Mo 114 Vrijdag 13 Februari 1935 39e Jaargang Staten-Generaal. Biwnlani EERSTE BLAD. Bnituiasl Oil de Provincie. Oit nummer bestaat uit twee biaden Brukkers-Exploitanten: OQSTERBAAN LE 60INTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfs'.raat 68—70r Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Die SOCIALE QUAESTIE. II. (Slot.) Terug naar het Woord' en opnieuw den band aan het Woord. En de Wet geving ga voorop. Zoo wil het ons Pro gram. Doch dan is do eisch daartoe: sterking van het zwakke, en opening der mogelijkheid van degelijker krachts ontplooiing van het particulier initiatief. Het heeft in de laatste jaren aan so ciale weigevers en nieuwe sociale wetten niet ontbroken. Doch menige Wet is tot stand: gekomen, Waarbij de wettenmakers verzuimd hebben de kosten te overre- kenen. Het ministerie-Kuyper heeft daarvan den last ondervonden, toen het geroepen werd om de sociale wetten van zijn voorganger uit te voeren. Er zijn heel w'at Wetten tot stand geko men onder den druk der sociaal-demo craten, die Wel prompt weten hoe 't moet, doch 'tniet zelf behoeven te be talen. Er zal bij verdere in- en uitvoering van nog meer noodzakelijke wtetten meer op de financieele draagkracht der belas tin gbetalenden moeten gelet Worden. Zuid-Hollands Gedeputeerde, de heer H. de Walde, zeker geen man van den conservatieven stempel, merkt zeer te recht op in zijn bekende boek „De A.-R. Partij en haar program v. beginselen" Het wil ons voorkomen dat ook in an der opzicht de goede beginselen wel Wat uit het oog Worden verloren. Er is name lijk een streven: lo. om de w'erking der vrije maat schappelijke krachten (het particulier ini tiatief) in haar waarde te miskennen en haar geen volle recht te doen wederva ren; 2o. de vrijheid van ieder burger, om ter voorziening in zijn behoeften en die van zijn gezin eerlijken arbeid te ver richten, in te perken (het patroonsverbod in de Bakkerswet) terwijl men slechts het doen werken (overmatig of onder ongunstige omstandigheden) mocht in perken 3o. het uitoefenen van nuttige en noo- dige bedrijven van toelating door de Overheid afhankelijk te stellen (Stuwa doorswet) 4o. de aanranding der gemeentelijke autonomie (Woningwet, Pand'huiswet) 5o. het heillooze stelsel van Staatspen- sioneering, zij het, w'at dat laatste aan gaat, als overgangsmaatregel. Het is dan ook een feit dat ten aan zien der sociale wetten van de antirevo lutionaire lijn wordt afgeweken. Wij eindigen met overneming van de volgende woorden van den heer Wirtz (Pfopagandablaadje 1905) Nog steeds geeft het woord, dat de god zaligheid een belofte heeft, niet slechts voor het toekomende, maar ook voor het tegenwoordige leven. Hieruit volgt, dat wij als Antirevolutio nairen er bij blijven om te belijden: „Ik geloof in God Almachtig, Schepper des hemels en der aarde," en dit zetten tegenover 3e leuze: „Ik geloof in 'den mensch"; dat wij niet den Staat laten opgaan in de Maatschappij en evenmin omgekeerd de Maatschappij in den Staat; maat dat wij èn den Staat èn de Maat schappij in eigen sfeer willen houden, zoodat 'We het Gezag hooghouden en paden effenen voor hel vrije initiatief der Maatschappij; dat wij in onze Maatschappij niet zien een aggregaat van individuen, maar een organisch lichaam; en dus heil verwachten van voortge zette sociologische studiën en als ge volg dezer studiën van een gepast ingrij pen der Overheid, waarbij zooveel mo gelijk de organisatie van den arbeid op den voorgrond moet staan. Daarom drong Dr Kuyper reeds in 1871 aan op een wetboek van den arbeid', evengoed als We een wetboek van koop handel bezitten, en toen hem gekscherend gevraagd werd om een enkel artikel vooi <dat Wetboek te redigeeren, gaf hij wel geen artikelen, doch noemde hij dertig titels of hoofdstukken voor zoo'n Wet boek. Het groote gevaar, waarvoor wij hier te ■Waarschuwen hebben is de overschatting van Overheidshulp. Omdat wte bewuste wezens zijn, hangt zoo bijna alles af van den w'aardemeter, dien ons bewust zijn aanlegt. Is. dit leven al ons leven, dan willen we genieten eer we sterven; 'naar gelooven wte in ©en eeuwig leven, dan zoeken wte eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid; maar dan mogen we ook niet vergeten den nadruk te leggen op het Woord gerechtig heid; w'ant „Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën". Een cfonflict tusschen Coolidge en Borah. Volgens een bericht uit Washington heeft er een onderhoud plaats gehad tus- schen president Coolidge en senator Bo- roh, dat over het teruggeven van Duitsche eigendommen liep. President Coolidge ver klaarde zich tegen de teruggave, omdat ernstige verwikkelingen met de gealli eerde mogendheden daarvan het gevolg zouden kunnen zijn. Senator Borah bleef echter op zijn standpunt staan en ver klaarde, dat hij niet bereid is toe te ge ven en verlangde, dat de senaat over zijn motie zal beraadslagen. Waarschijnlijk zal dit meeningsverschil tusschen den pre sident en senator Borah een der belang rijkste punten voor de nieuwe congres zitting worden. De mijnramp fe Dorïmund. De oorzaak van de explosie in de mijn bij Dortmund, waarover wij reeds gisteren schreven, is nog niet opgelost. Geredde mijnwerkers vertellen, dat zij reeds vóór het ongeluk explosies hebben gehoord, maar men was toch niet verontrust, want juist de afvoer van gassen was zeer goed. Na de explosie is de gasontwikkeling zoo sterk geweest, dat zelfs naburige mijnen er onder te lijden 'hadden. In Dortmund zelf heerscht de grootste ontsteltenis. De openbare gebouwen en de mijnen hebben halfstok gevlagd. Een groo te menschenmenigte omgeeft npg steeds de plaats van het ongeluk, die door po litie is afgezet. Verscheidene malen be proefde de jnenigte de poorten te bestor men, zoodat de politie versterkt moest worden. Tot dusver bedraagt het geza menlijk aantal dooden 138. Bovendien zijn twee manschappen van de reddings colonne door vergiftige gassen gedood- Acht mijnwerkers konden levend te voor schijn gebracht worden. De meeste dooden, die boven zijn ge bracht, zijn nagenoeg volkomen verbrand- Velen van hen zijn van tien tot twintig meter ver weg geslingerd an hebben alle ledematen gebroken. De identificatie van de dooden is alleen mogelijk, doordat zij allen penningen met een nummer dragen- Het reddingswerk is met veel gevaar ver bonden, want men rekent met nieuwe explosies. De manschappen moeten el kaar, wegens het uiterst moeilijke werk, na korten tijd aflossen. Zij kunnen ook alleen met gasmaskers en zuurstof-appa raten redding verleenen. In den Rijksdag heeft de voorzitter vóór de opening van de zitting eenige woorden ter eere van de dooden gespro ken. Rijksminister Luth'er heeft zijn be zoek aan de Zuid-Duitsche staten onder broken en zich onmiddellijk naar Dort mund begeven. Korte berichten. In de Tsjecho-Slowaksche Kamer hebben de communisten zoo'n lawaai ge maakt, dat de voorzitter de wacht moest te hulp roepen en 7 hunner moest laten verwijderen. Zij zijn voor den duur van 10 vergaderingen uitgesloten, met verlies van presentiegeld. De Daily Express meldt dat Chur chill, de kanselier van de schatkist, na een warmen strijd de overwinning op de admiraliteit beeft behaald. Deze laatste moest 5 millioen pond sterling van haar program schrappen, en genoegen nemen met 60 millioen pond sterling voor de vloot. Churchill zou afgetreden zijn, als hij deze bezuiniging niet had kunnen doordrijven, welke een van de voornaam ste voorwaarden is voor zijn plan, om de inkomstenbelasting met zes stuivers in het pond te verlagen. De Arbeiterzeitung wijst er in een somber gesteld hoofdartikel op, dat het aantal werkloozen te Weenen in Januari met 4O.QP0 is toegenomen. Er zijn thans 210.000 werkloozen ingeschreven, van wie 187.000 steun van den staat genieten. Het blad wijt aan Genève en de vreemde voogdij de schuld. De sovjet van Moskou heeft auto bussen besteld in Engeland, Frankrijk en Duitschland. Dé belangrijkste opdracht i9 aan Frankrijk gegeven, omdat de Fransche fabrieken gunstiger betalingscondities stellen dan die in de beide andere landen. Het wetsontwerp, waarin het voor stel was vervat tot het houden van een nieuwe ontwapeningsconferentie, werd gisteren door president Coolidge onder teekend. Er bestaan plannen tot invoering van een rijwielbelasting in Denemarken naar Nederlandsch voorbeeld. De op brengst, welke op Kr. 1.5 millioen wordt geraamd, zou worden gebruikt tot ver betering der wegen. Sedert 1 October 1923 heeft de ge meente Berlijn zijn ambtenarencorps van 31.200 verminderd tot. 26.000. Anayat, de student in de rechten, heeft bekend, dat hij aan den moord op den sirdar van Egypte heeft deelgenomen. Hij heeft namen opgegeven van anderen, die bij die misdaad betrokken zijn, o.m. dien van zijn broer. Tweede Kamer. De geheele zifting was gisteren gemoeid met de interpellatie-Oud over de reor ganisatie van den postdienst. Het rapport- Nolting is gemaakt door een commissie, uitsluitend bestaande uit hooger P. T. T.- personeel, zei dhr. Oud. Dat was al ver keerd. Vast stond dus al, dat het rap port aanleiding moest geven tot verschil van meening. Er is dan ook vee] ontstem ming vooral bij het lagere personeel en voor de Post is juist rust in de verhou dingen van 't personeel noodig. De Minister heeft nu het contact ver broken met den Centralen Bond, omdat deze het publiek onjuist voorlicht. In de bewuste circulaire vindt spr. niets wat onbehoorlijk is. Gevraagd is alleen in stemming met de motie die door den Bond is aangenomen. Het ging niet tegen de besluiten van den Minister maar te gen een rapport eener commissie en hel personeel had tot doel den Minister en het publiek voor te lichten omtrent de gevolgen van het rapport. In dat doel steekt toch niets verkeerds. De Post is topzwaar, gelijk spr. vaak heeft betoogd. Er zijn te veel hooge amb tenaren en er is voor hen geen belangrijk werk genoeg. Minister van Swaay antwoordde, dat de voorgenomen reorganisatie nog niet in een stadium is dat hij zijn oordeel daar over kan geven. De voorbereiding der re organisatie is pas afgesloten als het rap port-Van Royen is ontvangen, wat met enkele dagen is te verwachten. Daarna zal de Regeering een oordeel hebben vast te stellen over de reorganisatie. M. aw., de interpellatie was voorbarig. Bovendien is die reorganisatie der pos terijen nog zoo eenvoudig niet, want daar komen heel belangrijke en ingewikkelde kwesties aan te pas; bijvoorbeeld of de tegenwoordige bedrijfsvorm gehandhaafd moet blijven, of de verhouding tot het personeel een ambtelijke zal moeten zijn of een gebaseerd op arbeidscontract, enz. Vervolgens zal de vraag van éénhoofdig bestuur of directorium onder het oog moe ten worden gezien. Dat door de commissie-Nolting ook de positie der hoogere ambtenaren niet is gespaard, mag wel blijken uit het feit, dat zij hun aantal, dat reeds van 1000 op 750 is teruggebracht, tot 550 wenscht te zien gereduceerd! De Regeering heeft het contact met den Centr. Bond verbroken niet omdat zij dezen Bond de bevoegdheid wil ontzeggen om over de belangen van den dienst te spreken, maar om den laatdunkenden toon, waarop hij dit heeft gedaan in een circulaire, welke een verdachtmakende strekking heeft om het publiek in te ne- pien tegen de aanhangige plannen. Ook andere Kamerleden namen later nog aan de discussies deel. Dhr. Bierema wilde telegraaf en telefoon los maken Van de post, waarvoor de minister zeker iets zou gevoelen, als de dienst nieuw moest worden opgezet. Dhr. Zijlstra (A.-R.) wees er op, dat de Kamer beter later, als de reorganisatie zich afspiegelt in de begrootingen, rus tig over de algemeene lijnen der kwestie spreken kan. Het gesloten houden van eein onbewaakten o verweg'. Door den heer Kersten zijn aan den Min. van Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is het Uwe Excellentie bekend, dat de Kreekrakpolder, door het gesloten hou den van den onbewaakten overweg' bij post 19, tusschen Rilland en Woensdrecht, geen anderen uitweg heeft dan onder langs den zeedijk en voorts over den weg, die weleer door den 'Engelsehen polder werd onderhouden; dal de weg langa den zeedijk niet verhard is en dus niet met beladen wagens te berijden en door het storten van een zware laag keislag de weg van den EogieJsch-en polder groot be zwaar- oplevert; dat alleen de N. V- Land- bouwmaatschappij de Bathpoldexs het recht van overgang beeft bij wachtpost 19; dat gaarne genoemde landbouwmaat- schappij de pachters van den Kreekrak polder in dat recht deed deelen, docli door de directie der Nederlandsche Spoor wegen aan zulke bezwarende voorwaar den gebonden werd, dat zij (zelf belange loos, wijl zij recht van overgang bezit) genoemde pachters niet kan te nulp ko men, getuige haai- schrijven aan de Dir. van de Nederlandsche Spoorwegen van 6 Februari 1925; dat door het gesloten houden van genoemden overweg de be langen van de pachters van de domein gronden in den Kreekrakpolder zeer wor den geschaad? Is uwe Excellentie bereid tc bevorderen, dat de overweg, boven genoemd, althans voor pachters van den Kreekrakpolder, opengesteld wordt? D'c vr ij lating van Rriedea te Londen. Door den heer Ter Hall zijn aan den Minister van Justitie de volgende schrif telijke vragen gericht: Is het juist, dat de ojp 23 Jan. j.l. in Londen gearresteerde directeur van de Brussclsche Bank, Briedee, wiens ar restatie plaats had, nadat bij voortvluch tig was, in den avond van li Februari j.L. door den politierechter van Bowstreet aldaar weder op vrije voeten moest wor den gesteld, omdat van de Nederlandsche autoriteiten de noodige documenten voor zijn uitlevering nog niet zouden zijn ont vangen? Zoo ja, welke was de oorzaak dan, dat die documenten nog niet ter beschikking van de Engelsche politie- of justitieel© autoriteiten waren gesteld, ter wijl zij volgens den magistraat van Bow- slroet binen 20 dagen na cïe arrestatie van den beschuldigde hadden moeten zijn ontvangen, krachtens de bepalingen van het Uitleveringsverdrag? Welke inaatre- gelen staan den Minister ten dienste of zijn er eventueel door hem getroffen, om te voorkomen, dat de bedoelde arres tant dooi- een verzuim van Nederlandsche zijde zich th'ans zou kunnen onttrekken aan een strafvervolging? Wil de Minister deze vragen met spoed beantwoorden? Verhoogde s ch!o enp r ijz en. Het bestuur jj^in den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten bad zoowel de georganiseerde als niet-georganiseerde schoenfabrikanten uitgenoodigJ ten einde na onderling overleg te komen tot 'een verhooging van den schoenenprij's. Bij de besprokingen, die werden ge voerd, kwam op de eerste plaats naar' -voren, dat de stijging van alle grond stoffen voor de schoenindustrie nood zakelijk leiden moet tot herziening van de schoenprij'zen. Geconstateerd werd, dat do prijs van het zoolleer in korten tijd met 20 procent is gestegen. Die prijzen van het overleer zijn nog meer in de hoogte gegaan, doordat een groot deel van liet hier te lande geproduceerde wordt uitgevoerd. Zoo zijn. de prijzen voor kalfs vellen met 20 —25 procent gestegen. Nog erger is het met het schapenleer, dat zelfs ten stijging vertoont met 80100 proc. Daarbij komt, dat onder de fabrikanten een söherpe .concurrentie-zucht is geko men, geaccentueerd door een slecht zo mer- en een nog slechter winterseizoen, terwijl het schoenenverbruik door het pu bliek in de laatste maanden ver beneden het normale is gebleven. Op grond van al deze overwegingen sprak Je vergade ring unaniem als haai" oordeel uit, dat een spoedige verhooging dei' schioenprijzen noodzakelijk is. Zonder dat aan de aan wezigen een bindend besluit kon worden opgelegd, kwamen de fabrikanten over- teen, zoo spoedig mogelijk hun prijzen te herzien en met ingang van 21 Februari over de geheele Knie de prijzen te ver- hoogen miet ongeveer 10 procent. Middelburg. Order groote belangstel ling had heden op de algemeene begraaf plaats de ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer dr H. Japikse, in leven oud-directeur van de R. II. B. S. en ond- wethouder d:er gemeente, bestuurslid van vereenigingen op het gebied van (Onder wijs. en kunst. Een groot aantal personen stonden rond de groeve geschaard, toen de kist aan den schoot der aa^de werd toevertrouwd. Overeenkomstig' denwensch van den overledene werd aan de groeve niet gesproken. Die A- N. W. B. heeft hier weder een wegwijzer doen plaatsen en wel op den hoek van den Singel en den Koude- kerkschen weg. Hierdoor wordt aan de toeristen den weg over Korrdekerke naar Westkapelle en Domburg aangewezen. In verband hiermede moest aan den weg wijzer op den hoek van den Nieuwen VKsschingSc'ben weg en den Singel ©ene derde arm worden aangebracht- Deze weg wijzer, die nu reeds een jaar armloos stond, zal binnen enkel© dagen ook we der in orde zijn. VERSCHIJNT ELKEN WERKOAC. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.051 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 20 et. Bij abonnement belangrijke korting. ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn of zenuwachtigheid, vermoeid heid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk. zan derig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan an dere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbete ren en regelen de urine, helpen en ver sterken zwakke nieren en verdrijven zoo doende rugpijn, duizeligheid, rheumati- sche pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben dui zend e nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdrux). (32) Tegen gisterenavond had het voor- loopig comité voor Oiprichting van een bureau voor beroepskeuze tc Middelburg een© vergadering belegd in de Sociëteit Sint Joris. Totaal waren 23 personen aanwezig Do voorzitter de heer G- van Wagenvoorde, heette de aanwezigen wel kom. Het doel van genoemd bureau is ten eerste het houden van zittingen tot het geven van mondelinge inlichtingen, ten tweede het geven van. schriftelijke inlichtingen; ten derde het geven van medisch advies, ten vierde het onderzoek naar' geschiktheid mede uit psychotech niek oogpunt; ten vijfde het plaatsen van leerlingen bij patroons, ten zesde liet verzamelen van gegevens inzake beroeps keuze; ten zevende het houden van voor drachten en lezingen vo;or ouders en ten achtste het houden van samensprekingerr over de opleiding voor bepaalde beroepen. Betreffende het bestuur, merkt spr. op, dat in steden als Amsterdam of Rotter dam men direct een uitgebreid bureau mot een directeur moet hebben, maar bier kan het bescheidener, een directeur enz. zou te veel geld kosten, men moet hier zooveel mogelijk h:et werk verdeelen. Spr. zou het gewenscht achten, dat de eerste voorzitter, de eerste secretaris en de eerste penningmeester, personen zijn, die buiten bet (Onderwijs staan en het •bestuur verder werd aangevuld met de voorzitters der verschillende commissies. De heer C- Doets zegt, dat als hij da oprichting van een bureau van groote beteekenis acht, dit komt door zijn jaren lange ervaring als directeur der ambachts school en dit mede naar aanleiding: vair de nieuwe wet op het Nijverheidsonder wijs, die 1 Januari 1921 in werking is getreden. Bij deze wet wordt voor alle leerlingen een medische verklaring ver- eischt of zij al of niet geschikt zijn voor het vak, waarvoor zij wensoh'en te wor den opgeleid. Maar ook al is dat advies ongunstig, hebben de ouders toch het recht, hun kinderen voor zulk een vak te 'doen opleiden. Ieder jaar krijgt spr. veel meer aangiften, (dan hij leerlingen kan plaatsen en de eenige oplossing is dan, een examen af te nemen ear afgaan op de rapporten van de hoofden der lagere scholen. Maar wat nu te doen met do jongens, die niet kuniren worden toegelaten. Die zijn geestelijk reeds ten achter en toch staat de opleiding op een werkplaats achter bij die op school. Zij, die juist bet meeste onderwijs noodig hebben, krijgen hief juist niet. Er is vol gens spr. nog een groote chaos bij de vakopleiding. Er is trouwens nog veel meer werk, men denke slechts aan de beroepskeuze voor gebrekkigen, verder aan de landver huizing. Er is ook de kwestie van een voorlichtingsbibliotheek, en van de vele betrekkingen, die in Indië zijn te vinden. De heer Zuiderveld meent, dat men nu nu nog tot geen daad moet overgaan, maar de kwestie nog eens met elkaar in studie moet nemen. De voorzitter geeft toe dat de zaak grondig moet Worden onderzocht, maar een keer moet toch een begin Worden gemaakt, de commissies zullen spoedig benoemd' moeten Worden. De heer J. Onderdijk wil toch een daad verrichten, anders is de zaak in 1928 nog in studie. De eerste daad moet zijn de verkiezing van een bestuur. Spr. meent, dat dit bestuur geregeld zal samen komen en dan zal trachten commissies te vormen om dan zoo successievelijk het bureau te vormen, dan kan men in 1926 zeker goed aanpakken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1