Dinsdag 27 Januari 1015 SOe Jaargang No OS Buitenland. Open beenen Kloosterbalsem FEUILLETON. VERVOLGD Elf GEBED. heelt alle wonden MIJfÜHARDT's Keelpijn-Tabletten 60 et. Hoest-Tabletten 60 ct. Bmniail Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 TEGEN ERGERLIJKE ZONDEN. I. Art. 14 van Ons Program luidt: Op de Overheid, zoo oordeelt ze, rust de plicht om te waken voor de publieke eerbaarheid op den weg en in publieke plaatsen; de gelegenheid' tot liet gebruik van sterken drank te beperken; den uitstal te verbieden van onzedelijke boek-, plaat- of prentwer ken; verleiding van minderjarigen tot onzedelijke daden strafbaar te stellen; en met de hoererij op geenerlei wijze, noch positief, noch beschermend, en derhalve anders dan werend, in aanra king te treden. Met dien verstande ech ter, dat ze zich bij eiken maatregel, die uit deze verplichting voortvloeit, stiptelijk verre houde van wat tot het terrein des huiselijken levens behoort. Ook maatregelen tegen het voortwoe- keren van het Neo-Maltliusianisme ver dienen, mits onder dit beding, aan beveling. Tegen de drankzonde en het op pu bliek terrein misbruiken van Gods Naam is niet minder waakzaamheid van de zijde der Overheid geboden. In dit artikel wordt positie gekozen tegen ergerlijke nationale zonden. On eerbaarheid. Dronkenschap. Pornogra- phie. Neo-Malthusianisme. Prostitutie. Vloeken. De Overheid wake voor de publieke eerbaarheid. Dat is iets anders dan zede lijkheid. Eerbaarheid doelt op wat naar buiten treedt; zedelijkheid raakt het in nerlijke van den wensch. Over het laatste kan de Overheid niet, over het eerste Wèl oordeelen. Zij mag echter niet als zedemeester optreden. Dat behoort tot de taak der Ouders, van de School en vau de Kerk. Wat de Overheid kan en inag en moet doen, dat is te zorgen dat de zonde niet in 't, openbaar komt, zoodat zij an deren ergert of tot nadoen verleidt. I>e landswetten moeten zich aanpassen aan de zeden des volks. Van daar 'dat de Overheid in die wetten schrijven moet het beste wat zij in het leven .der natie vindt. En dit beste vindt men ïn het artikel dat als motto boven ons opstel staat. Vooral de gemeenteraden hebben hier een roeping, door de politieverordenin gen, welke (art. 178 der Gemeentewet) ieder jaar worden herzien. En de po litie, die streng let op rijwielplaatjes en -lichtjes, op straatvuil en andere betrek kelijke kleine overtredinkjes hetwelk wij niet misprijzen, maar integendeel eer biedigen, wijl 't ook tot haai roeping behoort, moge vooral zich roeren en zich doen gelden op dit zooveel belangrijker terrein der publieke eerbaarheid. Diat wil zeggen hetgeen naar buiten treedt. Van het huiselijk leven, ook al is daar heel wat niet in den haak, houde zij zich verre. Waarmee natuurlijk niet bedoeld is dat wij de politie den toegang tot kroegen, schouwburgen, hotels, melk- salons en bioscopen zouden willen ont zeggen. Hoe zou zij anders overtredingen als spelen om geld, houden van oneer bare voordrachten, overmatig gebruik van sterken drank, met name door onze jongens, kunnen constateeren. Wat op straten, pleinen en grachten, in stegen en sloppen geschiedt, worde door haar streng nagegaan, opdat daaruit geweerd worde: vloeken, godslasterlijke en onzedelijke taal of gezang; ook zelfs wat van uit de woning geschiedt en naar 19) -o- „Hooi eens!" zei ik, „zet je in 'tgras en pak uit; want nu begrijp ik er geen: lor meer van. Verklaar je nader, man!" Holz voldeed aan mijn uitnoodigingj en 'zette zich naast mij in het gras. „Een ding wil ik je nog zeggen", .zei ik, hem aan een knoop van zijn jas b ekkend: „alles te bekennen, wat je -op 'thart hebt., kan je alleen voordeel, nooit nadeel doen. Zie je, er achter kom ik nu toch. Ik heb allang begrepen, dat er tusschen jon en den graaf iets bestaat; en net zoo zeker als ik je geweer vond, vind ik je geheim. Zeg daar maar „proost" op! Pak uit dus je marsje!" Ik had er toch niet op gerekend, dat ik dat te hooren gekregen zou hebben. Wat van Adam komt is ondeugend; wij, po- litiemenschen-,- weten er van mee te pra ten. Maar toch, die Holz en die jonge graaf hebben al bijzonder weinig last van hun geweten. Mijn biechteling vertelde me dan, dat het weer was als zoo dikwijls en dat er een vrouw in 'tspel was; of liever een meisje; en wel de dochter van bosc'n- wachter Beijers. buiten ergernis geeft, als met name het zich vertoonen in onwelvoeglijke klee ding, were zij. Wat vertoond wordt en de zinnelijkheid prikkelt of de zeden kwetst; wat de zonde idealiseert, bijvoorbeeld het opvoeren van echtbreuk- en echt scheidingstukken, dit alles en nog meer banne 'zij uit of verbiede het. Streng zij ook haar toezicht op hetgeen aangeplakt en uitgestald wordt (porno- graphie); zij vervolge hen die de eerbaar heid kwetsende ansichten in voorraad hebben of verspreiden; en zorge dat dronkenschap en hoererij worde beteu geld, alsmede de landswetten, ook de Loterijwet niet overtreden worden. Ons Nederlandscke volk is nu eenmaal een gokkend volk. Het spel is een zonde, die jaarlijks duizenden slachtoffers maakt, ze tot armoede en zelfmoord voer!:, ook in de werkmansgezinnen. Minister lïe- gout, deze te vroeg ontslapen Katholiek, heeft zijn naam verbonden aan de wet van '20 Mei 1911, waarbij alle hazard spel, ook het wedden op harddraverijen enz. verboden wordt; en deze wiet werkt goed. Doch daar is pog de Staatsloterij, die van Overheidswege aan de hand go- houden wordt, en die nu, indien do volksvertegenwoordiging het wetsont werp tot, haar geleidelijke afschaffing aanneemt, binnen enkele jaren zal ver dwijnen. Want ook deze sticht groot gel delijk en zedelijk kwaad. Wij' juichen de poging van de ministers Ruvs, "Colija en Heemskerk toe om dit -instituut op te ruimen. Wel is ac Staatsloterij van liberale 'zij, ook kort geleden, nog aanbevolen, als voorbehoedmiddel tegen schurken- praktijken van particuliere ondernemers, en van ïtoomsche zijde als waarborg tegen 't gevaar van geheime loterijen. Doch deze argumenten houden geen steek. Daargelaten dat de Overheid geen kwaad keert door zelf er de gelegenheid toe te bieden, mag toch wel herinnerd worden aan de Broekhuys-speculaties, waaraan de Liberale, Roomsche en So cialistische dagbladen hunne duizenden verdiend hebben, doch waarvan vele klei ne luyden groote financieele en andore nadeelen hebben ondervonden. Ook tegen de Drankzonde getuigt de A.R. partij in dit artikel. Zij laat hierbij echter in 't midden of dit 't meest Schrif tuurlijk geschiedt door de geheelonthou ding te propageeren dan tegen het mis bruik van 't drinken vau alcoholische dranken op te komen. In alle partijen ontbreekt hier eenstem migheid. Ook in de A.R. partij zijn vele prlnci- pieele geheelonthouders, die reeds het gebruik zonde achten. Doch de toelich ting van „Ons Program" zegt, dat van de twee naverwante zonden dron kenschap cn hoerarij de eerste, te weten hel drinken, eerst door misbruik Konde wordt, en de laatste in absoïuten zin en onder allerlei vorm zonde is. Lang heeft de Nederlandsche Regee ring in haar „laat-maar-waaien"-taktiek 'volhard en alsoo dezen beiden zonden vrij spel gelaten. Dloch in 1880 diende minister Modderman, een streng-zadelijk Humanist, een ontwerp-Drankwet in, ■waarin het systeem van „Vergunning" werd gehuldigd. Als eerste stap op den goeden weg werd 't ontwerp aanvaard. Doch men heeft er weinig vrucht van gezien. Een tweede poging, van minister Goe- Holz had op dat meisje zijn boos oog laten vallen. Hij wilde haar tot zijn speel goed maken. Hij had gemerkt, dat ze gaarne juffrouw was en er van hield, mooi gekleed te gaan. En op die eigen schappen speculeerde hij. Met slim ge praat wist hij haar te bewegen, voor onderwijzeres te studeeren, terwijl hij haar ouders er toe bracht, aan dat plan hun goedkeuring te hechten en een kamer met kost voor haar to zoeken in de stad. Om echter met baar te kunnen uitgaan, modest hij zorgen, dat ze niet kwam bij menschen, die toezicht op haar oefenden en letten op het bezoek, dat ze ontving. Daarom bracht hij haar op een kamer ■bij een 'wijf, dat voor alle boosheid to vinden is, als er maar winst mee te be halen valt. Hij kende het gevaarlijke schepsel van vroeger, zei hij, en hij kon veel van haar gedaan krijgen; wel te verstaan tegen royale betaling. Hij sprak met haar af, dat ze van Beijers slechts de helft van het overeengekomen kost geld zou vragen; de andere helft zou liij zelf voor zijn rekening nemen. Natuurlijk was de boschwa.chtersdochter ook al spoedig het voorwerp der attentie van de vrienden van Holz, waarvan er een, een notariszoon naar hij zegt, haar een paar malen bezocht. Gevolg was, dat hij Holz' mededinger werd en ook de gljnst van het meisje trachtte, te ver man Borgesius, zelf drankbestrijder, in 1900, mislukte, doordat „een desbetref fend ontwerp werd ingetrokken. Eindelijk kwam minister Kuyper aan het bewind, en deze slaagdo na veel schikken en toegeven er in zijn ontwerp er door te krijgen, hetwelk aan och staatsman met minder talent en geduld dan hij bezat, ni.pt zou gelukt zijn. Want hij had daarbij den tegenstand van Loh- man en v. ldsinga te overwinnen, die een principieel bezwaar hadden tegen het al te zeer ingrijpen van dc Overheid in de persoonlijke vrijheid. En van Borgesius 5';n Troelstra, schoon zclven geheelont houders. En van vele Roomsche leden. De motieven gaan wij maar voorbij. Deze drankwet nu huldigt het uitster- vings-systeem, d.w.z. bij overlijden ver vallen do vergunningen, waardoor na eenige jaren het wettelijk getal vergun ningen zou worden verkregen; hetwelk nu al in menige gemeente het geval is. Buitengewone vergunningen, door de fwol-Modderman toegestaan, kunnen niet meer worden gegeven, tenzij voor buiten gewone inrichtingen voor maatschappelijk verkeer. Die wet schrijft voorts voor, dat bierhuizen verlof moeten hebben, en verbiedt vrouwenbediening in sommige inrichtingen en verkoop van sterke drank op booten en aan stations. (Slot volgt.) IMi wwwwwwi»niir»wi«»w> wwwwwxrru in* Plaatselijke Keuze verworpen. Onze Coalitievrienden in de Eerste Ka mer hebben de vorige weck aan liet voor stel Rutgers-Gerhard-Bakker in zake Plaat selijke Keuze een smadelijke nederlaag bezorgd. Met 28 tegen 20 stemmen kelderde een wetsontwerp dat de sympathie der meer derheid in de Tweede Kamer, ja zelfs ook in de Eerste Kamer had. Dat dit mo gelijk was, hebben de Chr.-Historische broeders in meerderheid op hun geweten. In strijd met de Anti-Revolutionaire leer door Lobman steeds voorgestaan, dat men een wetsontweip alleen naar zijn „meri tes" heeft te beoordeelen, heeft hun woordvoerder baron de Vos van Steenwijk liet ontwerp bestreden omdat de indiening er van een aanranding was van de ma jesteit der Kamer! En zulks niettegen staande liij en nog twee anderen er in beginsel voor waren, ja zelfs anderhalf jaar te voren er nog voor hadden ge stemd- Noch het bezielend woord van prof. Slotemaker de Bruine, noch het overtui gend betoog van mr Rutgers vermocht dit vijftal van hun malle idee af te brengen. Zij hebben door hun stem weer voor jaren de mogelijkheid afgesneden dat de drankhandel, al ware 't dan ook slechts in gemeenten, waar dit noodzakelijk bleek, beperkt wordt. En de drankhandelaars en kroeghouders kunnen weer gerust en rustig zijn. Eere aan do redactie van „De Neder lander", die het malle bedrijf harer vijf geestverwanten heeft gewraakt en zich van hun motieven heeft losgemaakt. Er is één lichtpunt in deze geschiede nis. De uitslag behoeft de vijanden van het alcoholisme niet te verdrieten- De actie voor Plaatselijke Keuze kan worden voortgezet, gesteund door de overtuiging van de meerderheid der beide Kamers, en derhalve der natie, dat 't hier geldt een volksbelang van groote beteekenis. PWWI—WMMWM—IIW1TMWWHWWWWMWWWWWWBWMWIBB werven. Die derde, die haar zag en begeerde, was graaf Frederik. Et' scheelde niet veel aan, of de vrienden hadden ruzie om baar gekregen. Maar dat was niet gewenscht, omdat ze nogal wat van elkaar schijnen te weten. Ik kon dit tenminste opmaken uit enkele uitlatingen van Holz. Tot wat besluit kwamen zo nu? Zo verlootten het meisje- 'tls warempel nieuw voor me, al heb ik er al een heele rist dienstjaren op zitten, dat er menschen verloot kunnen worden. Maar het gebeurde. Die graaf w,as de jflalukkige En de andere twee waren nu verplicht, hem 'te helpen bij het beramen, en uit voeren van plannen, oiu de jonge juf frouw Beijers in zijn macht te brengen. De graaf begon, met haar in gezelschap van Holz te bezoeken, gpoedig 'daarop bezocht, hij haar alleen. M'aar hij was te haastig. Hij begon reeds bij dat tweede bezoek met vrijpostigheden. En. toen de uitdrukkelijke verklaring van het meisje, dat ze van zijn bezoeken niet gediend was, niet hielp, smeet ze hem (ze schijnt niet voor de poes te zijn) een gevulden inktkoker vlak in 't gezicht. Diit prikkelde ten hevigste den trots en de woede van den „edelman". Wat! Zou die kat hem trotseeren! Zou hij, die spelenderwijs de levens vau veel beschaafder en ontwikkelder meisjes had Duitschland's ontwapening. De gezanten van Engeland, Frankrijk, Japan, België en Italië hebben gistermid dag aan den Duitschen rijkskanselier de gemeenschappelijke nota overhandigd, in zake het niet-ontruimen van de Noorde lijke Rijnland-zóne. Dc geallieerden zullen te zijner tijd uit voeriger mededeelingen aan Duitschland doen toekomen, om vast te stellen, wat Duitschland nog moet doen, om te be reiken, dat men Duitschland's verplich tingen als behoorlijk uitgevoerd zal be schouwen. Echter wordt thans reeds op gemerkt, dat de Duitsche regeering de be teekenis van art. 208 en van art. 421 van het verdrag van Versailles verkeerd schijnt op to vatten. In deze artikelen is de duur van de bezetting van het Rijnland op 15 jaar vastgesteld, en wordt vermin dering van dezen termijn toegezegd alleen in geval Duitschland de bepalingen van het verdrag van Versailles behoorlijk uit voert. 'Duitschland heeft dit niet gedaan; het is zijn zaak, deze verplichtingen als nog zóó uit te voeren, dat de geallieerden in staat zullen worden gesteld, den be zettingstijd te verminderen, overeenkom- sstig art. 429 van het verdrag, welk artikel de geallieerden, voor zoover hen betreft, nauwgezet willen nakomen. Omwenteling in Chili. Er is „revolutie" in Chili geweest, waar- pit een nieuwe regeering is voortgekomen. De troepen van het. garnizoen van San tiago hebben plotseling het paleis, het hoofdkwartier der regcering en andere publieke gebouwen bezet. De regeering was in September j.l. aan het bewind gekomen en had den toenmaligen premier Alessandri afgezet. Deze vertoeft thans te Milaan. De geheele „revolutie" had een orde lijk verloop. Terwijl officieren met het kabinet besprekingen voerden en haar aftreden wisten te bewerken, rukten de troepen op en zetten overal posten uit. De bevolking, die het „nieuws" spoedig ver- ham, kwam pp de been en stroomde naar het Moneda-paleis. Voor .het paleis was spoedig een reeks machinegeweren opge steld. Joen werd aangekondigd, dat de oude regeering was afgetreden en een nieuwe gevormd, hieven groote groepen een „Viva Alessandri" aan. Hongeronlusten in Rusland. Berichten uit Rusland maken melding van onlusten in de hongergebieden van Oekraine en het Noordelijk gedeelte van de Krim. In de streek van den Dnjeper zijn auto's met machinegewezen naar de dorpen gezonden ten einde de orde te handhaven. In het gebied van de Donetz worden de spoorlijnen beschermd tegen aanslagen van de zijde der werkloozen. In het district Melitopol komen vele sterf gevallen ten gevolge van uitputting voor-. Aan de lijn van Lozownaja tot Sinferopol zijn alle stations vol van uitgehongerde boeren, die den reizigers restjes van eten afbedelen. gebroken, het afleggen tegen dat kribbige nest van een boschwachtersdochter! Dwingen zou hij haar, om zijn wil te doen. Boog' ze niet voor de streelende hand, dan zou ze buigen voor de beu kende vuist- Het klaverblad Bjolz-Nor den-graai S- liield raad; en er werd een plan ont worpen, dat nu, dat ik niet anders dan duivelsch kan noemen. Men zou het kind in haar ouders treffen. Het meisje zou voor de keus gesteld' worden, toe te geven aan de verfoeilijke eischen van haar adellijken belager óf haar ouders tot armoede te zien komen. Holz zou de 'herten dooden, waarop de graaf, de oude graaf meen ik, zoo gesteld is. Hij kende Beijers goed en wist dus zonder moeite uit te visschen, wan neer deze in het jachtveld op surveil lance was en wanneer niet. Was de kans schoon, dan zou hij de herten neerleggen. Natuurlijk zou de oude graaf over het verlies hevig misnoegd zijn en, wanneer het ééne dier na het andere sneefde, tot de overtuiging komen, dat zijnveld on voldoende beschermd werd en dat aan jongere krachten dan Beijers de bewaking ■knoest worden opgedragen. Kwam de oude graaf zelf niet op deze gedachte, dan zou zoon Frederik ze hem wel in 'f oor blazen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posf, fï.— Losse nummers f(M)S Prijs der Adverfenliën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 31 «t Bij abonnement belangrijke korting. Korte berichten. Volgens een bericht uit Londen zo* de sowjet-regeering den economische* boycot tegen Engeland uitgevaardigd heb ben. Groote bestellingen aan vlas en ka toen zouden over Duitschland en Frank rijk geleid worden. Een vervaarlijke wervelstorm heeft Noordwestelijk Australië geteisterd. Het ergst "heeft, de stad Roseburne geloden, waar een havendam ter lengte van 720 M. vrijwel verwoest is. De schade wordt op 100.000 pond sterling geschat. De arbeider, die een aanslag op de* Vroegeren Oostenrijkschen bondskanselier dr Seipel gepleegd had en tot S'/a jaar kerkerstraf veroordeeld was, is na door het openbaar ministerie ingesteld hooger beroep door het Hof tot 5 jaar veroor deeld. De directie van de Belgische staats spoorwegen heeft besloten, bij wijze van proef, op zekere kleine lijnen, voortaa* motorwagens te laten loopen welke de zoogenaamde boemeltreintjes zullen ver vangen. In ieder dezer motorwagens zul len 60 a 65 zitplaatsen zijn. De maximum snelheid zal 65 K.M. per uur bedragen. Zeer waarschijnlijk zal met ingang van 1 Februari een uitsluiting in de pa pierfabrieken in Zweden beginnen, waarbij 50 ondernemingen met ongeveer 13000 werklieden betrokken zijn. Thorsson, de gewezen Zweedsche minister van financiën, van wien men ver wacht had dat hij tot eersten minister zou worden geno - s ziek en zal worde* geopereerd. Uit Parijs wordt gemeld, dat Krassia en Herriot een aantal dreigbrieven ont vangen hebben. De politie bewaakt de* premier zeer nauwkeurig. Tevens is ee* zoeklicht opgericht op het dak van de Russische ambassade, hetwelk des nachts zijn stralen uitzendt over de binnenplaats en den omtrek. Vernomen wordt, dat de gezanten- raad aan de Duitsche regeering den eisch gesteld heeft, dat Krupp zal afzien van een voorgenomen levering van ketels voor de nieuwe Argentijnsche torpedobooten. De eisch is gegrond op de overweging, dat die levering zou indruischen tegen het verdrag van Versailles. Bij Apoth. en Drogisten De aanmelding van begrafenis fondsen bij de Verzekerings kamer. Naar wij vernemen hebben nog lang niet alle begrafenisfondsen (d.z. fondsen welke een uitkeering in geld doen aan de nabestaanden hunner overleden leden) zich aangemeld bij de Verzekeringska mer en zijn zij dus in gebreke gebleven te voldoen aan de voorschriften der wet en der daarmede samenhangende ko ninklijke besluiten. Het niet voldoen aan dat voorschrift stelt de nalatige onderne mingen bloot aan strafvervolging. Maar dit is niet alles. Wanneer ze niet voor 15 Nov. 1925 aan de voorschriften der Welnu; op het oogeublik, dat de ont slagbrief aan den ouden Beijiers .afgezon den werd, zou hij, Frederik, als redder optreden. Hij zou het meisje op de kamer van juffrouw Kraai, Uilhoe is het ook? o ja, Papegaai! van juffrouw Papegaai opzoeken en zeggen; ik heb het lot van je ouders in de hand. Neon, je liebl hét zelf in de hand. Schenk mij je gunst en ik zorg, dat j© broer Willem, in je vadem plaats benoemd wordt. Dan wordt heel de historie voor jullie nog' een voordeel; want dan heeft Willem het. salaris van je vader en je vader zelf daarenboven pensioen. Blijf je me .afwijzen, dan gaat de geheiele familie uit het boscbwachtershuis; want ik- be werk, dat je broer niet benoemd wordt in je vadem plaats. Nu moiet j© maar weten, wal je wilt." i Het moeilijke alterio alternatio „.Alternatief", hielp de Officier van Jus titie den wachtmeester-. Alternatief", hervatte deze glimlachend; vh.et moeilijke alternatief is 't meisje niet gesteld geworden, doordat er iets tusschenheide kwam: de neus van mijn hond Max- Die leidde mij op 'tspoor van Holz, Holz klapte en nu weet u alles." (Worat. vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1