Bankiers- en Effectenkantoor So 58 Zaterdag 6 lïeeember 1HS4 Söe Jaargang EaUasii. Coupons - Effecten - Vreemde Muntspeciën Deposito tegen hooge rentevergoeding Rekening-Courant - Alle Assnrantiezaken. üRtafeel Bank voor Zeeland C. QUISPEL Statea-Geaeraal. BLAD. HENDRIKSE Co's Dit nummer bestaat uit twee bladen Beestenmarkt 8. 6 8ÊE 3. Tetef. 249 en 250. Correspondent voor Naord-Beveland: A. G. SCHIPPERS te Kamperland GOES. PIANO'S EN ORGELS KUNSTSPEL-PSANQS Brukkers-ExpUitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, G«es Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Pastrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 Als 't om de duiten gaat. Ja, dan krijgen zelfs de geallieer den ruzie. De te Washington gehou den besprekingen over de kwijting van de Fransche oorlogsschukl a,an de Vereenigde Staten en de bereidwillig heid van president Coolidge om Frankrijk gunstiger voorwaarden toe te staan dan Engeland, hebben althans te Londen onmiskenbare beroering verwekt. Amerika iieeft zich in de hoogste mate egoïstisch getoond. Het heeft logen over zijn voormaligen bondge noot elke bondspolitiek laten varen en speelt uitsluitend nog de rol van crediteur en geldschieter. Engeland daarentegen is, ondanks vele ernstige meeningsverschillen, een trouw bond genoot gebleven, die herhaaldelijk blijk heeft gegeven Frankrijk's moei lijkheden te begrijpen en dit land te waardeeresn. In Amerika beslaat vooral onder bankiers en politici, die feitelijk a,n- ti-Fransch zijn en niets liever wen- schen, dan van Frankrijk's moeilijke positie als debiteur gebruik te ma ken om dit land te behandelen, alsof het evengoed verslagen is als Duitsch- land, de neiging om Frankrijk aan een financiëele controle te onderwerpen. In Engeland heeft zulk een vijandig streven nooit bestaan. Amerika heeft, dank zij de voor waarden, waaronder het ae oorlogs- leeningen aan Frankrijk en Engeland toestond, reusachtige winsten .ge maakt. Dij Engeland daarentegen was niet alleen daarvan geen sprake, doch bovendien nam het leeningen op in New-York om het geleende geld zelf weder aan zijn bondgenooten te lee- nen. Wat het thans jaarlijks aan de Vereenigde Staten terugbetaalt, is geld dat het ten behoeve van zijn bondge nooten heeft geleend. Engeland is een zwaar belast land. De Engelschman betaalt meer belasting dan de Franschman of de Amerikaan. De openbare meening verlangt, dat de regeering alles zal doen, om den be lastingdruk te verminderen en de re geering heeft daarmede rekening te houden. £en zwendelaarszaak in Oostenrijk. Heeds sedert jaren voeren de po- litie-autoriteiten in Oostenrijk een meestal vruchteloozen strijd tegen die vereenigingen, welke tot scliaae van serieuze instituten van de publieke milddadigheid misbruik maken, om de zakken der leiders van dergelijke zaakjes te vullen. Door leemten in de vereenigings- en strafwet heeft de politie bijna nooit vat op deze instel lingen. Tlians zijn de autoriteiten van Weenear er in geslaagd een aantal op lichters van de vereeniging „Kaïitas" tot bouw van tuberculose-inriehtin- gen achter slot en grendel te zetten. Deze vereeniging bestond sederl april, had haar zetel in de binnen stad en heeft gedurende de zomer maanden een inzameling op groote schaal in Beneden-Oostenrijk georga niseerd. Wel werd in dezen tijd de aandacht der politie op de bedenke- bjke wijze van optreden door de pro pagandisten .gevestigd en revisie der "oeken ondernomen, doch voldoende materiaal voor een proces leverde het onderzoek niet op. De politiecommis saris liet echter aan alle posten der gendarmerie een geheime circulaire richten; met het gevolg, dat nu uit net binnengekomen rapporten geble- 11 is, dat men met een grootscli opgezett ezwendelpartij te doen heeft. rolgens de „Reiclispost" is vast gesteld, dat de propaganda-leider een zekere reeds meer veroordeelde Me- zulianik en enkele anderen aan on geveer 200 burgemeesters en paro- ctue-geestelijken een bezoek brachten, f-ó baden elegant en met groote ze kerheid op en deden zich voor als mrecteuren of politieautoriteiten. Ook jrel verklaarden zij te komen namens regeering van Beneden-Oostenrijk hen burgemeesters mee te deelen, ?at he betreffende gemeente overeen- Q®astig het aantal zielen 500.000, w.000 of 1.000.00 kr. als bijdrage oor den gezondheidsdienst moest op rengen. Zij brachten officiëele he il r IHe*'e en stelden vast, wanneer e burgemeesters in hun bureau aan- «aoesten zijn, om de gelden af Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOAd. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fl.— Losse nummersfMS Prijs der Advertenliën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke kortinf. te dragen. Van deze gelden behield Mezulinik in het begin voor zich en zijn agenten 60 pCt. als provisie. In den laats ten tijd behielden zij de volle 100 pCt. voor zich. Vooreen nog overgebleven 8 millioen kr. was een stuk grond gekocht, ten einde het te doen voorkomen, dat voor een te bou wen barak het terrein reeds gekocht was. Met dezen bouw was het even wel nooit ernstig gemeend, zooals en kele gearresteerden hebben toegege ven. Mezulianik was nu met het ge stolen geld een zeephandel begonnen. Bij elkaar ..heeft de „vereeniging" in hét half jaar van haar bestaan, waar bij zij bovendien nog gebruik maak te van den naam van het gunstig be kende „Karitasverband" 70 a 80 mil lioen kr. weten in te zamelen. Engeland en Egypte. De uitgebreide maatregelen, welke te Londen genomen zijn ter bescher ming der ministers, die, naar het heet, worden- bedreigd door een complot van Egyptische nationalisten, hebben diepen indruk gemaakt. Men weet niet, waarin de bedreiging bestaat. Men vraagt zich af, hoe het zal gaan met de plechtige opening van het parle ment, en welke maatregelen o>p dien dag noodig zullen zijn, om den koning op den vrij langenweg van het pa leis naar Westminster te beschermen. Er wonen in Londen talrijke Egypte- naren, waarvan een groot deei tot de extremistische partijen 'behoort. Bovendien kunnen deze lieden ge woonlijk nog rekenen op medewerking der Indische studenten van de Swara,- partij. De politie en 'de overheid in het algemeen staat derhalve voor een zeer moeilijke taak, aangezien de sa menzweerders feitelijk overal kunnen zitten. Chamberlain en Herriot. Chamberlain en Herriot hebben gisterenvoormiddag een onderhoud gehad, dat twee uren geduurd heeft en waarin verschillende vraagstukken van buitenlandsche politiek ter sprake werden gebracht. Er is overeenstem ming bereikt in die kwesties, welke een onmiddellijke regeling eischen. Andere kwesties eischen een langer vooronderzoek, alvorens een regeling mogelijk is, en de ministers kwamen derhalve overeen, de studie dier vraagstukken voort te zetten. Beider zijds werd het verlangen geuit de vriendschappelijke relaties, Welke tus- schen Frankrijk en Engeland bestaan, verder te ontwikkelen en te streven naar de handhaving ya;n den vrede. Ziehier liet. feitelijk nietszeggende officieel communiqué. Korte Berichten. Naar de Russische bladen mel den, is op een dezer dagen gehouden congres Beraadslaagd over de maat regelen, welke in het belang der dui zenden dak- en toezichtlooze kinderen zouden zijn te nemen. Het aantal dezer kinderen wordt geschat op 235.000, maar is niet met zekerheid op te geven. Van het totaal aan mis daden, in de sowjet-unie door kin deren bedreven, komt 42.2 pet. voor rekening van deze categorie. Sir Henry Deterding, te Londen is daar in het huwelijk getreden met de Russische weduwe mevrouw Ly- dia Bagratoeni. Sir Henry, directeur- generaal van de Koninklijke, is 58 en zijn vrouw 29. Bij het huwelijk, dat fesloten werd op een kantoor van en burgerlijken stand in Buckingham, Balace-read, waren slechts enkele vrienden en familie-leden tegen woordig. De Fransche regeering heeft be paald, dat Duitsche journalisten we der op de Kamer-tribune mogen ver schijnen. Het bureau van statistiek te Ko penhagen heeft op grond der geboor tecijfers, der sterfte en der emigratie een raming gemaakt van liet aantal in woners van Denemarken, dat op 1 Juli 3.381.000 bedroeg, zijnde een vermeerdering mei 29.000 of 0.87 pet. vergeleken bij 1923, toen de Vermeer dering in één jaar juist even 1 pet. bedroeg. D' e lichting 1925. De dienstplichtigen der lichting 1925 zullen op onderstaand© data in werke- lijken dienst worden gesteld tot het ver vullen van hun eerste oefening: In het tijdvak 15 Januari 1925: de aangewezenen voor opleiding tot onder officier bij de infanterie; de niet voor- geoefenden, bestemd voor het wapen der infanterie, het regiment wielrijders; de aangewezenen voor de opleiding tot on derofficier bij de 1ste artillerie-brigade (bereden en). In het tijdvak 1620 Januari: de dienstplichtigen bestemd voor het oefe ningsdetachement bij de K.M.A.; de aan gewezenen voor de onderofficiersopleiding bij de 1ste artillerie-brigade (onberedenen) en de overige dienstplichtigen voor die brigade. In het tijdvak 15 Februari: de dienst plichtigen der 1ste ploeg bestemd voor de compagnieën hospitaalsoldaten; de voor- geoefenden en niet-voorgeoefenden, be stemd voor de 1ste ploeg van de onbe reden artillerie;, de dienstplichtigen, be stemd voor de 1ste ploeg der lilde artil lerie-brigade; idem voor de intendance troepen, de luchtvaartafdeeling, de cava lerie. In het tijdvak 1620 Februari: de dienstplichtigen bestemd voor de lsto ploeg der Ilde artillerie-brigade (onbe redenen), het 1ste bataljon van liet regi ment genietroepen en de zeemacht. In het tijdvak 2125 Maart: de 1ste ploeg (niet-voorgeoefenden) bestemd voor de regimenten infanteriehet regiment wielrijders, de schoolcompagnie van den motordienst; de onberedenen van de lilde artillerie-brigade en het Ilde en lilde ba taljon van het regiment genietroepen. in het tijdvak 15 Aprilde beredenen voor do IVde artillerie-brigade. In het tijd vale van 1620 April: do onberedenen voor de IVde artillerie brigade. In het tijdvak 15 Mei: de voorge- oefenden, aangewezen voor opleiding tot onderofficier der infanterie, bij het regi ment wielrijders. In liet tijdvak van 15 Juni: de 2de ploeg, bestemd voor de compagnieën hospitaalsoldaten; de voorgeoefenden, be stemd voor opleiding tot onderofficier der artillerie (onbereden); de 2de ploeg der onbereden artillerie. In het tijdvak 1620 Juni: de voor geoefenden, bestemd voor opleiding tot onderofficier bij1 het regiment genietroe pen. In het tijdvak 15 Juli: de 2de ploeg der 1ste artillerie-brigade (beredenen). In het tijdvak 2125 Juli: de aangewe zenen voor de officiersopleiding bij de infanterie, de onbereden artillerie, het regiment wielrijders, voor zoover zij den rang van sergeant bekleeden bij den vrij- willigen landstorm; de 2de ploeg van de lste artillerie-brigade (onberedenen). In het tijdvak 15 October: de niet- voorgeoefenden, bestemd voor officiers opleiding bij' de infanterie, het regiment wielrijders, de onbereden artillerie en bij de militaire administratie; de 3do ploeg niet-voorgeoefenden, bestemd voor het re giment wielrijders; de compagnieën hos pitaalsoldaten; de 2de ploeg, niet-voor geoefenden der onbereden artillerie; de aangewezenen voor de officiersopleiding bij de bereden artillerie; de 2de ploeg der IVde artillerie-brigade (beredenen). In het tijdvak 1620 November: de voorgeoefenden, bestemd voor opleiding tot officier bij de infanterie, de wielrij ders, de onbereden artillerie. In het tijdvak 13 September: de '2de ploeg bestemd voor de zeemacht. Ifoe democratisch! We vinden volgend communiqué in „Het Volk": Zaterdag 29 November j.l. vergaderde het Partijbestuur te Amsterdam. Afwezig om gezondheidsredenen mr. P. J. Troel stra, door andere werkzaamheden ver hinderd W. Drop, en wegens een reis naar Indië J .v. d. Kieft. V a s t g e- gesteld werden de voorloo- pige candidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen, die aan den Partijkaart zullen worden aangeboden, benevens het Verkie zingsprogram en Strrjdpro- g r a m. Na nog eenige besprekingen, niet voor publicatie geschikt, werd de ver gadering gesloten. Wijl lieten een en ander spatiëeren. Zooals men ziet, gaat het er in de bij uitstek „democratische" partij wel ietwat on-democratisch toe Liebcsgaben. De Vereenigde Plaatselijke Comité's voor noodlijdende landen hebben zich, teneinde aan veler verzoek te voldoen, bereid verklaard zich te belasten met de verzending van Kerstmis Liebesgaben naar Weenen, Graz, enz. van ten hoogste 10 K.G. per pakket. Het Roede Kruis aldaar belast zich met het uitgeven der pakketten. Dp trein vertrekt van Utrecht 16 Diecember. Etiketten voor de verzen ding a 2 gulden, alsook verdere in lichtingen, zijln te verkrijgen aan het secretariaat Alexanderlaan 21, te Hil versum. DirectieMr. ANT. VAN BEBCKEL, JOS VELTHUIiSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 14 (2 lijnen). Aan- en verkoop vanEFFECTEN. Verzilveren van: COUPONS. Opnemen en uitzet ten van gelden opPROLONGATIE. lersekeG. D. VAN OOSTEN, Lepelstraat. Tel. 28. Afschaffing der Staats- 1 o t e r ij. Het wetsontwerp tot opheffing van de Staatsloterij is dezer dagen naar den Raad Van State gegaan en zal Over en kele weken bij de Kamer inkomen. Mi nister Colijn hoopt, dat het wetsontwerp in het a.s. voorjaar door de Kamers zal worden behandeld en dat in dit zittingsjaar de afschaffing der Staatslo terij nog een feit zal worden. Een royale gift. De Minister van Onderwijs deelde in de Tweede Kamer mede, dat door een ano nymus f 10.000 ter bevordering van kun sten en wetenschappen aan den chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen overhandigd is. Arbeid op 27 Diecember 1291. Dit jaar demonstreert de Kalender weer duidelijk zijn gebrekkigheid. Terwijl de Kerstdagen op Dpnderdag en Vrijdag val len, wordt op Zaterdag 27 December elke productieve arbeid vrijwel onmo gelijk. Het is dan ook te voorzien, dat vele werkgevers op 27 Diecember va- cantie zullen geven. Naar ons wordt medegedeeld is er groote kans, dat deze vacantiedag krachtens art. 28 sub. 5 der Arbeidswet in de w'eek van 29 D.ec. tot en met 3 Jan. kan worden ingehaald. (De R.K. Werkgever.) Een belasting- en schoolgeld praatje. Men schrijft aan dé Rott. Wij meenen nogmaals de aandacht van de Regeering en Kamerleden te moe ten vestigen op een ergerlijken misstand in onze belastingwetgeving. In de eerste en voornaamste plaats schijnt het met onze belastingwetgeving niet „in den haak" te zijjn, tot groote schade van den rijks- en gemeentelijken fiscus en van hen, die hun vaak sober inkomen naar waarheid en billijkheid op geven. Wat toch is het geval? Tal van personen, ten platten lande vaak de meest goed gesitueerde boeren, betalen de laatste jaren geen cent inkom stenbelasting. „Ja maar", lioor ik mij al tegenwer pen, „als die menschen nu inderdaad ook geen inkomen over een zeker dienst jaar gehad hebben, kan men ze toch ook niet aanslaan"! Daartegen zouden we twee bedenkin gen willen aanvoeren. Ten eerste: Hier zou wetswijziging uit komst kunnen brengen, door de aanslagen te berekenen over b.v. liet gemiddelde van de laatste drie jaren; iets wat de meeste plattelandsgemeenten voorheen ook deden en wat in de praktijk uitste kend voldoet. En dan ten tweedeIs men er wel zoo zeker van dat tal van ingezetenen, die nu vrijgesteld worden van belasting, inderdaad geen inkomen gehad hebben? Wijf vermoeden, dat de belastingambtena ren en vaak de mede-dorpelingen of wel de buren van die vrijgestelden daar an ders over denken. Schrijver dezes zijn dienaangaande frappante en tevens erger lijke staaltjes bekend. Een feit, en niet tegen te spreken is, dat vele menschen een stand voeren waarvan men verbaasd staat; in hun par ticuliere leven absoluut niet bezuinigen (wel het tegendeel) zich geen enkel ge noegen ontzeggen, zich allerlei luxe per- mitteeren, maai'geen cent belasting of schoolgeld betalen. Schrijver dezes is een geval bekend van iemand, die ver leden jaar geacht werd geen belasting te kunnen betalen (vorige jaren betaalde hij eenige duizenden) en die zich in dat zelfde jaar dat hij geen belasting kon betalen, toch de luxe permitteerde een mooie, nieuwe auto (natuurlijk geen Ford) en een motorfiets aan te schaffen. Het eenige middel hiertegen is, dat de Minister van Financiën maar niet be zuinigt op het getal zijner accoun tants en er maar wat nieuwe bij be noemt. Die kosten zullen zeker meer aan vergoed worden. jHet is toch een be kend feit, dat deze misstand zich niet hier of daar plaatselijk, maar over het geheele land voordoet. En men ver- lieze toch vooral niet uit het oog, dat al wat. ontdoken wordt, door den eer lijken belastingbetaler moet worden bij betaald. Ter onzaliger ure is aan den aanslag in de rijfcsinkomstenbelasting het school geld vastgekoppeld. Dit nu geeft aan leiding tot de gekste en zotste praktijken. 'Mijlnheer A. is groot-industriëel, groot.- landbouwer, fabrikant of Wat ook. Hij heeft in een bepaald jaar geen inkomen gehad, of hij heeft dit aannemelijk we ten te maken. Wat ziet men nu vaak: hij voert zijn ouden stand; leeft als voor heen en betaalt als voorheen, behalve belasting enschoolgeld. Geniet zoon lief middelbaar of hooger onderwijs, dan krijgt hij zelfs zijn studieboeken nog op den koop toe. Dit is iets wat, vooral ten platte lande, waar men elkander zoo van nabij1, zoo „van haver tot gort" kent, veel kwaad bloed zet. De gevallen jsijri met den vinger aan te wijzen (en dat gebeurt ook) dat iemand uit de meest gefortuneerd© krin gen zijn kinderen kosteloos of zoo goed als kosteloos naar school zendt. Is die persoon dan bovendien nog werkgever, wat vaak het geval is, dan zien we gebeuren, dat liet werkvolk, de knechts of arbeiders wel belasting en schoolgeld betalen voor "hun kinderen, doch de kin deren van den patroon gaan koste loos school. Laat ons hopen, dat met dit systeem hoe eerder hoe beter, gebroken wordt. Zooals het nu gaat, gaat het niet goed, wat iedereen die eenigszins ter zake kundig is, ook toegeeft. Eventueel Bijzondere Aankoop-Voorwaarden Pianolabrikanl Goudsche Singel 3 - ROTTERDAM Tweede Kamer. De Kamer kwam gistermiddag met de Onderwijsbegrooting klaar, wat wellicht daaraan te danken is, dat de leden graag spoedig naar huis wilden, om St. Nico- laas te vieren. De heer Deckers, die voor het blinden- en .doofstommenonderwijs meerdere belangstelling van den minis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1