerste zone is geheel ingestort. Uit het voorste gedeelte daarvan heeft men de lijken kunnen ber gen, doch het achterste gedeelte is tot dusver niet te bereiken geweest, daar het vol verstikkende gassen staat en men dus eerst versche lucht moet toevoeren om de reddingsploegen voor verstikking te vrijwaren. Door den geweldigen lucht druk zijn bij de ontploffing de kolenwa gens in de mijn ver weggeslingerd. Eenige mijnwerkers zijn omgekomen, doordien de luchtdruk hen tegen de wanden van de mijngangen verpletterde, doch hun aantal is betrekkelijk gering. De meeste slacht offers zijn den verstikkingsdood ge storven. De rouw in Dortmund is algemeen; de gemeenteraad zal een rouwbetooging hou den. De commissaris van politie heeft op den dag der begrafenis van de slacht offers alle openbare vermakelijkheden ver boden. Er zijn reeds maatregelen getrof fen om de achterblijvende betrekkingen te steunen. President Ebert heeft 50.000 mark, de socialistische partij 25.000 marls geschonken en de gemeenteraad van Dortmund zal ook beraadslagen over een voorstel tot steun. Ook zullen openbare inzamelingen worden gehouden. Een medewerker van de „Köln. Volks- ztg." seint aan zijn blad: 138 dooden. Deze vreeselijke roep ging door de straten van Dortmund, Herno en de geheel-e omgeving. Per auto van Dortmund kwam ik voor de mijn Ministei Stein aan. De lucht is grijs, het weei regenachtig. Het is bijna nog donker. Zwart van de menschen zijn de straten naar de mijn en de ingang tot de schacht is formeel belegerd- Schupo-beambten ver sperren den weg en dringen "de massa, die telkens weer met kracht voorwaarts komt, terug. Alom hoort men zuchten en schreien. Hier zie ik vrouwen, die wan hopig jammeren om haar mannen, daar ontmoet ik groepjes kinderen, die angstig rondom moeder zijn gegroept, wier oogen onafgewend staren op de poort waaruit zij met koortsachtig ongeduld haar man verwacht. De financieele schandalen te Berlijn. Justitzrat dr Werthauer, die beschul digd wordt, het geschrift van Kutisker, dat de directie der Steinbank van woeker beschuldigt, te hebben opgesteld, is gis ternacht bij zijn terugkeer uit Dresden op het Alhalterstation gevangen genomen en naar het hoofdbureau van politie ge bracht, waar hij is vastgehouden. Gister ochtend is hij, om verhoord te worden, waar Moabit overgebracht. Tegen Wert- hauer's compagnon dr Engelberg was ook een bevel tot gevangenneming uitgevaar digd. Dr Engelberg kon echter met over tuigende bewijsstukken staven dat hij aan de zaken van Kntisker part noch deel had gehad en is deswege weer vrijge laten. Korte berichten. Het werk op de scheepswerven in de Vereenigde Staten, zoowel aan de Oost als aan de Westkust, zal met ingang van 1 Maart ingekrompen worden en er bestaat kans, dat een deel van het per soneel ontslag zal krijgen; zulks tenge volge van gebrek aan middelen. In Noorwegen heeft de tweedaagsche storm in vele deelen des lands groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer tusschen Oslo (Kristiania) en Bergen moest gisteren worden gestaakt. Op den Schilthom bij Mürren (Zwit serland) zijn bij een uitstap op ski's de Engeïschman Wills en mej. Müller door een lawine bedolven- Mej- Müller is nog levend onder de sneeuw vandaan gehaald doch Wills was reeds dood toen men hem vond- In de Canadeesche havensteden zijn bijzondere ambtenaren benoemd, die er bepaaldelijk op hebben te letten, dat in het land aankomende landverhuizers niet in handen van oplichters vallen. Volgens een wonderlijk bericht uit Madrid zouden alle gasten van het Grand Hotel daar, nadat zij door een narco tisch middel bedwelmd waren, volkomen van hun geld en sieraden beroofd zijn. Pensioenbetaling. Het departement van financiën meldt: Bij het departement van financiën is een veranderde wijze van pensioenbeta ling in voorbereiding. In verband hier mede wordt aan alle gepensionneerden (met uitzondering van de gepensioneerde weduwen en weezen, van de gepension- neerde gemeenteambtenaren, van de In dische gepensionneerden en van hen, wier pensioen op hun postrekening wordt bijgeschreven), in hun eigen belang ver zocht, aan het dep. van financiën, afd. pensioenen en eerediensten, spoedig schriftelijk mede te deelen, in Welke ge meente zij metterwoon zijn gevestigd, met vermelding van straat en huisnummer, het nummer der pensioenakte en de be trekking, w'aarin zij zijn gepensionneerd. Een eigenaardig geval. Aan de Meelfabriek „Holland" te Am sterdam wérd het vorig jaar een contract afgesloten met de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders en den R. R. Bond van Fa brieksarbeiders. Zij Worden in bedoeld contract genoemd partij ter andere zijde. Wat is nu het geval? Die „moderne" organisatie zegde het contract zonder eenig overleg met den R. IC. Bond op, terwijl deze op het standpunt stond, dat het contract moest worden gecontinueerd en dus niet opgezegd. D|e directie wilde ook continueering. Loopt het contract nu door? Een eigen aardig geval, Waarover het oordeel der juristen wel eens uit elkander kan loo- pen. We zien met belangstelling de be slissing tegemoet. Actie in het Kleedingbedrijf. Men schrijft ons Van den heer v. IJsselsteijn, in zijn kwaliteit als Rijksbemiddelaar, kwam bij de Werknemersbonden een oproep in, om vandaag bij hem te verschijnen, voor het verschaffen van inlichtingen, inzake het dreigend conflict in de kledingindustrie (maatbedrijf). Naar aanleiding daarvan hebben de werknemersbonden aan den betrokken Werkgeversbond op 12 Febr. bet volgende schrijven gezonden: „In verband met het verzoek van den beer v. IJsselsteijn aan onze bonden, om hem als Rijksbemiddelaar inlichtingen te verschaffen betreffende het dreigend conflict in de kleedingindustrie, een ver zoek dat waarschijnbjk ook door uwen bond Wel zal zijn ontvangen, stellen wrj uw' bestuur voor, uwen maatregel, om geen werk uit te geven aan de leden onzer bonden, op te schorten met min stens één wleek. Djit lijkt ons de èenige Weg, om alsnog te trachten een scherp en uit den aard der zaak langdurig con flict te vermijden, dat in zijn gevolgen sterk zou inwerken op de bëdrijfsverbou- dingen en zeer zeker ook voor uwe Tir- ïha's in elk geval 'sen gróót badeel zou beteekenen. Indien u op deze gedachte zou kunnen ingaan zeggen wij toe, even eens de door ons voorbereide maatregen len op te schorten. Hoewel uwe houding daarmede niet in overeenstemming is, Willen wij vooralsnog aannemen, dat het niet uWte bedoeling is, met opzet naar een conflict te drijven. De Olympische spelen. Fe classis Den Haag der Geref. Kerken heeft in haar vergadering besloten via de Deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid te adviseeren tegen het beschikbaar stellen van een bedrag van f 1 millioen voor de voorbereiding der Olympiade hier te lande in 1928. Bezwaren zullen worden ontwikkeld in verband met de Zondagsrust en voorts be denkingen van moreelen aard. Op het bedenkelijke van zoo'n groote uitgaaf in een tijd van allerlei bezuinigingen te wij zen, ware volkomen juist, maar ligt niet in de eerste plaats op den weg eener ker kelijke vergadering. O ve r I n d i Twee berichtjes uit de „Blauwe Vaan". Het eerste luidt: Na het uiten van eenige pessimis tische klanken ten opzichte van de drankfabrikage te Schiedam, zei de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas onlangs: „Hiertegenover staat, dat de vermin dering van den accijns in Ned. Oost- Indië tegen het einde des jaars haar gun- stigen invloed begon te toonen en er weder hoeveelheden van eenige beteekc- nis daarheen werden verladen." Het tweede luidt: Aneta meldt, dat de Indische regee ring vergunning heeft verleend tot het oprichten van de Pengalengansche spi- ritus-fabriek, maar weigerde de op richting van de jeneverstoke rij toe tè staan. Zeeuw sc he Wieek te Rotterdam. De Vereeniging voor Volksontwikkeling Ons Huis te Rotterdam, is voornemens van 1928 Maart 1925 een Zeeuwsche Week te houden, welke zal omvatten: Een Tentoonstelling (landbouw, oester cultuur, kantindustrie, Zeeuwsche klee- derdrachten en lijfsieraden, gaaischieten, houtsnijwerk, Prenten van oude kleeder drachten, afbeeldingen van stedelijke en landelijke houwkunst, origineele reclame platen, enz.., Schilderijen en grafisch werk van in Zeeland wonende of gewerkt heb bende knnstenaars> Den strijd tegen het water (bedijkingen en zeeweringen), Mo dellen van hoogaartsen, Foto's van de vogelwereld op Schouwen). Voordrachten over Jand en volk, ook in dialect. Een folkloristische demonstratie (volkszangen, reidansen, enz,) onder leiding van den heer G. Houtekamer van Kloetinge. Het paleis op den Kneuterdijk. Zooals men weet, heeft de Koningin eenige jaren geleden het paleis op den Kneuterdijk in Den Haag beschikbaar ge steld tot ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken, voor een be paalden termijn, welke binnenkort ten einde loopt. Het moet niet in de bedoeling liggen, dezen termijn te verlengen.- (In dit verband herinneren wij aan het bericht, maanden geleden reeds gelan ceerd, dat dit paleis voor Prinses Juliana zou zijn bestemd. De Vlootwet. De Minister van Marine deelt in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer mede betref fende de plannen der regeering inzake de Vlootwet, dat zoolang niet meerdere ze kerheid bestaat omtrent de aanneming der voorstellen, die in het Protocol van Genève zijn belichaamd, of omtrent den aard en het lot van eventueel volgende voorstellen van den Volkenbondsraad, het naar haar meening niet verantwoord is om ten aanzien van de sterkte en samen stelling der vloot voorstellen te doen die een termijn van meerdere jaren omvatten. Allerlei. Het Verbond van Nederl. Fabrikanten- Vereenigingen bericht in zijn orgaan, „De Nedcrlandsche Nijverheid", dat invoering van de nieuwe Tariefwet niet vóór 1 April a.s. wordt verwacht. Fe tweejaarlijksche algemeene vergade ring van het Chr. Nat. Vakverbond zal Maandag 15 en Dinsdag 16 Juni a.s. te Utrecht in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, gehouden worden. D© Ned. Chr. Ambtenarenbond schreef over bet vierde kwartaal 1924 102 nieuwe leden in, maar moest er niet minder dan 263 afschrijven. Het ledental deelde der halve van 2638 op 2477. Fe- Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam, de heer A. J. Marcusse, die geruimen tijd met ziekteverlof afwezig is geweest, is hersteld teruggekeerd. Hij zal zijn werkzaamheden de volgende week hervatten. Uit Leiden meldt men aan de „Ned.", dat in den toestand van mr. dr J. Schok king nog geen merkbare verandering is gekomen. De Minister van Financiën heeft in studie genomen het vraagstuk der ver laging van den gedistilleerd-accijns- Hef is hem echter niet mogelijk, door eenige mededeeling thans op den uitslag zijner overwegingen vooruit te Ioopen. Het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer over tal vain ontwerpen, o.a. dat omtrent den zomertijd en de afschaffing van de Staatsloterij, dat gisterochtend om 11 uur was aangevangen, was 's middags omstreeks half 2 reeds beëindigd. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot: aanvulling van de Ze gelwet 1917; wijziging van de Successie wet; wijziging van de wet op de Inkom stenbelasting 1914; herziening van de Verdedigingsbelasting II, en wijziging van art. 33 der Leeningwet 1914. De Vereeniging tot bevordering- van Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord- Beveland hoopt blijkens eenö in dit num mer voorkomende advertentie Woensdag a.s. een feestavond te geven voor leden en genoodigden in „Schuttershof" te Go-es. Bovendien zal entree verleend woi'- den tegen betaling van 75 cents. Evenals het vorig jaar is ook thans weer de medewerking verkregen van de Club „De Zuid-Revclanders", die onder leiding van den heer Bo-utekamer met een vrijwel geheel nieuw- programma op treedt. Bovendien zal de hoer Mazure uit Middelburg met eenige zijner leerlin gen rythmische figuren geven. Ook zal worden vertoond een film: uit het Zeeuw sche Volksleven. Onze lezers, die zich den Feestavond van het vorig jaar herinneren, behoeven we zeer zeker niet aan te sporen ook dezen "Feestavond mee te maken. Dat het weer een aangename avond zal wor den, behoeven w-e niet te betwijlfel-en. -Vanuit de dorpen organiseere men, evenals het vorig jaar, gezelschapsreizen per autobus. Gel-et op den grooten toeloop van het vorig jaar, raden we onzen lezers aan tijdig plaatsen te bespreken. Toen Donderdagmiddag de 20-jarige vo-egfer J. uit Breda werkzaam bij den bouw van de R. K. kerk te Aardenburg1 aan zijn werkzaamheden was, had liij het ongeluk nit te glijden en van een ,4 M- hooge stelling naar ben-oden 1© vallen. J. kwam op zijn hoofd' terecht. Geneeskundige hulp was terstond aan wezig. Per brancard werd de deerlijk gewonde naar het Burger Gasthuis ver voerd. De geneesheer constateerde her senschudding. (M,. C.) Bijenteelt. Waar de fruitteelt .op Zuid-Beveland steeds toeneemt, is bet zeker van belang, dat de fruitkweekers ook aandacht schenken aan de bijenteelt. Dinsdag a.s. zullen in de Pr. v. Oranje te Goes twee heeren uit Hulst over de bijenteelt het wcord voeren en daarvan lichtbeelden v-ertoonen. De toegang is vrij, ook voor niet-led-en. Mien raadplege de advertentie in dit nummer. Verbinding met Antwer pen. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg is bericht in gekomen van de Directie der Belgische Spo-orwegen, dat het niet mogelijk is thans te voldoen aan het verzoek om hlet ver trek van -den laatst-en trein uit Antwer pen naar Esschen weder o-p den ouden tijd te brengen, zoodat te Roosendaal aan sluiting op den laatst-en trein in de rich ting Vlissingen wordt verkregen. Met in gang van den zomerdienst (5 Juni a.s.) zal de trein op Zaterdag en Zondag weder op den ouden ^ijd (9-32 G.T.) uit Ant werpen vertrekken; o-p de overige dagen echter niet. Directe belastingen. Ver plaatst ing. 8 Febr. G. Verzijl, kommies 2e kl. van Koewacht naar Hontenisse en ing. 1 Maart J. v. Keulen, kommies le kl. van Kampen naar Amsterdam. Middelburg. Van de bijdragen voor het huldeblijk aan don burgemeester is over gebleven f28 95, welk bedrag is geschon ken aan de commissie' voor het verstrek ken van kleed aren aan behoeftige kin deren beneden den leerpi. leeftijd. Goes. Donderdagavond hielden de Ge ref. Knapen- en Meisjesvergaderingen met Ouders en Begunstigers samen haar jaar feest in do nieuwe Christelijke Bewaar school, die -een uitstekende gelegenheid bleek te bieden voor het houden van der gelijk© vergaderingen. Br was buitenge woon. veel belangstelling-, naar schatting waren ©r ruim 200 p-exs-onen aanwezig. De vergadering werd geopend door den heer Rhi. Wess-els, voorzitter van de Geref. Oudersvereeniging, die er o.a. op wees, dat dankbaarheid ons paste, waar we thans reeds zoover zijn, dat aan de zorgen der Oudersvereeniging niet alleen een Kna pen-, maar ook oen Méisjesvereeniging zijn toevertrouwd. Beide vereemgingen staan onder goede leiding en geven den indruk van opgewekt leven. De knapen en meisjes dc>e<n ook goed hun best o-m te l-eeren wat goed en noodig voor hen is. Nadat de leiding voor het verdere van VEM6HIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f*.— Losse nummers fOtOS Prijs der AdvertentiëM: 1—4 rogels f 1.20, elke regel meer CO el. Bij abonnement belangrijke korting. den avond was overgedragen aan de* heer van Zetten, één van de leiders der K- V., werden door dezen welkom ge- heeten do afgevaardigden van de Her vormde en Evangelische K- Vvan de Geref. Jongelings- en Meisjesvereenigin- gen, van de Geref. Meisjesvereeniging va* Kloetinge en van den Kerkeraad. Daarna werden achtereenvolgens de vele punten, die de agenda vermeldde, afgewerkt. Er werden door de jongens en meisjes ge leverd als wedstrijldnummers: 4 opstellen, 7 voordrachten -en 6 improvisaties. De heeren J. S- Bedet, A. J. van Oosten en H. Schuitmaker werden bereid gevon den, als jury te fungeeren. J>e wedstrijdnummers wei-den afgewis seld door een viertal samenspraken, waar van vooral die over de ontvluchting va* Hugo -de Groot, welke werd gedaan door 4 jongens en 2 meisjes, heel aardig was. Ook het zangstukje „onder Moeders parapluie", waarbij een jongen en ee*. meisje als „Hanneke en Janneke" o-p de klompjes door de zaal stapten, was een aardige afwisseling. i Onder de bedrijnen door werden dooi de goede zorgen van 'de leidsters der meisjesvereeniging en de meisjes den aan wezigen een kop thee en versnaperinge* aangeboden Dp v. d. Veen, die mede ter vergade ring was, sprak de jongens en meisjes koitelijks toe en wees hun op de groote voorrechten, die zij hadden in wat de ouders en leiders(sters) voor hun én hun vereenigingsleven deden en wenschte bun vooral toe, dat zij blijvende, eeuwige vracnien van dit alles zouden mogen ontvangen. Bij monde van dhr van Oosten werd door de jury het resultaat der wedstrijden medegedeeld en enkele goede wenken voor de uitspraak en verdere oefening gegeven. Vervolgens mochten de deelnemers da hun toegekende prijzen in ontvangst ne men. Aan het -einde der vergadering werd door een 5-tal meisjes onder leiding van mej. Spoormaker een tableau gegeven: „Een Kruis met rozen", dat keurig ver zorgd was. Die houding der in 'twit ge- kleede meisjes, liet met klimop en roze* omgeven kruis, -de rood© -en later rood en groene belichting, deden hiet heel goed en was wel een aanmoediging om een volgende maal nog eens iets dergelijks voor te bereiden. De vergadering, die een zeer gezéllig verloop had, weid met een kort slot woord door dhr Wessels gesloten, waarna dhr Fokkema eindigde met dankzegging. Gisteravond sprak de heer A- Peter- meijer van Middelburg voor de Vereen, voor Chr. Winterlezïngen over „Het Lied van de Klok". Do schouwburgzaal van het Schuttershof was zeer goed gevuld, zooals men -dat gewoon is. Nadat de vo-orzitter, de heer W- 't Hooft, den heer- Petermeijler met een enkel wcoaxi. bij het publiek had ingeleid, begon deze zijn voordracht -over de oude en toch' altijd weer nieuwe, belangwekkende stof. Het geheimzinnig -element in het ont staan van de klik schijnt te allen tijde groote aantrekkingskracht op de dich ters te hebben uitgeoefend, zegt spr. Om dit nader aan to toonen wees spr. op een drietal producten der Duitecho litteratuur: „Het klokkengjeten van Bres- lau" van Wilhelm Muller, „De verzonken klok" van Gerhart Hauptmann en „Do wandelende klok" van Goethe, i Onder alle gedichten, die zich met de klok bezig houden, is echter Schiller's „Lied van de Klok" het meest Ixskend en geliefd. Meer dan tien malen werd het in onze taal overgezet, o.a. door bo re emde mannen als Mr Johann-es Kinker, Mr Jacob van Lennep en J. R. Heije. De meest gelezen vertaling is echter zeker wel die, welke J. J. L. ten Kate in 1854 te Middelburg heeft to-t stand gebracht. i De to-onzettingën van Max Rruch e* Romberg hebben ongetwijfeld niet weinig tot de populariteit van dit gedicht bi- gedragen, maai- de voornaamste oorzaak van zijn bekendheid moet toch wiel in zijn inhoud worden gezocht. Geen bijtende sp-ot, maar geestdrift, heilige, rein-e gevoelens, komen erin tot uiting. Alle opzettelijke diepzinnigheid ont breekt. Dlaarom is het ook even geschikt voor eenvoudige, als voor hoogbeschaafde lezers. Schiller beschrijft het ontstaan van de klok en geeft van ieder moment der wording uitzichten op het persoonlijk en maatschappelijk leven der menschlen. Filmachtig' trekken de verschillende heel den aan ons oog voorbij. En toch heerscht er g-een verwarring. Br loopt een draad door het gansche gedicht heen. Het gieten van de klok, de voortgang van het werk, de rustpoozen die het onderbreken, de handgrepen die er hg te pas komen, dit alles vormt den onder grond. Tien zoogenaamde meesterspreu- ken, in het gedicht gemakkelijk te her-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1