Pitisdag 3B5 November 111314 S9e Jaargang WONDERLIJK GELEID Schrale huid? Kloo&terh&lqem j*o 48 laitesM. Nahet rooken WYÜW isigfilaii helpt direct Kwellende pijnen in kiezen, ft ae ftwlncie. Brukkers-Expisitantcn BOS'TEflfiAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsfraal 68—70, Gaes Tel.: Realaalie no. 11; Administratie no. 58 Pastrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUtJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAf. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fï. Losse nummersfO-OS Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer Bi ct. Bij abonnement belangrijke korting. Spionnage-gesehiedenis. Te Kopenhagen is een schandaalbro- chure verschenen, waarin een thans in functie zijnde Deensche minister ervan beschuldigd wordt, tijdens den oorlog spionnagediensten ten gunste "van Duitschland te hebben verricht. Dje brochure is .geschreven door een ontslagen redacteur van het tegenwoor dige regeeringsorgaan „Sozialdeinokra- ten". Die brochure bevat de bewering, dat de redactie van „Sozialdemokraten", aan wier hoofd toentertijd de tegenwoor dige minister Bargbjerg stond, tijdens den oorlog een spionnagecentrale in Duit- schen dienst geweest is. Dje redactie zou telegrammen van een Diuitschen agent in Amerika, die vooral signalen bevatte voor öuitsche onderzeeërs, aan den Düit- schen berichtendienst hebben doorgezon den. Tot nu toe heeft de minister op de beschuldigingen niet geantwoord. Be weerd wordt, dat de minister weinige dagen vóór het verschijnen der brochure den schrijver hiervan, die hem opzocht, een aanbeveling voor een betrekking aan het ministerie van huitenlandsche zaken zou hebben gegeven. De toestand in Egypte. Dfe verhouding tusschen Engeland en Egypte, die zoo gespannen was door den moord op den Sirdar en het daar na gevolgde E'ngelsche ultimatum, schijnt wat gunstiger te zijn geworden. De opvolger van Zagloei Pacha: Siwar Pacha, schijnt voldoende waarborgen roor Engeland aan te bieden, zoodat men gelooft, dat de crisis door zijn op treden vrijwel zal zijin bezworen. Siwar Pacha is een algemeen gerespecteerd man, die als gematigd bekend staat. Hij is vroeger gezant te Rome geweest. De staat van beleg zal dan ook niet worden afgekondigd. Toch zijn te Alexan- drië honderden Engelsche matrozen ge land en hebben de douanekantoren bezet. Ook hebben de slagschepen „Ironduke" en „Malaya" bevel gekregen zich van Malta naar Alexanclrië en Port Said te begeven. Een lichte kruiser en twee tor pedojagers zijn op weg naar Suez. De nieuwe president der Chineesche republiek. Volgens berichten uit Peking is de nieuwe president, Koean Sji Yoei, op 22 November geheel onverwacht te Peking aangekomen, zoodat geen maatregelen voor zijn ontvangst waren getroffen. Hij! zou gisteren zijn ambt als president van China aanvaarden, en een voorloopige regeering vormen, die de zaken zal 'be sturen, totdat een conferentie der ver schillende leiders bijeengeroepen kan worden. Ook Feng, de Christen-generaal, is te Peking aangekomen. Volgens som mige berichten zoiu hij het voornemen hebben af te treden en bet opperbevel over de troepen aan den minister van oorlog overdragen om zelf een reis naar Europa en Amerika te maken. De beperking van de vrijheid'van den ex-keizer is opgeheven. Korte berichten. Het dorp Karthauser in Zuid-Ti rol is door een brand bijha geheel verwoest. De kerk en 40 huizen zijn afgebrand. Ook 3 menschenlevens zijin "Ie betreuren. In Roemenië ibeerschen de laatste dagen buitengewoon hevige sneeuwstor- FEUiLLETOM. 41). Te huis bracht de boodschap, die hij terstond aan de zijnen mededeelde, niet weinig opschudding te weeg. Dat de heer Van Velde den spot met lien wilde drij ven, ton niemand van hem veronder stellen; en dat hij.... Maar wat wilde hij eigenlijk? Men begreep alleen zooveel, dat oud en jong, dezen hier, genen aan de Schleusenbrug, zich gereed», moesten houden; en als op hoog bevel trokken allen het feestgewaad aan, lachten en verwonderden zich, en hieven even wijs als vroeger. Precies twee uur kwam de vigelante voor, de koetsier klapte zoo luid mogelijk met de zweep, en aangegaapt door de halve straat, vielen vader en moeder 'deck, zelf op het toppunt van verbazing in de zachte kussens van het rijtuig, terwijl de drie broeders Marie had men niet uit haar dienst durven roepen zich ijlings naar de Schleusenbrug begaven. Een der bedienden uit den boekwinkel wachtte hen daar en verklaarde, dat hij in last had, hen tot gids te verstrekken. „Onze weg is niet lang," zeide hij; „in de Adolfstraat zijn wij aan het doel van onze wandeling." men. Die sneltrein, die uit Roemenië Zon- dagmiddag te Boedapest moest aankomen, was daar Maandag nog niet gearriveerd. Te Berlijn loopt het gerucht, dat Marx, de tegenwoordige lijikskanselier, bij de verkiezing voor een rijkspresident de candidaat van de republikeinscha partijen kal zijn. President Ebert wenscht naar hij reeds ©enige maanden geleden heeft medegedeeld voor een herkiezing niet in aanmerking te komen. Zijn ambtster mijn loopt in Juli van 'het volgend jaar af. I it Buenos" Aires wordt gemeld, dat Tagore tijdens 'n reis, waarbij hij lezingen hield, plotseling ernstig ongesteld is ge worden. Het Spaansche kuststation Cadiz heeft het bericht opgevangen, dat liet Spaansche oorlogsschip „Larache" in nood verkeert. Bij de vernietiging van oude mij nen te Rowno zijn zeven personen ge dood en twee gewond, ten gevolge van een noodlottige ontploffing. De commandant van het luchtschip Z. R. 3 dr Eckener is bij zijn aankomst te Bremerhafen en Bremen geestdriftig begroet door een talrijke menigte. Het bekende spotblad Simplicissi- mus", uitgegeven te Munchen, is in 'an dere handen overgegaan, daar het in fi- nancieele moeilijkheden was geraakt. jeortmuftr.i m: n nr rr twt n ■usaTCMAS illllllllllllllllllltllllllllUllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllïIllllliltlKIlUÏIl'.lillilIlllll verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts »m»nniiihiimiminiiiiiinminiiiiniiniiiiiininiiimimimniiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiniiiimn Re bezuiniging op 011 der wijs- In zijn M. v. A. merkt do Minister op, dat zoowel het bijzonder als het open haar onderwijs door de bezuiniging zijn getroffen. Eenig verwijt te dezen aanzien kan slechts beteekenis hebben, indien aangetoond wordt, dat op heide niet in dezelfde verhouding is bez'uinigd. Met ©enige bevreemding bemerkte de Minister, dat ook zijn houding ten op zichte van de opleidingva.n onderwijzers tot critiek aanleiding gaf. Dp1 belangrijke hesparing van kosten der Rijksopleiding is te danken aan het feit, dat na 1922 tot inkrimping van het aantal opleidinga- inrichtingen is overgegaan. In 1924 zijn uitgereikt 2674 acten van bekwaamheid als onderwijzer of onder wijzeres. Hiervan kwamen 1189 voor re kening van het Staatsexamen en 1485 voor rekening van het eindexamen der Rijks-, Gemeentelijke en Bijzondere Kweek scholen. Rekening houdende niet de ver moedelijke behoefte aan nieuwe leer krachten kan men nu reeds spreken van een overschot, maar het is volgens de tmeening van den Minister zeker niet voor tegenspraak vatbaar, dat die overproduc tie in de volgende jaren bedenkelijke af metingen zal gaan aannemen. Bit maak- Daar een feest vieren'? De broeders zagen elkander twijfelend aan. Zij liaddon gedacht, dat hij met hen naar buiten zou gaan, de poort uit. De vigelante kwam er kort vóór hen aan. Zij hield stil voor een huis, dat een kleinen winkel had. Boeken en andere drukwerken waren in de uitstalkast netjes gerangschikt. Het was een smal, vrien delijk huisje. oor de deur begroette de heer Van Velde de aankomenden en verzocht hen, binnen te tredenzij waren hier aan het juiste adres. „Mij ook goed!" bromde vader Reek, wien de geheele zaak hoe langer hoe vreemder voorkwam. Hij strompelde, ter wijl hij links en rechts het hoofd draaide, de stoep op. Het eenige wat hij ontdekken kon, was een guirlande boven de geopen de winkeldeur. Zij kronkelde haar groen en hare bloemen rondom een opschrift, dat met groote letters te lezen gaf: „Heil en zegen!" „Niet kwaad, voor hem dien het aan gaat!" bromde hij en draaide zich met groote moeite naar alle kanten rond, om de feestzaal te ontdekken. „Hier in, lieve vrienden!" sprak de heer van Velde minzaam, terwijl hij met de hand naar 'den winkel wenkte en zelf vooruitging. Do toonbank was met kransen versierd, guirlandes slingerden zich om de uitstal- te den maatregel van de subsidieering in de kosten van parallel klassen terug te nemen, tot een gebiedenden eisch. Tenslotte moet de wet van 28 Juli 1924 als bewijs dienen, dat de Minister ook ten opzichte van het Middelbaar en voorbereidend hoogei' onderwijs in zijn bezuinigingsmaatregelen het bijzonder on derwijs zwaarder treft dan het openbaar. Ook hiertegenover wenscht hij in de eer ste plaats te constateeron, dat gelijkheid tusschen beide doelen is betracht. Nieu we Rijksscholen zij'n noch zullen in de stopzettingsperiode worden voorgesteld en subsidie is en wordt aan nieuwe gemeen telijke scholen onthouden zoo goed als aan bijzondere. De Minister erkent intusscben, dat de ongelijkheid, door dit afwijkend optreden der gemeentebesturen veroorzaakt, een vraagstuk is, dat ernstig de aandacht begint te vragen. Hij stelt zich voor spoe dig de benoeming van oen Staatscom missie ter bestudeering van dit vraag stuk uit te lokken. Inzake het door velen gewraakte pacificatie-stelsel, blijft de Mi nister bij de meening, dat voor een her ziening thans zeker het oogenbiik nog niet is gekomen. Is een slagerswinkel werk plaats in den zin der Arbeids- w e t? Naar de Msb. verneemt, heeft de di rectie van den Arbeid thans erkend, dat onderstaande werkzaamheden in een sla gerswinkel mogen worden verricht zonder dat deze daardoor werkplaats wordt: beenderen kleinhakken, breken (verdeeling in stukken) van voor- en achtervoet, kar bonaden hakken, klaarmaken van vleesch voor «ctaleeren, opbergen van vleesch in de ijskast, reinigen van winkel en gereed schap, schouder uitbeenen, schijf uitbee- nen, snijden van lappen, snijden van vleeschwaren, uitbeenen van stukken vleesch in verband met directen verkoop (werken op bestelling is te beschouwen (als directe verkoop), uitpeilen van bief stuk en bakvleesch, varken uitsnijden, ijs kast vullen met ijs, en zwoerd van vet ontdoen. Voor slagerswinkels, waarin slechts bo vengenoemde werkzaamheden worden verricht, zijn geen arbeidslijsten meer noodig. Art. 24 der Gemeentewet. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag in openbare vergadering be handeld een onderzoek naar de vraag of door het lid van den raad der gemeente Papendrecht, de heer G. Visser, gehandeld is in strijd met art.. 24 der Gemeentewet- De heer Visser is directeur der N. V. Alblasserdamsche Waterleiding, die het water levert aan de gemeente Papen drecht. Een ander raadslid, opzichter eener bouwvereeniging aldaar, opperde on langs bezwaren tegen deze dubbele functie van den heer Visser en achtte "deze in strijd met art. 24 der Gemeentewet- In den raad kon het verzoek tot schorsing, behoudens de toelichting van het lid, niet behandeld worden, omdat het geen en kelen steun vond. Dr Schokking rapporteerde in deze zaak. In het adres gaf adressant te ken nen, dat gebleken was, dat de heer Vis ser, als directeur der N. V., zijn belangen in den raad had doen gelden bij een voor stel om een onderzoek in te stellen naar de te liooge waterprijzen, dat verworpen werd. De heer Visser merkte op, dat hij zelf geen water levert. Hij heeft den laat- kast en om de .deur, die achter de toon bank in een andere kamer uitkwam. Terwijl mevrouw van Velde en haar moeder mevrouw de weduwe Brodersen, met Alli uit de aangrenzende kamer kwa- imen, plaatste de lieer Van Velde zich achter de toonbank. „Waarde Wouter Reek," begon hij op ©enigszins plechtigen toon, „wij zijn hier op dit oogenbiik saamgekomen om een feest te vieren. Het is, voor zoover ik ge hoord heb, de eerste maal, dat uw goede vader, na de zware ramp, die hem onlangs trof, zich buitenshuis gewaagd heeft. Deze dag moet dus feestelijk gevierd worden. Alle feesten hebben echter een "kreupel paard achter zich aan, namelijk dat er een einde aan komt en ieder weer tot de koude werkelijkheid moet terugkeeren. Heden moeten wij voor U een uitzonde ring maken. „Des Ileeren wegen, lieve vrienden! zijn wonderbaar, dat moeten wij heden beken nen. Jaren geleden viel 'ons eenig kind hier, onze Alli, in den Binnen-Alster, en wij zouden haar niet. meer bezitten, als „de courantenjongen van Hamburg" haar niet met gevaar zijns levens gered had. Het dienstmeisje, dat op het kind toe zicht moest houden, gaf voor, dat zij Alli dadelijk met beide handen gegrepen en uit het water gehaald had, dat dit niet waar was, bewees de toestand van het kind, die den geneesheer zorg genoeg sten keer zijn benoeming tot lid van den raad bij enkele candidaatstelling aange nomen, nadat in 1916 Gedeputeerde Sta ten geen aanleiding hadden gevonden, dezen eisch nader te onderzoeken. Wat de functie van spr. betreft, hij doet niet anders dan het geld innen. Steeds heeft hij zich buiten waterleidingaangelegen heden in den raad gehouden. De burgemeester van Papendrecht. 'de heer P. van Rees, zeide, dat de zaak fei telijk reeds iu 1916 door Gedep. Staten is afgedaan. Het is spr.'s overtuiging, dat deze behandeling opnieuw te wijten is aan minder gelukkige persoonlijke verhoudin gen. Spr. wilde den heer Visser reeds bij voorbaat gezuiverd zien van een blaam, die op hem zou kunnen worden gewor pen. Toen het vorige jaar het contract met de Alblasserdamsche Waterleiding moest worden vernieuwd, is men tot een accoord gekomen tusschen het bestuur der Waterleiding en het gemeentebestuur. Toen de raad in Mei een beslissing zou nemen, was de heer Visser in de ver gadering niet tegenwoordig, zoodat hij niet geacht kan worden invloed op het be sluit te hebben gehad. Mr Limburg merkte op, dat het contract in 1923 toch door den directeur moet zijn geteekend. In de statuten der N. V. staat n.L, dat het beheer berust bij den directeur, onder toezicht van commissa rissen. De vraag, die Ged. Staten hebben te beantwoorden, is dus of de levering door de vennootschap beschouwd moet worden als de levering door den directeur. De beslissing volgt later. Die aankomst der vliegers te Batavia. Aneta meldt uit Weltevreden: Toen de vliegers tien minuten voor éénen gesignaleerd werden, stroomden alle woningen leeg. De F VII beschreef, ómgevén door de escadrilles,, fraaie cirkels boven Tand jong Priok en Weltevreden, laagvlie gend. De muziek ving aan te spelen, terwijl uit de zeer dichte menschenmassa een reusachtig gejuich opsteeg. Bij de daling weerklonken fanfares en hoera geroep. De landvoogd sprak de vliegers toe, verklarend, dat de Indische Regeering en H. M. de Koningin verheugd zijn over de aankomst en met groote belangstelling den tocht hebben gevolgd. Onmiddellijk heeft men ingezien dat men na Philip- popel den tocht moest doorzetten en ter stond begrepen, dat dit in het belang van het vliegwezen was. Hoe dit zich verder zal ontwikkelen, is niet bekend, doch uiteraard staat vast, dat de tocht van de F. VII daarin een groot aandeel heeft. (Nieuw minutenlang gejuich.) De landvoogd deelde daarna de ridde ring mede, zooals die gisteren door ons is gemeld. Na deze mcdedeeling wérden de avia- teurs viermaal schouderhoog geheven. Nadat zij weer op den grond waren gekomen, spelde Zijne Excellentie den aviateurs de eereteekenen op de borst, baarde! Daarop bekende zij, gedrongen door onze ernstige en nadrukkelijke ver maningen, dat een jongen Alli nagespron gen was; maar welke jongen, wist zij niet. Daardoor bleef onze wensch, om onze erkentelijkheid te betoonen, onver vuld. „Het meisje was overigens niet bij ons, maar bij mijn schoonmoeder in dienst. Zij had verlof gevraagd, om met de kleine uit te gaan, die dikwijls bij haar groot mama kwam en onder het toezicht van het dienstmeisje steeds ongedeerd was gebleven. Het was dezelfde dienstbode, die de verdenking van dien lepeldiefstal op u, beste Wouter, wist te leiden. Hiermede beoogde zij, om öf op deze gemakkelijke wijze de verdenking van zich zelve af te leiden, öf zij wilde ook den couranten- jongen, den Eenarm, dien zij, misschien uit schaamte over haar eigen slecht toe zicht, als redder der kleine verloochend had, onschadelijk maken en daardoor het gevaar ontwijken, dat wellicht Alli zelf hem bij haar grootmama zou herkennen. Kort en goed, zij maakte onzen goe den Wouter tot een dief, terwijl zij reeds weinige weken later zelve als de dievegge ontmaskerd werd. „Eindelijk werd het ons 'duidelijk, dat wij aan u, waarde Wouter, tweevoudig iets hadden goed te maken, dat wij aan u een dubbele schuld hadden te voldoen. Gij hadt uw leven gewaagd, en met onder donderend gejuich, dat overging in een algemeen zingen van het „Wilhel mus". Vervolgens werd de eere-wijn rond gediend. Daarop overhandigde de land voogd een gouden beker, waarop wijn ranken om het Nederlandsche wapen ge graveerd zijn met het onderschrift „Je Maintiendrai". Vervolgens complimenteer den de overige aanwezige autoriteiten de vliegeniers. Het publiek was buitengewoon enthou siast en zóó opgewonden, dat ondanks de militaire maatregelen de mensclien tot een halven Meter van den Landvoogd opdrongen. De meest wanhopige pogingen om het publiek terug te dringen, faalden. De rede van den landvoogd kon nau welijks uitgesproken worden, omdat het enthousiaste publiek aanhoudend in hoe- ra-geroep losbarstte. De bemanning is voornemens vermoe delijk aan het einde der week naar Ban doeng te vertrekken voor een grondige schoonmaak van den motor hn het op nieuw inrichten van het verkeerstoestel. Daarna zal een tocht over Java Worden gemaakt. Van der Hoop noemde Indië een ideaal land voor luchtverbindingen met het oog op. de wijduiteenliggende centra en het uitmuntend vliegweer. De hitte maakt een vliegtocht preferabel 'boven eet spoorreis. De beweringen, dat het vliegen gevaarlijker en moeilijker zou zijn wegens den atmosplierischen toestand gaat in het geheel niet op voor de moderne vlieg tuigen. Uiteraard dient de grondorganisa- tie te worden verzorgd. De vliegeniers ontvingen een massa telegrammen. Daaronder was er een van het Geref. gymnasium te Amsterdam: Vlieger Van der Hoop, Batavia. Bra vo. Dat heet heldenmoed! Geïukge- wenscht. Leeraren leerlingen gerefor meerd gymnasium. Van der Hoop zat daar n.l. eejnnaal op de schoolbanken. Allerlei. Morgen wordt de broeder van Prins Hendrik, Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, met zijn gemalin voor ©eni gen tijd bij de Kon. Familie op het Loo verwacht. Wij vernemen, dat er met Kerstmis door de Nederlandsche Spoorwegen geen vacantiekaarlen afgegeven zullen worden, zooals met Paschen en Pinksteren. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de datum, met ingang waarvan de rijwielmerken 1925 op de post-, bij- en hulppostkantoren, alsmede, na voorafgaande aanvrage, op de stations voor den postdienst verkrijgbaar zullen zijn, is vastgesteld op 10 Dec. a.s. tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Nederlander in België aan gehouden. De gendarmen van Es- schen hebben den Nederlander v. d. P. uit Hansweert aangehouden, die poogde zonder nationaliteitsbewijs de grens te passeeren en de gendarme om te 'koo- pen. De Nederlander werd naar Antwer pen overgebracht, waar hij in voorloopige hechtenis wordt gehouden tot de noodïge inlichtingen verkregen zijn. verbazing ontdekten wij, dat u in onze familie daarvoor een groot onrecht, een zware krenking van uw eer en goeden naam, was aangedaan I Een zoo voortreffelijk karakter als het uwe met geld te beloonen, daaraan moch ten wij niet denken. U een toekomst te openen, die in elk opzicht verzekerd kon lieeten, menschelijkerwijs gesproken natuurlijk, dat was het doel onzer hei melijke pogingen. Gij hebt iets geleerd: gij hebt handelskennis, bekwaamheid ea routine verkregen. „Nu is het tijdriepen wij elkander toe, toen wij weder over u beraadslaagden. Het ongeluk, dat uwen vader getroffen had, dreef ons tot meerderen spoed aan bij ons werk. „Hier staat dat werk voor u, waarde Wouter! Deze winkel is voor u gehuurd en 'ingericht. Alles wat voor uw officieel© erkenning als eigen aai' der zaak gevor derd werd, heb ik in orde laten brengen. Biaar zijn tweie lieve kaniers, die ook hij den winkel behooren. Dé huur heb ik voor de vijf eerstvolgende jaren op mij genomen, daar behoeft ge dus geen zorg voor te hebben. Een klein bedrag in contanten, als bedrijfskapitaal voor de zaak, vindt gij in de winkelkast, waar van ik u hierbij den sleutel ter hand stel. (Wordt vervolgd}.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1