Staten-Generaal. Bit dg Proïtacie. Kerkaiesws. OnderwiS: Voor alien die sukkelen ling van het bedrag der belastingen geen afspiegeling is van de financieele voor uitgang van de gemeente, maar dat zij voor een groot deel veroorzaakt wordt door de baten van „Vroegere Diensten". De voornaamste bezuinigingen worden verkregen op le. Algemeen beheer. De bezuiniging op dit hoofdstuk is inderdaad grooter dan f 1261.95, daar onder de uitgaven een aanmerkelijk bedrag begroot moest worden voor de kosten der a.s. ver kiezingen van de Staten Generaal. Het was de fin. commissie aangenaam te mogen bemerken, dat B. en W. gehoor hebben willen geven aan verschillende wenschen, welke vroeger zijn geuit, Waar door thans bezuinigd wordt op perso neel, schrijf- en bureau-behoeften, en druk- en bindwerk. De fin. commissie wijst er op dat zij bij de behandeling van de begrooting 1924 er op gewezen heeft, dat de uit gaven voor bovengenoemde posten haar hoog voorkwamen, in vergelijking met andere gemeenten. Zijl blijft overtuigd dat nog verdere besparingen dan de thans verkregene mo gelijk zijn en vertrouwt dat B. en W. een zoo zuinig mogelijk beheer zullen blijven bevorderen. 2e. Openbare veiligheid. Hier wordt een bezuiniging verkregen van f5249.72, voornamelijk ontstaan door de inkrimping van het politiepersoneel en de geringere kosten der straatverlichting. Toch meent de fin. commissie, dat hier nog meer dere bezuiniging mogelijk is, en stelt zij verwijzende naar de motieven, die het - vorig jaar daarvoor zijn aangevoerd, voor om, door afvloeiing, het aantal agen ten terug te brengen op tien. Betreffende Hoofdstuk V, Volkshuis vesting, vreest de fin. commissie, dat op den duur tekorten moeten ontstaan. De commissie zal er prijs op stellen, indien B. en W. mededeeling willen doen van de wijze waarop de woningbouwver- eenigingen aan hun verplichtingen vol doen, de verwachtingen die B'. en W'. hieromtrent koesteren, en de maatrege len, die naar de meening van B. en W. in het belang der gemeente-fïnanciën dienaangaande getroffen kunnen worden. Uit de voorgestelde begrooting blijkt dat een zuinig beheer nog steeds een eerste eisch blijft. Indien geen meerdere baten uit vroegere diensten aan de ont vangsten ten goede zouden zijn ge komen, zou een verlaging van de belas tingen van slechts ongeveer f3000 mo gelijk zijn of nog geen anderhalf pet. van hetgeen thans als opbrengst der be lastingen wordt geraamd. Door het genomen besluit betrelfende de salarisherziening, alsmede door de te verwachten grootere uitkeering van het gasbedrijf, komt nog een bedrag van on geveer f15.000 beschikbaar. Omtrent de vraag in hoeverre deze hate zal dienen tot verlaging der belastingen, adviseert de commissie, dat na de door B. en WL voorgestelde vermindering der opcenten op de personeele belasting, de plaatse lijke inkomstenbelasting zoodanig zal worden verlaagd, tot de vermenigvuldi gingsfactor 1 zal bedragen. Een eventueel, echter niet te verwach ten saldo, zou daarna kunnen dienen tot verlaging van de opcenten van de ver mogensbelasting. Tweede Kamer. Een uitvoerig debat werd gisteren weer gevoerd over poli tie troepen en burgerwachten. De socialist v. Zadel hof! en de communist v. Ravesteyn hadden daartegen groote bezwaren. Geen wonder: „wie schurft heeft, ■vreest den roskam". De heer Kleerekoper noemde het camouflage dat de helft der kosten voor de politietroepen op de begroo ting van Binnenlandsche Zaken is ge bracht, terwijl deze troepen gebruikt worden als een deel der Iegerorgani- sa.tie. Zij hebben ook wel een taak als grensbewakers, maar dat heeft niet zoo veei te beteekenen. Daartegen kwam dhr Weitkamp als grensbewoner op; hij wist bij ervaring wat de grensbewakingsdienst der po litietroepen is en hij meende, dat zelfs dhr Kleerekoper wel anders over de politietroepen zou oordeelen, wanneer deZe even dicht aan de grens woonde als hij. Deze opmerking maakte den heer Kleerekoper heftig verbolgen en hij uitte eenige hatelijkheden aan het aarès van den heer Weitkamp. Maar deze, die heef wat kalmer is dan de socialist, antwoordde daar op: „Mijnheer de voorzitter, ik zal er niet veel over zeggen; maar bij mij op de boerderij is het de gewoonte, dat de "kippen, die het meest kakelen, de minste eieren leggen!" Natuurlijk volgde een humoristisch gelach in de Kamer op dezen raken zet van den pienteren landbouwer. Tenslotte werden de subsidies voor politietroepen en burgerwachten met 53 tegen 14 st. aangenomen (tegen: rood). Ook beantwoordde minister Ruys verschillende sprekers van den vo- rigen dag. De minister was het met den heer Zijlstra eens, dat het initiatief tot ge meenten-samenvoeging van de ge meente zelf moet uitgaan, maar de eindbeslissing over wat het algemeen belan»* eisch t, moet blijven aan den minister na .kennisneming van het in deze kwesties zeer zwaar wegende oordeel van Ged. Staten. Wat betreft de klacht van de hee- ren Zijlstra en Colijn, dat de Provin ciale overheid in sommige gevallen tegelijk optreedt als toeziende voogd en ais leverancier (voor electriciteit en water) van de gemeenten, hetgeen een soort „gedwongen winkelnering" tengevolge kan hebben, erkende de minister, dat hier moeilijkheden kun nen ontstaan. Maar om zich daarover een goed oordeel te vormen, dient elk gevai op zichzelf te worden be schouwd. Voor de algemeene beschouwingen over de afdeeling „Landbouw" waren 10 sprekers ingeschreven. Wef te zien dat Nederland een landbouwende natie is. De heer Ebels (vrijz.-dem.) vroeg evenals zijn socialistische collega Hiemstra en de Vrijheidsbonder Bie- rema aan de regeering om het in cul tuur brengen van woeste gronden te bevorderen. Wij hebben behalve de Zuiderzee nog grona genoeg om in vruchtbaar land om te zetten en we behoeven heusch onze landbouwers nog niet naar Amerika te laten emi- greeren. Dhr Hiemstra (soc.-dem.) kon na tuurlijk enkele insinuaties niet achter wege laten. „Er heerscht alom in landbouwkrin- gen groote ontstemming over den gang van zaken. Tot nu toe zijn de boeren door de regeering feitelijk bij den neus genomen. De Minister heeft de land- arbeidersorganisaties vrijwel buiten a,lle overleg gelaten", enz. Dhr Bierema (V. B.) betoogde, dat het pachtvraagstuk een buitengewoon netelige kwestie betreft. Een gelukkig verschijnsel is volgens spr. de toena me van het aantal H.A. grond, in gebruik bij de eigenaren zeiven. Dit geschiedde vooral in de na-oorlogs- jaren. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité acht het niet' gewenscht, de p'acht van overheidswege te doen vaststellen. De heer Van Rappard (V. B.) kwam tot de conclusie, dat ons land op> den duur een afzonderlijk landbouwmim- sterie niet kan ontberen, al waardeert hij de belangstelling van dezen minis ter .voor landbouwaangelegenheden. Dhr Weitkamp (C.-H.) meende, dat de vorige spreker weer „op onnavolg baar ridderlijke wijze bezig is, den Gelderschen boeren honing dm den mond te smeren". Ook spr. is voor een afzonderlijk departement van Landbouw. Maar zoolang de zuinigheid de instelling van zoo'n afzonderlijk departement verbiedt, moet de Directie van den Landbouw optreden in de plaats van een afzonderlijk ministerie. De minis ter make deze Directie dan ook zoo zelfstandig mogelijk. Waar de bedrijfs- toestanden hier te lande zoo uiteen- loopen is van wettelijke regeling van het pachtvraagstuk biet veel te ver wachten, zei Spr. verder. Niettemin maakt de huurboer 'nooit meer dan 4 pCt. van zijn geld. En dat hoe wei het grootkapitaal zich steeds meer van grondbezit gaat terugtrekken. Voor den boer zou echter een uit socialisten bestaande commissie nog „beroerder" zijn dan de tegenwoor dige kapitalistische. Dhr Wintermans (R.-K.) zegt, dat de minister niet alles voor den Land bouw mag afwijzen ter wille van de bezuiniging. Spr. hoopt, dat de mi nister stuksgewijze het pachtvraagstuk in zijn departement zal brengen. De kwestie van het in cultuur brengen van gronden acht spr. thans rijp voor openbare bespreking. Waarom, vraagt spr., is er bezwaar tegen vorming van een fonds ten behoeve van ontgin ning en ontwatering? De Msb. zegt, dat de Kamer 'zich tijdens de rede van dezen spreker bij zonder heeft geamuseerd. met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Wat zich in 1909 te Krabben- d ij k afspeelde. In de Brusselsche Standaard lazen we het volgende sen sationeel verhaal: Dat er in dezen onzen zoo modernen en verlichten tijd nog zonderlinge en on waarschijnlijke zaken voorvallen, kunnen onze lezers nagaan in het volgende, waar achtig gebeurde, voorval. Bij de controol- actie, welke sinds eenige dagen door de gemeentelijke overheid hier ter stede is op touw gezet, betreffende het vaststellen van het totale cijfer der te Antwerpen verblijvende vreemdelingen, stiet de po litie, welke met de controle was belast, op een gezin, dat een zwervend leven leidt en in een woonwagen huist, die zijn standplaats heeft aan den Langen Gaanweg (Vlaamsch Hoofd). Deze familie bestaat uit den Hollandschen scharen slijper Marinus N., zijn vrouw en een 17-jarigen knaap, Em. Dingen'en, geboren uit Belgische ouders, te Sint Niklaas, op 21 November 1909. Men stelde den zwerver de vraag, op welke wijze deze knaap bij hem was ver zeild geraakt, waarop de laatste de vol gende geschiedenis vertelde „Ik ontmoette de ouders van dezen jongen, die evenals ik, zwervers waren, in een herberg te Krabbendijke (Zeeland). We spraken over 'eenige onderwerpen, welke slechts voor ons, zwervers, van be lang zijn en begonnen toen als van zelf over het zoontje van de nieuwe kennissen te praten, dat toen (het is nu wel bijna 15 jaar geleden), slechts 5 maanden oud was. Daar ons huwelijk kinderloos ge bleven was, en ik in mijn bedrijf heel goed een jonge kracht gebruiken kon, stelde ik aan den anderen man voor, dat hij zijn zoontje aan mij zou afstaan, dan zou ik verder voor de opvoeding van den kleine zorg dragen (sic!!!) Nai wat over en weer praten, was de zaak in orde. Ik kreeg de kleine en gaf daarvoor in rnil: 42 stuivers en een halve flesch Hollandsche jenever." Dus, die arme stumper, die nog niets van toeten of blazen afwist, werd ver kocht als een trekhond, voor de somme van 42 stuivers en wat jenever!! Maar dat is nog niet alles'! Na inge wonnen informaties is gebleken, dat de moeder van 't schaap, die zich met hand en tand tegen het besluit van haar ge maal verzette, spoedig daarop, wanhopig over het verlies van haar kindje, ernstig ziek werd en totaal zinneloos, in een krankzinnigengesticht werd opgesloten, waar ze ten slotte stierf! En nu komt de apotheose! De ellende ling, die zijn kind voor een appel en een ei aan een vreemdeling verkwan selde, leeft ergens te Antwerpen, als een zieltje zonder zorg tevreden met zich zelf en met de wereld, zonder zich om het lot van zijn eigen zoon te bekom meren. Vlissingen. B. en W. stellen in het be lang van de doorvoering van het door den raad vastgestelde plan van uitbrei ding der gemeente voor, enkele perceelen grond, te zamen groot 4.53.25 H.A. aan te koopen voor te zamen f 12.988, ver meerderd met 8 pet. veilingskosten od f 1039,04 en polderlasten over 1925 ad f99,72 of totaal f 14.126,76, verminderd met de som der winpenningen ad f 182,75, zoodat de kosten voor de gemeente be dragen f 13.944,01. Bovendien wordt voor gesteld, aan de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" als exploitante van hotel „Bri- tania", 0.32.90 H.A. van dien grond te verknopen voor den aanleg van een ten nisbaan. Voor de benoeming van een regentes en een regeri't van het Gasthuis worden de volgende aanbevelingen overgelegd: mevr. E. J. Hoogkamer-Unger (aftr.) en mevr. E. ten Kate-Meuijsken; de heer A. C. de Baare (aftr.) en de heer J. de Meij. lerseke. Gekozen tot ontvanger-griffier van den Olzendepolder dhr. W. Poleij, alhier. Op de ter gelegenheid dor „Visch- week" (Le Semaine du Poisson) te Brus sel in de Halles Centrales gehouden ten-, toonstelling werd aan de inzending van het 'Centraal Oesterbureau te lerseke toe gekend de eere-prijs en. eere-diploma met bizondere onderscheiding van de jury. Dieze tentoonstelling mag zich in een bizonder groote belangstelling verheugen en werd Woensdag j.l. vereerd met het officiëele bezoek van burgemeester Max met de Schepenen en Raadsleden der stad Brussel. Die qualiteit der aangeboden oes ters werd biziOnder geroemd. Kapelle. Daartoe uitgenoodigd vanwege de vereeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen alhier, trad gisteren avond in het lokaal Obadja op dhr. Spaan uit Utrecht met het onderwerp „de verschillende stikstofbemestingen". De voorz., dhr. W. Glas, leidde dezen spr. in, heette welkom de zustervereeni- gingen Biezelinge en Wemeldinge, alsmede het bestuur van de landbouwver. en den Rijkstuinbouwconsulent dhr. v. d. Plas- sche. Op onderhoudende en bevattelijke wijze, verduidelijkt met lichtbeelden, wist de spr. zijn gehoor te boeien, door eerst te spreken over de fabriceering van de stikstofmeststoffen, de verschillende stik stofmeststoffen en haar percentage. Lu- nasalpeter, Floriand, Zwavelzure Ammo niak passeerden achtereenvolgens de re vue. De opkomst was goed te noemen. Wissenkerke. In de raadsvergadering van Maandag was afwezig het lid de Regt. Ingekomen was een verslag van den keu ringsdienst van waren. Door den voor zitter wordt de lezing hiervan sterk aan bevolen aan hen die meer of minder scep tisch staan tegenover het nut van den dienst. Daar de exploitatie van de rouw koets een aanzienlijk tekort opleverde, stellen B. en W. thans een herziening van dat tarief aan de orde. De voor naamste bepaling was, dat voor overle denen, die een inkomen hadden minder dan f 1000, de kosten f 7,50 zouden be dragen. Dit bedrag klom in verband met het inkomen tot f35 bij een inkomen van meer dan f 2500. Na eenige toelichting z. h. s. aangenomen. Een herziening der begrafenisrechten werd in denzelfden geest met alg. stemmen aangenomen. De verordening op de hondenbelasting werd als volgt vastgesteld: f4 plezierhonden, f 2 beroepshonden. De invordering zou voortaan geschieden per aanslagbiljet tot deurwaardersexploit. Nu kwam in behan deling de wensch van het lid Kramer (a.-r.), om de vergaderingen te sluiten met dankgebed. De voorzitter wees er op, dat de wensch in een voorstel moest worden omgezet en las het verder voor met de memorie van toelichting. Daarin werd ^geconstateerd, dat de raad blijkens de gewoonte steeds behoefte gevoeld had aan het gebed bij den aanvang; 't was een verzuim, bij de sluiting niet te dan ken. In het dagelijksch leven bedankt men ook voor een vervulden wensch. Het lid Abraliamse wijst er op, dat er in dezen veel van afhangt, hoe de raads leden staan tegenover het aanvangsgebed. 't Is z. i- uit de gewoonte niet af te lei den, dat de behoefte algemeen gevoeld wordt. De voorlezing van het sinds 1868 (minstens) steeds gebruikte formulier heeft tot heden geen verzet ontmoet, maar daaruit volgt niet dat het in een algemeen gevoelde behoefte voorziet. Een dank gebed te vergelijken met een bedankje in 't dagelijksch leven, is wel wat plat- vloerschverder betwijfelt hij, of de raads leden na afloop der vergadering altijd in de vereischte stemming zullen zijn voor een gehed. Hij meent, dat het bidden een zaak is tusschen God en den mensch. Het lid Schippers is van oordeel, dat een formulier voor bidden en danken onnoodig is. Iets anders zon 't zijn, wan neer beidé voorkomen uit een spontane gemoedsbehoefte. Het lid van Hee sluit zich bij den vorigen spreker aan. Het lid Kramer beantwoordt het lid Abrahamse en verklaart, dat hij niet op alle op merkingen zal ingaan: hij wenscht dat er gedankt zal worden, hoe dan ook. Wanneer het dan voor den vorm geschied de, zou hij dat reeds als iets goeds be schouwen. Het lid van Hee vraagt den voorsteller verklaring van het feit, dat in onze Kamers, waar ook een rechtsche meerderheid is, nog geen stemmen zijn opgegaan voor 't, openen en sluiten met gebed. Het lid Kramer beantwoordt die vraag niet en daarom wijst het lid v. Hee er op, dat Kamer en Raad colleges zijn waarin de leden dermate in godsdienstige meening verschillen, dat een gebed, waar in allen zich vereenigen, ondenkbaar en daarom ongewenscht is. Na nog eenige discussie tusschen den voorsteller en de leden Abrahamse en van Hee, zegt ook de voorzitter zijn meening. Hij acht het zulk een teere zaak, dat ze z. i. moeilijk te bespreken is zonder haar te bescha digen. Men mag aannemen, dat het ge bed bij den aanvang der vergadering een erkenning is van Gods hoogheid en al macht en bestuur in zaken van wetge ving en regeeringsoverleg en niet het uit spreken van een bepaald verzoek. Maar daaruit volgt dan tevens, 'dat er geen grond is om voor verhooring van 't ge bed te danken, dat niets meer was dan een erkenning. Het voorstel wordt hierna •aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. In verhand met een verzoek tot aan koop van gemeentegrond te Geersdijk aan Adr. van Halst, wordt een vroeger be sluit z.h.s. ingetrokken. Afwijzend wordt beschikt op een voorstel der gemeente Colijnsplaat tot vereeniging der veekeu ringsdiensten op Noord-Beveland. In 't be lang van 't inroepen van geneeskundige hulp op uren dat de telephoondienst ge sloten is, was officieele medewerking ge vraagd en op zekere voorwaarden verkre gen. B. en W. geven in overweging de kosten te verhalen op de gebruikers; het lid van Nieuwenhuize achtte het beter, met het oog op de minder gegoed zijnde ingezetenen, de kosten voor gemeente- rekening te nemen; m. a. s. alzoo beslo ten. Daarna wordt besloten tot het aan gaan van een geldleening, groot f3600, a 5 pet., af te lossen 31 December 1925. De voorzitter beveelt de leden aan in deze leening deel te nemen. Het lid den Boer vraagt eenige inlichtingen, door den voor zitter in den vorm van cijfers verstrekt- Het hooge bedrag hield verband met de kosten van verbouwing der bijz. school; z. h. s. aangenomen. Het zelfde was hei geval met de wijziging der begrooting 1924, als gevolg van 't voorgaande be sluit. Bij de rondvraag informeert het lid Kramer naar den Veerweg en den red dingsgordel te' Kamperland. Hij wordt door den voorzitter bevredigend beantwoord. Het lid Abrahamse verzoekt meer be kendmaking te geven aan de aanvraag voor werkkrachten voor buitenland. De voorzitter, wijzende op de teleurstellende ondervindingen, in Canada en elders op gedaan, acht voorzichtigheid in dezen ge boden. De leden van Nieuwenhuizen en Schippers spreken in gelijken geest. Hef lid den Boer krijgt een bevredigend ant woord op zijn vraag naar verbetering van het voêlpad naar de Hooge heul. Ook geeft hij de onbewoonbaarverklaring van een vrijgekomen woning in overweging. Dit wordt niet raadzaam geacht met het oog op onvoorziene gevallen. Op zijn vraag naar den voortgang van de ver breeding van het trottoir te Kamperland deelt de voorzitter aan hetzelfde lid me de, dat dit van het initiatief der aange legen bewoners afhangt, die reeds weten, dat die verbreeding voor gemeentereke ning geschieden kan. Ook de weth. Buize en het lid Schippers geven inlichtingen. Daarna sluiting. Gapinge. Ook voor de anti-revolutio naire kiesvereeniging alhier trad de heer Van 't Hoff uit St. Laurens op. Nadat de voorzitter M. Arendse een openings woord had gesproken, yertelde de heer Van 't Hoff een en ander van den zwa- ren arbeid, dien minister Colijn voor ons land heeft verricht en van het vaste fun dament, waarop onze leider staat en wij allen, ook in het politieke leven, behooren te staan. De A.-R. partij heeft een grond slag en die grondslag is vast, want het is het fundament der Godsopenbaring. Een drietal personen stelden vragen om trent het beleid van onze voormannen in en buiten de Kamer. De beantwoording dezer vragen was mede een krachtige opwekking tot trouw arbeiden in de kies vereeniging en er toe mee te werken, dat ook het platteland zich zooveel mogelijk laat gelden. Het woord van den heer Van 't Hoff kan onze kiesvereenigingen tot sterking zijn. Ned. Herv- Kerk. Aangenomen naar Dorkwerd door A. Steenbeek, cand. te Woudsend; naar Meppel door K. H. Miskotte te Kortgene. Geref. Kerken- Beroepen te Zutphen dr S. P. Dee te Dwingeloo. Aangenomen naar Oostwold (Oldambt) door P. Prins, cand. te Hilversum, die bedankt heeft voor Kollumerpomp, Gies- sen Oud- en Nieuwekerk, Tzummarum, Pijnacker, Aarlanderveen, Zegwaard, Wons, Sint Laurens, Genderen en Warns. Doopsgez. Gem. Beroepen te De Rijp P. Keuning te Makkum. Ds A. de Voogd nam Zondag j.l. afscheid van de Vereen, voor Chr. Be langen te Assen met een predikatie naai' aanleiding van Psalm 138 vs 8. De naar de Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen vertrekkende leeraar werd toegesproken door Dr A. .T. Kan, schoolopziener, na mens het bestuur der Vereen, en de Ge meente. Den scheidenden leeraar werd toegezongen Psalm 134 vs.- 3. Na des morgens bevestigd te zrjfa door Ds H. Fokkens van Hollandsche- veld, met een predikatie over Jes. 40 vs 6, 8, deed Zondag j.l. ds W. Fa- ber, gekomen van Serooskerke (W.), zijn intrede in de Geref. Kerk, te Hooge- veen, sprekende over 2 Petr. 112, 13 en 16. Kapelle. Onder zeer groote belang stelling mocht Dr J, D,. Schmidt zijn zilveren ambtsjubileum gisteren herden ken. Vanwege de leden der Ned. Herv. Kerk mocht de kerkeraad hem een blijL vend aandenken overhandigen. Ook werd hem dit aangeboden namens kerkvoog dij en notabelen, A.s. Zondagavond hoopt Dr Schmidt een gedachtenisrede uit te spreken. Kortgene. Inplaats van H. Pouwer, die bedankte, is tot ouderling gekozen D. Strijd, die deze benoeming aangenomen heeft. Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinistenexamen diploma B de lieer L, van Belzen te Vlissingen; en voor hel stuurliedenexamen, koopvaardij, groote stoomvaart, tweede stuurman, de heeren D. M. Vlas, H. v. Bon en R. J. Boerhaa- ve, en voor derde stuurman de heer J. Braat. Stukken voor de Kamer van Koophandel. Vrijdagavond houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden een openbare ver gadering te Middelburg. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den minister van Ar beid inzake de wensehelijkheid, om in ieder geval in het jaar 1925 weder een geheel nieuwe kiezerslijst op( te maken. Het bureau deelt geheel en al 'de opvatting van den minis ter in deze. Aan een adres van de Kamer te Ter- neuzen aan de Prov. Staten met ver zoek de aanschaffing van een z.g.n. ferryboot voor de lijn Vlissingen— Breskens te bevorderen, werd door het bureau spoedshalve namens de Kamer adhaesie betuigd. Het Bureau stelt voor afwijzend te beschikken op een schrijven van de Hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland om financiëelen steun, waar er binnen het gebied der Kamer zeer weinig zaken zijn, die bij de normalisatie belang hebben. Van het comité vliegtocht Neder landIndië kwam een verzoek in om financiëelen steun. Het belang, dat handel en industrie in het district in Indië heeft, acht het bureau niet van dien aard, dat het gerechtvaardigd zou zijn voor het beoogde doel géiden uit de kas der Kamer beschikbaar te stellen. De beslissing op de verzoeken om lid te worden van de Kamers te Parijs en te Brussel, laat het bureau liever a.an de Kamer over. Wei wordt voorgesteld lid te worden van de vereeniging „Schuttevaer". Na,ar aanleiding van een adres van de Kamer te Alkmaar aan den minister van financiën, over de hooge tarie ven voor de inzage van de registers van de bewaarders van Hypotheken, wijst het bureau er op, dat de tarie ven voor inzage van of het verstrek ken van inlichtingen uit die registers bij de wet van 5 April 1922, in het algemeen tot het drievoudige zijn ver hoogd, zoodat de eenvoudigste inzage f 1.50 kost en het kleinste afschrift f3. Het Bureau stelt voor te verzoe ken, de tarieven weder te verlagen, minstens tot het vroeger geldende be drag. Het bureau is het met de Kamer te Alkmaar eens, dat de niet-afshu- ting van overwegen groote bezwaren medebrengt en stelt dan ook voor den minister van waterstaat te verzoeken wel maatregelen te willen nemen m den geest, in het adres van de Alk- maarsche Kamer neergelegd. Deze ver zoeken zijn, dat door de regeering krachtige maatregelen zullen worden^ genomen om tegen te gaan, dat meer dere 'afsluitingen zullen worden opL geheven of dat een studiecommissie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2