HE ZEEUW TWEEDE BLAD. laiteülaiÉ. Dit de Proratóe. titawagi Nieuws. VAN DINSDAG 16 DEC. 1924. No. 66. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Men mag nu zachtjes aan wel be grepen hebben, dat groote voorzich tigheid van de zijde der regeering is betracht ten aanzien van het Proto col van Genève en den Volkenbond. Eén ding is nu wel duidelijk gewor den, namelijk, dat, hoe 'took met dien Volkenbond gaat, Nederland toch altijd nog een leger op; de been zal moeten houden om de besluiten van genoemden Bond te helpfen uitvoeren. En ook is duidelijk geworden, dat niet meer den menschen mag worden voor- fespiegeld, dat Nederland nu gerust atn ontwapenen. Hoe zou dit ook kunnen, waar dei beteekenis van het Protocol niet is ontwapening, ma,ar het vormen van een bij onderlinge garantie vastgestel de internationale macht tot handha ving van het recht. Dit is in de Tweede Kamer door den voorzitter der A.-R. Kamerclub, mr Rutgers, duidelijk uiteengezet. Sprekende over de onderlinge ga rantie, verklaarde de heer Rutgers Bij de garantie zal de militaire bij stand, die verleend moet worden, de hoofdzaak zijn. Het komt mij voor, dat dit weinig twijfelachtig is, moge financiëele en economische hulp van beteekenis zijn, van meer beteekenis is de militaire bijstand, opdat aan den aanval onverwijld paal en perk wordt gesteld. Ook tot militaire bijstand verplich ten zich, zij het niet op volstrekt dui delijke wijze de onderteekenaars van het protocol zij verplichten zich dien bijstand te verleenen „ioyalement et effectivement", eerlijfk en krachtig. Waimeer zulk een garant loyaal wil optreden, zal hij niet kunnen zeggen: ik ben niet van plan militairen bij stand te verleenen dien kunt gij ook niet van mij vragen, want gij noodigt Duitschland, d at geen weermacht heeft en zelfs niet mag hebben, uit toe te treden, dus moqgt gij die weer macht van mij ook niet vragen. Dit lijkt mij, in plaats van een loyaal en krachtig nakomen van zijn verplich ting, eerder een zoeken van misschien zeer scherpzinnige redeneeringen, om zich zooveei mogelijk aan de verplich ting, die men op zich heeft genomen, te onttrekken. De garant verplicht zich eerlijk en krachtig mee te werken, qök in mi litairen zin. Het komt mij voor, dat dit ook door Nederland kan worden aanvaard. Hier ligt een redelijk en zedelijk doel voor bewapening, namelijk het opkomen voor gerechtigheid in de in ternationale verhoudingen. Die doel stelling is geenszins in strijd met de tegenwoordige van de Nedérlandsche defensie valt daarmede zelfs ten deele samen. Op het oogenblik omvat die doelstelling rnede de handhaving van de neutraliteit, wat medebrengt het be letten aan ieder der oorlogvoerende partijen, om van ons grondgebied ge bruik te maken als steunpunt tegen de tegenpartij. Het toetreden tot het protocol van Genève nu brengt mede het beletten van het gebruik maken van ons grondgebied aan den aanval lenden Staat, als steunpunt tegen de tegenpartij. Het komt mij voor, dat daarin een overeenstemming is gele gen, die ook voor de strategische uit werking van ons defensiestelsel be langrijke gevolgen heeft, zoodat het ook volkomen onjuist is, dat door de aanneming van het protocol de tegenwoordige opbouw van ons defen siestelsel vervalt. De grondwettige doelstelling van onze defensie voorts, handhaving van de onafhankelijkheid van het Rpk en verdediging van zijn grondgebied, wordt door de aanvaarding allerminst uitgesloten, maar veeleer ondersteld, gelijk duidelijk bleek uit het incident ever het rapport van Politis, waarop ik nu niet inga. De garantieplicht der Staten reikt intusschen verder dan het grondge bied van den Staat zelf. Wij kunnen niet volstaan met aJan den aanvaller te beletten, ons grondgebied te bezet ten als steunpunt voor zijn aanval, maar de garantieplicht kan ook mee brengen, dat troepenafdeelingen naar Litauen of Macedonië moeten worden gezonden. Het beroep op de geographische lig ging, dat kan dispenseeren van het deelnemen aan militairen bijstand, schijnt vooral aangewezen als het oor logsterrein nabij is en de geographi sche ligging dus bijzonder geëxpo seerd. Er is dus een uitbreiding van be teekenis in de doelstelling van onze defensie. Het kan zijn, dat van onze weer macht meer zal worden gevraagd, ten gevolge van het protocol, dan tot dusver liet geval is geweest. Ook daarin ligt een reden van ernstig beraad. Volgens onze Grondwet mogen de miliciens niet buiten hun wil naar koloniën worden gezonden; de vraag mag worden gesteld, of er aanleiding is ons te begeven in een regeling, die misschien er toe zou leiden, dat zij wel buiten hun wil konden worden gezonden naar Bessarabië of Mesopo- tamië. Een dergelijke regeling zal .in de practijk ook voor ae inrichting van onze defensie aanmerkelijke moeilijk heden medebrengen. Ten slotte de beperking van de bewapening. Deze beperking zal niet meer bij het aanvaarden van het protocol in de lucht hangen in die mate, als dat bij ontwerp-garantie-tractaat het ge val was. De beperking van de bewa pening zal conditio sine qua nonx) zijn. De grondslag der regeling is juist om de beperking van de bewapening met de beveiliging in samenhang te bren gen. Die beperking zal mogelijk zijn, in zooverre de taak van de weermacht door de garantie ygn andere Staten wordt verlicht. Van ontwapening is in het stelsel van het pro tocol niet de minste sprake. Het uitgangspunt is juist, dat ook militaire beveiliging tegen aanvalsoor logen noodzakelijk is. De Staten zeg gen tot elkaar: mijn weermacht zal ook u beveiligen en daardoor worden voor u en mij de eischen minder dan dat wij afzonderlijk zouden optreden. De' strekking van het stelsel is daar door te komen tot een gelijkmatige verdeeling der lasten, waarbij de to tale last minder zal worden. De ver mindering van lasten zal vanzelf het grootst zijn voor die Staten, die zich het meest, mogelijk door een anvals- oorlog bedreigd achten en hun bewa pening daardoor het meest hebben opgevoerd. In dit verband moge ik nog even terugkomen op een opmerking, die ik bij ae algemeene beschouwingen over dè Staatsbegrooting heb gemaakt en die door een der vorige sprekers is gereleveerd, de opmerking n.L, dat met name voor 'Frankrijk het protocol beteekenis heeft. Het komt mij voor, dat ik daar niet een stelsel heb uiteengezet, maar een feit heb geconstateerd, dat door nie mand, die Genève en de bespreking van het protocol in verschillende lan den heeft gevolgd, kan worden weer sproken. Frankrijk hecht buitenge woon aan het stelsel van garantie, hecht daarom ook veel aan het pro tocol van Genève, omdat Frankrijk in dat stelsel een beveiliging ziet te gen een aanval, dien Frankrijk ducht. En wenscht men het protocol te doen slagen, dan moet men ook me dewerken om aan Frankrijk die ze kerheid te geven, die Frankrijk ver langt, niet omdat Frankrijk ons meer zou zij' dan eenige andere Staat, met alle Staten leven wij in even goede betrekkingen, niet, omdat ik eenige francophile politiek zou willen zien gevoerd, maar omdat, wanneer men het protocol wil aanvaarden, en het ook wil zien slagen, men aan de mede- onderteekenaars en dus o ok aan Frankrijk de zekerheid moet geven, die zij verlangen, en men niet moet trachten zich daaraan te onttrekken. Het was in dien zin, dat ik bij' de algemeene beschouwingen heb gewe zen op: de beteekenis van het proto col voor onze defensie, op de betee kenis van de houding van Nederland en de defensie van Nederland voor het slagen van het protocol." h Tot eiken prijs geldende voorwaarde. Aarde- en hemelleven. l'rof. Aalders van Groningen schrijft in „Stemmen des Tijds" over de drijfkracht der sociale actie. Schoone beschouwingen wijidt hij aan -de verhouding v,an aarde- en hemelleven. Ik 'neb eens gehoord jyat gezegd werd door werklieden, die bezig waren met den bouw eener R. K- Kerk. Hef was een kloosterkerk en terwijl, de metselaars hun werk deden, luidde de klok voor het ge bed in het klooster. Rn toen zeide een van hen, naar het klooster- wijzend: „Wij werken; zij daar bidden". Zóó va.lt de in deeling gelukkig niet, alsof de ©ene helft oer menschen louter stoffelijk en de an deren louter geestelijk werkzaam zouden zijn. Maar ik kan mij voorstellen, dat een werkman tevreden metselt aan een kerkmuur of sch ooidak of ziekenhuis, met de gedachte: Ik werk voor mijn deel mede tot een geestelijk doel, want het gebouw, dat ik help tot stand brengen, zal dienen tot hulp aan zieken of opvoeding: van kinaeren of tot verheerlijking van God. De bekoring der middeleeuwen ligt voor een niet gering deel hierin, dat zijl er in geslaagd zijn een zekere eenheid van het geestelijke en stoffelijke leven in zijn verschillende geledingen te concipieeren. te symboliseeren en te realiseeren. Al het stoffelijke werd zinnebeeldig opgevat, al het lagere met het hoogere in verband ge bracht. Elke gilde had zijd kapel en de kerk en zijn patroon in den hemel. Die wereldlijke macht diende de geestelijke. De aardsche bedeeling had haar Ee- melscli tegenbeeld boven zich. Deze een heid heeft geen stand gehouden, want van buiten als van binnen aangetast is zij gebleken niet zóó echt te zijn, dat zij kon voortduren. Maar een samenleving die veel op een of andere wijze het lot van den enkele, met da,t van het geheel, en de betrekkelijk empiriscbuardscbe, d.i. verhoudingen met de volstrekte trans cendent, weet te verbinden, staat wel zeer wankel. Eenige vorm van idealisme is noodiger dan brood en werk van haar bestaan. Ik ben eens zeer getroffen bij de ope ning van een Christelijke school, toen, na anderen, een der werklieden hel woord veerde. Hij was communist, maar ver klaarde met opgewektheid aan den bouw te nebben deelgenomen. Ik zou moeten weigeren, zeide hij ongeveer, een gevan genis of kazerne te helpen bouwen. Maar voor een plaats waar de jeugd wordt omwikkeld, geef ik gaame mijn kracht. Zie, hier is een uiting van idealism©, van doorschouwd verband tusschen den zwaren physieken arbeid van den met selaar, die niets hanteert dan stcenen en niets ziet dan muren en den zin, de geest, de bestemming van Eet gebouw, dat hij helpt tot stand "brengen. Zoo wordt elke arbeid geadeld. Welnu, wij der en inniger verband nog wordt gelegd door het geloof, dat het kleinste en het, groorste vereenigd in de aanvaarding der levenstaak als vervulling van Gods wil en dat den geringsten mensch verheft tot medearbeider van God. Dit verband wijdt den arbeid, ook den schijhbaar gering sten. Het is aan de kerk. deze levensvisie te wekken. Zij alleen kan het doen, om dat zij alles ziet en doet zien in het licht van God en de eeuwigheid, ook liet leven van den enkele, dat waardeloos is, hoe belangrijk schijnbaar ook, buiten dat licht, en waardevol als het in dit licht .is overgoten, hoe .onbeduidend het overigens ook schijne. Zij vraagt daarom het offer, niet al leen van het inzicht, maar van de daad: het leven, d.i. de overgave van den en kele terwille van het geheel, van Gods wil. Eu zij mag dit offer aan GoU vr.ag.en omdat zij zich beroepen kan op het offer van God. In de prediking van net kruis vloeit alles samen wat de kerk aan gees telijke kracht bezit. Het is de eeuwigheids- kracht die altijd weer wonderen doet. „Een voor allen, allen voor één" deze leus, hoe zeer al gevulganiseerd ©n zelfs geprofaneerd, is toch altijd de aandoen lijke hulde aan datgene, wat het geheim van het Evangelie vormt, als .van he- melsche dingen op aarde geschied". De Fransche premier. De ontsteking in het been van Herriot schijnt nog niet over te zijn. Volgens een bericht uit Parijs heeft de premier ook nog wat koorts. Wonder zou het niet zijn zoo Herriot overwerkt was. De arbeid van een minis terpresident in een groot land is inder daad overstelpend en het was ook van Herriot, die hierin Poincaré en anderen navolgt, een gewoonte geworden, Zon dags, op den rustdag, den boer op te gaan en redevoeringen uit te spreken. Waar dan meestal spoorreizen van vele uren aan vast zaten. De Engelschen houden den Zondag in waarde. De parlementaire sport kent, evenals de andere sporten, geen bijeen komsten of wedstrijden op Zondag. In Frankrijk bestaat in dit opzicht niets. De Temps meent, dat de ongesteldheid van Herriot, die een zeer kenmerkend teeken is, ook een les moet zijn. Want behalve in enkele zeldzame gevallen, die de redevoerende tusschenkomst van hel lioofd der regeering noodzakelijk maken, is de plaats van de ministers om te spre ken in hun bank.M. w. z. op de officieele tribune. Samuel Gompers. f Vandaag wordt te New York de aan komst verwacht van het stoffelijk over schot van den arbeidersleider Gompers. De dood van den 74-jarigen man was verhaast door het feit dat Mexico (stad) zoo hoog boven den zeespiegel gelegen is. Gompers woonde daar een internatio naal arbeiderscongres bij, doch de hooge ligging der stad en de opwinding der bij eenkomst werden voor den ouden man, die lijdende was aan een hartkwaal, nood lottig. Men plaatste den zieke in den trein naar het noorden en hoopte hem nog levend in New York te kunnen brengen, doch nog vóór de aankomst van den trein in San Antonio (Texas, V. St.) stierf hij. De ziekenfondsen en de ziektewet Zaterdag werd te Goes in het Schuttershof een drukbezocht© verga dering gehouden van het Ned. Verbond van Ziekenkassen, afd. Zeeland. Sprekers waren de Eeeren Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, en Gaastra, voorzitter va,n het N-V-Zi. Die eerste spreker, die Vrijdagavond voor den Goeschen Chr. Besturenbond ook reeds o.m. over de Ziektewet had gesproken, behandelde ook nu het voor-ontwerp ziek te- en ongevallenwet. Dit beeft veel scha duwzijden; eigenlijk heeft spr niet één lichtzijde kunnen ontdekken. Niet alleen worden de ziekenkassen bedreigd, maar de nieuwe wet brengt een algemeene ach teruitgang. Gevraagd moet worden: Is net wel juist, dat de ziekenkassen bij de aan neming ten dooide zijn opgeschreven? In derdaad, zij kunnen niet blijven bestaan. Het grootste deel der leden toch trekt do nieuwe wet tot zich. Die bestaande ziekenkassen zouden dus bloedarmoede krijgen; hun leven wordt onmogelijk. iM.inist.er Talma heeft in zijn wet, zoo», als die is aangenomen, wel degelijk reke ning gehouden met de bijzondere kassen. Die gingen zelfs vóór. In 1913 werd besloten de wetten-Tal- ma terzijde te leggen. Spr betreurt dit, doch dat neemt niet weg, dat de verbe teringen op 1 Nov. '15 door Minister Treub voorgesteld, uitstekend waren. Had hien die wetten maar zóó in werking ge steld. Doch ze zijn in de Kamer nooit behandeld I Treub liet in de ziekteverzekering op nemen alle personen, die volgens de invaliditeitswet verplicht zijh zich te ver zekeren. Daardoor was slechts één ad ministratie noodig ge.weest. En nu is een voor-ontwerp gereed met de hoofogedachte van Dr Posthuma: De verzekerden zullen niet meer zijn inge deeld plaatselijk, doch bedrijfsgewijze. Da bedrijfsvereenigingen zullen dragers zijn der ziekteverzekering. Hierdoor moeten de ziekenkassen wel uitgesloten worden. Zal de nieuwe regeling goedkooper zijn dan de bestaande? Integendeel, het moet duurder worden. De administratieve moei lijkheden voor de Raden van Arbeid wor den veel grooter. Is het nieuwe plan misschien meer democratisch? Ook deze vraag, moet ont kennend beantwoord. Juist in de zie kenkassen hebben de verzekerden invloed op de leiding, doch in deze regeling komt alles aan de bedrijfsvereenigingen. De groote principieel© fout is, dat men twee der sociale wetten aan elkaar wil koppelen, die gescheiden hadden moeten blijven, en van elkaar scheidt, wat van nature bij' elkaar behoort. Wel liooren te- samen de ziekteverzekering en de- inva liditeitsverzekering, zooals in Engeland. Spr raadt dan ook aan zich te ver zetten tegen wat hier geboden wordt. Laat ons allen de handen ineenslaan om zoo' te komen tot een ziekteverzeke ring, waarbij de ziekenkassen een eervolle plaats innemen. (Applaus). De massa van arbeiders is misleid door de kwestie der premiebetaling. De heei Gaastra zegt: Wanneer de ziektekassen in handen blijven der belanghebbenden, is dit in derdaad bet veiligste en goedkoopste. Electriciteit als genees kracht. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan de expositie cler „Wohlmuth" electro-galvanische zwakstroom-apparaten welke ooor dhr W- J- Raxfcelse uit Ka.- pelle als hoofdvertegenwoordiger der „Wohlmuth" verkoop-centrale ten huize van dhr Sinlce, Groote Miarkt te Goes, ge houden wordt. 'Aan den wand in de expositiekamer hingen tal van platen, waarop de behan deling is afgebeeld en op de tafels waren tal van apparaten en electroden geëx poseerd. Het geheel vormde ©en mooie, interessante verzameling en zeker zal ieder, die de laatste jaren wel eens wat gelezen heeft van de toepassing der elec triciteit bij de geneeskunde en zich daar voor interesseert (hetzij hij medicus is of „leek") een bezoek aan deze tentoonstel ling brengen. Er valt veel te zien en te loeren. Zeer vele medici zijta. van oordeel, da.t de galvanische stroom, op de juiste wijze toegepast, een voortreffelijk geneesmiddel is, dat soms zelfs in verouderde gevallen genezing of althans verlichting brengt. De „Wohlmuth"-apparaten (die te Fort- wangen, in Duitschland, vervaardigd wor den en er van buiten als een net, afge werkt pathéfoonkastj© uitzien) zijn ge noemd naar den ingenieur August Wohl muth, die uitging van het principe der zwakke slroomen. De behandeling: ge schiedt dus niet met geweld, maar juist met een fijne, zwakke galvanische stroom. Men ondervindt dus bij gebruik der appa raten geen schokken of prikken. Niets ■daarvan. Gevaar is dan ook uitgesloten. Geheel gevoelloos gaat de stroom door het lichaam. Voor wie deze geneesmethode dienen kan? Wij noemen in de eerste plaats zenuwzieken, maar verder: zwakken,--her stellenden, spierzieken, verlamden, rheu- matische personen, hartzieken. Ook zijn goede resultaten bereikt bij hoofd-, maag- en ingiewandziekten, vrouwenziekten, kin derziekten, terwijl de methode ook goed de gebruiken is voor massage en als schoonheidsmiddel .(verwijderen van rim pels, wratten en haren). De 'apparaten bestaan uit droge ele menten en gaan bij goede behandeling jaren mee (er wordt Va of 1 jaar garan tie gegeven). Mien kan ze in koop, huur en huurkoop krijgen. Verplaatst met ingang van 17 Dec. a.s. de surnumerair W-. L. P. Bom var» 's Gravenhag© (post- en telegraafschool) naar Vlissingen (post- en telegraafkan toor). -Stowaway. Van het Duitschfe stoomschip „Ruthl", van Antwerpen naar Brazilië, is te Vlissingen een stowaway, een Algerijn, aan land gezet. Invoer van vee in België- De Msb. meldt, dat bet tolkantoor van Santvliet tot nader order gesloten is voor den invoer van herkauwers uit Nederland. Vlissingen. In April zal de Belgische loodsdienst van hier naar Antwerpen wor den overgeplaatst. Krabbendijke. Maandagavond vergader de „Patrimonium" onder voorzitterschap van dhr C- Haverhoek. Na psalmgezang, lezing van Pred. 3 en gebed en de lezing der notulen der vorige vergadering', stelde de vooxz. eerst aan de orde het bestuurs voorstel oin de afdeeling o-p te heffen. Daarover werden nogal w,at woorden ge wisseld, maar bij stemming bleken er 7 voor en 2 tegen opheffing der afdeeling. In verband hiermee werden de finan- tieele zaken afgedaan. De voorzitter be- hanoelfle nu zijn onderwerp: „Christen dom en Klassenstrijd", waarin hij duideijk uiteenzette wat klassenstrijd is en hoe de Christen daar tegenover heeft te staan. Een leerzame bespreking volgde. Een der leden bracht dank aan Eet bestuur en vooral aan den ijverigen voorzitter. Do bibliotheek zal blijven berusten hij dh!r A- Meeuwsen, Wilhelminabaan, tot wlen men zich om boeken daaruit zal kunnen wenden. Na het zingen van Ps. 103:2 sloot liet lid J. de Koning de vergadering met dankgebed. Ierseke. Op de te Brussel gehouden tentoonstelling is bekroond met le prijs en eereprijs (gouden medaille) de heer P. van der Endt, oesterhandelaar alhier. De oesters waren afkomstig van den heer Jan van de Velde uit den Dorsman en zeer gelijkmatig door den meesterknecht Jan Pikaar gesorteerd. Het geheele stal letje was met 'groen en bloemen ge sierd en maakte een voortreffelijke» en veel geroemden indruk. Meliskerke. Zaterdag vergaderde alhier de gemeenteraad. Afwezig met kennisge ving dhrn J. Koppejan en Iz. Matthijsse. Na opening met gebed door burgemees ter De Keijzer passeerden de ingekomen stukken de revue, o.a. kennisgeving van Ged. Staten, dat de begroeting is goed gekeurd; van den yieeschkeuringsdienst kring Middelburg, dat het saldo van twee jaar aan de gemeenten wordt uitgekeerd, voer hier is dit een bedrag van f85,26; verslag van B. en W. over de laatste kasopname gemeente-ontvanger, alles is in orde bevonden; Een schrijven ingeko men van de kerkeraad der Geref. Kerk met het verzoek, om het z.g. Bergpad zoo- mogelijk te verbroeden, te beginnen bij het eif van Maljaars. In banden van R. en W. gesteld tot nader onderzoek. Ver volgens werd er een instructie vastge steld voor den gemeentehode. In de Com missie tot wering van Schoolverzuim wer den herkozen de Eeeren A- Flach, A. Ra- demaker, K- Sturm en P. Wisse Sz. en gekozen dhr E- de Korte Jz„ nadat dhr J. de Korte Ez. voor een herbenoeming had bedankt. Nadat de rondvraag niets opleverde sloot de voorzitter de vergade ring en ging weth. De Buck voor in dank zegging. HHmmiuimimwwi ■■imummwoBa—aamawwunanB— Gepakt. Een van de klauterende inbrekers, die het EondenscEe Westend onveilig maken, is Zaterdagochtend gevat. Hij bevond zich op het dak van een gebouw, waarin zich twee sociëteiten be vinden en had aanstalten gemaald om zich langs een touw, dat aan een schoor steen vastgemaakt was, naar een lager gelegen verdieping te laten zakken, toen hij verrast werd. In zijn haast om te vluchten, liet hij het touw los, viel op een plat en brak een been. De politie heeft hem naar een ziekenhuis ge bracht. Ontspoord. Gistermorgen zijn op het spoorwegemplacement te Zaandam tijdens het rangeeren acht goederenwa gens, waaronder een met petroleum ge vulde tankwagen, uit de rails geloopen, en eenige honderden meters verder omge kanteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door den val is in den tank wagen een lek ontstaan, zoodat deze nagenoeg geheel is leeggeloopen. Een muzikale familie. De zer dagen zal in de Lemmer een mu ziekuitvoering worden gegeven door alle 9 zoons van den ruim 70-jarigen grijs aard K. de Book aldaar. De oude heer moet bij die gelegenheid zelf nog een voordracht willen doen. Eén dezer negen zoons is bij het Koninkl. Conservatorium te-Den Haag terwijl twee andere dit jaar een muziektournooi met dirigent Mengel berg naar Parijs en Berlijn maakten. (Fr. D|.j De tweevoudige moiord te öiüemborg. Die beide personen, die dezer dagen te Culembor.g werden aange bonden als verdacht van betrkken te zijn bij den tweevoudigen moord, in Dec. 1923 gepleegd, zijn beden weer op vrije voe ten gesteld. Een blijde boodschap. Die arbeider K. kreeg een langen brief van de Inspectie der Rijks-directe Belastingen, waarin liem werd medegedeeld, dat door een verkeerde aanslag, het door K. te veel betaalde bedrag, hetzij ineens of in termijnen zou worden terugbetaald. Vol verwachting spoedde de gelukkige zich naar het kantoor van den Rijksontvan ger, waar hem inééns het bedrag werd terugbetaald, zijndeéén cent. (Volk.) Wat mist is, weet men nu in Londen weer. Bij een microscopisch on derzoek heeft men eergisterochtend 27000 roetdeeltjes per 'kubieke centimeter geteld. Dien middag 50.000; Woensdagavond be- droeg dit aantal gemiddeld 100000. De extra- kosten van de straatverlichting bedroegen te Londen 20.000 pond per uur. Het aantal treinen naar de voorsteden was met ongeveer 40 procent verminderd. Tallooze automobi listen moesten den nacht in de open luoht doorbrengen, daar het hun onmogelijk was, door te rijden. Het aantal gevallen, waarbij! een of meer lieden werden gewond, is legio-. Twee voetgangers zjjn overreden en gedood door een trein, dien zij niet hadden zien aankomen. Bij een botsing tusschen een auto en een tram zijn drie passagiers gewond. De scholen werden reeds vroeg gesloten. Aan het publiek was verzocht alle vensters den geheelen dag te verlichten en de gordijnen open te houden, opdat de chauffeurs kon den schatten, waar het trottoir begint. Het aantal diefstallen nam,., toe, daar de dieven slechts een of twee pasSen behoefden te doen om onzichtbaar te worden. Vele schepen, waaronder verscheidene groote booten van de P. en O. lagen stil nabij Deal, waar de schepen elkander bijna raakten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 5