DE ZEEUW TWEEDE 3LAD, Buitenland. BiMlaïfi Staten-Generaal. Ott ite Premie» VAN ZAÏÏRDAG 13 DEC. 1924. No. 64. De brief van Zinowjef. De brief van Zinowjef zal Maandag in het Lagerhuis opnieuw ter sprake komen, maar de belangstelling zal voor deze kwestie niet groot meer zijn na de uitvoerige verklaring, die Sir William Joynson-Hicks, de minister ran binnenlandsche zaken, er over afgelegd heeft. Men weet nu, dat de kabinetscom missie, die de zaak onderzocht heeft, bestond uit den Lord-kanselier en een gewezen Lord-kanselier, uit den mi nister van buitenlandsche zaken en uit Lord Cecil. Deze commissie heeft over eenige nieuwe gegevens beschikt, die niet waren voorgelegd aan de com missie, waarin MacDonald en Ilalda- ne zaten, en jij is tot de slotsom gekomen, dat de brief echt was, of schoon het onmogelijk is de bronnen van inlichting, waaruit men voor die kennis geput heeft, te noemen. Dit laatste is van stonde af aan, dat de zaak aan de orde kwam, waarschijn lijk geweest. Een geheime inlichtin gendienst van een regeering kan zijn kanalen niet bloot leggen. In den loop van de korte beraad slagingen, die in het Lagerhuis ge voerd is, heeft Sir John Simon, de liberale woordvoerder, opgemerkt, dat MacDonald met minder materiaal yah de echtheid van den brief overtuigd geweest moet zijn, vóór hij zijn pro test naar Moskou verzond. In elk geval kan men thans verkla ren, dat de roode brief, waarover zooveel te doen is geweest en welks echtheid om voor de hand liggende redenen zoo fel ontkend is, wel de gelijk van Zinowjef afkomstig is ge weest en als zoodanig een nieuw be wijs levert voor het onvermoeide on- dermijningswerk der Derde Internatio nale ia „kapitalistisch", geregeerde landen, schrijft „De N. Tl. C.". Aardschokken in Duitschland. Uit Freiburg werd gemeld: Nadat eergisteravond reeds een aardschok was waargenomen, is gistermorgen om 8.20 een nieuwe schok gevoeld, die weliswaar korter, doch heviger was dan die van eergisteravond. De aardbeving in Zuid-Beveland is een herhaling van vroegere bevingen, die uitgingen van het voormalige vul kanische gebied der Zwabische Alpen. Uit verscheiden plaatsjes in Wurtern- berg komen berichten omtrent gerin ge schade, aan de huizen toegebracht. De bolsehewistische propaganda. Te Kopenhagen is bericht ontvan gen, dat de soviet-regeering voorne mens is een offensief te voeren in de Baltische landen. Een Dteensch blad heeft een interview gehad met den leider der Deensclie communisten, Ernst Christianson, die het om-juist noemde, dat de sovjets orders heb ben gegeven om de wereldrevolutie voor Maart 1925 te doen uitbreken. Wel zeide de communistische leider, dat het juist was, dat de sovjets order hebben gegeven, om de activiteit in de geheele wereld te vergrooten, ten einde de wereldrevolutie te verhaas ten, die zeker zal uitbreken, hoewel niemand kan zeggen wanneer. Chris tianson verklaarde„Ik lioop«, dat de evolutie voor Maart zal uitbreken, doch ik kan het niet aannemen". Het blad heeft eveneens het hoofd van den Deenschen detectievendienst geïnterviewd, die zeide, de huidige activiteit van de Scandinavische com munisten niet de moeite waard is, aangezien het aanbal communisten in Scandinavië verminderd is sedert de eerste pogingen van de communisten om in Scandinavië vasten voet te krijgen. De arbeiders en de 8-urenwet. Vanwege het ministerie van nijver heid en handel in België is een rap port verschenen over den achturen- dag in België. Hoe weinig de arbei ders daar om de achturenwet geven, moge blijken uit genoemd verslag, waaraan we het volgende ontleenen: „Het huiswerk, dat een groote uit breiding genomen heeft, met het doel zich aan de gevolgen der wet te ont dekken, heeft zooals verleden jaar lot vele klachten aanleiding gegeven. In de diamantnijverheid ontsnappen de werklieden, die alleen in een fa briek werken, waar zij zich bij het buren van een molen' bepalen, aan de gevolgen der wet. Indien zij hel pers bezigen, vallen dezen alleen on der het. bereik der wet, maar niets be et de diamantbewerkers den duur van het werk te verlengen in hun huis, waar zij .een kleinen door electriciteit bewogen molen bezitten. Te Mechelen overigens hebben een groot aantal meubelmakers thuis een werkbank ingericht; en, na 8 uren bij den baas gewerkt te hebben, wer ken zij thuis aan het maken van stoe-, len en goedkoope meubeltjes®voor de winkels in de volksbuurten. Dezelfde feiten doen zich voor in andere nij verheden, zooals de kleermakerij en de schoenmakerij. In alle geval, en zonder dat het mogelijk is desaangaan- de een statistiek op te maken, ge- looven wij, dat het aantal werklie den, die, na de werkuren voor eigen rekening arbeiden, aan huis of bij par ticulieren, zeer groot is, vooral in de categorie der houtbewerkers, behan- gers-garneerders en electriciens. Sommige bedienden en werklieden van de tramwegen, na de reglemen taire 8 uren gewerkt te hebben, oefe nen nog een baantje uit, 't zij thuis, 't zij in een andere onderneming. En sommige werken, zooals bijvoorbeeld het gasontsteken, worden algemeen uitgevoerd door menschen, die al 8 uren in een andere onderneming ge werkt hebben. Korte Berichten. Minister-president Branting is ziek; hij zal wel een paar weken bet bed moeten houden. Volgens een berekening, gemaakt door het. Zweedsche blad Sociaal-de- mokraten zijn er op het oogenblik in Stockholm zoowat 4000 wer le blozen. Gistermorgen werd in dé slaap kamer van den Fransclien premier Herriot een zitting van het kabinet gehouden. Herriot presideerde van uit liet bed. Hij zat met kussens achter zich. De leden van het kabinet zaten in een halven cirkel er om heen. Vol gens mededeeling van de doktoren zal Herriot nog drie of vier dagen in lied moeten blijven. Zijn rechterbeen moet absolute rust heliben. Een succes voor de Nederland se h e vliegindustrie. In de „Salon d'Aviation" te Parijs ex poseert de „Nationale Vliegtuigenindustrie uit 's-Gravenhage een eendekker voor mi litaire doeleinden met geheel stalen romp en ingebouwden Jupiter-motor van 420 P.K. Het toestel is voorzien van vijf mi trailleurs, een verzend- en ontvanginrichh- ting voor draadlooze telegrafie en een phototoestel. Het toestel biedt plaats voor twee personen. Naar wij vernemen heeft de Fransche regeering het recht van den aanbouw van dit toestel verworven en heeft zij reeds van den heer Koolhoven oen tweetal van dergelijke toestellen aan gekocht. A11 er I e i. De z.g. felicita.tietelegra.mmen zullen 1 Jan. reeds worden ingevoerd. De aan de afzenders van die telegrammen in ro- ning gebrachte extra-kosten van 40 cent komen ten goede aan het Nederlandscbc J eugdleiders-Ins tituu t Tweede Kamer. Eerst nog een restantje van de avondvergadering van Donderdag, die in een nachtvergadering is ontaard. Het ging over de marine. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) is van meening, dat de 2 torpedoboot- jagers, waarvoor thans de eerste ter mijn wordt aangevraagd, ongetwijfeld noodig zijn om onze vloot op. peil te houden. Voorts waarschuwt spreker ernstig tegen vereeniging van de de partementen van Oorlog en Marine, waarop door mevr. Bronsveld weer is aangedrongen. De heer Schapier (s. d.) moest een moeilijkheid uit den weg ruimen, die hem voor de voeten was geworpen. Dat Mac Donald voorstander is van een goede vloot, met goede kruisers enz., zegt Spr., is nooit ontkend, maar Engeland kan in verband met Frank rijk niet eenzijdig ontwapenen. Voor ons land is dit echter anders. Wij kunnen toch niets met een vloot be i-eiken. Ziedaar de heldhaftige roode argumentatie. In de vergadering van gisteren werd verder gegaan mei de artikelen van de landhouwbegrooting. De heer Van Rappard (V. B.) be sprak bij de paardenfokkerij de sa menstelling der keuringscommissies. Spr. kan het betreuren als de pro vinciale regelingscommissiën niet vol doende tot hun recht komen. De heer Colijn (A.-R.) wilde met den heer Hiemstra meer plaatsen zien aangewezen waar gekeurd wordt. De Mniister was bereid met de gemaak te opmerkingen rekening te houden. Bij de uitgaven voor stichting van boerderijen pp woeste gronden be pleitte de heer Van Voorst tot Voorst (R.-K.) de vorming van een fonds voor dit. doel. De'heer Leenstra (A.-R.) wensch- le de uitgaven, in dezen post bedoeld, beschouwd te zien als buitengewone uitgaven, te verstrekken aan de ge meenten onder garantie van terug betaling in tien jaar. De Minister deelde mede, dat over een andere' wijze va,n fïnanciëering dezer uitgaven overleg gaande is met, den Minister van Financiën. Er werd veel gepraat over de reor ganisatie van den Veeartsenijkundigen dienst. D'e heeren v. Rappard en Co- lijn klaagden over te weinig overleg met de organisaties. Er rees dan ook va,n vele zijden verzet. Slechts twee Roomsche sprekers (Deckers en v. Voorst) steunden 't,bezuiningsplan. Het stond er dus voor den minister hachelijk voor en hij moest dan ook even met de portefeuille rammelen, want het was een stuk van de bezui- nigingspolitiek. En als de Kamer het samenvoegingsvoorstel niet aannam, dan zou de minister de f35.000 be zuiniging op andere posten van zijn begrooting moeten vinden, daar ae Regeering heeft besloten geen verhoo- ging van de eindcijfers der begrootin gen toe te laten. De heer Colijn, die een motie had ingediend, om den s amengevoegden dienst onder éénhoofdige leiding te brengen, ressorteerend onder Land bouw en in afwachting van daarvoor te nemen maatregelen de tegenwoor dige organisatie te handhaven, knipte nu maar gauw het laatste gedeelte van zijn motie af, dat in zekeren zin ook uitstel tot bedoeling had. In de zen vorm was de motie-Colijn vrij on schuldig. Zij werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat oen motie van den heer Ehels, vragende een commissie van onder zoek benevens uitstel van samenvoe ging der diensten met 34 tegen 27 stemmen was verworpen. Minister Ruys had dus weer de overwinning beha,aid Bij de afdeeling Vissclierij zei de mi nister den heer Duymaer van Twist gaarne toe, dat hij zal nagaan, welke maatregelen in het belang van de Zeeuwsche stroomen gewenscht zijn. Voorts is spr. gaarne bereid hij zijn ambtgenoot van waterstaat de spoe dige indiening van een wetsontwerp tot ondersteuning van de Zuiderzee- visscliers te bevorderen. De begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw werd daarna aangeno men. Nog ^ven werd begonnen aan Waterstaat. De heeren Oud (v. d.) en Krijger (Chr.-Hist.spraken over den giro-dienst en over de bezuini- gingscommissie-Rink. Het Ghr. Nat. Vakverbond heeft weder zijn jaarlijksclie Zakagenda voor 1925 uitgegeven. Deze agenda is voor namelijk bestemd voor de propaganda der Chr. Vakbeweging en het Fonds tot Tuberculose-bestrijding D. E. L., afd. Ver bond. Uitgever de heer Steenblok, te Hoorn. 1 i V Fi s s i n g e n vooruit. In ver band met den door minister van Swaay op de begrooting gebrachten post vooi voortwerking aan de Vlissingsche haven, merkt de beer Elout in „Het Handels blad" op: Intusschen is er dan nu weer f 650.003 op de begrooting gebracht voor een meei beperkte uitvoering va.n het plan. Do lengte van de havenkom blijft onaange tast. Oook de diepte? En de fundeering van den kaaimuur? Wanneer men mol een andere regeering te doen had, zou men zulke vragen niet behoeven te stel len want het antwoord zou den lui den N a t u u r 1 ijl k, aangezien daarvan niet wordt gerept. Maar na wat deze Regeering in deze zaak vertoond beeft, is het noodig dat 'daarnaar nog eens goed wordt geënformeerd. Neemt men echter aan dat daarop een bevredigend .antwoord komt, dan staat bet dus zoo: De eenige verandering is deze, dat de kaainui u r korter zal worden ge- Hoeveel korter? Dat verneemt men niet uit de M. v. A. Toch komt daarop, voor de bestemming van de haven, heel veel aan. Bij' de geprojecteerde lengte van 650 M. van den kaaimuur, waar van 300 M. afging voor de Mij-Zeeland en 50 M. voor den Prov. Stoombootdienst, restte er 300 M. voor aanloopende sche pen. Dan kon er althans een groot schip in de haven komen al kon het (wegens het verhalenreeds minister König im mers had minimum-eischen voor een aan loophaven aangelegd) geen 300 M. lang ■zijto. doch slechts 200 a 225 M. Wordt nu echter de lengte van den muur be langrijk minder en wij hoorden geruchten volgens welke ze tot 4O0 M. zou worden teruggebracht dan blijft er voor aanloopende schepen nagenoeg niets over (tenzij de Mij. Zeeland wat wil afstaan) en dan krijgt men dus geen aanloop- doch slechts een vluchthavcn (waarin als eerste vluchteling de Regee ring dan is opgenomen, nu de haven nog maar op 't papier staat). Evenwel, ook in die onderstelling zouden we zeggen: Dit voorstel moet er nu maar door. Er is dan niets gepre- judiceerd en later kan, onder een minder onw'll'ge Rogeer'ng, de kaaimuur haar volle lengte krijgen (waarbij we onder stellen dat we in Juli niet alleen den hëer Van Swaay, maar ook den lieer Van Karnebeek kwijlt raken). .Benoemd bij' het reserve-personeel der landmacht tot reserve-tw-eede-1 ui te nant bij het 3e regiment infanterie de vaandrigs A. H. M. 11. Receveur, mr. D. D. van Waardhuizen, J. H. Jacobs, E. C. Pellens, P. Groeneboom, L. A. Wouters, A. J. M. Commissaris, mr G. A. de Cocq, J. F. Halkema Kohl en P. Schberg, allen van het korps. En bij liet 14e de Vaandrigs J. Mulder, L. J. Overwater en A. Polderdijk, eveneens allen van liet korps. Jhr. de Muralt heeft verklaard op geen enkele candidatenlijist voor verkie zing tot lid der Tweede Kamer w'enscht voor te komen. Toegekend de titel van Commies aan C. Sanderse, beëedigd klerk teil kan tore van de Invoerrechten en het Kadas ter te Middelburg. Bij de dir. belastingen, enz. zijn met 1 Jan. benoemd: de particuliere klerk W. J. Huckriede te Hulst tot Rijksklerk te Delft; tot adjunct-commies te Bever wijk de Rijksklerk ter controle gemeente belastingen L. C. Moorman te Middelburg. Verplaatst de kommies verificateur IJ. Jelsema van Sas van Gent naar Eysden; de kommies le kl. A. W. F. Zweers van Tholen naar Weesp. Met ingang van 16 Dec. de kommiezen le kl. G. van Tongeren van IJzendijke naar Amsterdam en A. F. Meijter van lerseke naar Amster dam. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in de ge- meente Biggekerke, H. Verschuure, die nende bij de 3e compagnie politietroepen te Vlissingen. Middelburg. Woensdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging Onder de inge komen stukken bevond zich o.a. de cir culaire van het Centraal Comité inzake de indiening van één of meerdere lijsten met candidaten voor de Tweede Kamer. Met alg. stemmen werd ten slotte be sloten te antwoorden, dat betreurd Werd. de late ontvangst van dit schrijven. Voorts, dat moest worden afgekeurd de indiening van slechts 1 lijst, wat ten gevolge zal hebben, dat het contact tus- sohen candidaten en kiezers nog meer zal worden verbroken, dan titans reeds het geval is, terwijl om tactische rede nen oe.n dergelijke gedragslijn moest wor- üen afgekeurd. Van deze gelegenheid werd ook gebruik gemaakt om zich uit te spreken tegen het steeds gevolgde ad vies om nr. 1 van de lijst te stemmen (waarover bijl een vorige verkiezing ook in de Gocsche Kiesvereen. breedvoerig is gehandeld, Red.). Ook dit achtte men niet in het belang der A.-R. partij'. Die heer J. W. v. 't Hoff, van St- Laurens, zag daarna in ©ene rede over militaire vraagstukken de verschillende problemen nader onder de- oogen. Op zijn rede volgde nog eenige bespreking. B. en W. wijzen er op, dat' verla ging van den g a s p r ij s gewenscht is, opdat dit tot meerder gasverbruik aanlei ding zal geven. Bij' eenigszins belangrijke daling van den tegenwoordigen gasprijs achten zij liet niet denkbeeldig, dat de bakkers hun ovens met gas zullen gaan verwarmen, wanneer zulks voor hen wei nig of niet duurder uitkomt dan stoken van hout. Dit zou alleen een vermeer dering van ongeveer 150.009 kub. M. ten gevolge hebben. De oorspronkelijk opge maakte begrooting wijst een voordeelig saldo aan van f 13000, dat nog niet voldoende zou zijn om de prijzen met 1 cent per kub. M. te verlagen, en dit zou nog maar zeer geringen invloed op bet gebruik hebben. Er moet meer wor den verlaagd om toeneming van het ver bruik te bevorderen en als daardoor een nadeelig saldo zal ontstaan, kan dit ge voegelijk verhaald worden op de winst van het Electriciteitsbedrijf, dat in ze keren zin een bedrijf is, dat aan het Gasbedrijf een deel van zijn afzet ont trekt. Waar thans de prijs voor gas ge leverd over den gewonen meter, i2 cent per kub. M. beloopt voor verbruik tot 250 kub. M. en 10 cent voor,het meerdere gebruik, stellen B.. en W. v o o r, dien vanaf de meter opneming in Jan. a.s. te brengen op 10 en 7 ce li t en bovendien aan de N.V. The Vitrite Works voor haar verbruik hoven 300.000 kub. M. den prijs te verlagen met 1 cent en boven de 400.000 kub. M. nog met een cent. Inplaats van een voordeelig slot van f 13279.18l/2 zal er dan nu hij hetzelfde verbruik een nadee lig saldo zij'n van f 33.87.901V2. Niet onmogelijk wordt geacht een prijsdaling der kolen, die nu reeds voordeeliger zijn dan bij1 het opmaken der onlwerp-beg-roo- tlng. Voorgesteld wordt dus een gewone gasprijs van 10 cent tot 250 kub. M„ dan 7 cent, voor muntgas resp. 11 en 8 cent, voor grootverbruik tot een jaar verbruik van 300.000 7 cent, van 300.000 400.000 knb. M. 6 cent en daarboven 5 cent. Goes. Voor den Chr. Besturenbond sprak gisteren in openbare vergadering de beer J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer over: „Niet door staats hulp, maar door eigen arbeid". Spr. herinnert aan den strijd tusscben staatspensioen en verzekering. Nu schijnt het wel, of de staatspensioneering weinig op den voorgrond zal treden. Maar, zegt Spr., dit is niet meer dan schijn. Altijd zal het gaan over de vraag of de staat al dan niet maatregelen zal nemen voor tijden van ziekte of bij ongevallen van loontrekkenden. Het woord staatspensioen is een ge vaarlijk woord, want, het woord pensioen is hier misleidend. Staatsuitkeering is beter. Dat staatspensioen vraagt van de schatkist groote offers en wat het grootste bezwaar is de staat geeft een uitkeering, waartegenover geen pres tatie of premie staat. Daardoor wordt de productieve kracht van het volk ver minderd. Als men eenmaal dien weg opgaat, waar is het eind? Waar is de leeftijdsgrens voor zulk een staatsuitkee ring? Waarom ook geen uitkeering bij ziekte, bevalling, voor groote gezinnen, enz. Geen Staatszorg, maar in beginsel eigen zorg. Toch kan en moet de Staat leiding geven. Spr. herinnert aan wijlen den heer de Savornin Lohman, die aanvankelijk te gen de sociale verzekering was en Wel, omdat deze volgens hem, indruischte te gen de vrijheidsgedachte. Toch stemde hij later vóór de Invaliditeitswet. En van dezen ommekeer heeft hij' zich re kenschap gegeven. De sociale verzekering kan niet tot stand komen, indien daar niet is het voor allen gelijkwerkend ge bod. Ook moet de Staat het initiatief nemen en controle en waarborg geven Dat wil niet zeggen, dat de verzekering door staatsorganen per sé moet war den uitgevoerd. De sociale verzekering is een der mooi ste instituten, dat onder een volk kan worden opgebouwd. Ze rust op de zui len: arbeid en liefde tot den naaste. Voor de eigenlijke sociale verzekering komt op de Staatsbegrooting heel weinig roar. Niet alleen de uitkeeringen, maar voor 't meerendeel worden ook alle kosten uit de premiën betaald, met één belangrijke uitzondering: de overgangstermijn. In naam betaalt de werkgever wel ds premie, maar deze is' eigenlijk een stuk van het verdiende loon, dat niet aan den Werknemer wordt uitgekeerd, doch in de verzekeringskas gestort. Spr. geeft daarna kort de historie van de sociale verzekering in ons land weer. Bijna 20 jaar geleden is de ongevallen verzekering ingevoerd, en daar is geen land, waar deze beter is geregeld dan hier. In 1913 werden de ziekte- en invali- diteitswet-Talma na heel veel moeite aangenomen. Helaas ze werden niet uit gevoerd. De politiek had daaraan schuld. Na de verkiezingen van 1918 is de In validiteitswet ingevoerd, die voor menig gezin al tot een zegen is geweest. De grootste moeite bracht de ziektewet. Die is nog altijd niet ingevoerd. Volgens spr. is het voorontwerp-Aalberse een be langrijke stap in do verkeerde richting. Spr. hoopt, dat het niet eens de Tweede Kamer zal bereiken, en zeker, dat het nooit op het Ned. volk zal worden los gelaten. Wijlen minister Talma wilde de er kenning en werking der bestaande zieken kassen. De bijz. en plaatselijke kassen zouden het fundament der verzeke ring worden. De Raad van Arbeid zou de controle hebben. Het nieuw© voorontwerp liaalt door dit alles een streep en haalt oen nieuw element binnen: de bedrijfs- vereeniging. Verder wijkt spr. op de dwaze voorgestelde samenkoppeling met de ongevallenverzekering. Er was den minister voorgespiegeld, dat dit gocd- koopor zou zij'n. Maar volgens spr. wor den de kosten veel meer dan bij de wet- Talma. En deze verzekering zal veelal onzeker zijn, omdat men op het tijdstip van ziek-worden wel eens tijdelijk niet in loondienst kan zijn. Spr. hoopt nog altijd op de invoering van de wet-Talma, zij het dan iets ge wijzigd. Tenslotte bespreekt spr. de gemoedsbe zwaren tegen verzekering. Die komen daaruit voort, dat men niet begrijipt, wat sociale verzekering is. Spr. zou aan die bezwaarden willen vragen: maakt ge ook 's zomers kool en boontjes in voor den winter, als er geen groente is? Volkomen hetzelfde beginsel is er in de sociale verzekering. Voor ons komt de winter tijd van liet leven. En graag wil toch ieder een deel van zijn inkomen bewaren voor dien kwaden tijld. Is daartegen nu Schriftuurlijk bezwaar in te brengen? Op deze duidelijke, bevattelijke lezing volgde eenige bespreking, die nog wat verhelderend werkte. De spreker eindigde met dankgebed. Vlissingen. Door de gemeentepolitie is aangehouden en aan de Justitie te Mid delburg, voorgeleid A. M- K., 25 jaar, zich uitgevende als journalist, wonende te Amsterdam, verdacht van ©011 ten na il eel© van den heer W- O. G. te Vlissingen. gepleegde geldelijke oplichting. Verdach te had zich 11.1. uitgevende voor foto redacteur van „Het Handelsblad", bij ge noemden heer vervoegd, zeggende zijn portemonnaie te hehben verloren, waar door het hem onmogelijk was zich naar Terneuzen te begeven, aangezien hij met den Zondag geien vrienden of kennissen kon bereiken. Later bleek, dat dit alles verzinsels waren en men te doen had met een persoon die deze hulpvaardigheid onwaardig was. Verdachte is na verhoor door den Rechtercommissaris overge bracht naar het Huis van Bewaring. 'S-H. Hendrikskinderen. Donderdag avond hield de vereeniging „Rand- en Tuinhouwbelang" haai' jaarvergadering. Van de 63 loden waren 44 tegenwoordig. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. De aftre dende bestuursleden p. Kousemaker, P. de Putter en M. Vermeule werden met algem. stemmen herkozen, resp. tot voor zitter, penningmeester en commissaris en namen hun herbenoeming aan Oudelande. Donderdagavond had alhier de eindles plaats van den cursus in het sorteeren en verpakken van fruit. Aan wezig was do heer van der Plassche, Rijkstuinbouwconsulent. Re leerlingen ga ven blijk den cursus met vrucht gevolgd te hebben. Die lessen zijn gegeven dooi den heer A. W. Buteijn. De heer v. d. Plassche toonde aan, dat hot deze rich ting uit moet met 011s fruit, willen we niet heelemaal van de markt verdreven worden, en spoorde de cursisten aan het geleerde in de praktijk toe te passen, alsook om 't volgend jaar weer samen te komen, om de Rngelsche verpakking te leeren. Vervolgens werden de diploma's uitgereikt aan de heeren J. Traas öz. en IJ. Mol te Baarland, P. Schouwenaar en F. C- de Putter te Hoedekensketrke en aan H. A- Mol A. Jz., J. Schipper, P. v. d. Velde, J. Schouwenaar Nz., Q. Hof- fius Dtz., Adr. Schouwenaar, D. Louisse, Chr. Louisse en Am. Schouwenaar, al len te Oudelande. Nieuwdorp. Donderdagavond vergader de onze A.-R. Kiesvereeniging voor den eersten keer in dezen winter, onder voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 5