Gemengd Nieiws. Telegrammen. Allerlei. Land- en Tninbonw. jemiwsche onder- Bruin- under, 0. Quist, Regt, en 0. 0. do ■ldo p'.orna. r Plassche 0en der en oaej. 0, terwijl eering een Kien. (K. Ct.) per alhier L tot Rijks- aring van alhier de ie Groene ;ing. Alvo- uakt werd, r v. d. T. obusse ajs 3. vereeni- efcening en Commissie a nagezien W-. B. de. edachtenisi A- Pieper. verzocht de yorige onver an- ge teekend. neester M'. ;©zien door Wests trate >6.52, aizoo t het goed ai kassaldo nderd met an £72-55, oedgekeurd van den Looij bleek materialen k gemaakt zoden op- oodig door >rden. Voor A- P|ieper M- Water van de 35 ezo benoe-. did van de en Waarde :g de Secr. ordt herbe- ip „Onder- n, bestemd lengéloopen ens de reis eerst een ngen. :an worden s c lie 1de gis- i het schut- tijd moest die in de ;rond zaten. f Bondsring evel. en N. aring alhier. Schout, we- orzitter. Na de secre- bleek, dat xar ook niet crschiliende linke krach- li t jaar een Als onder- irzoek" dcoi' Ierland. Hij. ofddoel van Jijkheid er- onlijk, maar mclat hot is er het kerk- .elezen door md, waarin izerzijids, om Cerkgemeen- leden voor ligen weten aroma is het in te kwee- zo-u kwijnen- in kerkisme. kerldstisch hun oogen rom behoort van werk- srpen volgde waling-, waar- os loten met liddag door izitting werd gebruikelijke en ien een t ook en daaiin jaar voor gunstig voorts dit jaar •spoedig jaar- te houden belangen zijn. d de rlijk mededeeling ring tot im ran -er, >r te op de 1 April lantaarns J Visser gaf de n stellen ratsen in de temmen werd te plaatsen, •k houder van looging zijner die OP grond van de meerdere werkzaamheden voortvloeiende uit de stroomlevering over de elec. meters. Dfe heer Verburg is van oordeel, dat dit meerdere werk die ver- hcoging niet wettigt, do beer de Regt merkt op, dat er ruimschoots sollicitanten zich zouden aanmelden voor het thans geldende salaris, terwijl de heer Flipse het verzoek voorbarig acht, omdat het zjjns inziens in den zomer niet zal noodig zijn, iedere maand de gelden te innen, daar "het stroomverbruik dan zeer ge ring- zal wezen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen met 5 tegen g 6temmen, die der hoeren Verburg en Flipse. Op voorstel van B. en ,W- 'werd met algrmeene stemmen besloten, pogin gen in het werk te stel km o-m twee der kinderen van J. Koster, op kosten der gemeente, in een gesticht ter "verpleging te doen opnemen. Herbenoemd werden tot leden der com missie tot wering van schoolverzuim de heeron A- de Pree, 0. Schrier, A. Schuit, 0. Prince, II. M'. Haringman en L- H. Kievit. Ben voorstel van B. en W- om een lokaal voor noodslachtingen te bouwen, werd aangehouden, nadat de heer Pet appel daartegen iinanciëele bezwaren had geopperd en de heer de Regt de aandacht had gevestigd op de mogelijkheid met geringe kosten het afgekeurde lokaal der ppenbare school daartoe in te richten. Bij de rondvraag informeert de heer Flipse of ook de machinisten van het electrisch bedrijf meer bekroning ontvan gen, nu zij sinds het plaatsen der meters, ook des Zondagsmorgens licht moeten verstrekken. Die voorzitter deelde mede, dat B. en W. oord-eden, dat daartoe geen aanleiding bestond, omreden zij vol gens hunne instructie daartoe verplicht zijn. Do heer Flipse kan niet inzien waar om aan den eenen ambtenaar wel en aan anderen voor het meerdere werk aan 'n werkkring verbonden, geen extra-beloo- ning wordt toegekend ©n hoopt dat B. en W- in dezen consequent zullen blijven, door in een volgende vergadering dien aangaande een voorstel te doen. Souburg. Maandag 26 Jan. vergaderde de vereeniging de Weegbrug „Onderling Belang" bij den heer J. Westdorp te Ritthem. Uit bet jaarverslag bleek, dat aan bruto gewiebt in 1924 gewogen was 5963369 K- G. Die ontvangsten over 1924 bedroegen f780.32 en de uitgaven over 1924 f550.46. Als weger werd herbe noemd dhr K- Mauer van Souburg. Als bestuursleden werden herkozen de hrn 0- Wisse Pz. te Ritthem- en I. Leijta.se te Souburg. Tot het nazien der boeken van den penningmeester werden benoemd öhm N. Cij'souw en W. Koele. Vrijdagavond werd door den heetr Versluis uit Serooskeike voor de leden der onlangs opgerichte gei te-nvereeniging een lezing met lichtbeelden gehouden, voornamelijk ten doel hebbende, het groote nut van „stamboekhouding" aan te ton nen. Spr. deed vooral uitkomen hoe nood zakelijk het is, ook voor de vaak zoo misdeelde, maar hoogst nuttige geit te zorgen voor een goed geventileerde en verlichte stalling. Licht en lucht (geen tocht) is voor mensch en plant niet te ontheien, willen deze gezond blijven en ongezonde dieren produceeren slecht. Ook de voeding en het ras spelen een groote rol. Lichtbeelden verduidelijkten het ge sprokene. Onder de vele belangste llenden waren c-ok verscheidene vrouwen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kooten F. H. Bruins te Witmarsum. Er staat in het Jaarboek en in „Po Zeeuw" ,dat Ds Toebes 15 Juli zijn 40-jarig ambtsjubileum herdenkt, dit is fout het moet zijn 15 November. Psalmberijming. In het Week blad" „Praktika" vonden wij onderstaand over de Psalmberijming van 1773. Er was verschil van meening. De een wou de berijming van Datheen verbeteren, de ander op het voorstel van den grooten Huygens ingaan om de psalmen onberijmd te zingen (een psalmboek met de onbe rijmde psalmen op de wijzen van de tegen woordige berijmde is o.a. in bezit van ds v. d. Kamp te Barendrecht, die bet ten geschenke ontving van de wed. Oranje te 's-Gravenpolder. Ze te zingen gaat best. Red. Zeeuw), een derde drong op nieuwe berijmingen aan. Toen hakten de Staten den knoop door en wezen drie berijmingen aan, uit welke de commissie te kiezen had. En wel Joannes Eusebius Voet, geneesheer en ambtenaar in Den Haag 1778. (Er was echter in zijn werk al zooveel gewijzigd dat hij het niet meer als zijn werk erkende); Laus Deo, Salus Populo (Lof Gode, heil den Volke: de be rijming van de Doopsgezinde en Remon- strantsche kerken, en ook van Doopsge zinde en Remonstrantscbe dichters af komstig); Hendrik Ghysen (spreek uit Gie- zen) voorzanger in de Amstelkerk. Hij is niet de dichter, maar had in 1686 een Psalmboek uitgegeven, saamgelezen uit 17 berijmingen en aanbevolen door Huy gens. (Let wel: de geneesheer wordt in het rapport genoemd de heer Voet, maar de voorzanger heet eenvoudig Hendrik Ghysen!). De commissie wijdde niet min der dan 121 zittingen aan haar onderzoek! (Eenige jaren geleden schreef ds Steinz naar aanleiding van deze Berijmings historie een hoofdartikel in ons blad). Onderwijs, voor, jrhoogen, Christel ij ke onderwijzers Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Christ, onderwijzers, enz. heeft met alge meene stemmen het verzoek van het hoofdbestuur der Unie van Christ. Onder wijzers om besprekingen te openen ten einde te komen tol een groote organisatie, omvattende allen, die bij het Christ. On derwijs werkzaam zijn, afgewezen. Prof. dr H. H. Kuyper gaf gisteren receptie ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als hoogleeraar aan de V. U. Hij werd toegesproken door de heeren Tijo van 'Eeghen, namens directeuren der school, ds v. d. Munnik, die met dr de Moor deputaten voor het verband tus schen de Geref. Kerken en de Theologi sche Faculteit der V. U. vertegenwoordi gen, en dr Kaajan, namens oud-leerlingen en leerlingen van den jubilaris. Deze bood hem namens hen een album aan, bevat tende de namen van hen, die er toe hebben bijgedragen dat het portret van den jubilaris door een Nederlandsch kun stenaar zal worden geschilderd en een plaats zal krijgen in de Senaatszaal. Prof. L. Bouman bood namens hoogleeraren den jubilaris een zilveren sigarenkist aan. Ds de Geus sprak namens de Friesche kerken, de heer H. Bavinck, rector van het Studentencorps der V. U., namens de studenten, de heeren Verweijck en Oostra namens „De Standaard", prof. Grosheide namens „De Heraut" en prof. Honig na mens de Theologische School te Kam pen. Ook waren deputaties van de kerken van Leeuwarden en Bloemendaal, bene vens alle Amsterdamsche predikanten aanwezig. Vele brieven en telegrammen en bloemstukken kwamen in. Prof. Kuyper bedankte allen in een rede, waarin hij verklaarde dat het steeds zijn levensdoel was in het Koninkrijk Gods te arbeiden en hij voor 25 jaar met schroom zijn arbeid als hoogleeraar had aanvaard, omdat hij zoo hoog opzag tegen den ar beid zijner voorgangers, zijn vader wijlen dr A. Kuyper en diens grooten vriend wijlen prof. dr F. L. Rutgers. Spr. ge voelde zich steeds gesterkt door de lief de zijner studenten en van het geref. volk en sprak de hoop uit, nog vele jaren te 'mogen worden bekwaamd voor zijn taak. Bij het 17 en 18 Dec. jl. gehouden examen vanwege de Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden (Mercurius- Diploma) slaagden de heeren L. Dekker Jz. te Kloetinge en F. C. Shog te Oudelande. Zij genoten hun opleiding bij den heer W. de Glas, leeraar M. O. Boekhouden te Goes. Goede vooruitzichten. Van het eiland Marken wordt gemeld, dat de Zuiderzeevisscherij dit jaar bijzonder vroeg begonnen is on indien de vorst uitblijft, laat de teelt zich gunstig aan zien. Er worden van verschillende plaat sen langs de Zuiderzee reeds mooie- haringvangsten gemeld, terwijl de prij zen hoog zijn. Die geheele vloot trekt ter haringvangst, vol hoop, dat op de vele slechte jaren thans eens een beter mag volgen. Melk en bloed. Tijdens een bezoek van een melkcontroleur bij het keuterboertje B. te Heemstede ontstond een woordenwisseling, die zóó hoog liep, dat B. een volle emmer melk naar het hoofd van den controleur wierp, waar door deze niet alleen éen wit bad kreeg, maar ook i\og een bloedende wonde aan het hoofd opliep. De Brusselsche Bank- affaire. Men herinnert zich, dat Brie- dee, die nu te Londen gepakt is, uit de gevangenis te Bonn wist te ontvluchten, als gevolg waarvan de directeur van die gevangenis benevens zes gevangenisbe waarders op staanden voet werden ont slagen. Briedee klaagde over, ongesteldheid en wist van zijn vriend den directeur gedaan te krijgen, dat hij zich in een ziekenver pleging mocht laten onderzoeken. Hem werd een bewaker medegegeven en met dezen man is Briedee in een café gaan zitten. Er werd veel gedronken en het slot was, dat de gevangenbewaarder een brief voor den directeur van de Brussel sche Bank naar het postkantoor ging brengen. In dien tusschentijd stapte Brie dee in een gereadstaanden auto en ver trok naar zooals later bleek Antwer pen. Hier nam hij passage naar Harwich en per trein trok hij verder naar Londen. Briedee kon op z'n vingers natellen, dat de Amsterdamsche politie hem tot het laatste zou achtervolgen. Daarom paste hij een handige truc toe. Geen brief schreef hij, of hij deed dezen in een dubbel couvert. De brieven gingen beur telings naar handlangers in Parijs, Ant werpen, Keulen, Dusseldorp en andere steden, die den eigenlijken brief in het tweede couvert naar een geheim adres in Amsterdam doorstuurden. De bedoeling was de politie te suggereeren, dat hij zich nog op het vaste land bevond. Ook de inhoud van de brieven moest tot deze suggestie leiden. Doch de politie wist beter. Bij stukjes en beetjes werd de knoop verder ontward en zelfs de verblijf plaats in Londen werd bekend. Eenige detectives maakten zich nu van hem meester en arresteerden hem. De Jong, zijn compagnon, bevindt zich nog steeds in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Was de millioenenzwendel een bekend feit, minder bekend was, dat ook een civiel proces tegen de beide directeuren loopt. Geruimen tijd geleden hebben mr Herman Keyzer en de deskundige Selter, optredende namens de gedupeerde slacht offers van de Brusselsche Bank, beslag gelegd op den inhoud van eenige safes in bankgebouwen te Amsterdam. Er werd ongeveer twee ton gevonden. De gevor derde schadevergoeding bedraagt een ton. Uit Londen wordt gemeld: De politie rechter heeft voor een week verdaagd de zaak van den Hollander Philip Jacobus Briedee, oud 40 jaar, Nederlandsch on derdaan, die zich zelf bankier noemt, zonder vast adres, tegen wien een verzoek tot uitlevering is ingediend door de Ne- derlandsche regeering. (Crt.) Drie inbrekers gearres teerd. Zondagmorgen, 't zal ongeveer half vijf zijn geweest, ontdekte een boer te Schiebroek, dat er licht brandde in de woning van zijn vader. Bij onderzoek bleek, dat er ongewenschte gasten op be zoek waren. Onmiddellijk werd de ge meenteveldwachter gewaarschuwd, die met den Rijksveldwachter spoedig ter plaatse verscheen. Het bleek, dat zich één inbreker in het huis bevond, terwijl twee anderen op den uitkijk stonden. De veld wachters wilden de dieven arresteeren, doch deze verzetten zich hevig. Een hun ner richtte zelfs een revolverschot op den gemeenteveldwachter. Deze zou on getwijfeld geraakt zijn, indien hij zich niet had laten vallen, waardoor de kogel over hem heen ging. Twee der kerels werden daarop met behulp van eenige boeren gegrepen, doch de derde nam de vlucht. Men zette hem na, op den straatweg werd hij éveneens ingerekend, 't Bleken drie beruchte Rotterdammers te zijn. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het blijkt later, dat aanvankelijk alleen de gemeenteveldwachter met behulp van eenige zoons van den boer, waar was in gebroken, de inbrekers moest inrekenen. Niet één maar meerdere schoten zijn op den gemeenteveldwachter dhr. Naayen gelost. De kerels hadden weinig van hun gading gevonden en slechts eenige klei nigheden ingepakt om mede te nemen. Vooraf deden zij zich echter tegoed aan een paar flesschen wijn. (Rott.) Onbewaakte o-verwegen. Gisterenmorgen had op een overweg bij Weert een aanrijding plaats tusschen een goedeerentrein en eten melkkar. Tenge volge van den zwaren mist had de voer man den trein niet bemerkt. De kar werd totaal vernield. Het paard werd gedood en werd circa 300 Ml- medegesleurd. D|ö veerman bleef ongedeerd. Een Nederlandsch schip aangehouden. Dezer dagen is in de buurt van Gabireiveen, Ierland, ©en Ne derlandsch schip aangehouden, dat een lading zout aan boord had, maay waar de militairen ook drie geweren, een oud kanon en revolvers aantroffen. Boven dien bevonden er zich zes „Irregulars" aan boord, die tegelijk met de bemanning werden aangehouden. Onzinkbare schepen. Naar het „Berl. Tageblatt" meldt, heeft op 'tmeer van Constanz een „scheepsramp" in miniatuur jplaats gehad, teneinde een proef te nemen met een apparaat, dat volgens den uitvinder het zinken van scheepn onmogelijk maakt. De proef slaagde goed. Die electro-lechnisch© ingenieur Liobe- trau te Bregenz, die zich lang met het „zinkvraagstuk" had beziggehouden, is de uitvinder van het apparaat. Met behulp van zijn uitvinding is het mogelijk lek geworden schepen voor zinken en daar mee ook passagiers, bemanning en lading voor den ondergang te behoeden. Dra proef werd genomen met een 4 M- lange boot. Deze boot is met 300 K.G. belast op een plaats, waai' het meer 14 M'. diep was, tot zinken gebracht. Grootere diepte mocht niet worden toegelaten, daar anders de boot door den waterdruk niet meer had kunnen bovenkomen. Nadat de uitvinder het apparaat op een uur had ingesteld, werden de ventielen van de boot geopend zoodat de boot begon vol te loopen. Steeds dieper zonk de boot weg'; eindelijk spoelde het water over het dek, de boot richtte zich in de jioogto en zonk weg. Om 3.20 waren de ven tielen uit de boot genomen, 8 minuten later was het vaartuig verdwenen. Vol gens de verzekeringen van den uitvinder moest na een uur de boot weer vanzelf aan de oppervlakte van het water ver schijnen. Maar om 4-10, de tijd, waarop het scheepje weer te voorschijn moest ko men, was er geen boot te zien. Plotseling om 414 dcok de boog van de boot uit het water op. Langzaam kwam het schip hoog er en neigde naar voren; binnen korten tijd dreef de boot weer op het water. De uitvinding bestaat in oen appa raat, dat, o-p een bepaalden tijd ingesteld, begint te werken en het in de boot ge drongen water er weer uit perst. Het ap paraat kan 60 kub. Ml- water verdringen. Groote schepen moeten derhalve met meerdere toestellen uilgerust worden, welke in geval van nood door den gezag voerder onmiddellijk in werking gesteld kunnen worden. Een schip van 10-000 ton zal bijv. 16 dergelijke apparaten noo dig' hebben. Opeatee VerkespingeE eis Ver- paeMiapu. Jan. 28 Ovezande, bouwland, v. Dissel. 28 Middelburg, rijwielonderdeelen, Nota rishuis. 28 Kruiningen, dwarsliggers, Schram. 29 Kloetinge, boomgaard en schuurtje, Pilaar. 29 Middelburg, heerenhuis, winkelhuis, huis, Struve. 29 Kloetinge, huizen, v. Dissel. 29 Wolfertsdijk, meubilair, do Kok. 29 Middelburg, melkfabriek, Hioolen. 29 Krabbendijke, dwarsliggers, Schram. 30 Nieuwdorp, boomgaard, bouwland, Pilaar. 30 Kapelle, dwarsliggers, Schram. 30 Krabbendijke, inboedel, de Kok. 30 Westkapelle, scheepsinventaris en af braak, Rosier Vervaat. 31 Arnemuiden, huis en dubbel huis, Ittmann. Goes, afbraak, de Kok. Febr. 2 's-Heer Arendskerke, dwarsliggers, Schram. 3 Souburg, huis, schuur, enz., Paap. 4 Wemeldinge, huis en schuur, Pilaar. 4 Noordkraaijert, dwarsliggers, Schram. 4 Sint Laurens, inspan, inboedel, De Neeling. 4 Vlissdngen, huis, v. d. Harst. 6 Hansweert, winkelhuis, Schram. 6 Wissekerke, huis, Markusse. 6 Wolphaartsdijk, bouwland, v. Dissel en Walter. 6 Middelburg, olmen, enz., Blaupot ten Cate. 11 Koudekerke, inspan, Loeff. 18 Wolphaartsdijk, inspan, Pilaar. 19 Wemeldinge, hoeren-inspan, v. Dissel. 19 Axel, bouwland, Verbist en Dregmans. 20 Kamperland, landb.inspan, Markusse. 24 Goes, winkelhuis, Van Dissel. 25 Colijnsplaat, inspan, Heijboer. 25 Wolphaartsdijk, kap. boereninspan, Van Dissel. 26 Ovezande, inspan, Beth. 27 Wissekerke, landb.inspan, Markusse. 27 Koudekerke, inboedel, Loeff. Krabbendijke, bouwland, Pilaar. Goes, pakhuis met bovenhuis, van Dissel. Kloetinge, verpachting bouwland, van Dissel. Kruiningen, bouwland, Pilaar. Kapelle, huis en inboedel, Kram. Mrt. 4 Noord-Kraarjert, kap. boereninspan, v. Dissel. 4 Kats, landb.inspan, Markusse. 6 Borsselen, ged. landbouwersinspan, Neervoort. 11 Wilhelminadorp, paarden, Hollmann. 12 Biezelinge, kap. boereninspan, Neer- voort. Colijnsplaat, inspan, Heijboer. Rilland, huis, Pilaar. UTRECHT. De Arr.-Rechtbank alhier veroordeelde heden den bankdirecteur mr P. J. D. te Zeist wegens verduistering van gelden en valschheid in geschrifte ten nadeele van het bijkantoor te Zeist van de Coöp. Boazbank te Utrecht tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van het Voorarrest. De bankbediende Cv verdacht van verduistering in dienstbetrekking van ruim f 50.000, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De schoonvader van den bediende, de steendrukker Z. te IJsselmuiden, verdacht van heling, werd vrijgesproken met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. AMSTERDAM. Door de recherche is over de grens gezet de communist Max Hammer. Deze communist werd kiezer dagen bij het verlaten van een commu nistische buitenbetooging gearresteerd, waarbij het vermoeden juist bleek, dat hij hier op valsche papieren vertoefde onder den naam van Johann Wagner, ter wijl bij onderzoek is gebleken, dat hij reeds eenigen tijd onder den naam van 'Sackse als vertegenwoordiger van de derde Internationale te Moskou hier vertoefde. Onderstaande berichten werden reeds ge plaatst in een deel onzer vorige oplaag. Rotterdam, 26 Jan. 1925. Graanmarkt. Tarwe met ruim aan bod hooger betaald naar kwaliteit f 12 f 17, extra puike er boven. Rogge hoo ger f 14f 15.25. Gerst (chevalier) f 15 f 15.75. Haver met ruim aanbod f 10 f 12.25. Kleine groene erwten lager. Niet op te ruimen. Kleine groene f 13f 16.50. Kroonerwten f 13—f 16.50. Schokkers on veranderd f 15f 20. Bruine boenen flauw gestemd f 16-f 25, alles per 100 K.G. Uitslag van de aanbesteding betref fende het herbouwen van het perceel no. 7, gelegen aan de Lange Kerkstraat, namens H. Harmsen te Goes. W. J. van Doeselaar, Goes, f7950; W. van de Linde, Kattendijke, f7349; P. C. van Sprang en J. van Sprang, Goes, f6995; J. Hendrikse, Schore, f6750; M. F. Goedemondt, Goes) f 6580- Gegund. De sterkste locomotief van Euro pa. Op het Oosterstaion te Parijs is de „sterkste locomotief van Europa" aan gekomen. Zij is in de constructiewerkplaatsen van Espernay vervaardigd en wordt gedragen door vier paar wielen, in plaats van de vroeger gebruikelijke drie paar. Zij is be stemd voor zware sneltreinen. Deze „super- locomotief' kan, met een trein van 803 ton achter zich, met een snelheid van 103 K.M. per uur zich voortbewegen, terwijl haar ma ximum-snelheid 120 K.M. per uur bedraagt. Wat tegenwoordig kan ge beuren. „Dina, wil je even m'n avond toilet geven, dat ik gisteravond in de kast heb gehangen." Dina komt na een oogenblik terug: „Mevrouw, ik vind geen avondtoilet meer, alleen een paar vette motten." Een practicus. Zeker iemand was naar de stad gekomen en vond alle taxi's bezet. Daar hij nog al veel ba gage bij zich had_ wendde hij zich tot een aapjeskoetsier. „Wat kost ,me dat, om me even naar het hotel te rijden?" „Een gulden", antwoordde de koetsier. „En m'n bagage?" „Die kost niets." „Nou dan, weet je wat," zei het pro vinciaalse, „rijdt jij dan mijn bagage naar het hotel, dan ga ik zelf te roet." (Msb.y Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Jan. 1.45 u. Berlijn, 58.90—59 Brussel 12.75—12.80 Parijs 13.35—13.40 Londen ll.883/4—11.89V® New-York 2.471/2—2.48 Stamboek voor het Ned. Trekpaard, afd. Zeeland. Hedenmorgen werd in het Schuttershof te Goes de druk bezochte algemeens vergadering van bovengenoemd stam boek gehouden. Voorzitter was dhr H. A. Hanken te Wilhelminadorp, die den. aanwezigen het welkom toeriep, in 't bijzonder werden verwelkomd de alg. voorzitter Jhr v. Vredenburch en de heer de Vries, alg. secretaris. Spr. wijst op het eigenaardige geval, dat er blijkbaar meer uitvoer van paar den naar Duitschland. is, dan de sta tistieken uitwijzen. De paardeh hebben vier pooten en wandelen blijkbaar Wel eens stilletjes de grens over. Er is zoo wel over afzet als over prijzen nu niet te klagen, meent spr. Als Duitschland1 eens den uitvoer officieel toeliet, zou 1925 zeker geen ongunstig jaar zijin. Spr. hoopt dat deze wensch in vervulling zal gaan. Ingekomen is een schrijven van den kring Oost-Zuid-Beveland der Z. L. M. inzake de dezen zomer te Kruiningen te houden tentoonstelling, waarvoor steun wordt gevraagd. Besloten Wordt 2 medailles beschikbaar te stellen. Daarna bracht de secretaris, dhr A J. Lako, jaarverslag uit. Spr. meende, dat de paardenfokkerij in 1924 bevredigend was. Bij tusschenpoozen leefde de handel in alle soorten paarden op. Van een stabielen handel is evenwel nog geen sprake. De teruggang in ledental van het stamboek is tot staan gekomen. De keu ringen hadden een vlot verloop. De ge zondheidstoestand der paarden was goed. Nu volgde behandeling wijzigingsvoor stellen op de Paardenwet. De voorzitter herinnerde aan de sa mensmelting der drie stamboeken tot één stamboek, nu 10 jaar geleden. De di recteur-generaal van dén landbouw, dhr v Hoek, heeft er naar gestreefd het stamboek zoo krachtig en vrij mogelijk te maken. En nu komt als een bom neervallen de wijziging van de paarden wet. De groote kring van keurmeesters moet vervallen. Maar aan het stamboek •wordt zijn zeggenskracht ontnomen, 't wordt weer als het ware onder de oude wet gebracht. Het stamboek zal niet meer vrij zijn, want naast twee vertegenwoor digers van het stamboek komen drie regeering:svertegenwoordigers. De heer F. Dekker Pz., uit Axel, zegt namens de hengstenfokkers te spre ken. De fokkers van hengsten in Z. Vlaanderen hebben een request gezonden aan den minister. Voor de hengsten fokkers is de tegenwoordige regeling on- voordeelig, wat Spr. uitvoerig1 aantoont. Zeer vele van de beste hengsten zijn dan ook naar 't buitenland vertrokken. Spr. is voor één vaste commissie, zooals in de wijziging is voorgesteld,- zoodat een vaste regeling te verwachten is. De hengstenhouders steunen dan ook n-et de actie tegen het wijdgingsontwerp. Zij betreuren het, dat het Hoofdbestuur een actie heeft op touw gezet, zonder belanghebbende deskundigen te hebben gehoord. De fokkers hebben zich vele opofferingen moeten getroosten en mag dan hun meening niet worden gevraagd? Daarom hebben 23 hengstenfokkers zich met een request 'tot den minister ge wend, inhoudend adhaesie aan de voor gestelde wijzigingen. Alleen de tentoon stellingen blijven zuiver stamboek-werk. De voorz. zegt, dat zijn zooeven ter sprake gebrachte opmerkingen slechts zijn persoonlijke meening weerga ven. De secretaris protesteert er tegen, dat er een strijd is tusschen regeering en stamboek over de macht en dat het bestuur de meening der leden niet heeft gevraagd. Dit is absoluut onjuist. De wijzigingsvoorstellen werden zeer plotse ling in zee gezonden, denzelfden dag of den dag daarna, waarop de directeur- generaal van landbouw met ziekenverlof ging. Tweemaal is over deze zaak een bestuursvergadering gehouden, de eerste maal, vanwege den spoed, zonder prae- advies van het Hoofdbestuur. De meer derheid van het afdeelingsbestuur zooals blijkt uit de notulen wil in geen geval de zelfstandigheid van het Stamboek prijs geven, doch trach ten te komen tot één jury voor alle keuringen. Dhr Ph. J. v. Dixhoorn acht deze uitdrukking in de notulen niet geheel volledig. Alle fokkers dit staat voorop willen verlost zijn van de twee jury's maar de manier waarop willen, ze graag aan de regeering overlaten. Ook is in de Bestuursvergadering besloten handhaving van art. 35 (betreffende de subsidies) voor te stellen. Jhr v. Vredenburch verkrijgt daarna het woord en deelt mede, dat binnen kort een deputatie van het Stamboek zal gaan naar de D-uitsche regeering, om uitvoer van paarden toegestaan te krjj- gen. Spr. heeft zich verbaasd, over de actie,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3