m 104 Maandag S Februari 19S5 39e Jaargang FEUILLETON, YERYÖLGB EN GERED. HEWORIK.SE Co's Coupons Effecten Vreemd Geld Assurantiën Credieten Deposito's Correspondent voor N.-Beveland A. C. SCHIPPERS, KAMPERLAND. ■rukkers-Exploitanten OOSTERiAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ. L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Profanie. „Het Volk" maakt zich dikwijls schul dig aan ellendigen spot met de woorden uit onzen dierbaren Bijbel. De Krabbelaar Kleerekoper herhaaldelijk, en de redactie een enkele maal. 't Is of dat genus er maar steeds op uit is om met vuile vin gers in Bijbelteksten te graaien. In ieder geval getuigt 't van weinig verstand. Im mers deze slimmeriken hopen altijd nog, pandoeren er tenminste op, de Chr. arbei ders aan hun zij te krijgen en trachten hun daartoe wijs te maken dat men hen in hun „godsdienst" vrij zal laten, ja dat zij zeiven zelfs alleszins „godsdienstig" zijn- Maar welke Chr. arbeider zal nu zijn partij verlaten om te gaan zitten in het gestoelte dezer spotters. Een kind kan begrijpen dat dit niet gaan zal. „Friesch Dagblad" wijst nu weer op een artikel, nog wel van de redactie zelve van dit soc.-dem. hoofdorgaan, welk ar tikel het motto draagt: „Verdroogd ben ik als een leeren zak in den mist, doch' Uwe ordinantiën heb ik niet vergeten", Ps. 119:83. En tot inhoud heeft allerlei verdachtheden aan het adres van minis ter Colijn. Ja, het is wel gelijk Uitkijk schrijft: „Er is weer 'n „fijne beschuit" verkrui meld. „Want het is maar zóó: Over de klein ste bizonderheden van het joodsche ri tueel wordt met eerbied gesproken, 't is „godsdienst", ja! de prevelgebeden, knielingen en .buigingen van de Moham medaan voor Allah worden beschreven zonder zweem van spot; de „godsdienst" van den Hindoeschen Baliër wordt zelfs als een fijne religieus© bloem geprezen. Maar met de Schrift mag ieder doen wat hij wil: Dat is het eigen woord slechts van den levenden GodEen raadsel blijft het, hoe nog ooit één der onzen met zulke spotters heeft kun nen samengaan." Er wordt in die kringen zooveel pro fanie gepleegd. Dat zal ook wel zijn, omdat er zoo velen onder zijn die bij den Bijbel zijn groot gebracht. Reeds in de studentenwereld komt dit kwaad aan den dag. Het Utrechtsche Studentenblad „Vox Studiosorum" vertolkte dezer dagen de erkentelijkheid van vele oud-studenten jegens den heer P. den Boer, drukker van genoemd blad, en van de dissertaties op welke die velen hun doctorsgraad be haalden. „Als bewijs van dankbaarheid" zoo schrijft de redactie „drukken wij hier onder ééne uit de vele dankbetuigingen ai, die de heer den Boer in den loop der tijden ontving en als zoovele gedachte nissen bewaart, een opdracht door een jongen doctor geschreven in het exemplaar zijner dissertatie, hetwelk hij aan den heer den- Boer als herinnering aanbood." En dan volgt bedoelde opdracht, door dezen medicus-oud-student gesteld in de volgende schaamteloos uit. de Heilige Schrift saamgelezen woorden. .(Ook de noten zijn van dezen zelfden schrijver): „Had -de lieer Den JBoer mij niet in 24) o— Nog een oogenblik en daar verscheen Lergman. Een moment bleef hij in de dour staan, Ilolz aankijkend mot dien eigen spotten- den blik, die bij het pakken van den boerenzoon als strooper in zijn oogen had geglommen. Toen, zich aan de tafel zettend, tegen over Holz, vroeg hij: „Wel, wat is er?" 'tKoin beleefder, vona Holz. M;aar was Je wachtmeester kort, welnu, dan zou hij 'took zijn. „"k Wolu proces-verbaal laten opmakehv" ,Hm! Zco! Komaan! En tegen wien en waarvoor? „Tegen Willem Beijers, wegfens mis handeling." Vertel maar 's op dan, wat is er gepasseerd?" Ft-ans Holz vertelde. Koe hij in „De Witte Gans" aan het biljarten was geweest; hoe hij naar hluis had willen gaan; hoe hij bij' 't openen van de deur gezien had, dat Willem Beijers daar stond; hoe die driftkop dade lijk op hem toegekomen was, en hem wt in de gelagkamer was gevolgd, om cem een slag in 't gezicht te geven; maar ?let, hoe hij geroepen hiad: „daar heb F' nu 't broertje van 't sletje" „Ei!" zei wachtmeester Lergman, die bedaard had zitten luisteren. „Ei; wat ze8 j«; Dlus die Beijers gaat je daar maar 't einde der vorige maand, toen ik met veel copie bij hem kwam, gezegd 't geen we lezen in 't Boek der Psalmen, psalm öfhlö1) waarna we te werk gingen vol gens psalm 55 vers 15, le deel2), dan zou ik door de snelheid van afleveren niet geweest zijn als in Psalm 70 vers 7en83). Volgens Psalm 41 vers 24) is de heer den Boer dus zeer gelukkig te prijzen, al heeft onze groote spoed ons ook enkele drukfouten over het hoofd doen zien, waardoor op de faculteit der geneeskunde op 8 Juli toepasselijk zal zijn Psalm 35 vers 215), al zal ons dan ook de vraag uit Psalm 58:26) over de lippen komen." Nu zeggen wij niet dat de geest opj .deze Universiteit algemeen zoo is. Wij kennen ook betere elementen. Er zijn er ook, die het geloof hunner moeder niet deelachtig (willen) zijn; doch tevens wal gen van dergelijke spotternij. Maar aan dergelijke spotters, wanneer zij toch aan het zoeken zijn naar teksten, om er aller lei „aardigheid" mee te bedrijven mocht wel eens worden herinnerd de waarschu wing in Spreuken 122 c.v.v., waar de Heere zelf spreekt: „Gij onverstandigen, hoe lang zullen de spotters voor zich de spotternij begeeren? Keert u tot mijne be straffing: Dewijl ik geroepen heb en gij lieden geweigerd hebt, en hebt al mijnen raad verworpen, en mijne bestraffing niet gewild, zoo zal ik ook in ulieder verderf lachen, ik zal spotten wanneer uwe vreeze komt." „U En roep mij aan In don dag der benauwdheidIk zal er u uithelpen en gij zult mij' eeren. s) Ps. 55:15 Wij die te zamen 'in zoetigheid beraadslaagden. 3) Ps. 707, 8 Ik ben velen als een wonder ge- woest, doch gij zijt mijn sterke toevlucht. Laat mijn mond vervuld worden van uwen lof; den gansohen dag met uwe heerlijkheid. U Ps. 41:2 Wolgelukzalig is. lij die zich verstandelijk gedraagt jegens een ellendige. 6) Ps. 3521 En zij sperren hunnen mond wijd opett tegen mij' en zij zeggen: Haha, ans oog heeft het gezien. e) Ps. 582 Spreekt gijlieden waarlijk gerechtigheid, gij vergadering. Oordeelt gij billijkheden, gij menschenkin- deren?" Opgewekt leven. Men tracht hier en daar don indruk te wekken, als zou de Antirevolutionaire partij moeilijke dagen beleven. Ten ge volge van haar daden in het jaar, dat achter ons ligt. Wij zullen dengene, die deze meening uit, haar niet ten kwade duiden. Want wij verstaan haar bij hen, die uit kiezers- vrees hun plicht niet durven doen, en naar kiezersgunst zoeken. Zij deinzen terug voor zware verant woordelijkheid. En als zij dan iemand zien, die deze vrees niet kent, maar in den weg van zijn plicht ook alle moge lijke ontevredenheid trotseert, omdat hij het belang van het land en niet eigen be lang begeert te dienen, dan is liet als van zelf, dat zij denken: hoe moeilijk zal die het krijgen. Het ligt voor de hand, dat dit denken ook tot het uitspreken van die meening leidt. Maar toch is zij, hoe ook zielkundig te verklaren, geheel onjuist. Ook bij de stembus stelt niets geruster dan een rustige consciëntie. Het besef zijn plicht te hebben gedaan, op welke plichts vervulling zoo rijke zegen volgde, geeft eerst ,de rechte vreugde in den strijd. Het is dan ook opmerkelijk, welk een opgewekt leven er in ons partijleven ge constateerd kan worden. Waar men zijn blik ook wendt, overal is dezelfde geestdrift merkbaar. Hoe bleek dit ook weer op ons Cen- tralen Convent. Wij zeggen niet te veel, als wij verklaren dat het de meestgeslaag- de vergadering kan worden genoemd, on der al de samenkomsten van dezen aard, in ons partijleven gehouden. Niet slechts bleek opnieuw welk een meesterlijke greep het was van Dr Kuy- per, toen hij dezen schakel in het partij leven inschoof. Daarvan spraken ook reeds andere vergaderingen. Maar thans was er pen buitengewone opgewektheid. Die niets dan goeds voorspelt van den strijd, die ons wacht. (Standaard.) zonder ©enige oorzaak te lijf? 'tls meer dan bar! Maar-e, je hebt (och niet de minste aanleiding, gegeven, wel?" „Niet d© minste", loog, Holz met ©en stalen gjezicht. „Nu", zei, d© wachtmeester; „nu wil ik je eens twee vragen dam. De eerste is deze: ken je de geschiede-nis- van Ha- man? Ik bedoel dien Ihfman, daar je in den Bijbel, in 'tboek Esther van leest? Neen? Niet? Nooit van gelezen"? Dat was zóó, zie je. Dji-e Haman was de' dood vijand van zekeren Miordechai; maar zon der dat hij het wist, was Mordechiai bij den koning in de hoogste gunst gekomen. Eens vro-eg de koning aan Haman, die zoo'n soorüge kamerheer bij hem was: „wat zal men dien man doen, aan wiens eer de köning ©en welgevallen heeft? Daar meent Zijde Majesteit mij1 mee, dacht Haman. 'Eb hij noemde me daar ©en program van eerbewijzen op nóu, asje blieft, hoor! Maar toen hij! kjaar was, zei de koning: doe dat alles aan Mórdechai. Snapt uwé de norm. ik bedoel de moraal van doze geschiedenis?" „Heeft clat wat met mijn zaak uit te staan?" „Die opmerking had ik verwacht. Afijm, dan niaar niks meer over Haman. Miaar zeg jij' mij nu eens, Holz, wat. zal men dien man doen, die zonder eenige aan leiding zijn vriend mishandelt? Nolu?" Holz keek den wachtmeester aan met oogen, waarin Je. vraag te lezen stond, wat er n.U weer zou gebeuren. Want de blikken van den politieman fonkelden van dien gloed, waarop de boerenzoon het zoo min begrepen had. KnofeiurS" ers Effectenkantoor Telef. 249-250 a,»xx»Tn«»"ïw?A^j»n«,'>»»&<««aw;rrai»*A'ïv.x*wv*iaa'Mr\iw»wtu.T3VW.,;..iEïiaio»eci»k-«x/v-1£ Frunse, Trotzki's opvclger. Frunse is toi. opvolger van Trotzki be noemd. Frunse, die geboren is in 1885, werd tweemaal ter dood veroordeeld, doch deze straf werd tenslotte veranderd in tien jaar dwangarbeid in Siberië. Later ontsnapte hij. In 1815 begon Frunse zijn revolutionnair werk in het leger van den tsaar. Hij speelde een belangrijke rol bij de stichting van de sovjet-republiek. Hij streed tegen admiraal Koïtschak, en sloeg verschillende aanvallen van dezen af, Naar „V-orwarts" uit Moskou verneemt, roept Frunse overal protestvergaderingen bijeen tegen de „annexatie van Bessara- bië" door Roemenië. Uit Zuid-Rusland komen'berichten over groote troepenver plaatsingen naar de grens. De Zuid-Rus sische spoorwegen zijn tengevolge van de troepentransporten overbelast. Tegelijker tijd worden met koortsachtigen spoed nieuwe wegen aangelegd. Volgens een te Parijs uit Riga ontvan- „Vin jij", ging deze voort, „dat ©en ferme opstopper geen verdiend loon is voor den man, die zonder aanleiding ik zeg zonder a a n 1 e i d i n'g hoor, zijn vriend mishandelt Nolu, zeg's op 1" Maar Holz zweeg. Er zat wat achter, achter die vraag van Lergman. Miaar wat? Frans voelde, dat hij' er tusschen ge nomen werd en dat hij de Haman zou zijd, indien hij: over den man, die zijn vriend verried, een vonnis uitsprak. .Maar wat kon dc wachtmeester eigen lijk van het gebeurde in „De Witte Gans" want daarop moest hij toch wel doelen afweten? E!n indien hij al wist, dat Willem Beijers gesard was geworden, dan moest Willem het hiem zelf hebben ver teld. Dan stond die echter alleen. In dit geval zon de waarheid al fameus rappe boenen moeten hebben, wilde ze de leu gen achterhalen. Toch, ondanks deze overweging, be waarde Holz liet stilzwijigen. Hij had voor de slimheid van den wacht meester door vroegere ervaringen teveel respect gekregen o-m dezen tegenstander licht te achten. „Nu, je schijht het antwoord niet te kunnen vinden", hernam Lergman. „Dan zal ik je helpen, maar daar hjoort een klein verhaaltje bij. Er is, moet je weten, do laatste dagen, ,of laat ik zeggen, de laatste nachten, o.p een brutale manier gestolen. Ofschoon ik wel raden kon, wie de dieven waren, had ik geen enkel, bewijs tegen ze en zoiolang; je dat niet hebt, maak je ze' niks, hè? Ik ging or echter geregeld 's avonds en en 's nachts met één van mijh manschjap- gen telegram heeft de Tsclijeka onmiddel lijk na het vertrek van Trotzki een huis zoeking in zijn woning te Moskou gedaan. Alle boeken werden in beslag genomen. Het gerucht gaat dat ook Zinovieff, de leider van de derde internationale, spoe dig Trotzki volgen zal. De wijze waarop, zou echter wat minder handhandig zijn. 'tv Revolutionnaire organisatie in Beieren. Dc politie tc München heeft een groep gewapende personen uit Zuid-Beieren ont dekt, die in verbinding staan met een organisatie te Berlijn, welke ten doel heeft een gewelddadige omwenteling in Duitsch land voor te bereiden- Tot dusver zijn reeds 34 communisten, die tot de voor mannen dezer revolutionaire organisatie behooren, gearresteerd. De samenzweerders maken deel uit van een z.g. Ordnungdienst. Deze Ordnung- dienst is te beschouwen als een oplei dingsschool voor communistische strij ders. Er zijn daarin onderafdeelingen als oen berichtendienst, een demoralisatie- dienst, die speciaal de machtsmiddelen van den staat moest ondermijnen, o. a. door propaganda bij de rijksweer. De samenzwering kwam aan het licht, doordat de politie de hand wist te leg gen op den leider te München, den 25- jarigen Karl Mayer. Bij hem werd een menigte materiaal in beslag genomen. In Zuid-Beieren moet de organisatie reeds over 650 man beschikken. Behalve Mayer werden nog 33' personen in hechtenis ge nomen. Zij zullen wegens landverraad voor het rijksgerechtshof te Leipzig komen. Een gevaar voor Nederland. Over enkele weken komt de internatio nale commissie bij elkaar, die over het al of niet graven van het groote Elzasche kanaal zal beslissen. De Franschen hebben zich bij het ver drag van Versailles het recht laten geven betreffende de bevaarbaarmaking van den Rijn tusschen Basel en Straatsburg. Wan neer zij kans zien door het graven van een kanaal tusschen beide genoemde plaatsen een even goede verbinding in het leven le roepen als bij de regularisatie van den Rijn zelf te verkrijgen zou zijn, mogen zij een zoodanig kanaal graven. Voor Nederland is deze kwestie van groot belang en meer aandacht waard dan er tot nu toe aan gegeven is. Wat de technische zijde betreft zal dit kanaal acht sluizen tellen en dus tamelijk hinderlijk zijn voor de scheepvaart. Maar er is meer dan dat.- Wanneer de Fran schen hun wil doordrijven, wordt de Rijn feitelijk omgelegd en voor een groot stuk over uitsluitend Fransch grondgebied ge leid; 'De stroom boet daardoor een deel van zijn internationaal karakter in. Tot welke nadeelen en chicanes zulk een over- groote Fïansche invloed leiden kan, heeft Rotterdam reeds aan den lijve onder vonden. Ten slotte krijgt Frankrijk het in de hand den Rijn van Basel af ongeveer droog te leggen. Van de 850 eenheden water, die er nu langs deze stad vloeien, zal Frankrijk er voor zijn kanaal 700 af tappen. Dit water komt te Straatsburg wel weer in zijn oude bedding terug, maar de Franschen zullen niet veel moeite pen op uit, om de ketters tegen de. leer van het „mijh en dijn" te snappen. Zoo ook Maandagavond. Toevallig hoorde ik, dat een gezelschap, waaronder een paar oude klanten van de marechaüssé© zaten, in „De Witte Gans" was om plezier ta maken. Evenals elke zakenman stel ik in mijin oude klan ten belang en ik besloot daarom ©an poosje in de omgeving van het café te gaan kuieren, in de hoop een hlunner te zien. 'tWas nogal rumoerig in de „Gans"; dat vernamen we reeds op een afstand. Teneinde voor de veiligheid der vrien den te waken, l©g|den wa ons tusschen het kreupelhout op den grond, een pas of twintig, vijf en twintig, van de deur, en zoo verlustigden we ons in de „on schuldige" pret hjè? van den vrien denkring daarbinnen. Op een gegeven oo-genblik naderde van den kant van het dorp oen jongmienschi. Vlak bij ons gekomen, zonder ons ech ter to zien, bleef hip staan, zeker zich verlustigend in de pret der fuivers, wier stemmen 'wel op vijf minuten afstands verstaanbaar waren. Plotseling ging de deUr op-en en zeker iemand stond op 'tpunt, naar huiten te gaan, maar het jongtnenschl ziende, riep hij: „jongens, daar jhlab' je- 'm; 't broertje van 't sletje-!" Wij, politiemenschen, zijn sterk in liet ontbonden van zulke uitdrukkingen; daar om kan ik zo-O' precies weergeven, wat die „zeker iemand" in -de deur van „De Witte Gans" zei. Die uitroep broertje van 't sletje" is namelijk beleedigenden dus onder omstandigheden strafbaar hebben het b.v. om strategische redenen elders heen te leiden. Daarmee zou de hëerscher van Europa's stroomen voor goed onttroond zijn en kan Rotterdam zijn matten oprollen. (Msb.) De sneeuwstorm in New York. Het noordelijk gedeelte van den Staat New York is geteisterd .door den felsten sneeuwstorm van de Liatsto 20 jaar. Het was Vrijdagmiddag om vijf uur beginnen te sneeuwen en den volgenden ochtend lag de sneeuw drie voet hoog. Op som mige plaatsen had de wind de sneeuw 20 vt. hoog op elkaar gestapeld- In de door den sneeuwstorm geteisterde streken staan liet spoorwegverkeer en het ver keer te water stil- De 20ste Century Express moest het na acht uur tobben opgeven. Dit was sinds de invoering van die snelverbin- ding tusschen New York en Chicago nog slechts eenmaal vroeger geschied. Bij Syracuse sliepen honderden menschen in de spoorwagens die niet. verder konden. Later wordt gemeld: Door den sneeuwstorm, welke in den heelen staat. New-York woedt, wordt het verkeer op de centrale lijnen gestremd. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 20 voet hoog. Een aantal scholen zijn ge sloten en postbestellingen kunnen niet worden uitgèvoerd. Russische aankoopen. In Engeland is groote belangstelling ge wekt door het bezoek van Russische han delsvertegenwoordigers. Groote orders voor garen zijn afgesloten. O.a. boekte de Asuley Mills een order van 400.000 1b. garen in verschillende gelijke termijnen. Hierdoor zullen drie groote fabrieken tot eind Maart aan 't werk blijven. Nog meer groote orders worden verwacht. Korte berichten. Spelende knapen vonden bij Rastatt (D.) ontplofbare stoffen. De politie stelde een onderzoek in en deed huiszoekingen, waarbij de verdenking bewaarheid werd, dat leden der communistische partij van Duitschland ontplofbare stoffen begraven hadden. Tegen de daders, werd een arres tatiebevel uitgevaardigd en de zaak werd in handen der justitie gesteld. In de metaalindustrie van het Saar- gebied is een gedeeltelijke staking uitge broken, waaraan ongeveer 3000 personen deelnemen. Een bergplaats met ammunitie en vuurwapens werd ontdekt iri het district Clontarf (Dublin). Er bevonden zich hand granaten, ontploffingsmiddelen, revolvers en looden kogels onder. Er zijn twee ar restaties uitgevoerd. Volgens telegrammen aan de Parij- sche bladen moet Churchill een plan hebben uitgewerkt voor een entente tus schen Engeland, Frankrijk en Duitschland, ten einde het vraagstuk der veiligheid tot oplossing te brengen. In Tunis overvielen 300 gewapende Fellachen, wegens geschil over een ter rein, een vijandig dorp en staken het in brand. Het kwam ten slotte tot botsingen toet bereden spahi's. De orde kon eerst hersteld worden met behulp van gen darmerie en politie. Het jongemensch, waarop de beleedi- ging gemunt was, trad onmiddellijk liet café binnen. Wat er in de gelagkamer gebéurde, weet, ik niet. Ik dacht er over, ook naar binnen te stappen; maar aan gezien ik liever ongemerkt bleef, zoolang' dit mogelijk was, hiekl ik me koestie. 't Bleek c:ok niet noodig,voor den dag tc komen: want al heel spoedig kwam :het jongemensch weer naar buiten en wandelde heen. Nu: liet jongemensch was Willem Beij ers, van oUds 'je vriend; als ik me. niet vergis. Dp „zekere iemand" waait gij. Je hebt, zonder dat iemand van de fa milie Beijers je eenig leed ba,d gedaan, die menschen, je vriend inbegrepen, in de ellende pogen te storten. Ten overvloede beleedig j-e Willem en zijn zuster nog zonder eenige aanleiding. Dat noean ik mishandelen, al heet het zoo- niet in 't Wetboek van Strafrecht. En thhns heb je den möied, om je op boeven ie beroe pen, en hUn getuigenis to gebruiken om (de daad van je olud-vriend in een valsch daglicht te stellen en hem er in te laten vliegen. Ik zeg „boeven", en wanneer je soms beweren wilt, dat je fraaie kame raden te goed zijn voor die benaming, dan zal ik even een deur opensluiten,jaeh- ter in de gang. D|aar, in een comf.orti- able cel zitten er twee, die we vannacht, na de pret in „De Witte Gans", op heeter- daad betrapt hebben, bijl het forceeren van een raamin 't huis van den rente nier Bioelens. Is (Wordt verv^ljd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1