M® Maandag 8 Pecembei* 1H3I4 SÖe Jaargang FEUILLETON." INKEER BraenM. O ■rukkers-Exploitanten COSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ. L. Burg. Tel no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfft.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Vrijheidsbond en Bezuiniging. De houding van den Vrijheidsbond in zake bezuiniging valt niet te prijzen. Men herinnert zich den miljoerienrit ia Nov. 1918; dat wil zeggen het advies van den heer Dresselhuijs in de Tweede Kamer, hetwelk, indien het ware opge volgd geworden, het vaderland tot nog veel grootcr tekorten zou hebben ge doemd, dan waaronder het thans gebukt gaat. En nog is de houding van genoemden Bond ver van onberispelijk. Bij de behandeling van de Onderwijs- begrooting heeft Mr Rutgers hieromtrent rake opmerkingen gemaakt, die wij onzen lezers niet willen onthouden. „Ik zou niet -aldus de heer Rutgers het woord gevraagd hebben, ware ik *iet daartoe genoopt door enkele spre kers, die mij zijn voorafgegaan. Ten eer ste door hetgeen mejuffrouw Westerman in het midden heeft gebracht. Deze heeft gesproken over de houding van de leden van den Vrijheidsbond tegenover de be' zuiniging op onderwijs. Het komt mij voor, dat dit onderwerp zeker de moeite van het bespreken waard is. Ik ben het er mede eens, dat de mate van vertrouwen, die een partij bij het Nederlandsche volk verdient, o-ok afhangt van den ernst, die gemaakt wordt met de bezuiniging. Wanneer aanleiding gevon den wordt om de houding van een be paalde politieke partij ten aanzien van de bezuiniging op het onderwijs te bezien, (neen ook ik dat daarvoor wel reden kan zijn. Dit bleek reeds uit hetgeen door mij bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting is gezegd. Maar ik moet betwisten, dat ik mij toen aan verdachtmaking heb schuldig ge maakt. Ik heb mijn meening ronduit uit gesproken en wil die herhalen. Ik beticht den Vrijheidsbond ten aan zien van de bezuiniging op onderwijs van een tweeslachtige houding; ik leg hem ten laste, dat hij een groot woord voert, maar in gebreke blijft, wanneer het op daden aankomt, en voorts op den voor grond stelt een punt, financieel van se cundair belang, maar dat schijnt geacht te worden als wapen 'te kunnen dienen. Dat de Vrijheidsbond een groot woord voert, is natuurlijk hier in de Kamer be kend genoeg. Misschien is het meest éclatante voorbeeld wel, dat de heer Dres selhuijs bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting het vorige jaar verklaarde, dat men de feiten toch eenigs- zins onjuist voor zich moet hebben, in dien men zou meenen, dat een bezuini ging van I2V2 millioen op het onderwijs al zoo groot zou zijn, dat ooit een Minis ter zou kunnen optreden in Nederland, die met geringer eisehen zich zou te vreden stellen. Als het op woorden aan1 komt, kan men op den Vrijheidsbond rekenen. Maar waar het op daden aankomt, is het anders gesteld. De groote bezuiniging moet, mejuffrouw VVesterman wees er terecht op, worden gevonden in een andere verhouding van het aantal kinderen tot. dat der onder wijzers. Nu hebben wij tweemaal voorstellen tot door IGNA.TIA LUBELEY. (Nadruk verbodeu.) 184D- Brouwershaven. Iti de stilte van den wintermiddag klon ken yier slagen van de Stadhtosklok. Juffrouw Petronella M'aue, aau het tafel tje bij haar raam gezeten, draaide haar hoofd om, om ta zien, of haar klok op den hoekhang'er veel verschilde, toen met een vior slagen in de schemerdonkere diepe kamer pingden; de gangklok volgde met zwaarder klank. Tevreden over deze juistheid, wendde zij1 haar blik weer naar buiten naar het havenplein, waar de vis- sehersbooten met hoog© masten roerloos in het haventje lagen; aan d' overkant "ude 'huizen, laag onder de lage grij'ze lucht. „Als 'tmaar niet gaat sneeuwen'', dacht zij1, „dan is morgen do weg mis schien niet begaanbaar". Zij had plan gemaakt, den volgenden dag naar Zie- i'ikzee te rijden; 't wagentje van den boer was al besteld, 't Zou allervervelendst zijn ula het niet kon. Zij maakte haar plannen met een doel, en 'twas bepaald heet on geschikt als zij gedwarsboomd werden. Juffrouw Petronella Mane was tenger gebouwd de zwarte berthe van haar zwarte japon omvatte smalle schouders, 'jf; handen, die uit d© zwarte polsjes van de wijde mouw kwamen, waren fijn en yd; het bruine haar hoog opgemaakt op t achterhoofd lag in onberispelijke han- bezuiuiging gehad van de Regeering, bij de zoogenaamde technische herziening van dè Lager-onderwijswet en .bij de jongste herziening van de Lager-onderwijswet en de Leerplichtwet, en beide keeren heeft de Vrijheidsbond gestemd tegen het voor stel van de Regeering om het aantal leer lingen per onderwijzer te vermeerderen. Wanneer do leden van den Vrijheids bond hun zin hadden gekregen, waren die voorstellen dus verworpen geworden. Zoo vaak de Vrijheidsbond tot daden wordt geroepen in zake bezuiniging, is hij in gebreke gebleven. Hiermede kan ik volstaan. En het rap port van de commissie uit den Vrijheids bond in zake bezuiniging op het onder wijs heb ik er eigenlijk ook niet bij noodig. Mejuffrouw Westerman heeft dit rapport zelf in de Kamer geïntroduceerd; reeds voordat liet verschenen was, heeft zij met de drukproef in de hand daaruit geciteerd. Maar nadat het rapport verschenen was, is het stil onder de tafel geraakt en heeft men er niet meer van hooren spreken. Thans verklaart mejuffrouw VVester man, dat het een doode brochure is. Ik heb er geen bezwaar tegen, wanneer de Vrijheidsbond zich voor dat rapport schaamt, om er verder niet meer over te spreken. Terecht kwam Mr Rutgers tot de con clusie, dat op het punt van bezuiniging bij het onderwijs de Vrijheidsbond wel heeft een groot woord, maar te kort schiet in de daad, en dat op dit punt de Vrijheids bond het vertrouwen van het Nederland sche volk niet verdient. ieder gezin, Dermm. Omdat Hermin zoo best is voor tfarsifoutlemi ec» Küzswew en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. t' W CADEAUX VOOR LEDIGE DOOZEH POTJES EN BUSSEN Dreigende toestand in Frankrijk. De „Matin" meldt, dat de Fransche ■ministerraad zich Donderdag met de com munistische agitatie heeft bezig gehouden- De regeering heeft toen besloten een einde te maken aa,n de misdadige propa ganda, die een bedreiging vormt voor de veiligheid en vrijheid der staatsburgers. De weder indienstneming der ontslagen communistische onderwijzers zal niet plaats vinden. En er zal een aantal uit- wijzingsbesluiten worden genomen tegen buitenlandsche communisten. Herriot zei Vrijdagavond nog aan do pers, dat het bolschewistisch gevaar zeer overdreven werd voorgesteld. Op een ban ket echter, dat Zaterdagavond werd ge houden door de groote republikeinsche associatie voor handel en industrie, heeft senator Chaumet van de aanvallen van Herriot gebruik gemaakt om den minister president vierkant in het gezicht te zeg gen, dat het dreigend communistisch ge vaar wel aangepakt zou kunnen worden, wanneer men er den wil toe had. Het is slechts een kwestie van willen. Inmiddels hebben de ministers het noo dig gevonden, een geheime mobilisatie te ondernemen om de bolschewiki aan te pakken. Onder leiding van 22 commissa rissen van politie en 700 inspecteurs zijn alle beschikbare politiemannen geconsig neerd op één van de plaatsen in de om geving van Parijs, Bobigni, waar een zoo genaamde communistische school het hoofdkwartier voor de aanstaande revo lutie schijnt te zijn. In de verschillende kazernes werden de troepen geconsig neerd en de. garde rópublicaine was ook op verschillende plaatsen gewaarschuwd. In een groot aantal vrachtauto's werd de politiemacht overgebracht naar Bo bigni, waar om 3 uur het stadhuis en de daarbij gelegen school werd omsingeld. Er hadden niet minder dan 400 arresta ties plaats, doch de gearresteerde Fran- schen werden losgelaten. Een 70-tal aan houdingen van vreemdelingen werden ge handhaafd. Ook ten Westen van Parijs zijn hier en daar sterke detachementen aan het zoeken naar geheime wapen bergplaatsen, die zich daar mochten be-, vinden. De schuldenaars! Jusserand, de Fransche gezant, heeft naar uit New York gemeld wordt in een redevoering verklaard, dat Frank rijk zijn schuld aan de Ver. Staten zal betalen. Het verwacht echter, dat reke ning zal worden gehouden met het feit, dat van het geleende geld vijf zesde in de Ver. Staten was besteed, terwijl Frank rijk meer bloed had gestort dan welke ook der andere geallieerden. Engeland heeft officieus te Washington laten weten dat het verwacht, indien aan andere mogendheden faciliteiten worden verleend bij de terugbetaling van schuld, dergelijke faciliteiten ook aan Engeland toe- gestaan zullen worden. De kwestie heeft voor het overige nog niet het stadium bereikt van een formeeïe diplomatieke gedachtenwisseling. Castro, f Vrijdag is, naar de „Nieuwe Rotterd. Crt." meldt, te San Juan op Porto Rico, waar Ij.ij zijn laatste levensdagen in bal lingschap sleet, Castro overleden, de be ruchte ex-president-dictator van Venezu ela, in de dagen dat ons land met hem overhoop lag ook wel oneerbiedig „dé aap van de Andes" genoemd. Castro, die 12 October 1860 geboren was en dus 64 jaar oud is geworden, was een muil ezeldrijver en veesmokkelaar in den Ve nezuelan sehen staat Los Andos, waar hij in 1899, na den dood van president Crespo, een revolutie op touw zette. Met deaux over haar slapen; haar heel don ker silhouette met het fijne profiel, dat zich afteekende tegen haar raam, was nu ook weer dat va.n een teere vrouw maar zij 'had „de gedecideerdheid van een burgemeester". Misschien waren haar kennissen wel tot deze vergelijking geko men, omdat zij stamde uit een burgemees- tersgeslaciht en omdat, zij de laatste Mane was. Zij was zestien jaar oud geweest, toen zij in 1810 als wees van den vaan drig Mane bij diens rijke en kinderlooze neef en nicht Mane in Brouwershaven was komen wonen. Z.ij had als 'het armo nichtje dankbaar de plaats in het groote huis aanvaard en getracht zich onmisbaar te maken bij de wat ziekelijke en zeurige nicht en den .geleerden zonderlingen neef. Toen zij een en dertig was, was nicht gestorven, maar voor neef had zij' nog lang mogen zorgen, 't Was nu een jaar geleden ruim, dat hij was overleden; zij was in den rouw over hem. Nooit had zij er op durven rekenen, dat zij! zijn erfge naam zou zijn, want hiervoor was altijd aangewezen geweest do zoon van zijn zuster, die den naam M.ane hij den zijne 'had gevoegd: Mane de Lange en die eens in het jaar uit het Utrechtscbe naar Zeel,and kwam om zij!n oom te zien. Zij kreeg echter de helft van het fortuin met het huis; en nu nam zij. alleen daar de plaats in van alle do Mane's, die ge durende eenige eeuwen in het stadje ge woond hadden; de plaats van de voor naamste t.e zijh, en zij' handhaafde die op haar wijze, door het best haar huis te onderhouden en het meest voor de ar men te doen. Een ander mocht een gezin hebben, zij had het stadje. Behalve Wet huis bezat zij een boerenhofstede in de buurt, met welks pachter de afspraak was gemaakt, dat, als hij naar Zierikzee reed, hij met het rijtuigje hij! haar moest aankomen om te vragen, of er ook bood schappen waren. Als zij op marktdagen zelf mee wilde gaan, liet zij het hem' we ten, dan rekende hij op plaats. Niet ver van den dijk achter de kerk was er ook een stuk land, dat haar toebehoorde. Het was verpacht geweest, maar nu, met de vernieuwing van de pacht, wilde zij een gedeelte er van onder eigen beheer nemen, om er een tuin aan te leggen, ten deelo moestuin, en teil deel© bloe mentuin; oen mooie heg zou het omslui ten, hier en daar afgebroken door ecu hek, opdat met zelf vanuit den tuin bet wijde land van Schouwen kon zien, maar ook, opdat de mensc-hen, die,over het veld pad er langs kwamen, een blik konden liebhen op de wel onderhouden groente bedden, en de kleurige bloemenranden. Ede tuin zou een sieraad zijn. In gedach ten had zij alles al voor oogen. Zij zag de vlinders fladderen in oen koesterenden zonneschijn boven cle anjelieren, de vi olieren, de duizendschoonen, de gerani ums. Een kronkelend pad zou voeren na,ar het eind van den tuin, en daar, niet ver van den dijk, zou een koepeltje ver rijzen, een koepeltje met een bovenverdie ping, rustend op eenige zuilen. Om die zuilen slingerden zich klimrozen en be reikten het ijzerwerk van het balcon. Op dit balcon kwamen de deurvensters uit van het ronde vertrek, dat aan alle kan ten ramen bad, Ilier kon mien over den een legertje van 600 man slaagde Caslro, die geenerlei militaire opleiding of er varing bezat, er in de troepen van presi dent Andrade te verslaan en Caracas te bezetten. In drie weken tijds was Castro van muildierdrijver opgeklommen tot pre sident de facto. Twee jaar later werd hij inderdaad tot president gekozen en tot 1908 wist hij zich te handhaven. Hij lag al spoedig met de vreemdelingen in zijn land overhoop, tengevolge waarvan irt 1903 de kust va.n Venezuela door een Engelsch-Duitsch-Ilaliaansche scheeps macht werd geblokkeerd. Castro deed een beroep op de Monroeleer, arbitrage voor het hof in Den Haag volgde en ten slotte werd Venezuela tot het betalen van een schadevergoeding veroordeeld. Twee jaar daarna had hij het met de Ver. Staten aan den stok, in 1906 met Frankrijk, het volgend jaar met België en in 1908 zag onze regeering zich verplicht eenige oor logsbodems naar de West-Indische wate ren te zenden, die korte metten maak ten met de Venezuelaansche oorlogs schoeners en de kust blokkeerden. Dat zelfde jaar werd Castro de grond in zijn vaderland te heet onder de voeten, hij ging op reis naar Europa en in zijn af wezigheid zakte zijn bewind in elkaar. Een poging in 1913 om zich opnieuw in het bezit van de macht te stellen faalde- Thans is in ballingschap aan dit avon tuurlijk leven een einde gekomen. (N. R. C.) De bedreiging van de Engelsche ministers. De bewaking van Chequers, het buiten verblijf van den Britschen premier, is verscherpt, terwijl alle leden van het ka binet voortdurend worden gevolgd door gewapende rechercheurs, die voor hun veiligheid waken. Speciale veiligheids maatregelen zijn genomen met het oog op .de opening van het parlement op morgen. Van de te Londen woonachtige Egyptenaren behooren er ongeveer 500 tot de organisatie van de nationalisten. Vele leden van deze organisatie komen des nachts geregeld bijeen op een plaats in West-Centraal Londen. Den laatsten. tijd hebben vermomde detectives deze bijeenkomsten bijgewoond. Korte Berichten. De krijgsraad te Reval hoeft twee officieren van den vliegdieust, die tijdens den opstand van 1 December werkeloos bleven toezien, ter dood veroordeeld. Zij zijn gefusilleerd. In de Engelsche bladen verluidt dat het verslag van de commissie der gealli eerden over Duitschland's ontwapening minder gunstig voor Duitschland is dan men gehoopt had. Bijgevolg kan de kwes tie van de ontruiming van de Keulsche zone op 10 Januari tot eenige moeilijk heid aanleiding geven. Volgens berichten uit Roemeensche bron voeren gewapende bolsjewieksche benden den laatsten tijd aanvallen uit in het Roemeensche grensgebied. Roe meensche cavalerie heeft ze thans ver dreven. In het proces tegen Haarmann, den Duitschen massa-moordenaar, en Granz heeft eerstgenoemde zijn medebeklaagde, dijk zien naar het wijlde water - wijd tot aan den verren horizont, waav de duinen van Goeree konden schitteren in de zon. het wijde water, waarin dei zee beukte met den vloed, overzwalpend de zandbanken, of dat door de zee werd meegetrokken in 'eb-tijd het water, dat nooit gansch rustig was, en zelfs in stille maannachten (deinde met lichtende golvingen klotsend éentonigen zang. Meest als zij dacht aan den koepel, zag zij het water bla.uw onder een blauwen hemel, een scheepje met wit te zeilen glijdend over 't watendak, de stralende zon al wat laag hoven de zilve ren zee. Op clien grauwen wintermiddag, ter wijl zij in haar schemerdonkere kamer bij het raam zat te breien, maakte zij plannen voor de meubels in haar koepel kamer, toen stappen haar stoep nader den. Er werd niet gebeld, maar de klink van de voordeur werd opgelicht: „Zeker Daatje", zeide zij; tot zichzelf, tot de werkelijkheid terugkeerend en meteen we tend, dat er van haar tuin nu nog al leen bestond een leeggehaald stuk land waarop enkele koolplanten beefden in den killen mist. Iemand was in de gang bezig aan den kapstok, en toen," langzaam, ging de kamerdeur open. In de schemering vertoond© zich de lange donkefe gestalte van Daatje Stelling, een groote muts van zwarte kant op. Petronella richtte zich op. „Zoo, Daatje er nog doorgekomen?" ,,'t Sneeuwt niet", antwoordde Daatje wat kortaf. Zij zeeg neer op den stoel aan d' anderen kant van het tafeltje, en dien hij tot dusver altijd had gespaard, beschuldigd met zekeren Witkowski een der vermoorde jongens te hebben omge bracht. De politie te Hannover heeft dadelijk daarop dezen Witkowski, oen straatventer van '20 jaar, gevangen ge nomen. De Tel. verneemt uit Brussel: De minister van justitie bereidt de benoeming voor van een parlementaire commissie die de dossiers zal onderzoeken ran de nog gedetineerde activisten, ten einde ze eventueel iu vrijheid te stellen. Een hevige cycloon heeft in de Spaanschc provincie Leon geweldige scha de aangericht. Huizen en schuren zijn ingestort.. Groote graanvoorraden zijn ver nietigd. Boomen werden ontworteld en tot 500 meter y;er weggeslingerd. - Volgens bericht uit New-York zijn te Weehawken aan de Hudson een po- litie-kapitein, twee luitenants en zescon- stabels gearresteerd, beschuldigd van hulpverleenen aan de dranksmokkelaars. Russische bladen bevatten tal van berichten omtrent vervolgingen, die de medewerkers van de bolschewistische bla den op het platteland hebben te verdu ren. Mishandelingen, zijn aan de orde van den dag en ook moorden komen vaak voor. Alle maatregelen, door de re geering genomen, om deze journalisten te beschermen, zijn tot nu toe onvol doende gebleken. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde, uw geest helder en uw lichaam flink, door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig verstokende pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. (9) Uitvoer van groenten- In de laatste maand waren de cijfers, die de uitvoerhoeveelheden aanwijzen, veel hooger dan de overeenkomende maand in de 4 voorafgaande jaren, zoo dat de uitvoer weer zijn normaal aanzien heeft gekregen. Bovendien blijkt, dat Duitschland in de afgeloopen maand weer dc voornaamste afnemer der Nederland sche tuinbouwproducten is gebleken. Niet minder dan 91 pet van alle uitgevoerde witte en savoye kool is naar D'uitschland geëxporteerd, terwijl dit het vorige jaar slechts 40 pet was. Van de uitgevoerde 100de kool kwam 80 pet. in Duitschland terecht, vorig jaar 60 pet. Bijna alle bloemkool vond zijn afzetgebied in Duitschland, n.l. ruim 99 pet, in 1923 slechts 54 pet. Van de geëxporteerde uien ging 30 pet naar onze Oostelijke naburen, iu 1923 slechts 1 pet. Bijna deel van alle uitgevoerde wortelen vond zijn be stemming in Duitschland; in dezelfde maand van 192-3 was dit plm. 6 pet Verder valt het op, dat naar Amerika in het geheel g©en kool werd uitgevoerd, terwijl dit in deze maand van 1923 nog 90-000 K-G. bedroeg. Naai' België, Enge land en Frankrijk nam de uitvoer aan- l<4de haar breikous op het glimmende blad. Bit was haar vaste plaats. Haar stoof stond al klaar. Zij zat er bijna dagelijks een paar uren. Waarom ook niet? Petronella was toch alleen in die groote kamer en zij moest anders zitten bij het drukke gezin van haar zoon. Zij woonde sedert een paar jaren bij deze in. Zomers kon zij op haar eigen ka mer blijven, maar nu was het te koud. De tijden waren duur. Er werd alleen in de achterkamer gestookt. Als het don ker werd, moesten allen er wel binnen zijn. Zit) nam dan haar wijk aan d' over kant van het havenplein bij haar nicht Zij dronk er meestal the©, maar vóór het souper ging zij weg. Zij' wilde niet den naam 'hebben, da.t zijl „klap liep" op haar familie. Toen de oud© neef nog leefde, was zij niet zooveel gekomen. Trouwens toen moest Petronella 3hem altijd voorle zen uit geleerde boeken, over philosophic en staatshuishoudkunde. Zij geloofde nooit dat Petronella ze zelf begreep; ze zeide van wel nïaar dat was biauwkouserij of pedanterie. Maar ©ere wie eer© toekomt, Men moest bekennen, dat het meisje goed geweest was voor haar pleegouders en dat zij de erfenis verdiend had. Diaatjes oogen dwaalden de kamer rond. Het was, alsof zij weer eens duidelijk moest begrijpen, 'hoeveel Petronella wel bezat, ook aan meubels. ,,'t Is vroeg donker", merkte deze op, „maar Mietje brengt dadelijk de lamp met het theewater". ,,'t Kan best schemeren", zeide Daatje. Die stilte viel weer in. (Zie vervolg ommezijde.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1