I uitoefent of waar men werkt, verdient. De Memorie van Toelichting zegt: „De opbrengst worde alleen belast, voor zoo ver zij geacht kan worden in de forertsaal- gemeente te zijn verkregen." Dat wordt natuurlijk een verbetering voor personen, die behalve uit hun bedrijf in de foren saal-gemeente, nog andere inkomsten heb ben, maar voor de arbeiders en de lagere kantoorbedienden, kan het beteekenen dubbele belasting. Deze categoriën trek ken toch hun geheele inkomen uit de foiensaal-gemcente in het geval, dat zij genoodzaakt zijn buiten hun woonplaats te werken. (De Gids.) De staking te Blokzijl. Zaterdag hebben conferenties plaats gehad tusschen den jongsten firmant van de firma Bern. Loos Zn. te Blokzijl en den rijksbemiddelaar en tusschen den laatste en een lid van het hoofdbestuur van den Chr. Bond van Houtbewerkers, tevens gemachtigde van den Neutralen Bond en vertegenwoordiger der stakers. De firma weigerde iedere concessie en de finnant vertrok voordat de arbeiders vertegenwoordigers ter plaatse arriveer den. De vertegenwoordigers der werkne mers bleven bij hun eisch „vrijheid, lid te zijn van een vakvereeniging", zoodat de staking voortduurt. Zji omvat 80 ar beiders. De fabriek staat stil. Er hebben zich geen werkwilligen meer aangemeld, meldt de Tel. Wel droevig, dat in 1925 nog een staking moet dienen om het recht van organiseeren te verkrijgen. De verwarring te Maastricht. Wij plaatsten reeds enkele berichten over den in staking zijnden Gemeente raad van Maastricht. Het Volk doet nu een boekje open over de toestanden aan den Keuringsdienst aldaar, waarmee da Raadsstaking in verband staat. Immers B. en W. hebben op last van Ged. Staten den hoofdkeurmeester de Jong ontslagen, met welk ontslag de meerderheid van den Raad het niet eens is. Voordat de tegenwoordige directeur, djir. v. Waegeningh in functie was, wer den onder leiding van De Jong allo overtredingen op gelijken voet behandeld. Toen de heer v. W. directeur was gewor den, werd dat anders. Door de J„ en een keurmeester werd proces-verbaal opgemaakt tegen een boer, O. genaamd, voorzitter van een melkin- ting, wagens het ^tweemaal vervalschen van melk. Nadat het R. K. bezuinigers- raadslid Hameleers bij den directeur een goed woordje voor dezen melkvervalscher gedaan had,weigerde de directeur om 0. te vervolgen. Eenzelfde geval deed zich voor met een heereboer te Vaals. Het feit, dat De J. tegen een dusdanige sabotage van den dienst protesteerde, wordt hem als „ongepaste kritiek op de handelingen en het beleid van 2rjn meer deren" aangerekend. De hieruit ontstane situatie leidde eerst tot een „bestraffing" van Die J. met in houden van vijf dagen verlof door den directeur. Toen den directeur bleek, dat De J. er niet aan dacht om "3ie zaak zonder organisatorische behandeling af te doen, werd door tusschenkomst van den vriend en collega-apotheker van den directeur, den toenmaligen wethouder Hardy, de straf rfiet toegepast. Later liet de directeur De J. kwajon- genswerk op het kantoor en elders ver richten, terwijl de dienst groote behoefte heeft aan zijn volle werkkracht. De di recteur berokkende hiermede den dienst waar slechts weinig vakkundige men- schen aan verbonden zijn, groote schade. Er werd toen een raadscommissie in gesteld, om na te gaan of en in hoeverre de leiding en de handelingen van den directeur in overeenstemming met het belang van den dienst waren. Deze j commissie kwam tot stand, nadat in den j Raad was medegedeeld, dat de dienstauto herhaaldelijk door den directeur en zijn familie en wethouder Hardy en familie, bestuurd' door De J., gebruikt werd om valuta-koopjes uit Aken te halen voor de dames en heeren en voor het afleggen van visites naar 'Roermond e.a., terwijl juist op den dag van de interpellatie, de auto, nu door den heer Waégeningh zelf bestuurd, te Luik werd aangereden en daardoor in de reparatie moest. Het 5s gebeurd, dat de J. 's avonds laat naar Aken moest komen, met de dienstauto, om de heeren v. Waegeningh en wethouder Hardv te halen en dat hij uitgevloekt werd! door de heeren, die in het wijnhuis in zekere stemming waren geraakt. Als 'talles waar is: echt Limburgsch! Eerste Kamer. In de korte vergadering der Eerste Kamer van gisteravond, legde het nieuw benoemde lid mr P. E. Briët (A.R.) gekozen in de vacature-Idenburg de vereischte eeden af. Daarna werd de zitting verdaagd tot vandaag. Dan komt het Wetje betreffende Plaatselijke Keuze in behandeling. Nog een stakende Raad. Ook de raad van Kerkrade heeft Maan dagavond, kort na de opening besloten te staken. Een voorstel Huynen n.l. om de vergadering te verdagen werd aangeno men met 13 tegen 7 stemmen. De heer ««.ekens had het vuur geopend. Hij be gon weer te klagen over het lange wach ten op de raadsvergaderingen en op! het niet tijdig doen toekomen _yan de raadsstukken. De heer Huijnen onder streepte een en ander van het gezegde van zijn collega Ackens; de meeste stuk ken werden eerst Zaterdag j.l. ontvan gen. Er was dus onvoldoende tijd, om de stukken te bestudeeren; eerst stelde hij voor de vergadering te verdagen tot a.s. jVrijdag, waarop de burgemeester ant woordde dat hij den raad bijeenroept en den dag bepaalt. De heer Huijnen sprak toen van machtsvraag; een raads lid riep toen: dus we gaan staken. De stemming had 'het reeds vermelde j>e- yolg. De Gemeenteraden beginnen revo lutionaire neigingen te vertoonen! 'Het 25-j a r i g huwelijksfeest van H. M. de Koningin. De vereen. „Koninginnedag" te Utrecht heeft aai^a lie oranje-vereenigingen in Nederland een rondschrijven gericht, waaraan het volgende is onlteend „Het zal U niet onbekend zijn, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin op den 7e Februari 1926 den dag hoopt te herdenken, waarop voor 25 jaar haar huwelijk werd voltrokken met Her tog Heinrich von Mecklenburg-Schwerin. De vereen. Koninginnedag Utrecht heeft het voornemen opgevat om aile oranje- vereenigingen in den lande uit te noo- digen tot een bijeenkomst te Utrecht op een nader te bepalen dag in da maand Februari a.s. teneinde te geraken tot oprichting van een Centraal Comité, dat plannen zal beramen om aan Hare Majesteit en haar gezin, namens de ge zamenlijke oranje-vereenigdingen, een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden ter herinnering aan dien gedenkwaardi- gen dag. Het behoeft geen betoog, dat behalve het bovengenoemd Centraal-Co- mité een Eere-Comité in het leven moet worden geroepen. Ons inziens zal het wenschelijk zijn, dat dit bestaat uit de Commissarissen der Koningin in de ver schillende provinciën. Daartoe zijn de uitnoodigingen een dezer dagen verzon den. Het verheugt ons u te kunnen mededeelen, dat reeds enkele Commis sarissen der Koningin zich bereid ver klaard hebben in het Eere-Comité zitting te nemen, terwijl wij van de overige nog hun antwoord wachten." Tegen vaccinedwang. Het bestuur van den bond tegen vac- cinedwang heeft aan II. M. de Koningin een adres gericht, waarin H. M. wordt verzocht uit het ontwerp van wet tegen besmettelijke ziekten de gewraakte bepa lingen van artikel elf en artikel vijftien te schrappen, of aldus te wijzigen, dat bezwaren tegen de herinenting worden weggenomen. Het adres is onderteekend door de be stuursleden Prof. L. Lindeboom te Kam pen (voorzitter), de predikanten Pierson te Ressen (secr.-penm.), Kersten te lerseke en Janssen (legerpredikani,), Murk Balt te Ede en Schouten te Apel doorn (geneesheeren) en Eijgjnraam, hoofd, eener school te Ede. Prof. Slotemaker. Bij den aanvang van zijn colleges na de Kerstvacantie deelde Prof. J. R. Slo temaker de Bruine Maandagmorgen mee, dat de bewijzen van gehechtheid van de zijde der studenten ontvangen, bij hem den doorslag hebben gegeven om te bedanken voor een hem aangeboden candidatuur voor üe Tweede Kamer. (Wij herinneren er aan dat indertijd prof. M. Noordtzij, tot lid der Tweede Kamer gekozen, door curatoren van de Tlieol. School te Kampen genoodzaakt werd daarvoor te bedanken, dewijl het Theologisch onderwijs den ganschen man opvordert. Prof. Noordtziji was toen Ka merlid „ad hoe", d.w.z. voor één zaak; dat was toen: een debat met den mi nister van Justitie over art. 171. Prof. dr H. Visscher is sinds 1922 ook tevens lid der Tweede Kamer). Jlir S. v. Gi 11 er s. Jhr S; van 'Citters, commissaris der Koningin in Gelderland heeft aan de Koningin eervol ontslag gevraagd met medio April a.s. Volgens de N. R. O. is hier geenerlei meeningsverschil met auto riteiten of colleges in het spel, doch alleen overweging van persoonlijken en huiselijken aard. Kantoorhouders bij den P. en T. De kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst, georganiseerd in den Cen- tralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) kwamen te Utrecht bijeen ter be spreking van de voorstellen tot reorgani satie van den P. en T.-dienst (Rapport- Nolting). Het rapport in zijn geheel werd door de vergadering wegens zijn grie- venden inhoud met verontwaardiging van de hand gewezen, terwijl omtrent een bepaald onderdeel van het rapport met algemeene stemmen de wijze werd afge keurd, waarop de toch al gedrukte positie van de kantoorhouders wordt betrokken in dit ook voor het pubhek ten platte- lande zeer nadeelige reorganisatieplan. Allerlei. Ter bestrijding van de werkloosheid zal door de ontginnings-maatschappiji „De Drie Provinciën", de volgende week wor den begonnen ïhet het graven van een kanaal van Haulerwijk naar Eenerveld. Er is een bestelling van 5 stoomsche pen door de Koninklijke Paketvaart Mij. gedaan, waarvan 4 aan N.V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf en 1 aan de N.V. Werf v.h. Rijkee Co. te Rot terdam. bij den landbouwer N, W- Gaanderse te Nieuwerkerk, de bronzen eoremedaille, verbonden aan de Orde van Oranjc-N;is- sau, toegekend. En is aan W. J- Geldof, te 's Gravenhage, in verband met zijn benoeming tot bureau-ambtenaar (com mies) toegevoegd aan den bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs, eervol ontslag verleend a's bouwkundig ambte naar 2e klasse bij den Rijksgebouwen dienst. Middelburg. Benige weken geleden wer den de werklieden van de Meelfabriek welke toebehoort aan de vereenigde bak kers, allen ontslagen en het bedrijf gelieel stop gezet. Thans is deze week weer met werken begonnen, al is het dan ook nog niet met volle capaciteit. Het Volk meldt, dat alleen de ongeorganiseerde arbeiders werd te werk zijn gesteld. Oostkapelle. Dinsdagavond vergaderde do Afd. „Patrimonium". De voorz. dhr P. Cornehsse gaf een eerste inleiding van een reeks over; „Galvijn en de Maat schappij". Spr. wil achtereenvolgens be handelen: le. Het piincipiëele gedeelte; 2- Het historische gedeelte en 3e het actueele gedeelte. In keurige trekken werd het grondbeginsel van Galvijn geschetst, hij zag Gods majesteit, vroeg daarom bovenal: Hoe komt God aan Zijn eer e'! Niet de zaligheid der eigen ziel en het genieten daarin voor zichzelf, maar juist wil hij zijn geloof uit-leven. Wat is Gods wil in 't leven voor mij als mensch, is telkens de vraag, die gesteld wordt. Dan verandert de waarde der persoonlijkheid, men overschat ze niet, maar dietp besef van het zondig bestaan grijpt den mensch' aan, en Gods bizondere genade alleen heft dat bestaan ween- op. Inl. spreekt verder van de levenstaak, over den drang tot organisatie, Calvijn als voorbeeld stel lend. Dat Kerk en Staat en Maatschappij zijn afzonderlijke terreinen, die daarom moeten hebben afzonderlijke leiders. Ech ter hebben vele volgers van Galvijn dit niet begrepen en velen nog niet heden ten dage. De gevolgen zijn en blijven dan ook niet uit. Vervolgens stond spr. st.il bij de beschouwing van 't beroep. Dte na druk viel ook op den arbeidsplicht meit brood, hoewel in 't zweet verdiend, daar door staat men in de volle soc. kwestie onzer dagen. Ten slotte zoo bezien staan we voor een geweldig tekort, vooral aan energie, al hebben we reeds eeuwen de Calvinistische grondslagen. Souburg. Dinsdag vergaderde de afd. Souburg van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze in Rehoboth onder leiding van den heer J. Willemse Hz. Uit het jaarverslag van den secretaris A. Van Veen bleek het volgende: Het aantal leden bedroeg 71; de dia conie van de Herv. Kerk trad als collec tief lid toe; tot het nazien der boeken van den penningmeester werden benoemd de heeren Quakkel en Willeboordse; dhr P. Roelse werd benoemd voor het rondbrengen der convocatiebiljetten en het ophalen der contributie; door Plaat selijke Keuze in overleg met de Chr. Geheelonthoudersvereeniging werd v een actie gevoerd om de kermis droog te leggen, de Raad beschikte hierop afwij zend; op een verzoek van den Raad van i Negen om sympathie te betuigen aan het I adres, door hem opgezonden aan de j Eerste Kamer, om het wetsontwerp Rut- j gers aan te nemen, werd gunstig be- schikt; tot bestuursleden werden geko zen dhrn. M. Arendse Mz., A. Stahlie en Wondergem. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Uit "het verslag van den penningmeester M. Arendse Mz. bleek, dat de ontvangsten en uitgaven over 1924 bedroegen f 18.15V2 f 16.33i/2. batig saldo f 1.72. Medegedeeld werd, dat in Januari 1925 13 nieuwe leden zijn toegetreden, terwijl één lid de gemeente verliet. Besloten wordt adhaesie te be tuigen aan de motie Vlaardingen om den Bond te laten bestaan bij aanneming van het wetsvoorstel Rutgers. Door krabben worden huidaandoenin gen nog erger. Wend Foster's Zalf aan, die onmiddellijk verzachting geeft en uw kwaal geneest. Inderdaad een probaat ge neesmiddel. In zeer handige tube-verpak king f 1. (6) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Driebergen P. de Bruijn 'te Aalsmeer; te Bunschoten W. J. Kol- kert te Eimnes-Buiten; te Oldehove (toez.) J. N. Sevenster, cand. te Kollum. Geref. Kerken. Beroepen te Warns J. Meijer te Fijnaart Haamstede. Bs W. Goedhuvs nam Zon dag j.l. voor een stampvolle kerk afscheid van de Geref. Kerk van Haamstede bij zijn vertrek naar Eestrum. Tot tekst koos de leeraar Deut. 33 vers 27. Nadat onder scheidene toespraken door den predikant waren gedaan, richtte ouderling van der Linden een hartelijk woord van afscheid tot den vertrekkenden dienaar en ver zocht de Gemeente te zingen Ps. 134:3. Hierna bracht ds J. W. van Tol als con sulent en classevertegenwoordiger een af scheidsgroet. De Hervormde predikanten van Burgh en Haamstede, de burgemees ters van beide dorpen met andere auto riteiten waren aanwezig. Ten slotte zong de schare bij het scheiden Ps. 121:4. Het was tevens de laatste predikdienst in het oude kerkgebouw. Biezelinge. Als gemachtigde in het kies college der Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen dhr. A. v. d. Graaff. MtJNHAROT's Keelpijë-TsbMten 60 ct. Ho0St-Tab!©ttcn 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Bij Kon. besluit is aan J. Aalbregtse l landbouwknecht op de hofstede Dijkzicht, Geslaagd voor het propaedeutisch examen van den landmetercursus aan de landbouwhoogeschool de heer P. M. Nieuwenhuizen. Bond van oud-leerlingen Landbouw- wintercursussen. Heden (Woensdag) had in de Melk- salon „De Landbouw" te Goes de jaar vergadering van bovengenoemden bond (B.V.G.) plaats, onder voorzitterschap van den heer J. Bom te Waarde. Na 't openingswoord van den voorz., voorlezing der notulen en der ingekomen stukken, volgt het jaarverslag van den secretaris, dhr M. de Buck, Meliskerke. Hieruit blijkt o.m., dat de behandeling der vraagpunten van veel belang worden geacht; ernstige bcstudeering wordt den vereenigingen aanbevolen. Voorts wordt het yyerk in het afgeloopen jaar geme moreerd. De vereen. Noord-Beveland trekt zich na deze vergadering "terug. Het be stuur is het terrein echter al weer aan 't afvisschen. Als gevolg hiervan daalde het ledental van 595 tot. 573. De voorz. wekt nog op tot het houden van veld-excursies. Als ontsmettings methode beveelt spr. de warm-water-be- handeling aan. Spr. dankt den secr. voor zijn keurig verslag. Bij afwezigheid wegens ongesteldheid van den penningmeester, dhr Di. Sinks van Kloetinge, brengt diens broer reke ning en verantwoording uit. .De ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 564.45, de uitgaven f 270-35, het batig slot f294.10 (v.j. f 274.35). De rekening, nagezien door tlhrn Zandee en Ds Buck, wordt goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen in de plaats van de hoeren W- A- de Vi'ieze Dreisehor, en D- Sinke, welke zich niet •meer herkiesbaar stelden, dhrn 0- J- Koe man, Renesse en W- N. van Liere, Kloe tinge. Die voorzitter brengt, onder applaus, in hartc-Iijke bewoordingen dank a,an de aftredende bestuursleden, voor wat zijl voor den bond hebben gedaan. Dhr Do Vrieze dankt den voorzitter voor zijhe woorden. Spr. heeft steeds getracht den jongen boeren het begrip bij te brengen, dat zij niet alleen met de handen moeten werken, maar ook met den kop. 'Als plaats voor de zomervergadering wordt aangewezen Qostburg,. De heer A. G. Zandee uit Kloetinge bracht daarna rapport uit over het vraag punt: „Hoe verbouwt (verhandelt) men het rendabelst suikerbieten?" De conclusies van dit rapport zijn, dat den verbouwer zeer zeker aan te raden is als aandeelhouder zijn product aan de coöperatie te leveren. De practijk heeft hier voldoende bewezen, dat onder goede leiding en bij de aanwezigheid van voldoende gemeenschapszin derge lijke coöperaties aan groote tegenwerking en andere moeilijkheden het hoofd kun nen bieden. Is zulks den verbouwer door welke omstandigheden ook, niet mogelijk, dan trachten te contracteeren voor een prijs, gebaseerd op dien van een degelijke coö peratie, zoo mogelijk nog 'hooger, om voorts dan anderen aan te raden zich te vereenigen in bonden van verbouwers om op deze manier de)n hoogst moge lijken prijs te verkrijgen. Een korte bespreking volgde nog op dit rapport, dat alzoo aan coöperatieven ver bouw de voorkeur geeft boven speculatie- ven verbouw. Vanuit de vergadering werd nog gewezen op de moeilijkheid voor jonge boeren om aandeelen van een goed'e coöperatieve fabriek machtig te worden. Ook is de liooge prijs voor vele jonge boeren, die toch al hooge uitgaven heb ben, een bezwaar. Die voorzitter deelde mede, dat waarschijnlijk morgen „Dintel- oord" zal besluiten 2000 nieuwe aandee len aan jonge boeren uit te geven tegen f 300 per aandeel ff 100 direct en f 200 over 5 jaar te storten). Ook deelde de voorz. mede, dat het rapport getypt en verspreid kal worden. Dhr W. de Buck, secretaris, rapporteer de daarna over de vraag: Is het voor- kiemen van aardappelen aan te bevelen? Deze vraag kan in 't algemeen beves tigend worden beantwoord, maar de com missie verwondert zich, dat er nog zoo weinig aandacht aan geschonken wórdt. Het voorkiemen wordt nog slechts op zeer bescheiden schaal toegepast. Alle bedrijven kunnen het toepassen. Aan pootaardappelen kan niet te veel zorg be steed. De rapporteur geeft voor de kleine, midden- en groote bedrijven aanwijzingen hoe het voorkiemen te doen plaats heb ben. Het beste is het voor 't kleinbedrijf in bakjes te doen geschieden. Voor zeer groote bedrijven heeft dit wel bezwaren vanwege de groote hoeveelheid, maar on mogelijk is het toch niet. In Numansdorp heeft iemand een proef genomen met een steenen gebouwtje met veel lichtramen voor dit doel. In middenbedrijven is wel (zolderruimte boven stallen beschikbaar. Het voorkiemen is aan te bevelen om de volgende redenen: het poten kan later plaats hebben, het. krijgen van onderzeeërs gaat men er mee tegen, omdat de kie- Imen eerder uit den killen grond te voor schijn "komen, de opbrengst kan ver hoogd worden bij voorkieming, omdat de groeitijd langer is, men lean vroeger rooien, wat aan de werkverdeeling in den herfst ten goede komt. Bij de bespreking werd nog door en kele personen gezegd, dat het voorkiemen in bakjes in Zeeland zeer wel door te voeren js. De kosten zijn per H.A. niet hoog. Dooreengenomen zal de verbouw van voorg ekiemde aardappelei'1 L deeren dan van niet-voorgekie.R1~®' f voorkiemen op zolders boven stalk/" succes hebben, mits de kiemen sterk Aangedrongen werd op den coöperatieV-" aankoop van bakjes. Aangezien het voo: dit jaar eigenlijk te laat is, zullen voo: het volgend jaar maatregelen hiertoe ge?! nomen worden. De vraagpunten-commissie ontvangn| dank voor haar arbeid. Er werd aange" drongen op het inzenden van eenvoudig;: practische vragen, van belang voor de' Zeeuwschen landbouw. Bij de rondvraag werd aangedrongcr^ om bij de Z. L. M. aanhangig te make., het vraagstuk der moklraineering. De ver gadering bleek echter in meerderheid va'1 meening, dat dit vraagstuk nog niet rij voor .behandeling is. v,_ Nadat nog enkele zaken van huishoi ie delijken aard waren besproken, volgcng sluiting der morgenvergadering. Sta m-s e 1 e c t i e van aardappelei In de middagvergadering hield do hee J. Bekius, directeur der Z.P.C. in Fries- land, een interessante lezing met licht beelden over: „Stamsolectie bij Pootaard appelen". Uit het vele, door Spr. aange voerd, doen wij slechts een greep. De selectie; het uitkiezen van het beste materiaal voor de voortplanting is in den landbouw niet onbekend. Denk b.v. aan de paardenfokkerij. In de laatste ja ren treedt de selectie ook bij de akkerge wassen op den voorgrond. In ons land hoort men in dit opzicht het meest spre ken van de selectie bij aardappelen. Vroeger probeerde men aan het achter uitgaan van den aardappeloogst te ont komen door het kweeken van nieuwe soorten. En men bereikte daarmede ook heel mooie resultaten. Na een bepaald aantal jaren, bij, de eene soort vroeger, bij de andere later, bemerkte men echter altijd weer den terugslag. Ook biji de beste bemesting en verpleging kon men met de opbrengsten niet meer op peil blijven. Uit de oude geschriften kan men op maken, dat de vroegere soorten niet min der waren dan de tegenwoordige, maar ze willen nu niet meer geven, zooals vroe ger. Ze zijn „afgebouwd". Een oude soort, die zich tot op heden nog weet te handhaven is de bekende Zeeuw sche Blauwe, die den strijd tegen de vernietigende factoren tot nu toe heeft- kunnen volhouden en vergissen wij ons niet, dan gaat ze in de laatste jaren eer der vóór- dan achteruit. Van de nieu were soorten waren de Eigenheimers en de Roode Star voor enkele jaren ook al ten doode opgeschreven. Ook deze hebben, naar het schijnt, de slechtste jaren achter den rug en klauteren ze weer bij den wal op. Stond de landbouwwetenschap nog op dezelfde hoogte als voor een 25 jaar,, de 3 genoemde soorten waren zeker al verdwenen, om plaats te maken voor een soort, die de mindere was in gunstige eigenschappen. 't Is niet alleen de landbouwweten schap geweest, die Zeeuwsche Blauwen, Eigenheimers, Roode Star en andere soor ten op de been gehouden heeft. Het zijn in de eerste plaats enkele practische boe ren geweest, die den strijd tegen de af- takelingsziekten het eerst met succes heb ben aangebonden. De wetenschap heeft daarna gezorgd, dat de kennis van de strijdmiddelen verder onder de landbou wers verspreid is en leerde ons het hoe en waarom kennen. Welke zijn dan de strijdmiddelen Dat zijn de verschillende wijzen van selectie, die de practijk heeft leeren toepassen op de landbouwgewassen. De vijanden, waartegen de strijd aan gebonden moest worden zijn in de eerste plaats de „bladrol" en de „mozaïek ziekte", bij de praktijk vroeger met nog enkele andere ziekten bekend onder den gemeen schappelijken naam van „kroes" of „krul". Het zijn ziekten, die aan den knol niet op te merken zijn, doch wel binnen in den knol zitten. Aan het loof zijn de ziekten te her kennen. Dus in 't geheel niet aan den pootaardappel. Bladrol is al spoedig te herkennen aan de onderste blaadjes. Ze worden lichter van kleur; eerst het puntje van het top- blaadje van het onderste blad, dan ook van de andere blaadjes. Ze vouwen zich al spoedig om den middennerf om. De omgevouwen blaadjes worden stijf; ze rammelen als men de plant schudt. Bij het nagaan van zieke planten moet men vooral in 't oog houden: 1. de onderste blaadjes rollen het eerst; 2. de blaadjes worden stijf; 3. de plant blijft ongeveer even lang leven als de gezonde. Bij het rooien blijkt, dat de opbrengst van dergelijke planten zeer klein is. Groote aardappelen vindt men niet, alle knollen zijn klein gebleven. Er zijn enkele ziekten, die meer of minder gemakkelijk verward worden met bladrol. Bij Rhizoctonia, als de stam ge ring aangetast is, krijgt de plant een voor komen, dat op bladrol gelijkt. De plant kan dan een ongezond, dwergachtig voor komen krijgen, met rolling van de Jdaad" jes. Bij vochtig weer is er aan zoon plant echter vaak een witte band te den, vlak boven den grond, de z.g.o- manchet. De gerolde blaadjes niet zoo hard als bij bladrol. Soms kan zwartbeenigheid ken aan bladrol. Al spoedig treedt deze ziekte echter een geelkleuring dei blaadjes en afsterven op. T o p b o n t. Reeds spoedig na do op komst kan men planten vinden (tenzij men voor een volmaakt gezond gewas staat en die zijn er weinig), waarin w blaadjes bij nauwkeurige beschouwing

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2