No 95 Donderdag SS Januari 9915 39e Jaargang Bnltesiaitl Hit te frertisie. Staten-Generaal. filmland, HET BLOOKER-UURTJE Voor allen die sukkelen 's morgens half elf Dfukkers-Exp(«iianteii OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsfraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN V/ERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers fOüOC Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 «4. Bij abonnement belangrijke korMng. Eerste Kamer. Gisteren was aan de orde de Plaatselijke Keuze. Reeds eenmaal verwierp deze Kamer deze gedachte. En nu wagen de lieeren Rutgers, Gerhard, c.s. een tweede kans. Mevr. Pothuis (soc.-dem.) vindt het in 't algemeen niet wenschelijk, dat een verworpen wets voorstel zoo .spoedig nogmaals aan de orde komt, maar drie jaar geleden beantwoordde de samenstelling der Eerste. Kamer niet aan de stroomingen onder het volk. Nu is ook zij volgons evenredige vertegenwoordiging sa mengesteld. Spr. verdedigde het ontwerp-, dat slechts bestreden is door den drankhandel. Het ontwerp- tast de persoonlijke vrijheid niet aan: waar men haar niet wenscht komt geen plaatselijke -keuze. Doch elders, van persoonlijke dienstplicht tot verkeersregelin gen toe, wordt de persoonlijke vrijheid wel aangetast. Het geldt hier ook niet de ver dediging van het individu tegen zichzelven, maar van het gezin, van de samenleving. Do heer Rink (V.B.) is het eens met allen ■dio wijzen op- de gevolgen van misbruik. Ook spr. wil dit bestrijden. Het verschil gaat alleen over de vraag of plaatselijke keuzo het middel is ter bestrijding. Die vraag wordt door spr. ontkennend beantwoord. Groote bezwaren van financiëelen, moreelen politieken aard heeft .spr. tegen iiet middel. Spr. moent, dat het drankgebruik, dank zij den arbeid der drankbestrijders, al aardig verminderd is (over 1923 2.43 L. per hoofd, dertig jaar geleden nog 8.88 L.). Op dien weg moeten we voortgaan. Maar aan dwing land ij zal Spr. niet meewerken. Bovendien bevordert Plaatselijke Keuze het drinken bin nenshuis. En dan de financiëele bezwaren! Op zijn gunstigst is voor het uitkeeren vait" lijfrenten aan benadeelde vergunninghouders een kapitaal van f 170 miljoen noodig. Prof. Slotemaker do Bruine (C.-H.) waar schuwde tegen overdrijving. Het wetsontwerp richt zich alleen tot het gedistilleerd, niet tot bier e.d. Bovendien gaat het voort in de historische lijn der drankwetgeving. Spr. heeft zich verwonderd over de rede van den heer Rink, die bezwaren ontleende aan be lemmering der persoonlijke vrijheid, welke echter evenzeer gelden tegen de drankwet van 1904 Spr. teckende protest aan tegen het duis tere gedoe van enkele anonieme schrijvers, die aan de Kamerleden en de pers niet te coatroleeren materiaal tegen deze wet deden toekomen. De financiëele bezwaren onderschat spr. niet. Maar ze zijn toch ook veelal te ernstig voorgesteld. Ten eerste zal met den loop der jaren het aantal schadeloos te stellen vergunninghouders verminderen. Bo vendien zullen er velen hun bedrijf voortzet ten, ook al mogen ze geen jenever meer verkoopen. Ernstige bezwaren tegen het karakter van het voorstel-Rutgers had de heer Wibaut (S. D. A. P.) Het zal, betoogde hij, het gezag van den raad ondermijnen, en is ge brekkig omdat het plaatselijk werkt en niet, waar 't meest noodig is. Toch zag hij in het ontwerp zooveel voordeden, dat hij van harte voor zou stemmen. Do eerste katholieke spreker, die zich tegen hot voorstel verklaarde, was de heer Arntz. Hij vreesde, dat invoering van beperkende maatregelen den ondergang zou beteekenen van oen ljloeiende industrie en zag er aan tasting van de persoonlijke vrijheid in. Ook do tweede katholieke spreker, de heer Ver- ll-eyen, verklaarde zich tegen het wetsont werp. Dt Franssen (a.-r.) verzette zich ver volgens tegen het voorstel, omdat het de eerste stap heteekent in de richting van een georganiseerd petitierecht. Namens vyf christelük-hislorischc leden verklaarde ten slotte de heer Vos van Steen- wijk, dat zij allen zich verzetten tegen het zoo spoedig weder indienen na een afwij zend votum betreffende het voorstel, en dat er in zijn fractie op grond van dit bezwaar, 5 leden tegen zouden stemmen, waarvan er 4, onder wie hij zelf, den vorigen keer hun stem vóór het wetsontwerp hadden uitge bracht. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk wel ver worpen worden. De opinie is, dat 15 Katholieken, 5 Vrij- heidsbonders, 5 Christeljk-Historischen, 2 Vrj- zinnig-democraten en 1 Anti-revolutionair (de lieer JTanssen) hun stem tegen het wets ontwerp zullen uitbrengen. Dat is tezamen 28. Korle berichten. Het program inzake vlootbouw in Engeland, destijds door het kabinet-Bald- win voorgesteld, later door de labour- regeering gewijzigd, is thans opnieuw in zijn vroegeren vorm ingediend. He Luxemburgsche regeering is af getreden naar aanleiding van de verwer ping der spoorwegconventie met België door de Kamer. Naar de bladen uit Rio de Janeiro vernemen, is daar een militaire samen zwering aan het 'licht gekomen, welke aanstuurde op een revolutie. D-e Times meldt, dat de sow jet- regeering beproeft aanzienlijke hoeveel heden zaaikoren op de Londensche markt te koopen en dat zij Amerikaansch meel gc-kooht heeft. Het blad voegt er aan toe, dat deze stappen de berichten over graan- schaaxschtc in Rusland bevestigen. Het meel heet bestemd te zijn voor de steden, voornamelijk voor Moskou. In Tsjecho-Slowakij-e zullen met in gang van 1 Februari de spoorwegtarie ven mot 10 pCt worden verhoogd; in de zelfde maand zullen de telefoontarieven worden opgeslagen. Zulks vanwege de salaiisverhooging der ambtenaren. Die Tsjechoslowaaksche geestelijk heid beeft een waarschuwing uitgevaar digd tegen het onbehoorlijke van de tegen woordige kleeding van vele vrouwen en jonge meisjes en tegen het zeer immo reel© van de tegenwoordige wijlze van dansen. Gal vijnfo nds. Naar de „Heraut" meedeelt, is op 31 December 1924 opgericht het Calvijnfonds Een gever, die zijn naam niet noemen wil, heeft door een der Geref. Predikanten, die eveneens onbekend wil blijven, een bedrag van f 10000 geschonken ten be hoeve van de vrije Universiteit, speciaal met de bedoeling het contact tusschien de Universiteit en het Gereformeerde leven in het buitenland te versterken. Teneinde dit - doel te verwerkelijken, is een afzonderlijke stichting in liet leven geroepen. Bedoelde f 10-000 is daarvoor het stichtingskapitaal. Volgens de acte van oprichting heeft de stichting ten doel de bevordering van net contact der Vereen, voor Hooger Onder wijs op Gereformeerden Grondslag ge vestigd te Amsterdam, niet het Gerefor meerd Wetenschappelijk leven elders, spe ciaal in het buitenland. Zij tracht dit doel te bereiken door het doen houden van lezingen door Neder- landsche geleerden van Geref. richting1 in het buitenland of door het doen houden van lezingen door buitenlandsche ver tegenwoordigers der Gereformeerde levens opvatting in Nederland of door het doen vertalen van wetenschappelijke werken, benevens door alle andere wettige midde len, die voor het bereiken van dit doel dienstig kunnen zijn. Ironie? 'tKan wonderlijk gaan in de wereld. Zijne Excellentie de Minister van Onder wijs heeft de drukbezochte receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van don (rooden) Bond van Ned. Onderwijzers, bezocht. Djaarin steekt natuurlijk niet 't wonder lijke. Maar, dat Zijne Excellentie, wien niemand verdenken zal, niet te weten, wat hij zegt, durft beweren, dat deze Bond „de gangmaker voor de oplossing van den schoolstrijd" geweest j.s, is met de feiten zoozeer in strijd, dat we die woor den slechts als ironie kunnen opvat ten. Want zelfs voor een toast van een lichtelijk bevangen f ui ver is het te kras. Onderscheidene bladen bespraken deze kwestie reeds. „Die Residentieb." schreef het toe aan 's Excellentie's goedigheid, het „Fiiesch Dagblad" aan 's Minister's beginsel. Die „Houten Pomp" nam er een loopje mee. Wij weten het niet meer. Deze minister wordt ons al meer een raadsel. Ossendorp wordt gefeteerd; maar hij het graf van Pierson, onzen Pierson, werd geabsenteerd. Dis moi qui tu hontes et je te dis qui tu es. Daar men meo verkeert, wordt men mee geëerd. (Onze Vac.) Do kosten van levens onderhoud. Volgens de mededeelingen van het Bureau van Statistiek der Gemeente Am sterdam is het indexcijfer der totale kos ten van het levensonderhoud over Dec- 1924, berekend op grondslag .gan het verbruik en de pi-ijizen in Maart 1920 84.6 (Maart is 100) een daling van 154 pCt. dus beneden het peil van Maart 1920- Voor September 1924 bedroeg het cijfer 82-5, zoodat sedert de vorig© drie- maandelijksch© berekening een stijging is waai' te neimen, en wel met 2.1 op 82.5 of 2-5 pCt. Voor de voeding afzonderlijk is deA daling sedert Maart 1920 in De cember 1924 16.4 pCt. tegen 20.1 p'Ct. in September 1924- Sedert laatstgenoemde maand heeft zich dus een stijging voor gedaan van 4.6 pCt. Vankazernetot sigarenfabriek Op de terreinen van het marine-etablis sement te Amsterdam, zal, naar de „Telegraaf" meldt, een centrale fabriek voor de kleinfabrikanten in de siga- renindustrie gevestigd worden en wel in een der gebouwen, welke tot voor kort kort als matrozenkazerne dienst deden. Van kazerne tot sigarenfabriek het is een niet alledaagsche overgang! De inrichting van deze centrale fabriek is voornamelijk te danken aan de actio van den Bond van Kleinfabrikanten in Sigarenindustrie ten bate zijner leden, want de Tabakswet schrijft voor, dat de werklokalen der kleinfabrikanten min stens 40 M3 I lichtruimte moeten hebben, hetgeen in de practijk herhaaldelijk van wege te kleine behuizing niet het geval is. Vandaar het verzoek der belangstel lenden om schrapping van die bepaling dan wel inrichting ©ener centrale werk plaats ten dienste van de kleinfabrikan ten. En op dit laatste is de rageering, gelijk reeds in de begrootingstoelichting van „Arbeid" voor 1925 werd aange kondigd, nu ingegaan en klaarblijkelijk was er geen gebouw te Amsterdam voor dit doel méér geschikt dan de oude ka zerne op de „marinewerf". 'tZal wel 1 Maart worden, alvorens de fabriek gereed zal zijn en in gebruik genomen kan worden. Voorloopig zullen er 50 werkplaatsen komen, elk I1/2 M- breed en 4 M- lang. De zalen bieden evenwel ruimte voor ongeveer 300 kleinbedrijven. De huur zal hoogstwaaxschij'nlijk f2 per week en. per werkplaats bedragen. Prof. Mr W. Zevenberg©n. Prof. dr II. H- Kuyper sluit een serie van elf artikelen in „De Heraut" over het „Leerboek van Nederlandsch Straf recht", door Prof. Mi' W. Zevenbergen, hoogleeraar aan de Vrij© Universiteit (tegen wiens opvattingen bezwaren zijn gerezen) met het volgende: „Gold het hier nu een uitsluitend juri disch vraagstuk, dan zouden we gezwegen hebben. Maar de bespreking zelf van het standpunt door Prof. Zevenbergen in genomen, heeft wel getoond, hoe het hier niet gaat om juridische vraagstukken in eigenlijken zin, maar dm die princi pieel© vraagstukken, die in de eerste plaats bij net licht van Gons Woord moeten worden bezien en opgelost. „Laat ons eindigen mogen met de hoop uit, te spreken, dat wanneer ons betoog Prof. Zevenbergen niet overtuigd mocht hebben, het hem dan gelukken zal onze bedenkingen op zulk een wijze weg te nemen, dat het volle vertrouwen in hem kan hersteld worden. Aan liet feit, dat Prof. Zevenbergen Gereformeerd is en de Gereformeerde belijdenis voor zich persoonlijk beaamt, wij willen dit nogr maals uitdrukkelijk uitspreken. twij felen we niet. Maar het zout naast het eten is niet genoeg, het moet in liet eten verwerkt worden. En het Gereformeerde beginsel, dat aan alle onderwijs onzer school ten grondslag moet liggen, zien we tot ons leqdwezen in dit handboek niet verwerkt. En wat nog ernstiger is, we zien ook met, dat de cpnstructia die Pief. Zevenbergen ons biedt, in over eenstemming is met wat de H. Schrift ons leert; eer schijnt ze ons op meer dan één punt met de stellige uitspraken van Gods Woord in strijld. Intusschen zal niets ons liever zijn, dan wanneer hij ons kan aantoonen, dat dit slechts schijn is en hij ten volle beaam! wat Gods Woord ons over deze dingen zegt en wat op dien grond door al onze Gerefor meerde theologen is beleden." met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Centrale A.R. K.i es v ere e ui- ging Goes. Die Centrale van A.R. Kiesvereenigingen in den Statenkieskring Goes kwam Dinsdag te Goes in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den heer P. A. Schwartz. Die vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 897 en gebed. Omtrent enkele Kiesver eenigingen werden door de afgevaardig den mededeelingen verstrekt. Daar dc meeste vereenigingeü zelf de propaganda bekostigden tot heden, kunnen de ver- eenigingen nog op een tweede spreek beurt aanspraak maken. Het Bestuur werd machtiging verleend, de gelden der Centrale bij een Bankinstelling te beleg gen. Na toelichting van den heer Ooster- baan betreffende de revaccinatiekvvestie werd aan de afgevaardigden naar het Centralen Convent opgedragen, zoo mo gelijk dit punt ter sprake te brengen. Met de voorstellen van het C.C. ten aanzien van het Program van Actie voor 1925 verklaarde zich de vergadering ac- coord, evenals met het voorstel om met één hoofdlijst en één bijlijst uit te ko men. Besloten werd op 10 Febr. a.s. samen te komen ten einde voorlichting te verstrekken betreffende de werkzaam heden voor de samenstelling der lijsten. De Kiesvereenigingen werden opgewekt om toch vooral aan deze werkzaamheden deel te nemen, daar het anders éigen schuld is wanneer men over te weinig invloed klaagt. Op voorstel van den heer Bastmeijer besloot de Centrale zoo mo gelijk enkele onzer voormannenbinnen den kring te doen optreden. Een refe raat van den voorzitter over „Ontwape ning" moest om des trjds wille overstaan. De heer C. de Jager ging in dankzeg ging voor, waarna de voorz. deze drukbe zochte vergadering sloot. De beetworielsuikerfabriek te Stand- daarbuiten is, naar de N. R. C. meldt, naar 'Engeland overgeplaatst. De heer Koning, directeur der fabriek, is in ge lijke 'functie aldaar geplaatst. Men meldt ons, dat er van het Hongaarsche kindertransport plm. 50 kin deren te weinig in Nederland zijn aange komen, wegens het uitbreken van een besmettelijke ziekte in Hongarije, zoodat ook voor de Provincie Zeeland enkelen ontbraken. Zooals men weet, worden er alleen beslist gezonde kinderen, die voor hun vertrek worden onderzocht, in de transporten opgenomen. Die kinderen die in Zeeland zijn gekomen, hebben allen de plaats hunner bestemming bereikt. Het Prov. Comité heeft de welwillende mede werking mogen ontvangen van de Prov. autoriteiten, zoodat de kinderen voor Zeeuwsch-Vlaanderen gratis vervoerd konden worden per boot en tram, en van de Rotterdamsche Tramweg Mij., die de kinderen voor Schouwen gratis vervoer de. Ook client nog even vermeld, dat de chef van het tramstation te Terneu- zen zoo vriendelijk was, om alle kinderen voor Hoek bestemd, die daar eenigen tijd moestën wachten, te versasten op koffie. Allen, die in de gelegenheid zijn ge weest de kinderen te zien aankomen, zullen wel gezien hebben dat de nood in Hongarije nog zeer groot is, wijl de sporen van ondervoeding duidelijk zicht baar waren. Daarom .doet het Comité voor Zeeland een beroep op hen die in de gelegenheid zijn een kiud huisves ting te verleenen,. om zich op te geven voor het April-transport aan den secre taris Ph. 'Vessels, Papegaaistraat, Goes, die ook giften voor dit doel gaarne in ontvangst wil nemen. Middelburg. Gisteravond hield de Chr. Jongemanrienyereeniging Rom. 116a een zeer druk bezochte propaganda-samen- komst in de groote zaal van het Schut tershof, welke geopend Werd do ar den voorzitter der Commissie van Bijstand, dhr mr R. van Diusseldorp, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den Commissaris der Koningin. Spr. riep. den steun voor de jongelui in van hun ouders en verdere familie bij hun Werk. Waar aan de jeugd zich vele levens vragen voor doen is het goed dat de Christelijke jongelingen bij elkaar komen om daaraan een Christelijke oplossing te geven, ontleend aan de Schrift. Want nog nimmer is iemand bedrogen, die den Bijbel als richtsnoer voor zijn leven heeft genomen. Nadat een tweetal heeren, die dit ook later nog een paar maal deden, de aan wezigen op zeer verdienstelijke wijze had den onthaald op piano- en viool-muziek, nam de voorzitter der vereeniging, de heer C. P. de Jongh, het woord, om ie spreken over „Ons Werk". Als men vraagt wat het wérk der vereeniging is, dan zegt spr. „do Zen ding". De zendingsgedachto is het mo tief en het ideaal der vereeniging. Het voornaamste werk is dan ook de bijbel studie, maar men bepaalt zich iiiet tot bevorderen van het geestelijke, ook de lichamelijke, de verstandelijke en de maatschappelijke ontwikkeling van de le den worde zooveel mogelijk 'bevorderd. Naast inspanning wordt ook gezorgd voor ontspanning. Het Nederl. Jongelingsver bond, waarbij; de vereeniging is aangeslo ten, werkt ook geheel in diien geest en zal dit werk nog uitbreiden door ziek ook te wenden tot de fabrieksarbeiders,, de mijnwerkers, dc straatjongens in de groote steden en de intellectueele jeugd. Bidden en werken, dat is het doel van de C. .T. M. Vereenigingen. Na muziek en voordracht verscheen de bij de vereen, behoorende padvinders troep ten tooneele. D.oor eenigen hunner werd opgevoerd „Het spreekuur van den Troepleider". Na de pauze bracht mr. v. Russeldorp een woord van hulde aan den heer Bosschaart, die de teekeningen voor de zen avond heeft gemaakt. De Turnvereeniging „Wilhelmina", on der leiding van den heer P. J. Storm, vulde den verderen avond. Dat de heer Sturm zijn mannetjes on der tucht heeft, bleek bij de werkelijk mooie standen, waarbij wij als nieuw op merkten, dat deze ditmaal in beweging werden gebracht, wat ze zeker niet mak kelijker uitvoerbaar maakte. Het tableau, dat den avond besloot, was een goed geslaagde propaganda voor het doel der vereeniging. Nadat de Landbouwvereeniging „Middelburg" gisterenmiddag op de bo venzaal van de Eendracht een huishou delijke vergadering had gehouden, werd ter zelfder plaatse een lezing met licht beelden gehouden over „Van Zaad tot Suiker". Door ongesteldheid was dhr ,ïac. Welleman, voorzitter van de Coöp. Sui kerfabriek Zeeland verhinderd dc iezing te houden, en werd dit overgenomen door den heer M. Maas, den schrijver van het boek onder denzelfden titel. Wig mogen als bekend veronderstellen, dat het doel dezer lezingen is bekendheid te geven onder de bietenteelers wat er met hun product geschiedt alvorens het als suiker onder de consumenten komt. Wij achten 'er ons van ontslagen in bijzonderheden te vertellen Wat de heer Maas zijn hoorders mededeelde en welke goede lichtbeelden werden vertoond. Vol doende zij te melden, dat ook wij, die deze lichtbeelden voor het eerst zagen, met groote belangstelling daarvan kennis namen en wij tevens ons overtuigden van de duidelijke verklaring, die de heer Maas van de geheele productie van de suiker gaf. Na afloop van de lezing was het de heer de Kater, bestuurslid van de Zeeland, die er nog eens met klem bij de aandeelhouders op aandrong, zelf door onderlinge controle op de ladings plaatsen verlies door allerlei oorzaken te voorkomen of althans te beperken. Naar aanleiding van vragen uit de vergadering werd o.a. medegedeeld, dat als werkelijk een goed collectief ont smettingsmiddel voor zaad gevonden wordt, natuurlijk ook de Zeeland daaraan zal medewerken. Verder dat niet ont kend mag worden, dat ook bij het ma chinaal laden der bieten in de schepen deze ten deele zullen worden bescha-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1