VASELINE Biffsilaii, ÜMSBligïSi Bit PrsiifiGts, SPREEK urn JT5CWE5BR0" 1» de eenige Vaseline ter wereld welke sedert 1889 zonder gebruik van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak en neem slechts erigfneele Tuben aan, verpakt door CNESESROUCH MFC C°C°ns NEW VORK U.S. A Toen kwam dhr. de Boer aan het woord tot het houden van zijn interpellatie over de opfiëffing van hulppostkantoren op het platteland. Dhr. v. d. Waerden (soc.-dem.) merkte terecht op, dat deze interpellatie en de aangevraagde door den heer Oud ongeveer hetzelfde inhouden. Maar de voorzitter wilde van geen combinatie we ten en zette door. De bedoeling is, den dienst ten platte- lande te versoberen, maar er kan wel worden bezuinigd zonder het platteland zooveel nadeel te berokkenen, zei dhr- de Boer. Op grond van de in spr.'s bezit zijnde gegevens verklaart hij, dat door de maatregelen van de Regeering de be langen van het platteland worden ge schaad- De groote steden met hun hulp kantoren worden bevoordeeld boven het platteland. De heeren Braambeek, Bierema, van Voorst tot Voorst, Ebels, Krijger, Colijn, Bulten, enz. deelden geheel of gedeelte lijk die bezwaren. Op voorstel van den heer Krijger wijzigde dhr. de Boer zijn motie aldus: „De Kamer, van oordeel dat de dienst van post, telegraaf en telefoon op het platteland' toepassing behoort te vinden naar redelijken eisch, noodigt den mi nister uit, de voorgenomen opheffing van hulppostkantoren te beperken, en gaat over tot de orde van den dag." Over deze motie zal gestemd worden na de interpellatie-Oud. Minister Van Swaay stelde de vraag: Wat zijn de gevolgen van de omzetting? Waren die slechts half zoo schadelijk als hier wel is gezegd, dan zou geen een hulpkantoor meer in een station mogen worden omgezet. Maar de geopperde be zwaren zijn sterk overdreven. Elke in krimping brengt wel eens wat ongerief hiede; hoe wil men echter anders ooit komen tot verlaging der tarieven? Op stations behoeft de post- en telefoon dienst niet benadeeld te worden: de kan toorhouder werkt op stukwerk, en heeft er belang bij, zijn kantoor zoo lang moge lijk open te houden; de practijk heeft dit trouwens reeds bewezen. Er zijn tot nu toe 173 hulpkantoren omgezet in stations es klachten zijn er niet ver nomen. Spr. wijst er voorts op, dat omvangrijk overleg is gepleegd met be langhebbenden, met gemeentebesturen, met Kamers van Koophandel, enz. De hongersnood. Volgens „Dni" heeft de vertegenwoor diger van het gouvernement Stauropol verklaard, dat de bevolking van deze pro vincie een hongerperiode doormaakt als nimmer tevoren. Sinds December zijn er zelfs geen surrogaten van voedsel meer te vinden. Vele menschen sterven den •hongerdood. Zelfs de rijkste boeren zijn niet meer in staat, hun vee te voeden. Het gevaar, dat de steppe geheel ontvolkt zou worden, is zeer groot. Langs de we gen, die naar de groote dorpen leiden, liggen lijken van menschen, die in de groote dorpen voedsel hoopten te vin den en onderweg van honger waren be zweken. In de maand Januari werden drie gevallen van kannibalisme geconsta- teerd- Het aantal beroovingen en moord aanslagen door hongerlijders is zeer groot. Korte berichten. Ook in West-Duitschland is het gis ternacht boos weer geweest. In de steden hebben tal van huizen het zwaar te ver antwoorden gehad en langs de spoor lijnen zijn tal van telegraafpalen omge waaid- Het verkeer met Nederland is dien tengevolge ernstig gestoord. Er wordt melding gemaakt van een speeltrust, welke te Moskou ontdekt is en waarbij niet minder dan 15 speel huizen waren „aangesloten". Gebleken is dat in deze speelholen den laatsten tijd op een ontzettende wijze gegokt is, ook door sowjet-ambtenaren. De Technische commissie van den Raad voor Nationale Huisvesting in En geland heeft een verslag uitgebracht, dat een ongunstige kritiek op stalen huizen oefent. Zij acht zich niet overtuigd dat die huizen door verf tegen roest be schermd kunnen worden. Zij raadt aan anders een proef te nemen mot een be schermend cementlaagje. De conservatieve Duitsche bladen blijven hun aanvallen op president Ebert richten. Zij drukken persoonlijke brieven en andere documenten af, om te bewij zen, dat er nauwe persoonlijke betrekkin gen hebben bestaan tusschen hem en de Gebr. Barmat. Gemeld kan worden, dat de berichten over een hongersnood in sommige distric ten van Ierland onjuist zijn. Door hel mislukken der oogsten is de toestand wel verergerd, doch van een hongersnood kan niet gesproken worden- De „Chicago Tribune" meldt uit Belgrado, dat tijdens de verkiezingen 6 personen uit Kroatië zijn gedood. Gedu rende de verkiezingscampagne werden 21 personen gedood en meer dan 100 ern stig gewond. In diplomatieke kringen te Con- stantinopel acht men de spanning tus schen Griekenland en Turkije, in verband met de uitzetting van den patriarch, thans geweken. De groote mogendheden zullen met Turkije en Griekenland onderhandelen over een oplossing, die beide partijen zal bevredigen. Uit Engeland wordt gemeld, dat het gisteren ook nog stormde. Ondanks de hooge zee is de stoombootdienst over het Kanaal gehandhaafd, evenals de luchtdienst met het vasteland. Twee Ieren zijn wegens hoogverraad veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf. Men had een brief ontdekt, waarin zij aan een inlichtingsbureau van een vreemden staat in Engeland zeer ge detailleerde opgaven verstrekten over zekere proeven, genomen bij de Engelsche marine. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 2 Februari 1.237.900, hetgeen 3022 minder is dan de daaraan vooraf gaande week. Tengevolge van het toenemen van de zeerooverijen in de Chineesche zeeen zijn de eerste klas stoombooten van Sin gapore op China met prikkeldraad be schermd en zijn wapenen aan de offi cieren verstrekt. Foster's Zalf verdrijft onuitstaanbare kwellingen van aambeien en gaat ontste king tegen. Inderdaad een probaat genees middel. Per doos f 1-75, per tube f 1. (4) De melkvoordracht te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na dagenlange debatten, met 23 tegen 22 stemmen aangenomen de motie Drabbe, strekkende een proef te nemen om met behoud van het parti culier initiatief en met steun va n de overheid voldoende verbe tering in de melkvoorziening te krijgen en het voorstel van B. en Wl. tot stich ting van een gemeentelijk melkbedrijf aan te houden. Tegen stemden de sociaal-democraten, de communisten, wethouder Wierdels (R.K.), de heer Van Lingen (R.K.) De voordracht werd daarna teruggetrokken. D!e A.R. candidatenlijst. Wij publiceerden gisteren het advies van het Centraal Comité der A. R. Partij aangaande de hoofdlijst voor de a.s. Ka merverkiezing. De groslijst voor de bij- lijst bevat de volgende namen: 1. Dis L. Adriaanse, Zeist, 2. H. Ame- iink, Utrecht, 3. H. van Andel, de Bilt, 4. L. Attema, Hilversum, 5. J. Augustijn, Zwolle, 6. G. Baas Kzn., Amsterdam, 7, A. Bax Gz., Zevenbergschenhoek, 8. mr A. J. L. v. Beeck Calkoen, 's Graven- hage, 9. A. Bootsma Jr., Enschedé, 10. Wi. J. Bossenbroek, Amsterdam, 11, mr A. Bruch, Haarlem, 12, mr A. v. d. Deure, Bennekom, 13. A. v. Dalen, Nieuw koop, 14. J. Deutekom, Amsterdam, 15. J. S. Dierske, Amsterdam, 16. mr C. v. Dobben de Bruvn, Bodegraven, 17. J. Douwes Jr., Amsterdam, 18. G. Elhorst, Enschedé, 19. Tyo H. van Eeghen, Aer- denhout, 20. mr P. S, Gerbrandy, Sneek, 21. J. Gravenstein, Urk. 22. ds M. van Grieken, Botterdam, 23. mr G. H. A. Gros heide, Amsterdam, 24. dr M. van Haaften, Amsterdam, 25. D!. L. Harms, Hoorn, 26. L. Harms Jr., Zaandam, 27. J. F. Heems kerk, Middelburg, 28. ds G. Hofstede, Blokzijl, 29. P. Keulemans, Amsterdam, 30. dr W. J. Kolkert, Hilversum, 31. mr dr B. Koppe, Groningen, 32. K. Kruit hof, Utrecht, 33. B. Kruithof, Kampen, 34. C. Maris, Halsteren, 35. A. Mastenbroek, 's Gravenhage, 30. J. Middelveld, Ruiner- wold, 37. K. Meima, Sneek, 38. T. Nauta, Diantumadeel, 39. P. v. Nes Czn., Bode graven, 40. H. Nieuw'enhurjzen, Zegwaart, 41. ds F. G. Petersen, Haarlem, 42. A. Prins, Nieuwendam (Amsterdam), '43. C. Roeterdink, Gorssel, 44. H. v. d. Schaar, Amsterdam, 45. dr J. Severijn, Dordrecht, 46, mr A. Slob, Hoofddorp (Haarlemmer meer), 47. mr G. J. Sybrandy, Almelo, 48, mr Terpstra, 's Gravenhage, 49. F. V. Valstar, Naaldwijk, 50. mr J. Ver dam, Amsterdam, 51. C. B. v. d. Wal, 's Hertogenbosch, 52. W. Warnaar, Sas- senheim, 33. J. C. Wirtz, Oegstgecst* 54. E. A. Wijsmuller, Eindhoven, 55. ds 0. v. d. Zaal, Deventer, 56. M. J. Ziedses des Plantes, Heerlen, 57. R. Zui- dema, Leiden. De A.R. Kiesvereenigingen in Zeeland zullen ongetwijfeld de opmerking ma ken, dat er van de vele door haar ge noemde namen, niet één op de lijst voor komt. Uit Zeeland komt er geen naam op voor, daar ook dhr Heemskerk reeds geruimen tijd in een andere provincie een functie waarneemt. Daarentegen ko men er 10 namen u:t Amsterdam op voor en zijn ook Noord-Brabant en Limburg vertegen-woord: gd. Zou 'twaar wezen? De S. D. A. P. is het eiland Flakkee aan 't meniën. D'r schijnt 'n heele verf pot met kwasten over uitgemorst te zijn. De verf houdt echter niet; het hout is er te groen. Natuurlijk komen de menschen uit nieuwsgierigheid weieens 'n kijkje nemen, wat voor wonderlijke chineezen „die rooien" zijn. Ofze komen ook niet! Zie maar „Te Dirksland sprak Van Zadelhof f voor een vol zaaltje." „Te Oude Tonge spr|ik Suze Groene- wegHaar schitterende rede, die 3 uren duurde (Frissche morgen, Suus!) werd door ongeveer 250 menschen met groote aandacht aangehoord." De lui heb ben natuurlijk stom verbaasd gezeten, dat zoo'n meisje zoo'ii asem heit. „Te Stellendam kon J. Brautigam niet spreken, omdat er geen enkele hoorder was opgekomen." Dit laatste vermeldt „Het Volk" even wel niet. (Houten Pomp.) M r A. baron van W ij n b e r g e n. De R.-K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen, besloot met op één na algemeene stemmen in de tegenwoor dige omstandigheden geen prijs te stel len op het optreden van Baron van Wijn bergen als spreker in de kiesvereeniging., Eventueele plaatsing van Baron van Wijn bergen op het politiek advies voor de Geldersche kieskringen zou het gevaar opleveren, dat vele kiezers dat advies niet zullen volgen. Hierover zal prae- advies worden uitgebracht. Het Ver bond St. Michael moge opgedoekt zijn, zijn geest waart blijkbaar nog rond. Allerlei. Naar wij vernemen is de Minister van Financiën, de heer H. Colijn, door de Poolsche regeering begiftigd met de groote ster met lint van de orde „Polo- hia restituta". De heer Beumer heeft 'bericht inge- izonden, dat hij wégens ongesteldheid de volgende dagen k iet aanWezig kan zijn in de vergaderingen der Tweede Kamer. iirawi^inaminwwiiwabi— Op de j.l. gehouden tentoonstelling van pluimvee, konijnen, enz. te Leeuwar den behaalde de heer A. P. Dingemanse te Sint Laurens met een Japanner voed ster een 2en prijs en te Stadskanaal met een Thuringer voedster een 2en prijs. Adelborst le kl. der kon. marine reserve H. J. Landsman is ontheven van zijn detacheering aan boord van Hr Ms wachtschip te Vlissingen en in het genot van groot verlof gesteld. Overtredingen Invalidi teitswet. Het trok onze aandacht, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk en meer d.an vroeger veroordeeiingen plaats heb ben wegens overtreding van de invalidi teitswet. Naar wij vernamen is dit- voor namelijk een gevolg van het streven naar bezuiniging bij den Raad van Arbeid. Nalatigheid in het plakken van zegels en niet op tijd inzenden van routekaarten veroorzaakt aan den raad van Arbeid veel onnoodig werk. Nu jaren lang met geduld en met kosten is getracht de men schen op de hoogte te brengen, acht men den tijd gekomen de onwilligen die blij vend kosten veroorzaken met strengere middelen aan te vatten. 19 Januari j.l. werd ook weer een onwillig werkgever door den kantonrechter te Goes veroor deeld tot f3 b. s. 3 d. h. voor elke niet- geplakle zegel. Men neme zich dus in zijin eigen belang èn in het belang van bet algemeen in acht. Verkeersweg Vlissingen Middelburg. De werkzaamheden tot verbetering van dezen belangrijken ver keersweg' vorderen goed, schrijft „Het Volk". Van Middelburg ai zijn tot reeds ver voorbij de Ijsbaan alle hoornen aan den huizenkant gerooid, is een doorgaand troiltoir langs de huizen aangelegd en kan met het verhiarden van den weg begonnen worden. Het smalle gedeelte van den weg nabij Middelburg wordt ver breed door het graven van een nieuwe en dempen van de bestaande sloot. Boven dien ligt het in het voornemen om nog in dit voorjaar voort te gaan mot de ver- breeding en verbetering van den weg van Vlissingen tot Souburg. Als dan straks het drukke seizoen komt, is Wal cheren een .goede verkeersweg rijker ge worden, te meer daar de fietsers van het Jaagpad en wandelaars van den dijk langs het kanaal gebruik kunnen maken. Ér blijft dan een slecht en gevaarlijk gedeelte van dezen weg over, van het wissel- tot het tramhuisje te Souburg, waarin boven dien de smalle brug over de Watergang is. Als ook dit eenmaal verbeterd is, dan is het groote gevaar voor ongelukken op dezen drukken weg veel verminderd. Middelburg. Dinsdagavond sprak in een openbare vergadering, belegd door de af- deeling Middelburg van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, welke ver gadering druk was bezocht, de heer prof- J. A. van Hamel, leider van de juridische afdeeling van het bureau van den Vol kenbond te Genève. Spr. wees er o. a. op, dat de Volken- bond niet moet zijn een organisatie van enkele personen, van enkele regeeringen, maar de uitdrukking van den wil van de volkeren zelf. Spr. wilde enkele ver keerde voorstellingen betreffende den Volkenbond bestrijden, omdat het onbe kend onbemind maakt. Er is volgens spreker geen enkele reden voor ongerust heid of teleurstelling over het nog niet werkelijkheid worden van hetgeen in Sep tember werd 'besloten. De Volkenbond is een instelling, die zich geregeld verder ontwikkelen moet., Het doel van de op richting was tweeledig, ten eerste iets tot stand te brengen dat den vrede kan waarborgen en daardoor tot verminde ring van bewapening kan leiden. Het tweede, wellicht nog belangrijker doel is samen te kunnen arbeiden aan hetgeen gemeenschappelijke belangen zijn. Na den oorlog ontstond het algemeen verlangen iets te hebben, dat den vrede zou waarborgen. Zij, die 5 jaar geleden zeiden, dat er toch niets van terecht kon komen, zijn gelogenstraft nu de Volken bond niet meer is een probleem maar een werkend instituut, waarmede alle mogend heden, van de kleinste tot de grootste, rekening moeten houden. Ook Duitsch- land begint reeds pogingen aan te wen den, toe te treden en Amerika staat niet vijandig tegenover den Bond. Thans heb ben nog alleen algemeen aangenomen be sluiten kracht, al zal men wellicht in de toekomst ook tot het meerderheidstelsel kunnen komen. Spr. wijst nu op enkele conflicien, die reeds zijn bijgelegd en ook op Turkije, waar het nu weer broeit, maar spr. hoopt dat men ook daar door geregeld overleg tot een vreedzame oplossing zal geraken. Komende tot het protocol van Genève zeide prof. Van Hamel, dat reeds in art. 16 van het Volkenbondsverdrag was neer gelegd, dat men een onwilligen staat zou boycotten. Het protocol inoet niet over schat worden, het was niets nieuws, maar een uitwerking van hejgeen reeds beschreven was. Door overleg zal men zeker ook tot vermindering der bewape ning kunnen komen. Spr. is overtuigd, dat de sancties nooit of nimmer zullen worden toegepast, want geen enkele mogendheid zal haar plicht verzaken, als alle andere tegen haar kun nen opstaan. Eerst zijn er dan nog de economische maatregelen van den boy cot. De kleine landen kunnen dus ook gerust mededoen. Dat is de weg om af te komen van de drukkende militaire uitgaven. De geest van kameraadschap en vriend schap moet onder de elkaar te Genève ontmoetende staatslieden worden aan geknoopt, wat van meer be teekenis is dan het maken van nieuwe juridische bepalingen, al moeten die er ook zijn. Het is een groote kortzichtigheid te zeggen, dat er strijd moet zijn. Vroeger was er ook strijd tusschen provinciën, tusschen steden, die nu reeds eeuwen in een staatsverband rustig naast elkaar leven. Zeker, het is moeilijk dit ook tusschen de de landen te verkrijgen, maar als er har monie is, dan is er goede hoop op suc ces, volgens spreker. Goes. De N. Z- Crt. maakt melding van de geruchten, dat thlans van ho.oger- hand definitief besloten zou zijin de hier gevestigde Rijks-Dagnormaal lessen naar Middelburg te verplaatsen. Gisterenavond vergaderde de Geref. Oudersvereeniging alhier, onder voorzit terschap van dhr Pb. Wessels. Deze sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de op komst op deze. jaarvergadering geringer was dan vorig jaar. Toch hebben we het voorrecht, dat we van voorspoed en zegen kunnen getuigen in het afgeloopen jaar. Die knapenvergadering vergadert regelma tig onder goede leiding1. Eu ook de meis jes-vergadering, die werd opgericht, groeit en houdt geregeld haai' vergaderingen onder leiding van de dames Spoormaker en Meijer en belooft ook voor da toekomst veel. In beide vereenigingen is een opge wekt en prettig leven. De jongens en meisjes doen over 't algemeen goed hun best. De voorzitter herinnert aan het intermediair, door de Oudersvereen. ver leend bij de oprichting van cle vereen, vcor meisjes boven 16 jaar en constateert met dankbaarheid, dat er nu ook een flinke vereeniging is, waarheen de meis jes, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, kunnen overgaan. j Medegedeeld wordt, dat de O- V- en de leidsters en leiders zijn toegetreden als lid van de Prov. afdeeling van den Bond van Geref. Jeugdorganisaties. Uit het verslag van den secretaris en den penningmeester 'blijkt, dat er alle reden is tot dankbaarheid. Gememoreerd wordt het reisje met de knapenverg. naar Valkenisse, alsook het geregelde bezoek van de ouders aan de knapenvergadering. Er is een batig saldo. Herkozen werden als bestuursleden de heeren J. Pouwer pn F. G- 0- Rothuizen. In overweging werd gegeven om ook een paar dames in het bestuur der O- V- öp te nemen, dit in verband met den. arbeid, onder de meisjes. Bijl de be spreking hierover bleek het, dat men zich met deze gedachte kon vereenigen. Gekozen werden mevr. Laport en mevr. B. Faberij' de Jongede Vries. De voorzitter deelt mede, dat in samen werking met de andere jeugdvereenigin- gen een orgel is aangekocht- Door dhr J. Fokkema wordt vervol gens gesproken over: „Geestelijke behoef ten onzer jeugd", op welk referaat eenige bespreking volgt. De heer Fokkema zag zich tot zijn spijt genoodzaakt om wegens aanstaand ver trek naar elders ontslag te vragen als leider der K. V. In de Jaarvergadering der afd. Goes van Patrimonium werden door den secre taris, ahr I. Leenhjouts, en den penning meester, dhr N. Steenblok, versialgen uit gebracht, welke getuigden van werkzaam heden op bescheiden schaal, do krachten 'der afdeeling niet te boven gaande. Mel ding werd gemaakt van de toetreding van enkele nieuwe leden in de laatste maan den. Do rekening; nagezien door de leden Schuitmaker en v. d. Velde en in orde bevonden, sloot met een batig saldo. De bestuursleden Bckhardt en Ho'iestelle wer den herkozen. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering te Utrecht werd dhir v. d. Velde benoemd. De belangrijke agen da voor deze (buitengewone) vergadering van het Verbond werd in den breede be sproken. Getracht zal worden alsnog en kele nieuwe leden te winnen. Een inlei ding van den voorzitter moest wachten lot een volgende vergadering. Naar wij vernemen wordt Donder dag 19 Febr. een Kerkconcert gegeven in de Groote Kerk alhier. Als sopraan- soliste zal mej. J. v. d. Mark optreden, verder de heer van Hemel (viool) en de heer M. de Jong (orgel). Mej. v. d. Mark is een nog jeugdige sopraan, met frisch timbre, de organist de Jong, die reeds orgelconcerten te New-York gaf, een be gaafd' kunstenaar; de violist werd gedip lomeerd door het conservatorium te Ant werpen. Dit geschoolde trio zal ongetwij feld vele muziekliefhebbers naar Goes trekken, waar een avond van kunstgenot hen wacht. Het is n.l. lang geleden dat we een kerkconcert met orgel en viool hier-hoorden, en dit nu belooft iets bij zonders te worden. Het program noemt Werken van Bach, Handel, Tartini, etc- De toegangsprijs wordt om iedereen in de gelegenheid te stellen dit concert te hoo- ren, opzettelijk laag gehouden. Wij ver wijzen naar de komende advertentie en verdere aankondigingen. Vlissingen. Ook hier hieeft de storm huisgehouden. O-a. werden enkele electri- sche draden afgebroken, moesten een booglamp en enkele gaslantaarns het ont~- gelden; werd van het dak der Hoctrischie Centrale een stuk zink afgeslagen, en. moesten enkele andere daken het even eens ontgelden; in een daarvan in de Kolvenierstraat, sloeg' een groot gjat. In de Scbeldestraat woei een. groote spiegel ruit in en ook andere ruiten wo®em stuk. Eilewoutsdijk. De heer J. Nieuwen- huise, sedert Mei 1906 gezworene en van. af 1910 dijkgraaf van het waterschap Eilewoutsdijk, heeft oan gezondheidsrede nen tegen 1 Mei a.s. aan II.M. de Kon. ontslag uit laatstgenoemde betrekking ver zocht. (MG.) Wolfaartsdijk. Maandagavond trad in de Geref. Kerk alhier op de heer P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland-Batl). De voorz. der a.r. kiesvereen., dhr J. v. Wuijckhuijse, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, heette de aanwe zigen welkom en gaf daarna het woord aan den spreker. Deze wenschte aan te toonen, hoe volgens de anti-revolu tionairen de verhouding moet Wezen tus schen Overheid en godsdienst en Roe de beginselen in het politieke leven moe ten worden toegepast. Allereerst sprak hij over den vrijheidszin van het Nederl. volk, en hoe die liefde tot de vrijheid zich het meest uitstrekt tot de geestelijke vrijheid. In het kort toonde hij aan, dat de Herv. Geref. Staatspartij en de Staatkundig Geref. partij; ook in verband niet art. 36 der Geloofsbelijdenis een verkeerd denkbeeld vormen van den in vloed, dien de Overheid mag uitoefenen op den godsdienst. De Overheid mag zich niet bemoeien met kerkelijke belangen, maar is een instelling van Gods gemeene gratie. Men mag het volk niet dwingen, maar de strijd moet gestreden worden met geestelijke wapenen. Spr. maakte duidelijk, boe de regeering er toe kwam, om de statuten van „De Diageraad", de bekende vrijdenkersvereeniging, niet goed te keuren. Van de linkerzijde werd dit sterk afgekeurd. Achtereenvolgens han delde de spreker ook over bet school- vraagstuk, over de verhouding van over- 1 heid en kerk, over de vrijheid van .consciëntie en over de vaccine. Hij toon de aan, dat juist ook in die verschillende vraagstukken de a.r. partij de ware vrij heid beoogt. Hij eindigde met de opwek king om bij de a.s. verkiezingen de anti revolutionaire paitij krachtig te steunen. ,Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts door een persoon gebruik gemaakt. Nadat de voorz. den spreker voor zijn degelijk en leerrijk be toog bedankt bad, eindigde de laatste de vergadering met dankgebed. Dinsdagavond trad voor de Her1/. Jongelingsvereen. alhier op ds Kamsteeg van 's Heer Hendrikskinderen met het onderwerp „Mathilde Woede". Da bijeen komst werd geopend door ds Mantz met gebed, die daarna meedeelde, dat bij een welslagen van dezen avond, het do be doeling der Jonge'ingsvereeniging is, meer zulke avonden voor to bereiden in den vorm van Chr. Winterlezingen. De Kamsteeg het woord verkrijgende, behandelde het leven van Mathilde Weede als Christin; wat zij gedaan heeft onder de gevangenen in Siberië en tijklens de omwentelingen in Rusland, steeds wij zend© wat een Christen kan doen, die op God vertrouwt. Met spannende aan dacht werd de spr. tot het einde toe gevolgd. Met dankbaarheid kan de J. V. op den goedgeslaagden avond terugzien. Ds Kamsteeg sloot met dank aan God deze bijeenkomst. Nfeuwdorp. Wij verwijzen onze lezers hier en in de omgeving naar de adver tentie in dit no>., bevattende de aankon diging van een te geven zanguitvoering. Ritthem. Die landbouwvereeniging hlield gisterenavond haar algemeene jaarver - 1 pr 94LEEREN. emz- 1'n alle huurin f .1 v voohhaneien. JmOBENHUIJttfl x IJSSElSTfJM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2