Donderdag li December 1324 S3e Jaargang WYBERT '4M Tfy?r Binnenland. Buitenland. Hoestsiropen voor Kinderen Oil is hel merk ff* 62 1ïe Zeeuw Birukkers-Expltitanfefl QSTEftBAAN LE C01NTRE ÊOES Bureaux: Lange Vorsts!raat 68—70, Gees Te!.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ. L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDA®, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f t.— Losse nummersftVOi Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, eike regel meee M et Bij abonnement belangrijke korKng. Nieawjaars-Atertentiën. We berlnneren er aan, dat Nieuwjaars-Ad vertentiën, bij vooruitbetaling moeten worden voldaan (voor advertentiën ter grootte van 5 regels f 1.— elke regel meer f 0.20voor namen onder den Algemeenen Nieuwjaarswensch f 0.20) Advertentiën, waarvoor het bedrag niet vooruit per postwissel of in postzegels wordt betaald knnnen niet worden geplaatst. DE ADMINISTRATIE. Ziet naar Denemarken. Denemarken is thans voor de Sociaal- Democraten het land van belofte. Daar toch zal naar men hoopt de ont wapeningsgedachte althans gedeeltelijk in' toepassing worden gebracht, zoodat er althans eén land is, waarop men zich bij de ontwapeningspropaganda kan be roepen. Of het tot ontwapening zal komen is »og twijfelachtig. Maar ook al is dat niet het geval, dan zullen toch parade- voorstellen in dien geest worden, inge diend. Vandaar dat thans veler oogen op De nemarken gericht zijn, en dat men elkaar bemoedigend toeroept: Ziet naar 'Dene marken Wij nemen gaarne dezen uitroep over. Ziet naar Denemarken! Het zal leer zaam zijn te letten qp wat daar gebeurt ten opzichte van de bewapening, maar het zal ook leerzaam zijn in anderen zin. Men kan daar zien met welk een geest de sociaal-democratie is bezield en hoe zij' er niet voor terugschrikt de Christelijke grondslagen te vernietigen. „De Volkskrant" geeft daarvan'treffende staaltjes, die wij hier laten volgen: „De minister van justitie in het sociaal democratische Deensche kabinet heeft een nieuw wetboek van strafrecht ingediend ter vervanging van de wet van 1866. Voor de hand ligt, dat in deze wet ver ouderde bepalingen en verouderde inzich ten zullen voorkomen, en dat sommige begrippen en voorschriften aan verfris- sching behoefte hebben. Maar nu is het wel opmerkelijk, dat het nieuwe wetboek rechtdraads ingaat tegen wat onder Christenen steeds als begin sel en als recht heeft gegolden. Zoo zal in bepaalde gevallen ongestraft worden gelaten, dat iemand een ander- op diens verzoek het leven beneemt om hem te verlossen van een ongeneeslijke ziekte of uit hopeloos lijden. Ongestraft blijft ook hij', die een ander in deze omstandigheden bijl zelfmoord behulpzaam is. Zoo wordt de straf voor echtbreuk en tegennatuurlijke gemeenschap afge schaft, tenzij! deze gepleegd is met een kind of uit winstbejag. Zoo wordt de straf op abortus verzacht en het delict alleen strafbaar indien het uit winstbejag is gepleegd. Dergelijke bepalingen stuiten den Christen tegen de borst, en men vraagt zich af, of het sociaal-democratische mi nisterie niets beters te doen had dan een wetboek te ontwerpen, dat ai wie christelijk voelt en de christelijke zeden wetten w'enscht te onderhouden, een er gernis is. Het ware karakter, de geest der socïaal- detaocratie wordt door wetsbepalingen als het Deensche ministerie ontwierp, op wel heel duidelijk© wijze in het licht gesteld. En men voelt een keer te meer den af stand, die de sociaal-democraten scheidt van de christelijke beginselen. Geen vijand van den godsdienst be weert de sociaal-democratie te zijln, maar haar verdraagzaamheid is 'er een, die vierkant botst tegen wat Christenen als het hoogste aanvaarden, erkennen en ver dedigen. De werkelijk schandelijke bepalingen, door den Deenschen minister van justitie voorgesteld, toonen nog eens in ontstel lende duidelijkheid, met welken geest de sociaal-democratie is bezield en dat zij er niet voor terugschrikt, de geestelijke grondslagen, der christelijke maatschappij te ondermijsien en gemeene zaak te ma ken met het moderne heidendom.'" geering zal gevormd worden, wint meer en meer veld. Alles hangt echter van het centrum af, n.l. of deze groep al dan niet aan een rechtsche regee ring wenscht deel te nemen. 'GraamWestarp heeft, verklaard, .dat de Duitscli-nationale partij bereid is de regeeringsverantwoordelijklieid te aanvaarden Korte Berichten. In de Breadford-kolenmijn bij Manchester zijn dertig delvers inge sloten geraakt. Drie ervan kwamen om, acht werden gewond, de overigen zijn gered. Londen en voorsteden waren gis teren in een buitengewoon zwaren mist gehuld, die het verkeer zoowel op de wegen als op de sporen zeer bemoeilijkt. Overal brandden de lan tarens. Bij de Cenotaaf en bij -vele kruispunten van straten werden zoek lichten gebruikt. Alle "kanaaldiensten en luchtvel-bindingen zijn gestaakt. Wedrennen moesten worden afgelast. Te Londen had een hotsing plaats tusschen twee omnibussen, waarbij! 10 passagiers gewond werden. De Amerikaansche tabaksmag naat James Duke heeft een fonds van 46.000.000 dollar beschikbaar gesteld voor de stichting van een universiteit, die zijn naam "moet dragen en die tot taak zal hebben het onderwijs en de openbare gezondheid te bevorderen en ook het werk te steunen vaai de Episcopaalsche kerk in de staten Noord- en Znid-Garolina. nHiiiiiiiiiititiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiitiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif? van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. iiiiimniHiiiiiiiHHiiiiiiiMiiiiHiiiiiimiiiiimmHiiiHimiimmimiHiiniiiimmminniiiH n A A A De Regeringscrisis in Duiischlantf. Gistermiddag is het Duitsche rijks kabinet bijeengekomen, om tegenover de verkiezingen stelling te nemen. Alle ministers behalve Luther, waren pre sent. Een besluit werd genomen, om spoedig af te treden. De rijkskanselier ®e? opdracht om met den rijkspre sident in overleg te treden, wat te d°en staat. Ge meening, dat een rechtsche re Als raadslid zichzelf weer opgevolgd. Te Heer (Limb.) had de heer Piters Sr op 29 November aan den voorzit ter van den gemeenteraad, burgemees ter Thomassen, schriftelijk meegedeeld dat hb' ontslag nam als lid van den gemeenteraad. Op die ontslagname kwam hij later weer terug, doch in een spoedeischende vergadering van den raad werd de schriftelijke ont slagname voor kennisgeving aange nomen, zoodat hij dus werkelijk raads lid af was. In een zitting van het hoofdstem bureau is hij echter Maandagmorgen opnieuw tot lid van den ra,ad be noemd. De heer Piters heeft daar bij gebruik doen maken van het nieu we art. 16a van de gemeentewet, door welk artikel de mogelijkheid is open gesteld om een kandidatenlijst, welke is uitgeput, weder aan te vullen met kandidaten, die tot raadslid zijn be noemd, doch als zoodanig ontslag heb ben genomen. Dit was hier bet ge val. Op zijn lijst stond nog één persoon doch deze bedankte, zoodat de lijst met den naam Piters werd aangevuld. De heer Piters volgde dus zichzelf op en zal binnenkort opnieuw als raadslid beëedigd worden. Opheffing hulppost- kan t oren. Op vragen van den heer De Boer inzake opheffing van hulp postkan to ren, antwoordde de Minister van Wa terstaat Evenals de oprichting, geschiedt de opheffing van hulppostkantoren door den Minister van Waterstaat. De direc teur-generaal der P. en T. handelt hier dus niet eigener autoriteit. Do op: te heffen hulppostkantoren verdwijnen niet zonder meer, doch worden vervangen door eenvoudiger, goedkooper postinrichtingen, stations voor den postdienst geheeten. De eco nomische belangen van liet platteland worden naar ae meening van den Minister door deze vervanging niet bevorderd, doch evenmin op ongeoor loofde wijze gescha.au. De belangheb benden behoeven zich slechts in en kele gevallen, n.l. bij zendingen, waar van het bedrag of de aangegeven waarde meer dan f1000 bedraagt, naar het naastbij gelegen kantoor te begeven; daartegenover staat, dat de overige aangeteekende stukken, pjost- wissels, enz. steeds te hunnen huize worden uitgereikt, resp. uitbetaald. Voor aankoop; van postwaarden, ver zending van aangeteekende stukken, postwissels, postpakketten enz. biedt het station voor den postdienst ter plaatse gedurende een voldoend aan tal uren gelegenheid. De maatregel geeft in net algemeen voor de be trokken bewoners geen aanleiding tot tijdverspilling. De Minister is dan ook van meening, dat daadwerkelijk wordt bezuinigd, zonder van de plattelands bewoners onevenredige offers te vergen. Minister C o 1 ij n. Naar De Ned. uit Wassenaar ver neemt, heeft de Minister van Finan ciën, de heer Colijn, sedert 1 Novem ber zijn intrek genomen in Hotel Ka steel 'Oud-Wassenaar en voor goed metterwoon Leersmn verlaten. Hlijtiliardi's Boi-sthoningsiroop f 0 60 IDijatiardi's Thijmsiroop f0.75 Anga-sirooi» (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes Gasthuis. B. en W. hebben aan het Bestuur van het Gasthuis toegezonden een afdruk van het rapport van do minderheid der Fi- nancieele Commissie, met verzoek om daarop van advies te dienen. Het Gasthuisbestuur deed het slot van de nota zeer aangenaam aan, omdat het daaruit ziet, met een tegenstander te doen te hebben, die ten volle erkent, dat het verrichte werk „zeer ernstige en nauwgezette overweging verdient". De geuite bemerking, dat de totale kos ten ad f 160.000 zeer laag zijn, beaamt het bestuur ten volle, en bet doet bet be stuur genoegen daardoor nog eens naar voren te kunnen brengen, dat, waar toch de kosten van een geheel nieuw zieken huis tegenwoordig worden geraamd op plm. f7000 per bed, de kosten van bot te stichten Gasthuis te Goes, juist in ver band met wat reeds aanwezig is, op de helft kunnen worden geraamd. Het be stuur is daarbij voorgelicht door een man, die op het gebied van Ziekenhui zen in ons land een grooten naam beeft, n.l. Ir. A. R. Hulshoff te Amsterdam, die zijln medewerking aan het opmaken der plannen verleent. Reeds voor 1920 is de Wenschelijkheid om van het bestaande ziekenhuis een moderne inrichting te maken in de verga deringen van bet Bestuur besproken. Op 8 April 1920 is te Goes een vergadering gehouden, waar alle gezindten vertegen woordigd Waren en die geleid is dooi den beer Pilaar, voorzitter van bet Gast liuisbestuur. Toen na eenige bijeenkom sten bleek, dat sameemverking tusschen de verschillend© godsdienstige partijen niet te verkrijgen Was, heeft de heer Pilaar de pogingen gestaakt. Daarop heeft het Gastliuisbestuur ge meend alleen de zaak te moeten aanpak ken. Twee wegen bonden bewandeld wor den, de eene leidende tot een verbetering op zeer bescheiden schaal, of de andere, voerende naar een groot modern zieken huis. De adviezen waren verschillend. Na tal van vergaderingen, heeft het Gasthuisbestuur in 1921 besloten te trachten het groote plan tot uitvoering te brengen, waarna het zich in verbinding beeft gesteld met genoemden heer Ir. Hulshoff. Deze heeft daarop een ontwerp gemaakt van een inrichting, welke aan de hoogste eischen voldeed. Konden die plannen verwezenlijkt Worden, dan zou een ziekenhuis voor 70 bedden verrezen zij'n, waarvoor plm. f350.000 noodig zou zijin. Een exploitatie van een dergelijk zie kenhuis zou volgens de gegevens in tal van ziekenhuizen verzameld, een belang rijk jaarlijksch tekort opleveren; de ra ming van dat tekort was plm. f 12000. Wanneer men ziet hoevee! door vele gemeenten jaarlijks aan in die gemeenten bestaande ziekenhuizen gesubsidieerd wordt, meende het Bestuur dat de ge meenten in Noord- en ZuidBeveland- ge zamenlijk toch jaarlijks wel f 10.000 zou den kunnen bijdragen. Alvorens het verzoek aan de gemeen ten in te dienen, heeft het Gastliuisbe stuur zich gewend tot Ged. Staten met de vraag of het College bereid zou wor den bevonden, om aan Gemeenten en Burgerlijke Armbesturen de vereischte machtiging te verleenen, wanneer hij hen hen de aanvragen tot subsidie zouden in komen. Daarop mocht het Gasthuisbe stuur vernemen, dat, hoewel zij in het algemeen minder gewenscht achten, dat Gemeente- en Armbesturen subsidiën voor ziekenverpleging beschikbaar stel len, zij ten opzichte van het Gasthuis te Goes een uitzondering zouden maken om historische gronden en derhalve elke aanvraag van Gemeente- of Armbesturen onder de oogen zouden zien. Het Gast huisbestuur heeft geen subsidieaanvragen ingediend, omdat het wegens de enorme hooge stichtingssom en ook in verband met de toen begonnen pogingen tot stich ting van een R. K. Ziekenhuis voor het groote plan terugdeinsde. Bovendien was gebleken, dat de kans van opname van tuberculose-patiënten, voor wie een afdeeling in het ziekenhuis gereserveerd zou worden, zeer gering geworden whs, wegens de geprefereerde, verpleging in afzonderlijke sanatoria. liet bestuur heeft zich toen opnieuw in verbinding gesteld met den 'heer Huls hoff, die een nieuw, kleiner en eenvou diger plan, thans voor 56 bedden, met operatiezaal, sterilisatiekamer, Röntgen- kamer, laboratorium, hoogtezonruimte, enz. enz. gemaakt heeft,.dat met inrich ting, in aanmerking nemende wat reeds aanwezig is, 1160.000 zou kosten. Het bestuur heeft daarop bijl schrijven van 1 Augustus 1924 aan Gedep. Staten mach tiging verzocht: a. tot het doen der uitgaven, noodig voor de verbouwing der bestaande zie- kenafdeeling- en voor do im-ichting van het daardoor to verkrijgen nieuw zie kenhuis b. tot het aangaan eener leening tot een bedrag van hoogstens f 160.000 tegen hoogstens 6 pet. rente per jaar en onder verplichting, oin de leening in 50 jaren af te lossen, c. tot het bezwaren van onroerende goederen tot zekerheid van de aan te gane leening. Hierop is de machtiging doo r Gedep. Staten verleend Als ge volg van die machtiging dient thans de begrooting 1924 gewijzigd te worden. D, i o wijziging is geheel gebaseerd op het besluit van Gedep. Sta ten, die wijlziging is uitsluitend een ad ministratief voorschrift, gegrond op art. 27 der Armenwet en daarom lijkt aan het Gastliuisbestuur het verwijt door de Fin. Commissie aan B. en W. gericht, dat niet alle stukken, omtrent de verbouwingsplan nen zij'n overgelegd, zeer ongegrond. Vol gens Art. 25 der Armenwet heeft het Gasthuisbestuur de stukken voor de machtiging tot het bouwen enz. over te leggen aan Gedep. Staten en niet aan den Raad. Op grond van de gegevens, dat per 1000 inwoners gerekend kan worden op !2 a 3 bedden, acht liet Gastliuisbestuur, dat een neutraal ziekenhuis, waarin ieder opgenomen kan worden en waarin met ieders godsdienstige overtuiging retelling kan en zal gehouden worden, op 45 a 50 bezette bedden rekenen kan. Thans reeds worden in de bestaande inrichting, die niet aan de eischen der tegenwoor dige wetenschap voldoet, doorloopend ruim 20 patiënten vörpleegd. Het rayon, hetwelk de patiënten voor een verpleging te Goes leveren zal, telt plm. 44000 inwoners. Volgens de statis tiek zullen dus j'aarlijks plm. 110 patiën ten opgenomen moeten worden. Van deze heeft het Gasthuisbestuur slechts 45 pa tiënten voor zijn inrichting in aanmerking genomen. 65 patiënten zouden dan nog een onderkomen in andere inrichtingen' moeten zoeken. De minderheid der Fi- nanc. Commissie meent, dat de oprichting van een Rusthuis der Hervormden een enorm verlies aan inkomsten voor liet Gasthuis afdeelin(g ouden van dagen) zal medebrengen, doch heeft bij de bere kening van dat verlies van inkomsten een groote fout gemaakt. Zij' stelt het be drag dat door de Herv. Diaconie in 1923 betaald is aan het Gasthuis voor verpleging van ouden van dagen op f4551.60. Volgens de Rekening is in to taal slechts betaald f3722.63, hieronder is begrepen een post van plm. f 700 voor verpleging in de ziekenafdeling, blijft voor de andere afdeeling plm. f3000. Deze post is evenwel niet de vermindering van inkomsten, daar door do minderheid der Fin. Comm. vergeten wordt, dat betaald zal worden f 1,40 per dag per verpleegde, doch dat daartegen over door het Gasthuis worden betaald de kosten van voeding, huisvesting, ver warming, oppassing enz. waarvan alleen reeds eerstgenoemde berekend worden op ongeveer f0.72 per dag. Het Gasthuisbestuur heeft de moeite gedaan om de door de Diaconie- der Herv. Gem. betaalde verplegingskosten over dê laatste 10 jaren na te gaan en kwam tot gemiddeld 1291 verpleegdagen pet jaar is volgens tarief f 1807 por jaar. De kosten van voeding stellende op 72 cent per dag, en dus deze uitgaaf slechts alleen nog maar in aanmerking ne mende, moet de f1807 verminderd wor den met f929, rest f878. Indien de Diaconie haar ouden van dagen niet meer in het Gasthuis doet opnemen, brengt dat voor dit gesticht een verlies mede van plm. f 900 per jaar, bere kend over de laatste 10 jaren. Rij haar beschouwing over do gevolge» van do oprichting van het Rusthuis der Hervormden meent de minderheid der Financieele Commissie dat ook de oude* van dagen, behoorende tot den Gerefor meerden en Oud-Gereformeerden gods dienst aldaar opgenomen zullen worde* en dus aan het Gasthuis ontnomen zulle* worden. Het Gasthuisbestuur meent dit te moeten betwijfelen, omdat de Diaconie der Hervormde Gemeente zich toch wel niet groote geldelijke offers zal willen opleggen voor de verpleging van leden van andere Kerkgenootschappen. Aanne mende evenwel dat de opname Werkelijk ia het Rusthuis plaats heeft, dan klemt de vraag, hoe groot het financieel verlies voor het Gasthuis zou zijp.. De laatste 10 jaren geven voor de Gereformeerde Dia conie gemiddeld aan 314 verpleegdagen per jaar, is plm. f439, wordt daarvan afgetrokken alleen maar het bedrag van voeding, dan wordt het verlies gebracht op f200. Daar voor do Oud-Gereformeer den in 10 jaren gemiddeld 38 verpleeg dagen per jaar geboekt zijn, kunnen deze buiten beschouwing blijven. Het door de minderheid der Financieele Commissie genoemde cijfers van f 4551.60 kan terug bracht worden tot een gemiddeld cijfer van f 1100, voorwaar een enorm verschil. En wanneer de minderheid der Fin. Commissie nu voorstelt, om aan het Gasthuisbestuur te verzoeken nog 2 jaren met zijn plannen te wachten, omdat in die 2 jaren overtuigend gebleken kan zijtn of inderdaad dé beide particuliere inrichtingen tot stand zullen komen, dan ziet het Gasthuisbestuur daarin een ver zwakking van de argumenten, welke door de minderheid der Financieele Commis sie zijn gebezigd, om de door Gedep. Sta ten goedgekeurde plannen te verijdelen en dan vraagt het Bestuur van het Gast huis zich af, waarom moet juist dit reeds bestaande Gasthuis waarin, iedereen verpleging kan vinden en dat nu met zijn plannen gereed is, wach ten? Juist om historische redenen hoeft het gesticht recht van bestaan. Thans heeft het reeds den steun van een groot aantal specialisten, die in het Gasthuis zit ting houden, terwijl door den heer In specteur van do Volksgezondheid maat regelen genomen zij'n, om de verpleging, van lijlders aan 'besmettelijke ziekten in Zuid-Beveland te concentreeren in het Gasthuis te Goes, waarvoor reeds eenige contracten niet omliggende gemeenten zijn afgesloten. Dat het bestaande Gasthuis bijl verbou wing niet de sympathie der bevolking zal hebben, omdat bet niet gesticht is met de gelden onder de bevolking op gehaald, acht het bestuur van het Gast huis een zeer vreemde opvatting. Ook doet het niet aangenaam aan, in het rapport te lezen, dat zij, die de verpleging in een neutrale ziekemnrich- ting wenschen, dan maar naar Middel burg moeten gaan en dat voor die ver pleegden het ziekenhuis aldaar gesteund moet worden, terwijl voor hen, die in een godsdienstig gesticht verpleegd wil len worden een gesticht te Goes moet' worden gebouwd. Waarom hebben alleen de laats ton het „recht om dicht hij huis verpleegd te worden? Rapport van de Financieele Com missie inzake de Begrooting 1S)25 der Gemeente. Indien men de cijfers van de begrooting 1925 vergelijkt met die van de begroo ting 1924, komt men tot de conclusie, dat de financieele toestand van de ge meente zich weinig gewijzigd heeft. Volgens de begrooting zal in 1925 meer ontvangen worden dan in 1924 op vroe gere diensten f4.421.12, op eigendommen niet voor openbaren dienst bestemd f4.849.33. Totaal meer ontv. f9.270.45. Minder zal ontvangen worden: aan be lastingen f 7.268.41, aan Gasbedrijf f 1.178.13, aan Keuringsdienst van vee en vleesch f 107.56, totaal 18.554.10. Sal do meer-ontvang f 716.35. Gaat men de uitgaven na dan blijkt dat meer uitgegeven zal worden voor: Volkshuisvesting f40, openbare werken f 1.311.83, Onderwijis, Kunsten en We tenschappen f 2.225.76, ondersteuning aan behoeftigen f 130.47, Handel en Nij verheid fl, Keuringsdienst van Waren f29.20, Kasvoorzieningen f3.600, onvoor ziene uitg. f3.063.82, totaal f 10.402.09 terwijl minder zal w'orden uitgegeven voor: volksgezondheid f296.11, Algem. beheer f 1.261.95, openb. veiligheid f 5.249.72, Onderwijl, Kunsten en Weten- sch. f 1.146.11, Grondbedrijf f 1,731.84, totaal f9.685.74. Totaal meer uitgegeve* f 716.35. Uit het bovenstaande blijkt, dat de da-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1