!n ieder gezin, Dermin. Vervolgens werden de af deelingen ge trokken. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Sonke, v. Oeveren, v. Zuijen, Mes, Bolier, Geschiere, Erasmus, \ran Nieuwenhuijzen, Welleman, Dumoleijn, Hartoog, Kodde en de leden van Ged. Staten van Rompu en Fruijtier. In de tweede afd. mevr. Rergsma en de heeren Joziasse, Koster, Overhoff, Vienings, de Pauw, Van Waesberghe, Kakebeeke, Brandsma, Moelker, Vogelaar, Lantsheer, de leden van Ged. Staten v. d. Weijde en v. d. Putte. In de derde afd. de heeren Laernoes, Lindeeijr, Adriaanse, Timmerman, v. d. Wart, Ilendrikse, Boogerd, Dpminicus, Wallien, Onderdijk, Boonman en de leden van Ged. Staten Dieleman en v. Bus seldorp. Vervolgens verkreeg de heer Welleman het woord in verband met de door hem gestelde en schriftelijk door Ged. Sta ten beantwoorde vragen inzake hetgeen door Ged. Staten is gedaan om toestem ming te krijgen voor het heffen van extra opcenten voor het herstel van we gen. Spr. brengt hulde aan Ged. Staten voor -de voortvarendheid, waarmede zij deze zaak hebben behandeld, doch keurt de woorden der regeering in de antwoor den af. Daarom stelt spr. de volgende motie voor: Dp Staten der provincie Zeeland, enz., brengen hulde aan het college van Ged. Staten voor de wijze, waarop het deze zaak heeft aanhangig gemaakt en belicht, betreuren evenwel de afwijzende houding der regeering, spreken den wensch uit, dat de regeering in het belang van Zeeland' hare houding als nog zal willen herzien, en besluiten, deze motie ter kennis der regeering te bren gen. Daar de motie voldoende gesteund werd, kon zij direct een onderwerp van beraadslaging uitmaken. De heer v. d. Wart meende, dat het niet ging zoo direct voor een beslissing te worden gesteld, met het eerste deel van de motie, de hulde aan Ged. Staten, kan spr. medegaan, maar met het tweede deel, aan het adres der regeering, niet in eens, te meer waar hij en andere verleden jaar ook tegen een wegenbe lasting in dezen vorm Waren. Spr. zou de motie naar de afdeelingen willen ver zenden. Dit laatste voorstel werd aange nomen met 21 tegen 19 stemmen. Alsnu stelde de voorzitter voor om Woensdag 26 Nov. in openbare vergade ring te behandelen het voorstel tot wij ziging van de begrooting 1923 en dat tot het doen bouwen van een boot van f 400.000 voor de lijn Breskens-Vlis- singen. De heer Wallien wijst er op, dat dit laatste voorstel een der belang rijkste is van deze zitting, tal van vragen zullen zich voordoen, waarop men gaar ne antwoord zal hebben, en stelt daarom voor het voorstel eerst op 15 December in openbare vergadering te behandelen. De heer van Rompu zegt, dat men zoo voort wil maken, omdat men tegen den volgenden zomer gereed wil zijn. De heer Vienings kan zich niet begrij pen dat de urgentie zoo groot is, dat niet 14 dagen kan worden gewacht, en steunt met kracht het voorstel-Wallien, dat nu wordt aangenomen met 25 tegen 13 stem men. De voorzitter bepaalt dan de vol gende openbare vergadering op Maandag 15 December en het uur van aanvang op verzoek van den heer Moelker op kwart over elf, in plaats van elf uur. Daarna werd deze vergadering gesloten. Tweede Kamer. Rij den aanvang der zitting bracht de voorzifter hulde aan de bemanning van üe Fokker VII, die te Batavia is aan- j gekomen. De Kamer hoorde de woorden van den voorzitter staande aan ear a,p- plaudiseerde. Minister Ruys sloot zich namens de regeering bijl deze huldebetoo- ging aan. Dhr v. Ravesteyn kon zich niet met die „imperialistische hulde" veree- nigen. Deze woorden lokten luide pro testen en hoongelach uit en de heer Duymaer van Twist verwees den com- munistisehen signeur zeer terecht naar Rusland, waai- toch ook gevlogen wordt. De motie-Brautigam betreffende de her ziening van de stuwadoorswet werd daarna verworpen met 50 tegen 20 stem men. De motie-Hiemstra inzake arbeids duur in den landbouw eveneens en wel met 52 tegen 21 stemmen. Veivolgens replieken op de algemeene beschouwingen op de Staatsbegrooting. Na de toezegging, welke hem van de ministersta fel was gedaan, haastte dhr Ter Hall zich, zijn motie, betreffende, het instellen van advies voor pensioenver betering van de voor 1920 gepensionneer- den en van hun weduwen en weezen, in te trekken. Toen begon dhr Schaper met zijn re pliek. Hij kwam nog eens terug op het naderend aiseheid van dhr Troelstra. Het bij hem in de partij te stappen, nu kre gen zij een dito uitnoodiging van dhr Schaper. Waarvoor zij wel even feestelijk zullen bedanken. Onze boeren zijn te oolijk, om dat soort vrienden te kiezen! Dhr Kersten, die hij! de algemeene be schouwingen niet had gesproken, nam nu deel aan de replieken. Hij was niet tevreden met het antwoord van minister Ruys over de Zondagstreinen, vond de politiek van dit Kabinet te fauw, exiti- seerde de sociale wetten en zou den; dag zegenen, dat de samenwerking met Rome verbroken wordt. Dhr Marchant verdedigde zijn partij tegenover reehtsche en linksch© aanvallen en meende, dat de regeering in werkelijk heid niet zooveel heeft bezuinigd, als ze wel voorgeeft. Dhr Dtresselhuys concludeerde, dat dhr Marchant de bekende ontwapeningsrede van zijn partijgenoot Van Embden heeft gedesavoueerd. Spr meende verder, dat de coalitie niets tot stand heeft gebracht. De nationale politiek moet daarom libe raal zijn 1 Dhr Rutgers van Rozenburg (CH-) leg de er nogeens den nadruk op, dat de re geering moet zorgen, dat de salarissen der ambtenaren niet de minimumgrenzen overschrijden en dat ;Te overheid den ambtenaren ©en behoorlijk bestaan moet waarborgen. Avondvergadering. In deze vergadering was Arbeid weer aanae orde. Mevr. de Vries-Bruins (soc.-dem.) be treurde het, dat de minister op de bestrij ding der tuberculose zoo bezuinigt, ge lijk trouwens op allerlei posten van deze afdeelingen. D|e minister laat alles aan particulieren over. Voor de provincie Zee land, waar de zuigelingensterfte het grootst is, geeft do minister geen subsidie, ter wijl voor Noord-Holland, waar dit cijfer het kleinst is, wel gegeven wordt.x) Mevr. Bakker Nort (v.d.) uitte dezelfde critiefc. Ze zal hij amendement verhooging van vele posten voorstellen. Ten aanzien van de Drankwet uit spr ©enige klachten. Het vergunningsrecht voor logementen, bijv. wordt misbruikt. Uitbreiding van het alcoholverbod tot kinderen beneden de 18 jaar, inplaats van 16 jaar acht spr eveneens gewenscht. Dhr Van Rappard (V.B.) behandelde eenige moeilijkheden, die zich bij de Vleesch keuringsw et voordoen, voorna melijk in verband met de belangen van do landbouwers. Hij wijst vooral op art. 8, regelende de herkeuring van in gevoerd vleesch. Dhr v. d. Waerden (soc. deun.) acht het voornemen om de huurwetten in te trek ken verontrustend. Het antwoord van vele en vooral groote gemeenten is geweest, dat de hum-commissies nog niet opgehe ven kunnen worden. Diat bewijist, dat van opheffing van de huurwetten nog geen sprake kan zijn. Spr stelt daarom oen motie voor, waarin hij1 de Regeering VTaagt, alvorens tot intrekking der Huur wetten over te gaan, de gegevens daar van aan de Kamer ter beoordeeling voor te leggen. Dhr Kersten behandelde een 'kwestie van gedwongen aansluiting bij de wa terleiding op Tholen. Hij vraagt, waaraan men de bevoegdheid daartoe heeft ont leend. Nadat nog enkele sprekers hadden ge sproken, kwam minister Aalberse aan het woord. Het is, zegt spr, ©en ondankbare en onaangename taak om de bezuinigin gen te Verdedigen. Graag had hij alleiiei belangen krachtig behartigd maar hij: kan nu eenmaal niet anders. Nopens de drankwet zegt de minister dat het gebruiken van vergunning om ze to verpachten wel ter dege moet worden tegengegaan. Een wetsontwerp tot wij ziging der drankwet inzake de logements- verguimingen en het verpachten van ver gunningen is reeds bij den Raad van State. Wat de woningnood betreft, die zijn we, behalve inde groote steden, te boven. Dhr Schaper: Och kom! De minister zegt, dat 51000 woningen zjjn gebouwd of in aanbouw zijn zonder overheidssteun. Tegenover den verkoop van met rijks- steun gebouwde woningen staat spreker niet meer afwijzend. Eenige beslissing over de intrekking van de huurwetten is niet genomen. In den 'Gezondheidsraad is de meening zeer verdeeld en dus moet spr nog ernstig overwegen. brengen, 't Gebeurt niet, zei de politie. Een politie-officier geeft bevel om de mensclien, familie niet uitgezonderd, met den gummistok uiteen te slaan. Een po litieagent lost een schot in een der ban den van den lijkwagen, waardoor 't on mogelijk wordt verder te rijden. Een dertigtal gendarmen komt, op ver zoek aangerend, en slaat met de blanke sabel zonder eenige aanleiding op man nen. vrouwen en kinderen. Menschen, die bloemen of kransen droegen, konden niet tijdig vluchten en vielen te gronde. Een zuster van het Kamerlid Picard werd door een trap van een paard gewond, andere lieden gekneusd. Er was een aanzienlijke menigte ter plaatse. De auto met de kist stond dwars over de brug en het verkeer van trams, wagens en voetgangers bleef ruim een half uur totaal gestremd. Ten slotte, nadat de omgeving van de brug was schoongeveegd, kwam de commissa ris van politie mededeelen, dat de auto, alleen door de nabestaanden gevolgd, na reparatie van den band, naar de begraaf plaats zou mogen vertrekken. Toen zulks eindelijk gebeurde, werden alle dragers en draagsters van bloemen door de po litie en de gendarmen op hardhandige wijze verwijderd en een paar honderd meter verder gaf de commissaris den chauffeur bevel, met volle snelheid door te rijden. De familie liep eenigen tijd den lijkwagen op een drafje achterna, doch moest het ten slotte opgeven. Bij de aankomst van het stoffelijk over schot van dr Meert op de begraafplaats waren alleen vier grafdelvers en de po litie aanwezig. Later verschenen eenige leden van 'de familie en een paar auto's met vrienden en bloemen, onmiddellijk gevolgd door dertig bereden gendarmen. Een half uur nadien, terwijl de avond over den doodenakker viel, waren reeds honderden Vlam ingen aangekomen en verschenen ook de vaandels voor den onder bloemen bedolven grafkelder, waar de Vlamingen in dichte drommen een wijle stil en ingetogen bleven staan. De leeuwenvaandels hingen roerloos neer boven het graf in het vale avondlicht, als een laatste hulde aan het stoffelijk overschot van den Vlaamschen voorman en Groot-Nederlander. Korte berichten. De Fransche regeering heeft beslo ten gratie te verleenen aan den Duitschen generaal Nathusius. Het besluit is even wel momenteel nog niet geteekend. Twee West-Vlaamsche kamerleden hebben een verzoek ingediend om de re geering te mogen inlerpelleeren ten gun ste van het naar de kust, Zeebrugge of Ostende, overbrengen van den uit Vlis- singen naar Antwerpen te verplaatsen Belgischen loodsdienst. Aan de Russische hoogescholen zijn op het oogenblik 143 leerstoelen onbezet. Tal van professoren zijn, gelijk bekend, vermoord, gevlucht of verbannen. Sedert eenige dagen wagen groote kudden everzwijnen zich weer buiten de wouden van de Relgische Ardennen en richten in velden en tuinen verwoestingen aan. In den omtrek van het woud van Herbeumont heeft men verscheiden ever-, zwijnen en ook een aantal vossen geveld. Wolven zijn dit jaar niet waargenomen. Een auto, die door een dronken chauffeur werd bestuurd, reed te Berlijn tegen een ladder. Twee van de drie ar beiders, die op de ladder stonden en bezig waren met het reinigen van een electrisch reclamebord, verloren het even wicht en kwamen op straat terecht. Een hunner was op slag dood, de tweede werd levensgevaarlijk gewond. De chauf feur werd gearresteerd. Omdat Dermin zoo best is voor Schrale Huid tie het Scheren en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. i) Wij merken op, dat deze spreekster ook al niet op de hoogte is. Volgens ons bekende statistieken zijn Noord-Bra bant en Limburg het hoogst, hoewel het cijfer ook daar, gelijk in alle provincies, dalende is. Red. Z. Een schandelijk optreden. Wij meldden reeds kort iets over de begrafenis te Gent van den te Middelburg overleden Vlaamschen nationalist dr H. Meert. De Amst. vertelt er nog meer van. Te een uur had Maandag in het lokaal Uilenspiegel te Gent een grootsche rouw- j plechtigheid plaats, bijgewoond door hou- j derden Vlamingen. Ongeveer twee uur be gaf men zich, in optocht, met kransen en vaandels voorop, door de stad naar j Sint Lievenspoor, waar de autolijkwagen j uit Middelburg eenige oogenblikken la- was nu, nadat de Regeering zelf was ter aankwam. De politie weigerde hier den voorgegaan, zijn beurt om een openbare lijkwagen door te laten. Het doode hulde te brengen aan de sterke leiding, lichaam mocht niet de stad binnen komen. de toewijding en de gaven van zijn partij- j Daar stond men. De Vlamingen maak- leider. Had dhr Wijnkoop in zijn rede ten aanstalten om het stoffelijk overschot de kleine boeren vriendelijk uitgenoodigd toch naar de algemeene begraafplaats te De splitsing in de R.-K. Partij een feit. Gisterenmiddag zou de tweede confe rentie tusschen de heeren Van Wijnber gen, Van Rijckevorsel en Passtoors en Veraart, Wittert van Hoogland en Bon plaats hebben. In het begin der bijeenkomst vestigde prof. Veraart de aandacht op een deel van het verslag der rede van den heer Van Wijnbergen, door dezen te Alk maar- gehouden. Het bedoelde gedeelte luidt „Spr. (Van Wijnbergen) neemt het nie mand kwalijk als hij ergens niet tevreden over is, maar wat hij wèl kwalijk neemt is het organiseeren van de ontevreden heid,. het aanwakkeren van den geest van verzet door het gesproken en geschreven woord. Spr. durft dit zelfs te kwalificee- ren als een misdaad, onder de leuze van christelijke democratie, terwijl men juist onder het volk een geest brengt, die het een stuk ontneemt van wat het heeft en men zich zelf gaat toejuichen. Spr. noemt dit misdaad eti zelfzucht van het laagste allooi." Professor Veraart stelde de prealabele vraag, wie de heer Van Wijnbergen met deze tirade had bedoeld. De heer Van Wijnbergen wenschte zich hierover niet uit te laten. Prof. Veraart deelde daarop mee, dat gewenscht was dat de heer Van Wijn bergen althans een categorisch antwoord gaf op de vraag of hij „St. Michaël" be doeld had. Ook op deze vraag wenschte de heer Van Wijnbergen niet te antwoor den. De delegatie uit het hoofdbestuur van „St. Michaël" wenschte nu geen verdere onderhandelingen met den heer Van Wijnbergen te voeren. De heeren Veraart, Wittert en Bon verlieten de vergadering. Het overleg tusschen het bonilsbestuur en liet hoofdbestuur wordt van de zijde j van „St. Michaël" thans als geëindigd beschouwd. De actie van „St. Michaël" zal krachtig worden voortgezet. Reeds op Maandag 8 December a.s. zal te 's-Gra- venhage in den Dierentuin een groote meeting worden gehouden. Di e i n d ij k i n g van den Biesbosch. Gedurende den laatsten tijd hadden er in den Dordtschen gemeenteraad meer dere geheime zittingen plaats. Al hadden de besprekingen een geheim karakter, het onderwerp evenwel waarover die be sprekingen gevoerd werden, was in Dor drecht reeds gemeengoed der burgerij geworden: het betrof de gedeeltelijke in dijking van den Biesbosch. Reeds enkele jaren geleden had het bestuur der Vier Polders door een technische en land bouwkundige commissie een onderzoek doen instellen naar de mogelijke indijt- king. Dat plan gaat thans verwezenlijkt worden en zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan de bestrijding der werkloos heid te Dordrecht. Omdat echter niet venvacht mag wor den, dat alle eigenaren der gronden in dat gedeelte van den Biesbosch vrijwillig zullen komen. Vermoedelijk zal met dit van dat plan, is er overeenkomstig art. 123 sub d. der Onteigeningswet een ver- eeniging gesticht, die alle gronden aldaar zal hebben te koopen of te onteigenen en ze dan zaaiklaar te maken. Het totaal der aan te koopen of te onteigenen gronden bedraagt 915 II.A. plus 25 II.A. ondergrond dijkslichaam en 40 II.A. buitengronden (buitendijks), to taal dus 980 II.A. Verminderd met de gronden voor dijken, wegen en watergan gen hoopt men een oppervlakte van S72 II.A. vruchtbaar bouwland te verkrijgen, waarop een 40 a 50 boerenhoistoden zullen kunnen. Vermoedelijk zal met dit werk een aanvang worden genomen be gin Maart 1925 en men berekent dat het binnen twee jaren gereed zal zijn. De aannemers zullen volgens bestek 75 pet. der werklieden hebben te recru- teeren uit de werkloozen der gemeente Dordrecht. Is de werkloosheid in deze gemeente zoo gering geworden, dat die 75 pet. niet worden bereikt, dan zullen door het departement van binnenland- sche zaken en landbouw werkloozen uit andere gemeenten worden aangewezen. De overige 25 pet. zullen vakmenschen zijn. (Msn.) Allerlei. Uit een oogpunt van bezuiniging is aan een achttal opzichters le klasse bij; den dienst der Rijksgebouwen te 's Graven- hage, Leiden en Delft, tegen 1 Januari a.s. ontslag aangezegd. Dte Minister van Oorlog heeft het vol gende telegram verzonden aan den vlie ger Van der Hoop te Batavia: „Aan koene bemanning hartelijken gelukwensch met behouden aankomst en schitterend geslaagden overtocht". Mevrouw Mankes-Zernicke, door de vrijz.-dem. kieskringfederatie Arnhem candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, heeft voor deze candidatuur bedankt. Naar aan het Dev. Dagbl. uit Dteri Haag gemeld wordt, Worden voorbe reidende stappen gedaan om een natio naal comité te vormen dat zich ten doel stelt aan de Koningin een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van haar zil veren huwelijksfeest in Februari a.s. Een wachtgeldkwestie. Zoo als destijds werd gemeld, besloot de ge meenteraad van Aardenburg op 15 Sep tember j.l. tot het op wachtgeld stellen van de beide jongste onderwijzers aan de U. L. O.-school, de heeren I. M. Hoste en W. L. van de Linde, niettegenstaande een oudere onderwijzer zelf gevraagd had op wachtgeld te worden gesteld. Beide genoemde jonge onderwijzers gingen van dit besluit in beroep bij Ged. Staten van Zeeland en werden hun belangen daar verdedigd door den heer P. de Bree uit Middelburg als hoofdbestuurslid van den Bond van Nederlandscho onderwijzers. Thans hebben Ged. Staten een beslissing genomen, nadat de heer v. d. Linde zijn beroep heeft ingetrokken, omdat hij benoemd is tot hoofd der school te Se- rooskerke (Schouwen). Inzake adressant Hoste hebben Ged. Staten nu overwogen, dat weliswaar 'de gemeenteraad ingevolge de wet heeft te besluiten, welke onderwijzers ingeval van een overcompleet, voor ontslag in aan merking behooren te komen, doch dat bij zoodanige beslissing behoort gelet te worden in de eerste plaats op de belangen van het onderwijs en derhalve, indien deze belangen blijken te zijn geschaad, het raadsbesluit door het bevoegde hoo- gere gezag kan Worden vernietigd; dat op grond van het ingestelde onderzoek moet worden aangenomen, dat inderdaad het belang van het onderwijs aan de school beter ware gediend, indien de raad den adressant, die de hoofdakte bezit, voor de school had behouden en in diens plaats aan den veel ouderen on derwijzer, die niet alleen de hoofdacte niet bezit, doch ook geen zang- en tee- kenonderwijs kan geven, en bovendien het hoofd der school bij voorkomende gelegenheid niet naar eisch zal kunnen vervangen, ontslag had verleend; dat tot zoodanige oplossing te meer aanleiding bestond, nu de onderwijzer de Bruijne, dat is de oudste, zelf dat ontslag wenschte en het dus in de gegeven omstandig heden billijk moet worden geacht daar aan tegemoet te komen, terwijl anderzijds het onderwijs ook weder geacht moet worden beter te zijn gebaat met een on derwijzer, die wil blijven, dan met oe* die liever wil gaan; gelet op art. 38, tweede lid, laatste zinsnede, en art. 37, tweede lid, van de L. O.-wet, besloten Ged. Staten met gegrondverklaring van het beroep, het besluit van den raad van Aardenburg betreffende het ontslag van Hoste te vernietigen en den gemeenteraad uit te noodigen, met inachtneming van deze uitspraak, opnieuw in deze zaak te voorzien. Een gift voor de redding maatschappijen. Bij den burgemees ter van Vlissingen is uit Tampico (Mexi co) een gift van f415,55 en 20 dollar ontvangen voor de reddingmaatschappï- en. Deze giften zijn ingezameld door 3 Nederlanders, de heeren II. Bode, II. van Weenen en A. C. Zur Haar. De giften, zul len ter beschikking worden gesteld van het comité ter herdenking van bet 100- jarig bestaan van de reddingmaatschap- pijen. Men schrijft ons uit Ellowoutsdijk: Door het Prumersfonds alhier wordt thans de gelegenheid geboden om jon gens boven 18 jaar eenige avonden in de week gezellig bijeen te houden en bezig te houden in het Dorpshuis, een ge schenk, zooals velen bekend is, van de* overleden Ambachtsheer M. J. v. Hat- tum te Beverwijk, die dit gebouw geschon ken heeft tot ontspanning der jeugd e# tot conversatie- en vergaderzaal voor ouderen. Gedurende de laatste jaren werd daar echter door het Prumersfonds niet meer aan gedaan, althans niet wat jeugd werk betreft, omdat, en dat is juist het eigenaardige, het Prumersfonds niet mede wou werken om de herbergen to ontvol ken. Eigenaardig doet het nu aan, dat juist nu D's v. Leeuwen vertrokken is van hier het bestuur bovengenoemd werk weer gaat beginnen om de zalen te ope nen, wat natuurlijk zeer te prijizen is. Hier wordt dus een beg in ge- maaktom denwilvan den ove r- leden ambachtsheer te eer biedigen. Doch nu komt ook direkt de vraag naar voren: wie wil nu de herbergiei's broodeloos maken? Toen was het Ds v. Leeuwen volgens sommi gen, wie is het nu? Of wordt men wij zer of is het soms de bekend© vriendelijk heid met het oog op zekere gebeurte nissen? Dan is het een vriendelijkheid van boer pas op je kippen. Of, en dat is ook mogelijk, is het soms, dat nu het gebouw al voor een gedeelte onverhuurd is en straks geheel ontruimd wordt tegen een 'flinke vergoeding men nu tot de overtuiging komt, dat er toch iets gedaan moet worden ook tegenover de familie van den Ambachtsheer? Daarom een woord van hulde nogmaals aan. Ds v. Leeuwen voor zijn energiek optreden toen tertijd. Nu zijn de heeren bestuurders door zijn plannen op te volgen, al is het dan onbewust, een stap in de goede richting gegaan. Beter ten halve gekeerd dan ten 'heele gedwaald. Goes. Met hartelijken dank ontving zus ter Visser van de Nederlandsche naai- werkvereeniging, door bemiddeling van mevrouw Ruissenaer-Sturm, een mooie bezending kleeren. Ook is met dank ont vangen voor verleende hulp, een. gift van f5 en van f 1. Vlissingen. Het zal den meesten inwo ners van Vlissingen niet bekend zijn, dat zich onder een gedeelte der Coosje Bus- kenstraat een groot reservoir bevindt. Het is nog uit den tijd, toen er geen behoor lijk rioolstelsel was en alle huisriolen in de verschillende havens liepen. Daar het niet mogelijk was om het afvalwater in de omgeving van den Oprit dadelijk in een haven te loozen, werd hiervoor een groot ondergrondreservoir gemaakt. Toen "25 jaar geleden het rioolstelsel ge reed kwam, bleven nog slechts enkele riolen in dit reservoir loopen en de afval die zich hierin verzamelde, werd er dan later uitgehaald en elders in een straat riool overgestort. Daar er zich in den loop der jaren allerlei gevaarlijke en stin kende gassen in het reservoir verzamelen, was het èn voor de betrokken arbeiders, èn voor de omwonenden een alles be halve prettig en frisch karwei, toen vo rig jaar dit reservoir weer schoon .ge maakt moest worden. Hierbij bleek tevens dat de wanden en het gewelf zich in zulk een toestand bevonden, dat na verloop van niet vee! jaren de kans van instorten niet klein zou zijn, wat in verband met het verkeer boven het reservoir de kans op groote ongelukken zon, meebrengen. Het is dan ook goed gezien, dat onder de voor werk verschaffing aangewezen werken het dem pen van dit reservoir zoowat no. 1 staat. Met de voorbereidende werkzaamheden is men begonnen. (Volk.) Kapelle. Tot. voorzitter van het Ned- Herv. Kerkelijk Zangkoor alhier weed ge kozen in de plaats van dhr Jacb. Bur ger Mz., dhr J. van Willegen J.Gz. In de ontstane vacature door het bedanken van dhr P. v. d. Kreeke werd gekozen als penningmeester dhr Jan Veerhoek Jacb.z. Toen de werkman L. KL, van Kat- tendijke naar huis toe reed per fiets, kwam hij bij het afstappen tot de min der aangename ontdekking, dat hij zijn tabaksdoos met zijn weekloon er in was verloren. Tot op heden is het hem niet gelukt het verlorene terug te vindea. Ook heeft de vinder zich oog niet aangediend,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2