I Mo 6© Vrgdag lH llecember 1994 SSe «Jaargang EERSTE BLAB. Hieewjaars-Advertentiën. BaitëiM. liffleMffiii, Statea-Coneraal. Kloosterh alsem Dit nummer bestaat uit twee bladen De venijnige steken van spit in den rug verdrijft de pijn Br ukkers-Exploitanten 0OSTBBBAAN LE C01NTRE GOES Bureaus: Lange Versts!raai 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening N®. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ. L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAt. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.QS Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20. elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. w1 jiinr wn i wwtw.i Zij, die zich met 1 januari op ons blad abffnnecren, ontvangen de vóór dien da tum verschijnende nrs gratis. We herinneren er aan, dat Nieuwjaars-Ad- vertentiên, hij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels f L— elke regel meer f 0.20voor namen onder den Algemeenen Nieuwjaarswensch f 0.20) Advertentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per postwissel of in postzegels wordt betaald kunnen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE De opstand in Albanië. Volgens een bericht uit Rome zijn Italiaansehe oorlogsschepen naar ae Albaneesche wateren gezonden. Het Albaneesche persbureau te Ti rana publiceert een bericht, volgens hetwelk in Albanië vergaderingen heb ben plaats gevonden, waarin de be volking ha,ar loyaliteit aan de regee- ring heeft betuigd, terwijl tot den Vol kenbond het verzoek is gericht stap pen te ondernemen bij de regeeringen van Zuid-Slavië en Griekenland, die de opstandelingen steunen. De Albaneesche gezant te Londen heeft verklaard, dat er een samen zwering van Servische zijde zou be staan om Albanië te annexeeren. Zon der Engeland's tusschenkomst zou Al banië verloren zijn, wat de inleiding zou wezen van een nieuwen Balkan oorlog. De gezant heeft 6 December van zijn regeering het eerste bericht gekregen, dat Servische strijdkrachten 10 December een aanval zouden doen. Hij lichtte dadelijk het Engelsche de partement van buitenlandsche ken za- ïn. Korte Berichten. Uit Manilla wordt gemeld, dat bij een zware aardbeving in het dis trict Sufiga op het eiland Mindanao 24 personen zijn omgekomen. la Peking is gisteren de nieuwe tram geopend. Hierdoor ontstaat het gevaar, dat de ca. 40.000 riksja-koe- lies, die er in Peking zijn, broode loos zullen worden. Bij een brand in een huurkazerne in Fifth Avenne te New York, zijn zes personen in de vlammen omge komen. Drie anderen kregen zware brandwonden. Ia De Krim zouden de voor uitzichten met betrekking tot de le vensmiddelenvoorziening in de naas te toekomst zeer ongunstig zijn. Er is een graantekort van 13 millioen poed en gevreesd wordt, dat de toestand dezen, winter zelfs slechter zal zijn dan in feet hongerjaar 1921 het geval was. De opperste raad vair defensie heeft besloten tot stichting van een groot vliegtuigfabriek te Athene. De kosten worden door de regeering ge dragen. Een Engelsche firma zal de fabriek inrichten. De afgetreden Duitsche rijkskan selier, Marx, is gisteren, na een lang durig onderhoud met den rijkspresi dent;, besprekingen begonnen met de partijleiders over de vorming een er nieuwe regeering. De partijleiders handhaafden hun standpunt, de toe stand is zeer verward. Volgens bericht uit Belgrado aan de Duitsche bladen zou de regeering van Joego-Slavië een bondgenootschap der BaJkanstaten nastreven. Deze alli antie zou een anti-bolsjewistisch ka rakter hebben. Duitschland heeft de uitnoodi- ging tot de in Mei a.s. te Genève te houden ontwapeningsconferentie aan vaard. Het Bezoldigingsbesluit 1925 He „Residentie-bode" schrijft: Naar aanleiding van enkele persberich ten omtrent voornemens bij de Regeering omtrent het niet-uitvoeren van het Bezol digingsbesluit hebben vrij te bevoegder plaatse informaties ingewonnen, waarbij het volgende bleek Re omstandigheden, waarin de Regee ring is gekomen 'door bet besluit van de Tweede Kamer, waarbij de Regeering werd verzocht hel ontwerp regelende de bezoldiging der hoogere ambtenaren, terug te nemen en ook voor deze amb tenaren de volle korting van 10 pet. <m 8V2 pet. premieheffing toe te passen, ma ken liet voor de Regeering onmogelijk het nieuwe Bezoldigingsbesluit uit to voeren. Ook liij dit besluit is rekening gehou den mot de opvatting, dat op de sala rissen der hoogere ambtenaren niet zoo veel mocht worden gekort, omdat deze lang niet in dezelfde stijging "hebibc|n gedeeld als die der lagere ambtenaren. Om die reden waren er onder de hooge ambtenaren velen, die in het Bezoldi gingsbesluit aanmerkelijk vooruitgingen, vergeleken bij het salaris dat zij op 1 October 1924 genoten. Ditzelfde was liet geval met de salarissen bij do wet gere geld, zooals deze waren neergelegd in het wetsontwerp dat de Tweede Kamer de vorige week niet in behandeling wilde nemen, omdat zij gelijke korting wilde voor alle ambtenaren. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat bij handhaving van het Bezoldigings besluit slechts een enkele groep van hoo gere ambtenaren, n.l. van hen wier salaris in het 'Bezoldigingsbesluit is geregeld, niet dc volle korting zou ondergaan,, maar de leden der Rekenkamer, rechter lijke (macht, en anderen, wier salaris bij de wet wordt geregeld, wèl. Hierdoor zou een zeer ongewensclito en onbillijke toestand ontstaan, zoodat bij nadere overweging de Regeering meent, dat door het jongste besluit der Tweede Kamer het Bezoldigingsbesluit niet kan gehandhaafd worden, zoodat ook na 1 Januari de huidige toestand moet worden gecontinueerd. Dus na 1 Januari zal niemand, ook "de ongehuwden niet, méér dan 10 pet. op zijn salaris worden gekort, behalve dan de pensioenkorting. Wel overweegt de Regeering nog, om door een wijziging aan de bezwaren tege moet te komen, zoodat alle gehuwde ambtenaren een korting van 18V2 pet. ondergaan en de ongehuwden de volle korting dragen van de nieuwe salaris regeling, omdat handhaving van den be- staanden toestand een belangrijk finan cieel nadeel voor het Rijk is. Maar er is natuurlijk geen sprake van, dat dit nieuwe bezoldigingsbesluit reeds vóór 1 Januari gereed zal'zijn, terwijl bij de op lossing der bezwaren tal van jnoeilijkhe- den moeten worden ondervangen. Een vraag doet zich nu echter voor: hoe gaat het nu met de salarissen der rijkswerklieden? Wordt nu wel de sala risregeling van de commissie-Be Wilde ingevoerd? Bit zou toch een groole on billijkheid zijn. Gelijke monniken, gelijke kappen, geldt ook hier. A1 b a r d a T r o e 1 s t r a's o p v o 1 g 0 r Het Hbl. verneemt dat namens de soc.- dem. partijorganisatie te Amsterdam de lieer J. W. Albarda, bestemd om mr P. J. Tro.elstra als leider der soc.-dem. Ka merfractie op te volgen, zal worden nit- genoodigd bij de algemeene verkiezin gen in 1925 lijstaanvoerder te willen zijn in den kieskring Amsterdam. A11 e r 1 ei Als gevolg van zijn benoeming tot lid van den Raad van State zal de heer Idenburg moeten bedanken voor het lid maatschap van de Eerste Kamer. Als zijn opvolger in die Kamer zal worden aan gewezen de heer mr .P E. Briët, te Leiden, die vroeger al lid van de Eerste Kamer is geweest. Binnenkort zal worden overgegaan tot voorloopige invoering van formulieren voor „geluk-telegrammen" in het binnen hui dsch verkeer. Be werknemersorganisaties in de steen industrie hebben de collectieve arbeids overeenkomst opgezegd tegen "1 Maart 1925. Eerste Kamer. Eerst kwamen gisteren nog enkele sprekers over de Tariefwet aan het woord. Dhr Dobbelmau (r.-k.) betoogde, dat vrijhandel in Nederland nooit heeft bestaan. Deze zou beteekenen be scherming van het buitenland. De mo tie-Stenhuis is een paradepaard voor do verkiezingen en onwaardig gedoe. De heer Verkouteren (c.-h.) zei, dat hij niets te maken heeft met den wil des volks. Het Volk heeft te gehoor zamen, niet te willen. Het kan ook dit ontwerp niet beoordeelen. Men heeft gezegdOnze vaderen waren vrijhandelaars. 't Mocht wat. De wei nige haren, die spreker had, rezen te berge, toen hij dit hoorde. Onze va deren waren vóór vrijheid van zich zelf, maar niet van hun concurrenten. Amsterdaam is groot geworden ten koste van anderen. Toen hij Johan de Witt visch op /tafel stond en hij gas ten had, zeide hij, dat voor die visch zestienmaal recht was betaald vóór zij op tafel kon komen. De heer Wittert van Hoogland (r.-k.) verklaarde, dat het ontwerp niet in strijd is met de beginselen van rit.- Michael. Er zijn dus ook al begin selen van rit. Michael. We! zool De heer Blomjous (r.-k.) zette de voordeelen uiteen, welke het nieuwe lariel voor de industrie heeft. Hij be treurt, dat de minister niet een stap verder gegaan is door 40 millioen meer uit het tarief te 'halen. Minister Colijn daarna aan 't woord komende, zei dat de sluiting van de begrooting met een tekort vau 20 mil lioen de indiening van het ontwerp ten volle motiveert. Invoerrecht was het eenige wat in aanmerking kon komen, daar de directe-belaslingen sinds 1913 reeds met 360 pCt. waren gestegen. Door eenige bestrijders was aange voerd, dat de Minister het bedrag, dat hij nu uit de tariefsverhooging wu halen, door meerdere bezuinigin gen had moeten vinden. Dat zou ook het ideaal van de Regeering zijn ge weest, maar uit. welke bezuiniging had dat bedrag dan moeten komen? Daar op bleven de opposanten natuurlijk liet, antwoord schuldig. Bij de onderwijsbezuiniging zijn we reeds |pt de uiterste grens gekomen. Het gaat ook niet alleen om de vraag wat de Minister van .Financiën zou willen, maar het gaat er om, a,an wel ke voorstellen de Staten-Generaal hun goedkeuring zouden hechten. Hoeveel moeilijkheden daaraan verbonden zijn hebben we nog onlangs gezien, toen de Regeering voorstelde uit bezuini ging den veeartsenijkundigen dienst en den vleeschkeuringsdienst samen te voegen. Niet dan nadat Minister Rnys met de portefeuille had geram meld en onheilspellend had gedreigd hij niet aanneming der samenvoeging de gelden van andere posten te zul len afnemen, nam de Kamer het Voor stel aan! Ë11 dan is liet nog de vraag, of een bezuiniging bij het. publiek wel in den smaak valt, merkte de Minis ter pp'. In Engeland- heeft men bij voorbeeld uit bezuiniging een postkan- toor m een bloemenwinkel onderge bracht; daar zou men hier niet aan willen, meende Minister Colijn. De Minister ontkende, dat hij het ontwerp er door wilde jagen. Op spre kers Departement is 7 jaar aan het ontwerp gewerkt. Er is dus de noo- di'ge aandacht aan besteed. Het ont werp werd 11 Juni ingediend. Na 3 weken werd het in de afdelingen onderzocht. 7 Augustus kwam pas het voorloopig Verslag. Vijf weken latei' kwam pas de Memorie van Antwoord en daarna was er nog 5 'weken tijd vóór de behandeling. Zeventien we ken i sechter voor Nederland schijn baar nog niet lang genoeg. Nog eens wachten totdat de kiezers er zich over hadden kunnen uitspre ken, zooals de heer Stenhuis wilde zou verkeerd en overbodig zijn. Ver keerd, omdat de verhooging reeds nu noodig is en zonder bezwaar voor de schatkist niet nog een jaar kan worden gewacht; overbodig, omdat de nieuwe Tariefwet geen wijziging brengt in onze handelspolitiek. Za.1 het verhoogde recht den invoer belemmeren en daardoor de prijzen verhoogen? De Minister geloofde het niet; in vergelijking met "andere lan- den hebben wij ook na deze verhoo- ging nog het laagste tarief en met een variamt op de bekende annonce van de firma Brenninkmeijer, zei de Minister heel aardig: „C. en A. (Co lijn en Aalberse) zijn altijd nog het meest voordeelig!" Deze geestigheid sloeg natuurlijk in bij de Kamer. Bil de replieken werd o.a. gezegd, dat de wet een ramp; voor de indu strie is. Waarop Minister Colijn ondeugend mededeelde, dat heel wat van die in- dustriëelen en anderen, die in den Nijverheidsraad of in hun vereenigin- gen tegen de Tariefwet protesteerden, persoonlijk op het departement zijn geweest om te vragen, dat hun arti kelen toch ook onder de Tariefwet zouden vallen! Tableau! Dhr Diepenhorst vestigde de aan dacht op de motie-Stenhuis. Het zou getuigen van gebrek aan deferentie te zwijgen over dit gewichtige staats stuk. Den heer Stenhuis was blijkbaar de leiding opgedragen. Dit feit wil spr. niet critiseeren, maar wel con- stateeren. De heer Stenhuis wilde niet debat teer en mét den heer Diepenhorst, om dat deze grollen in Cocadorusstijl te berde bracht! Ten slotte werd de motie-Stenliuis verworpen met 28 tegen 14 stemmen. Het ontwerp tariefwet werd aange nomen met 28 tegen 14 stemmen, (rechtslinks). Tweede Kamer. üc Tweede Kamer heeft gistermiddag liet amendement-Brautigam om artikel 16 der Marinebegrooling te verminderen met f 1.200.000, zijnde de aangevraagde eerste termijn voor den bouw van twee torpedo- bootjagers verworpen met 5827 stem men. De begrooting van marine werd daarna aangenomen met 5826 stemmen. overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. Voorts werd met 822 stemmen aan genomen een principieel amendement van den heer Oud, bij de waterstaatsbegroo- ting voorgesteld, om niet over te gaan tot bevordering tot een hoogeren rang van een ambtenaar, wiens werk zulks niet vereischt. Ook weer een echèc voor minister van Swaay! Verworpen werd met 822 stemmen de motie van den heer Wijnkoop tot intrek king van uitzonderingsmaatregelen tegen revolutionaire propaganda in Indië en zon der stemming werd aangenomen, met in stemming van den minister, de motie- Albarda, voor liet instellen van een on derzoek naar den economischen toestand van de inlandsclie bevolking in Indië. Voortgezet werd daarna de artikelsge- wijze behandeling van de Indische be groeting, waarvan weinig te melden valt. Het gebeurt tegenwoordig meermalen, dat Hollandsche meisjes in Holland hu wen met, Indonesiërs. Wanneer deze dan naar Indië. terugkeeren, staan zij niet meer onder het Nederlandsche maar onder het Indische huwelijksrecht., waaraan vele be denkingen zijn verbonden, zooals gemak kelijke scheiding, enz. De heer Boetzelaer van Dubbeldam vroeg bescherming van deze Hollandsche meisjes door toepasse lijk verklaring van het Europeesche recht in deze gevallen, hetgeen de minister be loofde te zullen bevorderen. Het was te voorzien, dat ook over de voorgenomen nieuwe Vennootschapsbelas ting nog wel een woordje zou worden gesproken. Vliegen verdedigde een motie om een progressieve Vennootschapsbelas ting in te voeren. Met 47 tegen 22 stem men ging de Kamer met den minister en niet met den heer Vliegen mee. Ten slotte nog een meevallertje voor de gepensionneerden. De pensioenen en gages voor dc gepensionneerden beneden den rang van onder-luitenant van 60 jaar en ouder zijn verhoogd. De begrootings- commissie nu stelde een motie voor om de leeftijdsgrens voor deze verhooging van 60 jaar op 50 jaar te brengen nu blijk baar de Indische financiën zulks wel toe lieten. Tegen dit voorstel had niemand in de Kamer bezwaar, ook de minister niet, die toezegde daarvoor met een aan- vullingsbegroo'ting 'te zullen komen. Avondvergadering. Voortzetting van de Waterstaatsbegroo- tingi Minister van Swaay zei a. De brug bij Tholen is nog steeds in behandeling. De plannen staan nog niet vast. De minister is voor plan 4. De ver deeling der kosten van aanleg zal na tuurlijk nog nader worden overwogen; bet Rijk zal natuurlijk meewerken. De kanalen in Zeeuwsch-VIaanderen kosten aanzienbjke sommen en men weet dat die er niet zijn. De afwikkeling der plannen zal dus geleidelijk geschieden. In zake de wegbelasting ligt het in de bedoeling een kleine commissie in te stel len die een wetsontwerp zal voorbereiden. Het belangrijkste punt van bespreking was de Vlissingsche ha ven. De beer Van der Voort van Zijp (a.-r.) hield zijn interpellatie over deze kwestie. De regeering komt nu eindelijk voor den dag met een aanvrage voor de haven van Vlissingen. Het is echter van belang te weten hoe de wet zal worden uitge voerd. 't Werk zal tot eenvoudiger proportie worden teruggebracht, want de kaaimuur wordt korter. Waarom heeft de minister dat niet twee jaar eerder meegedeeld? Het is nu dus een besluit van het kabinet dat liet werk wordt aangevangen nadat eerst eenige malen was afgewezen wat de Ka mer wilde. De minister wees eenige malen op bet gebrek aan geld als oorzaak van het uitstel. De Kamer sprak zich eenige malen duidelijk uit, maar de minister had dan weer geen vertrouwen in het nut van deze haven. Geen enkel ernstig argument tegen de haven is ooit uit 's ministers mond gehoord. Het viel van den minister niet te verwachten, dat hij in het ka binet do haven van Vlissingen krachtig zou verdedigen. In de Eerste Kamer trachtte de minister de Zeeuwen tegen elkaar uit te spelen door een deel van hen mooie werken voor te spiegelen. Hoe kwam de minister aan die plannen? Alle gegevens daarvoor ontbreken ten eenen- male. Hoe is thans de stand van zaken?. Een gunstige aanloophaven op bescheiden schaal is altijd het doel geweest. Daar aan houdt de minister zich niet. Voor Brabant en Limburg wordt wel veel geld besteed voor groote werken en het argu ment, dat er geen geld is, is dus niet houdbaar. Spreker stelt de volgende vra gen: 1. Is de minister van oordeel, dat de plannen voor dé' verbetering van de buitenhaven te Vlissingen, zooals deze door zijn ambtsvoorgangers werden ont worpen en door de Kamer goedgekeurd, slechts ten doel hadden aldaar een be scheiden aanloophaven aan te leggen? 2. Waarom heeft de minister de wet niet uitgevoerd, en indien de minister grond had voor de overtuiging dat deze haven een mislukking zou worden, waar om heeft de minister niet een wets ontwerp ingediend om de wet niet uit te voeren 3. Is de minister bereid aan de Kamer mede te de el en welke de verschillende redenen zijn die bezwaren tegen liet plan van uitvoering deden rijzen en welke die bezwaren zijn? 4. Wat verstaat de minister onder na dere toetsing van het plan van uitvoering aan de bedoeling der wet? 5. Waarin bestaat het bezwaar, dat moet worden ondervangen en door welke beperking denkt de minister dit te be reiken? De Minister antwoordt. Veel van het geen de interpellant zeide zou spreker aan critiek kunnen onderwerpen, maar hij zal zakelijk blijven. De voorstelling die de heer Van der Voort van Zijp gaf was in vele opzichten onjuist. In liet wetsontwerp is wel gesproken van een havenbassin van 650 meter, maar niet van een kaaimuur van 650 meter. Bij de beraadslaging in de Tweede Ka mer is a vel van een aanloophaven gerept, maar niet in den geest van een zeer groote haven. „Een bescheiden aanloop- haven" zou het worden. Uit de geschie denis van het wetsontwerp blijkt duidelijk, dat het alleen om een verbetering van de haven was te doen en niet om den aanleg van een groote haven. De groot- sche verwachtingen die de propaganda wek ten hadden geen reëelen grond. Verbete ring van de haven was niet ongemoti veerd cn daartegen heeft de minister zich nooit verzet. Het gaat hier om een zuiver plaatselijk belang en de urgentie ervan stond allerminst vast.'Spreker was dus voor uitstel omdat hij niet genoeg geld had on dit voor andere doeleinden meer noodig was. De Kamer nam de motie-Van der Voort van Zijp aan. En toen werd sprekers standpunt, dat hij verplicht was het werk uit te voeren en hij trok op de begroo ting voor 1924 een post van 4 ton uit. Die post moest weer worden ingetrokken, om redenen die spreker bij de Kamer bekend veronderstelt. Steeds weer drong, men aan op geldverschaffing voor dit' werk. Toen hij een kans zag het geld los te krijgen, heeft hij die aangegrepen. Die kans kwam toen het spoorwegtekort 4 millioen minder was. Spreker kreeg daarvan 1 millioen en trok 650 'mille voor Vlissingen uit. Hij is ervan over tuigd, dat hij naar zijn beste weten gedaan heeft wat hij kon. Dhr v. d. Voort v. Zijp was met dit antwoord allerminst tevreden. Maar wat moest hij doen? Hij was wel genood zaakt den post te slikken; het vertrou wen van den heer van Zijp in den Minister was echter danig geschokt en op de mededeeling van den Minister, dat de aanbesteding spoedig zal plaats hebben nadat de Staten-Generaal dezen post zal hebben goedgekeurd, antwoordde hij, dat hij dit eerst moest zien voor hij het zou gelooven. Gelijk het Handbl. reeds uiteengezet heeft (men zie „Uit de Pers" in dit no.) kon een motie in dit sta dium de zaak meer kwaad dan goed doen. Daarom was men rechts wijzer dan links, waar mr Boon en andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1