Of BERG Fin 11. J. öii No 6 Woensdag 10 December IS14 &§e «laargang MEER Buitenland. feuilleton. iet leste m het leste. 100 ORGELS Statea-taraaL Goes - Rotterdam - Utrecht Hoofdpijn-Tabletten 60-«t Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAM LE 601NTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Gees Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firtpa F. P. DHUIJ. L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN VVERKDA*. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersftKOS Prijs der Advertentiën: 1—4 regefs f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Ramp „Bartiméus". Mot vricndelijken dank ontvangen: Geref. Kerk, Zaamslag, f57; A. de Vrie, 's-Heer Abtskerke, f3; Personeel Herv. School, lerseke, f3. J. DONNER Sr., Goes. Korte Berichten. Tot op heden zijn te ïlevai 48 communisten ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Bij nieuwe arrestaties, zijn drie communisten gedood, toen zij zich tegen de politie verzetten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat tusschen Veles en Istep een trein ge derailleerd is. Vijftien personen zijn gewond, waarvan 6 ernstig. Tegen den zoon van graaf Bern- storff, den voormaligen Duitschen ge zant te Washington, graaf Bernstorff Jr, die ook met Nederlandsche han delskringen 'in relatie stond, is een bevei tot inhechtenisneming wegens woeker uitgevaardigd. Bernstorff Jr is naar het .buitenland gevlucht. Be uitzetting van de buitenland-, sche communisten uit Frankrijk gaat voort. Bisteren zijn weer tien commu nistische propagandisten, die in hech tenis zijn genomen, over de grens gebracht. Elf ongewapende burgers zijn te Mexico gedood en zeven anderen gewond bij een aanval v,an 70 roo- vers op de stad Tapalwa,ti in den staat Jalisco. Dit geschiedde j.l. Zondag. De voornaamste winkels en woningen in de st.aa zijn geplunderd. Uit Esjberg wordt gemeld, dat men zich daar zeer1 ongerust maakt over het lot van zeven daar uitge varen visschersbooten met driehon derd man aan boord, waarvan men «cenerlei tijding heeft. Naar de N. R. C. uit Brussel meldt, wordt het christen-democra tisch raadslid Van Schamelhout, uit Aalst, op aanklacht van het Gentsche parket, gerechtelijk vervolgd wegens „opstand tegen en het smaden van de politie" bij de begrafenis van Dr Hippoliet Meert te Gent. —Nu de uitslagen derDuitsche Rijks dagverkiezingen volkomen bekend 'zijn blijkt het, dat aan sociaal-democraten, Centrum en Duitsche volkspartij ieder nog 1 zetel meer toekomt, zoodat het aantal leden v.an den nieuwen rijks dag 493 bedraagt. 13 verschillende partij groep en hebben bij de verkie zingen geen enkelen zetel vjerkregen. Het socialistisch rijksdaglid en ver moedelijke president van den rijksdag Loebe neeft. verklaard, dat de sociaal democraten als de rijkskanselier dit wenscht, niet. zullen weigeren zich aan te sluiten bij een eventueele groo- te coalitie. De Belgische regeering heeft be sloten, dat 60 pet. van de suikerpro ductie mag worden uitgevoerd. Van dit fabrikaat vindt ruim voorradig bij de vertegenwoordigers door IGNATIA LUBELEY. (Nadruk verboden.) .(Slot.) Zij bestudeerde het lijvige boek over tuinaanleg, dat zij in de bibliotheek van den ouden neef bad gevonden boven op «8 achterkamer; op een papier toekende zij een plattegrond. De omgeving van het stadje zou mooier worden door haar tuin en de aanleg zou werk verschaffen/Zij wist al wie er mee helpen zou. Op het puntdakje van den koepel zou een ij'zeren wiudvaanije prijken, voorstellende een schip met volle zeilen. D|e smid zou bet maken. Hij was een kunstzinnig- man. Bij xou de kunst in haar plaatsje aankwecken. Toen Mietje de luiken kwam sluiten on juist de opmerking had gemaakt, dat hot minder sneeuwde, maar dat mevrouw Leiding wed niet komen zou, ging? de klink van de voordeur op, aankondigend Raatjes komst. Als alle avonden zat zij daar bij de thee onder het schijnsel van <le lamp en breide. „Claas was naar Middelburg geweest en had haar opgezocht". „Wist hij niks voor haar? Hij begreep zeker ook wel, dat bet moeilijk was een uak vooT haar te vinden". „Ja, maar wat wou hij weten?" Pe- honella werd koel. Zij voelde, waar Raat- je het op aan stuurde en zij liet zich niet beduiden. Zij wilde wel helpen, maar nie mand moest haar dwingen. Zij liet zich in niels dwingen. Het conoe pt-progr am va n Actie dor R. K. Rartij. Met handhaving, voorzoover niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922, worden voor de- eerstvolgende legislatieve periode door de R. K. partij vooral de volgende punten op denvoorgrond gesteld: 1. Handhaving der Christelijke be ginselen in de huwelijkswetgeving. 2. Handhaving van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. 3. Voortgezet herstel en behoud van het financiëel evenwicht. Verlaging al lereerst van die belastingen, welke het zwaarst op de on- en minvermogen den drukken, of de noodzakelijke ka pitaalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek voor groote gezinneii. 4. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond die met de 'voorstellen van Benedictus XV volkomen overeenstemmen ter oplossing 'van internationale geschil ion door scheidsrechterlijke uitspra ken, en ter gelijktijdige en wederzijd- sche vermindering van bewapeningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen nood zakelijk is voor de handhaving dei' neutraliteit en de verdediging der on afhankelijkheid binnen de grenzen door eventueele internationale rege lingen te stellen. 6. Bevordering van zoodanige ont wikkeling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeidsovereenkomst in bedrijf en onderneming, getroffen kunnen wor den door de organisaties va.n werkge vers en werknemers behoudens goed keuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Daarom wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereen komst, inclusief de mogelijkheid tot verbindend-verklaring De uitvoering der sociale verzekeringen worde, voor- zoover mogelijk, opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werkgevers en arbeiders. „Die zoons komen met Kerstmis over", bracht zij het gesprek op iets anders. Raatje was te nieuwsgierig om hier niet op in te gaan. Bsn voor een werden toen nog de jeugdige familieleden besproken. „Die mijnheer Zebius", merkte Daatje op, toen zij in de gang bezig was zich aan te Ideeden om weg te gaan, „heeft ook kans geloopen om in te sneeuwen tus schen Zijpe en Zierikzee. Dominee was be paald in onrust". ,,'tZal wel schikken", antwoordde Pe tronella onverschillig. „Ik denk, dat hij' nu rustig in het hotel te Zierikzee over nacht". „Plat zou heel dram zijn", zeide Raatje verontwaardigd, ,,'t Sneeuwt nu niet, en ue wind is gaan liggen, maar morgen komt er vast meer sneeuw, en dan kan hij er heelemaal niet door. Neen, Petra nella" terwijl zij in de geopende deur stond, de lantaarn in de hand, waarom een geel schijnsel viel op de sneeuw „die mijnheer Zebius komt vanavond wel, als hij tenminste op reis is gegaan met dit weer". Na 'tsouper,/'toen Mietje alles haci weggeruimd, bleef Petronella nog even in de stille kamer zitten. Zij hoorde om tien uur de stadhuisklok tien langzame stagen slaan, doffer door de sneeuw, 't Was. alsof de stilte onbegrensd was na dit geluid. En toen, iets later, rinkel den in de donkerheid daarbuiten de bel len van een paardentuig. Blijkbaar reed er een rijtuig aan d'overkant moeizaam door de sneeuw. Langzaam stierf het geluid weg. Heel zeker wist zij nu, dat hij in de duisternis en de koude het stadje was binnengereden. Tariefwet. Verschenen is do Memorie van Ant woord op het Voorloopig Versla,g van de Eerste Kamer inzake de nieuwe Tariefwet. Medegedeeld wordt, dat, voorzoover d e meerdere opbrengst niet noodig is voor het sluitend ma ken van het budget, deze naast de op brengst eener weeldevertermgsbelas- ting aangewend zal worden tot verla ging van het successierecht, en van de veruedigingsbelasting en tot verhoo ging van den z.g. kinderaftrek. De Minister vertrouwt binnenkort wets voorstellen in die richting te kunnen indienen. f Uitzicht op lagere spoor- tarieven. Het aanvankelijk over het loopende jaar op f8.000.000 geraiamde tekort op; de exploitatie der Nederlandsche Spoorwegen zal, naar in de Memorie v'an Antwoord op de Waterstaiatsbe- grooting aan de Tweede Kamer wordt medegedeeld, waarschijnlijk dalen tot omstreeks f4.000.000.wellicht nog tot minder, terwijl bij het uitblijven van tegenvallers, uitzicht op- een nog gunstiger rekening over 1925 bestaat. Nu de bedrijfsuitkomslen over 1924 en door verdere vermindering van de exploitatiekosten en door verhooging van de ontvangsten, belangrijk min der ongunstig beloven te worden, dan die over 1923, wordt langzamerhand de kans vergroot, dat binnen niet te laargen tijd tot verlaging der tarrer^en zal kunnen worden overgegaan. Bepaalde toezeggingen kunnen evenwel nog niet worden gedaan. Voor alles zullen de bedrijfsuitkomsten van het loopende jaar moeten worden af gewacht. (Tel.) Allerlei. De gemeenteraad te 's-Graveuhage heeft met 26 tegen 18 stemmen be sloten de subsidie van f 10.000 a,a,n de burgerwacht, welke het vorig jaar was afgestemd, weder op: de begroo ting te brengen. Tegen de subsidie stemden de sociaal-democraten, vrij zinnig-democraten, 2 katholieken en een communist. Dhr J. E. G. C. Offerhans, directeur van de Staatsloterij, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd tegen het einde van dit jaar. De heer Offerha,us is 68 jaar oud en heeft een ruim 40- jarigen diensttijd achter den rug. In ieder gezin, Denmlst. Omdat Dermin zoo best is voor Schrale Kuit! na hef Scheren en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. Tweede Kamer. De Arbeidsbegrooting is gisteren af gehandeld. Maar vooral kregen we een in-formeele Interpellatie-Schaper over Een zekere onrust bekampen cl, was zii aen volgenden morgen bezig koffie te zet ten, toen om de kamerdeur het hoofd van Elaatje verscheen en vragend de stem klonk: „Ben je hier?" Haar ziende stond zij meteen in de kamer, ©en triomfante lijk lachtje op haar breed gezicht, dat omlijst was door de plooien van haar groote capuchon: „Dacht ik het niet, Pe tronella!" „Wat?" roeg Petronella. „Ik 'heb je immers gezegd, dat die mijnheer Zebius niet alleen uit jeugdher inneringen komen zou? Ik dacht er toen hij: Als die niet komt om Oonsje Stuart! En nu zie je! „Om Goosje Stuart," herhaalde Petro nella als in een droom. Diaatje straalde om haar verbazing. „En dat jij dat ook niet gedacht hebt! Jij wist nog wel, dat Goiosjo nieuwe lin ten om haar hoed heeft gekocht. Petronella luisterde nauwelijks. Maar wel 'drong tot haai- door het besef, dat aan 'haar nu geen beslissing gevraagd zou worden; en dat zij geen medelijden meer met hem behoefde te hebben. Een druk kende last gleed van haar af. „Hoe weet je het?" bracht zij er uit met groeiende belangstelling. „Dlominee heeft het aan Kees verteld. Die man glom. Rat begrijp 'je. Ben rijke zwager, dat is niet voor de poes. Hij heeft haai' per brief gevraagd, en toen zij ja had' .gezegd, heeft hij natuurlijk geant woord, dat hij zoo gauw mogelijk kwam. Vandaar die haast, 't Wordt vandaag pu bliek. Je zult ze straks wel gearmd over de 'haven zien wandelen!" „Hg krijgt een aardige jonge vrouw", zeide Petronella. de crisis aan Arbeid, verband hou dend met de Vroedvrouwenschool te Heerlen. Dhr Schaper zeide door den heer Schokking uitgesproken ver klaring zou geen bedoeling hebben gehad wantrouwen in den Minister uit te spreken. De Kamer heeft toch recht van controle op de wijze van besteding der gelden ook wat betreft de Heerlenschè Vroedvrouwenschool. Komt de zaak in de Kamer terug in een suppletoire begrooting, dan moe ten we beter worden ingelicht, te meer omdat, ook zelfs de „N. Venlosche Crt." schreef, dat het met het ge sticht wel wSt anders staat, dan de Minister scheen te meenen. Minister Aalberse kwam terug op de woorden in diens verklaring, dat de woorden Van den heer Schokking niet sloegen op het persoonlijk beleid van den Minister. Dit heeft de heer Schokking spr. zelf verklaard. De re den, die Spr. na de woorden van dhr Schokking had om den voorzitter te verzoeken des avonds met de begroo ting niet door te gaan, wa,s ook gele gen in de voorafgegane rede van den heer Scheurer. Nadat spr. zich van het misverstand bewust was gewor den, was er voor hem geen reden met de begrooting niet weer voort te gaan. 1 Dhr Snoeck Henkemans ontkende echter, dat er eenig oVerleg tusschen den minister en den heer Schokking (die thans wegens ziekte afwezig was) had plaats gehacf. Volgens den heer Snoeck Henkemans zou de heer Schokking gezegd hebben, dat niets was toe te voegen aan de zuiver za kelijke verklaring, welke hij vóór de stemming had afgelegd. Minister Aalberse merkte daarna, op dat bij spr.'s onderhoud met den heer Schokking, de heer Snoeck Henke mans niet tegenwoordig was. Dhr Schaper drong aan op een com missie van onderzoek uit de Kamer, maar de minister wilde in zijn onder zoek zelfstandig blijven. Ten slotte trad als bemiddelaar dhr Nolens op. Hij wilde den minister niet tot een niéuw commissie-onderzoek dwingen hij vroeg hem alleen maar zijn aan gevangen onderzoek zoo te vervolle digen opi zoo'n manier, dat de Kanier er in haar geheel, wanneer zij' van goeden wil is, door bevredigd zou zijn. Waartegen minister Aalberse geen be zwaar had en waarmede ook de Ka mer tevreden was. De Kamer ging nu voort met de afdeeling „Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling" v,an de 'be grooting van Arbeid. "Alleen de heer v. d. Tempel voerde hierbij het woord. Voor inwilliging van zijn verzoek om een wettelijke werkeloosheidsregeling, die ook de werkgevers tot een bij drage zou verplichten, achtte de mi nister de economische verhoudingen nog niet stabiel genoeg. Voor verlen ging van den uitkeeringstermijn m ge val van werkloosheid zou de'minister te vinden zijn, mits de regeeringstoe- lage niet meer dan 100 pet. zou be dragen. „Wil je een kopje koffie, Daatje?" „Nu, heel graag." Raatje zonk neer op con stoel. ,,'t Leef tijdverschil is wat groot. Zij is drie en twintig, en hij, wat dunkt je, vijftig?" „Neen, dat is hij nog niet ik denk acht en veertig." „Misschien komt ze je vandaag nog wel bezoeken", zeide Raatje, „da,ar zou ik maar op rekenen, al is het Zaterdag". Zij rekende er op. 'Met zekere zorg kleedde zij zich, maar zij was altijd in 't zwart en 't veranderde niet veel. Ook zat haar haar altijd onberispelijk, dus da.ar was ook niet aan te verbeteren. Maai' in haar geest rekende zij er op. Ook zette zij zich dien middag al vroeg bij het raam en keek telkens uit. Mis schien wilden zij wachten tot Zondagmid dag om deftig een visite te maken, maar zij zou ze wel aantikken, als zij' langs kwamen. Gelukkig sneeuwde het niet, en de straat, was begaanbaar. En toen zag zij zo aankomen aan d'overkant. Goosje in haar bruine shawl en luifelhoed, ge armd met een heer, met een hoogen' zwarten hoed op en in -een zwarten jas die in het middel aangesloten was en vandaar wat uitstond. Zij kon ze niet met den blik blijven volgen, maar kon wel berekenen, hoe lang hot zon duren dat zij aan haar kant zouden zijn. Vader Cats waren zij nu al zeker voorbij, 't Duurde lang, maai' ineens verschenen ze. Coosje blozend en glimlachend keek in. Dje heer naast haar nam diep zijn hoed af, boog. Was dat Herman Zebius? Wat was hij mager! en geelbleek: maar dat leek er ger misschien door de sneeuw! Zij wenkte ze binnen te komen. Zij keelden MUNHARDTf Staal-Tebloflen Maag-Tet 9H.>$9 Zenuw-Tabletter».19 »v Laxeer-Tabletten .60*# BIJ Apoth- en Dragist*«i De begrooting werd daarna, aange nomen met de stemmen van de beide plattelanders tegen. Nu volgde Binnenlandsclie Zaken en Landbouw. Dlrr Braat opende de rij sprekers! Hij had het natuurlijk over den zomertijd. Hij vroeg: zaï de mi nister zich vereenigen met. de meer derheid of de minderheid der z.g.n. Tijd-commissie? Ook bepleitte hij de belangen der tegenstanders van den zomertijd. Dhr v. d. Heuvel (A.-R.) borduurde op hetzelfde stramien voort. Hij' haxi zelfs bezwaren tegen de instelling van een commissie. Financiëele bezwaren zijn er hier niet bij betrokken. (Dat staat nog zoo vast niet. Denk aan gas- en electriciteitsverbruik in de steden. Red.). De voor- of nadoelen van den zomertijd zijn niet door een commis sie af te wegen. Het is alleen de vraag, of het gemotiveerd is, een groot deel der bevolking den last van den zo mertijd op te leggen. Minister Ruys zei, dat de regeering alvorens een voorstel te doen, eerst advies moet hebben van deskundigen, die rustig overleg hebben gepleegd. Het rapport der commissie zal wor den gepubliceerd. Spr. zei den meest mogelijken spoed met deze publicatie toe. Bij de afdeeling „Binnenlandsch be stuur" werden zeer veel wenschen en grieven geuit. De twee voornaamste punten waren de gemeentelijke auto nomie en de samenvoeging van ge meenten. Dhr Zijlstra (A.-R.) kwam op' tegen het veelvuldig vernietigen van ge meenteraadsbesluiten van Regeerings- wege. Alleen als men te doen heeft met groote gemeenten, die een kost bare politiek willen voeren ten laste van het algemeen, kan het noodig zijn, er een stokje voor te steken. Ove rigens dragen gemeenten zooveel mo gelijk zelf de gevolgen van eigen po litiek. Dhr Michielsen (R.-K.) wilde een anderen kant uit. De autonomie aer gemeenten is te groot, want de ge meenteambtenaren zijn aan teveel wil lekeur overgeleverd. Ook is hij voor een andere indeeling van gemeenten. Er moet opruiming onder de kleine ge meenten gehouden worden, waarbij dhr Vliegen zich aansloot. Deze spr. klaagde m 't algemeen over de hou ding der Regeering jegens gemeenten. Hoe staat het met "hét werk der S taats commissie inzake de financiëele ver houding van Staat en Gemeenten Hoe worden de gemeenten behandeld inzake de kosten van onderwijs, ver pleging van krankzinnigen, forensen? De lieer Duymaer van Twist (A.-R.) klaagde over te hooge, belemmerende hm--nm-Tr-irn-iir irr-rrrn— iTTrri-n—i iniir-mwiuri zich om, knikkende. Toen zij de kamer in kwamen, stond zij in het midden. Met hartelijk gebaar nam zij Goosje's beide handen en 'kuste ha,ar onder den luifel hoed, toen met beminnelijke waardigheid stak zij haar hand den diep buigenden Herman Zebius toe: „Mijnheer Zebius, welk ©en aangename verrassing1. Van har te gelukgewenscht." „Ik acht mij gelukkig", antwoordde zijn diepe stem, „dat mijn engagement mij terugbrengt in Brouwershaven, waaraan ik zulke goede herinnering heb ook juffrouw M.ane, aan dit huis. Ho© gast vrij' waren uw neef en nicht." Toen hij zat, keek hij even rond: „Her kent u de omgeving?" vroeg Petronella met haar vriendelijkste lachje. „Het treft inij", antwoordde bij', „na 'zooveel, zooveel jaren, alles terug te vinden. Miern zou zeggen, hier heeft de tijd geen macht hier staat de tijd stil en hij boog in haar richting. Het was als ©en compliment bedoeld aan haar persoonlijk, omdat zij' er jong uitzag. Maar zij voelde er ook zulk een verwondering in, alsof het maar een aan merking was. Voor hem, den man die hard gewerkt, veel zorgen gedragen had, en veel plannen verwezenlijkt, moest het iets vreemds zijn, dat er zo> weinig ver anderen kon sedert zijn jeugd, die voov hem zich in het verre verleden verloor. „Maar Brouwershaven verandert toch wezenlijk", zeide zij wat hooghartig', „we gaan werkelijk vooruit. Sedert het zee gat is afgetond. Heel wat Oostindïsche Vaarders vallen hier binnen", „En 't havenplein werd met het beeld I (Zie vervolg ommezijde.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1