N© Maandag 29 December 1924 S9e Jaargang Baitenianl BiimeMiffii. 111 -■ •rukkera-Expltilanfen •OSTERBAAN LE COINTRE GiES Bureaux: Lange Verstelraat 68—78, G«es Tel.: Redactie no. 11; Administratie n«.58 Postrekening No. 36008. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKBAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfM5 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 38 oL Bij abonnement belangrijke korting. JhiT. Wr A. F. de Savornin Lohman. Het. boek „Alexander Frederilc <le S-a- Tornin Lobman, Karakterschets door tl. ran Matsen", is bij den uitgever D. van Aken to Terneuzen in bet licht gekomen. Met groote piëteit en- objectiviteit be handelt sdhiijver het rijke openbare leven van dezen grooten Staatsman. Hij1 doet dat in een 14-tal opstellen, aan welke een voorwoord en inleiding voorafgaan, terwijl een verslag van zijn begrafenis, benevens een lijst van vermelde geschriften en een regis tea- volgen. Vooral dit laatste ver dient toejuiching, omdat hier in een kort 'bestek zooveel wordt behandeld, waarom- bent men gaarne nog eens oen en ander naslaat. Ook de jeugd van den heer Lohman, de paneelzagerij, de predikanten worden behandeld. Van laatstgenoemde heeft de overledene veel verdriet gehad, eerst voor' en na <le „Doleantie"; en daarna in de quaestie-Tak, de Seinpostrage, de afschei ding uit de A.-R. partij. „Sine ira et studio'-' zonder toorn of vrees w-ordt éen ©n ander meegedeeld. Doch ook de naaste vrienden waren 't vaak met den spi'. oneens. Wij schreven indertijd, dat de heer Lohman op geen te besten voet stond met de. A--R. partij. Hij daaren tegen, die zich steeds haastte om oen onjuistheid, liefst door particuliere brief wisseling, doch zoo- 't moest openbaar te achterhalen, schreef ons in een zijner- vele particuliere brieven, die wij van hem mochten ontvangen, dat 't juist omge keerd de A.-R. partij was, die niet op al te besten voet stond met hèm. Waird hoezeer de mogelijkheid van te hebben gedwaald open blijft, van dezen Staatsman geldt het woord: Semper idem (Steeds dezelfde). Hij heeft onveranderd vastgehouden tot aan 't einde zijns levens fia.ii waft liij bij 't licht van Gods Woord en in den dienst van liet Hecht voor de waarheid hield. Vandaar zijn voortdurenden strijd ook met zijn beste vrienden, hoezeer- hem dit laatste ook speet. Man kan dit alles in den brecde in dit, boek beschreven vinden. Lohman heeft zich aan de zijde van de verdrukten geplaatst, in den School strijd, later bij de Doleantie, als minis ter ook in de Vaccine-dwangquaestie. Men kon hem steeds vinden daar waar Hecht en Waarheid gevaar liepen. Daarom weerstond hij achtereenvolgens do liberale partij en haar kopstukken, later de naast© broederen: Buitendijk, M'-c- rens, Hoede-maker, Et out, Keuchenius, Dromer, Lindeboom, Kuyper, de 'jonge Pierson en (in „Do Nederlander") tie oud-Friesch Cihr. ilistorisclien, met 11 ie mand ontziende vrijmoedigheid. Wat. hij te eer doen kon, omdat liet Calvinistisch grondbeginsel de dwaling weerstaan, doch don dwalende liefhebben in het diepst zijns harten loefde. Veel van hetgeen in dat book vermeld staat, was ons, die den heer Lohman toeor dan veertig jaar gekend hebben, be kend, en 't is ook mede op grond daarvan, dat wij vooral do jongeren on der ons opwekken, om dit boek, waarin dit rjjke staatsmanslevon als- 't ware chro nologisch vóór hen verrijst, naarstig te lezen en te herlezen. „Zljt gij, ezels! vee! te kleên". Als elkeen had ook dr Kuyper soms een oogenblik van onbedachtzaamheid en als hij dan een woord of een zin zich liet ontvallen, die te zijnen ongunste kón worden geduid, hoe was dan de liberale en de socialistische pers er niet als de kippen bij, om door eindelooze herhaling zulk een uitdrukking te hameren in 't hoofd van het onnadenkende volk. En au zou dat nog liun recht zijn ge weest Als ze zulk 'een uitdrukking genomen hadden in den juisten zin, maar dat deden de liberale staatsiepruiken net zoo min als de „roode" piccolo's, want dan hielp het niet! dan miste het hapje peper en zout en was smakeloos! dan zou de teleurgestelde -cabaret-bezoeker, die zijn lippen lekte naar politieke prik- kel-lectuur gaan roepen, dat-ie z'n geld terug moest hebben; dat men 'm had be dot! 't Moest dus visch zijn mèt mayon naise- saus. He visch dan van Kuyper. He saus gemengd en bereid in de linkscihe leugen-kombuis. Henk als méést illustre voorbeeld Aan Se „oude plunje" welbekend. Een woord, door Kuyper in blanke on schuld uitgesproken, en dat in 't zinsver band een volmaakt verdedigbare betee- kenis bad Maarin onvoorzichtigheid gebo ren! En op de schandelijkste wijze uitge beend, uitgebuit en den volke in de me morie gebrand alsof Kuyper de man was, die in politieleen zin de lippen wischte, gelijk de „vreemde vrouw" in Salomo's Spreukenboe® zeggende: „Jok ik er niet mee!" al wat bij vroeger had verkon digd, daarmee over boord werpende, zoo dra 't in zijn kraam te pas kwam, pre cies anders te spreken dan voorheen. Men herinnert, zich de Vlootwet-hetze? Precies even vurig en venijnig was wat -men telkens Kuyper aandeed, den man, om déze vier voor de greep weg nu maar in herinnering te brengenden man van de paneelzagerij, van de haring- speetsters, van de oude plunje, van het „geen -dag en geen nacht", in welk laatste geval de vijand zich zelfs niet ontzag aan te randen do heiligheid van het gebed. Soms was 't geïmproviseerde woord wat onvoorzichtig, wijl het kon worden misduid en zou het aan de schrijftafel bij nauwkeurige correctie zeker vervan gen zijn, maar welk groot man over komt dit niet en is 't niet weergaloos klein, om den meester-scbernier, die elk zijner tegenstanders den degen uit de hand sloeg, vair achter, aangeslopen, speldeprikken toe to brengen, waartegen bij niet genoeg op .zijn hoede was ge weest? In 1917, bij Kuypers tachtigsten ver jaardag, verscheen een overigens weinig beteekenende brochure, geschreven door Willem Willemsz.", waarin echter in kreupelrijm déze rake regels voorkwamen: „Tot. zijn vele critici, die als criticasters deden, had intusschen, op hun schreeuwen dit in Kuypers mond gepast: voor mijn onbedachtzaamheên, zijt gij, ezels, veel te kleen!" Daarmee ware inderdaad die balkende bent behoorlijk gebrandmerkt geweest! Wat niet wegneemt, dat de antirevolu tionaire partij meermalen in een beslis send ..politiek oogenblik over de schen kels van déze viervoeters gestruikeld is: Ze wéten wel. wat ze doen! (Friesch Dfol.). De Tariefwet. Zoo is dan de tari-efwet ook in de Eerste Kamer -aangenomen. Zij moet het tekort op de Begrooting van liet volgende jaar wegwerken en waar het bezoldigingsbesluit hard is aange komen, die hardheid verzachten. Wanneer dan ook, dank zij deze wet, verschillende ambtenaarsgezinnen straks verlichting ontvangen, mogen "Üeze wel bedenken, dat Links hiertoe niet heeft meegewerkt. (Reformatie.) De „Hoogstraat". Wie volgt? Daar komt in iedere lasterperiode een punt, waarop degene die men treffen wil, in aanzien bij het onpartijdig publiek wint, schrijft de Rott. Aan Dr Kuyper is deze waarheid beves tigd. Over de „lintjeskwc'stie" werd zoo onsmakelijk kabaal gemaakt, dat ook goed gezinde tegenstanders ^i-ch met weerzin afkeerden en sympathieker tegenover den vervolgde stonden.' 1 Toen het incident in hotel Metropole te Brussel door de socialistische pers schaamteloos werd uitgebuit, greep de heer Wibaut- naar de pen en teekende deze zijn verontwaardigd protest aan te gen dergelijke grove bestrijding. Zoo keert zich het wapen van den v-er- dachtmakenden laster ten slotte tegen den- gene, welke het hanteert. Ziet het nu weer aan Minister Colijn. De geheel onschuldige transactie ten opzichte van het landgoed „De Hoog straat" werd door zijn belagers aange grepen tot een onwaardige lastercam pagne. Zelfs het weekblad „De Groene Amster dammer" waaraan Minister Colijn meer malen zijn medewerking verleende, schaamde zich niet aan dit kwaadaardig gedoe mee te do-en. Intusschen, door de feiten geleerd, heeft de redactie ingezien, hoezeer zij zich aan de eer en goeden naam van den heer Colijn vergrepen had en in het nummer van verleden week plaatste zij deze .schuldbekentenis „Uit een rede, verleden week door den heer Colijn gehouden, blijkt, dat het in gediende wetsontwerp op de richtige hef fing van directe belastingen, terugwer kende kracht zon hebben tot 1 Mei 1924. Daarmede vervalt alle. grond voor de be schuldiging, dat hij, door de omzetting; van zijn landgoed in een N.-V-, de belas ting zou willen ontduiken. Het spijt ons zeer, dat wij, in goed ver trouwen op de juistheid van hetgeen de N. Rott. Crt. in haar Ochtendblad van 7 December had medegedeeld, door ons nummer van 13 December er toe mede gewerkt hebben deze beschuldiging te verbreiden. Wij bieden den heer Colijn daarvoor onze verontschuldigingen aan." Wie volgt? Zouden Telegraaf en Volk den moed hebben om te schrijven als de Groene? ZANGERS CARUSCL, 30 cent per iSsosjc, «ÏE -rOOWERPftSSTti-LK. Hij, Uw UrugÉet. Keulen wordt nog niet ontruimd. De gezantenraad te Plarijs heeft de volkomen overeenstemming der En- gelsche, Italiaansche, Belgische, Ja- pa,nsche en Fransche regeering inzake de Keulsche zone geconstateerd. Het besluit om niet voor 10 Januari de Keulsche zone te ontruimen, is ge baseerd op de flagrante tekortkomin gen van het rijk "bij de doorvoering der on twapenin gsbepalingen. Aanvankelijk was er verschil van meening tusschen Engeland en Frank- rijk. Over hel algemeen achtten de En- gelsche deskundigen de tekortkomin gen van Duitscliland inzake de sterk te van het leger en de geschiktheid der fabrieken, om oorlogsmateriaal te vervaardigen, niet zoo ernstig als hun Fransche collega's. In de tweede plaats voelde men er van Engelsche zijde veel voor een niet al te ver verwijderd tijdstip; voor de ontruiming van de Keulsche zone vast te stellen, terwijl de Duitsche overheid zich dan zou verplichten in den tusschentijd alle werkelijke tekort komingen. met betrekking tof de uit voering van de militaire bepalingen van liet vredesverdrag te verhelpen. Ex-keizerin Zita. in kringen der Oostenrijksche mo narchisten loopt sedert eenige dagen het gerucht, dat ex-keizerin Zita alle pogingen -aanwendt, om naar Honga rije terug te keeren. Zij zo-u zich te Gödöllö, dat tot nog toe rijksbestuur der Hortliy tot, zomerverblijf diende, maar tot 'de Habsburgsche kroondo meinen behoort, wenschen te vesti gen. Ex-keizerin Zita heeft zich met een nota tot den gezantenraad ge wend, waarin zij niet slechts de te ruggave -eischt van de Habsburgsche particuliere eigendommen in de suc- cessiestaten, -doch tevens verklaart, -dat zij voornemens is naar Hongarije terug te keeren. (Wij herinneren er aan, dat ex-keizerin Zita onlangs nog heeft verklaard, dat zij in Spanje zou blijven won-en). De Schelde-tunnel. Gemeld wordt, da,t een Belgische groep aan de regeering een nieuw voorstel ingezonden heeft betreffende den bouw van een tunnel ouder de Schelde. Men is nu bezig deze vraag o-m concessie grondig te onderzo-eken. Nadere inlichtingen zullen slechts ver strekt worden, wanneer de regeeriiig een -definitief besluit zal genomen hebben. De opstand in Albanië. De „Times" verneemt uit Belgrado: Ahmee Bey Zogoe, de vroegere pre mier van Aelbanië en thans de leider van de Albaneesche opstandelingen, heeft Tirana, de zetel der regeering, op! 24 October bezet en Elbassan en Skoetari op Kerstdag. Daardoor is hij meester geworden van Centraal- en Noord-Albanië. De Mir-dieten hebben zich bij Ahmed Bey Zogoe aangeslo ten. Ondertusschen. vallen de reg-ee- ringstroep;en de opstandelingen in de flank aan. De toekomstige Albaneesche politiek van Joego-Slavië zal in overeenstem ming zijn met die van de Italiaansche regeering op- de basis van de over eenkomst van Rome. Het fluit. Verschillende ketels 'in de machine kamer van het volkereilleven fluiten. Albanië, waar een opstand is uit gebroken, Noord-Afrika, waar d e Spanjaarden verliezen lijden, Frank rijk, waar Herriot met een zeer been tegen het Communisme ageert, Reval, waar een groote brand uitbrak, die naar men wil, communistische vonken deed uitspatten, Japan, waar men zich ergert aan de Engelsche vlootba-sis te Singapore (hoewel die ergernis vol- fens officiëele berichten, niet altijd e meest betrouwbare,reeds aan het luwen moet zijn), Rusland, waar ka- Eitaal-welgezinde en kapitaal-vijandige olsjewisten elkander m het welige Russische haar zitten, en nog andere landen en plaatsen "doen dergelijke geluiden hooren. Dit verraadt hoogspanning hier en daar. (Reformatie) Korte Berichten. -•Vrijdagnacht is te Haspe bij 'Ha gen een aiito in een troepje men- schen gereden, dat juist in de tram wilde stappen. Zeven menschen wer- deh fewaar gewond, van wie er een reeds is overleden. De chauffeur van de auto vluchtte, doch is later te Hagen in hechtenis genomen. De krijgsraad te Luik zal in Januari pok een zaak behandelen te- fen den Duitsclien generaal van der sch, die beschuldigd wordt in Augus tus 1914 te Arlou een commissaris van politie te hebben doen fusille-e- ren en 100 huizen te -hebben doen plunderen. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevo len tot het genezen van galzucht, verstop ping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apo theken en drogistzaken. (9) Londen weigert Hollandsch vleesch te ko op en. Naar „De Slagerscourant" uit Lon den verneemt, zijn de Engelsche sla- fers aldaar begonnen te staken met et koopen. van uit Nederland aan gevoerd Hollandsch schapenvleesch. De oorzaak hiervan is, dat het Hol- •landsche schapenvleesch in .Londen reeds eenigen tijd in discrediet ge raakt is door het eveneens in Londen aangevoerde Duitsche sohapenvleesc-h dat minder lekker van smaak is dan ons schapenvleesch. Nu doet zich het feit voor, dat het Duitsche schapen vleesch voorzien wordt van precies hetzelfde keuringsmerk als liet Hol- fandsche schapenvleesch en de En gelsche slagers-daardoor niet kunnen zien wat Hollandsch- en wat Duitsch schapenvleesch is. Teneinde gevrij waard te .zijn van het minder gewilde Duitsche schapenvleesch, staken de Engelsche slagers schapenvleesch dus ook Hollandsch schapenvleesch te koopen. Zij nemen het zekere voor het onzekere en koopen thans Schotsche- en Engelsche schapen. Bewaren van bagage bij de Ned. Spoorwegen. Met ingang van 1 Januari ai.s. zal ten aanzien van het in bewaring ne men van bagage bij de Ned. Spoor wegen het voorschrift gelden, dat het bewaarloon, hetwelk tot dusverre f 0.20 per colli en per etmaal bedroeg, wordt teruggebracht tot fO.10 per ka lenderdag (dus van middernacht tot middernacht en dat voor ingeschre ven bagage, welke niet dadelijk na aankomst van den trein in ontvangst genomen wordt, voortaan geen be waarloon meer verschuldigd zal zijn, indien zij wordt afgehaald uiterlijk op den dag volgende op dén dag Van aankomst. Betere tijden. Het tienduizendste schip1, waarvoor havengeld wordt, betaald is voor het loopende jaar Zaterdagmorgen de Rot terdamsche haven binnengekomen. Het was de „Jonge Anthony" van Wambersie en Zoon, geladen met fruit. Sedert 1913 werd zulk een ge tal van schepen in één jaar tijds in de Rotterdamsche haven 'niet bereikt. Afgedroogd! Op kostelijke wijze werd dezer da gen in de a.'-r. Rjjnl. Cour. de be kende rumoerige „Krabbelaar" uit „Het Volk": A. B. K., door een ge- regelden briefschrijver afgedroogd. "Men leze en geniete zelf: Je zult nog wel weten, dat wij Anti- Revolutionairen, sinds jaa,r en dag zoo'n beetje uitgemaakt 'zijn voor de achteraankomers, de menschen van de trekschuit. Van de week echter, toen ik de vragen las, die door den Oproerigen Krabbelaar, den heer Kleerekoper aan den Minister zijn gesteld over de stich ting „De Glindhorst" dacht ik bij me zeli Wanneer wij nu de achterlijken zijn, hoe moeten we dan de S. D. A. F.-ers wel noemen. Je moet weten, dat de heer Kleere koper blijkbaar iets vernomen heeft over minder gewenschte toestanden op „De Glindhorst", het Christelijk gesticht voor Verwaarloosde kinderen. Een groot deel van onze menschen weet dat heel lang. Reeds menigeen heeft het aan z'n nortemonnaie ge merkt, dat de aandeden een groot deel van haar waarde verloren heb ben en dat er vim rente-betaling geen sprake kan zijn: Een groot deel der leverancier-s heeft al langer dan een jaar met een commissie onderhandeld om tol; een schikking te geraken, waardoor hun belangen zoo weinig mogelijk wor den geschaad. De vroegere directeur, D<s Vogelaar- heeft reeds ontslag aangevraagd en heeft de stichting reeds enkele maan den verlaten. Een nieuwe directeur de heer Ge- leijnse, is reeds enkele maanden in functie en heeft krachtige maatrege len genomen, betere toestanden te scheppen. En wanneer dat alles achter den rug is, wanneer een deel van. onze diaconieën zich opofferingen getroost heeft om de zaak weer in 't goede spoor te brengen, wanneer in heel wat kerken collecten gehouden zijn, waardoor een aanzienlijk bedrag kon worden afgedragen, wanneer alles er op wijst, dat we weer op den goeden weg zijndan komt het hinkende paardje achteraan. Dan is er een vurige S.D.A.R.-er, die er niets van verneemt, en bij zich zelf denkt„Dat is nu een kolfje naar mijn hand; we zullen die Christelijke barmhartigheidsbeoefenaars wel eens even in hun hemmetje zetten. De Mi nister moet nu maar eens een gron dig onderzoek instellen, en dan alles maar ..eens publiceeren". Eilieve heer Kleerekoper, dacht je, dat wij daar bang voor waren? 'Hetzelfde, dat gij nu van de Regee ring vraagt, henben wij al veel eer gedaan! Reken maar, dat we de zaak goed uitgezocht hebben, en de noo- dige maatregelen om herhaling te voorkomen zijn genomen. Maar weel ge, wat wij niet doen? Wanneer we fouten ontdekken, wil len we niet hebben, dat de publieke kas er maar voor moet opdraaien. Die aardigheden laten we over aan de socialistische woningbouw-vereeni- gingen, enz. Wanneer bij ons fouten gemaakt zijn, dan betalen we die schalde zélf; dan hangen we 't lieusch niet a'an. de groote klok, maar we pakken aan, om de zaak weer op- pooten te zetten. En nu gunnen we u heel graag het pleiziertje om in deze zaak. nog weer eens te roeren daarmee deert ge ons niet, want we zijn er vast Van overtuigd, dat het onderzoek van den Minister zal uitwijzen, dat afdoende maatregelen getroffen zijn. Weet ge, wat ge eens 'doen moest? Ge moest eerst eens zelf zooveel philantropische arbeid verrichten als de diaconiën der Geref. Kerken tot op; heden hebben gedaan, en als ge dan na een halve eeuw of langer kimt zeggen, dat er geen enkele fout gemaakt is, welnu treed dan maar eens als zedemeester op1. Ma,ar den criticus uithangen zon der zelf iets te doen, omdat ge uw menschen maar onmiddellijk ten laste aan de gemeenschap brengt, dat eert u niet in ons oog. En bovendien zorg, dat ge met uw tijd meegaat; kom niet zooveel achteraan, wij hadden 't. bijna al ver geten waarom die oude koeien uit de sloot gehaald? Allerlei. De raad van den volkenbond heeft Dr J. A. Nederbragt, chef van de directie van economische zaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, herbenoemd tot lid van de commissie van con trole van den volkenhond. De heer Herman van Vorst, die een twintig jaar geleden als Capuciner- pater dè R.-K. Kerk verliet en tot de S. D. A. F. overging, waarna hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1