DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gemeenteraad van Goes. VAK VRIJDAG 12 DEC. 1924. No. 63. POKKEN. Eenige jaren geleden verscheen bij' Seyffardt te Amsterdam de vertaling van een geschrift van een Duitsch gepensio neerd Chirurgijn-Majoor, den heer Spohr. Het draagt tot titel: „De Pokken, hoe zij ontstaan, welke voorbereiding er te gen is (niet door inenting) en hoe zij' langs den natuurlijben weg genezen, met een voorrede over Prof Koch's tuberculos- einentung en hare waarschijnlijke resul taten". Het werkje bevat, behalve de voorrede over Prof. Koch, zes hoofdstukken en achtereenvolgens .wordt daarin gehandeld over: de geschiedènis van de pokken en de inenting; hel ontstaan der pokken; de voorbehoeding tegen de pokken, behal ve door inenting; de behandeling en ge nezing der pokken langs den natuur, lijken weg; de voorbehoedmiddelen tegen nadeelige gevolgen van de inenting; en voorstellen tot stelselmatige bestrijding en afschaffing van de Wet op de vac cine. t Over de geneeskundige waarde van het geschriftje oordeelen wij' natuurlijk niet daar wij daartoe onbevoegd zijn, maar het boekje bevatte feiten en cijfers, die bewij'zen dat inenting niet ongevaarlijk is, in weerwil van de nauwkeurigste! voorzorgsmaatregelen van zuiverheid en reinheid. Hoe 'ter op 'toogenblik mee staat, Weten wij niet, doch een halve eeuw; geleden werden meer dan éénmaal de ingeente kinderen blijvend ziek, vooral syphilis met name in Bitburg en Dus- seldorp. Prof. Di' German te Leipzig schatte in 1874 het aantal kinderen, die elk jaar ten gevolge van de inenting, sterven, op 20.000, zegge twintig duizend! Het is bekend, dat in 1870'71, tü- dens den Franscn-Duitschen oorlog, meS' dan een millioen inwoners van D'uitsch- land aan de pokken ziek werden. On geveer honderdtwintig duizend mensch en stierven eraan en daar van waren niet minder dan 96 procent gevaccineerd en meerendeels ge- revaccineerd'. Men beschuldigde toen de gevangen Franschen, dat zij de pokken hadden overgebracht, maar Prof. Ad. Bogt in Bern en Dr H. Oldtmann hebben ontdekt, dat deze soldaten vóór het begin van den veldtocht op aandrang van den lijfarts van Napoleon pas ingeënt waren gewor den en meerendeels bijl hunnen intocht opnieuw ingeënt. Voorts deelt de schrijver nog mede, dat meer dan 6000 soldaten van het mobiele Duitsche leger, in dien tijd, die allen met een zoogenaamd gunstig gevolg „gevaccineerd en gerevaccineerd" waren, de pokken kregen en 270 gtierven. Dr Kalt te Bonn is een groot voor stander van de inenting. Zijne echtge- noote werd om de twiee jaren door hem ingeënt en deze dame werd voor .eenige jaren ziek aan een vorm van zwarte pokken en stierf na Weinige dagen. Verder schrijft de heer Spohr: Ik heb in mijn leven veel personen leeren kennen, die zeer kort na de inenting door de pokken werden aangetast. Onder anderen deelde mijn toenmalige in specteur, de Luitenant-Generaal von Ka- meke, mij' mede, dat hij, hoewel als ca det reeds herhaaldelijk inge ënt, toen hij als luitenant bij de militaire academie werd aangesteld, zich had la den verleiden om nogmaals ingeënt te worden, omdat toen in Berlijn de pok ken heerschtendrie weken later werd hij door de pokken aan getast. Nog een ander voorbeeld uit zijne eigene ervaring In Deecmber 1870'71, tijdens de be legering van Mézières, werd mij'n eigen adjudant Schmitz, door de pokken aan getast. Scbmitz was volgens zijlne eigene mededeeling, reeds drie of vier maal ingeënt, en had als adjudant, in een zeer bekrompen lokaal met zes of zeven schrijvers, zeer ingespannen dik wijls dag en nacht gewerkt. Zelfs doorgestane pokziekte heeft niet altijd een voorbehoedende kracht. In 1882 werden te Aken door Dr Diebey in zijn hospitaal een aantal van de pokken ge nezen en ingeënt. Het gevolg' was dat verscheidenen van de ingeente pas gene- zenen weldra opnieuw' 'door de pokken werden aangetast, waf door D'r II. Oidt- mann aan 't licht is gebracht. „Boekdeelen", zegt de heer Spohr «zouden vol te schrijtven zijn, als men nl de gevallen van mislukte voor behoedmiddelen tegen de pok- ken wilde opsommen. Wij herinneren aan deze dingen niet om de menschen tegen de vaccine in te nemen. Tegen de hierboven aangehaalde feiten staan ook feiten, die het tegendeel schijnen aan te toonen. Maar wel om de ernstige vraag te stellen of men van herinenting afdoen de resultaten verwacht. Wij voor ons beantwoorden de vraag ontkennend. Aan de band van bovengenoemde en dergelijke gegevens. Herinenten kan misschien iets baten, indien de proef minstens eenmaal per jaar herhaald wordt, hetwelk onuitvoer baar is. Maar pas haar dan ook niet die eene maal, en wel op 't schoolkind, toe. Hef op allen vaccinedwang. Laat de ouders zeiven zorgen voor de inenting hunner kinderen, wanneer zij dit noodig achten. (Vervolg Salarisdebat.) J!hr. v. Poelgeest zeg[t: toen de loonein naar boven gingen, was de algemeene meening, dat dit moest. Men was het eens. En nu zijn we het niet eens. De Raad staat eigenlijk nu half Om half. Br zal echter een tijd komen, dat we ook 'een parig zeggen: nu moeten en kunnen de loonen omlaag. Laten we dien tijd nu maai' rustig afwachten. Spr. is voor het voorstel-Labrijln, dat do fin. comm. het zoo lang bij haar houdt, dat de lijd voor verlaging' gekomen is. Dihr Buis antwoordde dhr Potter in zake de werktijdverlenging, dat de politie agenten soms 17 uur per etmaal werken. Moet die werktijd nog verlengd worden? Dihr Potter is niet goed op de hoogte van de dienstregeling der agenten. Dhr Buis: „U is niet op de hoogte en u stemt toch er vóór. Bij den reini gingsdienst is het ook zoo. Eigenlijk is het over de geheele linie zoo, Dhr v. d. Bout: er is niet over ge sproken om het voorstel naar de fin. com. te zenden. Het is een oud voorstel. Dhr Labrijn zegt: er zijn geheel nieuwe argumenten naar voren gebracht, waar van er naar zijn meening onjuist zijn, In elk geval zij'n ze niet gecontroleerd. Dihr Crucq vindt het onzin, dit voorstel op de lange baan te schuiven. Dhr Goedbloed zegt, dat de heeren er niet zeker van kunnen zijin, dat do nieuwe argumenten, als ze gegrond zijn, geen Raadslid tot verandering van mee ning zullen brengen. Maar de argumenten moeten onderzocht worden. Die voorz. zegt op een uitlating vani dhr Labrijln, dat spr. geheel buiten deze actie en adressen staat. Het voorstel-Labrijln wordt verwor pen met 6 tegen, 5 voor en 2 blanco (Slieger en Potter). Voor: Goedbloed, v. Vloten, Eckhardt, Labrijln en v. Melle. Het voorstel B. en W. komt dus direct in behandeling. Dhr v. 3ommel v. Vloten beantwoordt de vragen: zijn de belastingen in Goes boog en wat is daarvan in de toekomst te verwachten. De eerste vraag heeft spr. in een vertrouwelijk schrijven aan de Raadsleden beantwoord. Do belastingen zij'n inderdaad hoog in Goes. Beduidende verlaging van belasting is in de toe komst niet te verwachten. Wel verhoo ging. Groote uitgaven voor de bestra ting zij'n te voorzien. Verder wijst spr. op de bijfz. bewaarschool, op de tekorten bij den woningbouw. Ook is in de begroo ting geen bedrag uitgetrokken voor werk- loozenzorg. Verhooging van belastingen is dus waarschijnlijk. Hoe is de verhouding tusschen de loo nen in part. bedrijven en die van de gemeente? Spr. verklaart, dat hij een nauwkeurig en nauwgezet en objectief onderzoek daarnaar heeft 'ingesteld. En dan zijin de loonen in gemeentedienst hooger dan in part. bedrijven. Do aan spr. verstrekte gegevens zij'n echter ver trouwelijk van aard. Weth. Stieger: dus u zegt ze ook niet in geheime vergadering? Dhr v. Vloten: neen. Maar de Raad heeft toch wel vertrouwen in mijn po sitieve verklaringen. Dhr Crucq zegt: de fin. toestand van Goes is goed. Diat kan niemand tegen spreken. Ook kan spr. niet aannemen, dat de belastingen hier erg hoog zijin. Ze zijn van inkomens beneden de f 5000 middelmatig. En de groote meerderheid der inkomens is toch la ger dan f5000. En moet het personeel de dupe worden? De loonen in Goes zijin hier aan den lagen kant, al lacht dhr Labrijin om dit gezegde. Dhr v. Melle zal niet terugkomen op zij'n in de vorige vergadering uitgebrachte stem. Het premïevrij pensioen is voor het gemeefitepersoneel van veel waarde. Voegt men deze storting bijl hun inkomen, dan komt het gemeentepersoneel in gun stige conditie. Voor de lagere ambtenaren is 10 pet. korting een gevoelige vermindering. Daar om vraagt spr. aan B. en W*. 'invoe ring van den kindertoeslag. Voor de keu ringsambtenaren, die geen premievrij pensioen hebben, wil spr. de korting niet 'toepassen. Dhr. v. d. Bout is 't niet eens met de vertrouwelijke, noch met de openbare me- dedeelingen van den h,eer v. Bommel v. Vloten. De bedoeling is geweest, Goes be rucht te maken wegens zijn hooge be lastingen. Spr. geeft deze cijfers: inkomen van f1000 in 1914 (zonder kinderen) f 23.98, in 1923 f 11.40 belasting. Dhr. v. Vloten: en de opcenten? Dhr. v. d. Bout meent, dat dit weinig verschil oplevert. Verder geeft spr. o.a. de cijfersf 5000 inkomen 1914 (zonder kin deren) f218,54, 1923 f219,36'; f5000 (4 kinderen)-1914 f214.12, 1923 f205.80. Dhr. Vienings zegt, dat er veel gespro ken is over een raadselachtig Raadslid. Spr. heeft nooit veel gevoeld voor de rol van. een Chineeschen knikkebol, maar wel om goed kennis te nemen van het voor en tegen en dan zijn houding te bepalen. Ook volgens spr. komt er een tijd, dat de salarissen zullen moeten worden her zien. Maar spr. achtte op 27 Oct. den datum van 1 Nov. te plotseling. Spr. stelde toen den datum van 1 Januari voor en heeft er bij gezegdtenzij dat B. en W. vóór 1 Jan. tot de overtuiging komen, dat ook dhn die salarisverlaging nog niet moet worden ingevoerd. Uit allerlei kringen der gemeente zijn nu de bezwaren tegen de salarisverlaging ingebracht en zijn B. en W. tot huni voorstel gekomen. Spr. zal vóór dit voor stel stemmen, maar hij vraagt van B. en W., dat zij, zoodra dit mogelijk en noodig is, met voorstellen tot salarisverlaging zullen komen. Dhr. Eckhardt houdt nog vast aan het voorstel der fin. com. en kan niet begrij pen, dat een Raadsbesluit zóó spoedig kan worden ingetrokken. Gingen we zóó door, dan schoten we nooit op. Spr. durft hier verklaren, dat hij volgens eer en geweten hier gehandeld heeft en steeds zal handelen en zich niet door adressen zal laten beïnvloeden. Dhr Labrijn begrijpt, dat hot lot van het voorrstel al is beslist. Nog ncóit is be wezen, dat de loonen in 1920 te laag waren. Waren ze toen voldoende, dan zijn ze nu te hoog. D|an is de kwestie zuiver gesteld. Wil men de salarissen laten be vriezen, het zij zoo, maar dan doet men een daad van onrecht. Dhr v- Poelgeest zegt, dat de loonen van 1920 nooit op het peil van elders zijin gebracht. Ze waren hier altijd aan den lagen kant. En ging men nu ver lagen, dan deed men onrecht. Dhr Goedbloed is door de debatten niet van meening veranderd. Men is er niet in geslaagd het betoog van de fin. com., steunend op indexcijfers en par ticuliere loonen, omver te verwerpen. Dhr Crucq is tegen beginsel en praetijk van den kindertoeslag. Spr. vindt verder de, bewering van „de Zeeuw" inzake de S-DA.P. en den middenstand beneden alle peil. Volgens Spr. zij'n er goede en misselijke middenstanders. Het voorstel van de S-D'.A.P. (geen salarisverlaging en werktijdverlenging) wordt verworpen met 10 tegen 3 st. (Vóór d'hrn Die Looff, Crucq en Ruis.) Het voorstel van B. en W- (wèl werk tijdverlenging, maar geen salarisverlaging) wordt aangenomen met 8 tegen 5 st. (Vóór Buis, Vienings, v. d. Rout, Stieger, Potter, v. Poelgeest, De Looff, Ctrucq. Tegen Eckhardt, Labrijn, v. Melle, Goed bloed, v. Vloten.) (Reeds gisteren in een gedeelte onzer oplaag geplaatst.) Verzoek van het bestuur der Chr, Be waarschool om een subsidie van f25 per jaar en per leerling. (B. en W stel len f 12.50 voor). Dhr Labrijn is door dit verzoek in een moeilijken tweestrijd gebracht. De tijd is moeilijk, om nu nog met meerdere uitgaaf te komen. Spr. had "gaarne ge wild, dat dit bestuur nog \Vat gewacht had, totdat betere tijden waren aangebro ken. Maar anderzijds is het rechtvaardig, dat deze menschen krijgen, wat ze vra gen. De gemeente betaalt f50 per jaar en per kind voor dit onderwijis. En nu wil een groep burgers zich een offer getroosten en dan nog een subsidie van f25 per kind vragen,' zijnde de helft van hetgeen de gemeente betaalt. Spr. vindt het jammer, dat de kinderen op zoo jeugdigen leeftijd al gescheiden worden in „bokken en schapen". Maar spr. wil toch de overtuiging van deze ouders eerbiedigen, al is ze de zijlne niet. Dhr Crucq zegt, dat de S, D|. A. P. gelijkberechtiging wil van openbaar en bijzonder onderwijs. Ook is deze partij niet ongenegen, die gelijkstelling uit t.e breiden tot bet voorbereidend onderwijs. Maar laten gelijke rechten ook gelijke plichten meebrengen. Dus ook voor de bijiz. bewaarschool moeten gelden de voor waarden voor gemeentelijk onderwijs. Spr. is daarom tegen de vergrooting van het aantal leerlingen van 30 tot 50 per klas. Worden die gemeentelijke voorwaarden niet van toepassing ver klaard, dan zal spr. tegenstemmen. Dat het gemeentelijk bewaarschoolon- derwijis duurder is dan bijz. ond., komt doordat de gemeente zorgt voor kleine klassen en geen schoolgeld heft. D'hr Goedbloed zegt, dat de vereeniging volle recht had op de f50, die de ge meente voor elk harer leerlingen be taalt. Nu er slechts f25 gevraagd wordt, is daartegen toch zeker geen bezwaar. Tot den heer Crucq zegt spr.: wanneer u gelijke voorwaarden wil, dan moet u een voorstel doen om f50 te geven, op conditie van gelijke voorwaarden. Dhr Crucq zal dat niet doen. Dhr Goedbloed: dan moet u rechtshal ve stemmen vóór het voorstel van dé f25. Dhr Crucqneen, neen. Ik ben te gen de groote klassen. Dhr v. Melle zegt, dat de lokalen op de groote klassen berekend zullen zijn, dus gevaar voor de gezondheid dreigt er niet. Eigenlijk onderwijs wordt er in de bewaarschool niet gegeven. Dus individu- eele behandeling der leerlingen is op een bewaarschool niet zoo noodig. De kin deren worden gevormd voor het lager onderwijs. Wordt dit voorstel aangenomen, dan komt er een aanzienlijke verbetering op 't gebied van het bijiz. bewaarschoolonder- wijis hier ter stede. Dhr Crucq zegt, als er dan geen on derwijs wordt gegeven, is ook een spe cifiek Christelijke bewaarschool niet noo dig. Maar er worden toch examens af gelegd door het personeel en diploma's uitgereikt, dus wordt er toch wel eenig onderwijis gegeven. Dhr Vienings wijst op de ontwikkeling, die het bewaarschoolonderwijs de laatste jaren heeft doorgemaakt. Maar het eigen lijke doel is toch: de voorbereidende vorming van verstand en gemoed om het kind gereed te maken voor „het La ger onderwijs. Wat die „verplichtingen" door den heer Crucq genoemd, betreft, daarin schuilt een insinuatie, als zou het bijz. onder wijs minderwaardig zijn. Spr. beroept zich op de officieele rapporten, waaruit blijkt, dat dit up-to-date is. Tot den heer Labrijln zegt Spr.: Op 'de bijzondere bewaarschool wordt niet ge leerd, dat er verschillende klassen van menschen zijn, maar dat wij allen kin deren van één Vader zijn. De voorz. en dhr. Stieger lichten de historie van de stichting dezer bewaar school toe en het overleg met R. en W. Eerst dachten B. en Wi. dat ze bij hun prae-advies overeenstemming met het Bestuur der school hadden. Maar vlak vóór .de Raadsvergadering kwam het Be stuur met de bewering, dat de ingediende taming slechts een voorloopige was ge weest. i Mr Stieger wïr nu w'el verder gaan dan het prae-advies, maar het voorstel van 25 gld. gaat spr. in deze omstandig heden te ver. Dhr v. Poelgeest zegt, dat het Bestuur der school nu, als de school er is, eens gaat vragen hoe aan de gelden te komen. Het ontbrekende bedrag moet de gemeente nu maar bijpassen. Spr. zal er tegen stemmen. Dhr Vienings doet een middenvoorstel en stelt f 20 voor. D'hr v. Melle zegt, dat men zich alleen op reehtvaardig- heidsstandpunt moet stellen. Dhr Goedbloed zegt tot den heer v. Poelgeest„het Bestuur der school rekent op uw rechtvaardigheidsgevoel". Spr. wijst op overwegend linksche ge meenten, Waar evenveel 'aan de bijiz. als aan de openbare bewaarscholen wordt gegeven. Het is toch eigenlijk treurig, dat men hierover in dezen tijd nu nog moet spreken. Het voorstel van den heer Vie nings noemt Spr. „gesjachel". Men moet de billijkheid van het gevraagde inzien. Dhr v. d'. Bout zegt, dat de Bestuurs leden der school indertijd 'tevreden heen gingen met de eerste toezegging van B. cn W. D'hr Stieger zegt, dat liet bijiz. onder wijis zijn volle sympathie heeft. Maar de tegenwoordige toestand der gemeente ver biedt tot f25 te gaan. Het is maar een siuisidie van een jaar. Later kan dan allicht nog worden overlegd. Hel voorstel om f25 te geven werd v er w orpen met 8 tegen 5 st. Vóór Labrijin, Potter, v. Melle, Goed bloed, Eckhardt. Tegen Vienings, v. d. Bout, Stieger, v. Poelgeest, v. Vloten, de Looff, Crucq, Buis. j Het voorstel van f20 per kind werd aangenomen met 7 tegen 6 st. Voor Vienings, Labrijln. Stieger, Potter, v. Melle, Goedbloed èn Eckhardt. Tegen v. d'. Bout, v. Poelgeest, v. Vlo ten, de Looff, Crucq en Buis. Vaststelling 2e suppletoir kohier hon denbelasting, dienst 1924. Geen opmer kingen. Begrooting Burg. Armbestuur 1925. Vastgesteld. (D'hr. Vienings verlaat de vergadering.) Nu volgt de Gasthuiskwestie (wijziging begrooting 1924, betrekking; houdende op de uitbreiding van het Gasthuis). Die voorz. zegt, dat B. en W. deze zaak geheel als een formeele kwestie hebben beschouwd. Daarom hebben B. en W. er geen schrifturen bijgevoegd. Dhr Labrijln dacht eerst, dat dit stand punt onjuist was. Nu is Spr. beter inge licht en is hij het met B, en W. eens. De Armenwet spreekt alleen van een be- noodigde machtiging door Ged. Staten. Dhr Goedbloed zegt, dat art. 27 der Armenwet en art. 25 der verordening- wel degelijk voorschrijven goedkeuring door 'den gemeenteraad. De begrooting moet worden ingezonden bijl den Raad met toelichting. De goedkeuring is maar niet formeel, want art. 27 geeft den geheelen procesgang bijl niet-goedkeuring door den Raad. Juist de Vroedschap van Goes heeft zich in de dagen der Hervor ming verzet tegen occupatie van bedoeld gesticht door Ged. Staten. Hoe kan de Raad iets goedkeuren, zonder dat hij iets kent? Daarom moeten B. en Wi. alle gegevens overleggen. Het Gastliuisbestuur zegt wel, dat het hier een formeele handeling betreft, maar het bewijist dit niet. Spr. heeft wiel het te gendeel bewezen. Het betreft hier beste ding van publieke gelden. Bovendien be noemt de Raad toch ook de regenten. Zijn de regenten ook wel bevoegd, te handelen, zooals ze nu doen? Zijin er ook financieele gevolgen voor de gemeente aan verbonden? Er is door de commissie-de Witt-Hamer indertijd be weerd, dat de gemeente de tekorten moet bijpassen. Is dat zoo of is het niet zoo? Als spr. zich stelde op het standpunt van neutrale ziekenverpleging, dan zou spr. zeggen: spits u toe op de vervolma king van het ziekenhuis te Middelburg. Dat is uit medisch oogpunt gewenscht. Het Gasthuisbestuur mag volgens spr. dan ook niet gaars in een specifieke rioting, want het betreft hier publieke geldon. Nu zegt mende zieken zijn in Middel burg zoo ver van huis. Maar voor wel 80 pet. der operaties is er wel tijd om zich .naar Middelburg te hegeven. ïn Amsterdam e.a. plaatsen zit men ook uren van het ziekenhuis. Voor spoed- eischende gevallen is dan hier een klein ziekenhuis gewenscht. Wanneer we krijgen drie ziekenhuizen kunnen deze onmogelijk alle kans van bestaan hebben. De meeste kans heeft het Prot. Chr., dan het R. K- en in de derde plaats het neutraal gesticht. Is het nu gewenscht, om de gelden van brave menschen uit de 12e, 13e en 14e eeuw onnut te besteden, nu oen fi nancieel fiasco dreigt, met daarna de kans dat de gemeente moet bijspringen Daarom is uitstel van 2 jaar gewenscht en is inmiddels gebleken of de beide andere gestichten er komen. De voorz. zegt, dat dhr. Goedbloed den indruk maakt, dat hij over een afstand van 5 minuten een uur of tien wil doen. (D'hr Goedbloed protesteert.) De voorzitter leest een schrijven van Gedep. Staten voor, dat het Gasthuisbe stuur wordt gemachtigd tot de ge vraagde handelingen. Wat konden E'. en W. anders doen, gezien deze machti ging, dan voorstellen de wijziging van de begrooting goed te keuren. Spr. herinnert aan de woorden van vele Raadsleden, o.a. van wijlen den heer A. S. J. Dekker, dat een modern ziekenhuis hier zoo noodig is, en dat het vervoer naar Middelburg dikwijls tot schade voor den patiënt was. Spr. ziet het Prot. Chr. ziekenhuis er nog zoo gauw niet ko men. Dihr v. d. Bout is er verwonderd over, dat dhr Goedbloed zoovele gasthuisreke ningen en begrootingen heeft mede-goed gekeurd, zonder daarop aanmerking te maken. Nu komt 'tmeer in 't kraam van dhr Goedbloed te pas, om aanmerking te maken. Ik zal het niet gemakkelijk van mr G. winnen. Die man bestaat wellicht niet. Laat ik maar zeggen: „u hebt gelijk". Dhr Goedbloed toont zich verontwaar digd over zulk een beantwoording. Dihr Labrijin zegt', dat het hierin beslis send college is: Ged. Staten. Diat heeft al zoo vaak koopen en verkoopen goed gekeurd. Spr. ziet in dezen strijd het zoeken van het lange touwtje. Het Gast huisbestuur heeft een jaar lang moeten wachten, vóór het antwoord van Ged; Staten kwam. Er werd' getracht van an dere zijde tegen te werken en op te houden. Da.t Prot. Ziekenhuis komt er nooit! Het is bluf! 'Het komt er niet. Het is een stormram tegen het neutraal Ziekenhuis Met de R.-K. inrichting wil het gast huis als broeder en zuster samenleven. Die kunnen beide bestaan! Diat een patiënt -dicht bij zijn woon plaats wordt verpleegd, is vooral voor de familie zoo gewenscht. Het bezoek is dan zooveel gemakkelijker. De begrootinlg:, zoo-als die nu door het ■Gasthuisbestuur is samengesteld is het werk van langen tijd- Vooral den heer v. -d. Wart komt hiervoor veel lof toe. Het is zoo goied als ondenkbaar, dat het Gasthuis, op -den voorgestelden voet inge richt, tekorten zal opleveren. En mocht het eens bij een gezo-ndheidsgolf een en kelen keer gebeuren, welnu, is dan zulk een inrichting niet een klein offer waard, al is spr. overtuigd, dat zulk een offer niet zal worden gevraagd. Dlhii Crucq acht de argumenten van mr Goedbloed voldoende weerlegd en be treurt alleen, dat er geen -algemeene sa menwerking is verkregen. In een neutraal ziekenhuis is toch ieder beginsel veilig. Spr. is tegen onnopdigp versnippering. Dihr v. Melle vraagt aan mr Goed bloed wat „verpleging van neutrale gees tesrichting" is? Die Gasthuisbezittingen zijn eigendom van de Goesehe gemeen schap, die gelukkig voor 't grootste deel nog godsdienstig is, Die openbare instellingen in een chris tenland beihooren een algemeen Chris telijk karakter te dragen. Spr- ontkent dan ook het recht, om de instellingen der gemeenschap dienstbaar te maken aan de anti-godsdienstige richting. De een heid van ons volk als een Christenland, wil spr. zooveel mogelijk helpen hand haven en spr. is tegen de splitsing in een Christelijk en paganistisch volksdeel. Spr. is daarom vóór het neutrale gasthuis, in 't vertrouwen, dat het college van re-genten rekening zal houden ,met de vertegenwoordiging van het Christelijk volksdeel. Dhr Crucq: ook roet de tegen standers Dhr Labrijn zegt, dat in het Gasthuis een algemeen-Christelijke stemming beerscht, vooral uitkomend in de verhou ding tusschen patiënten en verpleegsters. Vooral de hoofdzuster verdient in dezen veel lof. En onder de zusters zijn er van verschillende confessie. Dihr Goedbloed acht het algemeene Christendom, door den heer v. Mlelle voorgestaan, een vrome wensch.^Spr. ver wijst hem naar de interruptie-Crucq. Dat is de beste beantwoording. Spr. zegt, dat het niet tegen de perso nen gaat, aan de tegenwoordige inrich ting verbonden. Ook spr. heeft voor hen veel lof. Spr. herhaalt, dat zijn bezwa ren tegen -de z.g.n. „formeele handeling" niet weerlegd zijn en had gaarne een flink beredeneerd advies van R. en W. gezien. Ook over de bewering van de commissie-de Witt Hamer. Die Raad is aan zijn eig-en waardigheid verschuldigd in dezen zekerheid te hebben. Spr. is niet tegen dit Gasthuis, maar (heeft gansch en al objectief geredeneerd. Mien heeft al meer van links gezegd, toen men van rechts iets ondernam (denk aan de Vrije Universiteit): da's bluf. En toch is er zooveel tot stand gekomen. Spr acht voor de gemeenschap altijd van 't groot ste belang: de actie van het particulier initiatief. Dian heeft men het volk achter zich. En 't is ook goedkooper. Is het Gasthuis er mee achteruit, als het twee jaar later komt? (Geroep: ja). Spr. zegt van niet. En we staan veel sterker. Efhr Crucq zegt, dat de S- D- A. P. als p a r t ij niet anti-godsdienst'g; is. Wel zijn er personen in de partij, die dat zijn. 'Spr. weet, dat er personen steun hebben toegezegd aan het Chr. Ziekenhuis, om hier een ziekenhuis te hebben, maar niet uit beginsel. D(br Eckhardt zegt, dat „neutraliteit" niet bestaat Wanneer dhr v. Melle een neutraal ziekenhuis wil, waarom dan wel een Christelijke school

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 5