M® 55 Woensdag 3üecember 1924 39e Jaargang Binneniaai HEBT U AL GEBLOOKERD? Bsüenlani IK BLOOKER ELKEN DAG! In ieder gezin, Dermin. FEUILÜETdM. ROBINSON GRÖ80Ë OF ALEXANDER SELKIRK. Ve Zeeuw BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN Brukkers-Exsioiianten •OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes T«l.Redaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 ONTWERP STEMBUSPROGRAM A.-R. PARTIJ. (Slot.) Daarna en daarnaast is tot handhaving ran ons onafhankelijk volksbestaan noo dig: 1. Dat het economisch leven onder ons weder tot opbloei tome. Als de staf des broods in ruimen kring is gebroken, dooft het leven uit en wordt de veerkracht verslapt. Daarom is noodig, dat de overmatige belastingdruk verlicht worde. Blijkens de Millioenennota, gevoegd bij de Staatsbegrooting voor 1925, werd in het jaar 1921 het laatste jaar waarvan alle gegevens ter beschikking staan per hoofd der bevolking aan Rijks-, Provinciale- en Gemeentelijke las ten een som Van f 139.20 opgebracht of per gezin van 5 personen dooreen geno men rond f700 per jaar. Thans is dat cijfer wel iets gedaald, maar het Rijk alleen vordert nog een vierde •■'•an net totafe volfcsinfcomen en daarbij komen dan nog de Provincial en Gemeentelijke lasten, waarvan de laat ste soms zeer drukkend zijn. Deze hooge belastingen zijn een ern stige belemmering voor de noodzakelijke kapi taalvormi ng De toeneming onzer bevolking brengt jaarlijks ongeveer een vermeerdering van 25000 personen, in wier levensonderhoud moet worden voorzien. Het kapitaal (in den vorm van wonin gen, 'fabrieksgebouwen, machinerieën en andere werktuigen, benevens bedrijfska pitaal) hiervoor noodig, is zeer laag be rekend, te stellen op 300 millioen gul- 4§n. Dat beteekent dus, dat in ons land elk jaar 300 millioen gulden kapi taals toeneming moet plaats hebben om op het zelfde welvaartspeil te blij ven. Is die toeneming geringer, dan daalt onze volkswelvaart. Het is dus juist met het oog op de algemeene volkswelvaart noodzakelijk, dat kapitaals vermeerdering niet belemmerd worde. En daarom-moe ten óók de publieke uitgaven omlaag. We verteren een te groot deel van bet volksinkomen. Dat tegengaan van te groote verteringen moet langs twee wegen nagestreefd wor den. Eerstens, als gezegd werd, door de publieke uitgaven te verlagen, zoo dat de bevolking een kleiner deel van haar inkomen aan den fiscus zal hebben af te staan.' En ten tweede, door de verterin gen v an he t v o lk zelf en wel hoofd zakelijk de weelde-verteringen zwaarder te belasten, ten einde ook hier te stu ren in de richting van beperking van uitgaven en dus tegelijk in de richting van besparing, du. kapitaalvor ming. Het eerste middel is intusscben van nog grooter beteekenis dan het tweede en zal daarom met onverzwakte kracht nagestreefd moeten Worden. Blijvend her stel onzer volkswelvaart en daarmee handhaving van een redelijken levens standaard voor allen, noodzakelijke voor waarde voor een krachtig volksbestaan, is alleen bereikbaar indien de lasten ver laagd kunnen worden. Daarom brengt ons program van actie dit punt nadrukkelijk naar voren. 2. D; a t onze militaire weer macht in staat zij tot vervul ling van de ta ak, waartoe zij kan en moet 'kunnen worden geroepen. Alles wat de heerschappij van het recht onder de volken kan bevorderen en ster ken, heeft aanspraak op onzen kraclitigen steun. Evenals elke poging om, in over leg met andere volken tot beperking dei- bewapening te komen. Wij zullen er ons hartelijk over verheugen, als pogingen in die richting met goeden uitslag wor den bekroond. Daarentegen moet elk drij ven naar eenzijdige nationale ontwape ning met nadruk worden afgewezen. Wij zouden daardoor weerloos Worden over gegeven aan de willekeur van anderen. Aan onze weermacht w'ordt niet de eisch gesteld, dat wij alleen voor onze onafhankelijkheid een strijd met een over- machtigen vijand moeten kunnen voeren. De relaties tusschen de volken worden meer en meer van dien aard, dat oor logen tusschen twee volken, zonder dat andere zich daarin mengen, schier uitge sloten zijn. De eisch, dat wij alleen ten einde toe een overmaclitigen vijand zul len moeten kunnen weerstaan, wordt aa.n onze defensiemiddelen niet gesteld, noch hier te lande, noch in het gebied over zee. Wel de eisch, dat wij kunnen voor komen, dat ons gebied en onze materieel© en personeele hulpmiddelen tegen onzen zin in dienst worden gesteld van een der oorlogvoerenden op onze grenzen. Wij moeten met klem onzen wil om bui ten den oorlog te blijven stel dat het Volkenbondsverdrag dit toelaat kunnen handhaven en bovendien in staat zijn de verplichtingen voor ons eventueel uit dat Verdrag voortvloeiend, na te komen. Aan dezen eisch moet onze weermacht te land en te water, in Nederland en in Ned.- Indië, voldoen; en daarop moet zij wor den ingericht en voorbereid in vredestijd. Weerloosheid is ontrouw aan Gods roe ping en draagt in zich de zekerheid, dat wij hij "het uitbreken van een oor log het slagveld van West-Europa zullen worden. Blijven wijl dus, getrouw-1 aan de ge dragslijn door onze partij' steeds aan vaard, bereid om krachtig mede te wer ken tot goede organisatie en uitrusting van onze militaire weermacht, dit neemt niet weg, dat wij ook te dezen opzichte willen rekenen met liet algemeen volks belang, "betrokken bij een zuinig en doel matig beheer cfer gelden, welke voor dit doel kunnen worden bestemd. Ten opzichte van het zakelijk voor deze verkiezingen gehandhaafde Pro gram van Actie voor 1922, kan na de toen gegeven uitvoeriger toelichting, waarnaar voor zooveel noodig verwezen wordt, worden volstaan met eenige op merkingen. Een van algemeenen aard, n.l.de wensch, dat in de komende periode, voor zoover de financieel© toestand dit niet belet, met kracht moge worden gearbeid aan de verdere uitvoering van dat Pro gram, opdat niet de meening postvatte, dat zulk een Program meer een verzame ling van wenschen is, dan de uitdrukking van een bepaald verlangen. Naar aanleiding van de afzonderlijke punten gelde het volgende: Het onder I (Financiën) b. aangegeven middel tot verlichting van belastingdruk zou op dit oogenblik stuiten op ernstige bezwaren, en uitvoering van dat denk beeld reeds in de naaste toekomst, zou het internationale vertrouwen in onzen financiëelen toestand kunnen schaden, 't Zal dus in de eerstkomende periode niet aan de orde kunnen worden gesteld. Al thans niet in den vorm, waarin het in het Program werd opgenomen. Onder III (Sociaal Vraagstuk) d. wordt o.a. aangedrongen op „invoering der Ziektewet-Talma op enkele punten ge wijzigd". Aan dezen Wensch wordt ook nu nog door het Centraal Comité vastge houden, zonder daarom en dit in overeenstemming met Patrimonium en het Chr. Nationaal Vakverbond elke andere oplossing onvoorwaardelijk af te wijzen. r Hetgeen onder VIII (Defensie) c. wordt aanbevolen, n.l. beperking van. den eer sten oefeningstijd door krachtige bevorde ring van de vooroefeningen, zal met het oog op de belangrijke geldelijke gevol gen voorloopig op den achtergrond moe ten treden. De communistische staatsgreep in Reval. Omtrent den gewapenden communisti sch en staatsgreep te Reval heeft het Est- landsche gezantschap te Londen nog de volgende mededeelingen ontvangen: Maandagmorgen om half zes vielen de communisten, die gewapend waren met vuurwapenen en handgranaten, regee- ringsgebouwen, het postkantoor en het spoorwegstation aan. De aanval werd door de troepen en de politie afgeslagen en binnen enkele uren was de rust vol komen hersteld. In andere deel-en van het land hadden geen ordeverstoringen plaats. De minister van verkeerswezen, Kark, werd, gelijk gemeld, door de com munisten doodgeschoten. Het totaal aan tal dooden en gewonden, bedraagt vijftig. Over het geheete land is de staat van beleg afgekondigd. Het oproer volgde op het proces tegen de 138 communisten, die beschuldigd wa ren van samenzwering tegen de regeering; Eindelijk weer bij zichzelven komende, vond hij de geit dood onder zich en werd zelf zoodanig gekneusd dat hij een dag op die plaats bad moeten blijven, waar na hij met veel moeite zijin hut, een mijl van daar staande, kon bereiken en niet dan na tien dagen rust, weer had kunnen uitgaanl Door een langdurige oefening wist hij zijn spijzen smakelijk toe te maken, of schoon hem zout en brood ontbraken. In 't seizoen vond hiji een menigte go-ede rapen, door anderen gezaaid, waarmede eenige morgens land bezet waren. Ook had hij kool, die uitnem-end goed was. en die hij miet de vrucht van pimient- boomen, ook Jam-aïoapeper genaamd, die ze-er aangenaam van reuk is, toebereid de. Daarenboven vond hij een soort van zwarte pep-er, Maligata geheeten, zeer heil zaam voor 't genezen van krampen in den buik. Door zijn 1-oopen in de bosschen en struiken, waren zijn schoenen weldra ver sleten, doch zijn voeten door die vermoei ingen verhard. Zelfs kon hij, weder bij de Engelschen zijnde, zich langen tijd aan 't-dragen van schoenen niet gewennen. Nadat hij zijn -droefgeestigheid over wonnen had, nam hij er dikwijls ver maak in, zijn na-aim' en den tijd zijner ballingschap in de hoornen te snijden. 'In 't begin werd hij' zeer gekweld door wilde katten en ratten, in groote menigte voortgekomen van dieren dier beide soor ten, welke waarschijnlijk uit schepen, 39 hunner waren de vorige week tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Een ander bericht meldt: Verschillende groepen gewapende bol- schewistische insurgenten bezetten geheel onverwacht het centraal station, het mi nisterie van oorlog, en het centrale bu reau der posterijen. Daarbij werd druk met bommen gewerkt. Vervolgens poogden zij hun kameraden, die na het jongste groote «proces in twee gevangenissen wa ren ondergebracht, te bevrijden. Door het moedig oplreden van de leer lingen der militaire school en van de onderofficieren, is het aantal slachtoffers bij de regeeringstroepen gering. De bol- schewiki hadden nog gepoogd eenige of ficieren „die zij uit hun bed gelicht had den en die naar het station gebracht wa ren, te fusilleeren. Door de aankomst van een detachement van de cadetten school werd dit plan echter verijdeld. Een verwoed gevecht had op het hoofd bureau van politie plaats. Het station, dat door de communisten bezet was, kon slechts na een hardnekkig gevecht, dat twee uur duurde, heroverd worden. Fel werd ook gestreden om de cadettenschool. Twee cadetten .zijn gedood en negen ge wond. Omdat Dermin zoo best is voor Gesprongen Lippen en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. Per auto door de Sahara. Wederom zijn Fransche auto's door deze zandwoestijn naar het Nigergebied getrokken, wagens van tweeërlei fabri kaat: Renault en Citroen. Den 26sten November zijn er drie zes-wielige Re- nault-wagens, uit C-olomb Besjar, in het Zuidwesten van Al-gerië, vertrokken, te Gao aan den Niger aangekomen. Zij zul len hun reis door Dahomey naar de Golf van Guinea, voortzetten. Eveneens van Colomb Besjar zijn den 19den November twee gewone Citroen-wagens vertrokken naar Gao. Zij hebben den tocht door de daar vroeger ge-ankerd, gekomen waren. D® ratten knabbelden, terwijl hij- sliep, aan zijn kleed-eren en zelfs aan zijh voeten D-och hijvond een middel orö de wilde katten te temmen door haar met gei ten- vlees ch te voeden, waarna zij zoo ge meenzaam! werden, dat zij' in groote me nigte rondom zijn hut lagen, en hij hen en zijn jonge geiten leerde dansen, 't geen hij menigmaal tot zijn verlustiging met die dieren deed. Dius kwam hij door hulp der Voorzienigheid en de kracht zijher jaren, die slechts omtrent dertig waren, al 't verdriet van zijn -eenzaamheid te boven en vond lust en genoegen in het zelve. Zjjn kleederen, versleten zijnde, maakte hij. zich een kiel en m-uts van geïtenvellen, samengenaaid met kleine riemen, die hij van tlie vellen sneed, en met -een spijker, die h-em tot naald diende. Van ©enig lijnwaad, dat men hem' gelaten had, maakte hij hem den, bedienende zich van de sajet zijh-er kousen, die hij uittrok tot garen. Hij had zijn laatste hemd aan, toen hij door da schepen gevonden w-erd. Zijin mes, geheel afg,©sleten zijnde, maakte "hij andere van ijzeren h-o-ep-els, welke op 't strand ach tergelaten waren; waarvan hij verschei dene stukken wist plat te slaan en te slijpen. Hij had het gebruik dar spraak zoo-danig verloren, dat hiji, slechts halve woorden uitende, men lang veel moeite had om hem te verstaan. Men bood hem een mond vol brande-wij|n, doch hij durf- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f I. Losse nummersf0d)S Prijs der Advertentie*: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korffng. Sahara in vier-en-zestig uur afgelegd. (De kameel-reis duurt ongeveer drie maan den.) Korte Berichten. De Lok. Anz. meldt, dat generaal Nathusius tengevolge van ondervoeding tijdens zijn gevangenhouding in Frank rijk ernstig ziek is geworden. Volgens een bericht uit Boekarest heeft de overheid in Bessarabië 80 com munisten gearresteerd, die over den dichtgevroren Dnjiester naar Roemeensch gebied waren gekomen. De Rooasche democr aten. Wij- namen reeds enkele malen be richten op over de splitsing, in de R.-K. Staatspartij. Het heeft er alles van, dat de z.g.n. democraten zich van de R.-K. partij zullen losmaken, hetgeen straks bij de verkiezingen tot allerlei gevolgen kan leiden. Om de mentaliteit dezer z.g.n. democraten, die zich noemen naar den aartsengel Michael (hoe durven ze!), te leeren kennen nemen we het volgende schandelijke stukske uit het orgaan „St.- Michael" op: „Onze christelijke broeders hebben zich steeds kunnen verheugen in het bezit van het voorrecht eener direkte verbinding met den hemel, waardoor het hun ten allen tijde mogelijk was, als een soort officieel orgaan, der we reld Godes wil te verkondigen. Zoo ook hebben zij, het monopolie van het bezit van leiders die rechtstreeks van uit den hemel tot deze zondige wereld gezonden worden. In de H. Schrift lezen wij vele ma len, hoe God Zijn engelen tot de men- schen zond om hun Zijn wil kenbaar te maken. Tegenwoordig verschijnen zij in de gedaante van hervormde dominee's en direkteuren van petroleummaatr schappijen. Tempora mutantur etc. oftewel, de tijden veranderen en de engelen met hen. Maar wij kennen ook den hemel, waar troont D-egene, die den arme zalig sprak en zware dreiging uitte tegen den hartelooze rijke, de Op perste Rechtvaardigheid, maar ook de Opperste Barmhartigheid en Liefde, Hij, tot wien opstijgen de klachten en de beden van de in zorgen neer- gedrukten -en ontrechten, en die eens de Wreker wezen zal van al hetgeen thans misdreven wordt aan hen, die Hem bet liefste zijn." We weten nu meteen, met welke lie den we te doen hebben. Nazorg voor volwassen b 1 inden in Nederland. Zaterdag vergaderden te Utrecht ver tegenwoordigers van de belangrijkste or ganisaties op het gebied van blindenzorg. Voorzitter was dhr C. Sm-eenk, lid van de Tweede Kamer. Doel der vergadering was: Stichting van een Vereeniging tot nazorg voor volwassen blinden in ge heel Nederland. D-hr G. A. Aldus, Direc teur van „Bartime-us" te Zeist zette uiteen het groote nut van Centralisatie. Hij, wijst op het groote belang van gemeenschappe lijke reclame, inkoop van grondstoffen en verkoop van de vervaardigde produc- de dien drank niet te gebruiken, uit vrees, van zich door de hitte de maag te branden. Eenige weken verliepen, eer hij de spijzen, aan boord toebereid, met smaak eten kon. Brij zijn gjeitevleesch, wortels en visch, nuttig-de hiji een soort van zwarte pruimen, die vo-ortreiffelijk goed, doch niet makkelijk te plukken war ren, om-dat zij op de toppen der bergen, en rotsen groeiden. Zijn dankbaarheid cjïeed hem, terwijl -de Hngtelschen ten ankcér la gen, ge-en gevaren ontzien, om> hen die verversChinig te verschaffen. ifëg' noemden hem Gouverneur of onafhnuikëlijk Heer van het eiland. Rogers g((&f hem op zijn schip de bediening van onderstuurman. Biampier, die to-en op rf zelfde schip was, kende hem terstond -tsn droeg getuigenis van zijn bekwaamheid.) Bijl gel-eenheid van' <Uy> verhaal, zegt de uitgever, olgens Ringrots© in zijn: „ver haal van%e lotgevall-en -'fan Sharp en an dere vriJfjiters", dat -e#n schip aan dit eiland verongelukt zijnd®, een man aan die- schipbreuk ontkomieiK daar vijf jaar geleefd heeft, eer hij, door', een. ander schip aan boord werd genomei.f Öiok spreekt Dlampier in zijn reizen van een Masquit, inwoner van de Miasquitkust, Z- 'Amerika, in het jaar 1681, door de BoiecftnGrs (vrij'- buiters) op het -eiland achtergat ten, die in 'j, jaar 1684 -doof hem daar hpq ge vonden werd. (Slot volgt). Hij was- aan land gezet met zijn kleede ten, zijn bed, een snaphaan, eenig bus kruit, kogels, tabak, een bijl, een mes, een ketel, een bijbel, eenige gebedenboeken, en zijn wiskundige instrumenten, boeken on papieren,rakende de zeevaart. In eerste acht maanden viel het hem zeer «u,waarlijk zijn droefgeestigheid te over winnen. Hij maakte twee hutten van Boomtakken, de eeno een afstand van d-e andere; dekte die met een soort van "iozen en bekleedde ze van binnen met vellen van geiten, die hij doodde wan- jtöer hij z-e noodig had. T-oen zijn kruit "pa verschoten was, wist hij vuur te Waken met twee stukjes pimenthout, die hjj op zijin knie tegen elkander wreef. Zijn kleinste hut diende hem tot keuken, in de grootste sliep hij, las, zong psalmen en bad tot God. „Nooit was hij een zoo goed Christen geweest". In den beginne was hij door treurigheid ter neder gesla gen. Bij gebrek aan zout at hij niet, tenzij de honger hem p-e-rstte, noch legde hij zichi w slapen, dan wanneer hij niet langer waken kon. Het pimenthout strekte h-em j)m zijn spijzen te koken en in plaats van acht; de specerijachtig© reuk van dat hout verkwikte zijn verslagen geest. Het ontbrak hem niet aan visch, doch hij- durfde ze zond-ei' zout niet eten, vermits zij 'hem buikloop verwekte, uitgenomen de rivierkreeftjes, welke op .Juan Fer nandez zeer goed van smaak zijn, en bijna zoo groot als zeekreeften. Soms kookte en soms braadde 'hij z-e, gelijk hij ook zijn gjeitenvle-esch deed, 'tgeen niet van zulk een sterken smaak als het onze is. en waarvan hij zeer góede soep kookte. Hij had van tijd tot tij-1 vijf honderd dier dieren geschoten en hem! vervolgens bus kruit ontbrekende, ving hij- ze terloops en verlustigde zich met di-e bezigheid zóó dikwerf, dat hij omtrent e-engelijk getal, na ze aan de ooren gemerkt te hebben, Weer losliet. Een gestadige .li chaamsoefening had hem zoo vlug ge- ma,akt, dat hij ongeloofelijk door de bos schen en over -cle rotsen en heuvelen 1-oopen kon. D-it ondervonden wij, gaat Rogers voort, met h-em' jagende. "Wij had den aan boord een hond, afgericht op stierengevechten, en goede loopers, doch hij snelde hen allen voorbij en matte onzen hond, zoowel als onze lieden af, ving -de geiten en bracht ze ons op zijn rug. Op een dag verhaalde hij, had hem een geit schier het leven gekost. Haar z-e-er driftig nazettende op den kant van een steile -diepte, waarvan hem doornstruiken het gezicht beletten, gegrepen hebbende, was hij met zijn prooi ter neer getuimeld en door dien val buiten kermis geraakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1