ij m rers Frèresl Vrgdag S8 November IHII4 S9e Jaargang glazen flacons geel etiket Mo 51 Gesprongen Kloosterêalsem weerbericht. Ier Firma VerkoopïDff mis en Schuurtje aansluitingen. FEU5LLËTOW. IN DE GEVANGENIS Statsa-CeieraaL BmtgniaBi handen helpt direct Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FOSTER-Mc CLELLAN Co., London. MHianl ren, die ai«h heelfcai sport raa eaa «toet |n en bloedeaiJ rec ede. Hij had fa drift meisje bem rooct- en vonnis f 20boete lnis. in Den Haaj Leeft .waarbij A. L., siga- llburg, door de Kid- |k is vrijgesproken gelegde oplichting. in den ochtend. |gedeeld door het uut te De Bilt. and 766,1 te Jan- ij te Hollyhead. javond van 28 Nov.: |ige tot matige, la- Zuidwestelijfce tot tot zwaarbewolkt lijnlijk eenige regen. ■her een artikel van ver- indien gij dan belan» ere natuurwijnen, drinkt I een glas minder, maar kwaliteit, beter dan de (boden kunstwijnen, e» in de van ouds bekend f HANDEL EN HRSTOKERIJ [IDDET BURG. p, G OE DE en TOCfiI IOOPE WIJNEN Ipelwijn, uit Nor- Jïmporteerd, zeer n droog verkrgg- per flesch f 1.- loete Frauscbe fijns, per flesch f 125 rdeaux wijn, per I - f 1.8 :e Afrikaansche i per flesch f 1.56 se Itaiiaansche - per fleseh f 1.56 sche wijn, per - f 1.51 ndy, ter vervanging IAKBRANSEW1.1S2, Liter f 2 voor inmaak van lozijncn en Advocaat iruiksaanwqKiag) f 2 50 en f 2.75 jenever, p. Liter f 3 76 brandewijn, p.L. f 3.86 |gnac, per flesch f 3.50 (van zuivere vijn) per flesch f 1 ^unch f2.56 Ih f3- punch ff 3.56 ïn spsciaJe kortiag. ruik van Glaswerk. 93 4 December 1924, gs te één uur, te Ril- Stationskoffiehuis bij t>ordhr.C.ROMMERSc.s. van Notaris PILAAR nachfsrecütt van dee Rilland-Bath, aan den •g, groot 3 A. 60 c.A. bij de betaling. E KOOP: Kalfvaars, bij W. MINDER- Westkapelle. ec C 105 1.40 1.18 2.50 3.34 4.08 4.19 4.26 4.38 4.51 4.58 5.08 6.14 5.21 5.31 5.39 5.47 5.57 6.06 6.14 1.55 3.04 3.31 3.39 2.18 3.13 4.30 4.59 5.15 5.35 5.47 6.— 3.52 5.01 5.34 5.42 4.09 6.21 6.29 5.15 6.18 7.24 7.37 7.50 8.01 816 8.24 8.36 8.45 8.54 9.06 9.15 9.24 9.35 9.46 9.55 7.3» 8.27 8.87 7.0» 7.44 9.06 9.48 10.18 10 34 10.53 11.04 11.17 11.37 11.45 Drukkers-Exploitanten 00STERBAAIM LE COINTRE G0ES Bweanx: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f I.— Losse nummersfft-Oi Prijs der Advertentie»: 14 regels f 1.20, elke regel meer 3t et Bij abonnement belangrijke kortfog. HOE ER BEZUINIGD WERD. Naar aanleiding van gestelde vragen heeft minister Colijn bij de algemeene be schouwingen ever de Staatsbegrooting' in de Tweede Kamer nog eens duidelijk aangegeven wat bezuinigd moest worden «i hoe bezuinigd werd. D|aar deze vragen nog altijd als actueel beschouwd kunnen worden, laten wij dit gedeelte van het Minis trieste betoog hier volgen. De heer Colijn begon met te herinne rt», dat er, toen de begroetingen in de Tweede. Kamer in bespreking kwamen, een tekort was qp den gewonen dienst van 88 miilioen. Op dat oogenblik, zoo vervolgde hij, stond reeds absoluut vast, dat dit bedrag «roest worden verhoogd met ,18 miilioen, omdat dc Regeering bestoten had, dat er geen crisisuitgaven meer op buitengewoon zouden worden geboekt, en omdat het vaststond, dat bij een 50-jarige annuïteit er 12 miilioen moest worden gestort in hot ouderdomsfonds, ten behoeve van de vrijwillige ouderdomsverzekering. Van den aanvang at stond dus vast, dat het tekort niet zou zijn 88 miilioen, maar 106 miilioen. Musschen was daarmede hot laatste woord niet gesproken. In de Millioenen- nota, opgesteld nadat do middelen een geweldigen val aantoonden, werd de vrees uitgesproken, dat ook 'het peil der in komsten niet blijvend zou zijn, maar bo vendien, dat allerlei andere uitgaven te voorzien waren, die het tekort zouden verhoogen. Yocn nu bij de openbare beraadslaging over de Sta atsbegrooting in Februari van dit jaar de stand van zaken besproken werd, was het gevaar voor daling van de middelen verdwenen, maar was ook 't inzicht in de stijging der uitgaven zooda nig verhelderd, dat ik toen héb gezegd, dat men moest rekenen op een stijging der uitgaven alleen van 24 miilioen, bo ven de 18 miilioen tengevolge van de stuiting ten behoeve van de Vrijwillige Ouaerdomsverzekering en van het over brengen van den crisisdienst naar gewoon De vraag, die nu beantwoord moet worden, is, was die raming juist of niet; is zij door de feiten bevestigd of niet. Dan is het antwoord dit, dat do feiten zelfs nog iets ongunstiger zijn, dan ik toen geraamd heb, want ik bad geraamd, dat er nog 24 miilioen bij zouden komen, in werkelijkheid zijn er 27 miilioen bij ge komen. Voor wie er belang in stelt, de samen stellende deelen van die 27 inillioen te kennen, zal ik even de cijfers opsommen. De dienst van de Staatsschuld is verhoogd met 14 Miilioen; voor pensioenen moet worden uitgegeven 5 miilioen; het. armwe zen moet 1 miilioen hooger worden uit getrokken; do verbetering van de uitrus ting va.n het leger eischto f 1.200.000' meer dan 2Vs miilioen, die het vorige jaar op de begroeting stonden; voor woning bouw moest 2 miilioen meer worden uit gegeven. en voor de uitgaven ten behoeve van de mijnen f3 700000. Als men dat alles te zamen telt, komt men tol. een totaal van rond 27 miilioen. Daaruit volgt, dat het to dekken tekort op de basis van de ingediende begrooting voor 1924 bedroeg 133 miilioen. Nu is de tweede vraag, die de Kamer belang zal inboezemen deze: hoe zijn die 133 miilioen gedekt? Ik' noem. achtereenvolgens de volgende posten: de middelen zijn voor 1925 hooger geraamd 19 miilioen, dat is een meeval ler. De salarisverlaging' doet de uitgaven met 23 miilioen afnemen. Do bedrijfstekorten, die het vorig jaar nog 24 miilioen bedroegen, zullen op de begrooting voor 1925 slechts bedragen Op zekeren dag reisde een rijke jonge Israëliet door een eenzame streek van het Hartsgebergte. De ongebaande en steile wegen maakten het hem onmogelijk paard en wagen te gebruiken, tenzij hij een omweg van eenige dagreizen nemen wilde. Daar bij groote haast had, ver koos hij den kortsten weg, die midden door het dichte woud ging. Het was intusscben geen aanlokkelijke tocht. Kr liepen allerlei geruchten over de onveiligheid dier streken, waar men dagen lang kon rondzwerven, zonder een levend wezen te ontmoeten. De jonkman echter, moedig van aard, bekommerde zich niet veel om deze „fabelen", zooals hij ze noemde. Toch was hij zoo voor zichtig, weinig geld mee te nemen en reeds 's morgens vroeg met het aanbre ken va* den dageraad uit te gaan. Zooder iemand te ontmoeten vervolgde 4 miilioen, hetgeen dus beteckent, clat die tekorten met 20 miilioen zijn afgenomen 'Aan nieuwe middelen komen, onder voorbehoud, dat de Eerste Kamer zich zal .vereenigen met de voorstellen betreffende de nieuwe Tariefwet cn de verhooging van den tabaksaccijns 34 inillioen aan de begroeting van 1925 ten goede. Dan is er nog I8V2 miilioen verkregen door tijdelijke opschorting van de stor tingen in het Invaliditeitsfoads, en wan neer men dan do verschillende posten op telt en het totaal aftrekt van het totaal cijfer van 133 miilioen, dat te dokken viel, dan blijkt, dat er actueel is bezui nigd een bedrag van I8V2 miilioen, terwijl dan bovendien, zooals men weet, door de Staten-Generaal maatregelen zijn bewil ligd, die op den duur nog een ongeveer gelijk bedrag aan bezuiniging zullen op leveren. Zoo is de minister er in geslaagd in een jaar, een begrooting zonder het drei gend tekort in te dienen. Mr Van Gijn had liever de noodiga bezuinigingen over ©ar langere periode dan ©en jaar laten Ioopen. Dlo jMjinister heeft aangetoond, tot wel ke moeilijkheden dit zou geleid hebben. Want 'tm,ag wel herhaald! nu begint eigenlijk pas liet werk om verdere 'bekorten te voorkomen. Dé eigenlijke be zuiniging moet nu pas beginnen. En daar toe moeten alle departementen 't volgend jaar hun aandeel leveren. Dé heer mr Dresselhuijis mat name heeft kort geleden nog aangetoond, hoe er met name aan 'Onderwijs met het geld gegooid wordt. Die onderwijzers die nen te begrijpen, dat leermiddelen duur zijn, zoo concludeerde deze liberale af gevaardigde. Intusschen blijve vastgesteld, dat geen der linksche partijen den moeizamen be- zuinigingsarbeid der Regeering heeft ge steund; en, wat oorzaak tot verheuging is, dat de Rechtsche partijen eenparig baar de behulpzame hand hebben gebo den. Dit geeft moed om' te mogen verwach ten dat steun van die zijlda ook in de toekomst want nu begint het pas! met dezelfde eenparigheid zal worden ge schonken. SL6JM0EST CARU30L, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw Drogist. Tweede Kamer. De Kamer behandelde gisteren de be grooting van Justitie. De lieer Boon vroeg, waarom de voorwaardelijke veroordeeling slechts kan worden toegepast bij een straftijd boven de twee maanden. Mi nister. Heemskerk beloofde te overwegen, of het mogelijk zou zijn de voorwaarde lijke veroordeeling tot beneden de twee maanden uit te strekken. De dames Bakker-Nort en Frida Kat/ namen het op voor de trekhonden en vroegen meer beschermende bepalingen voor deze dieren. De minister verwees ze hoffelijk naar zijn ambtgenoot van Binnenland sche Zaken. Ook werd gesproken over de rechts positie van de gehuwde vrouw, maar dat is een moeilijke materie, waarmede de commissie-Limburg zich bezig houdt. Wat het ontslag van de huwende amb tenares betreft, zei de minister, dat dit geen .achterstelling is, maar dat rekening (wordt gehouden met de rechts- en le vensbeschouwing, dat man en vrouw niet de jongeling zijn wandeling tot in den middag. Toen zette hij zich aan den voet van een böom neer en haalde zijn veld- flesch en brood voor den dag. Daar hij zeer vermoeid was, leunde hij met zijn hoofd tegen den boom aan, en nauwelijks had hij eenige beten genuttigd, of de slaap overviel hem. Weldra was onze wandelaar in zulken vasten, diepen slaap verzonken, dat hij niet eens het pistoolschot hoorde, het welk dicht in zijn nabijheid viel, en tegen de boomstammen en bergruggen van alle zjjiden weergalmde. Dit schot trof een ongelukkigen edelman, die zich tot het uiterste tegen twee roovers verdedigd bad, maar eindelijk, door een kogel in de borst gewond, levenloos ter aarde zonk. De roovers, bevreesd dat de knal van het schot de boeren mocht samenroepen, staken in allerijl des edelmans brieven- tasch en goudbeurs bij zich en snelden heen. Hun weg voerde hen voorbij onzen slapend en Israëliet. Daar komt hun in eens een list te binnen. Zachtkens nade ren zij den slapende, openen behendig in gelijke positie verkeeren, dat zij ver schillende plichten hebben en niet in alle opzichten gelijk en gelijksoortig zijn. De heer Duymaer van Twist had een wijziging gevraagd van de bepalingen in liet Wetboek van Koophandel betreffende de laad- en losdagen. Dit in verband met de Zondagsrust voor de binnenschipperij. Hij wilde bij de bepaling der laad- en losdagen niet ipeer als criterium zien aangenomen den 'inhoud van het schip, doch de .grootte van de lading. Een com missie zal hiervoor ingesteld worden. Ten slotte nog een debatje over de subsidie aan de R.-K. Politieschool, waar van de sociaal-democraat Kleerekoper niets moest hebben. De minister zei, dat die school een paar jaar te laat, toen er reeds op nieuwe subsidies nauwkeurig gelet werd, is opgericht. Aan liet begin der zitting was met 42 tegen 22 st. verworpen de motie-Van der Waerdcfn, waarin aan de regeering ge vraagd wordt, alvorens tot intrekking der Huurwetten over te gaan, de gegevens van liet onderzoek in zake de wenschelijk- heid daarvan aan de Kamer ter beoor deeling voor te leggen. Avo ndvergadering. Gisteravond een droge, saaie zitting over dé artikelen der Arbeidsbegrooting, waaruit wij slechts het belangrijkste zul len releveeren. Lang werd' gediscussieerd over de bezuiniging bij den Vee arts en ij) 'kundigen dienst (afschaffing van 7 inspec teurs der veterinaire commissie). Enke len vreesden, dat de veestapel er door lijden zou, nxaar ten laatste werd liet artikel toch aangenomen. Verder besprak dhr Dteckers het geval, dat bij vervoer van gekeurd vleescli naar een andere gemeente tussclienliggende gemeenten dit vleesch nog tegen betaling aan een onderzoek onderwerpen. Minis ter Aalberse antwoordde, dat de land bouworganisaties bij de uitvoering der Vleeschkeuringswet steeds zijn gehoord. Dhr Boon (V.B.) had een amendement ingediend om de subsidie voor de R. K. kweekschool voor Vroedvrouwen te Heer len met f 80.000 tc verminderen. Ook hierover werd lang gepraat. Van R. K. zijde werd de post sterk verdedigd. Dhr Roon vroeg een grondig onderzoek medisch en financieel naar de gestie van deze school. Niet minder dan 21/2 inillioen gulden is geleend voor de op richting van deze school. Voor 1923 heeft zij haar verplichte annuïteiten aan de staatskas niet kunnen terugbetalen. I11 dezen bijkans ondempbaren put wensclït de Minister nu nog tachtig mille 'sjaars boven de reeds bestaande 168 mille te werpen. Het was dr Scheurer ook te kras. 'Ook Hij wenschte toch graag opheldering in vele duistere punten. Het schijnt er wel een royale boel to zijn, want mevr. De Vries-Bruins vertelde 0. a„ dat in het ad ministratiegebouw niet minder dan 100 vertrekken zijn. Grappig was haar ver haal, dat tijdens het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder leerlingen in de bedden zijn gelegd om althans den indruk te vestigen dat er een groot aantal pa tiënten was. Ook dhr Snoeck Henkemans klaagde over het min-fraaie financieel beleid der school. Ook hij was voor een ondierzoek. Volgens den Minister stond bij dit voor stel de instandhouding der school op het spel. Zij is dus aan den rand van den afgrond en zal moeten sluiten als het voorstel wordt afgewezen. En dan zou het igébouw waardeloos worden omdat het voor niets anders is te gebruiken. Aangezien maar weinig leden in avond vergadering aanwezig plegen te zijn, wer den de stemmingen tot de vergadering van Dinsdag uitgesteld. zijn neerhangende rechterhand, leggen er het pistool in en verdwijnen als een pijl uit een boog. De vrees der roovers was volkomen gegrond geweest. De knal van het schot wekte de opmerkzaamheid van den bosch wachter, die met zijn manschappen het woud doorkruiste. Men vond den ont zielden edelman, maar men vond ook den slapenden vreem deling met het pistool in de hand. Met een donderende stem maakte de boschwachter den slaper wakker. Ver schrikt ontwaakte de jonkman uit zijn lieflijke droomen, maar eer hij zich be zinnen kon, zag hij zich reeds met tou wen gekneveld en onder sterk geleide als een boosdoener naar de naburige stad gebracht. Inderdaad, hij wist nauwelijks, of hij nog droomde dan waakte, maar de pijn, welke de knellende touwen hem veroor zaakten, lieten hem geen twijfel meer over. Tevergeefs trachtte hij nu het ver schrikkelijk raadsel, waarin hij zich be- De communistische propaganda op den Balkan. De regeering van Joego-Slavië is ge durende de laatste weken in het bezit gekomen van onwcderlegbare bewijzen, dat de regeering te Moskou in den Balkan een actie voert, die niet slechts een gevaar oplevert voor Zuid-Slavië zelf, doch tevens een bedreiging voor den vrede en den goeden gang van zaken op den Balkan beteekent. Een en ander heeft tot een aanmerkelijke verslechtering van de verhouding tusschen Zuid-Slavië en Sovjet-Rusland geleid en men verklaart te Belgrado, dat Zuid-Slavië meer dan ooit ongenegen is de Sovjetregeering te erkennen. De Sovjetregeering ondersteunt zoowel materieel als moreel de Kroati sche boerenbeweging en haar leidter Sta- phan Raditsj, zulks met het doel de consolidatie van Zuid-Slavië te belem meren en in den staat onrust te stich ten. Tegelijkertijd worden door de Sov jetregeering de Macedonische organisa ties in Bulgarije en de ongeregelde Alba- neesche benden ondersteund. Deze or ganisaties hebben bij herhaling verklaard, dat zij tot doel hebben onrust te stoken in Servisch Macedonië en de Macedoni sche quaestie nogmaals op het tapijt te brengen. Bovendien is 'Sovjet-Rusland in geregeld contact met Albanië getreden. De tegenwoordige Albaneesche regeering Fan Noli is van den beginne af Zuid- Slavië onvriendelijk gezind geweest. On der deze omstandigheden is er geen sprake van dat bij de aanstaande samen komst van vertegenwoordigers der Klei ne Entente de quaestie van d© erkenning van Sovjet-Rusland kan worden opgewor pen, daar Zuid-Slavië zich in deze zaak tot dusverre de grootste vrijheid wenscht te verzekeren. De Standard Oil en de „giftgassen". Die rechter van instructie, die door den Staat werd belast met het onderzoek naar de vergiftiging van de z.g. waanzin- verwekkende gassen, heeft aan den gou verneur van New Jersey medegedeeld, dat de Standard Oil deze productie heeft doen staken. Verscheidene arbeiders zijn ten gevolge van de bereiding, dezer gas sen, waarbij lood met benzine werd be handeld, aan vergiftiging' door een tetra- metliyl-loodverbinding gestorven. Zij wer den in het laatste stadium van hun ziekte volslagen krankzinnig. Korte berichten. Bij dc onderhandelingen over een Duitsch-Engelsch handelsverdrag is op alle belangrijke punten overeenstemming bereikt. De eenige nog hangende kwes tie betreft de heffing van 26 pet. op Duit- sche uitvoergoederen. Do gemengde commissie voor het toetsen der vorderingen van Amerikanen, die tengevolge van Duitscke oorlogsdaden schade hebben geleden, heeft de eischen van 38 Amerikanen ingewilligd en van 167 afgewezen. De hoogste toegewezen vordering was die van de Standard Oil, welke 61/2 miilioen dollar bedraagt. Volgens een bericht uit Kaïro aan de Times heeft de politieagent, die bij den aanslag op den Sirdar is gewond, vond, te ontwarren. Niemand zijner be geleiders stond hem te woord. De bewustheid zijner onschuld boe zemde hem echter weer moed in. Hij schikte zich in zijn lot zoo goed en zoo kwaad als hij kon, want hij was niet ge woon zijn twistzaak te stellen in de hand des Heeren. Ofschoon aan dezen zoon van Abraham de God zijner vaderen en de Hope Israëls uit de Schriften bekend konden zijn, zoo kende hij echter geen van beiden, want de wereld en haar goederen hadden tot nu toe zijn hart geheel ingenomen. Het deksel, dat bij het lezen der Heilige Schrift op Israëls oogen ligt, hield ook zijn oogen in een nacht van diepe blind heid bevangen. Maar ook over hem zou het woord gesproken worden: „Er zij licht!" De God zijner vaderen zou zich over hem ontfermen, en hem thans de wereld met al haar bekoorlijkheden doen verliezen, opdat hij meer dan deze we reld gewinnen zou. In de gevangenis gebracht, werd hij' in een somber vertrek opgesloten, waar hij, geheel alleen gelaten, aan de ver- in een der gearresteerden een der moor denaars herkend. De duikboot L 54 is bij Brambles- bank, tusschen Cowes en Calshot, aan den grond gevaren. De bemanning ver keert niet in gevaar. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat in den dierentuin te Johannesburg negen leeuwen zijn vergiftigd. Bij de lijkopening bleek, dat de dieren met strychnine wa ren omgebracht. De nationale synode van de Kerk van Engeland beeft met 86 tegen 78 stem men besloten, bij huwelijksceremonie* voortaan het woord „obey" (gehoorza men) weg te laten en dit te vervangen door -„„serve" (dienen). Het. spoorwegverkeer in Roemenië is nog geheel gestremd. Een expresstrein is hij Sinaja ontspoord. In de kamer is van verschillende zijden een. levensmid delenvoorziening voor de hoofdstad ge- eischt. De Fordfabrieken te Antwerpen zijn definitief gesloten ten gevolge van de nieuwe diouanewet, die te zware rech ten legt op de goedkoop© auto-industrie. Wettel ij ke winkelsluiting. De Nederl. R.-K. Bond en de Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, hebben zich met een adres gewend tot den minister van Ar beid, waarin met klem wordt aangedron gen, om nog in deze zittingsperiode de Rijkswettelijke regeling der winkelslui ting aan de orde te stellen. De besturen van den Ned. Bond van Handelaars in Manufacturen en van den Chr. Bond van Winkeliers in manufactu ren en aanverwante artikelen heeft aan den minister van Arbeid verzocht, geen gevolg 'te geven aan den aandrang om uitvoering te geven aan de Arbeidswet 1918 in 't bijzonder wat betreft het Werk tijdenbesluit voor winkels en kantoren en mede te willen bevorderen, dat spoedig een Rijksregeling voor de Winkelsluiting in bet leven worde geroepen. De A.-R. Partij en 'de verkie zingen. Naar de „N. Leidsche Crt." meldt, heeft het Centraal Comité van A.-R. Kiesver- veling prijsgegeven was. Een tafel, ©en bank, ©en stroomatras en een water kruik ziedaar alles, wat hem omgaf. Diagen lang zag hij! van den morgen tot den avond niemand dan den cipier, die hem door een opening in de deur het morgen-, middag- en avondeten bracht. Hoe treurig zijn lot ook was, en hoe veel hij ook te overdenken had, het on- verdraaglijkste van alles was hein de verveling. En nog nooit was hij zoo blij geweest als thans, nu hem de cipier op zijn herhalend en dringend bidden eindelijk een oud, geel, berookt en ge scheurd boek gaf, het eenige boek, dat in de gevangenis te vinden was. En welk boek was dit? Het was ©en Bijbel. -Voer de eerste maal in zijn leven sloeg onze gevangene er de oogen in, en niet weinig was hij verbaasd, dan'" de "t-- van z'; rngéu 7 -it a te troffen. Hij kuste het onoogelij'ke boek, ofschoon hij nog niets vermoedde van den kostelijken schat, dien hij aan de lippen draikte. (Slot volgt.) i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1