*o y» Zaterdag 3 Januari 1915 33e Jaargang BANK-ASSOCIATIE Bank voor Zeeland ills Bank' en Mmlu. BiHMhMHl VERVOLGD EN GERED. FEUILLETON. KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING GOES. Irukkers-ExplMtwten ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange V*rststraat 68—70, G«es Tel.: Redactie no. II; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Ffrma F. P. DHIHJ, L. Burg. Tel. no. 259 DE ©HRISTELIJKE ARBEIDERS BEWEGING. Het valt met dankbaarheid te con- stateeren, dat er onder onze Chr. arfiei- ders een opwaking komt, die veel goeds voor de toekomst voorspellen kan. Dat o a. het weekblad Patrimonium, sloor een journalist van uitnemende be kwaamheid en eerbied opdringende werk kracht geredigeerd, daartoe het zijne bij droeg, lijdt geen twijfel. Jarenlang was er een zekere niet te miskennen malaise. Na de heroieke hou ding, eertijds door mannen als Kater aangenomen, kreeg Patrimonium op den duur iets weg van een spoorwagen, die door een locomotief op gang is gebracht, daarna op eigen kracht snel voortrolt, maar steeds in vaart vermindert en éin delijk stilstaat. Tot dat stilstaan is het gelukkig nooit gekomen. Altijd weer waren er mannen, die hun krachten aan de Christelijke arbeidersbe weging gaven en het leven er in hielden. Toch ging er niet de ware bezieling van uit. En dat is niet te verwanderen. De snelle opkomst der sociaal-democra tie, die, invallend in ons ook in geestelijk opzicht naar alle kanten openliggend va derland, door haar eenzijdige, maar des te meer in 't oog vallende actie stormenderhand duizenden harten ver overde, werkte enkele jaren verbijsterend. Zij toch stelde eenerzijds eischen, die onze mannen niet mochten stellen en bracht anderzijds het eerlijk streven naar lotsverbetering en versterking der rechts positie bij velen in miscrediet. Dit streven waar het zich ook openbaarde, Werd aanstonds door de sociaal-democratie met politieke doeleinden te baat genomen om eigen positie te sterken, en het gievolg daarvan was, dat hetgeen er nobels in dit streven school door het gewaai met het roode dundoek onzichtbaar werd, of min stens een revolutionaire tint kreeg. Nu evenwel zwaait men nog wel die vlag, maar onze oogen beginnen er aan te wennen, en reeds nu valt het in t.e zien, dat ook op deze snel opgegroeide partij het classieke „opgaan, blinken en verzin ken" toepasselijk kan blijken. Onze mannen, een oogenblik van hun stuk gebracht, door het rumoer en de ongewone krijgsmuziek, herkregen hun nuchterheid, en men ziet ze thans weer zich werpen op de sociale kwestie, maar dan om die te beschouwen van uit eigen standpunt en bij het licht van Gods Woord en de geschiedenis. Terecht wordt tegenover het revolutio naire streven in isolement kracht gezocht. Misschien kon dit in prencip:ëel opzicht nog iets scherper in het licht treden. Vrij mogen we de roode kameraden laten jammeren over scheiding en split sing in de arbeiderswereld, die den „ka pitalist" maar al te goed' te stade komt, onze mannen laten zich daardoor niet van hun stuk brengen. Niet z ij brachten splitsing, maar juist de revolutionairen en de predikers van den klassestrijd. Alleen maar, het komt er nu op aan, dat onze Christelijke arbeiders niet maar uitsluitend met verbijsterende statistieken worden van streek gebracht, maar dat zij: inzicht leeren krijgen in de geschiedenis der economie, opdat de historische zin in verbandmet hun Christelijke levens beschouwing hen wars make van alle revolutionair optreden,'dat ten slotte juist 2) o— Keetje had de eigenaardigheid, dat ze steeds met den neus in de boaken zat; niet slechts tus'schen haar bezigheden dcorr maar ook wel tot diep in den nacht, wanneer haar ouders meenden, dat ze sliep. 1 't Gebeurde meermalen, dat ze 's nachts stil een kaars aanstak en die in den hals! van een fleschje zette, om bij dat geïm proviseerde licht te lezen. Willem wist het; maar op Keetjes ver zoek verklapte hij 't niet; „als je maar oppast, niet te lang wakker te liggen", had hij gezegd. Wat voor boeken waren het, die Keetje las Vader en moeder hadden er geen i'deé van. i Ïïj lazen geen boeken, behalve den Bijbel, Bunyan's „Christenreize", ©en 2- tal preekenbundels en de „Lofzangen" van Groenewegen. Die nieuwe hoeken konden hun niemen dal schelen. En wat Willem betreft, die hield in 't geheel niet van lezen; hij knutselde lie ver, of ging met vader het jachtveld In om op de stroopers te passion en schadelijk gedierte te schieten. Fraatz Holz had heter kunnen zeggen, wat voox lectuur Keetje zoo boeide; want altijd weer op het nadeel van den ar beider zeM uitloopt. Nergens kon het optreden der arbeiders meer bewerken dan in Engeland, en juisi in Engeland hield men zich tot voor kor ten tijd van revolutionaire invloeden vrij. Door een diep besef van verantwoorde lijkheid moeten onze arbeiders het ver trouwen winnen der ganscbe burgerij'. Onverzettelijk in hun pogen om misstan den te openbaren en te bestrijden, moe ten ze tevens blijk geven van inzicht in het maatschappelijk samenstel, en hun nut doen met de erkenning der waarheid dat de natuur niet van schokken en sprongen houdt doch van een gestadige ontwikkeling. Tegen een gezonde, voor Gods ordinan tiën zich buigende arbeidersbeweging, kan door tjiemand eenig steekhoudend be zwaar worden ingebracht, leder streeft naar lotsverbetering. Waarom zouden zij, wier lot vaak het meest minderwaardig is, het niet mogen doen? En, wij mogen dit zeggen, w'ant wij bedoelen er niets anders mede, dan Gods Woord te laten spreken laten onze arbeiders toch vooral oog houden voor het geestelijke. Wij zeggen niet, dat ze het niet doen. Integendeel. Het feit dat de Kerk des Heeren misschien' voor 9 tiende deel uit de eenvoudigen des volks bestaat, toont wel aan dat juist in 't algemeen onder dezen het geestelijke meer in eere is dan onder de mannen van het kapitaal. God gaf daarin, vaak te midden van bitter lijden, een zegen, die alle schatten der wereld te boven gaat. Indien de arbeidersbeweging dien schat aan onze mannen ontnemen moest, ware het w'enschelijk dat zij dood liep. Maar het hoeft zoo niet te zijn. En het zal ook zoo niet zijn, indien onze Chris telijke arbeiders in hun vakvereeniging en in hun strijd hun oog op God ge vestigd houden, op Hem, die het recht liefheeft, ook op sociaal gebied. Nog altijd zijn er velen, ook in ons midden, die met onverholen afkeer het werk der Christelijke .arbeiders op het gebied van het vereenigingsleven aan- scfhioufwen. Dat mag zoo niet blijven. Er moet vertrouwen komen. Indien er eens een misstap wordt be gaan, moet deze niet aanstonds als een symptoom van bederf worden aangewe zen. Wij struikelen allen in vele. Laat ieder zich indenken in den moei lijken strijd onzer Christelijke werklieden- vereenigingen, het waardeeren, dat haar leden, ondanks het gefluit van den vo gelaar, zich onder eigen banier organi seerden, en 'erkennen het goed recht dier mannen om met gepaste middelen in het midden der samenleving eigen existentie te verhoogen. GR00TE MARKT 24. TELEFOON No. 41. OfiitBnlaad. Maatregelen tegen de pers en de oppositie in Italië. De fascisten in Italië nemen weer eens de meeste boeken waren cadeautjes van hem. Hij kocht ze in de stad. En hij' liet zich bij die keuze voorlichten door ©en 'jongmensch, dat de H.B.S- met drie jarigen cursus had afgeloopen en voorts niets deed.. Dtat jongmens ch behoefde niets te doen, aangezien zijn vader een drukke practijk had als notaris en veel geld verdiende. Het heette, dat Jo Nordens te zwak was om te studeeren; hij zag er bleek en lijdend uit. Geen flauw vonkje energie smeulde in zijh fletse oogen. Zij, die hem gadesloegen en zijn doen en laten kenden, begrepen echter niét, hoe die Jo Nordens van den nacht een dag maken kon,, als hij zulk een wankele gezondheid had. Ongezonde jongemen- schen behooren vroeg naar bed te gaan. Zij moeten lange nachten maken. Mlaar niet alleen kwam Jo Nordens: laat thuis; hij kwam ook dikwijls thuis in beschonken toestand. Dan sloop hij door de achterdeur naar binnen en tracht te zijn slaapkamer te bereiken zonder dat iemand der huisgenooten er iets van merkte. I Soms lukte 'dit, soans ook niet. i - In 't laatste geval was een scène, een ruzietooneel tusschen vader en zoon oor zaak, dat de nachtelijke rust van het personeel, twee meiden en een knecht, verstoord werd. Wakker geworden, luis terden de drie naar de driftige woorden van den notaris. tot paardenmiddelen de toevlucht, om de oppositie aan te pakken. Met algemeene instemming van den ministerraad heeft Mussolini weer een reeks van maatregelen genomen, vooral tegen dagbladen. Tal van dagbladen zijn in beslag genomen. De bladen, die hebben kunnen verschijn nen, maken melding van een reeks huis zoekingen, door de politie ondernomen: bij personen van de oppositie in lokalen, waar oppositie-partijen hun zetel hebben, te Milaan, Monza, Turijn, Verona, Parma. Ook zijn, volgens berichten van de Itali- aansche grens op last van Mussolini 19 prefecten van hun post ontheven. Te Florence zijn 'n aantal zwarthemden naar 'het bureau van een blad getrokken, heb ben de politie weggedrongen, de machi nes vernield en het gebouw in brand ge stoken. Het personeel moest zich over het dak redden. De prefect van Turijn heeft er in toegestemd, dat de Stampa weder verschijnt, nadat een artikel, dat over den binnenlandschen toestand van Italië handelde, vervangen was door een artikel overChina. DirectieMr. ANT. VAN BERCKEL, IDS VELTHUIJSE. Kantoor Grooto Markt 21- Telefoon 74 (2 lijnen). Te IERSEKEG. D. VAN OOSTEN, Lepelstraat, Telefoon 28. Te KAPELLEi. A. MOL Pzn., Nieuweweg. Tehfoon 13. Een rumoerig Oudejaar! De laatste dag van het jaar is in de Fransche Kamer geen dag van inkeer en ernst geweest. Men heeft elkaar n.l. ge- ducht uitgescholden en is al vechtende van elkaar gegaan! De behandeling van het wetsontwerp op de amnestie was dan ■ook niet bepaald geschikt om de gemoe deren tot rust te brengen. Het ontwerp, was door den Senaat in gewijzigden vorm baar de Kamer teruggezonden om daar opnieuw te worden behandeld. De com- imunist Berthon, die het eerst het woord voerde, zette de boel aanstonds op stelten door te vragen hoeveel rechtsvervolgin gen er zijn ingesteld tegen hoofdofficie ren of generaals wegens het verkeerd lei den van offensieven of wegens gevallen zooals de ten onrechte gefusilleerde sol daten van Vingré, Er ontstond een heftige woordenwisseling, waarin de rechtsche af gevaardigde Balanant den uiterst-linkscben Reynaud toeriep: „Je bent een held om generaals te beleedigen!" Reynaud snelde op Balanant toe, wilde hem een kaak slag toedienen, die deze echter afweerde, waarbij Reynaud een tand uitgeslagen werd. Het financieel schandaal te Berlijn. Op Nieuwjaarsdag zijn in verband met het financieele Berlijnsche schandaal nog vijftien personen in hechtenis genomen, nadat nog op Oudejaarsavond Isaac Bar- ,,'t Haalt toch niets uit", bromden ze; '„morgenochtend is Jo toch weer het lieve' zoontje en krijgt hij' weer een nieuwen voorraad zakgeld." En ze hadden gelijk. Notaris Nordens ha.d maar één kind. Hij was 'een zeer modern man en mo derne menschen houden niet van groot© gezinnen. Eén „stamhouder" is hun in vele ge vallen voldoende. Als die 'er is, heeft hun leven ©en doel en weten ze, voor wien ze werken. Meer kinderen beteekent: méér 'erfgenamen, verbrokkeling van fortuin en dus afbreken met de ©ene Land van wat men opbouwt met de andere. Zulke moderne menschen vergeten ech ter, dat het leven nooit een rekensom is en niet alleen door materieel© factoren wordt beheerscht. Hun met opzet „eenig" gehouden zoon tjes worden zelden pronkjnweelen in de samenleving. Ze zijn doorgaans bedorve- lingen. Onaangenaam in den omgang, veeleischend en tot niets anders in staat, aan tot het opmaken van hun geërfd of nog niet eens geërfd vermogen. M©t dit laatste was Jo Nordensl reieds op zijn twintigste jaar volijverig bezig. Een trouwen helper vond hij in Frans Holz. Tractearde deze gewoonlijk als hij in 't gezelschap van boerenjongens was met Jo Nordens uit zjjnde liet hij zich meestal tracteeren. Eu 'twas geen zeld- mat, toen hij van een jachtuitstapje terug keerde, bij het betreden van zijn woning te Berlijn gearresteerd was. De sensatie neelste arrestaties waren wel die van twee hooggeplaatste regeeringsambtena- ren..n.l- van ministraldirektor von Hellwig en van ministraldirektor Kautz. De naam van Hellwig is reeds vroeger in verband met deze affaire herhaaldelijk genoemd. Hellwig bekleedde nog enkele maanden geleden een belangrijke functie bij de Pruisische staatsbank. De arrestatie van Hellwig volgde nadat gebleken was dat hij evenals de reeds vroeger gearresteerde Rühe als bemiddelaar in credietzaken voor de staatsbank en de firma Barmat was opgetreden. Von Hellwig vertoefde met Kerstvacantie te Kassei, en is daar inge rekend, aangezien men hem zoo spoedig mogelijk in hechtenis wilde nemen en men vreesde dat hij zich anders door de vlucht aan de vervolging zou onttrekken. Hellwig werd per vliegtuig naar Berlijn terugge bracht en in de gevangenis van Moabit op gesloten. Ministerialdirektor Kautz staat bekend als een zeer bekwaam financier en jurist. Toen de agenten Woensdagavond in zijn woning verschenen troffen zij niet den ge zochte, maar wel Salomon Barmat, de vijf de broeder van de familie, aan. Kautz had namelijk zijn woning sinds eenigen tijd aan Salomon Barmat verhuurd zon der dat deze laatste zich bij de politie had aangemeld. In een villa in het Westen waar hij thans woonde is Kautz toen ont dekt. Hij kan onmogelijk in hechtenis wor den genomen, daar hij Nieuwjaarsnacht al te goed scheen te hebben gevierd, en ongesteld te bed lag. Een paar agenten bleven in zijn woning achter. Toen Kautz opgeknapt was werd hij naar het huis van bewaring overgebracht. In verschillende tot het Barmat-kon- zern behoorende fabrieken zijn nog huis zoekingen gehouden. Ook vond een huis zoeking plaats in de villa van Julius Bar mat. Bij deze gelegenheid werden de fa- miliejuweelen in beslag genomen. De ontruiming der Keulsche zöne. De Belgische regeering heeft gisteren aan haar gezant te Beriijn een nota ge zonden, waarin zij de Duitsche regeering mededeelt, dat zij ingevolge het besluit der jongste gezantenoonferentie de zóne van Keulen niet tegen 10 Januari a.s. zal ontruimen omdat het 'h. i. is bewezen, dat Duitschland zijn ontwapeningsplicht niet heeft nageleefd. Deze tekortkomingen zullen in een tweede nog te zenden nota nader worden gestipuleerd. Korte Berichten. De Ze it, het orgaan van Strese- mann, zegt in een beschouwing over de regeeringscrisis in Duitschland, dat alle partijen hun eenmaal ingenomen stand punt handhaven, zoodat de vorming van een kabinet uit een partijrcoalitie uiterst moeilijk, zooal niet onmogelijk is. Mits dien acht het blad de vorming van ©en boven de partijen staand1 burgerlijk kabi net, dat niet op bepaalde groepen in den Rijksdag steunt, waarschijnlijk. De Oudejaarsavond is ditmaal te Berlijn wij hebben het reeds vermeld heel „vroolijk" gevierd'. Als symptoom van die vroolijkheid geeft de draadlooze dienst de bijzonderheid ten beste dat 253 menschen door de politie zijn ingerekend. De drukte heeft aanleiding gegeven tot enkele straatongevallen. zaamheid, dat de notariszoon qp één '.avond van plezier met Frans zoo'n twin tig gulden liet zitten aan bittertjes, een dinétje, en Waar de beide boemelende jongelui bleven, als ze 's a.vonds in de „Jacht hoorn" gezeten hadden, wist men niet. Soms bezochten ze den schouwburg of de bioscoop. Die duurden echter niet langer dan tot elf uur; en het was wel twee, drie unr, voor Jo en Frans thuis kwamen. Er waren wel menschen, die 't hadden kunnen zeggen. De agenten van politie bijvoorbeeld. In bijna elke stad en zeker in iedere igroote stad vindt men huizen, die zich in tweeërlei opzicht van 'andere onderschei den: ten eerste, doordat het er 's nachts le vendiger is dan overdag; en ten tweede, doordat er 's nachts de deur op een kier staat. Zulke huizen pn zulke deuren genieten de bijzondere aandacht der politie en van de Middernachtzending. Er bestond echter in de sta!d, waar notaris Nordens woonde, geen a [doeling Middernachtzending; en daarom trok het eenige huis, waarvan de deur 's nachts „aan" stond, alleen de spiedende blikken der politie tot zich en wist alleen de po litie, 'dat Jo Nordens en Frans Holz tot de bezoekers behoorden. Br was iets afgesproken tusschen Frans Holz en Keetje Beijers. Iets, waarmee ze niet zooi dadelijk bij VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Ab on nemen is prijs: Per 3 maanden, franco per post, f*-T- Losse nummers flMH» Prijs der Adverteniiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 3D et Bij abonnement belangrijke korfing. Gemeld wordt, dat Schulz en Til- lesen, de moordenaars van Erzberger, die uit Hongarije de Roemeensche grens wil den oversteken om zie hnaar Turkije te begeven, door de Roemeensche overheid zijn teruggestuurd. Duitsche politieman nen, die de vluchtelingen nagingen, kon den hen niet arresteeren, daar zij het Hongaarsche grondgebied niet verheten. Telegrammen uit Londen behelzen dat de storm over het land nog maar steeds aanhoudt. De telefonische en tele grafische verbindingen zijn gestoord'. De wind was zoo sterk, dat te Londen de voetgangers op straat van de voet gingen. Vele schoorsteenen zijn omgewaaid. D© Duitsche rijkskanselier zal heden opnieuw met de verschillende partijleiders in overleg treden over de vorming eener nieuwe regeering. D© koning van België heeft van zijn voorgenomen en herhaaldelijk aan gekondigde .Rahara-reis afgezien. SLIJMHOEST? CARUSOL, SO cent per doosje. DE TOOVEBPASTILLE. Bij Uw Drogist. Bezoldigingsbesluit Militair Personeel bij de Landmacht. De bezoldigingsschaal voor o f i c i e re n, uitgezonderd die, behoo rende tot het wapen der genie en tot het personeel van den geneeskundigen, den pliarmaceutischen en den veterinairen dienst, geeft de volgende bezoldigingen aan: Tweede luitenant met minder dan 2 jaren dienst als officier f1850; na 2 jaren dienst als officier f2000. Voor eer- ste-luitenant is het minimum gesteld op f 2100 na 2 jaren dienst als officier. Na 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 jaren dienst als officier wordt de bezoldiging verhoogd tot resp. f2400, f2700, f3000, f3200, f3400, f3600 en f3800 (maximum!- bezoldiging voor eerste-luitenant). Voor kapitein bedraagt het minimif.ii f3200. dat ontvangen wordt bij 8 dienstjaren 'als officier. Voor elke 2 jaren meer dienst als officier wordt dit bedrag verhoogd met f200, tot een maximum van f5000 bij 26 dienstjaren. Deze verhooging van f 200 voor efke 2 dienstjaren als offi cier boven het aantal, waarbij het mini mum wordt toegekend, geldt ook voor de volgende rangen. Voor majoor f3800 tot f5600 bij 30 dienstjaren; voor luit.-kolonel f4300 tot f6100 bij 32 dienstjaren; enz. Voor officieren van gezondheid zijn de 'bezoldigingen: officier van gezondheid 2e klasse: met minder dan 2 dienstjaren als officier van gezondheid f3000; bij 2 dienstjaren f3300; bij 4 dienstjaren f3600 en bij '6 dienstjaren f3900. offi cier van gezondheid le kl.f 4200 tot f 5800 enz. Militaire apotheker of paardenarts 2e kl. met minder dan 2 dienstjaren als mil. apotheker of paardenarts f2700; bij 2 dienstjaren f3000; bij 4 dienstjaren f3300; bjj 6 dienstjaren f3600 en bij 8 dienstjaren f3900; le kl. f4200 tot f 5800, enz. De algemeene schaal voor de ouders van bet meisje voor den dag durfden komen; doch dat ze den ouden menschen behoedzaam, eerst in vragem- uen, daarna in adviseerenden vorm', be kend maakten. Keetje moest „iets worden''. 25e kón immers „iets worden?" Ze had er immers de bekwaamheid toe? Waarom dan die bekwaamheid ver waarloosd? i Ja, van haar bekwaamheden niet in de huishouding, aan moeders zij maar om te studeeren, om „iets te wor den", was Keetje zelf overtuigd. i Ze had er de bewijzen van in haar schoolrapporten. En dat het zonde zou zijn, als ze niets „werd" dat geloofde ze ook. 'Achter den rug van Beij'ers en zijn vrouw om, hadden Frans en Keetje dus uitgemaakt, dat de bo se hwachter sdochter studeeren zou. Ze zou ©en kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen in de stad bezoeken; ©en openbare; de eenige, die er in 't stadje was. Er bestond ook wel een Christelijke normaalschool; maar die „deugde" niet. Frans wist dat héél wel, want stadsvrien- den, bestudeerde lui, volkomen tot oorde©- len bevoegd, hadden het hem verzekerd. i (Wordt vervolgd.) -v&ïïi -T f r i11 '.v? t- i i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1