No 73 Woensdag M Siecember 1924 39e Jaargang Bank voor Zeeland PUROL NiBHWjaars-AdTertentiëa. SiimuilMf. Staten-GeneraaL Aan- en Verkoop van Effecten Bit ie Provincie. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen GOES. Coupons Effecten Vreemd Geld Rekening-Courant ««e Assurantiezaken Correspondent voor M.-Beveland A. G. SCHIPPERS te KAMPERLAND Vreemde Valuta's op levering. arukkers-£xpioitaoten •OSTERflAAN LE COINTRE GOES BHreaux: Lange Vorstslraat 68—70, Gees Tel.: Retfaetic no. H; Administratie no. 58 Postrekening No.' 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAfi. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers10.98 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Morgen (Eerste Kerstdag) en Vrijdag (Tweede Kerstdag) zal ons blad niet ver schijnen. Zij, die zich met 1 Januari op ons blad aboinneeren, ontvangen de vóór dien da tum verschijnende ws. gratis. We herinneren er aan, dat Nieuwjaars-Ad- vertentiën, bü vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter groette van 5 regels f 1.— elke regel meer f 0.20voor namen onder den Algemeenen Nisuwjaarswensch f 0.20) Advertentiën, waarvoor bet bedrag niet vooreit per postwissel of in postzegels wordt betaald kannen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE Spruyte Davids. Een spruytgen heeft de Heer geplant Te Bethlehem, in 'tJootsche lant, Uyt Davids stam gesproten Vol 'Coninclijke loten. Sijn twijgen staen wijt uyt-gebreyt. Met bloemen cierlijck overspreyt, Als met een peirlen crone; Geen «chponlieyt is zoo schone. In 'sHeeren lusthof sal hij staen Vol vruchten, die de siel versaên; Sijn loof geneest de crancken, Wijt boven alle drancken. Gods waerheyL sal sijn wortel sijn, yGods heete liefd' sijn sonne-schijn. Den groten Geest een reyne En levende fonteyne. O Vader goet! 'geeft, dat wy ras Dit oTsr-cosfcelijck gewas Met horten vreugd genieten; Geen cruys sal ons verdrieten. Jacobus Revius. De ontfaiming van de zone van Keulen. De datum van 10 Januari nadert, de dag, waarop de geallieerden volgens het verdrag van Versailles verplicht zijn de zone van Keulen te ontruimen. Maar ze hebben er nog niet veel zin in. De intergeallieerde militaire commissie te Versailles onder voorzitterschap van Foch, heeft nl. kennis genomen van het jongste rapport der controle-commissie te Berlijn omtrent de ontwapening van Dijitschland. Uit de ontvangen inlichtin gen schijnt te volgen, dat Duitschland tot dusver nog niet geheel heeft voldaan aan alle bepalingen nopens de bewape- welke het verdrag van Versailles behelst. In een onderhoud met den vertegen woordiger der „Kölnischo Volksztg." heeft de Duitsche rijkskanselier gezegd, dat het niet-ontruimen der Keulsche zone op 10 Januari alle goede gevolgen van de ver zoenende politiek, die sedert de confe rentie van Londen i s gevoerd, weder kwestieus zou maken. In Duitschland zal de vrees boven komen, dat de gr'oote offers van de aanneming van het Dawes- plan tevergeefs zullen zjjn gebracht, en dat de verzoenende politiek der rijks- rogeering niet heeft gevoerd tot het ge- wenschte resultaat. Korte Berichten. Kaar gemeld wordt, is in het gou- vornement Dagestan (Rusland) pest uit gebroken. Strenge isolatie-maatregelen zijn genomen, waardoor men verspreiding dei- ziekte hoopt te kunnen tegengaan. In het zuiden van Frankrijk heerscht ongewone koude. Een rapport, uitgebracht door het 'ninisterie van landbouw, wijst uit, dat de oppervlakte aan bouwland in Enge land en Wales met een kwart millioen acres verminderd is tot elf millioen acres. Het met tarwe bebouwde land is kleiner dan het in 20 jaar geweest is. De ver andering wordt geweten aan de ongun- ?q|e w,;ersgesteldheid in het najaar van 1923 en aan de lage prijzen die voor tarwe ia den zaaitijd betaald werden. De Bulgaren hebben willekeurig be slag gelogd 0p Grieksche eigendommen e Kawakli, Sinapli en Bourgas. De Zuid-Slavische regeering heeft op voorstel van den minister van bui- onlandsehe zaken besloten wegens den opstond ia Albanië de grens tusschen -ow-Slavië en Albanië te sluiten. De chef van den Amerikaansclien luchtvaartdienst heeft verklaard, dat het departement van marine voornemens is, de Z. R. III in den a.s. zomer een tocht naar Engeland te laten ondernemen, waar hij de mogelijkheid van een postdienst onderzocht zal worden. Zondagochtend werd op het graf van den Onbekenden 'Soldaat onder de Are de Triomph te Parijs een krans ge vonden, waaraan een lint was bevestigd met de volgende woorden: „Internationale •hond van dienstweigeraars. Een groet aan U, slachtoffer van het militairisme. Schan de kome over uw moordenaars!" De hul de werd spoedig verwijderd. tegera hooge rentevergoeding ,A 1'1 e r .1 ei. Die Pi-ov. Staten van Zuid-Holland heb ben biet voorstel van Ged. Staten, betref fende het vei'leenen van subsidie voor de indijking van gronden in den Biesboscb z-Jh.s. aangenomen. Bóor Ged. Staten van Zuid-Holland is aan hiet gemeentebestuur van Hillegors- berg medegedeeld, dat voorshands geen termen zij'n gevonden, om de gemeente Ilil legers berg met Rotterdam te- vèreeni- gen. Het Persbureau Vaz. Diias verneemt, dat de Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij bij de Fokker-fabrieken drie nieuwe verkeersvliegtuigen van hlet model F. VIII heeft aangekocht, ten behoeve van haar 'diensten naar Londen. Het jaarverslag van de Groninger Rij- wielenfabriek Fongers, vermeldt een ver lies van f7644- i Tweede Kamer. Te motie-Ter Laan om geen herha lingsoefeningen te houden, werd gisteren verworpen met 56 tegen 23 stemmen. De motie-Ter Laan om de verlaging van de militaire salarissen in overeenstem ming te brengen met die van de burger lijke ambtenaren, werd verworpen met 57 tegen 22 stemmen. D'e motie-Van Rap- pard betreffende de opleiding to,t ser geant-majoor werd verworpen met 59 te gen 20 stemmen. Het amendement-Ter Laan, betreffende de herhalings-oefenin- gen van de cavalerie, werd bij zitten en opstaan ver-worpen. Het amendement-Mar- cliant, om geen chemische strijdmiddelen aan te schaffen, werd verworpen met 57 tegen 24 stemmen (Bij deze laatste stemming stemde de R.-K. mevrouw Bronsveld met een deel der linkerzijde voor en de Vrijheidsbonders met rechts tegen.) De gelreele oorlogsbegrooting werd aan genomen met 56 tegen 24 stemmen (vóór rechts en de Vrijheidsbond). Behandeld werden ook de wetsontwer pen tot regeling van de jaarwedden voor de leden van de Rekenkamer, Raad van State en rechterlijke ambtenaren. De Re geering wilde thans een beslissing vóór het reces, omdat de geheele salarisrege ling als een geheel moet worden be schouwd en omdat op 31 Januari de salarissen volgens de nieuwe regeling zul len moeten worden uitbetaald, zoodat de Regeering vóór dien datum dient te we ten, waar zij aan toe is. Zooals men zich herinneren zal, lag er nog een amendement van den anti revolutionairen afgevaardigde, den heer Schouten, om voor het jaar 1925 nog de regeling van 1 October 1924 te behou den. Bij den heer Nolens ontmoette deze motie eenige bedenking. Eenvoudiger ware het geweest, wanneer de heer Schouten in plaats van zjjn amendement had voorgesteld de wetten op 1 Januari 1920 in werking to doen treden. Dan was hetzelfde bereikt. Maar nog beter zou de heer Nolens het vinden, wanneer de wetsontwerpen niet werden aangeno men; dan zou do regeling der salarissen practisch zoo blijven als zij nu is, totdat een definitieve regeling is ontworpen. De heer v. d. Tempel wilde een rege ling der salarissen voor de hooge colleges en voor de rechterlijke macht op den voet van het Bezoldigingsbesluit en daar om de behandeling van deze wetsontwer pen uitstellen totdat nader advies van de commissie voor Georganiseerd Over leg over de nieuwe salarisregeling is ingewonnen. De Kamer voelde er niets yoor om verband te leggen tusschen het Bezoldigingsbesluit en de salaxisregéling der hoogere ambtenaren, waarover het hier gaat en zij verwierp daarom de motie-v. d. Tempel met groote meer derheid. Minister Oolijn oefende geen bijzondere drang uit op de Kamer, al toonde hij aan, dat het wetsontwerp billijk is te genover do Hoogere ambtenaren, dio lang niet zooveel in den royalen tijd in sa laris zijn vooruitgegaan dan de lagere Ook zei de Minister, dat het nieuwe sa.la- Tisbesluit .met 1 Januari a.s. in werking zal treden. Daar stapt de regeering' niet van af, al was het maar alleen om een groot aantal ambtenaren, die bij niet- invoering minder salaris zouden gaan ge nieten, niet te dupeeren. Die regeering vindt geen aanleiding' om hiet salaris- besluit eerst nog eens aan een herziening te onderwerpen, omdat zij de verhoudin gen in de gegeven omstandigheden recht vaardig acht. Wanneer de wetsontwerpen zouden worden verworpen, dan zou de regeering voor de hoogere ambtenaren een rege ling treffen als in het amendement-Schou ten .aangegeven, d.w.z., handhaving van. het op 1 October 1924 genoten salaris gedurende het jaar 1925- Natuurlijk zou de Regeeeiring vrij blijven, eventueel© on billijkheden, die uit deze regeling voort vloeien, weg te nemen. Bij de stemming werd eerst het amende ment-Schouten verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Bet wetsontwerp voor de Rekenkamer werd ook verworpen, n.l. met 56 tegen 22' stemmen. Yoor stemden de Vrijheidsbond, de Antirevolutionairen, behalve de heer Monté Ver Loren, de 'R.K. hoeren Winteimans, Rutten en Koo ien en de CJbr. Hist, afgevaardigden Snoeek Benkemans en Boetzelaer van Dubbeldam. De overige wetsontwerpen vielen mét ongeveer dezelfde stemmen verhouding, behalve, dat voor de Rech terlijke Macht, waaraan ook de Vrijzin nig-democraten bun stem gaven. Die Kamer behandelde ook nog de po-st- begrooting. Van verschillende zijden werd aangedrongen op meer gelegenheid voor telefoonaansluitingen ten plaitenlande en ook rees er verzet tegen opheffing van plattelandspos tkantorai. Minister Van Swaay beloofde zooveel mogelijk aan de wenschen der b.eeren tegemoet te komen. Daarna ging de Kamer met vacantie tot 10 Februari. GOES. DirectieMr. ANT. UAH BEBEKEl, IBS VELTHUIJSE. Kantoor Broote Markt 21. Telefoan 14 (2 lijnen). op alt® binnen, ers buiten* B»isaJffi©3ie Eaeurzesn. Wij herinneren er aan, dat Zater dag 3 Jan. het Prov. Comité van A.-R. Iviesvereenigingen te Middelburg verga dert. Apotheken. Op den Eersten Kerstdag en den daarop volgenden nacht is geopend de apotheek van Mi- J. van Pienbroek; op den Tweeden Kerstdag en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag die van J. O. van der Harst; in den nacht van Zaterdag op Zondag die van J. W. van de Garde, en vanaf Zaterdagmorgen 8 uuur en dan de volgende week ook des nachts, dié van G. H. A. Nonhebel. Nieuw jaarsdag wordt voor de apotheken de Zondagsdienst niet toegepast. Op verzoek eervol ontslagen J. F, Heinxequin als commies van trekking ter directie der Staatsloterij. Bij K. B. is J. Queralt Mir toege laten als consul van Mexico te Rotterdam voor de prov. Z.-Holland en o.a. Zeeland. Goes. Maandagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging alhier. Door den voor zitter wérd medegedeeld, dat eenige wij ziging in de bestuursfuncties plaats had, Waardoor de heer W. L. B. J. Dekker voortaan als eerste, dhr .1. v. Zetten als tweede secretaris zal fungeeren, in zake de vaceinatiekwestie werd door het bestuur de volgende motie voorgesteld, die met alg. st. werd aangenomen: Do A. R. Kiosvereen. „Voor Nederland en Oranje" te Goes, in vergadering bij een, kennis genomen hebbende van het voornemen der Regeering in het ontwerp- Besmettclijkc Ziektenwet om over de gaan tot verplichte revaccinatio voor on derwijzend personeel en leerlingen boven 11 jaar, verzoekt den A. R. Kamerleden, rekening houdende met artikel XV van „Ons Program", deze uitbreiding van den vaccinedwang niet te aanvaarden noch ook te aanvaarden het. h.i. onjuist cri terium van niet verzekerd zijn, voor de vrijstelling van gewetensbezwaarden; besluit deze motie ter kennis te brengen van de A. R. Kamerleden en van de pers en gaat over tot de orde van den dag. N. JB a s t m e ij e r, voorzitter. W. L. B. J. Dekker, Sficr. In bespreking komt voorts de circu laire van het Centraal Comité, waarin der Kiesvereenigingen advies wordt ge vraagd inzake het uitkomen biji de a.s. Kamerverkiezingen met één identieke lijst in 17 en aanvullingslijst in den 18en kies kring. Een breede discussie ontspon zich hier over, waarbij bleek, dat men niet alge meen dit als een goede tactiek kan in zien, hoewel anderzijds toch ook niet alle beteekenis aan deze tactiek kon wor den ontzegd. Besloten werd, dat de K.V. zal adviseeren de oude wijze van cau- didaalstelling te blijven volgen, tenzij het Centraal Comité zeer ernstige en gewich tige motieven heeft om dit te ontra den, in welk geval zich de kiesvereen. met vertrouwen bij de leiding van het C. C. neerlegt. Een vooi'loopige groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer wordt voor hot a.s. Centralen Convent opgemaakt. Hierna krijgt dlir W. L. B. J. Dekker het woord om toe té lichten het Con cept-program van actie voor 1925. Spr. zegt in 'tlcort het volgende: Een program van beginselen is het fundament voor ons politieke leven en bepaalt onze houding tegenover onze te genpartij. Tegenover hen die de bron van ,]iet recht zoeken in den mensch, stelt dat program van beginselen de uit spraak dat allo recht uit God is. Tegen over de souvereiniteit van den mensch handhaaft het de volstrekte souvereiuiteit Gods over al het geschapene. Tegenover de omstandigheid der menschelijke vin dingen op staatkundig terrein plaatst het de eeuwige beginselen van het Woord des Hoeren. De inleiding tot ons program van actio is ieder A.R. uit het hart gegrepen cn herinnert, volgens Prof. Hepp, aan de taal die in den bloeitijd van de partij nooit naliet bezielend te werken. Principieele politiek! Dat is het waar naar wij snakken, daarin ligt het geheim en de kracht, ook het behoud van onze partij. Daarom ook om reden van tac tiek open en rond voor het beginsel opgekomen, dat eischt dc eer van God onzen Koning, dan alleen mag onze par tij zich sieren met den naam dien Groen haar gaf, de partij van (len Dieu vivant. Spr. behandelt nu het urgentieprogram, waar 'het C. C. het noodig oordeelt twee punten speciaal naar Voren to moeten brengen, bezuiniging in 's Rijk s dienst en 'sLands Defensie. Aanvankelijk doen deze punten onaan genaam aan, maar de breede toelichting door het Centraal Comité legt door den ernst waarmede deze zaken worden aan gediend, zoodanig beslag op onze consciëntie dat het vertrouwen in de leiding erdoor wordt gesterkt. Colijn heeft ons met Gods hulp behoed voor den geïnfleerden gulden van Troelstra. Daar om schaart ook de Christenambtanaar zich achter Colijn omdat hij heeft getoond de kracht te bezitten door te zetten Wat hij als goed voor Land en Volk ziet. De Regeering bezuinige niet alleen op de ambtenaren-salarissen, maar op alle De partementen, en late niet toe, dat er ten koste van den Staat ambtenaren le- voor Handen en Gelaat Ven, die geen poging doen hun salaris te verdienen. Het opbergen van vrienden in bezoldigde staatsambten behoore tot den pruikentijd, zoowel als het gelijk tijdig bekleeden van functies, die den geheelen mensch vragen, door één per soon. Geen Kamerleden, die goed gesa larieerde bijbaantjes aan de Regeering danken! Een euvel, dat alle Kamergroe- pen aankleeft. Die noodzakelijkheid van de kapitaalsvermeerdering werd in den breede aangetoond. D'e oiseh da.t onze militaire weermacht in staat zij tot vervulling van de taak waartoe zij kan en moet kunnen worden geroepen is even urgent. In verband met het vergevorderde uur kon de bespreking' van het program niet tot haar re6ht, komen. In 't algemeen kan. de Kiesvereeniging zich met het Program van Actie vereenigen. Wij brachten hedenmorgen een be zoek aan de'tentoonstelling van pluim vee en konijnen, welke in de Prins van Oranje wordt gehouden en vanavond van 6—10 cn Vrijdag van 9 u. vm. tot 10 u. n.m. geopend is. (Eerste Kerstdag is ze gesloten.) De tentoonstelling wordt op geluisterd door muziek, hoewel het pluim vee al aardig voor levendigheid zorgt. Dit is de eerste nationale tentoonstel ling, dio te Goes gehouden wordt. En ze belooft boven verwachting te slagen, want liet aantal ingezonden dieren be draagt meer don 750. Uit vele plaatsen uit het geheele land zijn de inzendingen gekomen. En, hoewel wij niet vooruit wil len ioopen op de 'uitspraak en meening der jury, was toch onze indruk, dat ver scheidene schitterende exemplaren inge zonden zijn en dat er voor kenners en liefhebbers veel te zien en te bewonde ren valt. Vanmorgen wa stalles reeds netjes aan den kant. De keurmeesters verrichtten kalm hun niet geringen arbeid. In de klei nere zaal zijn ondergebracht duiven en kanaries in pracht-collectie en in de groote zaal: pluimvee, watervogels, pau wen, kalkoenen, konijnen, enz. Sommige dieren zijn buitengewoon sterk vertegen woordigd. Ook zijn er nog enkele stands ter re clame voor sommige artikelen opgesteld. Op het tooneel b.v. de schitterende stand van Pleines' Zeepfabrieken. Deze firma bracht hier een collectie uit haar duiven- park. De duiven, evenals tal van aardige andere artikelen (fraaie albums, aqnarels, enz.) worden op de plaatjes verstrekt. Verder noemen wij de stands: Fa S. Boogerd te Middelburg voor ochtendvoer (deze firma laat ook de grondstoffen zien, waaruit het voer is samengesteld). Clevelands Eggs meal met de be kende practische droogvoederbakken. P. Sluis te Weesperkarspel, met ochtendvoer en vogelzaden. Eerste Ned. Dogcake-fabriek te Dordt met kuikenvoer en 'hoender beschuit. Vernielden we ook nog, dat de ka naries gratis gevoederd worden door N. V. Duvekot's Graanhandel, pluimvee, duiven, watervogels door Gebr. Duvekot, hooi en voeder voor konijnen wordt gratis ge leverd door fa Timmerman en Melis, ter wijl dhr. Drijfhout gratis de zaal versierd heeft. Kapeile. De tuinbouwersknecht N. D., alhior, had het ongeluk bij het rooien van vruchtboomen zoodanig met een bijl in zijn been te hakken, dat directe ge neeskundige behandeling noodzakelijk bleek, die Et Pfeiffer verleende. Bath. Dinsdagavond kwam de Oranje- vereeniging in jaarvergadering bijeen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 45 leden telt (waaronder ook vrouwelijke). De penningmeester had een batig saldo te boeken. Het bestuur onderging geen verandering. Na afdoe- nnig van enkele huishoudelijke zaken werd besloten, indien mogelijk nog dezen winter, een spreker te doen optreden, opdat het doel en streven van de Oranje-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1