ff© 77 Woensdag SI December 1924 S9e Jaargang HEÜDRIKSE Go's Kerkitows. Praüttwrtei. lieaws. EERSTE BLAD, A Bit fsummer bestaat uit drie biaden GOES. Coupons Effecten Vreemd Geld Rekening-Courant Deposito Correspondent voor K.-Beveland: A. G. SCHIPPERS te KAMPERLAND BIitMtai Zijn Uw handen es lippen Irukkers-ExpJoitanten OOSTERBAAN LE CQINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 63—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o ti n e m e n s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.06 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting. ü«dactie en Administratie wenscbc-gi «Jen lezers »o ar 1925 Gods besten zegen toe. NIEUWJAARSLIED. Bij 't nieuwe jaar, dezelfde Vader, Wiens krachtige arm de wereld houdt, Hij heeft de zijnen te allen dagen Op aadlaarsvleuglen trouw gedragen, Hem zij de toekomst aanbetrouwd; Bjj 't nieuwe jaar dezelfde Vader, Wiens krachtige arm de wereld houdt! Bij 't nieuwe jaar een nieuwe zegen; Gods milde bronne vloeit altijd! Laat alles Zijnen lof vermelden, Wiens hand de wit besneeuwde velden, Straks dekt met graan en groen tapijt! Bij 't nieuwe jaar een nieuwe zegen: Gods milde bronne vloeit altijd. Bij 't nieuwe jaar weer de oude zorgen Nog brak het Jubeljaar niet aan; Nog zwerven we om langs pelgrimswegen, Berg op, berg af, in 'zon en regen, En strijd, tot nieuwen strijd doorstaan; Bij 't nieuwe jaar' weer de oude zorgen, Nog brak het Jubeljaar niet aan. Bij 't nieuwe jaar, een nieuwe hope: Geen lente, die geen bloemen strooit! Ook thans zal weer de leeuwrik zingen, De vrucht de bloesems weer verdringen; De vreugde en blijdschap sterven nooit. Bij 't nieuwe jaar een nieuwe hope: Geen lente, die geen- bloemen strooit. Bij 't nieuwe jaar het oud geloove, Aanvaard die leuze en zegevier! Geluk mijn volk, op alle banen! Ontrol op elk gebied uw vanen, Doch Christus zij de rijksbanier. Bij 't nieuwe jaar bel oud geloove! Aanvaard die leuze en zegevier. Bij 't nieuwe jaar een hartvernieuwing, Een ander blad in 't levensboek; Laat de oude schuld geen liefde deren, Laat de oude vete in vriendschap keeren, In zaligspreking de oude vloek! Bij 't nieuwe jaar een hartvernieuwing, Een ander blad in 't levensboek! SOERA RANA. Mijn Vader weet Schrijf 't op de zoomen van uw kleed, Gij, die in rouwe treurt: „Mijn Vader in den hemel weet Wat smart mij 't hart verscheurt." Schrijf 't op de wanden van uw huis, Gij, die daar binnen strijdt: „Mjjn Vader, in het Vaderhuis, Weet, hoe ik strijdend lijd." Schrijf 't op de peluw, waar uw-hoofd Des nachts geen ruste vindt; „Mijn Vader, die mij rust belooft, Kent d' onrust van Zijn kind." Schrijf 't in de diepten van uw hart, Dat pijnlijk bloeden blijft: „Mijn Vader, ja, Hij weet mijn smart, Weet, "hoe mijn leed beklijft." Maar dan ook, als gij zeker weet, Dat God uw smarten kent, Ervaart gij steeds, dat Hij uw leed Voor u ten beste wendt. („Geref. Kerkbode" van Brussel.) Nieuwe storingen. De laatste weken van het jaar dat heen ging brachten tijdingen van aardbevingen op Java en in Japan. Natuurlijk valt uit deze storingen niets stelligs af te leiden. Evenmin als e enige jaren geleden. Toch mag de kalmte, waarmede van dergelijke .berichten steeds kennis geno men wordt, niemand onzer verleiden om de waarschuwing te vergeten, die nie mand minder dan de Christus zelf tot de menschen van alle tijden heeift doen uitgaan. Het laatste der dagen zal gekenmerkt, en de komst van den Zoon des Menschen op de wolken zal voorafgegaan worden door schrikkelijke teekenen, waartoe be halve de oorlogsgeruchten, die ook in 't afgeloopen jaar de gemoederen hebben verontrust, in weerwil van de goede be doelingen der volken met den Volken bond, ook de aardbevingen en andere storingen in de natuur behooren. Vooral bij de Jaarswisseling en bij de inlrede van het Nieuwejaar mag wel ern stig worden gedacht aan en gesproken van hetgeen volgens de Schrift ons te wachten staat, wanneer dergelijke ver schijnselen zich vermenigvuldigen. tegen hooge rentawergoeiSsiïg aii8 Assurantiezaken Goddelooze Kerstmisviering in Rusland. De bolschewisten hadden de jonge com munisten gemobiliseerd, om de Kerstmis viering in anti-godsdienstige kanalen te leiden. Zinovieff hield een anti-godsdienstige rede, waarin hij verklaarde, dat ofschoon de anti-religieuze campagne tot nog 'toe was mislukt door het toepassen van ver keerde methoden, de communisten geens zins uit het veld geslagen waren. Hij zeide o. a.: „Wij zullen te zijner tijd met God den Heer worstelen. Wij zullen Hem in Zijn lioogsten hemel overwinnen. Waar Hij Zich ook trachten zal te verbergen, wij zullen Hem voor altijd ten onder brengen." Overigens zijn gedurende deze dagen talrijke artikelen in de sovjet-pers gepubli ceerd, waarin de nadruk wordt gelegd op de onmogelijkheid om de diep ingewor telde populaire godsdienstige feestdagen af te schaffen, weshalve aangedrongen wordt om alle krachten in te spannen, teneinde ze tot communistische feest dagen te vervormen. De „Iswestia" meldt, dat naar de dor pen een aanzienlijke hoeveelheid anti godsdienstige geschriften is verzonden om daar gedurende den Kersttijd verspreid te worden. Hetzelfde blad deelt ook mede, dat een permanente organisatie van anti- God-werkers is opgericht onder een voor zichtig centraal bestuur. GRATIS EEN TROMMELKOEKPAN! In ieder pak Koopmans' zelfrijzend Bakmeel bevindt zich een bon. Bij in zending van 25 bons aan ons adres zen den wij gratis bovengenoemde pan. Deze pan dient speciaal voor het koken van de zoo bijzonder smakelijke, voedzame trommelkoek, ook wel tulband of boffert geheeten. Vraagt Uw kruidenier dus steeds Bakmeel van Koopmans. N.V. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN. Leeuwarden. Kol enl e veranties in den distributietij Die Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de procedure tusschen den burgemeester van Amsterdam eenerzijds en de N.V. „Centraal Verrekenkantoor Voor brandstoffen" en den Staat der Nederlanden anderzijds. Amsterdam had (tot eisch gesteld, dat de overeenkomsten jinzake de levering van -steenkolen, waar over de vordering van steenkolen loopt, Steeds onder een bepaald beding waren aangegaan, n.l. dat een deel van den koopprijs zou worden terugbetaald, wan neer zou blijken, dat het totaal der ver, koopprij'zen hooger zou zijn dan voor ■het doel der N. Vnoodzakelijk was. Waiai de bepaling bestond, dat de N.V. niet meer dan 5 procent winst mocht maken, vorderde eischer een gedeelte van de betaalde koopprij'zen terug. Naast de, gemeente Amsterdam, waren er nog 560 andere afnemers, die, wanneer de actie mocht slagen, recht op terugbetaling zou den hebben. D>e Rechtbank wees de vorde ring, !t ot een bedrag van ruim f195.000 toe, met een rente .van 6 procent. Allerlei. Nadat de Eerste Kamer gisteren eenige kleine wetsontwerpen had goedgekeurd, is de vergadering verdaagd tot 6 Januari. Et is gravin. Christel. Landarbeiders- bond. Maandag vergaderden in de Goeschc Melksalon de vertegenwoordigers van de af deelingen van den Nederl. Chr. Landarbeidersbond. De opkomst was best. Alle afdeelingen waren aanwezig. Tevens 2 afgevaardigden van de plaatselijke ver- eeniging Nieuwdorp. De 2e voorzitter van den Bond, L. van 'Vliet, opende de ver gadering en leidde deze bijeenkomst Hij sprak in zijn welkomstwoord zijn blijd schap er over uit, dat we nu zoover zijn, dat we te Goes met zoo'n groot getal bondsmannen kunnen bijeenkomen. Ec secretaris-penningmeester van den Bond, H. Oudekerk, leidde het punt in: „Hoe versterken we onze organisatie?" Kortelijks zette hij uiteen, dat onze be ginselen ons dringen positief uit te komen ook op het terrein van den arbeid. De Christelijke Vakbeweging heeft recht op de Christelijke arbeiders. Ons Nederland, dat politiek rechts is, moet ook een Vak beweging hebben zóó sterk, dat gezegd kan wordende Christel ij ke Vakbe weging is het sterkst. De middelen om meerdere Christelijke landarbeiders in den Bond te brengen zijn: huisbezoek, lectuurverspreiding, propagandavergade- ringen. Tevens hebben de bestaande af deelingen mede te bevorderen, dat, waar geen afdeelingen in naastbijzijnde plaat sen zijn, daar getracht wordt afdeelingen te krijgen. Want dit staat vast: ongeor ganiseerden en plaatselijke vereenigingen, ze staan buiten onze Christelijke Vak beweging. Wissekerke, Wolf aartsdijk, Baarland, Kruiningen, Oudelande en Nieuwdorp na men deel aan de bespreking. Besloten werd: genoemdemiddelen dezen winter in toepassing te brengen. Door meerderen werd bewezen, hoe in de praktijk telkens blijkt het eenstemmig werken der werk gevers. Dat moet ook ons prikkelen tot samengaan, tot eeÏÏheid als Christen mannen. Door dezelfde spreker werd aangetoond de noodzakelijkheid van district- of ring- vorming. In onzen Bond, zegt spreker, voldoet het hebben van districtsorgani satie best. Daardoor wordt meer regel matig contact bewaard tusschen de ar beiders. Er komt meer eenheid in op treden, ook bij loonacties. 't Bevordert de propaganda, het versterkt den Bond. Na een aangename bespreking werd besloten tot het vormen van een district. D'en 23 Januari zal de tweede districtsver gadering plaats hebben. De leider dezer vergadering gaf een uiteenzetting van de noodzakelijkheid om overal te trachten een loonregeling te krijgen. Onze wensch om daartoe te ge raken moet binnen niet te langen tijd in vervulling gaan. Niemand zal het een onbillijke eisch noemen, mede te spreken bij het vaststellen van loon en en arb eids voorwaarden. We zullen straks nader de actie moeten bepalen. Voor het welslagen is ook noodig steeds meerder© aanslui ting. Voorop staat vrede in het bedrijf, doch ook wenschen we als organisatie recht van medespreken. Het is niet Chris telijk als de boeren hier of daar in hun bijeenkomst even beslissen over 't leven der arbeiders. D© arbeider is mensch, beelddrager Gods, en heeft recht, op een andere beoordeeling. D© bespreking was interessant door de vele mededeelingen der aanwezigen. Be sloten wercl op de volgende vergadering meer concreet de loonkwestie te bespre ken. Onder rondvraag werden vele plaat sen genoemd, waar wel Christelijke ar beiders zijn, maar no'g geen afdeelingen van den Bond. Verschillende afgevaardig den werden bereid gevonden mede te werken om in die plaatsen bet orgaan „D© Christelijke Landarbeider" te ver spreiden en lokaliteit te zoeken om een hoofdbestuurder te laten optreden. D© vertegenwoordigers van de plaatselijke vereeniging Nieuwdorp zegden dank voor de nitnoodiging naar deze vergadering en voor de vriendelijke ontvangst. Ook zij: wilden toetreding bevorderen, want ze voelden zich één met de anderen. D'e voorzitter concludeerde, dat bet een wel geslaagde vergadering genoemd mag wor den en sloot, na dankgebed door Oude kerk, deze vergadering. Schipbreuk. Hedenmorgen circa 3 uur is tengevolge van den storm op den zeedijk te Westkapelle gestrand de Engelsche ongeladen schoenerjacht „An nie" met vier man aan boord. Allen zijn gered. Zij waren gekomen van En geland en waren op weg naar Ostende. Middelburg. Men zal zich herinneren dat dhr Mes (R. K.) in de laatste Raads vergadering protesteerde tegen de ver tooning van een film van sexueelen aardt Van links meendte men in die vergade ring den heer Mes tamelijk 'hooghartig te moeten antwoorden. O.a. werd hem toegevoegd, dat hij niet mocht oordeelen Over een vertooning, die hij niet had bijgewoond, een tegenwerping, die meer uit den linkschen hoek wordt vernomen, als het opera of bioscoop betreft. Thans neemt een medicus, de heer J. 'O. Gieben, het in de Midd. Crl. voor den heer Mes op. Hij schrijft o.a. I Allen, die op het terrein der sexueele voorlichting eenige ondervinding Rebben opgedaan, zijn het er over eens, dat van overwegend belang is de vraag, aan wie die moeilijke taak zal worden toever trouwd. En dat mede van beteekenis is deze andere: waar, in welke omgeving, die voorlichting zal geschieden. In een bijeenkomst b.v. van het dagel. bestuur der Ned. Vereen, tot bestrijding der ge slachtsziekten, gehouden met prof. Ca- simir, dr J. H. Gunning en de directeuren van eeDige bekende onderwijsinrichtin gen, is zoowel over de persoonlijkheid van den spreker en de vraag of deze medicus zou moeten zijn dan wel pae- dagoog of geestelijke, van gedachten ge wisseld, als over de plaats, waar de voordracht zou worden gehouden: in de school, in een zp.al voor voordrachten, in een jongenskamp. De zorgvuldigheid, in deze te betrach ten, vloeit voort uit eerbied1 voor het groote geheim waaruit het leven ont spruit en uit het inzicht, dat die eerbied alleen kan worden gew'ekt in een sfeer van vertrouwen en van een zekere ge negenheid tusschen den spreker en zijn gehoor. Daarnaast heeft men gevoeld, dat de spreker behalve over de noo- dige kennis, over een groote mate van tact zal moeten beschikken. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat bij een bioscoopvoorstelling als de besprokene, aan geen van de hier ge stelde eischen kan worden voldaan. Liet huidige bioscoopbedrijf is nu eenmaal berekend op sensatie. De omstandig heid, dat ook wel eens vertoonhare, zelfs leerrijke films worden gegeven, kan dit oordeel niet verzwakken. En wanneer in de bioscoop, vandaag de meest zinne- prikkelende stukken worden vertoond en morgen diezelfde inrichting haar deuren openzet om z.g. een hoog zedelijk en hoog sociaal 'doel te dienen, dan mag niemand hiervan de dupe zijn, aller minst het jonge geslacht, voor wie de voorstelling zegt bestemd te zijn. En het voorgegeven doel, als onzuiver en on echt kan slechts worden afgewtezen en veroordeeld. Tenslotte nog de "bpmerking, dat ik, evenmin als de heer Mes, het verwijt kan aanvaarden, de voorstelling niet zelf te hebben bijgewoond. Wat men van de bioscoop al dan niet kan verwachten, hieromtrent laten ons die groote recla meborden met hun sterk gekleurde voor stelling niet één dag in twijfel. Fa J. A. G. WITTE Wïjrohasielel GOES p.f. Goes. Naar wij: vernemen zal vanwege de Vereeniging „"Handelsbelangen", ver moedelijk in samenwerking met „D© Hanze", binnenkort een vergadering be legd worden, ter bespreking van de elec- triciteitsvoorziening voor en door Goes. Allen die belang stellen in dit vraagstuk, zullen tot deze vergadering toegang hebben. 'Met dank ontving, Zuster Visser voor verleende hul.p ©en gift van f 15, twee van f5 en vier van f2.50. Ook hartelijk dank aan hen, die haar in de gelegenheid stelden, de zieken een Kerst verrassing te schenken. Programma der Carillonbespeling 31 December 1924 (behoudens storingen): Avond '11.45-12 u.a. 'kWil U, o Godl mijn dank betalen (Ev. Kor.); b. Rückblick; c. Nearer my God to the; d. Om Sylvesterabend (Schulz); e. Ur©n, dagen, maanden jaren (Ev. Kor.). 1212.15 u. (1925): a. Gij- zijt, o Heer! van d'allervroegste jaren (Ps. 90); b. Niets is hier blijvend; c. Aan U, o Koning der Eeuwen; d1. Vater, ich rufe Dich!; e. Halleluja! eeuwig dank en eere (Ev. Kor.). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lunteren E; Schimmel te Jaarsveld. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In dooz'en van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Geref. Kerken. Beroepen te De Lier dr D. K. Wielenga te Baambrugge; te Kampen W. H. den Houting te Ruizum. Aangenomen naar Haren door Dr S. P. Dee te Dwingeloo, die bedankte voor Zutfen; naar Engwierum door S. J. Popma, cand. te Den Haag, die bedankte voor Hfjlaard en voor Moerdijk. IERSEKE. Bedankt voor zijn benoeming als Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk dhr Louie van Es, en gekozen dhr Janus Luteijn. Vast geen reden tot twist. Ds H. J. de Zwart, Ned. Herv. Pred. te Sche- venïngen, heeft aan den Raad verzocht do voormalige amDtswoning der gemeenteschool. Badhuiskade 27 te mogen hui-en. Dit verzoek werd toegestaan, onder zooals dit gebrui kelijk is enkele voorwaarden. De eerste daarvan luidt „het is den huurder uitdrukkelijk verbo den, in het gebuurde verkoop van sterken drank te doen plaats hebben." Als men nu weet, welk een vurig drankbe strijder Ds de Zwart is, durven wij thans wel in vertrouwen mede te deelen, dat hij tegen deze bepaling hoegenaamd geen be zwaar zat hebben. (Ned.) Ds H. Brouwer is voornemens 1 Maart in den morgendienst afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Borsselen en 's middags van de Kerk van Driewegen, om daarna 15 Maart intrede te doen bij de Geref. Kerk van Zuilichem, na bevestigd te zijn door zijn broeder, Ds R. Brouwer, van Herwijnen. Uit het ambt gezet. „De Rott." bericht, dat Ds H. Hoeksema, predikant der Chr. Geref. Kerk van Eastern Avenue te Grand Rapids, met zijn Kerkeraad op 12 December j.l. door de classis Grand Rapids- Oost is afgezet. Men weet, dat Ds Hoeksema (alsook Ds H. Danhof) van de Gereformeerde Belijdenis afweek door zijn loochening van het leerstuk der gemeene gratie of algemeene genade en dat de Synode van Kalamazoo zijn standpunt heeft veroordeeld en weerlegd. Genoemde pre dikant is nu door de classis van Kerken, waaronder zijn Gemeente ressorteert, afgezet, omdat hij z'ich niet hij de beslissing der Sy node wilde neerleggen en ook niet wilde beloven, dat hij zwijgen zou totdat een nieu we Synode verder uitspraak zou hebben ge daan. Voorts is de Kerkeraad (met drie of vier uitzonderingen) ontzet, omdat hij zich aan den kant van zijn predikant schaarde. Ned. Herv. Kerk. Ierseke, Oj.avond half 8 ds v. Beuse- korn (extra collecte voor emer. predi kanten, pred. weduwen, enz.), N.jaar vrci. 9-30 u. ds v. Beusekom. De verzachtende, beelende en genezen de eigenschappen van Foster's Zalf ver drijven spoedig eczeem, huidschilfering en alle jeukende huidziekten. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1. (5) Ongelukken. Sedert enkele da gen wordt te Biarneveld vermist ©en 27- jarige leerling-machinist der Ned. Spoor wegen. Men vreest, dat hem ©en ongeluk is overkomen. Te Barneveld is weder om ©en motorongeluk gebeurd. Ditmaal was het een in een zijspanwagen zittende dame uit Utrecht, die daar tegen de hoo rnen opbotst© en dientengevolge blijkbaar inwendig ernstig werd verwond. Het kindje der echtelieden B;. uit Nieuwen- hagen, 'dat tengevolge van bekomen ern stige brandwonden in het hospitaal te Heerlen werd opgenomen, is aan de be komen gevolgen aldaar overleden. Hoog water in Engeland- De Theems stijgt nog steeds!. Twee histo rische plekken staan onder water, n.ï. Runnymede, waar koning Jan de Miagna Charta ond.erteekende, en de C'owey bij Walton, waar Julius Caesar de rivier overstak. De schade langs de oevers is hoofdzakelijk beperkt tot optrekjes en woonschepen, die echter des winters op enkele uitzonderingen na leeg zijn. Oj) sommige lager gelegen weidevelden moest het vee met booten gered worden. Vele bunders grasland en weide staan onder water. Overal 'heeft het hard geregend, zoodat er uit alle deelen des lands berichten ko-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1