Ne 101 Donderdag SO Januari 1925 Söe Jaargang VERVOLGD EI GERED. PUPOL Baitenlaad. Ruwe en Schrale huid FEUILLETON. Voor Handen en Gelaal Brukkers-ExploitMton ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, G«es Tel.: Re'ilaetie no. 11; Administratie n».58 Pestrekening N». 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersftWÜ Prijs der Advertentiëji: 1—4 regels f 1.20, eike regel meer 3t #t Bij abonnement belangrijke korting. TEGEN ERGERLIJKE ZONDEN. II. (Slot.) De roeping der Overheid bestaat volgens aj t. 14 positief hierin, dat zij verleiding van minderjarigen tot on zedelijke daden strafbaar stelle; en negatief met de hoererij op geenerlei wijze in aanraking trede. Niet voor komend of beschermend, gelijk bij de marine, waar de jantjes vrij de zonde kunnen bedrijven, en daarbij zooveel mogelijk door de Overheid worden beschermd tegen de gevolgen. In 't algemeen gaat het, zoo min als bij het drankvraagstuk, hier in de eerste plaats om de vraag, hoe het best de zonde zelve te bestrijden en te -bestraffen. Dit is niet haar roeping. De Staat zedemeestere niet. Maar wel be hoort zij te weren al wat voor de uit breiding der zonde bevorderlijk zou kunnen zijn. Op straten, pleinen en wegen enz. bestrijde zij alle aanleiding tot hoererij, belette zij, dat in parti culiere woningen gelegenheid besta tot het plegen van ontucht, en were zij van stoepen en ramen al wat tot hoe rerij zou kunnen prikkelen. Dank zij de actie van wijlen Dr H. Pierson is de keuring van publieke vrouwen afgeschaft, doch 't moet nog beter worden: de publieke huizen moeten weg. Nog andere maatregelen kunnen worden genomen om de publieke eer baarheid ten opzichte der prostitutie hoog te houden. Onder anderen om aan de bordeelhouders al de rechten te ontzeggen, die het Burgerlijk Wet boek toekent bij koop en verkoop, enz. om onvervolgbaar te verklaren alle diefstallen in publieke huizen door hoeren en hoerenloopers gepleegd. Enz. De Overheid trede ook wettelijk op, tegen de zonde van het Neo-Malthu- sianisme, natuurlijk alleen wanneer zij naar buiten openbaar wordt. Va:n het terrein des huiselijken levens blijve zij af. Zij kan alleen straffen uitstal lingen, openbaar te koop1 aanbieden, het verspreiden van Ne o - Mal th u s i aan - sche geschriften of het plaatsen en verspreiden van dergelijke adverten- tiën. Het kwaad van beperking van het kindertal woekert in alle landen voort, ïn Frankrijk al zoodanig, dat de regee ring premies stelt op groote gezinnen. In ons land is het ook sinds jaren zichtbaar toenemende. Deze zonde wordt met steeds grooter vrijmoedig heid bedreven, en met steeds cyni scher voortvarendheid aangemoedigd. In plaats van de menschheid tot zede lijke zelfbeperking aan te manen, leert men haar al meer grijpen naar den scheidsmuur voor de gevolgen. Men doet eigenlijk Malthus oneer aan door deze ergerlijke behoedmidde len maar zijn naafm te noemen. Geslachtsgemeenschap uitoefenen en daarbij middelen aanwenden, die de 21) -o- Wat moest hij nu doen? Zijn voet er tusschen zetten? Maar mocht dat? Kon dat ook tenge volge hebben, dat hij zich de politie up oen hals haalde? Hij had tochi niet het recht, zonder vergunning van de jus titie een andermans woning binnen te dringen Die aarzeling van den bejaarden jacht opziener ontging de sluwe vrouw natuur lijk niet. „Nu, ge komt maar eens terug met bewijzen, hoor je, en anders kom je d'r niet in", snauwde ze; en tegelijk zou de deur dicht. Maar dat was mis. Willem had natuurlijk van zijn zitplaats op de kar naast den kruier, wel gemerkt, dat er iets haperde. Wat zou dat wezen? Zou Keetje niet thuis zijn? Onwillekeurig gingen zijn blikken naar haar raam, dat hij nog kende van zijn vorig bezoek. Juist toen hij dat raam bespiedde, drukte zich het gezicht van een man tegen lret glas. De binnenzijude had zeker do stem men aan de voordeur gehoord en loerde nu naar beneden, oim te zien, wat er ge beurde. Willem voelde dat hij wit werd. 'Want de man, die zich in de kamer van zijn zuster bevond, en die daar door 't glas keek, was niemand minder, dan de „withoed", de jonge graai Frederik van S-, de man, tot alles in staat, de bejager van bet ongeluk zijner ouders en de belager der eer van zijn zuster. Do wolf bij het lam; de slang bij de duif; de.... i geboorte van kinderen onmogelijk ma ken, pclit hij onzedelijk en wordt met verontwaardiging door hem .verwor pen. Hij beveelt alleen aan zedelijke zelfbeperking, en wie zou hem hierin niet bijvallen! Zedelijke zelfbe perking, aldus Malthus, is het eenige middel, dat uitkomst kan geven. hl wat? Dat 't gezin niet te groot wordt om er het brood te verdienen? Dat zij verre. Dat zou de menschen met ongeloof voeden zijn en dat heeft deze rechtzinnige ex-predikant nooit bedoeld. Maar het bevolkingtal dei- wereld vermeerdert, terwijl in een veel ongunstiger verhouding de bestaans middelen dierzelfde wereld meerder worden. Er is derhalve alle aanleiding om tegen den gruwel van het Nieuw-Mal- thusiamsme, gansch tegen de bedoe ling van Malthus en van Chalmers, den stichter van de Vrije 'Klerk in Schotland, in, in werking getreden, te protesteeren. En voor de Overheid, voorzoover het tot hare bevoegdheid behoort, om het voortwoekeren van dit kwaad te stuiten. Ten slotte vraagt dit artikel ook nog de aandacht voor het Vloek ver bod. Reeds sedert minstens zestig jaren is in den lande geprotesteerd in pu blieke geschriften tegen het vloeken. Van ouds geldt het spreekwoord zelfs buiten de grenzen van ons landhij vloekt als een Hollander. Men kent allicht het boekje „De na tionale vloek", hetwelk in 1864 ver scheen. Die arbeid schijnt echter weinig te hebben gebaat. Het vloeken is en blijft algemeen een echt Nederlandsche zon de. Een „Bond tot bestrijding van het vloeken" kwam tot stand, die het vraagstuk levendig houdt. Intusschen was door den gemeenteraad van Won- seradeel in de gemeenteverordening ingelascht de bepaling: Het is ver boden in het openbaar godslasteringen te uiten. Docli de Kroon vernietigde dit Raadsbesluit. Het was onder een liberaal ministerie. Gelukkiger waren echter andere gemeenteraden, wier be sluit gehandhaafd bleef. Onder ande ren Werkendam heeft reeds lang een vloekverbod. Sedert dien zijn nog verschillende pogingen om tot een vloekverbod te komen, mislukt of geslaagd. Burge meester Doom te Ambt-Almelo, thans te Zwijndrecht, diende bij den Raad zijner gemeente een ontwerp in tot bestrijding van het vloeken, doch dit werd verworpen. Te Zwijndrecht slaagde hij beter. Daar werd het ontwerp aangenomen, en is de strafbepaling al sinds eeni ge jaren in werking. Burgemeester Schwartz verdedigde in 1922 in de Deputatenvergadering met klemmend betoog een voorstel om aan te dringen op een rijkswet, die den vloeker met straf bedreigt. Gevolg Neen, het was nu geen tijd om te rede neeren en vergelijkingen te maken. Met twee sprongen was Willem, door den kruier met open mond nagestaard, bij de deur; en eer juffrouw Papegaai wist, wat haar overkwam, stond ze tusschen de deur en den muur gekneld en stoof de jong© Beijers haar als een windhoos voorbij en de trap op. i Natuurlijk had de jonge graaf het los breken der donderbui gehoord en tegen den „wildeman" zijn maatregelen gem> men. Willem vond de deur van Keetjes kamer gesloten. „Open!" bulderde hij, „open, of ik trap de boel in elkaar!" „Als je 'thart hebt, jaag ik je een kogel door den kop!" schreeuwde een heescbe stem van binnen. „Willem! Willem!" gilde Keetje van uit de kamer; „blijf daar, kom er niet in! Hij heeft een revolver in de hand. Ilij! schiet je dood!" Rang! klonk het, en de deur door- Willem uit het slot getrapt, vloog open. Op hetzelfde cogenblik spatte een vlam uit den loop van 's graven wapen en deed een daverende knal het huis dreunen Met een schreeuw stortte Willem Beijers achterover. Die oude Beijers, die zijn zoon op den voet gevolgd was, ving hem in de armen op. Die doodelijk ontstelde man zag nog, dat graaf Frederik .andermaal de revolver aanlegde; maar hij was niet in staat, zich tegen het schot te dekken, zonder Willem los te laten; en dit kon hij niet doen. 'tWas ook niet noodig. „Handen op!" klonk het naast hem; „politie!" De commissaris, vernomen hebbende dat de Beijers' zich naar juffrouw Pape gaai begeven hadden om hun dochter was, dat dit vraagstuk ter bestudee ring in handen gesteld werd van een commissie, die in de aanstaande De putatenvergadering rapport zal uit brengen. Zijn woord sloeg in. En sedert dien stond beeft meer dan een gemeente raad, ook in onze provincie, een zoo danig verbod ingesteld. Maar nu hoopt Ons Urogram, dat do landsoverheid dit voorbeeld zal volgen. INatuurlijk zullen er van rechtsge leerde zijde wel verschillende bezwa ren tegen een zoodanig vloekverbod worden ingebracht. Een van deze is, dat het niet ge- wenscht is, telkens het strafrecht te hulp te roepen bij overtredingen, die dit slechts voor enkelen zijn. Een an der, dat het aesthetisch gevoel, het zedelijk gevoel, het godsdienstig ge voel, dagelijks op zoovele wijzen ge kwetst wordt, waarom nu juist dit eene geval strafbaar te stellen? Een derde, dat het wezen van een straf baar feit bestaat in de aanranding van een .subjectief m e n s c h e 1 ij k recht, waarvan toch bij het vloeken geen sprake is. Wij laten al deze argumenten in hun waarde. Die moeten de ministers en de rechtsgeleerde volksvertegen woordigers in de heide Kamers, als 't zoo ver is, maar uitvechten. Ons Program plaatst zich slechts op liet standpunt van Gods recht, het Beginsel en het Ideaal. En dan zegt het: De overheid is als plaatsbekleed- ster Gods tot handhaving der Godde lijke rechtsorde geroepen, en waar die rechtsorde wordt aangerand, treedt zij naar Rom. 13:4 straffend op. Bij dit licht dit vraagstuk ziende, schreef dan ook nu wijlen Dr Khyper onder meer in „Het Calvinisme" „Indien blasphemie strafbaar zal worden gesteld, d,an moet het zijn om de eere Gods, en dat wel niet kerkelijk: God als voorwerp van onze aanbidding, maar staatsrechtelijkGod als hoogste Souverein en Oppergebie der van het landDe Staat heeft zich af te vragen, of hij de eere van den hoogen Souverein des lapds door opzettelijke beschimping of heleedi- fing mag laten aanranden om- at het aan de koningen voegt, de eere van den Koning der koningen hooger te stellen dan hun eigen eere en er deswege te jaloerscher over te wa ken". Elders, de roeping der Overheid in geestelijke dingen tegenover God be sprekend, zegt hij„Ze moet God als haar Opperheer 'erkennen, aan Wien ze haar macht ontleentZe moet Godslastering, waar ze het recht- streeksch karakter vaö hoon tegen Gods majesteit aanneemt, te keer gaanEn wat aangaat de Godslas tering, zoo berust het recht der Over heid om deze te keer te gaan in het Godsbesef, dat een ieder van nature ingeschapen is, en vloeit de plicht er en zuster op te halen, had het raadzaam g'evonden een rechercheur te zenden, aan gezien men nooit wist, wat er gebeuren kon. Nog slechts enkele passen was de politieman in burgerkleeding van de plaats des oiiheils verwijderd, toen de graaf het schot op Willem Beijers loste. Het ligt, voor de hand, dat de knal den voeten van den rechercheur vleugels gaf. In een ©ogenblik was hij boven; en met een enkelen blik den toestand overziende, richtte hij zijn zak vuur wapen op den misdadigen graaf, onder den uit roep: „handen omhoog, politie!" Ben seconde aarzelde de jonge van S- Toen, inziende, dat verzet dwaasheid zou zijn en hem slechts nadeel zou kun nen brengen, stak hij de armen omhoog. Onmiddellijk w.as de rechercheur hij hem, om hem zijn revolver te ontnemen. De politieman stak het wapen in den zak. „Uw handen!" klonk zijn bevel. De ©ogen van den arrestant schoten vonken. „Wou je me boeien?" gromde hij; „nooit!" Weer werd op de trap gestommel ge hoord en twee agenten verschenen. Op een teeken van den rechercheur wierpen ze zich op den graaf en ondanks süj'n woedend verzet stond deze woldra met het onteerende staal om de polsen. „Brengt hem naar 'tbureau!" gebood de rechercheur, „en zend onmiddellijk een dokter." I Zonder verderen tegenstand liet de ge vangene zich wegleiden en thans wendde de politieman zich tot Beijers, die Willem zachtkens op den corridor neergelegd en met sidderende hand zijn kleeren los gemaakt had. „Waai' zit de wond?" informeerde hij1. „Daar", antwoordde Beijers, op een licht bloedend, klein wondje, nabij het borstbeen, wijzend. toe voort uit het feit, dat God Opper- koning over elk volk is. Doch juist deswege is het feit van Godslastering alleen dan geconstateerd te achten, als het opzet bleek, om in arren moe de deze Oppersouvereiniteit van God over heel het volk te hoonen. Wat dan gestraft wordt is niet de religieuse afwijking, noch de onvrome zin, maai de aanranding van den staatsrechte lijken grondslag, waarop èn Staat èn C)verheid rust". Zoo wordt de principiëele grondslag van de strafbaarstelling zuiver ge steld. Natuurlijk oordeelen wij niet over de uitvoerbaarheid. Die taaie ligt el ders. Wij behoeven niets anders te doen dan te „volharden bij het ide aal". van gebruik ik altijd Plaatselijke keuze en de Chr.-Histo- sehe Unie. De heer Bulten, burgemeester van Blokzijl, sluit zich in „De Nederlander" aan bij 't protest van de redactie van genoemd blad tegen de afstemming van liet Plaatselijke-Reuzc-ontwerp door de Chr. Historische lieeren de Vos, Van Wassenaer en do Gijselaar (drie voor stemmers van 1923) plus de heeren de Vries en Verkouteren; inzonderheid wraakt de heer Bulten het malle motief dezer vijf„het in-strijd-zijn met de waardigheid der Eerste Kamer". Te klemmender is zijn protest dewijl de „vijf" waren ingegaan tegen den wensch van de Chr. Hist. Unie in haar sociaal Program, waar staat: VI. Verheffing der Volkskracht: Invoering van het Stel sel van Plaatselijke Reuze.1) D'e schrijver noemt het bedrijf dezer vijf heeren een slag in het aangezicht der Christen-drankbestrijders „Men moet er getuige van geweest zijn hoe een plaatselijk bureau om hand- leekeningen to werven gevestigd was in een herberg en dat daar op allerlei wijze D Blijkbaar heeft baron de Vos dit niet geweten. Immers in zijn rede in de Eerste Kamer sprak hij (Handelingen blz. 220 kolo-m 2 onderaan): „Niemand zal dan ook beweren, dateen van onsnaar dezo Kamer is afgevaardigd met het oog op zijn inzichten op Jiet stuk van plaatselijke keuze". Ilicr tegenover kan evengoed worden aan genomen, dat niemand der Chr. Hist, kiezers heeft kunnen voorzien, dat deze heeren tegen de Plaatselijke Keuze zouden zijn, dewijl zij bij liet Bestuur der Unie geen gravamen op dit punt hadden ingediend. Red. Zeeuw. niiinm mil ui mui in ■■nu ■mmimiiB i nimin uw—■[■■—min Tranen dropen uit zijn oogen, op do borst zijns zoons neer; en als een ge kreun kwam het over zijn lippen: „o, mijn jongen; mijn beste jongen". Alsof de gewonde de stem zijns vaders. hocrde„ vsloe«; hij de oogen op en .zag. vragend om zich beert. „Liggen blijven! Niet probeer en u op te richten!" vermaande de rechercheur. „O, daar is do dokter al. Nu zal ik eerst maar eens naar de flauw gevallen juf frouw in de kamer gaan kijken!" Do politiebambte had namelijk bij het ontwapenen van de graaf van S- demach- teloozo gestalte van Keetje zien liggen en dadelijk begrepen, dat het meisje het bewustzijn verloren had. Zijn kalm be rekenend verstand had hem echter eerst naar den gevaarlijkston patiënt doen zien. Nu voor dezen deskundig© hulp kwam opdagen, kon hij zich met de flauw ge vallene bezig houden. Terwijl hij, met behulp van het water uit een op de tafel staande karaf, het meisje bij kennis trachtte te brengen, onderzocht de arts Willem's wonde. „Wij moeten 'in 't ziekenhuis vaststel len, wat er geraakt is en waar de kogel is blijven steken. Ik ben bang, dat de long daar heb je 'tal!" Willem had, ondanks de waarschuwing van den rechercheur, gepoogd zich op to richten; hij kreeg een hoestbui en uit zijn mond sprong- oen gulp helderrood bloed. „O mijn God! God van mijn betrou wen 1 Red mijn jongen!" bad vader Beijers overluid. Snel nam de arts zijn maatregelen, bijgestaan door den juist op dit oogen blik verschijnenden politledokter. Den patiënt werd iets te drinken gegeven, leen verband werd gelegd, twee mannen, die met een brancard voor de deur getracht word handteekeningen op de lijsten te krijgen. Hoe nu do drank bestrijding voor vele jaren een groote slag is toegebracht en een moeizame en buitengewoon zware arbeid' weer op nieuw (kan) worden begonnen". De heer Bulten hebbe dank voor zijn kloek protest. De officïeele geschiedenis van den grooten oorlog. 'tFransche ministerie van oorlog heeft thans 't lo deel verkrijgbaar gesteld van het door den geschiedkundigen dienst van het leger samengestelde overzicht van den grooten oorlog. Dit deel behandelt do 'krijgsverrichtingen vóór 24 Augustus 1914. De andere deelen zullen met tusschen- ruimten van enkele maanden verschijnen, zonder chronologische volgorde. Men heeft er zich herhaaldelijk eenigszins over ver baasd, dat er meer dan zes jaar na het eind van den oorlog, nog geenerlei offi cieel document over verschenen was. Men zeide, dat het deel, dat thans verschijnt* reeds lang gereed was en dat het niet verschenen was op verzoek van zekere generaals, die de rol, hun toebedeeld in dit werk, dat intusschen uitsluitend be staat uit documenten, niet mooi genoeg vonden, en dies protesteerden. De minis ter van oorlog heeft nu besloten er een eind aan te maken en last gegeven tol het doen verschijnen van het eerste deel. Een wapenvoorraad in Keulen ontdekt. De politie te Keulen heeft in een par ticulier woonhuis een grooten voorraad munitie on wapenen in beslag genomen, die door een communistische organisatie waren bijeengebracht. Men vond o.a. een' bom en een groote hoeveelheid materiaal, voldoende voor de vervaardiging van circa 50 andere bommen, een aantal vuurwape nen, enz. Een gedeelte van deze wapenen bleek te zijn gestolen uit' het hoofdbureau yan politie te Aken, waarschijnlijk tijdens de separatistische relletjes. De commissa ris van de communistische „Frontk&mpfer bund" to Keulen, een gewezen actief of ficier, is op aanwijzing van de Britscho bezettingsautoriteiten gearresteerd. Het vliegongeluk bij Croydon. Bij het onderzoek naar de oorzaken van het vliegongeluk, dat op de route Lon denParijs den dag voor Kerstmis heeft plaats gehad, is kapitein Hinclicliffe ge hoord, die met dit vliegtuig heeft gevlo gen, voordat kapitein Stewart 'de nood lottige reis aanvaardde. Hinchcliffe deelde mede, dat hij met dit vliegtuig op 18 December op de lijn Lon denAmsterdam had gevlogen, en toen reeds had bemerkt, dat de machine niet geheel in orde was, waarvan hij na zijn aankomst te Amsterdam kennis had ge geven. Na de lunch hadden "de mecha- niciens hom gezegd, dat het vliegtuig ge repareerd en voor den dienst geschikt stonden, werden binnengeroepen en een oogenblik later lag Willem Beijlers, die weei- het bewustzijn verloren had, in het sombere, maar gemakkelijk© vervoer middel, op weg naai- het ziekenhuis. Inmiddels was Keetje bijgekomen, zon der zich echter, naar het schieen, van alles rekenschap te kunnen geven. Versuft zag ze om zich, heen. Dan, op eenmaal haar vader en één der geneesheeren, die met den rechercheur was achtergebleven, bemerkend, vroeg ze: „Vader, beeft hij geschoten? Heeft de graaf geschoten? Hoe is 'tmet Willem? Waar is hij?" We willen hopen, dat het met Willem wei gaan zal", antwoordde de dokter. „Drink gij nu dit glaasje water .maar eens uit, dan kimt gij dit hol verlaten om er nooit weer in terug te keeren." Keetje dronk; maar het glas rinkelde daarbij tegen haar tanden. „Ziezoo!" zei do dokter, „zit nu nog een minuut of vijf op uw gemak en dan zult ge wel met vader kunnen vertrek ken. Ilc zou u echter aanraden, een rij tuig te nemen, oude heer. Uw dochter heeft een ergen zenuwschok gehad", zoo wendde de dokter zich tot vader Beijers. „Zij zal bezwaarlijk naar huis kunnen fietsen. Bovendien is ze met ©en rijtuig dadelijk uit het gedrang;; er staat name lijk heel wat volk in de straat." „Zouden wo dan eerst samen bij het ziekenhuis aanrijden om te informoeren hoe 'tmet mijn zoon staat?" vroeg de jachtopziener. „Wat zou daar tegen zijn? Alleen zou ik het gewenscht vinden, dat uw dochter niet bij den patiënt gebracht werd. Dat zoii tot een wederzijdsche opwinding kun nen leiden, die beter vermeden kan worden." (Worat vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1