Gemeenteraad van Goes. Opestoe Verköopmgs® en ?er- piclifmgsa. in het leven .wordt geroepen, zooals zulks in België reeds is geschied, om te trachten den bedoelden gevaaxlij- j hea toestand te bezweren. (Weidt vervnlgd). rd door A. nd; naar te Kortgene. 5. P. Dee te ld (Oldambt) Iversum, die rpomp, Gies- Tzummarum, vaard, Wons, Warns. Kefuning te Zondag j.l. 5 or Chr. Be- :dikatie naar s 8. De naar e Vlissinge* toegesproken opziener, na- n. en de Ge- leeraar werd 3. 3. istigd te zijh Hollandsche- over Jes. 40 ds W. Fa- rke (W.), zijn t, te Hooge- ïtr. 1:12, ia roote belang- Schmidt zijn teren herden- t Ned. Berv. hem een blij1 en. Ook werd ins kerkvoog- .gavond hoopt dsrede uit te Pouwer, die gekozen D. aangenomen liage voor bet a B de lieer l; en voor het aardij, groote an, de heeren [t. J. Boerhaa- an de heer J. n Koophandel. Kamer van ren voor de openbare ver tukken is een ster van Ar- nschelijkheid, iet jaar 1925 re kiezerslijst i deelt geheel a den minis- Kamer te Ter- aten met ver- an een z.g.n. Vlissingen werd dooi' namens de I. afwijzend te :ijven van de normalisatie ;iëelen steun, ed der Kamer die bij de )ben. jtoebt Neder- mrzoek in om belang, dat het district in Lreau niet van ïtvaardigd zou .oei géiden uit eschikbaar te- verzoeken om imers te Parijs bureau liever lid te worden luttevaer". een adres van .n den minister booge tane— n de registers Hypotheken, dat de tarie- bet verstrek- die registers I 1922, in bet udige zijn ver- udigste inzage inste afschrift oor te verzoe te verlagen, geldende be ne t de Kamer de niet-afslui- oote bezwaren ook voor den te verzoeken llen nemen m van de Alk- legd. Deze ver- de regeermg zullen worden^ ;aan, dat meer- n worden opr aidiecocamihsie Ongelukken. In de Djintel bij Dintelsas is bet lijk gevonden van een 70-jarigen man uit Oud-Gastel. Hij was 24 Nov. uitgegaan, om zijn ouderdoms rente in ontvangst te nemen en sedert niet meer 'gezien. Ben tweejarig zoontje van ©en landbouwer te Barne- reld is in een beekje nabij' de ouderlijke woning verdronken. Te Utrecht is een jongen op den Weerdsingel te wa ter geloopen en verdronken. Te Arn hem is een vrachtauto door een loco motief gegrepen en vernield. De twee knechts werden gekwetst; den een moest ren been worden afgezet, de ander heeft een been gebroken. Te Almelo- is een 7-jarig kind door' een vrachtwagen overreden. Ben half uur daarna overleed de kleine. - Volgens rapport van den gezagvoerder van te Amsterdam aange komen Zweedsche stoomschip „Otis" is een der opvarenden in de Oostzee over boord gevallen en verdronken. Moordaanslag te 's-Gra- renhage. Eergisterenavond heeft zich m de Newtonstraat te Dien Haag een echtelijke tragedie afgespeeld, die bijna een mensc-henleven gekost had. Ben vrouw, die reeds geruimen tijd van haar man gescheiden leefde, had in een wo ning in die straat haar verblijfplaats; haar man woonde ergens anders. Maan dagavond nu kwam de man zijn vrouw opzoeken. Toen de deur geopend werd, baalde hij eensklaps een bijl uit zijn binnenzak en trachtte met het scherpe gedeelte er van zijn vrouw een slag toe te brengen, onder den uitroep: „Je gaat er aan!" Die vrouw weerde de klap af door de deur plotseling dicht te gooien. De bijl kwam toen met een harden slag op bet paneel van de deur terecht, dat zwaar beschadigd werd. Die politie heeft den man gearresteerd. Een vergiftigingsg.eval. Zondagavond werden te Schiebroek plot seling onwel de heer D., zijin vrouw; en zijn. kind van 2 jaar. De heer D. viel bewusteloos op den grond. De inmid dels ontboden geneesheer constateerde vergiftiging. Op heden is in zijn toestand eenige verbetering ingetreden. Vrouw en kind zijn eveneens aan de beterende hand. Het is nog niet uitgemaakt, of hier sprake is van voedselvergiftiging dan wel vergiftiging door kookmateriaal. Schaakspel inde gevange nis. Het Maandblad voor Berechting en Reclasseering deelt mee, dat een groot schaakliefhebber een gunstig antwoord beeft ontvangen op zijn aanbod, in de Haagsche strafgestichten gevangenen, die daarvoor in aanmerking komen, het schaakspel te leeren, als middel tot op voeding en doorbrenging van den vrijt- en tijd met aangenamen denkarbeid. De schaakliefhebber is al met zijn lessen begonnen en het aanvankelijk resultaat is uitstekend. De ontvluchting van Nij- meegsche Jansje. Uit bet Huis van Bewaring te Rotterdam is een vrouw ont vlucht. Deze ontvluchting heeft Zaterdag avond omstreeks 7 uur plaats gehad, toen een bewaakster aan Nijlmeegsche Jansje, die een pootige vrouw is, voedsel bracht. Jansje heeft de bewaakster overweldigd, in haar cel opgesloten en daarop de vlucht genomen. Het staat vrijwel vast, dat zijl daarbij geholpen is van buiten af. Gebleken is, dat de vorige week een ongunstig bekend staand persoon zich meermalen des avonds nabij het huis van ebwaring heeft opgehouden. Inmiddels zijn er berichten ingekomen, dat de ge vluchte vrouw de Belgische grens is ge passeerd. Auto door ëen locomotief gegrepen. Op de spoorlijn Arnhem Utrecht, heeft gistermorgen bij den overweg Diependaal onder Arnhem een ernstig ongeluk plaats gehad. Den seinhuiswachter aldaar was ge meld, dat te ongeveer half 9 uur een losse locomotief zou passeeren. Tegen dien tijd had -hij de afsluitboomen neer gelaten, doch toen de locomotief, zooals dat meer gebeurde, niet op tijd was, liet hij telkens, wanneer dat noodig was, ■wachtenden den overweg passeeren. Om streeks kwart voor 9 uur. kwam een vrachtauto voor den overweg. Juist op het moment, dat de auto overstak, doem de plotseling de locomotief uit den dik ken mist op. De vrachtauto werd in de flank gegrepen en ongeveer 50 a '60 meter meegesleurd. De bestuurder en een in zittende kolenlosser werden uit den auto geslingerd en bekwamen ernstige ver wondingen. Van den een Werd een der beenen grootendeels verbrijfzeld, terwijl de ander een beenbreuk bekwam. De toeneming der slaap ziekte. De slaapziekte blijft in Engeland zich op onrustbarende wijze uitbreiden. 'n 1918 kwamen er slechts ettelijke hon derden jgevallen van deze ziekte voor, terwijl hun aantal thans tot 6000 ge degen is. Te Londen zijn 300 schoolkin deren ernstig in hun geestesontwikke ling geschaad, als gevolg van de slaap ziekte. Men schrijft de ziekte toe aan de Werking ran een bacil, die door den ^eus in de hersens dringt. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. 9ndcr verwijzing naar verschillende t<k* de teden ter visie gelegde geheime i stukken, zijnde correspondenties gevoerd met den Commissaris der Koningin en de ministers van Oorlog en Marine, en naar verschillende over deze zaak met autoriteiten gevoerde besprekingen, wij zen Ben W- er op, dat in verband met het in 1922 behouden van een Gar nizoen alhier, zij zich niet ongenegen toonden door beschikbaarstelling van een oefeniDgsterrein, een offer ifcor de gemeente zich tev doen getroosten, mits dat offer binnen redelijke grenzen be perkt bleef, in aanmerking genomen ook, dat reeds vroeger het Molenwater voor militair gebruik was afgestaan en dat bovendien later de gemeente op uitdruk kelijk verlangen van het rijk en ten einde een verplaatsing van het garnizoen te voorkomen, voor een niet onbelang rijke som terrein onder Souburg had aan gekocht om te dienen als oefeningsterrein. Dit terrein bleek later minder geschikt en was nu als vliegterrein verhuurd a.an het Deparrtement van Marine voor f 2667-45 per jaar. Eieze huur loopt 31 Dec. a.s. af. Het Departement van Oor log vroeg beschikbaarstelling van 5-45 80 H.A. grond aan den Nadorstweg, waarvan 2 99 50 11A. gemeentegrond is en het overige behoort aan mej. M- Boude^ wijnse, die het voorloopig in handen stelde van de gemeente voor f 6150 per H.A- Na nog meerdere cnderhandelingjem verklaarde Marine zich bereid het vlieg terrein onder Souburg aan te koopen voor f81300, tot welke verkoop B. en W- zich bereid verklaarden alsmede tot beschikbaarstellen van genoemd terrein aan den Nadorstweg, als de gemeente nog voor f6150 per H.A- de>n grond van mej. Boudewijnse zou kunnen koo pen. Bij schrijven van 30 September 8 October 1924 verklaarden zoowel de minister van marine als die van oorlog zich bereid aan zoodanige transactie mede te werken. Daar echter nu f7500 per HA., werd gevraagd vroegen R en W- aan de ministers voornoemd of zij goed konden vinden, dat de som' voor draineering met f 3300 werd verminderd en op hoogstens f6700 werd gebracht. Hiertegen hadden deze ministers echter bezwaar. Ben poging oen den heer C- Boudewijhse, die voor zijh zuster optrad, van meening over den prijfe te doen ver anderen, had geen succes. Nog wordt op gemerkt, dat mej. Boudewijnse bij' opzeg ging op 1 April van de pacht van be doelden grond haar pachter f352 scha devergoeding moet betalen, terwijl de ge meente aan den stalhouder W- Roose het grasgewas zal moeten vergoeden, dat groeit op den bij beun in huur zijnden gemeentegrond, welke op 25 Januari uit de buur zou moeten worden genomen. Ele verkoopprij's van bet vliegterrein is aan gehouden naar aanleiding van een van wege Financiën gedane taxatie. B. en W- stellen nu voor het vliegterrein te ver- koopen voor f81300, van mej. Boude wijnse den grond te koopen voor f7500 per H.A.; aan oorlog het terrein ter be schikking te stellen gedurende den tijd, dat te Middelburg garnizoen zal zijn; voor de drainage van het terrein ten hoog ste f 10-000 te besteden; verder onder voorwaarde o.a., dat als binnen 20 jaar het garnizoen mocht weggaan het rijk jaarlijks tot 20 jaar zal betalen 6 pet. rente en aflossing gerekend over 20 jaar; verder dat het Molenwater zal worden ontheven van de daarop nog rustende verplichtingen tegenover het dep. van oor log- Bie commissie van financiën vereenigt zich met bet voorstel, al acht zij den ge- vraagden prrj!s voor den grond aan den Nadorstweg nog al hoogi terwijl een der leden opmerkt, dat hijl dit voorstel niet beschouwt als een uitgaaf voor militaire doeleinden, doch mede door den verkoop van 'het 'terrein onder Souburg als een gewone transactie. Bie commissie vraagt of B. en Wi. reeds een bestemming hebben voor het vrijkomende deel van het Mo lenwater, wat deze ontkennend beant woorden. De commissie voor de fabri cage vereenigt zich met het voorstel. Hedenmiddag vergaderde de Gemeente raad van Goes. Voorzitter de Burgemees ter, die met gebed opent. Allen aan wezig. Op verzoek van den heer Vienings, die wegens droeve familie-omstandigheden de vergadering vroeger verlaten moet, wordt eenige wijziging in de agenda gebracht. 1. Ingekomen stukken: bericht van Ged. Staten, dat de beslissing op de bij raadsbesluiten van 17 October 1924 vast gestelde verordeningen tot wijziging der instructie voor den directeur-veearts van den keuringsdienst van vee en vleesch en tot wijziging der verordening op het brandwezen en de verordening, regelende den aard, den omvang en de bezoldiging van het personeel, verbonden aan den keuringsdienst van waren, is verdaagd, daar de begrooting 1925 nog niet is in gekomen. 2. Goedkeuring van raadsbesluiten. 3. Exploitatie-rekening over 1923 van de R.-K. Ziekenverpleging „St. Joanna". Nadeelig saldo f 293,961/2. 4. Bericht van den heer Commissaris der Koningin, dat tot zetters voor 's Rijks directe belastingen alhier voor 1925 tot en met 1928 zijn benoemd de heeren D. Dekker en J. C. van der Peijl. Deze stuk ken worden Yoor kennisgeving aange nomen. 5. Verzoek van den heer A. C. van der Rest om genees- en heelmiddelen te mo gen leveren ten behoeve van politie en Weeshuis. Dit verzoek is ongezegeld en is abusief aan den Raad gericht. Het hoort bij B. en W. Dbr. v. Poelgeest vraagt of er eenig verband is tusschen het ongezegeld zijn en het feit, dat deze apotheek volgens hem geen officieele apotheek is. 6. Verzoek van bewoners van het ge deelte Westsingel van den 's-Heer Hen- drikskinderendijk tot aan den nieuwen Rijksweg, om de bestrating van dat ge deelte van dien singel te verbeteren. Deze weg is in het herfst- en winterseizoen vrij wel onbegaanbaar. Reeds vroeger is, zoo zeggen adressanten, tot verbetering beslo ten, maar dit besluit is nooit uitgevoerd. Dit stuk gaat om advies naar B. en W. Het advies zal spoedig inkomen, antwoordt de voorz. op een vraag van dhr. Crucq. Wijziging gemeente-begrooting 1924 wordt goedgekeurd. Wijziging begrooting grondbedrijf 1924. Goedgevonden. Salariskwestie. Voorstel van B. en W. om bet Raadsbesluit aangaan de 10 pet. salarisverlaging voor het ge meente-personeel in te trekken, maar de 10 petwerktijdverlenging te hand haven. Dhr Labrijn protesteert namens de fin. com. tegen de wij'ze, w'aarop dit voorstel door B. en W. bij den Raad is ingediend. Alle belangrijke voorstellen worden eerst aan de fin. com. toegezonden. Dit is nu niet geschied. Dat de cijfers in de adressen onbevangen zijn, zal wel nie mand beweren. Alle controle hierop is uu onmogelijk. De Raad kan dan ook niet anders doen, dan over dit voorstel het advies der fin. com. vragen. Dit stelt spr. voor. Dhr Crucq kan in 't algemeen niet goed i vinden, dat een Raadsbesluit zoo spoedig wordt ingetrokken. Maar bier in dit bij zondere geval, geldt misschien: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Spr. wil zoowel intrekking van de salaris verlaging als van de werktijdverlengmg. Dhr Buis wijst, op een foutieve loon- opgaVe in het adres van de werkiiedan en ambtenaren, als zouden de bouwvak arbeiders f35 verdiend hebben. Dit is zeker geen algemeen loon geweest. Dhr Potter gelooft, dat de Raadsleden een vorig maal wa tverrast zijn. Tegen de werktij;dverlenging heeft spr. geen be zwaar. Met God en met eere moeten wij onzen arbeid willen verrichten en wer ken zoolang hel dag is. Maar spr. zal nu uiet meer vóór salarisverlaging stem men. j Dhr v. Bommel v. Vloten, wil eerst uit gemaakt zien, of het voorstel in behande ling komt. Ook dhr Goedbloed wil dit zoo belangrijke voorstel naar de fin. com. zenden, om de in de adressen genoemde gegevens te beoordeelen. Wetb. Stieger zal over het voorstel- Labrijh blanco stemmen. Maar voordeel ziet hij in het stellen van dit voorstel in handen der fin. com. niet. We kennen allen de opinie der leden en wijziging zal daarin wel niet gebracht worden. ^Dhr. v. Poelgeest zeg[t: toen de loonen na;ar boven gingen, was de algemeene meening, dat dit moest. Mien was het eens. En nu zijn we het niet eens. De Raad staat eigenlijk nu half om half. Er zal echter een tijd komen, dat we ook een parig zeggen: nu moeten en kunnen do loonen omlaag. Laten we dien tijd nu maar rustig afwachten. Spr. is voor het voorstel-Labrijin, dat de fin. comm. het zoo lang bij haar houdt, dat de tijd voor verlaging gekomen is. Dhr Buis antwoordde dhr Potter in zake de werktijdverlenging, dat de politie agenten soms 17 uur per etmaal werken. Moet. die werktijd noig verlengjd worden? D(hr Potter is met goed op de hoogte van de dienstregeling der agenten. Cihr Buis: „U is niet op de hoogte en u stemt toch er vóór. Bijl den reini gingsdienst is het zoo. Eigenlijk is' het over de geheel© linie zoo. Dhr v. d. Bout: er is niet over ge sproken om het voorstel naar de fin. com. te zenden. Het is een oud voorstel. Dhr Labrijn zegt: er zijn geheel nieuwe argumenten naar voren gebracht, waar van er naar zijn meening onjuist zijn. In elk geval zijh ze niet gecontroleerd. Dhr Crucq vindt het onzin, dit voorstel op de lange baan te schuiven. Dhr Goedbloed zegt, dat de heeren er niet zeker van kunnen zijn, dat de nieuwe argumenten, als ze gegrond zijn, geen Raadslid tot verandering van mee ning zullen brengen. Maar de argumenten jnoeten onderzocht Worden. De voorz. wijst op een uitlating van dhr Labrijh, dat spr. geheel buiten deze actie-adressen ^taat. Het voorstel-Labrijin wordt ver w1 o r- p e n met 6 tegen, 5 voor en 2 blanco (Slieger en Potter). Voor: Goedbloed, v. Vloten, Eckhardt, Labrijln en v. Melle. Het voorstel B. en W. komt dus direct in behandeling. Dhr v. Bommel v. Vloten beantwoordt de vragen: zijn de belastingen in Goes hoog en wat is daarvan in de toekomst te verwachten. De eerste vraag heeft spr. in een vertrouwelijk schrijven aan de Raadsleden beantwoord. De belastingen zijh inderdaad hoog in Goes. Beduidende verlaging van belasting is in de toe komst niet te verwachten. Wel verhoo ging. Groote uitgaven voor de bestra ting zijh te voorzien. Verder wijst spr. op de bijfz. bewaarschool, op de tekorten bij den woningbouw. Ook is in de begroo ting geen bedrag uitgetrokken voor werk- loozenzorg. Verbooging van belastingen is dus waarschijnlijk. Hoe is de verhouding tusschen de loo nen in part. bedrijven en die van de gemeente. Spr. verklaart, dat bij een nauwkeurig en nauwgezet en objectief onderzoek daarnaar heeft 'Ingesteld. En dan zijh de loonen in gemeentedienst hooger dan in part. bedrijven. De aan spr. verstrekte gegevens zijh echter ver trouwelijk van aard. Wetb. Stieger: dus u zegt ze ook niet in geheime vergadering? Dhr v. Vloten: neen. Maar de Raad heeft 'toch wel vertrouwen in mijn po sitieve verklaringen. Dhr Crucq zegt: de fin. toestand van Goes is goed. Dat kan niemand tegen spreken. Ook kan spr. niet aannemen, dat de belastingen hier erg hoog zijh. Maar de belastingen van inkomens bene den f 5GOO zijh middelmatig. En de groote' meerderheid der inkomsten Is toch la ger dan f5000. En moet het personeel de dupe worden? De loonen in Goes zijh hier aan den lagen kant, al lacht dhr Labrijn om dit gezegde. Dhr v. Melle zal niet terugkomen op zijh in de vorige vergadering uitgebrachte stem. Het premievrij pensioen is voor het gemeentepersoueel van veel waarde. Voegt men deze storting bij hun inkomen, dan komt het gemeentepersoneel in gun stige conditie. Voor de lagere ambtenaren is 10 pet. korting een gevoelige vermindering. Daar om vraagt spr. aan B. en Wi. invoe ring van den kindertoeslag. Voor de keu- ringsambfenaren, die geen premievrij pensioen hebben,, wil spr. de korting niet toepassen. Dhr. v. d. Bout is 't niet eens met de vertrouwelijke, noch met de openbare me- dedeelingen van den heer v. Bommel v. Vloten. De bedoeling is geweest, Goes be rucht te maken wegens zijn hooge be lastingen. Spr. geeft de cijfers inkomen van f 1000 in 1914 (zonder kinderen) f 23.98, in 1923 f 11.40 belasting. Dhr. v. Vloten: en de opcenten? Dhr. v. d. Bout meent, dat dit weinig verschil oplevert. Verder geeft spr. de cijfers: f5000 inkomen 1914 (zonder kin deren) f218,54, 1923 f219,36; f5000 (4 kinderen) 1914 f 214.12, 1923 f 205.80. Dhr. Vienings zegt, dat er veel gespro ken is over een raadselachtig Raadslid. Spr. heeft nooit veel gevoeld voor de rol van een Chineeschen knikkebol, maar wel om goed kennis te nemen van het voor en tegen en dan zijn houding te bepalen. Ook volgens spr. komt er een tijd, dat de salarissen zullen moeten worden her zien. Maar spr. achtte op 27 Oct. den datum van 1 Nov. te plotseling. Spr. stelde toen den datum van 1 Januari voor en heeft er bij gezegd: tenzij dat B. en W- vóór 1 Jan. tot de overtuiging komen, dat ook dan die salarisverlaging nog niet moet worden ingevoerd. Uit allerlei kringen der gemeente zijn nu de bezwaren tëgen de salarisverlaging ingebracht en zijn B. en W. tot hun) voorstel gekomen. Spr. zal vóór dit voor stel stemmen, maar hij vraagt van B. en W., dat zij, zoodra dit mogelijk en noodig is, met voorstellen tot salarisverlaging zullen komen. Dhr. Eckhardt houdt nog vast aan het voorstel der fin. com. en kan niet begrij pen, dat een Raadsbesluit zóó spoedig kan worden ingetrokken. Gingen we zóó door, dan schoten we nooit op. Spr. durft hier verklaren, dat hij volgens eer en geweten hier gehandeld heeft en steeds zal handelen en zich niet door adressen zal laten beïnvloeden. Dihr Labrijn begrijpt, dat het lot van -het voorrstel al is beslist. Nog nooit is be wezen, dat de loonen in 1920 te laag waren. Waren ze toen voldoende, dan zijn ze nu te hoog. Ran is de kwestie zuiver gesteld. Wil men de salarissen laten be vriezen, het zij zoo, maar da.n doet men een daad van onrecht. Dhr v. Poelgeest zegt, dat de loonen van 1920 nooit op het peil van elders zijln gebracht. Ze waren hier altijd aan don lagen kant. En ging mem nu ver lagen, dan deed men onrecht. Dhr Goedbloed is door de debatten niet van meening veranderd. Men is er niet in geslaagd het betoog van de fin. com., steunend op indexcijfers en par ticuliere toornen, omver te verwerpen. Dhr Crucq is tegen beginsel en practijk van den kindertoeslag. Spr. vindt verder de bewering van „de heeren" inzake de S-DAP. en den middenstand beneden alle peil. Volgens Spr- zijn. er goede en misselijke middenstanders. Het voorstel van de S-D-A.P- (geen salarisverlaging en werktijidverlenging) wordt verworpen met 10 tegen 3 st. (Vóór dhrn Die Looff, Crucq en Biuis.) .Het voorstel van R- en W- (wèl werk tijidverlenging, maar geen salarisveria,sing) wordt aangenomen met 8 tegen 5 st. (Vóór Buis, Vienings, v. d. Bout, Stieger, Potter, v. Poelgeest, De Looff, Crucq. Tegen Eckhardt, Labrijln, v. Melle, Goed bloed, v. Vloten.) Dec. 13 Colijnsplaat, brandhout, Heijboer. 16 Ritthem, huis, schuur, bouwland, Hi ooien. DEN HAAG. Alhier is bericht ingeko men, dat te L'Ouessant op 54-jarigen leef tijd overleden jhr P. R. A. Melvil van Carnbee, laatst Nederlandsch gezant te Madrid. CULEMBORG. In verband met den dub belen moord alhier is heden op de Markt zekere A. R., stoelematter, gearresteerd en gevankelijk naar Tiel overgebracht. AMSTERDAM. V.Dt De mist die nu 24 uren aangehouden heeft, heeft in het Kanaal ernstige stagnatie verwekt aan lucht- en scheepvaart. Van de KL.M'. vertrokken zij noch niar Engeland, noch naar België en Frankrijk. In den driehoek AmsterdamParijs hangt nog steeds dikke mist Geen enkel schip is uitgeva ren. De Harwichboot naar Hoek van Hol land is gisterenavond niet van Harwich uitgevaren. Hedenmorgen om 7 uur is zij eerst uit Engeland afgereisd. De boot van Hoek van Holland naar Harwich is gisterenavond op tijd uitgevaren; tot op heden is nog geen enkel bericht inge komen dat zij nog onderweg zou zijn. De booten van de Maatschappij Zeeland te Vlissingen zijn allen op tijd afgereisd en aangekomen. Uit Folkestone komen berichten van belangrijke vertraging. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Dec., 3 uur. Berlijn 58.80—58.85. Brussel 12,17i/2—12,181/z Parijs 13.22—13,24. Londen UBR/a—ll,61s/4. New-York 2,47i/8—2,47% Middelburg, 11 Dec. 1924. Graanmarkt. Aanvoer matig. Tarwe f 11f 18, Witte Boonen f 24f 31, Ronde bruine boonen f 28f 33, Kroonerwten f 17f 19, Bruine boonen f20f27. Boter f 1.05f 1.15, Kipeieren f 11 f 12, Eendeieren f 10—f 11, Poelje-eieren f 7—f 8. KAPELLE-BIEZELINGE, 10 Dec. 1924. PerenComtesse de Paris f 10 f 14, Gieser Wildeman, f 7—f 10, Kleiperen f 5f 8, Dr Lucas f 10f 14, Wintersuikerii f3f6, Pondsperen f6 f10, Gr. Chamontei f4föj Br. id. f5, alles per 100 K.G. AppelsGoudremetten f 15f 29, Zure Bellefleur f10f18, Sterappei f10f19, Camp. zoet fllf 15, Holl. zoet f9f13, Pomme d'Orange f8 f 15, Groninger Kroon f 8f 12, Pa radijsappel f6f10, Roode Jeruzalem f6f8. Spruiten f8f10, alles per 100 K.G. Honing f 1.30 per K.G. Kippen 11.40 f 1.70 per stuk. Kipeieren f 10, Poel eieren f8.50, beiden per 100 stuks. OOSTBÜBG. Tarwe fll—f 16.50, Gerst Chevalier f 14.75, Wintergerst f 14, Rogge f 12.75—f 13, Haver f10 f 12.50, Kroonerwten f 16f 18.25, Bruine boonen f 15f 22. GOES. Geboren: 10, Antoon Lambert Louis, z. v. Laurens Antoon van Opstal en Florentina Julia Suzanna Ureel. 10, Pieter Johannes, z. v. Pieter Torbijn en Adriana Smolders. Van 711 Dec. VLISSINGEN. Getrouwd: C. .T. Bon- wens, 24 j. en M. J. v. d. Kuijl, 20 j. Overleden: L. v. d. Endt, 8 m., d. C. M. Bertijn, 21 j., ongeh. z. Van 811 Dec. SOUBURG. Overleden: Leentje Eli zabeth van den Nol, 40 j., vt. v. H. E. J. van Essen. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De kantonrechter te Middelburg deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen J. B., 37 jaar, natuur geneeskundige te Rotterdam, tegen wie® verleden week in verband met het over lijden van vrouw E. te Vlissingen, die door hem was behandeld, een dag hech tenis werd gevorderd. De kantonrechter Veroordeelde B. tot twee maanden hech tenis. Onder meer komen in het vonnis de volgende overwegingen voor: O. ten aanzien van den aan bekl. op te leggen straf, dat ons wel een aantal gewezen patiënten van bekl. zijn voor geleid geworden, die allen hebben ver klaard, door bekl. van hun ziekte te zijn genezen, nadat zij tevergeefs hulp hadden gezocht bij de officieele wetenschap; en wij ook gaarne willen gelooven, dat de kruidenaftreksels, de waterbehandeling of het prikkeloos diëet hun goed hebben gedaan, doch dat wij ongetwijfeld tal- looze mislukkingen van bekl. niet hebben gezien; o.,. dat zij, die zich op die wonderbaar lijke genezingen blind staren, geen onder scheid plegen te maken tusschen het „post" en „propter", terwijl het bovendien nog de vraag is of de beterschap van die gehoorde getuigen décharge blijvend zal blijken te zijn; dat, in ieder geval door de verdediging niets is bijgebracht, waarvan men zoude kunnen zeggen, dat het de schuld van bekl. vermindert ten opzichte van vrouw E.; dat wij van haren echtgenoot hebben gehoord, dat zijn vrouw hevige pijnen heeft geleden en dat die pijnen gedurende I de veie uren, dat het opengesneden hon- dencadaver haar op de zieke borst was gelegd, onmenscheiijk zijn geweest; dat wij ons dan ook gerechtigd achten, j om niet alleen op bekl. de schuld te leggen, dat die pijnen niet door narcoti sche middelen zijn verzacht geworden, zooals "haar huisdokter zou hebben ge daan, als hij haar tot het droevige einde had mogen bijstaan, maar ook om uit te spreken, dat het bekl. is geweest, die de laatste levensdagen van vrouw E. tot een ware marteling voor haar heeft gemaakt; dat, al moge dan wellicht bekl. geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3