Onderwijs. WjsraiaMS. Posterijen en Telepafie. iirprftjfce liaii SarMteileMra. Wetenschap ei ¥msi leeMsiafee.il, öpesters Yerfeooplngeii m ?er- peMmges. wacht dat bij toestemming van het pa triarchaat ran Konstantinopel, de herzie ning in Zuid-Slavië geen bijzondere moei lijkheden meer zal opleveren. 2 (N. R. C.) Rij het Vrijdag in het Gasthuis te Middelburg gehouden examen door den Ned. Bond voor Ziekenverpleging (waar bij als vertegenwoordiger van dien Bond optrad de heer I«. Weijl), slaagden de dames D. van D.ullemen, G. Hofman en J. Remijnse, opgeleid in het gasthuis alhier. (M. C.) Slachtschaepkens Chriti. Ge loofshelden en martelaren uit de Nederlanden in den tijd der Groote Reformatie, door F. de Zeeuw. Bruinisse, J. v .d. Wal. Deze belangrijke uitgaaf nadert haar voltooiing. Afl. 17 is verschenen; in deze wordt de briefwisseling van Guido de Brés voltooid. Hartroerend is 'tafscheid dat hij van uit de gevangenis van zijd lieve moeder neemt den 19 Mei 1567. Nu volgt de sententie van mr Schinckel, ont hoofd te Djelft den 23 Juli 1568. 'tls goed, dat wij, de nagedachtenis onzer martelaren in eere houden. Schrijver en uitgever deden een goed wierk met deze uitgave. Geen betere boeken dan zulke kunnen wij onzen kinderen ten geschenke geven of bij ons verscheiden nalaten, dan zulke, waaruit zij: leeren kunnen hoe duur onze voorouders de vrijheid des geloofs en het vrij bezit van den Bijbel hebben betaald. Kerstboek 1924, samengesteld onder redactie van P. Risseeuw. Nijkerk, G. F. Callenbach. zorgen. Voor de leden van Calienbachs „Christelijke Bibliotheek" is deze eerste ling van den 28sten jaargang een verras sing. DOch 'tis ook voor met-leden ver krijgbaar. Men zie slechts de advertentie in dit nummer van ons blad. Wie zijn vrouw of meisje een feestge schenk van blijvende waarde heeft toe gedacht en nog geen keuze dééd, vrage bij zijn boekhandelaar het Kerstboek even op zicht, tien tegen één of hij bestelt het. Wie bij, de aankondiging van dit Kerst boek in den waan mocht hebben ver- het gevolg, dat hij ernstige verwondingen Ongelukken. Zaterdagavond on geveer 8 uur, wikle een 86-jarige man, die uit, een barbierswinkel te Amsterdam kwam, den tramoverweg oversteken. Juist naderde de stoomtram. Iemand riep den man nog toe; „Pas op!" maar de grijsaard was doof. De tram, die niet meer tijdig kon stoppen, reed den man omver. Hij was onmiddellijk dood. Te Dinxperloo is Zaterdag een 5-jarig jongetje, dat zich al spelende op de rails bevond, door een binnenkomenden trein overreden en ge- dood. Zekere I. uit Rijssen is Zondag middag met een motorfiets in volle vaart tegen ^een boom gereden. Hij kreeg een schedelbreuk en is kort na aankomst in het ziekenhuis te Almelo overleden. Die man laat een weduwe en twee jeugdige kinderen achter. Die motorrijder, <jie Vrijdag te Arnhem tegen een boom is gereden, het bleek later dhr B. uit Arn hem te zijn, is in het diaconessenhuis te Arnhem overleden. Dis arbeider-con troleur A. van Staatsmijn Emma, die door een auto werd aangereden, toen hij: naar huis ging, is overleden. Van een op stroom ligigjende sleepkraan op de Waal bij Rossum is een 18-jarige man over boord geslagen en verdronken. Zater dag kwam een werkman te Nijmegen, die bezig was op den hooggten steiger van de in aanbouw zijïide kerk te vallen met keerd dat van alle bijdragen de Chris tus het middelpunt zou zijn, die zal bijl d$ inzage teleurgesteld zijn. Zelfs is nog niet eens het Kerstfeest van alle het hoofddoel. Maar wat is het dan? Vele uitgevers beschenken hun clientèle tegen Kerstmis met een Kerstboek, waarmee zij dan niets anders bedoelen dan een 'boek dat als Kerstgeschenk dient beschouwd en in de December-feestdagen bij den hui- selijken baard kan gelezen worden. Deze „Kerstboeken" bevatten bij veel schoons ook veel flauws, dragen 't stempel van het materialistisch, paganistisch milieu waarin de auteurs leven, en zijn voor de rijpende jeugd in Christelijke krin gen niet ongevaarlijk. Callenbach nn waagt in de uitgaaf van z ij n „Kerstboek" een poging om het Chr. publiek een ander genre van Kerstfeestlectuur voor te leggen; en is in die poging gesteund geworden door de beste onzer Christen- letterkundigen. Het Kerstfeest wordt er dan niet „bij gesleept" maar 't is er toch in. En dat is tot op zekere hoogte een verdienste. „Er bij sleepen" heeft altijd iets hinderlijks. En 'tis ook een verdienste dat de auteurs uit het reëela leven hun schetsen hebben opgebouwd. Wie dit niet in 't oog houdt, kan onmo gelijk, dit Kerstboek, als 't „uitgelezen" is, heelemaal bevredigd „dicht doen". Hij zal bijlvoorbeeld, bij vergelijking van de schets „Wellecome" van mevr. Se vensmaThemmen met die andere; „De Cadillac" van mevr. Van Hoogstraten Schoch aan de eerste den prijs geven. Hoe vaak komt dit niet voor; een jonge dochter, die de ouderlijke Woning ont vlucht, omdat er een „stiefmoeder" in huis komt, en met Kerstmis, na inwen digen strijd, toch met vacantie weer thuis komt. Maar hoe zelden komt 't voor, en hoe weinig spreekt 't tot 'i gemoed, dat een meisje met een huis vader trouwt, die om haar te bezitten, zich van zijn vrouw (en kinderen) schei den laat, en, zulk een meisje namelijk, na vijf jaar afwezigheid haar vader gaat bezoeken. Doch niet zóó moeten deze bijdragen gtezieri worden. Zij moeten tot ons spreken als beelden uit en naar 't leven, in rein heid en werkelijkheid; en dat doen zijl. Hierin zijn auteurs en verzamelaar en uit geefster volkomen geslaagd en wij ho pen dan ook zeer, dat dit Kerstboek de flauwe wereldsche kerstboeken, die he laas ook in onze kringen maar al te zeer zijn doorgedrongen, zal verdringen. Het hoek is het trouwens waard. Bi' komen meesterstukjes in voor, die van een juis- ten blik in een kinderziel (o.a. „Jobje" Tan G. Schrijver) en in een menschenziel (o.a. „Wellecome") en in de ziel van den arme (o.a. „Het Roggebroodje" van J- van de Miaas) blijlk geven. En menige andere bijdrage als van Schilder, Hana en Ulfers imponeert, doordat het den lezer op het terrein van het Heilige lokt en de Schrift, de Kunst en de Wetenschap doet spreken. Dit geldt ook van de mooie reproducties, waardoor enkele bijdragen worden verlucht. Het is o.a. een verdien ste van den verzamelaar, dat hijl het Kerstboek inzette met „D|a Aanschouwing" waarin ds Schilder „Die aanvang van het Christendom" schildert.. Onder de ove rige auteurs, die wiji met genoegen noe men, zijn een drietal Zeeuwen, t.w.: Wes- terbrink-Wirtz voor de Goesche, Ignatia Lubeley voor de Zierikzeesche, Die Ridder voor de Middelburgsche lezers geen onbe kenden. Ook „Ou-baas" Penning gaf een mooie schets „De ster van Zuid-Afrika" door jo,ha Van de Ruit aardig geïllu streerd. Dit boek, ook technisch door den uit eer zoo uitnemend verzorgd, getuige zïn artistieken prachtband, zal een sie raad zijn voor de boekentafel en aan de tmisjiinooten. menig aangenaam uurtje be- opliep aan borstkas en wervelkolom. Mien vreest voor zijln leven. De 13-jarige V. was aan het spelen met een kipkarretje op een steenfabriek te Heerlen. Terwijl het karretje een helling aireed-, geraakte de das van den jongen, die op het wagen tje meereed, vast tusschen de as, met het gevolg, dat de jongen werd gewurgd. Met steenen naar den trein gegoo id. Zaterdagmiddag is bij deHaag- sche politie door .den stationscnef aan gifte gedaan, dat naar een trein met stee nen was gegooid. De machinist werd boven het oog g'ewond. De daders zijn opge spoord; het bleken eenige jongens van ongeveer 10 jaar te zijn. Diefstal. D'e landbouwer B. uit Loenen, die eenigen tijd geleden op de markt te Apeldoorn een koe had verkocht, was met de daarvoor ontvangen contan ten, zorgvuldig in zijn tabaksdoos opge borgen, huiswaarts gekeerd, waar het geld in een kast werd gedeponeerd, waarvan de sleutel er boven op, onder een vaas haar plaats had. Nu zes weken geleden, toen B. zijn geld eens nakeek, miste hij twee bankbiljetten, ieder van f25 en j geen der huisgenooten kon over de ver dwijning daarvan eenig; licht verschaffen. Toen B. na verloop van een paar weken later tot de ontdekking kwam, dat weder een tweetal bankbiljetten van f25 den zelfden weg" waren opgegaan, ook zon der eenig spoor achter te laten, achtte hij het nuttig, de nummers van de- resteeren- d© bankbiljetten op te schrijlven. Ben week -daarna was het vijfde bankbiljet, maar het eerste, waarvan het nummer was genoteerd, ook gevlogen. Bij, de politie in Loenen werd hiervan aangifte g|edaan, en deze ging bij' de verschillende winke liers rond en vroeg inzage van het bij hen aanwezige bankpapier, met het gevolg dat het gezochte bankbiljet bij een dezer werd gevonden, die het van een buur juffrouw van B- in ontvangst had geno men. Die politie miaakte tegen deze buur juffrouw proces-verbaal op. Liefhebbers genoeg. Voor de vacante betrekking van gemeente-architect te Noordwijk hebben zich 195 sollicitan ten aangemeld. 1 Januari a.s. komt de functie van secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omgeving va cant. Tot 1 December was er gelegenheid om voor deze betrekking te solliciteeren. Ruim 300 sollicitatiebrieven zijln ingeko men, onder welke van hoofdofficieren, hooggeplaatste ambtenaren der rechterlijk- ke macht, advocaten, enz. De oudste Rotterdammer overleden. In Eudokia is gisteravond overleden de heer C- Kurpershoek, de oudste Rotterdammer, die onlangs, on der veel belangstehing, zijin 103-den ver- jaaruag nerdacht. Die overledene had, ge lijk bekend, te zijn-en huize een been ge broken. Een dergelijk ongeval was hem 'een dertigtal jaren geleden eveneens over komen en toen de oude man de vorige week ©en paar passen liep, is het been bp dezelfde plaats weder gebroken. Het liet zich aanzien, dat dit gebeuren den budsten Rotterdammer noodlottig zou wor den. In -den beginne bleef zijn toestand naar omstandigheden vrij goed, doch op zulk een hoogen leeftijd kan de mensch slechts heel weinig verdragen. En zoo- is de oude man door dit tragisch onge val uit het leven weggenomen eerder nog. dan velen dachten. Op zijin verjaardag wenschte men hem: nog eenige jaren toe, Die grijsaard knikte toen instemmend, er evenwel aan toevoegend, dat hij gaarne heen zou gaan, indien God het wilde. Straatroof te Rot terdam.Za- terdagavond ongeveer negen uur, heeft te Rotterdam een brutale straatroof plaats gevonden op den Nieuwen Binnenweg. Om dien tiju had de 18-jarige fietsjongen B. voor een winkel zijn fiets neergezet. In den bak van ue fiets bevond zich een tasch, waarin zich ongeveer f 4000 be vond. Db jongen had slechts enkele oogen blikken'" zijn fiets onbeheerd achtergela ten, doch toen hij- terugkwam bemerkte hij dat fiets en geld verdwenen waren. De politie stelde onmiddei.ijk een uitgebreid onderzoek in naar den dader of daders, zonder resultaat echter. Het gestolen be drag bestond hoofdzakelijk uit klein bank papier en specie. (Cour.) Een vervuilde stumper overleden. Te Zwolle is dezer dagen een oud-roesthandelaar overleden, die ja renlang een eenzaam leven had geleden op een klein kamertje te midden van zijn oude spullen. Tot welk een ellendigen staat van vervuiling de eenzaam- wonen de man gekomen was, vertelt de „Tel." Dinsdagavond hoorden de m-enschen, die langs de woning kwamen, gekreun en geroep van „dorst, dorst, dorst!" Dé deur zat op slot. Die politie werd gewaarschuwd en brak de deur open. Ben onbeschrijfelijk vieze lucht kwam den menschen tegemoet. Eten paar agenten wrongen zich met moei te door den nauw en doorgang), tusschen het oude ijzer naar boven. Vlak voor bet raam lag de oude m'an. D|é bedstede lag vol oud ijzer en hijl rustte op den grond op een paar oude zakken, een kus sen onder zijn hoofd. In het vertrek was het niet ooi uit te houden. De man weigerde naar het ziekenhuis gebracht te worden, hijl wilde thuis blij ven. D'e brancard van het ziekenhuis kwa-m met een verpleger, maar de-ze zag geen leans, den man zoo vervuild te ver voeren. Die kleeren werden losgeknipt en geheel naakt werd hij in een laken gewik keld naar heneden gebracht en i'n de brancard vervoerd. Hij bad o.a. zeven boezeroens over elkaar aan. Was de een© vuil, dan trok hij er een ander overheen. Om wonden op het lichaam had hij lap pen genaaid. Toen de patiënt in he-t ziekenhuis -gereinigd werd, herinnerde men zich niet, ooit zoo'n staat van vervui ling gezien te hebben. Na twee dagen in het ziekenhuis te hebben doorgebracht, is de oude man overleden. - Een moderne muizenval. Een el-ectrotechnisch bureau te Groningen kreeg dezer dagpn een dynamo ter repa ratie. Bij onderzoek bleek de machine 23 doode muizen te bevatten! - Een dure F r i s c h e- stier. In Engeland kent men nog steeds hooge waarde toe aan de afstammelingen dei- in 19-14 uit Friesland geïmporteerd© die ren. Op een verkooping van een gedeelte van den veestapel, toebehoorende aan den heer E- Furness, Ilamel's Park te Buntinwfird, bedroeg voor den stier Ha mels Froukje's Roland, van zuiver geïm porteerd bloed, die dit jaar op de „Royal Show" met een eersten prijs bekroond werd, de verkoopprijs 1500 guinneaus (c.a. f 18.000). Een vreemd sterfgeval. Don derdagavond was het gezin van den schip per C- de B.' te Lopik gezond naar bed gegaan. Toen den volgenden morgen de kinderen in de slaapkamer kwamen, kre gen ze van vader noch moeder antwoord. De onmiddellijk geroepen geneesheer con stateerde bijl den vader den dood, terwijl de moeder in hoogst ernstige toestand naar het ziekenhuis te Utrecht werd ver voerd. Tot nu toe tast mien over de oor zaak nog geheel in het duister. Kolen dampvergiftiging is zeer onwaarschijnlijk. Ei' zijn negen kinderen, waarvan de oud- fete 17 jaar oud is. 1 „Visite" in d en v rogn mor gen. Vrijdagmorgen ongeveer 4 uur heb ben ongenood© gasten zich toegang ver schaft door een 'kelderraam; in de woning van dhr M- te Lisse. Een bedrag van f 800 wisten ze te bemachtigen, waarvan f 500 eigendom was van de diaconie der Geref. Gemeente. Ook de spaargelden der kinderen bleken van hun gading. In huis was veel overhoop gegooid en de toegang naar buiten versperd door stoe len, enz. - Bedolven mijnwerkers. Vijf van de elf man, die Dpnderdagavond be dolven waren in -een kolenmijin bijl Swan sea, tengevolge van het instorten van een verwulf, zijn Zaterdagavond ©ven voor middernacht levend bovengebracht. Een zesde was dood. Mien werkt nag koorts achtig voort om de overigen te bereiken. Die geredden hadden elkaar getroost met godsdienstige gezangen en in het laatste unr .voor hun redding, werden zij opge- beuru door boodschappen van den direc teur, die aan het hoofd van d© reddings ploeg werkt. Zij waren zeer uitgeput door dat zijl twee dagen lang gebrek aan eten en drinken geleden hadden. Een ontzettende moordsta- tistiek van Chicago. De onlangs ingestelde anti-misdaadcommissi© te Chi cago heeft ©en rapport gepubliceerd. In d© eerste 10 maanden van 1924 zijn to Chicago 294 moorden of 100 meer dan in het gebeele jaar 1920 bedreven. Ge durende de vorige maand stelde de politie een onderzoek in naar 36 moordzaken, d w.z. meer dan één per dag- Ben statis tiek over de laatst© drie jaren wijst uit dat in deze stad 991 moorden zijn ge pleegd, in verband waarmede slechts 485 personen zijn aangeklaagd, 480 voor de rechtbank kwamen en 250 werden ver oordeeld. Die commissie beveelt aan, dat in het vervolg terdege notie zal worden genomen van de getuigen, rechtsgeleerden én anderen, die ten gunste van de moor denaars verschijnen, opdat de georgani seerde coöperatie ter bescherming van (misdadigers kan aangetoond worden. Ten slotte adviseert de commissie om de moordenaars voortaan op te hangen,, Een frissche beweging. In een cabaret te Weenen is bet Donderdag j tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Op j een gegeven oogenblik het was drie uur 's nachts gooide een der gasten met een champagneglas en trof een dan senden bokser met het gevolg, dat de glaswerper binnen zooveel tellen onder een tafel geslagen lag- Daarop ontstond een meer geregelde kamp, welke twee uur duurde, waarna het eindelijk aan een honderdtal politieagenten gelukte de zaal te doen ontruimen. Lampen, glazen, tafels, stoelen, lagen in scherven en stuk ken verspreid. Een aantal vechtersbazen ligt in de ziekenhuizen. Een gedeelte der gasten was van de schrik zonder be taling der consumptie weggeloopen. PEPERGA. (Friesland). In September van "het vorig jaar werd alhier de 74- jarige weduwe Capelle dood in een put gevonden. Thans heeft iemand aan de politie medegedeeld, dat Jan Capelle zijn moeder met een hamer de hersens heeft ingeslagen, haar geld geroofd en het lijk toen in een put geworpen heeft. Die vrouw met wie J. C. leeft, heeft een gelijke verklaring afgelegd. D|e ju stitie zal heden een sectie-onderzoek op het lijk instellen. AMSTERDAM. V.D. Hedennacht zijn in een timmerfabriek aan den Buikslooter- weg twee verdiepingen uitgebrand-, ROTTERDAM. V.D. Hedenmorgen werd langs de Ceintuurbaan het verminkte lijk van een jongen man gevonden, die waar schijnlijk op een onbewaakten overwég door een sneltrein is gegrepen. BERLIJN. V.D'. In het Engelsch—Duit- sche handelsverdrag zal de 26 pet. hef fing blijven bestaan, maar de heffing zal zóó zijn, dat de handel geen moei lijkheden ondervindt. LONDEN. V.D'. Te Wonosobo is een nieuwe aardschok waargenomen. Er zijn drie personen gedood. Dec. 3 Goes, afbraak, de Kok. 3 Vlissingen, bouw- en weiland, Paap. 4 Rilland, huis, Pilaar. 4 Biezelinge, olmen, wisschenbosch en hakhout, Kram. 4 Middelburg, huis, tuin, De Neeling. 8 Middelburg, boomen, Hioolen. 8 Vrouwepolder, huizen, bouwland, Itt- rnann. 11 Wemeldinge, fruitboomen, Kram. 18 Middelburg, aufcogarage, Ittmann. 22 EHewoutsdijk, huis en dijk, Pilaar.. Wolfertsdijk, huis, Pilaar. Febr. 25 Wolphaartsdijk, kap. boereninspan, Van Dissel. 26 Ovezande, inspan, Beth. Colijnsplaat, inspan, Heijboer. Rilland, huis, Pilaar. Wolfertsdijk, bouwland en dijk, Pi laar. nil iii m ir l Onderstaande berichten werden reeds ge plaatst in een deel onzer vorige oplaag. Rotterdjam, 1 Dec. 1924. Graanmarkt. Tarwe met tamelijk ruim aanbod in alle soorten belangrijk la ger verkocht en niet geheel te ruimen naar kwaliteit van f 10f 16 extra puike en zaai daarboven betaald. Rogge lager f 13,25f 13,75. Gerst (chevallier) f 14 f 15,50. Haver f 11—f 12,7,5 kl. groene erw ten lager f14f 19, kroonerwten f17 f21, schokkers, flauw gestemd, puike f 19 f20, overiglens f15f 17, bruine bon nen belangrijk lager f 15f26 (naar kwa liteit) in bijzondere gevallen iets meer betaald, all es per 100 K-G- Wissatksmea. Amsterdam, 2 Dec. 2.30 u. Berlijn 58.9559.05 Brussel 12.4412.46 Parijs 13.57—13.60 Londen 11.501/,—11.51 Diollar 2.47%—2.48 Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft van November, aan het postkan toor te Goes; Brieven Binnenl.Oude Veerhuis, Hansweert; Administratie Groot Rotterdam, Rotterdam; Reclameafd. „De Duif", Den 'D'older. Briefkaarten Buitenland; Pauwels, St. Nicolaaswaas; Marus de Maeijer Proost, St. Nicolaaswaas; Mevrouw1 de Maeijer Proost, St. Nicolaaswaas; C. v. d. Berg, St. Nicolaaswaas; De Maeijer Proost, St. Nicolaaswaas. pijimwjmi irnnmri ij GOES. GeborenGerrit Marinus, z.v. Marinus Francke en Pieternella Kole. KATTENDIJKE. Geboren: 7, Pieter Jo hannes, z. v. Johannes Oreel en Brechtje Scheele; 30, Cornelia, d. v. Laurus Jan sen en Adriana Jacomina van Kleunen. Overleden: 8, Wilhelmina Okker, 67 j., vrouw van Pieter Staal. Gedurende de maand November. KLOETINGE, Geboren: 9, Johanna Sara, s d. r. Izaak de Laat en Sara Martina Marits; 8, Maatje, d. v. Gillis de Dreu en Elizabeth Jozina Trimpe; 17, Cornelis, z. v. Cornelis Blomaard en Neeltje Maria va» Liere; 16, Martinus Bertus, z.. v. Willem Bos en Adriana Rotiier; 30, Jacobus, z. v. Cornelis Krijger en Wilhelmina Provoost. 's-HEER ARENDSKERKE. Gehuwd: 13, Hendrik Kosten, jm. 28 j. en Maria den Boer jd. 23 j. Geboren: 2, Adriaan, z. v. Daniël Goense en Klazina de Winter; 7, Maria, d. v. Jacobus La Grand en Janna Dom misse; 9, Gelijn, z. v. Willem Moerdijk en Johanna Verhage; 16, Leendert, z. v. Mar kus Priester en Jannetje op 't Hof; 17, Jau, z. v. Jan Sanderse en Cornelia Bom- meljé; 20, Johannis, z. v. Jan van Schaik en Digna Johanna van Belois; 20, Adri aan, z. v. Bastiaan Geelhoed en Elizabeth Jozina Slabbekoorn; 25, Cornelia, d. v. Jasper Labruijère en Maatje Jacoba V ader. Overleden: 11, Jacob Lanser, 62 j„ weduwnaar van .Maatje op 't Hof; 22, Neeltje op 't Hof, 89 j., ongehuwd; 26, Anna van Boven, 69 j., echtgenoote van Marinus van der Male. OVEZAND. Overleden:' 27, te Vlissin gen: Lena Markusse, 83 j., weduwe van B. Elsman. DRIEWEGEN. Gehuwd: 31, J. Bakker, 26 j. en J. Steenepoorte, 26 j. Overleden: 1, C. Goeree, 76 j. RITTHEM. Getrouwd: 7, Adam de Pag- ter, ,29 j. en Leintje Marijs, 28 j. Geboren: 6, Jan, z. v. Hendrik Brasser en Jozina de Potter; 30, Geertruida, d. v. Dingenis Ruïssen en Wilhelmina Roel se. GOES, 2 December. Graanmarkt. Nieuwe Tarwe f 11 f 16, wintergerst f 14, goudgerst f 14 f 14.50; haver f 10f 10.50, kookerwten f 17f 19, kroonerwten f 15f 19, brui ne boonen f16f23. Aanvoer tamelijk ruim, handel flauw, kooplust gering. Eieren p. 100 f 11, middenpr. p. 25 f2.75, winkelpr. 13 ct., eendeieren 8 et-, poeleieren 7 ct.boter per kilo f2, mid denpr. p. pond f 1, winkelprijs f 1.10, fabrieksboter verkocht a f 1.30, afwijken de boter 80 ct.' AanvoerBoter 300 pond!, fabrieksboter 84 pond, afwijkende boter 20 pond. V. P. N. Aanvoer 4190 eieren, Prijs f 11.10 per 100 stuks. De banaan als vitaminehoudend voedsel. In de literatuur van de vitaminen wordt de banaan dikwijls genoemd als een voe dingsmiddel, dat vrij groote hoeveelheden van het antischeurbUikvitamine bevat, ter wijl ook het gehalte aan vitamine B (beri beri) niet te verwaarloozen is. In den laatsten tijd zijd proeven gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat de banaan ook vitamine A (groei-vitamine) bevat. De onderzoekingen zijln gedaan door dr Eva Sopp. Zij had 25 jonge ratten op een dieet gezet, dat alle voor den groei noodzakelijke stoffen bevatte, behalve het vitamine A. De dieren begonnen al spoe dig in gewicht af te nemen en vele kregen ■de bekend© oogziekte, die het gevolg is van vitamine A-gebrek. Toen kregen de dieren banaan, een gedeelte zooveel ze lustten, een ander deel 1 gram en een derde deel 2 gr. per dag. Alle dieren herstelden na eenigen tijd en het bleek dus uit de proeven, dat 1 gr. banaan genoeg vitamine A bevat voor epn dier van 30 gram gewicht. Echter bevat de ba naan niet veel vitamine A- want men kan hetzelfde go-ede gevolg krijgen met 1—2 gr. levertraan. Dir Sopp rekent uit, dat 1 gr. banaan voor een rat gelijk staat met vier of vijf heele bananen voor een kind, en dat het dus, als het er maar één per dag eet, zóó al een vijfde van wat zij aan vitamine A noodig heeft naar binnen krijgt. Behalve het vitamine A bevat een banaan 1020 pet suiker, en zetmeel, 0 51 pet vet en 45 pet eiwit, en het is dus een zeer gunstig samengesteld voedingsmiddel. Een „plotselinge" regenbe schermer In de Haarlem'sche bladen had eenigen tijd geleden een advertentie gestaan, waarin een soort „philantroop" mededeel ing deed van een soort uitvin ding, welke hij betitelde als „een redder in den nood!" Het w.as hem blijkbaar aan het hart .gegaan, dat zoovele menschen plotseling door den regen werden over vallen en dan zonder dat zij; kondon schui len (b.v. op een landweg) zich maar kalmpjes nat moesten laten regenen. Dtaar om raadde hij1 iedereen aan, die de ad vertentie las, een briefje aan hem te schrijven, waarin men dan moest ver zoeken om zoo'n plotselinge regenbescher mer. Diez© werd dan franco toegezonden, mits men f2.50 aan geld had. ingesloten. Een Haarlemsche juffrouw, die ook deze advertentie las, schreef er op, deed een riks in den brief en wachtte wachtte totdat zlijl plotseling een pakje ont ving, waarin de regenbeschermer zich be- vinden moest. Nu vermeldde de adver tentie bovendien ook nog de mededeeling, dat deze practische regenbeschermer in den za.k kon worden gedragen, ja, dat zelfs een vestjeszak genoeg ruimte bood oüb dat ding te herbergen. Groot was de verbazing van de verwachtingvolle juf frouw, die in de meening verkeerd had voor f2,50 een regenjas in zakformaat te krijgen, bij openen van het pakje een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3