Uil dR Piwinele. Wetensckai en Krast. treffende hare werkzaamheden over 1922 aanvangen met haar leedwezen uit te spreken over het feit, dat aan de veelal behartigenswaardige opmerkingen der Re kenkamer door d,e Regeering 'te weinig aandacht werd geschonken, het is haar een genoegen te kunnen mededeelen, dat zij uit het onderhavige verslag der Reken kamer den indruk heeft gekregen, dat hierin eenige verbetering 'is gekomen. Zij spreekt de hoop uit, dat op dezen weg zal worden voortgegaan. jDe commissie is zeer getroffen door de opmerkingen in het verslag der Reken kamer betreffende de kosten van het Nijverheidsonderwijs. Zij kan niet ontko men aan den indruk, dat in 'tlbjzonder ten aanzien van "het huislioudonderwijs een opvoering heeft plaats gehad van het aantal akten en van de eisclien van bekwaamheid voor de verschillende ak ten, die voor dit onderwijs niet anders dan nadeelig kan zijn en tot een veel te groote stijging van kosten zal leiden. D;e commissie vertrouwt, dat de minister van onderwijs krachtig zal medewerken om bij dezen tak van onderwijs elke opvoering van eischen en kosten, welke geen evenredig nut 'voor het onderwijs opleveren, te verwijderen. Dat de minister bezwaar 'heeft de nog in functie zijnde leeraressen, wier overbodigheid hij heeft erkend, op wachtgeld te stellen, acht de commissie niet juist. Voorts is (je aandacht der commissie gevallen op de hooge kosten van ad vertenties ingevolge de Onteigeningswet. Naar haar meening zou in overweging kunnen worden genomen om een wijzi ging der Onteigeningswet te bevorderen in dien zin, dat het bij art. 14 dier wet bedoelde K. R. slechts in de Stct. behoeft te worden geplaatst en dat in de aan te wijzen dagbladen kan worden volstaan met 'n verwijzing daarnaar. Met bevreemding heeft de commissie kennis genomen van het bestaan van een afzonderlijk uitgevers- en lithografie-be drijf bij de Kon. Mil. Academie. Zif stelt de vraag, of het niet in 's lands geldelijk belang zou zijn, dat dit bedrijf wordt opgeheven. Het drukwerk zou dan aan de Landsdrukkerij en de lithografische uitvoering aan de Topografische inrich ting overgedragen kunnen worden. Hier door zou tevens kunnen worden mede gewerkt om de financieele uitkomsten der Landsdrukkerij te verbeteren. Uit den Raad van Maastricht In de gisteren te Maastricht gehouden raadsvergadering, die door 27 leden werd bijgewoond, zijn bijna alle aan de orde komende punten op voorstel van ver schillende leden als niet urgent tot een volgende vergadering aangehouden. Na eenige discussie over de vraag of de Raad in beroep zal gaan tegen het besluit van Ged. Staten inzake den hoofdkeurmeester Die Jong, werd ook dit punt aangehouden. De staking van don Raad heeft dus een anderen vorm aangenomen, verkwikkelij1- toer is de zaak er echter niet op geworden. Allerlei. Het voornemen bestaat, dat de uitrei king van het eeredoctoraat aan de Ko ningin op 9 Februari te Leiden zal wor den bijgewoond door den Prins, Prinses Juliana en de Koningin-Moeder. Ook zal vermoedelijk vrijwel het geheele corps diplomatique er bij tegenwoordig zijli. In den ouderdom van 89 jaar is gis teren te Usquert overleden de heer Derk Knol Welt, die van 1888 tot 1911 lid van de Eerste Kamer is geweest. De opbrengst van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over 1924 is bijna zes millioen gulden groo- ter dan over 1923 en f4.500.000 hooger dan de raming Naar men aan de Ses. Bode meldt, zal binnenkort worden overgegaan tot de aanschaffing van de nieuwste gasmas kers. In het voornemen ligt het, te zijner tijd ook over te gaan tot het aanschaffen van chemische strijdmiddelen, behoudens in geval van internationale regelingen. Ingesteld is een Staatscommissie, wel ke er rapport over zal hebben uit te brengen in hoever de regeering met'in achtneming der grenzen, wélke de open bare kas stelt, een normale ontwikkéliug van voorbereidend hooger en middel baar onderwijs kan mogelijk maken en een redelijk verband kan bevorderen tus- schen de salarissen van het personeel bp dat onderwijs aan rijks-, gemeente- en bijzondere scholen werkzaam. Voorzitter is mr. V. H. Rutgers, secretaris dhr H. L- Smallegange, commies bij het De partement van Onderwijs. Verplaatst van 's-Gravenhage (post kantoor) naar Vlissingen de besteller öh. Wisse. De tot luitenant-kolonel, comman dant van het 14e regiment infanterie, benoemde majoor II. Bierman komt te Middelburg in garnizoen. De dienstplichtigen der najaarsploieg 1924 van het 3e en 14e R.-I. zullen voor deelname aan de vervolgoefeningen van 26 Februari tot 11 Maart a.s. te Breda verblijven. Die reis Bergen op Zoom Breda en terug wordt alsdan door de te B. op Zoom gelegerde infanterie mar- cheerende afgelegd. Het detachement uit Middelburg reist per spoor tot Roosendaal, verder marcheeren. Bij terugkeer voor dit detachement marcheeren tot Roosen daal en verder per trein tot Middelburg. Middelburg. Ben paar maanden geleden berichtten wij, dat een eenigszins in sa menstelling veranderd comité pogingen aanwendde om in Mei a.s. Middelburg haar derde Tentoonstelling voor Handel en Nijverheid te geven. Thans kunnen wij melden, dat reeds meerdere stands zijn verhuurd en dat het comité dan ook be sloten heeft de tentoonstelling te doen voortgaan en wel van 20 Mei tot en met 28 Mei. Het comité maakt ook plannen voor een attractieterrein, dat geheel an ders zal zijn dan de beide eerste malen. Wat betreft de reeds genomen stands, deze bewegen zich voor een deel op een heel ander terrein als wij dit de laatste jaren hier zagen. Er is meer liefhebberij voor stands, waar machines enz. in be weging worden gedemonstreerd. Voor het Departement Middelburg der Nederlandsche Maatschappij van Nij verheid en Handel werd gisterenavond in de Sint Joriszaal (Balans) te Middel burg door den weled. gestr. lieer Dr C. te Lintum van 's-Gravenhage een lezing gehouden over LuchIvaartverbindingen en Toekomstplannen. Dr te Lintum (historicus) ving zijn rede aan met de opmerking, dat de ont wikkeling van vliegtechniek en vliegver- keer van hoog 'belang is voor den his toricus; terwijl de economische en poli tieke beteekenis zeker niet onderschat mag worden. Tevens kan bespreking daar van zijn nut hebben ter verhooging van de populariteit der passagiersvluchten. Opmerkelijk is het, vólgens spr., dat dichters en schrijvers het vliegtuig nog Liet als materiaal voor hunne 'letterkun dige producten hebben gebezigd. Allereerst, vangt spr. aan met een korte schets van de historische ontwikkeling van !h et vliegwezen; te beginnen met de mythologische figuren Icarus (vgl. IC.AR. (Internat. Concours voor Aviatiek, Rotter dam) en Daedalus. Vervolgens behandelt Spr. de verschil lende wetgevingen betreffende 'het vlieg wezen, welke gezien de vele onverant woordelijke vliegongelukken ten zeerste noodzakelijk bleken. In Nederland werden (verordeningen vastgesteld bij ministeriëele beschikking d.d. 20 Mei 1924, waarin verschillende bepalingen worden vastge steld voor deugdelijkheid en betrouwbaar heid der vliegtuigen, alsmede geschikt heid der bemanning. Verder bepalingen omtrent inschrijving van elk vliegtuig bij Üe onderafdeeling Luchtvaart van het Departement van Waterstaat, benevens bepalingen omtrent het volgen van de gestelde vliegroute (b.v. Amsterdam Londen) ter voorkoming van botsingen. Verder behandelt spr. enkele wetgevingen van vreemde mogendheden, waarin 'o.a. veelal behoudens vergunning vlieg verbod voor buitenlandsche vliegtuigen voorkomt. Vervolgens wij'st spr. op 'het Tiuctaat van Parijis tot regeling van de Internationale vliegdiensten. (Nederland is is daarbij niet toegetreden). In afzonder lijke tractaten met Diuitschland en België (1924), Frankrijk en Engeland (1923V) heeft Nederland de versclndende verhou dingen geregeld. Spr. wijst er op, dat de luchtvaart eerst na den grooten oorlog haar grooten vooruitgang heeft verkregen. De oorlog heeft buiten al zijn verwoes ting en ellende, de aviatiek ten zeerste bevorderd. Hier te lande ontstond na de E-L-T-A. te Amsterdam de K.L.Mi. (Kon. Luchtvaart Mij), welke tot nu foe drie Luchtvaartlij'nen bezit. Dan wijst hij op de onder leiding van den vliegenier Van der Hoop volbrachte vliegtocht naar Indië, op welk pionierswerk Nederland trotsch mag zijn. Alsnu behandelt Spr. het inter nationale luchtverkeer, waarin Frankrijk op den voorgrond en Amerika op den achtergrond staat. In Amerika bezit men, het behoeft bijna niet gezegd, de langste luchtroute, n.l. New-YorkSan Franciso. (4300 KM- afgelegd in 33i/a uur). Als bijzonderheid dient vermeld, dat Japan een der meest vooruitstrevende landen geen enkele luchtvaartdienst bezit. Diaarna werd een en ander met licht beelden geïllustreerd. Spr. deelt nog mede, dat er bij de K. L. M. plannen bestaan een luchtroute WalcherenOstende in te voeren. Onder applaus eindigde J3pr. zijn rede. De voorzitter Mr J. J. Heijise dankt Spr. en sluit 'de bijeenkomst. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den Com missaris der Koningin, Jhr Mr Quarles van Ufford. ÏJaar wij vernemen komen thans; bok hier 'enkele gevallen van dia hik- ziekte voor. Goes. Gisteravond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging in niet druk bezochte bij eenkomst in de melksalon-Bustraan. Na afdoening van enkele huishoudelijke za ken leverde de voorzitter, de heer N. J. Rastmeijer, een uitvoerig en wei-gedo cumenteerd referaat over; „Overheid en geestelijke vrijheid". Spr. schetste eerst het begrip; vrijheid. Nederland, is zulk een gelukkig land, waar Vorst en Volk wederzijdsche rechten en plichten ken nen. Hoe kan het ook anders? Oranje en Nederland hebben immers elkaar gevon den in den strijld voor vrijheid van cons ciëntie, voor de geestelijke vrijheid. Die vrijheid om God te dienen en den 'Heere te belijden, is vrucht der Hervorming. Die heerlijke vrijheid moet door ons wor den verdedigd en hooggehouden, gelijk ook ons Program doet uitkomen. Het is dan ook piet te verwonderen, dat de Generale Synode der Geref. kerken in 1905 te Utrecht de clausule uit Art. 36 der Geloofsbelijdenis heeft geschrapt, waarin gezegd werd, dat de Overheid tot taak had de ketterijen uit te roeien. De Overheid mag zich niet laten ver leiden, om zelfs predikers, die het Evan gelie bestrijden, te verbannen of te binden, zooals de toelichting op art. 4 van Ons Program zegt. Er ziji gelijk recht op gods dienstig gebied voor allen. Spr. memoreert in dit verband de wei gering van minister Heemskerk om de statuten van „de Dageraad" goed te keu ren. Dieze weigering uit hoofde der open bare orde geschiedde echter op grond van een wet, door liberalen gewild. Het bleek echter bij de discussie in de Kamer, dat de heeren Kersten en v. Schaik verder wilden gaan. Maar de Minister zei, dat de overheid naast de vrijheid van geloof ook de vrijheid van ongeloof moest eerbiedigen. Alleen de practische uitwerking van 't •"geloof kon in strijd zijn met de open bare orde en de goede zeden. Spr. wees daarna op de schandelijke wijze, waarop het liberalisme in vorige eeuwen de vrijheid heeft vertrapt, zoo dat .zelfs Cort v. d. Linden in 1881 en andere liberalen er tegen protesteieren moesten. Men meene niet. dat men aan de linkerzijde van meening veranderd is, ook al is de schoolstrijd beëindigd. Spr. wijst op de uitlating van den burge meester van Epe tegen de financieele gelijkstelling op onderwijsgebied en de poging van mej. Westerman, om op deze gelijkstelling te beknibbelen. Een voor proefje van hetgeen ons te wachten staat, als links eens won. Ook de houding van het liberalisme in kerkelijke zaken werd aan critiek on derworpen. Spr. herinnerde aan de on rechtmatige daad in 1816 en aan de gruwelijke vervolgingen der Afgeschei denen, een handeling, nog wel verdedigd door Thorbecke. D:e Staat moet volgens de liberalen heerschen over de kerk. Ook al weer om te onthouden bij de naderende stembus. Ten slotte besprak de referent de Overheid, en de consciëntie. Zooveel mo gelijk ga de Overheid op zij voor werke lijke gewetensbezwaren. Maar het lands belang mag geen gevaar loopen b.v. bij de dienstweigering door de af wijkende meening van enkele onderda nen. De A. R. partij wil gaarne oprecht gemeende gemoedsbezwaren respectee ren, gelijk zij zoovele malen heeft ge toond. Op dit referaat volgde nog een korte bespreking. Daarna volgde const'tueering der pas opgerichte propagandaclub. Tot voorzitter is benoemd dhr J. v. Zetten. Tot bestuursleden worden uit de verga dering gekozen dhrn. 'R. Duitenhuis en J. M. Broekstra. Daarna volgde sluiting. Wemeldinge. Zondagavond vertrokken van hier eenige personen met de sleep boot „Adja", kapt. Hoekman naar een op de Oester-Schelde omhoog gevaren schip. Na den geheelen nacht daaraan te hebben gewerkt is het hun gelukt bedoeld schip, dat bleek het beurtschip varende van Oolijnsplaat op Rotterdam te zijn, behouden binnen te brengen. Kioetinge. Gisteren vergaderde de ver- eeniging van oud-leerlingen van den land en tuinbouwcursus. Die vergadering was zeer druk bezocht, o.a. door den heer- Stevens, Rijkslandbouwconsulent en door den heer van de Plassche, tuinbouw- consulent alsmede door verschillende oud- leerlingen van 's Gravenpolder, Nisse en 'sHeer Abtskerke. De voorzitter, de heer- Blok zei, dat de cursus in ziekten voor komende bij Landbouwproducten niet kon door gaan wegens te geringe deelname. Uit het jaarver-slag van den secretaris blijkt, dat 1924 een welbesteed jaar is geweest en het ledental van 35 töit 39 is gestegen. Een wintertuinbouwcursus is met goed gevolg veriaopen en ©en paar excursies naar Goies en Antwerpen heb ben medegewerkt tot verrijking der kennis van de leden Ook de vraagpuntenoom- missie heeft goed werk geleverd hetgeen moge blijken dat ze ver buiten de ver- eeniging' naam heeft gemaakt. Als eere lid is benoemd geworden de heer A- Sinke, oud-secretaris. Na het verslag, van tien bibliothecaris geeft de penningmeester zijn jaarverslag waaruit blijkt dat het batig saldo over 192-3 f61.91V2 was. Dit jaar is een nadeelig slot van f13- De heeren O. Rlonnaarö en A- Cl- Zandee, worden bij acclamatie tot bestuurslid her benoemd. Als hoofdbestuurslid wordt aan gewezen de heer W- N. van Li ere en als afgevaardigde naar de algameene ver gadering de heer J. Sinke, plaatsver vangend de heeren de Direu en Eversdijk. Als leden van de viaagpuntencoirnmissio worden gekozen de heeren A- 0- Zandee L- v. d. Linde, P. Polderman en Jansen- Op de aanstaande Bondsvergadering zal de rapporteur de heer Zandee een 2-lal rapporten indienen over het volgende: Op welke manier verbouwt men het meest rendabel suikerbieten? Hoe komt het, dat de belangstelling .voor het Middelbaar en Lager Landbouw onderwijs in onze provincie eer af dan toeneemt? In hoeverre en op welke wijze kan door hen, die met vrucht landbouw onderwijs genoten hebben het bezoek aan landbouwwinterscholen en cursussen wor den aangemoedigd en bevorderd. Aan de orde is nu een lezing van den heer van de Plassche over: Het ontstaan, en de toekomst en den stand der fruit teelt op Zuid-Beveland. J>pr. geeft weer hoe de eerste bewoners onzer provincie eerst veeteelt, toen landbouw daarna pas tuinbouw beoefenden. Hij verhaalt hoe in de tijd van Kruistochten uit het verre land de plantjes naar hier werden mede gebracht en als uitgangspunt de kasteelen en kloosters hadden. De groenteteelt kwam eenigszins in ontwikkeling toen Middelburg en Vlissingen groote koop- vaarrïijsteden waren en waar de hande laars dan ook een afzetgebied hadden. Doch door gebrek aan betere vervoer middelen bleef een groote ontwikkeling uit, beter ging de fruitteelt. In 1880 kwam daarin een groote verandering doordat dhr van der Have van Kapelle met een groote kweekerij begon en door zijn practisch stelsel den bewoners hier bewees, dat de fruitteelt kon bloeien, dal het een bedrijf was, waarin men zijn bestaan kon vinden. Voornoemde fruit- kweekci' breidde zijn kennis uit door voor namelijk uit het Buitenland allerlei soor ten naar hier te halen. In de toekomst ligt volgens spr. nog heel wat te doen b.v. betere wijze van bemesten, het aantal soorten vermeerderen, bestrijden van ziek ten kort om, men kan nog veel meer arbeid aanwenden dan dat op het oogen- blik het geval is.. De prijzen kunnen nog veel hooger worden door tegemoet te komen aan de eischen die de handel stelt. Spr. doelt voornamelijk op het sor- teerc-n en verpakken vair de vruchten. Hierna sluiting. Ellewoutsdijk. De heer J. Nieuwenhuise, sedert 1910 dijkgraaf van hot Water schap Ellewoutsdijk, vóórdien Gezworene, heeft het voornemen, wegens gezondheids redenen, ontslag uit die betrekking to verzoeken. (G- Crt.) Rilland-Bath. Gistermorgen kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Na opening met gebed, lezen en goedkeuring der notulen, houdt de voorzitter ter ge- tegenheid van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar eene rede, waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen in 1924 tot stand kwam De financieele toestand bleef bij' voortduur gunstig. Blijkens do gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er slechts een drietal gemeenten in Zeeland, waai de belasting lager is. De Voorzitter hoopt op een eendrachtige samenwerking van den Raad en wenscht den leden Gods zegen toe. De heer Van de Sande, spre kende namens den Raad, nam met vol doening kennis van de gunstige meie- deelingen nopens den toestand der ge meente en der financiën. De Raad mag hiertoe hebben meegewerkt, aan B,. en W- komt toe een woord van lof voor hun beleid. Gaarne zegt hij' de mede werking van den Raad toe op de aan gename wijze, waarop dit ook het vorige jaar geschiedde. Die Voorz. dankt daarop voor deze welwillende woorden. Verzoe ken om voorschot op de gemeentever goeding voor 1925 van do Besturen dea lt. K. school en der Ghr. school op Geref. grondslag worden ingewilligd. Ro°r R. en W- wordt voorgesteld over te gaan tot aanleg van gas- en wa terleiding in de tiieuw ontworpen straat. De Ma beg is bereid den aanleg van gas te doen ge schieden, mits over bet bedrag der kosten geen pacht behoeft te worden betaald, terwijl aan de Waterleidingmaatschappij eene garantie van 10 procent moet wor den .uitgekeerd per jaar van de aanleg- kosten, waarvan echter de opbrengst in aftrek gaat. B. en W. geven de voorkeur aan voUedigen aanleg terstond, daar aan leg in gedeelten naar behoefte veel dubbel jverk veroorzaakt en men bovendien gere geld met een slechte bestrating zit. Jam mer is het, dat de Raad vroeger niet dadelijk tot het leggen van een hoofd leiding besloot. De woningen, thans aan de Zijleiding aangesloten, zouden even eens aan de hoofdleiding kunnen worden aangesloten. De heer Van de Sande l>e- groet het voorstel met instemming. Het Ss de beste en afdoende oplossing. Hij is een tegenstander van het aan Leggen der leiding bij kleine stukjes, daar dit voortdurend een straat vol putten geeft. Die heer van Boven spreekt zich Wen- eens vóór het voorstel uit, maar betreurt het dat de Raad hiermee niet vroeger is aangevangen. Z.i. is dit te wijten aan een onjuist advies der Waterleidingmaatschap pij. Deze had een ander besluit moeten nemen. De Voorz- merkt op, dat niet de Directie, maar de Raad beslist, en juist de Raad wilde destijds dezen weg niet uit, hoewel de Directeur goed had inge licht. De heer van de Sande sluit zich bij den Voorz. aan, het is hem va.n nabij bekend, dat de Raad niet wilde en toen de bekende noodoplossing getroffen is. Do Heer 'Rutijin geeft als zijn oordeel te kennen, dat de bewoners worden ge dwongen hun huis aan de waterleiding aan te sluiten en nu zou de gemeente worden gedwongen om uitbreiding van het buizennet te bekostigen. Dat moet de Maatschappij dan maar doen. Die heer van de Sande en de voorz. wijzen den heer Butij'n op de gemeenteverordening, üie hier voorschriften geeft, waarop de heer Butijh zegt, dat als hij vroeger alles precies geweten had, hij -er nooit toe zou hebben meegewerkt. Met do stem yan den heer Butijh tegen wordt liet voorstel aangenomen. Aan M,. C- Wal raven wordt van het nieuwe bouwter rein grond verkocht tot een breedte van 13 M, en de volle diepte. De heer Butijh pierkt op, dat het perceel niet 45 M- diep is, zooals adressant vraagt, maar 40 M- Op voorstel van B. en W- wordt besloten een lantaarn te plaatsen aan „Die Haas jes". Alleen do heer Butijn verklaart er zich tegen, daar bijl voor zich geen be hoefte heeft aan ©en lantaarn. Vervol gens gaat de Raad over in geheime zitting. Na heropening der openbare' vergadering wordt het suppletoir kohier der bedrijfs belasting vastgesteld tot een bedrag van f240- Na rondvraag sluiting. feiöliMS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Purmerend door J. 'D- v. d. Veen te Enkhuizen. Bedankt voor De Meern door H. v. Dijken te Wageningen. Geref. Kerken. Drietal te Doetinchem dr C. J. Goslinga te Oosthem, D. Chr. Karssen te Hattem en W. L. Korfker te Barneveld. Beroepen te Scheemda H. Boswijk te Gaast; te Hendrik Ido Amfcacht R. Haitema te Wilsum; té St. Laurens L. E. Smilde, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Zwammerdam dooi G. J. Wissink te Velseroord; naar Vledder door A. A. van Opstal, cand. te Nijensleek (gem. Vledder). Geref. Gemeenten. Bedankt voor Goes door A. de Blois te Vlaardingen. Vrije Ev. Gem. Drietal te Öude-Bildtzijl J. Karelse, oand. te Goes, J. v. Petegem te Hilver sum en P. van Vliet te Wemeldinge. Predikantsvacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het getal predikants vacatures in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 lanuari j.l. 2 57, tegen 252 op 1 Juli '24 'en 247 op 1 Januari '24.'. Het getal vacatures bedroeg in Gelder land 28, Zuid-Holland 49, Noord-Holland 33, Zeeland 21, Utrecht 14, Friesland 26, Overijsel 16, Groningen 33, Noord-Brabant 16, Limburg 5 en Drente 14 plaatsen. In 1924 zijn 17 predikanten overleden, 15 emeritus geworden en 10 tot een anderen werkkring overgegaan. Opnieuw in dienst getreden zijn il predikanten, die eme ritus waren of uit het buitenland zijn gekomen. Hoek. Men schrijft ons: Onze beroepen predikant, de eerw. heer J. B. Vanliaelen, werd gistermorgen in zijn ambt bevestigd door ds A. Lauwers van Brussel met de woorden uit 1 Tim. 4:16. 's Namiddags verbond ds J. B. Vanhaelen zich aan zijn gemeente met een leerrede over Joh. 4 vers 3138. Hij bepaalde zijn hoorders bij den arbeid .in het koninkrijk Gods en wees achtereenvolgens op de volstrekt heid, de noodzakelijkheid van en het loon op dien arbeid. Aan het einde van den dienst werd hij namens kerkeraad en gemeente hartelijk toegesproken door oud. D. de Putter. Ds Groeneveld verwelkomde hem namens de classis Axel, terwijl zijn bevestiger hem hartelijk gelukwenschte namens de kerk van Brussel. Het was een kostelijke dag voor de Ger. kerk van Hoek. Zoowel des morgens als des mid dags was het kerkgebouw propvol. De uitgravingen te Ur. De expeditie in het Ur der Chaldeeën in Mesopotamië (de geboortegrond van Abraham) heeft wederom een rapport over haar werkzaamheden gepubliceerd, thans over de maanden November en December. In het rapport wordt medegedeeld, dat men het terrein rondom het reeds vroe ger ontdekte ziggurat, een steenmassa als een toren van Babel, verder heeft afgegra ven. Dit ziggurat schijnt een tempel van den Maangod geweest te zijn. Bij de voort gezette afgraving stootten de onderzoekers op een muur, welke door koning Ur- Engur meer dan 4200 jaar geleden is ge bouwd. Deze muur vertoont talrijke uit klei gebakken kegels, in den vorm van spijkerkoppen, waarin de naam van den koning, is gegrift. Terzijde van het ziggu rat is een klein gebouw herkend als een gerechtshof, waarvan een gedeelte da teert uit den tijd van koning Nabonidus- In een klein kamertje, blijkbaar een keu ken, werd een prachtig klein ivoren cas sette van Egyptisch werk ontdekt, waarop in relief een rij dansende meisjes staat afgebeeld, die, hand in hand, een ring vormden rondom het geheel. Sterfte onder de boomen. In de jaarvergadering van de Nod. Bo tanische Vereeniging' sprak mevr. prof. dr. J. Westerdijk uit Utrecht over: „De sterfte onder de boomen", waaraan het navolgende is ontleend: Holland beteekent houtland, doch be kend is dat onze houtvoorraad op schrik barende wijze achteruit gaat. De droogte van de laatste jaren heeft een grooten invloed op de boomen gehad. Hoe komt het nu dat in andere landen, zooals Denemarken, waar het toch ook droog geweest is, de sterfte onder de boomen lang niet zoo grool is als hier. Een iepenziekt© is daar niet, het dor staan der vegetatie komt niet voor. Zoo komen we er toe ons af te vra gen of soms andere factoren dan die dei' droogte onze boomen met den on dergang bedreigen. Een zeer uitgebreid onderzoek naar het waterverbruik der verschillende boomsoorten heeft uitge maakt, dat we het sterkste waterverbruik aantreffen bij den esch, dan komen ach tereenvolgens de berk, de beuk, de iep, de eik, de conifeeren en ten slotte de Pinus Austrica. De esch zou dus eigenlijk het meest moeten afsterven, maar spr. heeft alleen stervende esschen zien staan langs een uitgedroogde Veluwestreek. in het Westen van Holland ziet men deze boomsoort over het algemeen zeer goed staan. Wanneer men het waterverbruik bepaalt volgens het mineraalgehalte der bladeren, dan komt de iep iets hooger op de ranglijst te staan. Een ander ge geven is het watergehalte der boomen. Eigenaardig is, dat gedurende den winter een hoog watergehalte optreedt, doordat de wortels doorwerken en de bladeren niet meer aanwezig zijn. Als men een iepentak afsnijdt, verwelkt hij vlugger dan een tak van 'welke andere boomsoort ook. In den laatsten tijd zijn veel boomen omgekapt en bosschen gedund. Zoo heeft men moord en brand geroepen over de boomen achter het slot te Zeist, maai' spr. heeft geconstateerd dat zij door en door ziek zijn. Alle 112 boomen die omgehakt zijn, waren aan de vermolming toe. Dat komt omdat de beuk hier altijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2