f¥© 93 Dinsdag 80 Januari 1985 S9e Jaargang vervolgd en gered. SlmralaM. Buitenland. L FEUILLETON. Dru «kers-Exploitanten OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Pr Voorhoeve. De redactie ontving voor 't geschenk aan dr V. uit Zeeland giften van de hh. M. te O.; v. L. te T.; D. te St. L.; v. H* te K.; en W. Hartelijk dank. WAT BETERS? Maar zal iemand vragen is nu dit subsidiestelsel uw ideaal? Neen, dat is het niet. Wij hebben '1 goede aanvaard, omdat 't betere niet te krijgen was; maar blij ven dan ook op dat betere aansturen. Bij do aanbieding van het Volkspetiti onnement in 1878 was daaraan een me morie toegevoegd, waarin deze zes we gen tot oplossing van den schoolstrijd waren aangewezen Facultatieve splitsing, d.w. z. splitsing der openbare school naar gela.ng van de godsdienstige gezindheid der schoolgaan de kinderen. Subsidiestelsel, d. w. z. instandhouding van de neutrale openbare school als regel, niet subsidieormg van bijzondere scholen, onverschillig of deze al dan niet een neu traal karakter dragen. Restitutiestelsel, d. w. z. uitkeering aan de gezamenlijke bijzondere scholen van do kosten, die zij aan do gemeentebestu ren uitsparen. Subventiestelsel, d. w. z. school geldheffing, tot den kostenden prijs op alle openbare scholen voor alle kinderen, gepaard met subventie (geldelijke onder steuning) aan alle ouders, die niet of slechts ten deele de schoolopvoeding hun ner kinderen bekostigen kunnen, onver schillig of zij voor hun kinderen aan de openbare of aan de bijzondere school voorkeur geven. Gemeentelijke autonomie, d. w. z. toe kenning aan de gemeenten van meerdere vrijheid om .het lager onderwijs naar de locale behoefte in te richten. Stelsel van salarieoring, d. w. z. bezol diging uit 's Rijks kas van alle onder wijzers in werkelijken dienst mot het door do Wet te bepalen minimum. Van deze zes oplossingen is de vierde het subventie- of bij spring stelsel volgens de Antirevolutionaire opvatting de beste. Betaling wat het schoolgeld kost, met stcunbieding aan on- en min vermogenden. Dit stelsel is tot voor en kele jaren, toen de gelijkstelling 't over bodig gemaakt liad, altijd op ongeveer alle Chr. scholen toegepast geworden. Men betaalde naar vermogen: den kostprijs of minder of niets, al naar gelang men meer-, min- of onvermogend was; en voor de niet-meergegoeden werd bijgesprongen (gosuhvenieerd). Dat is het mooiste stelsel. Niet de Staat beginne met financieelen steun te geven aan de Overlieidsschool, en als hij dat niet laten wil, geve hij dien steun dan ook maar aan de Vrije school (want zoo is nu hot systeem); maar de Staat biede geen steun, geen enkele, aan eenige schpol van lager of ulo-onderwijs. Zoo behandelt hij ook alle scholen op voet van gelijkheid; maar in meer ide- eelen zin. Allen moeten dan zichzelf hel pen. Zonder Overheidssteun aan 't werk. Doch zoolang een groot deel der bevol king de veerkracht mist om het voor beeld de.r voorstanders van bijzonder on derwijs te volgen, is dit stelsel onmoge lijk, en moeten we derhalve wel aan vaarden een regeling, volgens welke alle scholen worden gesubsidieerd. Dit is niet onze schuld, maar de schuld der libe- cPWntiru 15) o, In het aangeduide café wachtte do leider der Middeinachlzending uit do na burige stad hen reeds op. Nadat hij hen met een hartelijken hand druk welkom geheeten had, noodigde hij bon uit, hem te volgen naar een kleine kamer, door hem besproken, waar zij rustig konden overleggen, wat hen te doen stond, teneinde het gevaarlijk web te scheuren, dat om Keetje Beijers scheen gespannen te worden. Er werd op last van den heer Willem- sen thee gebracht. Vervolgens werd een sigaar opgestoken en toen begon de mid dernachtzendeling, een bundel corres pondentie uit zijn actetasch halende, te vertellen als volgt: „Ik ben mijn onderzoek begonnen met uit te visschen, wie eigenlijk juffrouw! Papegaai is. Deze dame is een gesclieiden vrouw, l'apegaai is haar eigenlijke naam niet; ze heet Peper; haar man heette Krakeel. U lacht? 'tls ook een vermakelijke combi natie, Peper en Krakeel ralen van alle gading, de socialisten niet uitgezondei-d, die, hoewel overtuigd van de slechte resultaten, geen energie heb ben ;of grijpen durven eigen scholen te .stichten en geheel uit eigen middelen te onderhouden. Hadden zij dit van ouds gedaan, dan luidden wij nu ook wel de financieele gelijkstelling gehad, doch veel moer zoo als 't behoort. Wat men geniet, daar moet men voor betalen, en dat waarvoor men betaalt, waardeert men meer dan hetgeen men cadeau krijgt. Men houdt lie* meer in waarde. Minister Heemskerk, de oude, vader van den tegenwoordigen minister van de zen naam, heeft, eens van de ministers tafel gezegd dat dan het mooie van den schoolstrijd af zou zijn. Men heeft onzer zijds dit dezen minister zeer kwalijk ge nomen. En toch weinigen zullen nu ontkennen dat hij gelijk gehad heeft. Inderdaad is 't mooie er af. Die liefde, die geestdrift, die saamh-oorigheid, dat gevoel van solidariteit, die inschikkelijk heid jegens den armen geestverwant, dat idealisme voor de eigen school, die hulp vaardigheid, vooral van de penningmees ters, om het tekort uit eigen middelen aan te zuiveren, 'j, heeft al plaats gemaakt voor lakschheid, voor taaie vasthoudend heid aan de Staatskruk, voor administra tieve berekening, voor huiverachtigheid wanneer, en dan nog maar tijdelijk, moet worden bijgepast of voorgeschoten. Er zijn gelukkig uitzonderingen. Maar een iegelijk toetse zichzelven of hij tot den regel of tot de uitzonderingen zich behoort te rekenen. Mogen deze uitzonderingen spoedig tot regel worden. Want er is nog genoeg te doen. Daar is nog het Middelbaar-, daar is nog het Hooger Onderwijs. Want wel is ook ten aanzien van een dezer twee takken van onderwijs een lichte verademing geschonken door de wetswijziging, in 1903 door dr Kuyper, niet zonder moeite bevochten; hier staat men nog maar aan het begin, en wat het middelbaar onderwijs betreft, daar is nog heelemaal geen begin gemaakt, dank ziij degenen, die in 1905 wij spreken nu op bekende Christenmannen die tot links stemmen hebben aangemaand! door hun iatale actie „tegen Kuyper" 'diens wetsontwerp, dat reeds was in gediend, bielpen van de baan schuiven. (Slot, volgt.) De burgeroorlog in China. Volgens de berichten uit Shanghai is de toestand daar thans ernstiger dan ver leden najaar, wijl nu de Chineesche gou verneurs in de omgeving dezer stad hun geschillen uitvechten. De schade, aan gericht in de omliggende districten, is reeds groot. Men vreest, dat Shanghai tenslotte zal worden overstroomd met troepen vluch tende soldaten. De huitenlandsche troe pen ter plaatse worden op slechts 'dtii- 'zend man geschat. Wel zijn de 12000 man Chineesche troepen, die te Shanghai sinds 14 Ja nuari waren geïnterneerd, ingescheept, waarmede Shanghai van angst is bevrijd. De bezorgdheid duurt echter nog voort in verband met een verwachte nederlaag van Tsji Hsieh Yoean, welke tengevolge zou kunnen hebben, dat zijn troepen zich Maar het huwelijk stond in het teeken van den naam des mans; het was kra keel van 't begin tot het einde. Voor zijn ongelukkig huwelijk was Kra keel agent van politie te R„ alwaar Katharma Peper een café van slecht allooi hield. De politie liet over de in richting voortdurend een wakend oog gaan; en één van de beambten mét de controle belast, was Krakeel. Wat meer gebeurd is, gebeurde ook hier. Er ontstond tusschen Krakeel en Ka- tharina Peper een zekere vertrouwelijk heid. Bij vele ambtenaren en beambten der politie van den .ouden stempel leeft de meening, dat de prostitutie een nood zakelijk kwaad is en dat men café's als dat van Katharina maar oogluikend moet toelaten. Als misdadigers beschouwen deze ouderwetschc „dienders" de hou ders en houdsters van verdachte huizen niet. Ze zien niet in, hoe diep dezes lieden beneden den dief staan, die in de wanhoop der armoede een brood uit de kar van een bakker steelt. Krakeel kwam er dus toe, familiaar met Katharina Peper om te gaan; en deze familiariteit werd hem noodlottig. Hij begon de inrichting te bezoeken, wanneer hij er niet noodig had, liet er zich een glas bier inschenken en deed er nog veel erger dingen. nabij de kolonie vertoonen. De telegraaf draden zijn doorgesneden. Zelfs een Engelsch stoomschip is door Chincezen mot bommen bestookt. Samenzwering ontdekt. Naar de „Daily Mail" bericht, hebben detectives van Scotland Yard to Lon den een goeden slag geslagen met de arrestatie van een vrouw en vijf Ieren, die beschuldigd worden van betrokken te zijn bij een complot om Britsche slag schepen en onderzeeërs in de lucht te doen vliegen. Twee dor gearresteerde Ieren zouden, naar men zegt, als officie ren in dienst zijn bij de weiven te Portsmouth. De samenzwering is ontdekt door het onderscheppen van brieven. Het complot was reeds eenigen tijd gesmeed en sinds Scotland Yard er kennis van droeg wer den alle brieven tusschen de verschillende betrokken personen onderschept, en ge opend. Zij werden gecopieerd en daarna langs den gewonen weg weer doorge zonden. De berichten omtrent de bewe ging der oorlogsschepen werden verkre gen door bemiddeling van beambten aan de admiraliteit te Portsmouth en andere marinewerven. Men neemt aim, dat het complot is gesmeed om de verhouding tusschen Engeland en den Ierschen vrij staat ongunstig te beïnvloeden. Trotzki in ongenade. Het Centraal Comité der communisti sche partij in Rusland besloot met op twee na algemeene stemmen en de Cen trale Commissie met algemeene stemmen en één blanco-stem tot Trotzki een cate gorische waarschuwing te richten en hem er aan te herinneren, dat de inachtneming der partijdiscipline niet alleen in woor den, maar ook in daden noodzakelijk is; verder Trotzki van zijn functie te ont heffen, zijn verdere werkzaamheid in den krijgsraad onmogelijk te verklaren en voorts de beslissing over de quaestie van Trotzki's medewerking in het Centrale Comité tot den eerstvolgcnden partijdag uit te stellen en Trotzki mede te deelen, dat hij een nieuwe schending van een partijbesluit zijn aanblijven in het poli tieke bureau der partij onmogelijk wordt geacht. In de motiveering wordt er op gewezen, dat men zich genoodzaakt heeft gezien aan het herhaald optreden van Trotzki tegen het bolsjewismeen de par tijdiscipline eens voor altijd een eind te maken. Korte Berichten. Britsche communisten hebben Zon dag tc Londen een reeks vergaderingen gehouden, om de nagedachtenis te hul digen van Lenin. Die bijeenkomsten zijn door fascisten in de war geschopt, even wel zonder dat het tot ernstige inci denten kwam. Het Noorden' van Noorwegen is Za terdag en Zondag door ecu hevigen storm geteisterd. Verscheidene schepen en boo ten zijn op het strand geworpen en een dertig opvarenden zijn in de golven om gekomen. Aan de „Dni" wordt uit Kroonstad gemeld, dat de matrozen, die om poli tieke redenen gevangen zitten, een hon gerstaking zijn begonnen. De matrozen verlangen, dat een .gerechtelijk onderzoek naar 'de reden van hun gevangenzetting zal worden ingesteld, dat de directeur van do gevangenis, die hen mishandelt, zal worden ontslagen en dat zij bezoek Toen waarschuwingen van zijn chefs, om inct dit spel op te houden, niet haatten, volgde zijn ontslag. Een maand na het ontslag trouwde hij met juffrouw Peper, en het eerste wat deze na het huwelijk deed, was, een liooge levensverzekering op haar man te sluiten. Vervolgens spoorde ze hem aan, te drinken, altijd maar te drinken. IJn Kra keel, die toch wel van een borrel hield, dronk; zoowol uit lust tot het gevaarlijke genotmiddel als om zijn geweten het zwijgen op te leggen. Ten slotte zag men hem nooit meer nuchter, en na weinig© jaren was hij zoo verdierlijkt, dat het Katharina geen moeite kostte, zich van hem te laten scheiden. Kort daarop werd Krakeel dood gevon den in een portiek. Het heet, dat zijn vroegere vrouw, die de verzekering op het leven na de schei ding liet cloorloopen, hem langs een om weg steeds van drank had voorzien, met de bedoeling zijn einde to verhaasten en de uitkeering bij overlijden machtig te worden. Dit is haar dan gelukt. Met het verkregen geld, vermeerderd met -de op brengst van den verkoop van haar café, begaf zij zich naar hier en kocht het huis, waarin ze nu Woont. Zij noemt haar huis een „pension voor dames". van hun bloedverwanten zullen mogen ontvangen. De nieuwe Duitsche rijkskanselier heeft gisteren in den rijksdag de regee ring sverklaring afgelegd. Daarin stelt hij zich op den grondslag van de grondwet van Weimar en van de Londensche con ferentie. Verschillende belangrijke sociale wetten zullen ingediend worden. [Klein, en toch een reus. Prof. Lindeboom, de jubilaris van Za terdag, is klein van persoon, en toch een krachtfiguur in andere opzichten. Ds Datema herinnert in „De Wachter" aan een avond te Stadskanaal waar Prof. Lindeboom optrad met een politieke rode, aan 't einde van welke hij gelegenheid gaf tot debat, zooals dat te voren was aan gekondigd. In een groote herbcrgzaal. Niet al te licht, maar vol, vol menschen. Achter in de zaal de schoolmeesters. Een zou straks den spreker te lijf gaan En toen de rede uit was Wie geeft zich op voor het debat? Wie? Nog eens: wie? Een paar minuten 'stilte. Niemand? Neen. 'De oogen der hoeren op dien éénen schoolmeester ge richt. Ja, ook de handen. Toe nou! Toe dan toch! Goef toch weer terugI Is ar nie mand? Met dankzegging aan den Heere werd gesloten. De overwinning Was niet twijfelachtig. Een Sedan voor het liberalisme. En wat bracht de zoogenaamde held tot verontschuldiging in? Waarom nam hij geen debat? Het is door meer dan een gehoord: „Tegen zoo'n reus is niet te vechten." J ub i 1 e um Den Boer. De heer P. den Boer, de bekende drukker uit de Jcruzalemsteeg te Utrecht, herdacht t Jan. j.l. zijn 30-jarigen arbeicl als drukkerspatroon en tevens als uitge ver van liet door hem geregenereerde Studentenweekblad ,,Vox Studiosorum". Voor die gelegenheid verscheen heden een Jubilé-nOmmer van bedoeld tijd schrift, waarin door verschillende stu denten in ongebonden en gebonden stijl de jubilaris gecomplimenteerd wordt. Vermoedelijk is de verzorging van dit uommer bij wijze van uitzondering buiten den jubilaris om gegaan. Althans er is een stukje in Erkentelijkheid heet het dat aan elkander hangt van profanee ringen. Jammer dat de redactie zoo on- kiesch was dit stukske op te nemen. Maar enfin, onze belangstelling voor "ÏSit gelukkige jubileum van den heer 11 den Boer is er niet minder om. Het portret van den jubilaris staat yoorin dit mooi uitgevoerde Jubileum nummer. (Voor wie den jubilaris niet kennen zij meegedeeld dat hij een zoojn is van wijlen den heer B. M. den Boer, die jarenlang ouderling, der Geref. "Kerk en lid van den gemeenteraad te Goes en lid der Staten van Zeeland was.) Di e Zomert ij d. Op de vragen van den heer 'Braat betreffende afschaffing van den zomer tijd heeft de heer Iluys de Beerenbrouck minister van Binneniandsche Zaken en Landbouw het volgende laconieke ant woord gegeven: In den regel houden er een drie- of viertal meisjes verblijf. Wat die uitvoeren is een raadsel. In elk geval heel weinig. 's Nachts krijgen ze bezoek van hoeren, met "wie mert ze overdag nooit samen ziet. De rest laat zich denken. Sinds een paar jaar behooren tot de bezoekers in het huis do u bekende Frans Holz, diens vriend Norden en enkele an deren, wier namen u minder zullen in teresseeren. „Een opgenblik," viel Willem den ver- lialer in de rede, „weet u ook of zekere graaf van S. tot hen behoorde?" „Ja,' 'zei de heer Willenisen, „maar hoe vraagt u dat zoo?" „Omdat onze graaf zoo heet, die is een graaf van S. En ik vermoed half, dat do graaf vpn S., die met IIolz en Norden omgaat, een zoon van hem is, met na me „Frederik?" „Juist." „Studeert 111 de rechten?" „Juist." „Dat klopt. De jonge graaf van S,. dien ik bedoel, heet Frederik, en studeert in de rechten." Maar nu eeist Holz. Voor rekening van dit veelbelovende jonge mensch hebben reeds twee meisjes De ondergeteckende beschikt niet over gegevens, die hem zouden machtigen tot de verklaring, dat „het overgroots mee- rendeel van het Nederlandsche volk ver langend uitziet naar het, over het geheole jaar, handhaven van den Amsterdam- schen tijd". Een wetsontwerp inzake den z.g. zomertijd heeft het Departement ver laten. Omtrent den inhoud daarvan kun nen, volgens goed gebruik, thans geen mededeelingen worden gedaan. De afvloeiing. Aan een aantal hoogere ambtenaren bij de P. en T. is bericht, dat do door hen ingezonden sollicitaties naar vacante directies buiten beschouwing moeten blij ven in verband met de mogelijkheid: dat ook zij binnen afzienbaren tijd voor afvloeiing in aanmerking zullen worden gebracht. Aan 40 directeuren, voortgeko men uit den klerkonrang en commiezen- titulair is meegedeeld, dat zij met ingang- van 1 Mei op wachtgeld gesteld zullen worden. Kok en keukenmeid. Do heer II. S(noevliet) schrijft ouder meer in „De Arbeid", naar aanleiding van hetgeen de heer Joh. Brautigam in „Het Volk" en „Voorwaarts" heeft ge schreven over het leenen van geld door Barmat. „Men verbaze zich over de vergeetach tigheid van Joh. Brautigam, die met zoo veel poeha komt, vaststellen, dat de Transportfederatie een leening van f 50.000 opnam om den stakers steun te kunnen verzekeren en die zich niet scheen te herinneren, dat ook de mo derne bond aan hetzelfde adres de be schikking over 50.000 gulden had ge kregen Waarbij dan in de tweede plaats er op gelet moet worden, dat de mo derne bond wel degelijk wist, van wien de 50 mille kwamen, terwijl de Fede ratie van Transportarbeiders nooit had vernomen, wie d© lastgever van den ad- vokaat was, bij wien de leening tot stand was gekomen. Wie is kostwinner? Ais leidraad voor de bcoordeoling, of een ambtenaar voor de toepassing van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren '1925 is te beschouwen als kostwinner van een gezin, heeft de re- geering bepaald, dat kostwinners zijn a. weduwnaars, weduwen en geschei den eclitgenooten, die eon of meer wettige of wettelijk erkende kinderen of stief kinderen te hunnen laste hebben; b. zij, die uitsluitend of in hoofdzaak zorg dragen voor het onderhoud van ouders, pleegouders, grootouders, broe ders of zusters, die niet in staat zijn, in eigen onderhoud te voorzien; c. gehuwde vrouwen, voor zoover haar gezin uitsluitend of in hoofdzaak op haar inkomsten is aangewezen, een en ander te beoordeelen naar den toestand op 31 Dec. 1924. Bij dc vast stelling van de bezoldiging, ingaande 1 Januari 1925, zijn voorloopig als kost winner beschouwd zij, die bij de salaris- vermindering op 1 Mei 1924 als zoo danig zijn aangemerkt. De b ez u in i ging. Verschenen is het verslag der commis sie voor de Staatsuitgaven over het ver slag der Algem. Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1923. Het volgende wordt er aan ontleend. Moest de commissie haar rapport over hel verslag der Algem. Rekenkamer be- eenigen lijd bij die juffrouw Peper, of, zooals we haar ook wel kunnen blijven noemen, bij juffrouw Papegaai op een ka mer gewoond. Na een verblijf aldaar van ongeveer een half jaar zijn ze ver dwenen; de eene naar Amsterdam, de anaere naar een dorp in de nabijheid dezer stad. Met behulp der politie ben ik te weten gekomen, dat het naar Am sterdam vertrokken meisje, dat Roomsch was, zich thans in een Roomschc stich ting bevindt en een kindje, dat rij 't levenslicht schonk, eveneens. Het andere meisje viel in handen van lieaen, die spelen met lichamen en zie len. Zij maakte een ernstige ziekte door en is nu dienstmeisje. Van haar "heb 'ik een brief, die ik u eens zal voorlezen. Hoor wat het negentienjarige slacht offer van Holz schrijft, nadat zij door ons een tijdlang in een onzer inrichtingen was verpleegd geworden en daarna in een dienst geplaatst. Haar brief is gead resseerd aan den leider der Middernacht zending te R„ die haar zaak behandelde. „Mijnheer, nu alles achter den rug is, zie ik eerst, hoe dicht ik aan den rand van den afgrond heb gestaan. Ik heb nooit kunnen gelooven, dat er zulke slechte menschen op 'de wereld waren. 'i S^W'fMIïlfUM (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1