Massee. 'eilanden S©e Jaargang Sen in eszaken ilage ikelen TIE IBANK Maandag I ilecember 1914 1RARENS ferkooping eilanden en nk, EERSTE BLAD. Buitenland. Siifstsitel. 1! de Fironcfe. WIJNHANDEL, GOES leifMeaws, PUS30L |>Ct. en >Ct. in lefoon No. 41 tourant rg. 4.08% een. ied. ERBNG :em, Zaadhandel ES. Klaverzaad, jzerne tilijnzaad, che Witbloem, inbouwzaden. scember 1924, rkoopen en Tuin, dit mira«!Pr bestaat uit twee bladen Ontslag bij de Rotterdam sche i alleszins soliede de Fondsen, in belegt. Aan Jen. Verkrijgbaar aaj - Ei V?j /Ifh Fransen Wzn., |r, Cor Visser. elaten bauwen. terfgeval. 1AP zal op in café 1'Union In 1 te Vlissingen, l de Erven van ANSEStroo, H.A (I3G.234R) burgschen weg, lilioek en Ka- ssingen. "f perceelen en •A. (I G. 193R.) AND sweg te Koude- C. Reinierse Pz. ven bij gedrukte rt, vei krijgbaar oemden Notaris NEELING is cember 1924, in het gebouw ddelburg, srkoopeni de Wagenaar- Jot 2 A 77 c.A. 1 Januari 1925. Woensdag 3 en unber a s. van uur op vertoon lewijs met ver- 'erkrijgbaar ten smden Notaris. fti-ukkers-Expioitanlen 00STER6AAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsts'raat 68—70, Goes Tel.: Redaefie no. 11; Administratie no. 58 Pestrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT .ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 3fl ct. Bij abonnement belangrijke korting. Ban kvereeniging. Er is in de pers en in de Kamer heel wat over deze Bank te doen geweest. Bij deze Bank zijln nu te Rotterdam 60 en te Amsterdam 150 employé's ont slagen, ingaande 31 Dec. Na dien datum wordt den ontslagenen nog drie maanden salaris uitgekeerd. Voor verschillende an deren is salarisverlaging ingevoerd. Korte Berichten. Stresemann heeft de groote verkie zingscampagne der Duitsche volkspartij geopend. Te Boedapest heerscht groote opwin ding tengevolge van door de socialisten verwekte incidenten in de nationale ver gadering. In Philippopel zijn anarchistische communistische benden ontdekt, waarvan de leden zich in verschillende particuliere huizen verborgen hielden. Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan, ontstond een ernstige bloedige botsing. Drie agen ten werden gedood en een gewond. De communisten werden echter allen ge dood. De jonge ex-keizer van China heeft verklaard dat hij, niettegenstaande de grootere vrijheid van beweging, die hem door de generaals was geschonken, niet meer naar de Keizersstad (in Peking) wil terugkeeren. Hij wil van zijn vrijheid op andere wijze gebruik maken, o.a. door de graven van zijn voorvaderen te be zoeken. De Belgische minister Tschoffen heeft bekend gemaakt, dat de regeering plannen heeft om het gewicht van het brood officieel vast te stellen. Tevens zou een type brood worden gebakken tusschen wit en bruin brood in. Door het gebruik hiervan zou het land 4000 ton graan per maand uitsparen. De sovjet-regeering bestrijdt op nieuw de echtheid van den brief van Zinovieff en verwerpt alle relatie met de derde internationale. De sovjet-regeering kan zichzelf niet verantwoordelijk stel len voor eenige actie dier' internationale. Te Columbus in den staat Ohio was een man ter dood veroordeeld omdat hij zijn vrouw had vermoord. De gouverneur van den staat heeft nu het vonnis ver zacht tot levenslange gevangenisstraf. Als motief schijnt te hebben gegolden dat de vrouw een echte feeks was en haar man altijd het leven tot een kwelling had ge maakt. Het Vondelingenhuis te Londen, dat in 174J, is door graaf. Salisbury CHR. HÖpont^X'U^üo acres grond voor M. W. 1/ anderhalf millioen pond ver- Miade h'iis wordt naar huiten de „plaatst. De grond, waarop het was namelijk zoo in waarde ge- óén, dat het zonde was, het gesticht Londen in stand te houden. •*an;?lPXtuviiTxnt> R. K. Staatspartij en „St. Michael". De Bondsbestuursvergadering der R. K. Partij heeft de kwestie van St. Michael besproken, üit de door het hoofdbestuur van „St. Michael" officieel ingezonden stukken bleek, dat het overleg tusschen het hoofdbestuur en „St. Michael" van de zijde van „St. Michael" als geëindigd wordt beschouwd. Het bondsbestuur kwam met een kleine meerderheid tot het oordeel, dat het Verbond „St. Mi chael" door het Bondsbestuur moet wor- -den afgekeurd èn wegens het gestelde doel, zooals dat in het reglement is om schreven wijl daaruit blijkt miskenning van het doel der S. K. Staatspartij, èn uit organisatorisch oogpunt. Mocht het verbond „St. Michael" zijn actie voortzet ten, dan is het Bondsbestuur genoodzaakt Je verklaren, dat het Verbond „St. Mi chael" in zijn tegenwoordige gedaante 'en zelfstandige politieke partij, waar- m de R. K. Staatspartij geen relatie wêhoudt en voor welker doen en la- zii niet de minste verantwoordelijk heid draagt. Beslaglegging op salarissen v an R ij k s w e g e. Naar wij vernemen maakt het instituut I .beslaglegging op salarissen van Rijks- egje een punt van onderzoek uit bij de prïerlandsche Werkgeversvereeniging. 't FAantal beslagleggingen is in den laakten [tijd, nu het Rijk zijn achterstand in zake inning der belastingen tracht in te halen, [reusachtig toegenomen, zoodat op de ■schouders der betrokken werkgevers een fiiflossale last gelegd is. Alleen bij de spoorwegen moet het aantal beslagleg gingen dit jaar eenige duizenden ne- jiragen en een belangrijk percentage van Pet personeel omvatten. Een i d e a a 1-g e m e e n t e. Bij de behandeling van de begrooting der gemeente Bennebroek is besloten, dat de belasting met 25 pet. verlaagd zal worden en dat do opcenten op de per- soneele belasting van 50/75 op 30 pet. zullen worden teruggebracht. Aangezien de gemeente nagenoeg geen schulden heeft, wordt dit dus een ideale plaats. Om jaloersch op te worden! l)e Fo kkerVlI in Indi De Fokker VII is Zaterdagochtend van Weltevreden opgestegen naar Bandoeng en op het vliegterrein aldaar behouden geland. De F VII werd ontvangen door een enorme enthousiaste menigte. Omhangen door lauwerkransen werden de leden dei- bemanning toegesproken door generaal Gertli van Wijk. Daarop volgde een zege tocht naar het Gemeentehuis. Daar werd de bemanning toegesproken door den burgemeester, die aan Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke zilveren plaquettes overhan digde. Prij zen en kosten van levens onderhoud. Het uitgebreide cijfermateriaal, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek biedt, stelt in staat het prijsverloop na te gaan van een groot aantal artikelen. Het algemeen indexcijfer gedurende het eerste kwartaal 1924 stond niet noe menswaard boven dat van het eerste kwartaal van 1923. In het tweede kwar taal was het verschil iets grooter, om daarna van maand tot maand toe te nemen. Terwijl in 1923 het laagste punt pas in Augustus was bereikt, was dit jaar na Juni geen daling meer waar te ne men. Het indexcijfer voor September (158) was weder gelijk aan dat van Fe- Februari 1924 en hooger dan de cijfers van het .gelieele jaar 1923. In October steeg het verder tot 161, d.i. bijna 9 pet. boven de gelijknamige maand van 1923. De oorzaak der stijging was vooral te'zoeken bij de voedingsmiddelen, wel ker Indexcijfer in veel sterkere matei omhoog ging dan het algemeen in dexcijfer. In October 1924 stond het op 166, tegen 142 in October 1923, of ruim 14 pet. hooger. Allerlei. Wij vernemen, dat de directie der Ne- derlandsehe Spoorwegen afwijzend heeft beschikt op het verzoek van het perso neel der hoofdbureaux om den Zaterdag morgen, volgende op de beide Kerstda gen, vrijaf te geven. Wel zal op ruime schaal verlof verleend worden aan hen die dat wenschen. Er loopen geruchten, dat B. en W. van Rotterdam aan de commissie voor de personeelzaken het voorstel zullen doen tot pensioenaftrek van 81/2 pet. voor het gemeentepersoneel. Bij gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan van den Plantenziek- tenkundigen Dienst is het hoofd van dien dienst de heer N. v. Poeteren door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de Ortle van Oranje Nassau. 'lljet ingang van 26 Nov. j.l. is aan den rijksveldwachter brigadier-majoor A. Vermast te Zaamslag en aan den rijks veldwachter C. A. de Krom te Westdorpe, op hun verzoek eervol ontslag verleend. De officier van justitie heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het von nis van den politierechter d.d. 14 Novem ber j.l., waarbij J. Wv 41 j., koopman te Hansweert, wegens mishandeling ge pleegd te 's Heer Arendskerke op 13 Oc tober j.l. werd veroordeeld tot 25 gul den boete of 25 dagen hechtenis. Middelburg. Het nieuwe gedeelte van de Nieuwe Vlissingscheweg, gelegen on der de gemeente Koudekerke, wordt nu belangrijk verbeterd. De boomen langs de huizenkant worden gerooid, waar noo- dig de slooten gedempt, en langs de huizen een trottoir aangelegd. Hierdoor wordt de weg belangrijk breeder. T r a m o n g e 1 u k. Gisterenavond, dus binnen 14 dagen na het vorige, heeft weder een ongeluk met de electrische tram MiddelburgVlissingen plaats ge had en evenals dat van 17 November met doodelijken afloop. De tram, die te kwart voor zeven van Vlissingen ver trokken was, kwam bij Souburg toen voor de brugwachterswoning de 58-jarige ongehuwde J. Reinders uit Vlissingen, machinist op de „Willy" van de Kon. Mij. de Schelde, door onbekende oorzaak on der den laatster! wagen kwam. De wagen bestuurder voelde een schok; men stopte en ging op onderzoek en kon slechts het lijk van den genoemden man vinden. De wagen was den man blijkbaar Over het lichaam gegaan. Zaterdagmiddag hield in de Bo gaardzaal de Kamerkring Middelburg der Chr.-Hist. Unie, welke kring geheel Zee land omvat, een vergadering onder leiding van Ds J. de Visser. Tot buitengewoon lid van het Hoofdbestuur werd benoemd de lieer H. van der Beke Callenfels. Uitvoerig werd besproken organisatie en propagan da in verband met de Kamerverkiezing 1925. De heeren Dr Slotemaker de Bruine, Jhr De Geer, Ds De Visser, J. M. Krij ger e.a. hebben reeds toezegging gedaan om op verschillende plaatsen in Zeeland spreekbeurten te vervullen. Op deze ver gadering sprak de heer J. M. Krijger, Tweed© Kamerlid ovei;: „Politieke vragen van den dag". Hierbij sprak hij uitvoerig over de financiën, verder over de defensie (voornl. de nationale ontwapening), de verlaagde salarisregeling der ambtenaren en de tariefw-et. Verscheidene vragen over deze onderwerpen werden door den spre ker- beantwoord. Hansweert. Dhr J. v. d. P. van hier, die te Esschen de rijksmacht wilde 0111- koopen en daarna gevangen gezet is te Antwerpen, is thans in voorloopige vrij heid gesteld. Zaterdagmorgen had op de Wester- sclielde nabij Walsoorden een aanvaring plaats tusschen de zeebooten „Canadian Pionier" en de „Alexandre", waarbij beide schepen zware averij bekwamen. De „Alexandre" heeft men nog drijvende kun nen houden en lieeft men de boot giste renavond met hoog water met behulp van zes sleepbooten nabiji Waarde op de slik ken gezet. 'Twee matrozen van de „Alexan dre" werden gewond. D'e „Canadian Pio nier", hoewel zware averij hebbende, kon toch de reis naar Antwerpen nog voort zetten. He „Alexandre" is geladen met ijzer, dat men in lichters zal overladen. Het sleepschip „Marcel Adolf", schip per Cauwenbergli, geladen met ijzer van Ruhroer naar Antwerpen, heeft gister morgen op het kanaal zware lekkage ge kregen vermoedelijk door het stooten op de sluismuur te Wemeldinge. Na pom- pers aan boord te hebben genomen en het reddingskleed te hebben omgetrokken heeft men het schip alhier in de vlucht- liaven omhoog gezet, alwaar men het met een noodreparatie zal trachten te dichten. Kapelle. Door het bestuur van de Ned. Herv. Kerk alhier is besloten om de olmen, die reeds enkele jaren geleden werden geplant, te rooien en daarvoor in de plaats lindeboomen te planten rondom het kerkplein. Noodgedwongen moet men deze maatregel nemen, daar de olmen het slachtoffer worden van de heerschen- de iepziekte. Onze correspondent bericht aangaan de het ons niet duidelijke in het raads- verslag van Vrijdag j.l. omtrent de stem ming bij het voorstel Van der Have om f200 te voteeren voor het vervolgonder wijs van het Nutsdepartement, dat voor het voorstel stemden: v. d. Have en Gansoman, tegen: weth. Vereeke, weth. Zuidweg, Van Wingen, Fraanje en Ze- gers. Aangenomen werd aldus het voor stel van B. en W. om het onderwijs met ingang van Januari 1925 zelf te doen geven. Wolfaartsdijk. Door de vereenigde land bouwers in deze gemeente is het dagloon voor volwassen mannelijke werkkrachten voor de wintermaanden December, Ja nuari en Februari vastgesteld op f2 per dag, het dagloon voor volwassen vrouwe lijke werkkrachten zal dan bedragen f 1.35. Op de haven alhier werden in dit seizoen aangevoerd ruim 11 millioen K.G. suikerbieten. Wemeldinge. Zondagmorgen heeft aan boord van de sleepboot „Vios" welke van hier met een schip op sleeptouw vertrokken was, op de Oosterschelde ter hoogte van het Slaak een ernstige ketel ontploffing plaats gehad, met het onge lukkig gevolg, dat de beide opvarenden vader en zoon, Eekels, daarbij om het leven kwamen. De sleepboot zonk on middellijk. Volgens verklaring van den kapitein van de Telegraafboot X was de ontploffing zóó hevig, dat stukken ijzer in de onmiddellijke nabijheid van zijn schip neervielen. Oudelande. Vrijdagavond hield de afd. van het „Groene Kruis" vergadering welke door 39 van de 201 leden werd bijgewoond. Het ledental voor Wijkver pleging bedraagt 187. Begrooting van Groene Kruis en Wijkverpleging werd aangeboden, waarbij het bestuur te ken nen gaf, dat, hoewel enkele nieuwe leden voor de wijkverpleging zijn gewonnen en sommigen hun contributie hebben ver hoogd, er toch nog meerdere inkomsten zullen moeten zijn zal er aan de finan- ciëele verplichtingen voor de wijkverple ging kunnen worden voldaan; gaarne zag het bestuur, dat thans velen zich op gaven voor vermeerdering van contri butie, waarop een 10-tal leden meerdere contributie toezegden. De commissie tot. nazien der verplegingsartikelen rappor teerde gunstig, waarmede een lid echter niet accoord ging, aangezien hij bij aan vraag van een artikel van den magazijn meester vernam, dat het begeerde on bruikbaar is. Tot het nazien der reke ning werden benoemd J. Goetheei' en L. Looij. De aftr. bestuursleden W. Wis-' kerken en A. Wirtz werden herkozen; in de plaats van J. de Jager Gz., die wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschte te komen werd geko zen J. Goetheer. Bij de rondvraag werd gevraagd of klachten naar aanleiding der wijkverpleging door het bestuur waren onderzocht, waarop werd geantwoord, dat een dergenen, die vorige vergadering een Macht had, thans een vrije gift heeft geschonken voor de wijkverpleging, deze is dus daardoor van blaam gezuiverd. Veere. In de Raadsvergadering van Woensdag was van de ver. voor Chr. on derwijs een verzoek ingekomen, om een bijdrage van f 200 per jaar in de kosten, die zij heeft wegens aanstelling van een assistente tegen f400, door het vertrek van de onderwijzeres Mej. Maas. Be sloten werd het verzoek te renvoyeeren aan B. en W. Benoemd werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature mevr. v. d. Hamme) uit de voordracht F. iMinneboo en C. D'ekker de laatste. Van het Godshuis werd uit een voordracht voor regent (J. Maas en W. Rouw) be noemd de eerste. Van B. en W. van Mid delburg was ingekomen de rekening van den vleesehkeuringsdienst, waaruit blijkt, dat aan Veere f 138 wordt uitgekeerd. Het nieuw gekozen raadslid J. J. van Beveren werd als zoodanig toegelaten. Doordat er geen lijkwagen meer in de gemeente is, loopen de kosten van be grafenissen zeer op, waarom aan B. en W. machtiging werd verleend tot den aankoop van een lijkwagen. Bij de rond vraag vroeg dhr Bolier vaste stopplaat sen voor de autobus. St. Laurens. Sinds eenige dagen is men bezig met het uitvoeren van de plan nen van het Polderbestuur „Walcheren" tot het verwijderen va.n de kromming in den Noordweg achter het dorji. Wanneer deze werkzaamheden zullen zijn voltooid, zal spoedig een aanvang kunnen worden gemaakt met het vanwege het gemeente bestuur aanleggen van de nieuwe straat. In iedar gszisi, Dermari. Omdat Cermin zoo best is voor Gesprongen ütuwe Huid. en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinchem F. M. Muller te Kerkdriel. Bedankt voor Bleiswijk door M. Otte- va.nger, cand. te Rotterdam. Ger. Kerken. Tweetal te Meppel G. O. Dionner te Emmen en D. de Wit te Berlikum. Beroepen te Genderen P. Prins, cand. te Hilversum. Bedankt voor Beetgum door W. H. v. d. Vegt te Drachtster Compagnie. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Ede G. Salomons te Amers foort. Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. KMJWurcxxnn *r*ni Geref. Gemeenten. Beroepen te Benthuizen J. Vreuadenhil te Borssele. Dr J. D. Schmidt, te Kapelle, viert 10 Dec. a.s. zijn 25-jarige ambtsvervulling in de Ned. Herv. Kerk. Z.Eerw. stond achtereenvolgens te St. Anthoniepolder, Oudenhoorn en Kapelle (sinds 5 Dec. 1909). Ds J. H. Wiersma te Amsterdam hoopt 6 Jan. a.s. zijn 60-jarige ambts bediening te herdenken. Hij werd 6 Jan. '65 te Amersfoort bevestigd door ds J. H. Donner uit Leiden; in Aug. '69 te Zierikzeo door ds P. Siemense uit Oos- terland; 30 Jan. '73 te 's-Hertogenbosch, en zoo vervolgens te Schiedam, Brus sel, Belgische Zendingskerk, Maria Hoore- beke Vlaamsch-Protestantsche Kerk; en in de Herv. kerk te Benschop 15 Juli '83, Rheden '85 en Amsterdam 18 Jan. 1888. De Glindhorst. Van de schul den der stichting De Glindhorst, in to taal groot f 77.000, is f 62.000 afbetaald bij de handelscrediteuren; een groot ge deelte is geschonken. De eerste 9 maan den werd op de exploitatie f 15.000 be zuinigd. Als alle crediteuren daarmee hun instemming hebben betuigd, kan het reor ganisatieplan als geslaagd beschouwd worden. (Vad.) In onze provincie werden in de zeventiende eeuw de volgende kerken voor den Protestantschen eere- dienst. gebouwd: Vrouwenpolder 1622 1623, Retrancbement 1630, Sint Laurens 1644, Oostkerk te Middelburg 164i71667, Schoondijke 1656, Biervliet 1659, Kats cir ca 1660, Sint Philipsland 1668, Burgh (onlangs afgebrand) 16711674, Water landkerkje 1674 (vernieuwd 1713), Drie wegen 1678. Waalsche kerk te Oostburg 1689. Naar aanleiding van de .verbouwing der Hervormde kerk te IJzendijke schrijft de N. R. C.: Dit aardige kerkje, wel mede een der oudste zuiver-Protestantsche kerken van ons land en het oudste van Zeeland, werd gebouwd in 1612. Het stadje IJzendijke was toen juist weer herleefd. Niet ver van de bouwvallen van het middeleeuw- sche IJzendijke, in de veertiende eeuw door stormvloeden verzwolgen, liet Panna in 1587 een versterking bouwen, die in 1604 door Prins Maurits werd veroverd. Daaromheen ontwikkelde zich in den loop der zeventiende eeuw het nieuwe IJzen dijke Wie de ontwerper van dit fraaie kerkje is geweest, is onbekend. Men zou geneigd zijn, aan Adriaan de Muer te denken, die te Brugge is geboren en te Middelburg stadsbouwmeester is geweest en die het eerste ontwerp voor de zeer belangrijke Protestantsche kerk te Willemstad heeft gemaakt, ware het niet dat deze in Ja nuari 1603 reeds is gestorven. Vast staat evenwel, dat de Staten van Zeeland in April 1610 op verzoek van hooftmannen ende kerekenraet van IJsendijke een bij drage van veertig pond Vlaams, of 240 gulden naar onze rekening, tot de ,,op- bouwinge" der kerk hebben vërleend. (No tulen Staten van Zeeland 1612 p. 46). En ook de Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden verleenden hiervoor een subsidie. In een vergadering van den kerke- raad van Heeg met Zendingsdeputaten is meegedeeld dat dr Brummelkamp en echtgenoote voor den medischen dienst in de tropen zijn goedgekeurd; met 1 April, zoo werd besloten, zal, zoo moge lijk, deze dokter worden uitgezonden. Be stemming Keboemen. Bondsvergadering Nederl. Jong. Verbond te Utrecht. Een nieuwe koers! neen, dat is 't niet, wel voortzetting van het oude beginsel, maar nu forscher aangepakt. Met meer bezie ling, met meer vuur, met meer enthou siasme wil het Nederlandsch Jongelings verbond zijn Bondswerk het nieuwe jaar verrichten. Op de Zaterdag 29 dezer te Utrecht ge houden vergadering werd hiertoe na een met geestdrift uitgesproken rede door den voorzitter ds P. Veen, besloten. Ongeveer 400 afgevaardigden hadden aan den op roep gehoor gegeven om te bespreken de door het Bondsbestuur gedane voorstellen. Meer dan tot nu toe wil men zich wer pen op den Protestantschen jongeman, buiten het N. J. V. of andere Chr. jeugd organisaties staande. De uitgaven wer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1