m to» Zaterdag 7 Februari 1SS5 3»e Jaargang Bank voor Zeeland BANK-ASSOCIATIE innlfiiii KEES HELDER EERSTE BLAD. BalteBliMl. SAMOS PRIMA Dit nummer bestest uit twee bladen HERDR3KSE Co's Coupons Effecten Vreemd Geld Assurantiën Credieten Deposito's Correspondent voor N.-Beveland A. G. SCHIFPESS, KAMPERLAND. GOES. In- en Verkoop van: Buifenlandsche cheques Vreemd bank en munt Verzilvering van coupons Nazien van uitlotingen Iets Bijzonders. fa J. A. L. 6. WITTE KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS Bekroningen op Vakwedstrijden en Vaktentoonstellingen. FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg Ihrukkers-Expteitanleii «OSTERBAAN LE COINTRE GGES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Gees Tel.: Redactie no. II; Administratie no.58 Pe-strekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKffcAf. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3-— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertenfiën; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. *3ay*iosiWtu$*att.i*^6 LANDSVERDEDIGING EN LANDS VERDEDIGERS. II. Het. slot van bet Standaard-resumé van „De Amsterdammer" luidt aldus: Door een en ander meent de schrij ver te kunnen bezuinigen op. liet be roepskader tot minder dan 1/3 der officieren en minder dan Vi der onder officieren, doch hij wil niet verder gaan, dan tot 1/3 aan officieren en j/i aan onderofficieren. Hij meent, dat een gering aantal beroepsonderofficieren en een gering aantal subalterne officieren voor de oorlogsorganisatie geen bezwaar zal zijn. Aangaande de toekomst van het „Beroepskader" acht de schrijver deze inkrimping hard voor de betrokkenen, doch daartegenover opent hij door een andere en betere wijze van bevorde ring aan te bevelen, een toekomst voor het beroepskader, die zeer zeker aanlokkelijker is dan het huidige sys teem. De schrijver wil gajischelijk bre ken met het systeem der reserve- hoofdofficieren, d.w.z. oude gepensi- onneerden, die een rang en een func tie bekleeden, waarvoor zij in vre destijd ongeschikt geacht worden. Hij' wil dan ook voorts het verhand tus- schen vredesfunctie en vredesrang verbreken. De vredesrang heeft in hoofdzaak beteekenis voor de oorlogs functie (commando). Zij moeten dus rangen hebben overeenkomstig de oor logsbehoefte en in vredestijd het werk doen, dat voor hen geschikt is. Zij moeten betaald worden naar airicien- nteiit met een verhooging voor den rang. Zij bereiken de hoogere ran gen dan op jeugdiger leeftijd en ma ken daardoor den weg vrij voor be vordering der verlofsofficieren tot en met den rang van majoor. Beroeps officieren zijn dus bestemd voor de hoogere rangen en voor den Gene- ralen Staf. Bij mobilisatie zullen er dus in de subalterne- en majoors rangen officieren aanwezig zijn, die ingedeeld kunnen worden "bij de sta ven en in de hoogere adjudantsbetrek kingen. De beroepsofficieren blijven ter beschikking, zoolang zij ten volle geschikt zijn voor hun oorlogsfuno ties, waartoe de leeftijdsgrenzen voor bevordering dienen te worden afge schaft. Wat betreft, het „verlofskader" in den toekomsligen oorlog zullen nog meer dan tot dusver kleine afzonder lijke groepjes onder een aanvoerder zelistandig werk moeten doen. In de oorlogsorganisatie staat de en- cadreering tot de sterkte aan man schappen als 1 tot 4. Uit de huidige lichtingen zijn geen voldoend aantal ontwikkelde jonge mannen te halen, die in aanmerking komen voor' oplei ding tot verlofsofficier en tot verlofs onderofficier. Daarom moet men alle intellectueelen inlijven en hen allen opleiden, waarbij dan vanzelf alle stu deerenden voor arts, apotheker, vee arts, ingenieur, administratief ontwik kelden, enz., afvallen, die toch langs anderen weg aan het leger dienstbaar kunne® worden gemaakt in de door hen beoefende wetenschap. Jaarlijks worden 70.000 jongelieden ingeschreven. Hiervan worden 10.000 afgekeurd en van de overige 60.000 behoeven slechts ruim 20.000 te die nen, terwijl de rest. geheel buiten, schot blijft. Zeli's de langdurige plicht om Ie dienen tot het 40ste jaar, is niet ai jaarlijks te vormen verlofsofficieren te doen 'strek- in staat het kleine aantal ken tot het bijeenbrengen van een voldoend aantal bij mobilisatie. De verlofsofficieren hebben te lich te verplichtingen, ook him aantal is te gering en de opleiding is slecht te noemen." 'De eerste oefeningstijd van de aanstaande verlofsofficieren en -on derofficieren en de daarop onmiddel lijk volgende opleiding, waaraan zij moeten deelnemen als instructeur zal dan ook ongeveer 15 tot 18 maanden moeten bedragen. Daartegenover wor den de plichten van den verlofsofficier aanzienlijk verlicht. Alle toelagen wor den ingetrokken, doch de geleverde arbeid wordt volwaardig betaald. Men aarzele daartegenover niet, om aan alle intellectueelen dien kaderplicht (>p te leggen, evenals men tot nu toe nooit geaarzeld heeft om gedurende lange jaren een zelfde verplichting van 18 maanden dienen op te leg gen aan de jongens (voornamelijk uit den boerenstand afkomstig) die bij de Bankiers- en Effectenkantoor Telef. 249-250 bereden wapens dienen. De zwaardere verplichting is gewet tigd, omdat de intellectneele jonge- lingsschap op die wijze compenseert de groote kosten, die ten behoeve der rijpere jeugd van rijkswege aan aller lei onderwijs en opvoeding ten koste gelegd -wordt. Bovendien behoeft niet voor ongelijkheid van opleiding te worden gevreesd, daar allen worden ingelijfd."Hun aantal komt in minde ring van de jaarlijksch© lichting. Wat de bevordering van het verlof s- personeel betreft, op het tijdstip, dat de lichting, welke zij hebben opgeleid veertien jaar oud is, dus op. hun 34e jaar kunnen de luitenants en serge ants bevorderd worden tot kapitein en sergeant-majoor, voor zoover zij daartoe, in verband met gevolgde af zonderlijke cursussen, geschikt geacht worden. De meerdere inspanning om het zoover te brengen, moet op. do een ,of andere wijze worden beloond. Natuurlijk moet liet personeel worden voorzien van handboeken en de noo- dige reglementen en voorschriften, teneinde hen te doordringen van de wijze, waarop het legerbestuur wil, dat zij hun taak zullen uitvoeren. W,at betreft de „bereden wapens", vooropsta, dat we in vredestijd nim mer net voor oorlogstijd bonoodigd aantal paarden beschikbaar kunnen hebben, waarbij er op-moet worden gelet, dat auto tractie veel paarden zal kunnen en moeten vervangen. Voor de artillerie zal men kunnen volstaan met 110 paarden, d.w.z. één batterij op porlogssterkte bij elke regiments school. Ten aanzien van de cavalerie is Sclir. v. oordeel, dat we in hoofdzaak met wielrijders de taak kunnen vol voeren, die in andere landen door zelfstandige cavalerie wordt uitge voerd en dat we dus alleen cavalerie noodig hebben voor hulpdiensten. Hij rekent daartoe op de bestaande 8 es- cadrons met een halve paardensterk- te, die bij mobilisatie de 8 divisie- escadrons en de staven kunnen voor zien. Hij komt tot een paardenaantai van 1560, dat 1/3 is van hetgeen we thans hebben. Wat aangaat de „hoo gere commando's en hulpdiensten", thans zijn de hoogere commando's niet bezet door hen, die in oorlogs tijd daarin zouden moeten optreden, hetgeen het bezwaar medebrengt, dat de huidige brigadecommandanten geen bemoeienis hebben met artillerie en hulpdiensten en daarmee dus eerst bij mobilisatie te maken hebben. Daar om moet men de geheele divisie sa menbrengen in één garnizoen en de commandanten den rang geven, die hun in werkelijkheid toekomt. Voor den geneeskundigen dienst, voor de genie en intendance make men veel meer gebruik maken van de gelijksoortige krachten in de bur- fermaatscbapprj, de administratie wor- e door centralisatie vereenvoudigd en de commandanten ontlaste men van den papierstroom. De concentratie der leiding en de besparing. Het Departe ment van Oorlog moet gereorgani seerd worden, daaraan worde toege voegd een afdeeling voor marine, om dat voor de eenvoudige marine, die de schrijver zich voorstelt, geen af zonderlijk departement noodig is. Daarnaast wil hij overbodige tusschen- schakels en commando's opheffen, terwijl hij daarentegen de hoogere be velvoering wil uitbreiden. Ten slotte aan de hand van cijfers de besparing, die aldus kan worden verkregen. lil de begrooting van 1924 is uit- etrokken voor tractementen I81/2 mil-" ioen gulden en 133/4 millioen voor pensioenen. Van die 18i/2 millioen zijn er 121/2 bestemd voor het beroepsper- soneei bij de wapens en 6 voor het overige. Hij neemt aan, dat het laat ste kan dalen tot 3 millioen en dat de inkrimping bij de wapens kan voeren tot een bedrag van 31/2 millioen. Daardoor komt hij tot een bedrag van 61/2 millioen, waarbij men een bedrag van 3i/2 millioen voor pen sioenen moet optellen, tezamen dus 10 inplaats van 32 millioen, hetgeen een besparing geeft van 22 millioen. Door afschaffing van de door den schrijver overbodig geachte zaken, wii hij nog 3 millioen bezuinigen, hetgeen rond 25 millioen be teekent.- Daaren tegen wil hij 5 millioen meer beste den aan de uitrusting, hetgeen een besparing van tenslotte 20 millioen oplevert. Wanneer men daarbij rekent hetgeen bespaard kan worden op> Ma rine, dan meent de schrijver, dat de totale kosten van land- en zeemacht teruggebracht kunnen worden van 95, millioen tot ruim 60 millioen, waar bij hij' er op wijst, dat dit slechts ge leidelijk bereikbaar is, nadat de ge- pensionneerden en «de wachtgelders verdwenen zijn. In het, laatste artikel „Besluit" komt bij den deskundigen schrijver de lei der om den hoek kijken en ontwikkelt hij de eigenlijke gronden, waarop hij zijn stelsel wil invoeren. llij! meent dat tijdig de kiesvereenigingen van de rechtsche partijen kemiis moeten kun nen nemen van deze plannen, omdat het tegenwoordig Kabinet deze zaak niet mc-er kan afdoen en het vraag stuk der ontwapening vermoedelijk wel een belangrijk punt bij de verkiezin gen zal zijn. Dat de schrijver niets voelt voor eenzijdige ontwapening, omdat het de zekerheid schept, dat we in den ooriog zullen worden betrokken, behoeft geen uitvoerig betoog. De .schrijver wjjst er nog op, dat het stelsel één geheel vormt met de voordeelen en met de bezwaren en dat er dus geen. sprake van kan zijn het een te willen en het andere te verwerpen. Natuurlijk laten wij ons over de juistheid van alle beweringen in deze samenvatting niet uit. Wij hebben van deze dingen geen verstand. Toch vermoeden wij, dat. hij over de voor oefeningen wei wat pessimistisch denkt. De redactie van „De Amsterdam mer' 'verklaart in hoofdzaak zich met de artikelen te kannen vereenigen. Indien door dit ingrijpende nieuwe stelsel een bruikbaarder leger kan verkregen worden, bij grooter bezui niging dan tot nog tóe mogelijk was, zouden wij de aangegeven veranderin gen toejuichen. DirectieMr. ANT. VAN BERCKEL, IDS VELTHUIJSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon T4 (2 lijnen). lersekeG. D. VAN OOSTEN, Tel 28. Kapello: J. A. MOL Pzn., Tel. 13. Een paniek op de graanbeurs te Chieago. Op de graanbeurs te Chieago heerschte gisteren een paniek-stemming. Mei-tarwe liep tot 1.85 dollar per bushel terug, het geen 21 Am. cents lager is dan de hoogste koers van de laatste week. De uiterlijke stoot hiertoe gaf de aankomst van groote verladingen uit Argentinië. In wezen is de daling echter het gevolg van de over- speculatic, die reeds maanden duurt. Er vonden enorme-reactie- en gedwongen verkoopen plaats, waarvoor echter geen nieuwe koopers te vinden waren. De stem ming bleef tot het slot koortsachtig en opgewonden. De kans op goedkooper brood is dus zeer groot. Korte berichten. hi 1924 zijn 845 memschen bij onge lukken op straat gedood binnen het gebied van de Londensche politie. Dit aantal was 178 hooger dan in 1923. Het geheele aantal ongelukken die ter kennis van de politie kwamen, bedroeg alleen in het laatste kwartaal van 1924 21,619 tegen 18,592 in de overeenkomstige periode van 1923. Volgens te Madrid ontvangen berich ten zijn de inboorlingen van de Spaansche kolonie bij Kaap Juby (Westkust Afrika) in opstand gekomen. Artillerie zou van Teneriffe naar Kaap Juby gezonden zijn, om de beweging te onderdrukken. Een bericht uit Rome meldt, dat de Etna opnieuw in werking is getreden. Uit barstingen worden elk oogenblik ver wacht. Op de agenda, van de Belgische Ka mer van de volgende week Dinsdag staat de interpellatie van het lid der frontpartij Picard over de voorvallen te Gent bij de begrafenis van den activist Hyppolite Meert. - De eerste Amerikaansche afgevaar digde heeft te' kennen gegeven, dat de Amerikaansche afvaardiging niet verder aan de werkzaamheden van de opium- oonferentie kan blijven deelnemen. f 1.10. GOES - TEL. 264. GROOTE MARKT 24. TELEFOON No. 41. Tyrannie van een rooden Biond. [Wij meldden reeds het incident in den Amsterdamsclien Raad. Het Volk heeft aan het beschuldigde roode Raadslid Overst nadere inlichtin gen gevraagd. Daaruit bleek het vol gende Een belangrijk deel van het meeltran- "sport in Amsterdam geschiedt reeds lang door de firma Puls. Dieze 'firma heeft in haar "bedrijf nogal eens last gehad van syndicalistische relletjes.Teneinde derge lijke moeilijkheden, die ook in de toe komst het meeltransport in gevaar zou den kannen brengen, te ontgaan, heeft de firma Puls met den Centralen Bond van Transportarbeiders een overeenkomst afgesloten. Daarin verplicht de firma Puls zicli voor liet verrichten van haar Werkzaam heden slechts in dienst te zul len nemen zoo w: el vaste als Io sse arbeiders georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders. De Centrale Bond nam daarna op zich er aan te zullen medewerken, dat het meelvervoer door ondergeteekende ter eener zijde verricht geen stagnatie ten ge volge van arbeidsgeschillen zal onder vinden. Zooals men ziet, een zonderling staal tje van vakbondtirannie. Prettig voor de neutrale, christelijke, katholieke en fede ralistische arbeiders! Wie begrijpen dat „Het Volk" in een hoofdartikel over deze kwestie spreekt van „een stinkbom". Er zit inderdaad een raar luchtje aan! Op de kleintjes passen! Het ministerie van financiën heeft kor telings een rondschrijven gezonden aan de hoofden van dienst, Waarin het depar tement mededeelt, door de algemeen© Re kenkamer er opmerkzaam op te zijn ge maakt, dat schoorsteenvegers bij circu laire lagere prijzen voor het vegen vragen dan fÖ.75 per schoorsteen. D|e aandacht van de Rekenkamer is op deze belangrijke kwestie gevallen, doordat op een decla ratie dit bedrag van f0.75 in rekening was gebracht. In verband met deze vingerwijzing draagt de minister aan de hoofden van dienst op, bij voorkomende gelegenheden prijsopgaaf 'te verzoeken bij een drietal schoorsteenvegers, ter verkrijging van concurreerende aanbiedingen. Öok amb tenaren, wier dienst is gehuisvest in gebouwen zonder schoorsteen, hebben exemplaren van deze ministerieel© aan schrijving ontvangen. De verduisteringen 'te Veenendaal. Het Volk meldt: Men herinnert zich, dat IV21 jaar gele den een bedrag van ongeveer achttiej» duizend gulden, dat aan het rijk moest Worden terugbetaald van militaire vergoe dingen, niet meer in de gemeentekas aan wezig bleek te gijn. De andere zaak had betrekking op êen tekort van f 60.000, ontstaan in den tijd der levensmid delendistributie, en voor w'elk tekort de publieke opinie meer in het bijlzonder den burgemeester aansprakelijk stelde. Toen de raadscommissie, belast met het nazien van dë gemeente-rekening over 1923 aldus deelde men ons mede bezig w'as haar taak te verrichten, stuitte zij nu weer op 'n bedrag van f 1600, dat als bouwpremie aan een zekeren bouwonder nemer zou zijn uitbetaald1. Zij stelde een onderzoek in, waarbjj bleek, dat de ondernemer in kwestie slechts een premie van f 600 genote*. had. Dit klopte met een aanwezige kwi tantie en een andere boeking, zoodat dit bedrag van f 1600 gefantaseerd bleek. Het spreekt vanzelf, dat do commissie daarna ook de andere posten aan een nauwkeuriger controle onderwierp. Reeds onmiddellijk bleken premies Van f 600 en f300, die Wel als uitgaven geboekt stonden, nimmer aan de ondernemers le zijn uitbetaald. Eén bedrag van f300 stond geboekt als rijkspremie, uitbetaald aan een zekeren ondernemer, die de pre mie nooit ontvangen heeft, maar in plaats daarvan een brief had gekregen, onderteekend door den secretaris, waarin deze mededeelde, dat de betreffende on dernemer voor een bouwpremie "niet in aanmerking kWam. Er vind'en te Veenendaal thans niet- offieieele raadsvergaderingen plaats zon der secretaris en zonder burgemeester. Op do laatste dezer bijeenkomsten zei de heer Die Gijt tot het raadslid Van 'Buren, tevens voorzitter van de Wo- ningbouwvereeniging „Patrimonium", dat deze vereeniging zoo achter Was met haar betalingen. De heer Van Buren wfas hier over zeer verwonderd, aangezien zijn ver eeniging juist om van het herhaalde voor barige aandringen van den secretaris ver lost te worden, reeds vóór den verval tijd bij den ontvanger betaald liad, Wat ook uit een kwitantie bleek juist te zijn. Dje gemeente-ontvanger deelde daarop 'desgevraagd mede, dat dit bedrag toen door den secretaris Was medegenomen zonder dat hij daarvoor een kwitantie had achtergelaten. In de boeken van den secretaris bleek van de ontvangst niets. Do Christ. Hist. Eerste Kamer leden en de plaatselijke keuze. In de vergadering van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Blokzijl is, naar de Ned. meldt, de volgende motie aangeno men De Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Blok zijl, gehoord de gehouden bespreking naar aanleiding van de verwerping van het wetsontwerp op de plaatselijke keuze in de Eerste Kamerzitting van 22 Januari 1925; betreurt in hooge mate de gevallen, beslissing die, afgezien van haar- sociale beteekenis, vooral gevoeld wordt als een ernstige belemmering van een belangrij ken tak van arbeid op het gebied der inwendige zending; spreekt haar veront waardiging uit over de houding van de vijf Chr.-Hist. tegenstemmers, die hierdoor in flagranten strijd kwamen met het so ciaal program der Chr.-Hist. Unie, zonder te bedenken, dat zij op deze wrjze het vertrouwen, door een groot deel van ons christenvolk op de Chr.-Hist. Unie gesteld, ten zeerste moesten schokken en tevens een jarenlangen strijd ook van de chris telijke drankbestrijding tegen het drank- kwaad deden mislukken; verwacht, dat de kiezers voor de afvaardiging der Chr.- Hist. Unie naar de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de naaste toekomst rekening zullen houden met deze ernstige schending van een positief en duidelijk uitgesproken programpunt der Chr.-Hist. Unie, en besluit deze motie te publiceeren. Uit het kleermrakersbedrijf. .Vanwege den Bond van Kleermakers- pa trojons in Nederland wordt meegedeeld,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1