Laatste BerisMen. 4* ,,In Memoriam" van wijlen Ds Wielenga moost worden uitgesteld. Wrj zullen ons niet begeven in e>en vergelij king wat de cijfers betreft van de vermeer dering en vermindering van het aantal pre dikanten, e.d. met flo opgaven, die som mige bladen reeds op Oudejaarsavond gaven, voorzoover wij H kunnen beoordeelen zijn de opgaven in dit Jaarboek juist, al komen er nog enkele kleine vergissingen in voor; doch wij verwachten, dat die in het volgende Jaarboek wel zullen hersteld worden. Wü vermelden alleen, dat volgens het Jaar boek hot aantal leden der Geref. Kerken van 518909 klom tot 53G280 en dat der belij dende leden van 2-10116 tot 248592. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Oostkapelle tegen 1 Mei a.s., mej. J. C. Wiersinga te Domburg. S a 1 a r i s r e g e 1 i n g Kweek- 3choolleeraren. Vrijdag is de sa larisregeling voor de kweekscholen ge komen. Het salaris van den directeur is f5200; na twee, vier, zes en acht dienst jaren telkens te verhoogen met, f200. Is de directeur niet in het bezit van vol doende uevoegdheid, dan wordt de jaar wedde met. f 500 verminderd. Dit geschiedt niet, indien hij onderwijs geeft in de op voedkunde. De jaarwedde der leeraren' bomt overeen met de jaarwedde der leeraren van de H. B. S. met 5-jarigen cursus, indien zij ten minste de noodige bevoegdheid bezitten, zoo niet, dan wordt de wedde met 15 pet. verminderd. Voor den leeraar, die opvoedkunde onderwijst, heeft geen vermindering plaats. („Ctr.") Van diamantbewerker tot doctor. Vrijdagmiddag heeft, nadat in de Aula der Universiteit dhr A. Abas zijn Fransche proefschrift met stellingen over experimenteele phonetiek verdedigd had, zijn promotie tot doktor in de letteren en wijsbegeerte plaats gevonden. De promo tor, prof. Salverda de Grave, wees er in zijn toespraak tot den jongen doktor op,, hoe deze met bijzondere maatschappelijke moeilijkheden te kampen had gehad om den doktorsgraad te behalen. Hij sprak de hoop uit, dat dr Abas volledige vol doening moge vinden van zijn toetreden tot de wetenschap, waarnaar hij zoozeer gehaakt had. Aldus sprekende doelde de hoogleeraar op liet zeker ongewone feit, dat dhr. A. zich in den tijd van acht jaren van eenvoudig diamantbewerker tot deze wetenschappelijke hoogte heeft op gewerkt. Ongelukken. Donderdag is in de Hoofdvaart te Hoofddorp het lijk ee-ner vrouw drijvend gevonden. Het bleek de 35-jarige echtgenooto van den heer B- te zijn, die door tot heden onbekende oor zaak in de nabijheid van haar woning aldaar to water moet zijn geraakt. Ta Weert is een 1 Va-jarig kind van den land bouwer S- in oen tobbe water gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag reed 'een auto de Waalkade te Nijmegen af. De auto had een tamelijk groote vaart en schoot vermoedelijk tengevolge van het weigeren der stuurinrichting1, van de zes meter hooge kade wel een achttal meters ver do Waal in, en zonk onmid dellijk. Van de inzittenden verdronken do eigenaar, die tevens chauffeurde, de heer O., uit Nijmegen, diens echtgeno-ote en zijn 11-jarig dochtertje. Een ander doch tertje, een meisje van 8 jaar-, wist zich nog uit het voertuig te werken en werd door een schipper gered. Dit tragische ongeluk heeft Zaterdagavond nog een na sleep geliad. Omstreeks elf uur is, pre cies op de plaats waar de a.uto te water is gereden, een jonge vrouw in de Waal gesprongen. Zij- werd in bewustelo-ozen toestand opgehaald en bleek te zijn oen vroegere dienstbode van het echtpaar O. Deze gebeurtenis heeft een nieuw Jicht op het ongeluk geworpen, waaromtrent vele* niet te controleeren verhalen de ïonde doen. Zeker is, dat aan dit ongeluk een geheimzinnige geschiedenis verbon den is, welke door den dood van den heer 0. wel nooit zal worden opgelost. (Crt) vTe Maastricht in gisternacht 'n auto, waar in 2 personen gezeten waren, tegen een muur aangereden. Een hunner, de slager S., werd daarbij ernstig gewond aan den hals en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De ander bleef onge deerd. Te Nieuwkuik heeft een nood lottig ongeluk plaats gehad. De 16-jarige v. E. kwam bij zijn buurman V- een riek leenen, die in de schuur lag. T-oen hij de riek wilde nemen, greep zijn hand pér ongeluk een geladen geweer, dat ernaast stond en waarvan de lading V- in de horst trof, zoodat hij dood 'ineenzakte. De jongen viel van schrik bewusteloos neer. V. laat 6 kinderen achter. Zijn vrouw was eenige jaren geleden gestor ven. Te Boxtel is de koster v. d. B., die de vorige week zijn 40-jarig jubilé <ds zoodanig vierde, in een sloot geraakt en verdronken. Te Vlijmen is mej'. v. P door het openkrabben van een puistje aan bloedvergiftiging overleden. Het ongeluk te Giessen- Nieuwkerk. Nader wordt gemeld, dat de auto van de firma Rietveld uit Den Haag Donderdagavond van Noordeloos naar Giessendam was gekomen om passa giers kerkgangers naar de Christ. Geref. Kerk af te halen. Te circa-half tien moet bij de z.g. „Kale hoeve" te Giessen-Oud- kerk de auto in een sloot gereden zijn. He Dus met ruim 20 passagiers sloeg tweemaal over den kop. De inzittenden sloegen de ruiten stuk en werden zoo naar buiten geholpen. De bejaarde II. Huisman uit Giessen-Nieuwkerk is, zooals wij reeds meldden, des nachts aan de j gevolgen overleden. Hij had een lioofd- j wonde bekomen en veel water naar bin nen gekregen. Een andere passagier uit Goudriaan brak enkele ribben. Tal van de overige inzittenden bekwamen lichte J verwondingen. Hot voertuig is totaal ver- j nield. Auto van den dijk. Vrijdagmor gen reed de chauffeur v. Dj. per auto van Vlaardingen in de richting Schiedam. Onder Vlaardingen wilde hij uitwijken voor een paar auto's, toen hij door de gladheid van den dijk reed. Hij trachtte den wagen nog to keeren, hetgeen niet gelukte. De auto sloeg eenige malen over den kop en kwam met den chauffeur in de naast den dijk gelegen vliet terecht. Door voorbijgangers werd v. D. oogen- blikkclijk uit zijn benarde positie bevrijd. Met een nat pak en wat lichte kneuzingen -kwam hij er af. Die auto is gedeeltelijk vernield. De h i k-z i e k t e. Ook te Deventer doet zich een geval van de gevreesde hikziekte voor. Eenige verbetering in den toestand is ingetreden. De moord te Amster dam. Van niet geringe waarde blijken ge weest te zijn de verklaringen van de betonwerkers, die indertijd bij don bouw der pereeelen Overtoom 23 en 25 zijn werkzaam geweest. De opsporing dezer werklieden was niet gemakkelijk. Het naar hen via de rijksverzekeringsbank ingestelde onderzoek leverde geen re sultaat op, omdat de loonlijsten waarop de namen dezer werklieden moesten voorkomen en welke men onder berusting der bank veronderstelde, reeds vernietigd waren. Daarbij kwam nog, dat de thans zich in arrest bevindende ver dachte v. M. als aannemer zelf den bouw der genoemde pereeelen aan den Overtoom heeft geleid en uitgevoerd en zijn administratie ook weinig licht ver schafte. ,.r De verklaringen van de arbeiders ko men hierop neer: De pereeelen 2325 aan den Overtoom werden opgetrokken en afgewerkt onder leiding van den heer Muijlwijk. Die 'gara ge zou worden verbouwd tot zeepfabriek, de kranen in den achtersten muur waren reeds aangebracht; daaronder zouden dan de kuipen worden geplaatst, in een bepaald stadium van de zeepbereiding noodig. Eenige arbeiders van Muijlwijk hadden dat werk aangenomen, en hun patroon stelde hen in de gelegenheid liet zoo gauw mogelijk af te maken. In den namiddag van den 22sten Oc tober 1915, toen beide werklieden naar huis zouden gaan, gaf M. hun opdracht 's avonds voor het afdekken van het achterste gedeelte van den vloer, d.i. aan den buitenmuur waar twee groote „putten" moesten komen, voor den wa terafvoer, terug te komen. Dat deden ze, zij waren omstreeks acht uur, half negen weer in de garago en vonden, aan het nog niet gevloerde ge deelte van de werkplaats, den heer Muijl wijk reeds aan het metselen. Hij deed zeer geagiteerd, had een linnen lap om een zijner handen en zei, op de vraag van een der twee werklieden waarom dat was: dat liij de hand had gekneld. Hij metselde aan een klein bakst ecu en muurtje, dat reeds bijna gereed was toen de arbeiders verschenen, althans reeds geheel uitstak boven de gestorte aarde en puin. Het werd opgetrokken in den grond naast een ijzeren loozingsbuis. De heer M. werkte in zijn hemdsmouwen, de man chetten vielen hem soms tot over de han den. De ruimte naast dat muurtje was opgevuld met puin en zand, zoodat de werklieden, zonder het minste vermoe den, onder toezicht van en, met zijn assistentie, den betonnen plaat hebben gegoten waarin liet afvoerrooster werd aangebracht. Blijkbaar was de bedoeling van het metselen van het muurtje van nauwelijks een halven meter lang en hoog, om te voorkomen dat later, bij eventueele reparaties aan de waterloo- zing zou worden gegraven op de plaats waar de kist stond; bij het stuiten op een muur is het in reparatie gevallen niet de gewoonte verder te gaan. Het muurtje, dat buiten d i t doel tot niets diende doch de kist met haar in houd „beschermde", bleek, toen vak- menschen het thans beschouwden, bui tengewoon haastig' te zijn gemetseld, het was niet behoorlijk gecementeerd. "Ook de betonplaat, op die plaats gelegd, ver toont de sporen van buitengewoon ge haast werk. Dit is daaraan te wijten dat M. de menschen zoo haastte, en de grond onder den steen niet voldoende was gladgestreken. Nadat alles na „hoog stens twee uur arbeid, gereed was, heeft M. de werklieden uitgelaten. Van de verdwijning van den commis sionair Busch was toen nog niets he kend. Een der beide bouwvakarbeiders, in den loop der daarop volgende week van de verdwijning hebbende gelezen, heeft voor den rechter-commissaris ver klaard daarna in perceel Overtoom 25 tot zijn makker te Jiebben gezegd1„Stel nu eens dat Busch daar onder ligt!" Daarbij wijzende op de plek die zij dien Vrijdagavond hadden „gedicht". Over den aangehoudene v. M. wordt nog gemeld: I Nadat hij het perceel aan den Over toom wegens financieele moeilijkheden had verlaten, is hij het eerst naar het plaatsje Egmond gegaan. Geldzorgen ble ven hem daar achtervolgen en zijn. schul den waren er tot een bedrag van om streeks f3400 opgcloopen. v. M.'s po sitie in het dorpje, waar iedereen na tuurlijk iedereen kent, was er een buiten gewoon moeilijke geworden. De vader zijner echtgenoote een welgesteld Noord- Hollandscli landbouwer, die zijn schoon zoon reeds eerder met een belangrijk be drag had bijgesprongen, was niet onmid dellijk bqreid ook deze schulden weer te betalen, waarop de broer van zijn vrouw aanbood een in het bezit van zijn zwager zijnd ameublement als onderpand te aanvaarden voor een leening van f 1600.' De broer van v. M.'s vrouw, zijn zwager kennende, verklaarde zich pas bereid het geld 'te geven, wanneer hij de meubelen zou nebben opgeladen. Per auto ging men naar Egmond; v. M. zat naast zijn chauffeerende zwager. Naar mate men het dorpje meer naderde, legde v. M. een toenemende zenuwach tigheid aan den dag. Van de plaats naast het stuur begaf hij zich zelfs achter in de auto. Het opladen der meubelen was in Egmond niet onopgemerkt gebleven; van alle kanten Hepen de dorpelingen, die van v. M. geld te vorderen hadden, te hoop en toen men weer wilde ver trekken konden de crediteuren zich niet meer bedwingen, deden de auto stoppen, sleepten v. M. er als het ware uit en dienden hem een duchtig pak lammeling toe. v. M. schreeuwde zijn crediteuren toe: „Jelui kunt me doodslaan, ik heb tocli niets meer". Zijn zwager had den woedenden menschen intusschen aan het verstand weten te brengen, dat hij f 1600 ter beschikking zou stellen om de schul den af te doen, waarop aan v. M. toch aftocht werd verleend. Het gezin kon in Egmond niet langer blijven en vrouw en kinderen namen liun intrek in de royale huizinge barer ouders te Purmerend. Eerst later zou v. M. zich daar bij zijn gezin voegen. Na dien vervoegde v. M. zich opnieuw herhaalde malen bij zijn schoonvader om geld. Het is bekend, dat deze v. M. nooit alleen wilde ontvangen. Wanneer hij met v. M. sprak was daar steeds een zijner vertrouwdste arbeiders als derde hij aan wezig. D-e verslagene Busch kwam in dien tijd ook eenmaal naar Purmerend om bij v. M.'s schoonvader te zijnen gunste te spreken. Toen v. M.'s schoonvader do-or de ern stige ziekte was overvallen, welke het ergste voor den bejaarden man deed vreezen, gaf hij v. M. te kennen een streep te willen halen door zijn vorde ring op hem van f73000, welk bedrag als derde en vierde hypotheek op het huis aau den Overtoom was verstrekt, mits v. M. een bedrag van f 25000 kon fourneeren. v. M. zeide hiertoe in staat te zijn, doch betaalde ten slotte maar f 15.000 en teekende een nieuwe schuld bekentenis van f 10.000. Nadat v. M.'s schoonvader was overleden nam ook hij zijn intrek in het huis van zijn schoon moeder, een groote, witte villa gelegen in den Purmer, tusschen 'Edam en Pur merend, indertijd door v. M. voor reke ning zijner schoonouders daar gebouwd, v. M. had al spoedig oneenigheid met de oude arbeiders der familie. Dieze trokken weg en gingen bij den zoon van hun vroegeren patroon in dienst, zoodat v. M. met zijn gezin en schoonmoeder als eenig bewoner op de villa achterbleef. Hij woonde nu 'n paar jaar in Purmerend en bleef voor de bewoners eigenlijk een vreemdeling. Men wist, dat v. M. steeds zwaar ten laste van zijn schoonouders was gekomen, dat hij nog geheel op- hun kosten leefde. Zijn schoonmoeder had er ook geen geheim van gemaakt, dat zij v. M. weinig sympathiek vond, ja, dat zij zelfs hang voor hem was en de vrouw- verliet ten slotte ook Purmerend om zich metterwoon in Baarn te gaan vestigen. In die dagen deed v. M. in Purmerend van zich spreken door een advertentie* in het plaatselijk blad, waar hij mededeel de enkele dagen op bepaalde uren in een café zitting te zullen houden voor ieder, die naar aanleiding der van hem loo- pende praatjes daar iets 'meer van wil de weten. Met de politie van Purmerend is v. M. den eersten tijd niet in aanraking ge komen. Nadat zijn schoonmoeder was verhuisd diende deze eens een aanklacht wegens oplichting tegen hem in, welke later echter weer werd ingetrokken. Eenige maanden geleden evenwel had de politie te Purmerend' opdracht v. M. te hooren in een andere zaak dan waarvoor hij nu is aangehouden en welke zaak nog steeds in onderzoek is. Toen v. M. vori- gen Zaterdag een verzoek der politie te Purmerend ontving om zich op liet bu reau te vervoegen is hij blijkbaar in de veronderstelling geweest) dat het we derom deze zaak betrof. Volmaakt kalm kwam hij zich ten minste ten bureele vervoegen, doch verschoot hevjg, toen een tweetal onbekenden de uit Am sterdam overgekomen rechercheurs zeiden hem te moeten 'fouilleeren. Zijn verschrikte vraag was, wat dat te beiee- kenen had en zijn ontsteltenis nam toe, toen men hem zeide, dat hij naar Am sterdam zou worden overgebracht. Naar wij nog hoorden moet v. M.'s gezin den laatsten tijd onder benarde omstandighe den op de groote, witte villa huizen; dit deerde v. M. blijkbaar maar weinig, want in bepaalde café's van Purmerend maakte hij groote verteringen voor eten en drinken. De laatste maanden was v. M. bij een broeder van zijn vrouw, wonende in' den IJpolder onder Am sterdam werkzaam, en verdiende daar een behoorlijk weekloon, waarvan echter slechts weinig aan zijn gezin ten goede kwam. Brandstichting in DenHaag- In een pension in de Ajnalia van Solms- straat te Den Haag werd Vrijdagavond omstreeks 8 uur doo-r een Indische fa milie, daar a's pensiongasten vertoevend, thuiskomend brand ontdekt. Dp vlammen kwamen uit de keuken, die echter ,o-p slot bleek te zijn. De pensionhoudster, een 40-jarige weduwe, was afwezig. Toen men de keukendeur met -een toevallig passenden sleutel opende, bleek het vuur het houtwerk reeds te hebben aangetast. Daar men in de keuken bussen met petro leum aantrof, en hout en turf in petro leum gedrenkt, dacht men dadelijk aan brandstichting cn waarschuwde de politie. Inmiddels hadden de pensiongasten het vuur reeds weten te dooven, zoodat do aangerichte schade niet groot was. De politic en de officier van justitie verschenen spoedig ter plaatse en stelden een nader onderzoek in. Niet alleen in de keuken, cok op andere plaatsen wer den bussen, met petroleum gevuld, aan getroffen, zoodat het opzet tot brand stichting wel duidelijk aanwezig was. Tegen 11 uur 's avonds kwam einde lijk de pensionhoudster aanzetten, die heel Verbaasd deed, to-en zij hoorde, wat er voorgevallen was. De politie meendo ech ter voldoende termen aanwezig te ach ten, om haar aan 'te houden en deed haar overbrengen naar het bureau. Hier hamen d-e autoriteiten haar een langdurig scher pverhoor af, mot het resultaat, dat zij in den nacht ten slotte bekende, den brand gesticht te hebben. Zij had aldus -gehandeld omdat ziji in financieele moei lijkheden verkeerde. Die inboedel was niet hoog verzekerd, tra wijl het huis niet haar eigendom was. Zij' wordt thans in ver zekerde bewaring gehouden. (Grt.) D'iefstal? In het gebouw „De Vriendschap" te Dordrecht waar op- Vrij dagen de korenbeurs wordt gehouden, vermiste Vrijdagmorgen een handelaar een portefeuille inhoudende geldswaarden tot een bedrag van f 600, welke hem op de beurs zou ontstolen zijn. Op ini tiatief van den houder van het lokaal werd onmiddellijk de deur gesloten en de politie gewaarschuwd. Dieze heeft toen alle aanwezigen, ten getale van onge veer 300 gefouilleerd-. Er werd echter niets gevonden. Brandstichting. Diezer dagen heeft er onder Oud-Gastel brand gewosd in een woning. Het huis brandde voor een groot gedeelte uit, terwijl ook de meeste huisraad- verloren ging1. Bij de blussching bleek, dat de bewoners, zekere O. en zijn echtgenoote, afwezig waren. Verdachte omstandigheden gaven den veldwachter aanleiding het echtpaar in verhoor te nemen, waarbij bïeek dat brandstichting de oorzaak was. Beiden zijn gevankelijk naar Breda overgebracht. Dierenkwelling. Zaterdag is te Deventer weder een ernstig geval van dierenkwelling aan den dag gekomen. Er "kwam aan het station een veewagen aan uit Leeuwarden, niet minder dan 34 kalveren bevattende, waarvan er een doodgetrapt was, terwijl twee zoodanig waren gekwetst, dat zij moesten worden afgemaakt. D;e politie maakte proces-viy- baal op. Aangehouden. Te Esschen (B.) is een net gekleed heer gearresteerd! die van de Hollandsche grens kwam om daar den vroegtrein naar Antwerpen te nemen. Zijn vreemde doen was den gendarmen een aanleiding om hem aan te houden. Bij- fouilleering vond men op hem een gouden ketting, waarvan hij niet terstond een aanneembare her komst wist te noemen. Na onderzoek meent men "to moeten aannemen, dat rlje ketting afkomstig is van diefstal, ge pleegd bij braak, ten nad-eele van P. v. A. te Roosendaal. Waar in den nacht te voren was ingebroken en behalve de ketting ook eenig geld vermist werd. De man is voorloopig naar Antwerpen over gebracht en daar in verzekerde bewaring gesteld. Mislukte treinaanslag. On bekenden hebben gepoogd de spoorbrug bij Slivonitza, op de spoorlijn Sofia Taribrod, in de lucht te doen vliegen. Drie springpatronen ontploften slechts en veroorzaakten slecnts onbeduidende scha de. D'e treinverbinding werd niet onder broken. De aanslag was, naar het schijnt gericht tegen den sneltrein, die de brug 10 minuten te voren ongehinderd gepas seerd was. Het vreemde winterweer. Het „Berl. Tagebl.' wijst er op, dat terwijl uit Stockholm wordt gemeld, dat er se dert 1785 niet zoo'n warme December maand in Zweden is voorgekomen en ter wijl ook het weer in Duitschland voor den tijd van het jaar buitengewoon mild is, in Italië zeer hevige koude heerscht,, terwijl ook in Arabië de temperatuur buitengewoon laag is. Een eigenaardig geval heeft zich dezer dagen te Hamburg voor gedaan. D-e eigenaar van een huis werd door dj woningcommissie verplicht den consul-generaal van de Russische sov jetrepubliek als huurder in zijn huis op te nemen tegen vergoeding van 60 pet. van de vredeshuur. Hiertegen verzette zich niet alleen de huiseigenaar, maar tevens de overige huurders van dat huis. De zaak werd ten slotte voor de huur- commissie gebracht, die den huiseigenaar in het gelijk stelde. Dieze commissie stelt zich op het standpunt, dat de Hamburg- sche staat verlpicht is, den vc rtegenwoor- digers van vreemde staten een woning aan te wijzen, doch geenszins ten laste van de inwoners. Die staat zal ,öus ver plicht zijn, een staatsgebouw ter be schikking van den consul-generaal te stel len, of ergens een woning zonder eenigen dwang voor dat doel te huren. Hoeveel kaas er gegeton Wordt. Hoe groot de hoeveelheid kaas is, die de menschheid naar binnen weet te werken, weten wij ook niet. Maar eenig idee ervan krijgt men toch wel, als men verneemt, dat op de Kaasmarkt te Alkmaar in 1924 niet minder dan 6.700.000 K-G. kaas is aangevoerd, wat 500.000 K.G. meer was dan in het daar aan voorafgaande jaar. Een pieuze demonstratie! Het gebeurde te Gonstantinopel. Een mu zelman, die 'van een minaret de geloo- vigen tot gebed had opgewekt, wandeldo met langzamen trad in gedachten verzon ken naar zijn woningterug, toen hem met grooten eerbied een onbekende na derde, die de hand van den Turk greep en volgens Oostersch gebruik kustte. Het is een daad van piëteit, de hand te kussen van een man als gij, zeide de vreemdeling plechtig en verwijderde zich De Turk was zijn horloge en ketting kwijt. Totkio opnieuw geteisterd- Vrijdagavond brak te Tokio in de voor stad Asakoesa een hevige brand uit, die 285 huizen in de asch lego e en 1200 personen dakloos maakte. Velen werden gewond, maar gelukkig niemand gedood Het blusschen van den brand, die door een hevig-en wind werd aangewakkerd, lev-erde wegens de nauwe straten van de wijk zeer v-eel moeilijkheden, op aan de 'brandweer, die tevens gebrek aan water kreeg, zoodat een oogenblik heel de stad gevaar liep. De plaatselijke pel's vestigt de aandacht o-p de vele groote branden, die den laatsten tijd te Tokio voorkwamen, terwijl de brandweer onvoldoende wordt geacht. Het ko-ude winterweer maakt het lot van de talrijke dakloozen nog har der. (Grt.) AMSTERDAM. V. D. De gearresteerde v. Muyhvijk heeft bekend, in 1915 den «noord op den koopman Busch gepleegd te hebben. ROTTERDAM, 19 Jan. '25. Graanmarkt. Tarwe met ruim aan bod in de afwijkende kwaliteit prijshou dend verkocht, overigens maar flauw, onveranderd gestemd, naar kwaliteit van 1116 gid., extra puike daarboven. Rog ge vaster gestemd f 14—f 14.50, gerst (chcvallier) f 15f 15.50, haver met ruim aanbod 'lager f 10f 12.25, kleine groene erwten in de beste kwaliteit onveran derd, overigens maar tnoeilijk te ver- koopen f 13f 17, kroonerwten lager f 14 f 17, schokkers onveranderd f 15.20, bruine boonen prijshoudend f 16.25, naar kwaliteit, ailes per 100 K.G. ROTTERDAM. V. D. Door de Rotter- damsche rechtbank is een smokkelhandel in suiker ontdekt. De N. V. 'Wilhelmina vervoerde suiker uit Hamburg via Rotter dam naai; Cleef, waarvoor, omdat het transito-handel is, geen accijns betaald moet worden. Onder douane-toezicht werd Re suiker uit het zeeschip in een motor boot overgeladen, waarna de luiken wer den gesloten en verzegeld. Het is echter gebleken, dat men eenmaal buiten Rot terdam zijnde, op listige wijze de luiken wist te openen, zonder de zegels te ver breken. Er werden dan verscheidene ba len suiker uitgeladen en evenveel balen zout ingeladen. Op deze wijze zijn in to taal 4000 balen suiker in den smokkel handel gebracht. Aangezien de accijns f 27 per baal bedraagt, is het Rijk voor f 108.000 benadeeld. Aan de praktijken d-er N. V. Wilhelmina is nu een einde gekomen. ROTTERDAM. V. D. Zaterdagavond is een Fransch stoomschip bij het licht schip Maas in aanvaring geweest met het "stoomschip S. M. A. 6. De voorsteven van het eerste stoomschip is ingedrukt en er ontstond een groot gat aan stuur boordzijde. Twee matrozen werden ge wond en bij aankomst in Rotterdam in het ziekenhuis verder behandeld. DE BILT. V. D. Door het Kon. Ned. Met. Instituut is gistermiddag een vrij sterke aardbeving geregistreerd. De afstand wordt geschat op 8500 K.M. De oorsprong is waarschijnlijk in Japan gelegen. DEN HAAG. V. D. Zaterdagavond is de 82-jarige W. S. te water geraakt en ver dronken. BEILEN. V. D. Zaterdagavond reed de arbeider S. met een tractor op den straat weg. Door liet gewicht der machine ver schoof de wegberm en reed de tractor de sloot in. S. werd meegesleept en in de modder gedrukt. Hij vond den dood door verstikking. S. was 35 jaar oud en gehuwd. LONDEN. V. D. Defectieven hebben een complot ontdekt, dat ten doel had de slagschepen en onderzeeërs van Enge land in de lucht te doen vliegen. Reeds zijn 1 dame en 5 heeren gearresteerd. MIDDELBURG. Door de po-litie alhier zijn, nadat -aangifte was ingekomen van diefstal van drie rijWielen, deze opge spoord en zijn aangehouden "H., varens gezel to Ve-ere en Kkoopman te Koud-e- kerke. Beiden worden verdacht meer van j het verdwijnen der karretjes af te weten, j en zijn heden voor de justitie geleid en naar het huis van bewaring overgebracht. Wisselkeer» e«. i Amsterdam, 19 Jan. 3 u. Berlijn 58.95—59.— Brussel '124812-51. r Parijs 13.43—13.45. Londen 11.85—11.85Vk- Dpi!ar 2-47Vs—2.47'Vb.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3