Maandag 12 Januari IHSI5 39e Jaargang HümeaiM. PAXS No 86 VERVOLGD EN GERED. veZeeuw De bekende Amierikaanscbe staats secretaris Hughes is afgetreden. Zijn ont slag gaat in op 4 Maart. Opvolger is de gezant te Londen: Kellog. Uit Tonopah, in den staat Nevada, wordt gemeld, dat in dien staat een her haling wordt verwacht van de goudkoorts van 1906. In de buurt van liet dorpje Gil bert is een goudhoudende kwartsaderaan- getroffen. Met koortsachtige baast wor den in het genoemde gebied wegen aan gelegd en huizen gebouwd. Te Krakau is de- temperatuur ge stegen tot 16 graden Celsius. Dat is de hoogste temperatuur, die sedert 100 jaar in de maand Januari in Polen geconsta teerd is. Volgens een telegram uit Luik heeft de krijgsraad den üuitschen generaal- niajoor Von der Esch, bijgenaamd de „beul van Arlon", bij verstek ter dood veroordeeld. Genoemde Duitscher wordt beschuldigd, woningen in brand te heb ben doen steken, waarin zich verschil lende personen bevonden, 64 huizen te hebben laten vernielen of beschadigen, 1.00.000 francs te hebben afgeperst ten nadeele van het gemeentebestuur van Arlon en een inspecteur van politie te hebben gedood. ZANGERS CM-ïfdSciïL, 30 cent per d«*»raje. £ET£OyK£F'A&T1L6..E wij Uw ttraus&S. Het Kamerlid Gerretson, In de vergadering van bet Hoofdbe stuur der Chr.-Historische Unie van Don derdag 1.1. deed de voorzitter, naar de Ned. meldt, mededeeling van een schrij ven van den heer B. J. Gerretson, dat hij- voor de nieuwe samenstelling der Tweede Kamer geen candidatu.ur wenschte te aanvaarden. Hoewel de werk lust nog aanwezig! is, zoo laat de licha melijke gezondheid verderen inspa.nnen den arbeid niet toe. Di e afschaffing der Staatsloterij.. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende maatregelen tot afschaffing van de Staatsloterij!. Aan deMemorie van Toelichting is het volgende ontleend: Bij de wet van 6 Juni 1905 is het aanleggen of houden van een loterij hier te lande verboden. Bevatte art 9 dezer wet niet de bepaling, dat zij op de Nederlandsche Staatsloterij niet van toe passing was, dan zou met het in wer king treden van die wet deze Staats loterij van zelf zijn afgeschaft. Zij: werd door den toenmaligen wetgever alleen' gehandhaafd uit overweging, dat deze afschaffing een eigen regeling vorderde en daarom bij een afzonderlijke wet moest plaats hebben. Waar de wetgever zich in 1905 op het standpunt stelde, dat het beteugelen van den speelharts- tocht een openbaar volksbelang is en dat de exploitatie van dien hartstocht van overheidswege veroordeeling verdient, daar valt het te betreuren, dat het door het toenmalig kabinet voorbereide voor stel van wet, tot afschaffing der Staats loterij den weg naar het staatsblad niet heeft kunnen voleindigen, doordat onder een opvolgend kabinet dat wetsvoorstel is ingetrokken. Het tegenwoordige kabinet, dat ook bovenomschreven standpunt in neemt, acht het noodig, teneinde aan de Lotcrijwet '1905 hare volledige toe passing te geven, dat do Nederlandscho Staatsloterij wordt afgeschaft. Het liefst zou hot die afschaffing zon der meer zien bepaald, maar het erkent, dat een dadelijke afschaffing in hoogo mate onbillijk zou werken tegenover dien broeden kring van personen, die in de in komsten, voortvloeiende uit den ver koop van loten, een middel van bestaan vinden. Deze personen zijn vooral de laatste jaren voornamelijk gekozen uit hen, die niet voldoende inkomsten hadden en dikwerf door anderen arbeid in hun levensbehoeften niet konden voor zien. Hun dit middel van bestaan rau welijks te ontnemen, acht de Minister van Financiën niet raadzaam. Hij wil de afschaffing der Staatsloterij in rechtstreeksch verband brengen met het overlijden of ontslag van die verkoo- pers dor loten, de collecteurs. Indien en voorzoover daardoor loten vrij vallen, wil hij den omvang der Staatslo terij inperken, in dezer voege, dat, zoo dra do onkosten, aan hot beheer dei Staatsloterij verbonden, onevenredig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de Staatsloterij wordt opgeheven. Dit tijd stip mag geacht worden te zijn aan gebroken. indien liet aantal uit te geven loten tot tienoden 5250 een vierde van het tegenwoordig' uitgegeven aantal is gedaald. De Staat zal zijn inkomsten uit do Staatsloterij geleidelijk zien verminderen, om ze eerst ten volle te missen, in dien het aantal uit te geven loten tot 5250 is gedaald. Het totaal bedrag der 'Rijksmiddelen in eenig jaar zal daar van geen invloed van eenig noemens waardig belang ondervinden. Herhalingsoefeningen in 1925. Het ligt in het voornemen om in 1925 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te doen komen de dienstplichtigen, van de lichtingen, korpsen en korpsondejr- deelen, zooals hierna is aangegeven: Lichting 1919 en 1921: a. regimenten infanterie der 11e en IVe divisie; b. 3e en 4e schoolcompagnie van .liet regiment wielrijders; c. Ie en 2e compagnie hos pitaalsoldaten (met uitzondering van de ziekenverplegers der lichting 1921). De duur van het verblijf in werkelijken dienst bedraagt voor korporaals en soldaten 17 en voor de onderofficieren 24 dagen. Lichting 1922: a. regimenten infan terie (waaronder begrepen het regiment grenadiers en bet reg. jagers) van allo divisies; b. alle schoolcompagnieën van het regiment wielrijders; c. alle compag nieën hospitaalsoldaten (mot uitzondering van de ziekenverplegers). D|e duur van het verblijf in werkelijken dienst be draagt voor korporaals en soldaten 17 en voor onderofficieren 24 dagen. Lichtingen 1919 en 1922: a. regiment genietroepen; b. schoolcompagnie van den motordienst; c. compagnie intendan cetroepen; d. korps luchtdoelartillerie; e. Drukkers-Exploifanien 00STERBAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Te!.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel no. 259 Het Barmat-concern. De Rechter van Instructie te Berlijn heeft hel verzoek tot invrijheidstelling van de beschuldigden in de Barmat-affaire van de hand gewezen en. het arrestatie bevel bevestigd. Naar aanleiding van een door de Na- tionaal-socialistische rijksdagfractie aan genomen motie, waarin critick wordt ge oefend op den rijkspresident, die jaren lang met den .grooten O. Weër Barmafc in nauwe relatie heeft gestaan, zooals het in deze motie heet, >en waarin aan den rijkspresident wordt verweten, dat bij misbruik heeft gemaakt van zijn ambt, is een officieel dementi verschenen, waar in verklaard wordt, dat de rijkspresident slechts eenmaal, namelijk in 1919, een der gebr. Barmat heeft ontvangen in zijn hoedanigheid als lid van een Neder- landsch Sociaal-Democratische organisa tie, ovenals sociaal-democraten uit an dere landen. Voor en na het jaar 1919 'heeft de 'Rijkspresident nooit meer een ontmoeting met een der gebr. Barmat gehad. De politieke crisis in Italië. Naar aanleiding van de in het buiten land verspreide geruchten, volgens welke Mussolini vermoord zou zijn, is 'een offi- cieele tegenspraak verschenen en heeft Mussolini zijn voornemen aangekondigd om bij de demonstratie der fascisten te genwoordig te zijn. De strenge maatrege len worden thans overal in den lande toe gepast. In verschillende steden zijn de clubgebouwen gesloten en te Milaan is voor verschillende café's een vroeger sluitingsuur afgekondigd. Het socialisti sche blad „Unita" heeft voor de derde maal een waarschuwing ontvangen met de aanzegging, dat bij de eerst volgende overtreding de uitgifte van het blad voor goed zal worden verboden. In een 40-tal huizen te Udena. hadden huiszoekingen plaats. Hetzelfde geschiedde te Brescia, Turijn, Napels en te Medena, waar even eens de café's vroeg moeten sluiten. Bouw van oorlogsschepen. De Daily Express meldt, dat Engeland overgaat tot het bouwen van een geheel nieuw type van oorlogsschepen, dat een einde zal maken aan de dreadnought- periode. (Onlangs zijn, gelijk men weet, ook van andere zijde, uit Amerikaansche bron, mededeelingen gedaan over de nieuwe Engelsche oorlogsschepen.) De oorlogsschepen Nelson en Rodney die in aanbouw zijn, overeenkomstig de bepalingen van Washington, worden drij vende vestingen en aerodromen tegelijk. Hun bewegingsradius wordt daar echter kleiner door. Zij worden gewapend met 9 kanonnen van 40 c.M. in drie torens, die uitsluitend op het voorschip opgesteld worden. Het achterschip zal geen kanon nen dragen. Een voorstel van Keynes. De bekende Engelsche economist J. M. Keynes, publiceert in de „Nation" een artikel, waarin hij een voorstel tot rege ling van het vraagstuk der intergealli- eerde schulden doet op dezen grondslag, dat een matig gedeelte b.v. 1/3 van het- FEÖ1LLETOPS. 9) __o_. iüi mm mr iëijl „Daar hebt ge verstandig aan gedaan", zoo nam thans de beer Willemsen 'het woord. „Ik vind uw bezorgdheid aller minst kinderachtig. Een gevaar moge ge ring s chijnen, zoo lang het nog niet vlak nabij gekomen is, evenwel kan liet ernstig genoeg zijn; en hoe eerder men er maat- jegelen tegen neemt, hoe beter. Maar net gevaar, dat uw Zuster bedreigt, schijnt mij volstrekt niet zoo .gering. Ik kan me natuurlijk vergissen; maar wanneer ik 'et op een zekere geheimzinnige verhou ding tusschen dien Holz, den man, dien SÜ „withoed" noemt en die juffrouw Pa pegaai, dan komt het mij dringend nood zakelijk voor, de zaak eens grondig te onderzoeken. Gaat ge er mee accoord, 'lat ik dit, doe?" „Ik zal er u hoogst dankbaar voor zijn, mijnheer". „Goed; laat ik u dan enkele .vragen mogen doen", hernam de beer Willemsen, rijn aanteekenboekje uit den zak halende. „Gelooft ge, dat uw zuster van dien Prans Holz houdt?" „Neen", zei Willem, „beslist niet; zij noudt niet van hem; maar door zijn cadeautjes heeft hij invloed op haar gekregen". „Uw zuster houdt van mooie kleuren opschik?" «Ja, veel te erg. Bn ze meent ook, geen Frankrijk en Italië ieder jaar vol gens het Dawes-plan van Duitschland zullen ontvangen, bestemd zal worden tol betaling der schulden, die Frankrijk en Italië tegenover hun geallieerden hebben. Dit bedrag zal dan tusschen Engeland en de Ver. Staten worden verdeeld, in verhouding lot de vorderingen, die deze landen hebben. Keynes vindt dat het niet aangaat om Frankrijk uit te noodigen een voorstel met betrekking tot de schuld regeling te doen, daar dit in zekeren zin een vernedering voor Frankrijk zou be- teekenen. Men mag deze schuld niet be trachten uit het oogpunt van den be legger, of van den koopman. Weliswaar hebben de Ver. Staten en Engeland aan de geallieerden geld geleend, inplaats van het te schenken, doch dit was noodig, aangezien anders buitensporige uitgaven gedaan zouden zijn, en het gevoel van Verantwoordelijkheid verloren zou zijn ge gaan. De financieele conferentie te Parijs. Officieus wordt medegedeeld, dat een accoord verkregen is over de belangrijkste kwesties. De Amerikanen zijn bereid om gedurende twee jaren van elke vordering laf te zien. De rente van de Belgische pri oriteit, die ongeveer op 120 millioen goud- fnark geschat is, zal in dien tijd geamor tiseerd worden. De Belgen moeten daarna zich met een nieuw percentage tevreden stellen, lager dan dat, wat hun te Spa werd toegekend en op acht procent was bepaald. Na de twee jaren zullen de Ver- eenigde Staten gemachtigd zijn de som men te innen, verkregen door de verschil len van het oorspronkelijk percentage, aan België toegekend en dat hetwelk nu zal Worden vastgesteld Vandaag zullen de verschillende mi nisters van financiën opnieuw officieus bijeenkomen. Gehoopt wordt, dat in principe over eenstemming te Parijs zal worden bereikt. Engeland zal op de Fransche voorstellen geen definitief antwoord geven. Chur chill zal Donderdag weer te Londen zijn, ■om deel te nemen aan de zitting van; het kabinet, waarin een beslissing geno men zal worden over de Fransche voor stellen. De indruk in officieelc kringen te Brus sel over de intergeallieerde financieele conferentie te Pakijs is, dat België nooit zoozeer in den steek is gelaten als thans het geval is, doch dat niettemin Theunis goede hoop heeft, de Belgische prioriteits bepalingen te zullen kunnen handhaven. Korte berichten. De rijkspresident van Duitschland heeft den heer Luther verzocht een ka binet te formeeren. De heer Luther heeft gevraagd eerst de partijen te mogen hoo- ren en zijn antwoord daarvan afhankelijk gesteld. Erg voorspoedig is men in Duitschland niet met de kabinetsformatie Volgens een bericht uit Riga zouden er op Zinowjef te St. Petersburg twee schoten gelost zijn, die echter beide hun doel misten. De dader is in hechtenis ge nomen. De Engelsche. bladen wijdden Za terdag vriendelijke artikelen aan den Vol kenbond ter gelegenheid van zijn vijfjarig bestaan. dat Frans Holz de wijsheid in pacht heeft en iemand is, waar geen kwaad in zit." „U kent Holz ook. Beschouwt ge hem als een gevaarlijk iemand voor jonge meisjes „Dat zou ik niet zoo stellig durven zeggen; maai' hij is valsch, onoprecht. Eu dat zijn zedelijk leven niet al te bost is, daarvan ben ik overtuigd." „Op grond waarvan?" „Wel, hij heeft wel eens praatjes, die heneden peil zijn, en hij komt soms diep in den nacht, eerst tegen den morgen, uit Üe stad thuis. Wat hij daar uitvoert, weet ik niet; maar 'tkan niet veel goeds zijn." „Weet u ook wie zijn vrienden zijn? Heeft hij vrienden in de stad?" „Ik hoor dat hij veel omgaat met een 'jongen van een notaris Nordens." De heer Willemsen noteerde dezen naam. 1 „Weet u iets van dien vriend?" „Niets mijnheer!" „Een oogenblik", viel de predikant in de rede. „Ik heb in mijn gemeente iemand die op liet bureau van den burgerlijken stand in betrekking is en tot voor een half jaar bij notaris Norden op het kan toor heeft gewerkt. Ik twijfel niet, of die zal' wel meer van het jongmensch weten." „Zou het mogelijk zijn, dien meneer te spreken, vóór ik morgen vertrek?" vroeg 'de heer Willemsen. „Zeker", zei de dominé. „Ik zaj morgen ochtend met u naar het bureau van den burgerlijken («tand gaan. D&ar kunnen we gemakkelijk een kwartiertje met hem praten. „Juffrouw Papegaai", ging do midder nachtzendeling voort. „Een rare naam! Vertelde u zoo straks niet, dat de men- schen, die voor de deur stonden, toen u er aanschelde, iets zeiden van nachte lijk bezoek door heeren aan haar huis en dat ze u toeriepen op uw zuster te passen?" „Ja, meneer". „Dan zou men toch moeten aannemen, dat er iets met haar niet pluis is; anders zeggen de menschen zulke dingen niet. U is er niet mee bekend welke kamer bewoners die juffrouw nog heeft buiten 'uw zuster?" 1 „Neen". „En u weet ook niet of Holz en de notariszoon er vaak komen?" „Dat Holz er soms komt, vertelde mij 'mijn zuster"; moer weet ik er ook niet. van." „Nu nog de „withoed". Kan dat de notariszoon zijn. geweest?" „Ik geloof het niet; want de jongje Nordens moet nog maar even twintig jaar 'zijn en deze man schatte ik op ten minste dertig." „Dus weer een nieuwe figuur op hét tooneell Nu, we krijgen hem wel! Nog een enkele vraag: is u overtuigd, dat uw zuster de waarheid sprak, toen zij zei, van nachtelijke bezoeken door heeren aan de woning van juffrouw papegaai niets •af te weten?'-' „Daarvan ben ik vast overtuigd. Welke gebreken mijn zuster pok moge hebben, liegen doet ze niet 'en wat wij hier op het dorp een „jongensgek" noemen is ze nooit geweest. Daarvoor zal de dominé haar ook niet kennen." „Neen", antwoordde de 'do-miné; „nei ging tot jongens was haar hier vreemd; maar de booze invloeden der stad op een jonge ziel moet men niet onder schatten. De zonde is een macht. En waaraan staan de jongelingen en de jonged-ochters niet bloot, waarneer ze niet den 'persoonlijken omgang kennen met Hem, Wiens zeer dichte nabijheid alleen •ons veilig doet gaan te midden van de gevaren. Overigens hen ik met Boijters 'eens, dat Keetje een oprecht karakter bezit. V-oor zoover ik haar ken geloof ik ■ook niet, dat zo liegt." „Nu", zei de heer Willemsen, terwijl hij zijn notitieboekje opborg; „ik zal .zorgen, Beijers, dat ge binnen -een week de noodige v-oorloopige informaties hebt, om u een oordeel te kunnen vormen aangaande do omgeving, waarin uw zus ter verkeert." (Met een handdruk nam Willem van 'den dominé en den heer Willemsen af scheid) zich bewust iets te hebben ge daan in het waarachtig belang van zijn zuster. Bedaard, met het geweer in de rust, gezet, schreed de jachtopziener Beijers door Jh'et bosch. Het was nu voorjaar. Nieuw leven sprong Uit den grond en knopte aan takken en twijgen. 1 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.0§ Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. compagnie pontonniers. De duur van het verblijf in werkelijken dienst bedraagt voor korporaals én soldaten 17, voor onderofficieren 24 dagen. Lichtingen 1919 en 1922: regiment ves tingartillerie. De duur van hel verblijf in werkelijken dienst bedraagt voor kor poraals en soldaten 13 en voor onder officieren 20 dagen. Lichting 1922: compagnie torpedistsn. De duur van het verblijf bedraagt voor korporaals en soldaten 17, voor onder officieren 24 dagen. Lichting 1919: regiment kust-artillerie; korporaals en soldaten 13, onderofficieren 20 dagen. Lichting 1922: reg. kust-art.; korporaals en soldaten 17, onderofficie ren 24 dagen. Lichting 1918reg. hu zaren; korporaals en soldaten 13, onder officieren 20 dagen. Lichting 1922: reg. huzaren; korporaals en soldaten 24, on derofficieren 31 dagen. Lichting 191.8: treinafdeeling der bereden artillerie (al leen zij, die afkomstig zijn van do cava lerie) korporaals en soldaten 13, onder officieren 20 dagen. Lichting 1919regi menten veld-artillerie, korps rijdende ar tillerie en treinafdeeling der artillerie- brigades; korporaals en soldaten 13, on derofficieren 20 dagen. Lichting 1922: als voren; korporaals en soldaten 17, onderofficieren 24 dagen. Sabotage op de Vloot. Het Marine-weekblad verneemt, dat aan boord „Tromp" te Villefranche in den nacht van 27 op 28 December 1924 zijn zoek geraakt een achttal mondstop- pen van verschillende kanonnen, bene vens drie kapmessen. Des avonds t3 8 uur werd geconstateerd dat alle mano meters op de voor-stookplaats, drukme ters en fans en aschpomp waren vernield. Ook werden drie gebroken peilglazen aan getroffen. Ambtenaren-salarisse n. Dé salarissen van de volgende belas tingambtenaren zijn thans definitief als volgt vastgesteld Rijksontvanger le klasse 4800 f 5800Rijksontvanger 2o kl. f 4000 tot f 5000Rijksontvanger 3e kl. f 3200 f4000 4e kl. f2800—£3400. Surnumerair f 1600f 1800 (zonder vakexamen) f1400. Verificateur 12400 f4000; Aspirant verificateur f1500 f2200; Kommies-verificateur f2090 f '2900Hoofdkommies f 1800f 2800As sistent £1600f'2600; kommies le kl. f 1500—f2300 ;2e kl. f 1200--f 1700; kommies te water le kl. f1300f 1.800; kom. te water 2e kl. f1100f1500, al les gerekend naar le kl. standplaatsen en zonder eenige aftrek. Allerlei. De afd. Den Haag van den Ned. Krui- deniersbond zal aan B. ,en W. verzoe ken een bepaling in het leven te Toepen, waarbij het verkoopen of bezorgen van kruidenicrsKvaren op Zondag verboden •wordt. Hier en daar gloeide speenkruid en pronkten madeliefjes. Een koekkoek deed zijn leutig'en roep hoeren. Do zonnestralen, nog niet door het ■ontplooide loover tegengehouden, koester den de aarde. i Een blijde stemming vervulde heel de schepping; maar niet het hart van vader Beijers. In zijn ziel spookte de onrust. Hij was nu dertig 'jaar jachtopziener bij den graaf van N. tot N. en nooit was .er tusschen hem en zijn heer iets onaan genaams voorgevallen. Hoe zou het ook! Eieijers was een man met een sterk plichtsbesef. Hij verlichtte zijn taak in het bewust zijn, dat hij er zoowel God als zijn aard- jgchen meester rekenschap voor verschul digd was. En wie zoo arbeidt, die behoeft immers geen toezicht te vreezen en niet beducht te zijn voor ©en gerechtvaardigde beris ping, dergenen, die hij dient! Het was den ouden man dan ook als koud .water op de leden geval len, dat hij 'tien dagen geleden voer het eerst in zijn leven een vrij scherpen brief van den graaf ontvangen had, waarin deze zijn ontevredenheid uitdrukte over liet feit, dat in één maand tijds de overblijfselen 4ran drie gestroopte herten waren ge vonden. Beijers had de vondsten zelf aan den graaf gerapporteerd in zijn kort weke- ■fijksch verslag. (Wordt vervolgd). <k

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1