Ktrkaitaws. Qnderwjjs. Wetenschap en Kunst. Laad- en Tiiikenw. verklaring van den. Belgischen Minister voor het Zeewezen in de Belgische Ka mer ons in 't gelijk gesteld1. Deze heeft o.a. gezegd, dat het geheele Bel gische loodswezen uit V1 i s- singe n weg moet. Wat dit voor VJissingen beteekent kan hieruit blijken, dat de Belgische kolonie alhier ongeveer 4000 personen bedraagt. Met 1 Maart a.s. moeten 104 gezinnen naar Antwerpen verplaatst zijn, omvattende ongeveer 450 personen. Spoedig daarna zullen de raste loodsen volgen, terwijl men druk bezig is de zeeloodsen ook voor den rivierdienst te bekwamen. Was de toe stand tot heden zóó, dat op de reede alhier de schepen van loods verwissel den, in de toekomst zullen de loodsen de schepen van uit zee direct naar Antwer pen en omgekeerd brengen. TrouWens van Nederlandsche zijde past men ook dezen maatregel reeds toe. tDe gevolgen van de verplaatsing van het Belgische loodswezen zijn voor onze stad onberekenbaar. Vlissingen verliest hiermede een groot gedeelte van zijn financieel goed-gezeten burgers, Waaron der vooral de handeldrijvenden zullen lij den, evenzoo de opbrengst der plaatse lijke belastingen. Wat in geen jaren is voorgekomen ziet men nu: tientallen Wo ningen te koop of te huur aangeboden, wat weer tengevolge heeft, dat verschil lende middenstands-Woningen zeer ,in prijs dalen. Het Miljoen. Naar aanleiding van de geplaatste verantwoording in ons nr. van Zaterdag, meldt men ons uit Terneuzen, dat niet alleen Zuid-Beveland aan zijn aanslag is gekomen. Ook met Zeeuwsch-Vlaanderen (O.Di.) is dit het geval. Terneuzen bracht op f 2983.77 Axel f3119.85, Zaamslag f2844.95, Hulst f 188.60, Sas van Gent f 32.50. Hoek is vergeten te vermelden met ruim f 600 en voor en aleer een algemeene inza meling Werd gehouden, is door een der broederen op een vergadering van het ;Centr. Comité ruim f500 afgedragen, totaal dus f 10.269, '67, d.W.z. plm. 30 pet. boven den aanslag. Dlat publicatie kome, vind ik uitnemend, luidt het slot van den brief, doch laat dan deze zoo volledig mogelijk gegeven worden, (opdat de lakschen en nalatigen bekend Worden. Red.) Benoemd tot Rijksveldwachter te Overslag, J. J. Dieleman, gewezen ser geant der vesting-artillerie te Axel. Be vorderd tot brigadier der Rijksveldwacht de Rjjksveldw.-brig.-tit. A. J. Bakker te Baam, welke met ingang van 16 Februari a.s. is overgeplaatst naar Goes. Ongeveer 80 schippers van zeil en motorschepen, die van Nederland naar België en omgekeerd varen, hebben een adres aan Z. E. den Min. v. Fin. ge richt om het adres van de K. v. Koop handel en Fabrieken te Terneuzen (even eens aan den Min. gericht, volgens de dagbladen) niet in te willigen. In be doeld adres Werd het wenschelijk geacht, verandering te brengen in de klaringspost Bath in dier voege dat te Walsoorden en Hansweert zou moeten worden ge klaard. Om dit te voorkomen (wat voor het meerendeel der schippers tot schade zou zijn) heeft men in het adres verzocht geen veranderingen aan te brengen, «doch alles te laten zooals het is. Op de aanbeveling van kantonrech ter te Brielle komt voor mr. J. A. de Jong, kantonrechter te Tholen. Middelburg. Huldiging burge meester Bum on Tak. (Slot.) Wij meldden reeds, dat de burgemeester gis teren ook gehuldigd is door de politie. Daartoe vervoegde zich op zijii kamer de commissaris van politie, de heer G. Goorhuis, de inspecteur, de heer R. A. Avink, de rechercheur, de heer J. G. Wollenberg, de oudste hoofdagent, de heer J. Lorier, en de oudste agent, de heer A. T. de Looff. De commissaris Wees op de lage loo- nen bij het optreden van den heer Du- mon Tak als burgemeester en de groote verbetering, die daarin tot stand kwam. toen waren er werktijden van de politie van 11, 12 en 13 uur per dag, nu de 8-urige werkdag met den wekelijkschen vrijen dag. Zeker een groote vooruitgang. Het corps is dankbaar voor het werk van den burgemeester in deze, die toont, dat de politie hem na aan het hart ligt. Spr. wijst nog op de goede verstand houding bij het corps eii biedt als blij vende herinnering een gouden potlood met inscriptie„Aangeboden door het Middelburgsch Politiekorps" aan. De burgemeester zeide getroffen te zijn door het komen van de deputatie, doof de gesproken Woorden en het aangebo den geschenk. Spr. wijst er op hoe de politie ook in den moeilijken oorlogstijd haar taak goed volbracht. Het is sprekers plicht voor de politie te zorgen. Zooals wij gisteren reeds meldden, is den burgemeester door de burgerij een aquarel aangeboden. De aangeboden aquarel stelt een der meest typische plekjes van Middelburg voor, n.l. de Kuiperspoort voor de res tauratie. De aquarel doet den heer Schütz, den vervaardiger, alle eer aan. Het album is gebonden in perkamenten band. Op het schutblad komt de volgende opdracht voor Aan den Edelachtbaren heer P. Diumon Tak, burgemeester van Middelburg, wordt bij gelegenheid van zijn 10-jarige ambts vervulling als zoodanig door véle bur gers u t alle rangen en standen der stad dit album met begeleidende aquarel uit achting en waardeering aangeboden, 1 Februari 1925. Rond deze opdracht staan foto's van het stadhuis, van de werkkamer van den burgemeester en van diens woonhuis. Verder de Wapens van Zeeland en Mid delburg en het familiewapen van den ju bilaris en ten slotte dte jaartallen. 1915 en 1925. Het albumis geleverd door den heer G. W. B'huij, terwijl de oor konde is ontworpen en uitgevoerd door den heer F. P. D'liuij. De 26-jarige mej. v. L'. geb. B., die op 16 Januari in haar woning op de Visch- markt ernstige brandwonden bekwam, is in het Gasthuis aan de gevolgen over leden. Kapelle. Gisteren herdacht dhr P. Kos ten, boomkweekersknecht bij de firma IX J. v. dl. Have, de dag dat hij 40 jaar geleden in dienst trad. Deze dag ging voor den jubilaris niet onopgemerkt voor bij. Namens de personeel vereeniging u-,Eureka" complimenteerde de voorz. der vereen., dhr M. Willeboer, hem „in korte trekken, releveerende den tijd dat zij samen optrokken" en bood hem namens de vereen, een zilveren horloge meiti dito ketting aan. Ook zal de patroon, die dezen bekwamen vakman hoog'lijk waardeert, voor getrouwe plichtsbetrach ting een hem passend geschenk offreeren. Ellewoutsdijk. Door den heer E- A- van der Bent, burgemeester, sedert 1897 voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur alhier, is uit deze laatste functie ontslag genomen (dus als voorzitter, niet als lid). Vrijdag vergaderden de aandeelhou ders in de weegbrug alhier. De rekening gaf een ontvang aan van f 1639-50 en een te verdeelen saldo van f934.89, zoodat aan de leden een dividend van 65 pCt kon 'uitgekeerd worden. Daar- het de 35ste jaarrekening wias (de weeg-inrichting werd in 1889 gesticht), hlad de secretaris een overzicht gemaakt van de 35 jaren die verloopem zijn. Daaruit bleek, dat te sa men over die jaren ontvangen werd een som van f30852.63 en wegens dividend werd uitgekeerd 12 maal het gestorte aandeelenkapitaal. Op de brug werden in 1924 o.a. gewogen 10-250-000 K-G- suikerpeeën en ruim 6 millioen K G- aardappels, pulp en ajuin. (G- Grt.) Arnemultfen. De lijst van de Chr. meis- jesvereen. heeft opgebracht d'e som van f 190.71. Aan gevers en geefsters Wordt dank gebracht. Gaplnge. Maandagmiddag had hier een droevig ongeval plaats. Toen burgemees ter L. met een ledige Wagen bespannen met een paard van het dorp naar huis reed, schrok het paard van een wielrijder <en sloeg op hol. De burgemeester viel van den wagen en moest, inwendig ge kneusd, naar huis Worden gedragen. Dr v. d. Hamme van Veere verleende ge neeskundige hulp. Vrouwepolder. Maandagavond hield de anti-rev. kiesvereeniging een openb. ver gadering in de Ger. Kerk alhier. De voorz., dhr Maas, opende de vergadering, liet zingen Ps. 25 vs. 2 en las een get- deelte uit Gods Woord. Hij richtte een woord van welkom tot de talrijke aan wezigen en in 't bijzonder tot den spre ker van dezen avond, dhr J. Wj. van 'tHoff van St. Laurens. In een vurige rede besprak deze de beginselen der A. 'R. partij; legde er voornamelijk den nadruk op, dat die beginselen zoo moeten worden beleden, dat zij werkelijkheidswaarde hebben en in moeilijke omstand'gheden een richt snoer zijn, duidelijk aangevende hoe moet worden gehandeld. De groote waarde ervan komt dan eerst uit, wanneer in spannende momenten die beginselen inderdaad Worden beleefd. Spreker stelde het moeilijke werk, dat minister Colijn volbracht had in het licht van Gods Woord, er vooral op wijzende, dat het financieele vraagstuk wel degelijk een geestelijken achtergrond heeft. Met een opwekking om pal te staan voor onze beginselen eindigde spreker. Uitvoerig beantwoordde spr. daarna de verschillende gestelde vragen. Aan het eind dankte de voorzitter den heer Van 'tHoff voor zijn bezielende rede, waarna deze Ps. 89 vs. 8 liet zingen en met dankgebed eindigde. Serooskerke. (W.) Gisteren hield de ge meenteraad zijn eerste openbare vergade ring in dit jaar. Afwezig wegens ziekte dhr P. de Visser. Na opening met gebed en notulen, spreekt de burgemeester den raad toe en memoreert in 'tkort wat 't jaar 1924 is geweest voor deze ge meente. Het sterftecijfer is laag geweest: 13 personen zijn overleden; besmettelijke ziekten kwamen niet voor. In zielental is de gemeente met 7 personen vooruitge gaan, zoodat op 31 Dec. 't zielental 1708 bedroeg. Aangifte werd gedaan van 26 gevallen van mond- en klauw'zeer. Weth. Goedbloed dankt den voorzitter voor zijn goede Wenschen en wenscht hem wederkeerig Gods zegen toe voor zijn persoon en familie en Werkkring. Van Ged. Staten is ingekomen goed keuring van den door den raad vastgie- stelden pensioengrondslag. Van dhr Bo- lier, bouwkundig opzichter, 't verslag over 1924, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. De begrooting 1925 wordt gewijzigd. Een verzoek van L. Meulmees- ter voor ontheffing hondenbelasting Wordt niet ingewilligd. Verzoeken van de bijz. scholen om verrekening van de een te weinig en de ander te veel ontvangen. B. en Wi. stellen voor dit in orde te doen brengen, waar tegen de raad geen bezwaar heeft, alleen voor de schutting aan de speelplaats aan de school bij Vrouwepolder zal dit be drag niet betaald worden. Er komt nu ter tafel een prijsopgave van schrijfma chines. .De secretaris zou er gaarne een hebben. 'D.e kosten bedragen voor een nieuwe f 325, voor een tweedehands f 175. Een voorstel van Bi en W). is er niet. Do voorzitter zegt: wij zijn nog wat ouderwetsch. Vele andere gemeenten heb ben er een. Na breedvoerige bespreking in stemming gebracht werd besloten met 4 tegen 2 stemmen geen schrijfmachine aan te schaffen (vóór stemden dhrn A. Goedbloed en J. Wondergem). Een schrijven van 'tNat. Comité tegen Alcoholisme, inhoudende geen nieuwe vergunningen te verleenen en 't bestaan de aantal te verkleinen. R. en W|. stellen voor 'tzoo te laten als het thans is, hangezien er maar drie vergunningen zijn en volgens de bevolking zouden er 6 mogen zijn, Waarmee dte raad zich kan vereenigen. Een verzoek van H. Geldof om zijn loon ten bedrage van f 436, uitbetaald te krijgen, Werd' na geheime zitting tot de volgende vergadering aan gehouden. Die voorzitter deelde mee, dat hij de volgende Week hoopt te vergade ren met de commissie van bijstand over de grensregeling. B. en Wj.' hebben een voorstel om er zich mede te vereenigen zooals het nu door Ged-. Staten is voor gesteld1. Volgens uitgewerkte berekening zal over tien jaren minder ontvangen worden van het gedeelte, dat bij VroUwepolder ge veegd wordt f I6IO.86V2 minder uitgaven f 1214-72, alzoo verschil van f 396-14V2 of afgerond f 400 per jaar, wat door VroUwepolder 10 jaren moet worden af betaald. De verrekening die om de drie jaren geschiedt met de bij'z. school in 't afgestane gedeelte ingaande dit jaar zal na totstandkoming der grensregeling wor den teruggevorderd van de gem. Vrouwe polder. Dioor Weth. Goedbloed wordt nog opgemerkt, dat VroUwepolder in het bezit komt van een vernieuwden klinkerweg in dat gedeelte. Hij vraagt of daar mede gerekend is. De voorzitter zegt van ja, dat alles is in aanmerking genomen, (zon der stemming goedgekeurd). Na de om vraag, waarbij niemand het woord ver langde sluiting met dankgebeed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Someren en Lierop (N.-B.) E. A. J. Plug, cand. te Utrecht. Bedankt voor Bunschoten door W. J. Kol- kert te Eemnes-Buiten. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum H. v. d. Zanden te Wapenveld; te Onstwedde W. H. v. d. Vegt te Drachtster-Compagnie; te Grijps- kerk (Gr.) M. Post te Bunschoten. Aangenomen naar Oldekerk en bedankt voor H. I. Ambacht en Altoveer door R. Haitsma, cand. te Oosterholt; naar Utrecht door P. Ch. van der Vliet te Vlissingen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Meppel door P. J. de Bruin te Veenendaal; voor Drachten door J. L. de Vries te Rijnsburg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Nieuw-Beijerland door A. de Blois te Vlaardingen. Ds G. R. Kuijper, predikant der Geref. Kerk te Haarlem, stelde de som gekte, hem geschonken, toen hij bedankte voor een be roep naar Utrecht, beschikbaar voor een zilveren Avondmaalstel in de Kleversingelkerk. De Geref. Kerk in de loge. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Batavia besloot om zoolang gedurende de verbouwing het kerk gebouw niet gebruikt -kan worden, de gods dienstoefeningen t.e houdenin de vrij metselaarsloge. Bediening des Woords? On langs trok de aandacht een artikel in de „Waarheidsvriend", naar aanleiding van wat het „Hbid." geschreven had omtrent een do- minó van den Geref. Bond, die ergens twee uur en drie kwartier gepreekt had en wel op een heel eigenaardige manier. Het blijkt nu, dat door „Het Handelsblad" gedoeld is op ds Koster van Montfoort, die te Eemnes-Binnen in de Ned. Herv. Kerk aldaar, een beurt heeft vervuld. De getuigenissen in de verschillende brieven, aan de W.v. geschreven, zijn wel wat verschil lend. Maar in hoofdzaak zijn ze het, zonder onderscheid, eens. Ds Koster heeft werkelijk twee uur en drie kwartier van 's avonds 7 tot kwart vóór 10, gepreekt en heeft den trein daardoor gemist. Wij voor ons vinden dat preeken van twee uur en drie -kwartier buiten de perken. Noch de prediker, noch de hoorders kunnen dat verwerken. En het is een gewoon verschijnsel, dat de lengte van een preek niet evenredig is aan zijn inhoud, schrijft genoemd blad. Wat vorm en inhoud van de preek be treft, geven de schrijvers van de brieven die allen de Gereformeerde waarheid lief hebben en ook Ds Koster gaarne do hand boven 't hoofd houden óók eenerlei ge tuigenis. Tekstkeuze en onderwerp gaven aan leiding tot sommige zonderlinge uitdrukkin gen en voorstellingen. Gesproken werd over 1 Kon. 31628, en dus over Salomo's eerste recfit, waarbij over de twee vrouwen gesproken werd als over hoeren, enz. „Ds K. gaf wel eenige uitdrukkingen van den kan sel, die nu niet alle dagen worden gebe zigd", schrijft een. „Ds K. is in zijn preeken zeer lijdelijk'en met andere kerkgangers was ik het eens, dat het niet gezond Gereformeerd washet onderwerp, zooals het behandeld werd, kon onze algeheele goedkeuring niet wegdragen. Ds K. behandelde de twee vrou wen, die met het lovende en met het doode kind voor Salomo -kwamen, als do Kerk met den levenden Christus en als den ouden Adam waarbij geschetst werd, dat veel wereldlingen met een gestolen Jezus rondloopen, enz. een waarheid, die wel wat zonderling en m.i. onschriftuurlijk behandeld werd". Dezelf de briefschrijver voegt er aan toe: „Het viel mij bij het lezen van uw artikel op, hoe de menschen er aanstonds bij zijn om van den Gereformeerden Bond 'te zeggen, dat die het gedaan heeft; want hoe de zaak overigens staat, ik meen te weten, dat Ds Koster niet eens lid van den Gereformeerden Bond is; toch krijgt de Bond de schuld". Zoo is het. Natuurlijk spijt het ons, wie de dominó ook is, of hü van de Hervormde, van de Gereformeerde of van de Christelijk Gereformeerde Kerk is, als de prediker zich gaat toeleggen op allerlei vreemde voorstel lingen en zonderlinge woorden; op een val- sche Üjdelij'kheidsleer en op onschriftuurlijke beschouwingen. De Schrift is toch veel- te rjj-k en veel te heerlijk om tot zulke dingen onze toevlucht te nemen, Ijesluit de Waar heidsvriend. Vrije zitplaatsen. De kerkeraad der Geref. Kerk van Hilversum heeft beslo ten, in beide kerken, met ingang van 1 Maart het stelsel van vrije zitplaatsen in te voeren. Door het lot beroepen. De Chr. Geref. Kerk te Harderwijk heeft een moei lijk beroepingswerk achter den rug. In deze gemeente geschiedt het beroepen van een predikant bij stemming onder de mannelijke lidmaten. In de vergadering, waar dit zou plaats hebben, waren aanwezig 62 lidmaten; tot tweemaal toe werden op de beide predi kanten van het tweetal, ds Groen uit Zwijn- drecht en ds Hendriksen uit Amsterdam, elk 31 stemmen uitgebracht. Ten einde raad heeft men toen z'jn toevlucht genomen tot het lot: ds Groen won 'het. MELISKERKE. Na Zondag in de voor middag-godsdienstoefening nog in gezondheid het evangelie te hebben bediend, kreeg ds P. van Hoven, Geref. predikant alhier, des middags een bloedspuwing, zoodat hij in den namiddagdienst ,niet kon voorgaan. Zijn na derend afscheid, door de aanneming van het beroep naar Honselersdijk, zal ongetwijfeld moeten worden uitgesteld. (VI. C.) Een voormalige arrondisse- ■mentsbibliothieek onder R.-K. scho len verdeeld. Bij ministeriëele beschik king is de Arrondissements-Bibliotheek uit het voormalige arrondissement Zaltbommel verdeeld tusschen de bijzondere R. K. Kweek school en de Onderwijsinrichting „Les Filles de la Sagesse" beide te Nijmegen. Naar aanleiding van deze beschikking heeft, de afdeeling Zaltbommel van den Bond van Ned. Onderwijzers, onder mededeeling, dat een gemotiveerd schrijven volgt, telegrafisch den minister verzocht opschorting van de uitvoe ring. Onder de ruim 800 boeken is een groot aantal voor katholieken verboden lek- tuur. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is bevorderd tot semi-arts dhr A. Folmer uit Driewegen (Z.-Bev.). Geslaagd te 's-Gravenhage voor het ma chinisten-examen diploma A o.a. de heeren: A. van Wel te Dordrecht; J. Minderhoudi te Vlissingen; J. W. Olthoff, te Groningen; A. Besuyen, Rotterdam; K. de Jong, Helder; J. de Bel te Middelburg. Oude schilderijen op Tholen. Men schrijft aan de N. R. G-: Men weet, hoeveel er te doen is geweest over de schilderijen van de voormalige Ho'Oige Heeren van St. Maartensdijk. Ook in andere plaatsen in het Eiland komen nog stukken van beteekenis voor, al is het niet in de hoeveelheid en waarde als te St. Maartensdijk. Te St. Annaland is een otud schilderij!, betrekking hebbende op een brand, die dit dorp bijna geheel verwoestte, ©enigen tijd geleden gerestaureerd. Er is ook aan wezig een oud paneel, dat ruim een halve eeuw geleden in verwaarloosden toestand werd aangetroffen. In 1853 is het door bereidwilligheid van den toen- maligen burgemeester A- J. Bierens ge restaureerd, zoodat het in 1854 in het nie'uw gebouwde gemeentehuis Icon wor den opgehangen. Op bet ruitvormige pa neel zijn op verdienstelijke wijze voor gesteld de heilige Anna, gezeten op een heuvel in een bergachtig landschap en Maria met het kind Jezus op den schoot. Er onder staat de spreuk: „Al bêt groeijde' 1591". De wapens aan de voorzijde ver tonnen de kwartieren van Bo-urgondië, enz. Te Scherpenisse, bestaande uit de voor malige Heerlijkheden Scherpenisse en Westkerke, bewaart men ook een oud schilderij. In de nabijheid van den beo gen vluchtheuvel in Westkerke vindt men nog een gehucht, waarbij het oude kerkhof ligt, waarop reeds in het begin van de 14e eeuw een kerk stond, die later ver dween, maar waarvan de toren zich staan de hield tot het midden der 18e eeuw. Bij het verdwijnen van de kerk w-erd een schilderij, hetwelk daar het gebouw ver bouw versierde, weggenomen, en op het gemeentehuis te Scherpenisse gebracht, waar het nog is. Dit stuk is een triptiek, waarop in het midden is geschilderd een voorstelling van de aanbidding van het kindek© Jezus door de Wijzen uit het Oos ten, links de aanbidding der Herders, rechts de verrukking van Zacharias. Door tusschenkomst van de Vereeniging voor Monumentenzorg zal ingevolge besluit van den raad het schilderij naar 's-Graven hage worden gezonden voor onderzoek vair de kunstwaarde en de kosten van eventueel© restauratie. Op het raadhuis te Poortvliet berust een schilderij, waarop is afgebeeld de onrecht vaardige Rechter voor Koning Cambyzus, waarvoor in 1617 aan een Antwerpschen schilder ruim 11 pond werd betaald. Ook worat een afbeeldsel Vermeld ran St. Catharina, hoogstwaarschijnlijk afkomstig van het oU.de rederijkersgezelschap. Br onder staat het devies: „wt rechter ninne 1549" en de spreuk: „nee see nee muta". Te\Tholen hing, voorheen een tamelijk groot schilderij in de Vierschaar, voor stellende een oud Bijbelsch tafereel, welk stuk evenwel is verkocht en_ opgenomen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Te Oud-Vossemeer berust in den ouder- wetschen schoorsteen, omkranst door de wapens van vele voormalige en nog be staande geslachten van Ambacbtsheeren, een mooi schilderij', de Gerechtigheid voorstellende, door den kunstschilder Ja,- cob Xaveris, welk schilderij nog niet zoo vele jaren geleden door deskundige han den is gerestaureerd. Vóór emigratie gaat ontginning. Nog schatten kunnen aan den Neder- landschen bodem worden ontworsteld,, zegt „De Rotterdammer": Honderden, duizenden bunders kunnen^ aan het bebouwbaar oppervlak worden toegevoegd. Het begint langzamerhand tot regeerders en volk door te dringen, maar toch leeft het voor velen nog niet sterk genoeg. Wat op de Reel geschiedt, dient met kracht, ook elders te worden voort gezet. Wij zijn op den goeden weg. De drooglegging der Zuiderzee beduidt rijke winst voor de verhooging van onze nati onale productiviteit. Het groote werk aan den Biesbosch belooft de opname van 30 a 40 groote boerderijen in ons voortbren- gingsleven. Thans weer komt het bericht uit Drachten, dat daar het ontginnings werk 400 II.A- in cultuur zal brengen. Werken bij den Biesbosch rijk, provincie en gemeente samen, in het Friesche plan draagt het rijk niet bij, 1 Onze landsregeering zal goea doen met ernst den onmiskenbaren aandrang tot ontginning te steunen en zooveel moge lijk te systematiseeren. Van emigratie naar vreemde landen, naar Canada en andere oorden, hoort men Alom gewagen. Het kan noodzakelijk zijn, dat ook langs dien weg de bestaanszeker heid van onze Nederlandsche medebur gers wordt gezocht. Maar voor die nood zakelijkheid kan worden toegegeven, dient eerst vast te staan, dat onze nationale bodem zijn burgjors niet meer kan voeden. Vóór emigratie gaat ontginning. Bestrijding van emelten. De Plantenziektenkundige dienst deelt mede, op welke wijze de emelten. de pootlooze, grauwgeel gekleurde larven van langpootmug- gen, welke larven zulke groote verwoestin gen kunnen aanrichten zyn, té vernie tigen. Men bestrijdt ze door tarwe-zemelen en Parijseh- of Uraniagroen zorgvuldig droog door elkaar te mengen. 25 K.G. zemelen met 1 K.G. Parijseh groen per H.A.). Ver volgens maakt men al knedend do massa juist geheel vochtig met water: do witte kleur van do zemelen moet veranderd zijn in een grauwe kleur. De massa is dan fijn- kruimelig en kan gemakkelijk breedwerpig uit gestrooid worden. De emelten die 's nachts over den grond kruipen, eten van deze ver giftigde zemelen en sterven. Het ve© moet bij regenachtig weer gedurende ongeveer 2 weken, en bij' droog weer gedurende onge veer 3 weken uit de behandelde weide ge houden worden. Op bouwland moet men het middel niet ineggen. Indien de emelten thans nog niet aan den gang zijn, wacht men met de bestrijding tot Maart. Ook April is een uitstekende maand voor de bestrijding; hoe eerder men er ech ter bij is hoe beter, vandaar dat de bestrij ding in Maart in vele gevallen de voorkeur verdient. Slakken verdelgen. Een inzendster in „Onze Tuinen" geeft den volgenden raad om slakken in stads tuinen te verdelgen „Ik bewaar alle sinaasappelschillen en leg die, met het wit naar onder, tusschen en om de planten. lederen morgen en later in den tijd, wel tweemaal per dag, kijk ik ze na en dood de slakken, die worden aangetrok ken door den sterken geur en verzot schijnen te zijn op het wit van de binnenschil. Ook heb ik er al eenige keeren een gladde rups in gevangen en kleine torretjes, die bedwelmd er in sterven. Ik hoorde van dit middel van een tuinman, die er toevallig achter was gekomen, toen hij op een morgen eenige achteloos weggeworpen schillen mef, slakken overdekt vond." Mol-drainage. Prof. M. F. Visser te Wageningen heeft een demonstratie gegeven met den door hem geeonstrueerden draineerploeg volgens het sys teem der moldrainage. Ongeveer vijftig ge- noodigden, allen landbouwers, consulenten en hoogleeraren, hoorden eerst in de hulpaula der Landbouw Hoogeschool de uiteenzetting van den hoogleeraar over de wordingsgeschie denis van dit nieuwe landbouwwerktuig, waar na men zich naar het proefveld van Prof. Quanjer, waar eenige mollegangen werden getrokken, begaf. Uit de toelichting, welke Prof. Visser thans weer gaf, stippen wü nog het volgende aan: Ten aanzien van de bodemontwatering in de toekomstige Zuiderzee-polders bestonden twee richtingen. De eerste wilde, op grond van historische ervaring in bestaande polders als Waard en Groet, Nieuwland, en later ook IJpolder, enz. het systeem toepassen van diepe greppels op een onderlingen af stand van pl.m. 10 meter. De andere richting zag hierin echter een bezwaar en wel met het oog op een vol slagen mechanische grondbewerking. Het is immers een bekend feit, hoeveel last de greppels bezorgen aan den zelfbinder, en andere werktuigen. Anderzijds vreesde men,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2