Bit Se Pfoviasle. Krtmenws. ÏMsrwtfs. Wetensetop es Krast. leciitszata. gen, aan den tooneelspeler Louis Bouw meester een jaargeld, groot f 4000, toe te kennen. De regeering berichtte dat zij bereid is zelfstandig aan Bouwmeester een rijkssubsidie te verleenen. Men vraagt ach onwillekeurig bij het lezen van zulk een bericht af: waar moet) dat heen met en waar is het einde van dergelijke subsidies? Het onbillijkste is wel, dat voor derge lijke subsidies de publieke kas, die door alle belastingbetalers gevuld wordt, ook door hen, die principieele bezwaren tegen het tooneel in zijn tegenwoordigen vorm hebben, wordt aangesproken. Wanneer dergelijke kunstenaars dan niet genoeg weten te sparen, om een onbezorgden ouden dag te hebben, den dan de kunst liefhebbers een fonds vormen, waaruit dergelijke subsidies worden betaald. Maar waarom nu de publieke kas hiervoor wordt aangesproken, zal wel niemand met klemmende argumenten kunnen aantoo- nen, vooral in onzen tijd, waarin be zuiniging meer 'dan ooit noodig is. Electrische spoorwegverbin dingen Amsterda mDi e n H a a g— Rotterdam. Naar het „Dgbl. van Rotterdam" zegt uit bevoegde bron te vernemen, rekent de directie der Nederl. Spoorwegen er op, m'eit 1 Juni 1927 het electrische spoorweg verkeer op de lijn AmsterdamDen Haag Rotterdam in vollen omvang te ope nen. Op grond van proefnemingen op het traject Den HaagLeiden, dal met den electrischen trein in elf minuten wordt gereden, denkt men de verbinding tus- schen Amsterdam en Rotterdam in één uur tot stand te kunnen brengen. Centrale commissie van ge organiseerd overleg. Gistermorgen had te 's Gravenhag'e on der presidium van Mr S. de Vries Czn. een vergadering plaats van de centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. Na afhandeling van de agenda werd, bij monde van het oudste lid der commissie, den heer Dlestrine, schoolopziener te Den Bosch, den voor zitter aangeboden een photo van de leden der commissie in fraaie lijst, als bewijs van de aangename samenwerking. Deze aanbieding had plaats als gevolg van het feit, dat de commissie waarschijnlijk wel voor het laatst in z'n huidige samen stelling vergaderde, en na de reorga nisatie Mr de Vries wel niet meer als voorzitter zal optreden. f Een vliegmachine voor Bartiméus. Men schrijft uit Zeist: Het is voor een blindeninstituut van det grootste belang, een verzameling' voorwerpen te bezitten, waaraan de leer lingen op verkleinde schaal alles kunnen Waarnemen, wat een gewoon kind met een oogopslag opmerkt. Dit betreft vooral voorwerpen, die door hun afmeting bui ten de waarneming van den blinde val len: boomen, huizen een kasteel, enz. Langzamerhand Heggen we dan ook een heele collectie van dergelijke dingen aan en deze bleef gelukkig door den brand gespaard. Een ding ontbrak ons echter nog en het moeilijkste was, dat het ook niet te koop was: een vliegmachine. Er bleef dus niet anders over dan vragen. We trokken dus de stoute schoenen aan en schreVep aan de Directie van de Fokkerfabriek. Gelukkig behoeven we niet vaak vergeefs te vragen. Weldra ontvin gen vjg, keurig, verpakt, een leuke kleine Fokker C4, geheel compleet. Wat was ons volkje daar blij mee. Hij ging van hand tot hand en van klas tot klas. Aan vra- j gen geen gebrek, soms meer dan we konden beantwoorden. En nu hangt hij aan een touwtje aan het plafond in de lucht, zooals een goede Fokker be taamt Mr H. J. C. A. Keu'chenius. Te Paltenkirchen (Beijeren) is, 70 jaar oud, overleden mr H. J. G. A. Reuche- nius, zoon van wijlen onzen oud-minister mr L. W. O. Keuchenius en broeder van arts E. A. Keuchenius te Schevenin- gen. Niet goedke uring gemeentebe- grooting: Leeuwarden. Gedep. Staten van Friesland hebben goedkeuring onthouden aan de gemeente- begrooting van Leeuwarden voor 1925, op grond, dat de raad niet bereid is te gemoet te komen aan de volgende be swaren tegen die begrooting. a. het zonder noodzaak prijs geven van belangrijke subsidies van het Rijk voor gymnasium en hoogere burger school, door op de wedden van het aan die scholen verbonden personeel geen pensioensbijdragen te verhalen; b. het uittrekken op de begrooting van een be drag van f 18.741 wegens uitkeering aan besturen van Nijverheidsscholen voor uit keering van te weinig genoten salaris over 1920 aan het personeel dier scho len; c. het niet verhalen van een deel der ingevolge de Pensi oenwet 1922 verschuldigde bij- dragen op de ambtenaren, welk verhaal Gedep. Staten met het oog op den financieelen toe stand der gemeente dringend noodig achten, terwijl h.i. hierdoor aan de billijkheid tegenover de ambtena ren niet wordt tekort gedaan daar het Rijk reeds veel verder is gegaan, de salarissen en loonen van het gemeente- personeel allerminst laag zijn, de kosten van levensonderhoud sedert de vaststel ling dier wedden zijn gedaald en de nieu we Pensioenwet voor de ambtenaren aan zienlijke voordeelen heeft gebracht. Het ,ou d-K a m e r 1 i d K o 11 h e k. In „Recht voor Allen" deelt het oud- Kamerlid Kolthek mede, dat hij sinds eenige dagen aan het rechteroog zoo goed als blind is, terwijl het linkeroog steeds zeer zwak was. Hij kan nog wel alleen over straat gaan, maar lezen noch schrijven, zoodat hij alles moet dicteeren. Gelukkig achten de artsen genezing niet uitgesloten. Allerlei. De 150.000e inwoner van Utrecht is gisteren ingeschreven. Dinsdag 20 dezer vergadert het Cen traal Comité van A. R. Kiesvereenigin- gen te Den Haag. Bij Kon. besluit is bepaald, dat een regeling, door een Raad van Arbeid in gevolge art. 50, eerste lid, der .Radenwet vastgesteld, voor ambtenaren en beamb ten van dien Raad niet gunstiger mag zijn dan de dienovereenkomstige rege ling, geldende voor ambtenaren en be ambten, werkzaam bij of onder het Dep. van Alg. Bestuur, welks hoofd met de uitvoering der Radenwet is belast. De o.©ster teeltMen schrijft uit Zeeland aan de N.R.O.; Onder de visscherijbedrij'ven heeft de kunstmatige oesterteelt in de Zeeuwsche Stroomen sedert de laatste halve eeuw de voornaamste plaats weten te verove ren en geen wonder dus, dat het wel en wee van dit bedrijf steeds de grootste aan dacht trekt, omdat er zooveel belangen van grooteren en kleineren biji betrokken zijn. Indien in het najaar de campagne begint, treedt onmiddellijk de financiëele kwes tie op den voorgrond: oesters zijn nu eenmaal een lucratief consumptiemiddel en dit tot afname te dwingen behoort tot de onmogelijkheden. Na den oorlog is men met angst gaan afvragen of bij- de misère, die alommo was ontstaan, het oesterverbruik niet zou dalen tot een minimum, waardoor het Zeeuwsch bedrijf in een moeilijken toestand zou komen. Gelukkig is dit niet bewaarheid, 'zeer langzaam herstelde zich het bedrijf, wat de handel aangaat en oo'k thans wordt gezegd, dat de uitkomsten van dien aard zijn gedurende het thans loopende sei zoen, 'dat men zeer dankbaar mag zijn. Enorme voorraden oesters zijn er niet voorhanden, de prijzen goed, de afname beduidend,' zoodat alles samenwerkt om goede resultaten te verkrijgen, al zijn het voorloopig nog geen gouden bergen. Er is nog geen winter geweest, zoodat men in dit opzicht in het bedrijf ook nog niet den minsten tegenstand heeft gehad. De electrische bemaling. Maandag had de officiëele opening plaats van de electrische bemaling van het wa terschap Biervliet. Het gemaal is geconstrueerd voor een water-verzet van 90 M3 per minuut Jegen een opvoerhoogte van 2 Meter van bin- nenwaterspiegel tot buitenwaterspiegel. De pomp kan echter ook tegen de hoogste opvoerhoogte van 2V2 M'- werken, waarbij evenwel minder water wordt uitgeslagen. De aan- en afvoer van het water geschiedt door gegoten ijzeren pijpleidingen van 900 m.M middellijn en totaal 27 meter lengte. De pomp is direct gekoppeld aan een 85 P.K. draaistroommotor. Voor het aan zuigen der pomp is een electrisch ge dreven vacuumpomp opgesteld, welke de pomp in ongeveer 5 minuten aanzuigt. Bij de proefmaling in tegenwoordigheid van het bestuur en den ingenieur Van Gruyningen werd bij een opvoer van 0-71 M- 161 M3 per minuut uitgemalen met een krachtverbruik van 54 K-W-U- Middelburg. Tegen zekeren K- alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens open bare schennis der eerbaarheid. Aan het huis „de Steenrotse" op de Dwarskade wapperde gisteren de Prinsen vlag, gebruikt bij bet openluchtspel. En zij, die uitgenoodigd waren tegen half drie aanwezig te zijn vonden in 't gebouw nog vele der andere vlaggen van het spel, alsmede de teekeningen, door den heer Frits Lensvelt, den leider van het openluchtspel geteekend voor een boek dat verder zal bevatten den tekst van de door Dr P. O. Boutens vervaardigde reien voor het spel. Aan de uitnoodiging tegenwoordig te zïjin bij de opening hadden velen voldaan, o.a. merkten wij op den Commissaris der Koningin, den burgemeester van Mid delburg, leden van het hoofdcomité, enkele der hoofdpersonen uit het open luchtspel, de meesten met hunne dames In de beneden voorzaal werden deze ge- noodigden door den heer Frits Lensvelt mette namens zijn vrouw en den heer Peppelman van Kampen, den bewoner van de Steenrotse, verwelkomd. De Commissaris der Koningin zeide om twee redenen gaarne te voldoen aan het verzoek deze tentoonstelling te ope nen. Ten eerste, omdat dit een bij uitstek gunstige gelegenheid is om aan bet com. groote en warme hulde te brengen voor de lofwaardige wijze waarop het een stuk historie heeft doen naar voren komen. Het openluchtspel was de voornaamste aanleiding tot het jongste Koninklijk be zoek aan Zeeland. Het heeft een onuit- wischbaren indruk gemaakt op allen, die het zagen opvoeren, ook op H.M. de Ko ningin, die daarvan bij' herhaling heeft blijk gegeven. 1 Zonder afbreuk te willen doen aan hetgeen andere oomitéleden hebben ge daan, wil spr. er op wijzen hoe bij alles de heer Ilioolen op den voorgrond is ge- tieden. Maanden en maanden van den vroegen ochtend tot in den nacht was heel zijn ziel bij het openluchtspel. Spr. brengt ook dank aan de medespelers. Een tweede reden is, dat hij van harte toejuichte, dat een blijvend aandenken staat te verschijnen. Bij ontstentenis van den voorzitter van het comité, mr J. H. van Bel, nam ver volgens de heer mr A- A- de Veer het woord om ten eerste den commissaris der Koningin dank te brengen voor diens woorden aan het adres van het comité en voor zijn aanwezigheid bij de opening oezer tentoonstelling. Ten tweede wil spr. hulde brengen aan den heer Lensvelt als ontwerper van het. idee. Ten derde acht spr. deze opening een gelukkige aanleiding 0111 nog eens bijeen te zijn. Na het feest kwam het comité met meer bij elkander. Er was geen 'dividend te verdeelen. Alle krachten zijn ingespannen en dan wil ook spr. afzonderlijk den heer' Ilioolen noemen, die niet alleen zijn werkkracht, maar ook zijn gezin, zijn kantoor gaf. Namens het comité biedt spr. den heer Ilioolen het eerste exemplaar van het boekwerk op Japansch papier en in perkamenten band aan. (Al leen de band kon worden overgereikt, daar het boek nog moet worden gedrukt.) Nadat de heer Lensvelt nog het woord had gevoerd, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te bezichtigen en reeds menige bestelling op het (boek werd gedaan. Kloetinge. De wijkzuster ontving ten behoeve der wijkverpleging met dank een gift van f 5 voor verleende hulp. Wolphaartsdijk. Woensdagavond trad in de Geref. kerk alhier op de heer Mr J. W. Goedbloed om een spreekbeurt te vervul len in het belang van de Vrije Universiteit. Hij had tot onderwerp gekozen: „De ge schiedenis en de taak der Vrije Universi teit". De vergadering werd geopend door ds Lanting. Na een kort openingswoord gaf deze het woord aan den spreker. Deze liet uitkomen, hoe de geschiedenis der Universiteit ten nauwste samenhangt met de geschiedenis van ons Gerefor meerd volksdeel. In het kort wees hij op de drie richtingen, die in den loop der eeuwen op den voorgrond traden, n.l. de Roomsch-Katholieke, de Humanistische en de Gereformeerde. Ook schetste hij den zwaren strijd van mannen als Bil- derdijk, Groen en Da Costa. Bilderdijk voelde reeds duidelijk de behoefte om de jonge mannen wetenschappelijk op te leiden en gaf in 1817 reeds colleges. Na afscheiding en reveil werd hoe langer hoe meer de behoefte gevoeld aan de opleiding van mannen, die op het gebied van kerk, staat en maatschappij de be ginselen van 'Gods woord zouden kun nen uitdragen. Door de wijziging van de Hooger Onderwijswet in 1876 werd de theologische faculteit aan de Rijksuniver siteiten veranderd in ©en faculteit voor godsdienstwetenschappen. In 1878 werd besloten een Vrije Universiteit te stich ten. Dr Kuyper en Mr Rutgers begonnen in stad en land te arbeiden en in Oct- 1880 werd de Vrije Universiteit geopend, waarbij Dr Kuyper de openingsrede uit sprak. De Vrije Universiteit wil de be oefening van alle wetenschappen over eenkomstig de beginselen van Gods woord. Ze wenscht te vormen doktoren, rechters, letterkundigen, die vragen naar Gods wil in al hun arbeid, en die wen- schen te leven naar de beginselen in Gods woord neergelegd. De spreker wekte de .aanwezigen op, de stichting te steunen door gebed, liefde en sympaüiie en ook door hun gaven. Met belangstelling .werd de rede aangehoord en enkele broeders vroegen over een en ander nog nadere toelichting. Nadat ds Lanting den spre ker bedankt had, ging deze voor in dank gebed, nadat gezongen was Ps. 72:11. Een plaatselijk comité voor dit doel werd opgericht, bestaande uit de heeren Goetheer, Balkenende en Katsman. 's-Gravenpolder. Dinsdagavond had de gewone jaarvergadering plaats van de werkmansvereeniging „Helpt Elkander". In 't geheel was ontvangen over 1924 f 637,83. Uitgekeerd aan 18 personen zie kengeld tot een bedrag van f382,50, we gens overlijden 2 maal f20. In 't geheel was er over 1924 een batig saldo van f 158. Gevoegd bij vorige saldo's, maakt het een sommetje van f 1285,13Va- Van de 75 leden waren 24 tegenwoordig. Er werd met alg. stemmen besloten, voortaan 13 weken ziekengeld a f9 per week in het jaar uit te keeren. lerseke. Alhier is gearriveerd het En- gelsche schip „Martha" van Rochester, tot het innemen van een lading- oester schelpen voor Engeland. Veere. Hier is gistermiddag een En- gelsch-^vliegtuig tengevolge van een mo tordefect gedaald. Souburg. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1923 2204 m. en 2152 vr., totaal 4356. Geboren 44 m. en 4il vr.; gevestigd 224 m. en 231 vr.overleden 20 m. en 18 vr.; vertrokken 246 m. en 260 vr. Op 31 Dec. 1924 bestond de bevolking uit: 2206 m. en 2146 vr., totaal 4352. Er werden 35 huwelijken voltrokken. V/issekerke. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1923 1857 m. en 1809 vr., totaal 3666 pers. Geboren werden 45 m., 43 vr., totaal 88. Er vestigden zich 44 m., 36 vt., totaal 80 personen. De bevolking nam dus toe met 168 personen. Er overleden 16 m., 22 vr-, 'totaal 38. Er vertrokken 57 m., 63 vr-, totaal 120. De bevolking verminderde dus met 158 personen. Daar door ging zij in totaal vooruit met 10 en bedroeg op 31 Dec. '24 3676 pers. (M. C.) Poortvliet. Benoemd tot, opzichter bij de waterleidingmaatschappij te Tholen de heer L. Elenbaas alhier. Geref. Kerken. Beroepen te Zweeloo L. E. .Smilde, cand. te Utrecht. Bedankt voor Zuidwolde (Dr.) door II. H. Schoemakcr te Zwartsluis. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Drachten J. L. de Vries te Rijnsburg. Sem, Cham en Jafeth. Het gebouw der eerste 'Ghr. Geref. kerk Chi cago in Amerika werd eerst overgedaan aan de Chicago-Joden zending en kwam dezer dagen door verkoop en koop in handen der Methodist Episcopal African Church. Zoo was het zoo merkt onze Nieuwe Provinciale op eerst Japhet, die de kerk bewoonde, vervolgens Sem, en nu trekt Cham er in. Bij Koninklijk besluit is dr F- van Gheel Gildemeester te Dien Haag benoemd tot ridder in de Orde van den Neder- lanöschen Leeuw. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen rech ten de heeren G. W. A. de Veer en J. J.' Snoep. Voor het examen boekhouden, afge nomen door de vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen 'is te Vlis- singen geslaagd mej. G. H. Kroeze te 't Zand, leerlinge van den heer J. C. Meij- boom te Middelburg. Zonsverduistering en Radio. Ter gelegenheid van de zonsverduiste ring op 24 Januari zijn de Amerikaansche en Engelsche overheden voor de draad- looze telegrafie voornemens samen te werken om verschillende proeven ta nemen, teneinde verdere wetenschappe lijke gegevens te verkrijgen over den in vloed van de zonnestralen op het draad- looze verkeer. De zonsverduistering zal in het Westelijk gedeelte der Vereenigde Staten en op den Atlantischen Oceaan tot tusschen de Shetland en Faroereilan- den te zien zijn. Proefsignalen zullen op 24 Januari door do Engelsche regeerings- stations Leafield en Northeld worden uit gezonden. Een Engelsche expeditie onder leiding van den heer James Worthington, lid van de Kon. Astronomische Vereeni ging zal de zonsverduistering op het Nan- tucket-eiland in Amerika observeeren, waar de zon gedurende ongeveer 85 se conden geheel verduisterd zijn zal. Op het Observatorium te Greenwich zal de verduistering slechts gedeeltelijk kunnen worden waargenomen. 'Vanwege den Grooten Raad voor een veldtocht tegen kanker in het Brit- sche rijk wordt thans aan 1100 genees kunde uitoefenende zendelingen en mis sionarissen van alle gezindten in heel de wereld een vragenlijst toegezonden over bet voorkomen van kanker in hun zen- dingsgebied. Men hoopt op deze wijze kostbare gegevens te kunnen krijgen over het voorkomen van de ziekte op vele bui tenposten van de beschaving. Een treffend voorbeeld van het in stinct van postduiven om hun oude til te kunnen vinden, wordt vermeld in de Enigelsche bladen. Twee zulke duiven wa ren door een houder te Newtonmore In- vernessshire (in het noorden van Schot land) verkocht aan iemand in Essex (zuid oosten van Engeland). Toen de man in Engeland na de duiven een paar dagen in het hok te hebben gehouden, de vo gels losliet, in de verwachting dat zij weer hij hem terug zouden komen, bleek dat zij niet terugkwamen. Vier dagen la ter waren zij te Inverness terug. De reis had hun blijkbaar groote moeite gekost, want zij kwamen in een staat van groote Uitputting in Inverness aan. Die Arrondissementsrechtbank heeft rechtsingang verleend met bevel tof ge vangenhouding van verdachten: tegen M,- van R., 36 jr, viscnleurster te Arne- muiden, thans gedetineerd verdacht van diefstal van plm. 600 gulden, gepleegd te Amemuiden en tegen W- F. K-, 18 jr, boomkweekersknecht te Iloek 'en J. F. van K-, voerman te Terneuzen, beiden respectievelijk verdacht van diefstal en heling gepleegd te Neuzen óp 24 Dec. '24- Strafzaak Dr Lindenbergh. De „Goesche Courant" van gisteren be vatte onderstaand verslag, dat wij ter wille van de belangrijkheid overnemen. Had men ons van de behandeling dezer zaak kennis gegeven, dan hadden ook wij gaarne daarvan verslag ter zitting, op genomen. Onder presidentschap van Mr .J. W- Goedbloed, plaatsvervangend kantonrech ter, waarbij: als ambtenaar van het O-M- fungeerde Mr Wilbrenninck, stond Maan dagmorgen terecht de zich noemende Dr J. Lindenbergh, beklaagd van het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Als eerste getuige werd gehoord De Moor van Kortgene, die verklaarde flat be klaagde hem heeft gemasseerd, bestreken met zalf en bewerkt met ©en inductie-klos. Getuige heeft dadelijk baat van de behan deling ondervonden. Beklaagde zegt dat hij niet bevolen heeft de geleverde medi cijnen te gebruiken, het stond hem vrij, ze in te nemen of niet, bij hem vddedex ze goed, hij gebruikt ze nog steeds, daar hijzelf lijdende is aan rheumaüek. De- doelde Lindenbergh had voor de massage f4 gevraagd, geneeskundig onderzoek ge schiedde gratis. Als getuige-deskundige werd gehoord Dl' II. Snoek, die verklaarde, dat genezing van de ziekte, waaraan getuige lijdende is, door een inductie-klos onmogelijk is. Daar enkele getuigen niet aanwezig zijn werd deze zaak tot over 4 weken uit gesteld. Daarna trad als getuige naar voren mej. Traas van Heinkenszand. Getuige had in de courant gelezen en van verschil lende personen gehoord, dat in Goes zich, een nieuwe dokter had gevestigd, Waarbij verschillende personen baat hadden ge vonden. Zij is daarop naar beklaagde toegegaan, maar deze had het te druk om haar dadelijk te helpen. Hij' zou wei bij haar aan huis komen. In den loop va* dezelfde week is hij de behandeling be gonnen. 'Hij heeft een vloeistof in haar oor laten druppelen en de nekspieren bewerkt, op niet al te zachte wijze, niet een toestelletje verbonden aan een electr. batterij. Getuige kon nu pog goed voelen waar zij behandeld is. Dlio plaat sen doen haar nog pijn. Van fee voren had hij de verzekering gegeven dat na een 5 a 6-tal behandelingen de doofheid verre geweken zou zijn en zij een gesprek aan tafel zou kunnen volgen. Iljj vroeg voor de eerste behandeling f4, en voor de volgende f3 per keer. Na enkele behandelingen verklaarde de bekl. dat er een prop in haar hoofd zat, die verwijderd moest worden en dat daar na de doofheid verre geweken zou jijin. Tot da,t doel heeft hij het oor der vrouw ingespoten, waarna hij: den man ver zocht een hekken water te halen, om daar in het oor te laten uitloopen. Bekt. was alleen met getuige in huis, en do laatste verklaarde pertinent dat bekl. stilletjes iets uit zijin zak genomen heeft en in het water gedaan, waarna hij beweerde, dat dit dg prop was, die uit haar oor ge komen zou zijn. Toen beklaagde den onde ren dag kwam om de behandeling verder voort te zetten, z'ëide hij, dat er nog ee-n prop in haar hoofd zat, welke even eens verwijderd moest worden. Getuige had echter dadelijk aan haar familie haar bevindingen medegedeeld, zoodat bij deze behandeling twee kinderen in do kamer aanwezig waren. Bekl. stuurde den zoon om een blad van een rozeboompje en cfe dochter om een bekken water. Zoodra, de zoon de kamer had verlaten kwam een andere binnen; met het gevolg dat or nu geen prop uitkwam. De eerste prop had hij meegenomen om haar te onderzoeken. Haai- man als getuige gehoord, beves tigde deze verklaringen en op een vraag van den kantonrechter, wat hij dacht dat de prop was, sprak hij als zijn gedachte uit, dat het veel leek op vuile tabak. Toen getuige later vernam, dat bekl. gieten dokter was, is zij naar held. geweest om de f28 terug te vorderen. Daar de zaak met hun drieën behandeld was, zoiu beklaagde zelf wel komen om deze zaak te regelen. Toen dit niet gebeurde is do zaak aangegeven om strafrechtelijk te worden vervolgd. 'Als getuige-deskundige wordt gehoord Dr C. Griep van Heinkenszand, die ver klaart, dat getuige ongeneeslijk is wat door verschillende andere doctor©*, w.c, specialisten, was bevestigd en dat de behandeling van bekl. haar evenmi» kon genezen. Ook getuige Dr Snoek legde zulk een verklaring af. Beklaagde daarna gehoord, verklaarde, dat Rij Ibeeft gezegd, dat waarschijnlijk genezing zon kunnen volgen. Doch de getuige zegt, dat daar zij reeds bij ver schillende doctoren van naam is geweest, zonder hulp te bekomen, zij eerst heeft gevraagd of genezing mogelijk zon zijn, ,en na een bevestigend antwoord van bekl. tot de behandeling is overgegaan. Bekl- verklaart het gezegd© van het iets uit zijn zak werpen in het water, ais een onwaarheid. Na, een uitspuiting komt bij ieder mensch vuil uit het oor. Op een vraag van den kantonrechter of hij van te voren beeft gezegd dat de kwaal te genezen is, zegt hij, dat hij geen Onze Lieve Heer is. Hij wordt daarvoor door den kantonrechter tot de orde geroepen, met verzoek om zich fatsoenlijker uit te 'drukken, eveneens om meer zakelijk te zijn en alleen te spreken als hij gelegen heid daartoe krijgt. Op zijn antwoord, dat hij net zoo lang wil spreken als de vrouw, krijgt hij ten antwoord, dat hij zelf zijn spreektijd niet te bepalen heeft- Op e,en vraag van den ambtenaar van jhet O.M. of hij de bevoegdheid bezit om zijn practijken uit te oefenen, beroept hij zich op een gezegeld stuk, waarin een Dr v. d. Broeke te Amsterdam verklaart, dat hij een cursus in massageleer heeft afgcloopen met grooten ijver en dat Ifl een goed masseur kan worden. Het stuk was gedateerd 1910- De ambtenaar ran het O- M'. heeft inlichtingen naar het instituut ingewonnen en daarbij bleek dat bekl. in 1916 een cursus gevolgd heeft, maar dat bedoeld stuk als zijnde aiet van rijkswege verstrekt, van nul en goenrt waarde is, bovendien is het oen zege van 1912- Het andere stuk was een bul van pon universiteit te Washington, mooi gedrukt en beschreven en van een lak met lintjes voorzien. Bij onderzoek bleek dat bedoelde universiteit nooit bestaan heeft. Beklaagde verklaart drie apotheken ge' had t e hebben, n.l. een te Raarn, RhssuW en Hilversum en dat hij daar vele men sch en genezen beeft, evenals hier in en op Zuid-Beveland. Het is he®j •geen geldmakerij, maar hij heeft hot ho' der menschheid op het oog- Hjjf h**

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2