GOES m-Masseil ivertraai PAXOL ffo 47 Maandag 24 November 1924 S9e Jaargang Ariikele I- Ster' ieta - Zaandai lerwjjzerswonimj, tette DienstMe. WONDERLIJK GELEID SCHOEN CRÈME Bilfealaml, ERIJ 4TIEBUREAU iERICHT. DEK KORTST al van hiitsrsnde nderkouso &SSEE goes; Eikenhouten Kabinet] p bij inschrijvinf ie aansluitingen MIJNHARDT*» Zenuw-Tabletten .«75* Laxeer-Tabletten .60* o Hoofdpijn-Tabletten 604 In ieder gezin, Derniin. IT* Z«e Etalages, gen is, bewijst ten ons artikel. Onze ruwj Rijksseruminr. te R'd IMA J. BUTIJN, lERSEIl s vochtig klimaat hut nter tlorjr te dragen, TE KOOP: WERSE, Brouwerijwej le. hikt voor uitoefening van I aande naast de Rijzon-1 ol te Oudelande. vingsbiljetten in te leve- of op 17 December a. s, Voorzitter D. MEUBEL- Oudelande, bij wien ehtingen zijn te bekomen. w HUIZEN GA, Lange j liddelburg, vraagt zoo j nogelijk 3.14 3.23 3.32 3.41 3.49 3.58 5 3.55 3.52 3.04 5.01 3.31 5.34 3.39 5.42 1.40 2.18 4.09 1.18 2.50 3.13 5.15 3.34 4.30 6.18 4.08 4.59 7.24 4.19 7.37 4.29 5.15 7.50 4.38 8.01 4.51 8.16 4.58 5.35 8.24 5.08 8.36 5.14 5.47 8.45 5.21 8.54 5.31 6.— 9.06 5.39 9.15 5.47 9.24 5.57 9.35 6.06 6.21 9.46 6.14 6.29 9.55 2 7.30 8.27 8.57 7.59 7.44 9.05 9.48 10.18 10 34 10.53 11.04 11.17 11.37 11.45 Brukkers-Expfoitantcn 00STER8AAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraal 68—70, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA6. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf(X.05 Prijs der Advertentiën: i—4 regels f 1.20, elke regel meer 38 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ags. Ramp „Bartiméus". Met vrieróelijken dank ontvangen: col lecte Geref. Kerk te Krabbendijke f57; «ollecte Ger. Knapenvereeniging te Veere f5; gift van dhr B. te Zierikzee f 1,50; gift van dhr C. P. v. B., N. W. Kraaijert 12,50. Goes, 24 Nov. '24. J. DONNER Sr. VOLKSINVLOED. Artikel S van ons A.-R. Program van Beginselen luidt: De A.-R. Partij verlangt daartoe bevestiging van den rechtmatigen volksinvloed die, krachtens den zede- lijken band tusschen kiezers en geko zenen door de Staten-Generaal naar eisch van onze historie op het staats gezag wordt uitgeoefend. Het woordje „daartoe" hierboven door ons gespatieerd, slaat terug op het voor gaande artikel (zie ons vorig nomfner) waarin sprake is van de aanvaarding dei- Grondwet, niet omdat zij volmaakt is, of in alles op antirevolutionaire leest is ge schoeid, maar omdat wij er in zien „het uitgangspunt om langs wettigen Weg tot een hervorming onzer staatsinrichtingen aaar eisch (onzer) beginselen te gera ken". Daartoe nu vragen wij, dat is de A.-R. partij, bevestiging van den volksinvloed. Dat de overheid niet over alle macht beschikken kan, is ons uit vorige artike len wel duidelijk geworden. Haar gezag en macht zijn begrensd. Dloor haar af hankelijkheid van den Koning der Ko ningen, bij'Wiens gratie zijl regeert. Maar ook door de historische ontwikkeling van het volk, dat door haar geregeerd wordt. Niet ieder volk heeft zulk een heerlijk rijke en veelszins gelukkige geschiedenis achter den rug als het onze. Nederland is klein van omvang, doch groot in zijn historie. Bijna geen volk ter wereld heeft zoo gebloeid en zooveel gepresteerd op ieder levensterrein als de Nederlandsche natie. Die Reformatie. Handel en Nijverheid. Wetenschap en Kunst. Landbouw en Arbeid. Onderwijs en Opvoeding. Het getuigt alles van een rijk georganiseerd leven als onder geen ander volk in die mate is gezien ge worden. Het ligt voor de hand dat deze presta ties bok de verhouding tusschen Over heid en Volk hebben beïnvloed. Reeds in den tijd der graven en herto gen. stonden de vorsten aan de door hen geregeerden allerlei voorrechten toe; tijdens de republiek werd de volksinvloed nog meer uitgebreid. Het gezag bleef onverdeeld bij de overheid. Maar 'tvolk kreeg invloed door zijn vertegenwoor digers: de steden, de staten, de kamers ran afgevaardigden, langs deze loopt de lijn der volksontwikkeling. Het is er mee gegaan als in een huis gezin, waarin den vader de teugels van het gezag in de hand gegeven w'erd, doch deze, zoodra zijn kinderen „mon dig" geworden w'aren, met deze kin deren raadpleegde, en met hunne op merkingen, hun goed- of afkeuring reke ning hield, waardoor langs den weg van overleg de huiselijke vrede bewaard bleef en de welvaart van 't gezin bevor derd. Zoo is 'het nu in den loop der jaren ook met het huisgezin van den Staat geworden. Naarmate de natie mondig werd, kreeg zij invloed, en Jiield de vorst rekening wgn*,,rLl,".""lPl"w'1""' 1,1 iiinwnMiwiiiiHiai—mi nu mm mimi wmni i» F Eli 1L LET OIW - 40). Karei fluisterde zijn moeder iets in en stelde haar gerust ten opzichte der huishoudelijke uitgaven. Zijn spaarbank hoekje wees over de tweehonderd gulden nan, ofschoon hij veel voor Wouter ge daan had. Frits bezat naar evenredigheid weinig; zoo zuinig als Karei was hij niet, maar iets had hij toch ook bespaard, om nu ter 'beschikking zijner ouders te kunnen stellen. Wouter was helaas niet in staat, iets bij te dragen. Zijn ontvangsten waren voor het dagelijksche levensonder houd, waartoe ieder kind zijn aandeel in de gemeenschappelijke kas moest uit- keeren en voor kleeding, die hein veel kostte, besteed. Toen hij in den winkel terugkeerde, waren de bedienden als bet ware geheel omgekeerd. Op de hartelijkste wijze woe s'® zij naar het ongeluk van zijn vader en namen er oprecht deel in. Allen deden hun best om hem te toonen, dat zij in 'len grond van hun hart hem achtten en veel van hem hielden. Le heer Van Velde bleef verscheidene 'lagen weg. Bij zijn terugkeer vond hij, gelijk in zulk een groots zaak natuurlijk n'et anders kon, allerlei dingen te rege- met haar. Zoo werd het instituut van den volksinvloed gevestigd; met dien verstande dat de overheid de draagster van het gezag bleef. Helaas, zijn er ook perioden in de geschiedenis, in welke deze schoone ver houding verbroken was, de overheid van haar macht beroofd werd en de onder daan het heft in handen nam. Een o m- k e e r i n g dusof met een vreemd woord een revolutie, d e revolutie. Niet aan het volk komt de macht toe. Deze is van Godswege uitsluitend ge steld in handen der overheid. Maar naar rechtmatigen invloed mag het volk stre ven, het moet dit zelfs doen, wil het zijn onafhankelijk volksbestaan niet ver liezen. D,at is zijn plicht en zijn recht. Een recht, waaraan geen vorst straffe loos tornen zal. Doch hiertegenover staat dan ook liet recht dat den vorst toekom^ om te re- geeren, een recht, waaraan geen volk raken mag. Wat ook niet kunnen zou, zonder welsscliermis, want zoowel rech ten ais plichten zoo van overheid als van onderdaan znij in de Grondwet vast gelegd Nu wordt de volksinvloed op tweeër lei wijze geoefend. Om dit te verstaan, dient er op ge wezen, dat krachtens de Anti-revolutio naire opvatting, en wat meer zegt krach tens de niet te miskennen werkelijkheid, een natie niet bestaat uit individuen, zoo maar los naast elkander geplaatst gelijk lucifers in een doosje, maar uit krin gen, met organisch verband. Het gezin is zulk een kring; en de Kerk, de School, de Handel, de Arbeid, de Gemeente, de Provincie, de Staat. De mensch is lid van zulk een kring, door geboorte of door toetreding. Hij is er 1 i d van, en 'als zoodanig bestaat er een band tusschen hem en de overigen, die tot dat gezin, die Kerk, die organisatie behooren. De revolutie heeft dien band wel willen ontkennen, doch er zijn nu eenmaal or dinantiën, door God gesteld, die men niet zoo maar op zij schuift. Die Revolutie heeft wel veel banden verbroken, en veel verhoudingen ontwricht, maar het Huis gezin en do Kerk heeft zij nooit kunnen uitroeien,. En ook andere kringen, die hetzij geleidelijk, hetzij gewelddadig, door haar uiteengerukt werden, zijn ten slotte toch weer ,tot den ouden toestand terug gebracht, weer zelfstandig, vrij, onafhan kelijk geworden, zoodat zij: w'eei' hun eigen zaken koncfen regelen, hun eigen belangen behardigen, dank zij de Anti revolutie, die de Revolutie in haar heil loos pogen Weerstond en andere, tegenge stelde denkbeelden onder het volk trachtte te propageeren. Een poging, die nog bij lange na niet is geslaagd, doch die toch in menig opzicht met aanvan kelijk succes bekroond is geworden. Doch men is er nog lang niet, en zoolang de wereld staat, en zoolang er volken op dc aarde wonen zullen, zal er in den boezem van een volk, ook van ons volk, strijd blijven bestaan, tusschen de twee partijen, waarvan de eene de zelfstandigheid dier kringen bepleit en de andere die kringen wil brengen onder de macht van de overheid. Onze goede liberalen in da vorige eeuw, door d e Revolutie onderwezen, hebben af hun invloed in deze richting aangewend, door liet Onderwijs te bren gen onder de macht van wat zij noemden den Staat, een woord dat den naam „Overheid" moest vervangen. Alles on der de macht van dén Staat te brengen, len en te beslissen. Wouter deed meer malen pogingen om hem alleen te spre ken, zonder dat 'hem dit gelukte. Vader Reek had veel te lijden. Hij be hoorde niet tot de geduldige zieken. Uit zich zelf was hij niet geduldig van aard, en den Ileere had hij niet om lijdzaam heid gebeden. Hoe zou hij er dus aan komen'? Hij viel zijn huisgenooten lastig, en morde tegen het onrechtvaardige lot, dat hem getroffen had, een man als hij I En hij nam vooral den Eenarm tot het mikpunt van zijn wrevel en misnoegen. De kruidenier, die hem dikwijls be zocht en hem gaarne uit den Bijbei voor las, bracht hem de groote zonde onder 't oog, die hij daarmede beging. Hij had er dan ook iederen keer berouw van, totdat liij het weder vergeten had en de kwade luimen zich op nieuw- van hem meester maakten. „De Eenarm is en blijft voor mij een blok aan 'tbeen!" jammerde hij, zoo vaak het gesprek over Wouter liep. Laatstgenoemde wist nog altijd niet, hoe hij het met zijn patroon had. De heer Van Velde zag er ernstiger en afgemetener uit dan anders. Die bedienden fluisterden onder elkaar,dat hij door zorgen gekweld werd. Een kostbare uit gevers-onderneming kon hem tot een rijk man maken, maar kon hem ook even goed ruïneeren. was hun ideaal. Die Kerk en de School waren de instituten die onder de handen van den Staat het krachtigst zouden op bloeien. Ook het Huisgezin zou op den duur aan den machtigen greep van „den Staat" niet mogen ontkomen. Zelfs naar de lichamen onzer kinderen strekte (of (strekt) die „Staat" zijn vangarmen uit. Die vaccinedwang bijvoorbeeld. En ook nog in onzen tijd nu het Liberalisme al meer in Radicalisme en Socialisme verliep is er bijna geen terrein meer, waar niet „de Staat" de hand op legt. En nu is het de taak der Antirevolu tionaire partij tegen dien Slaatsdwang te getuigen, de „souvereiniteit in eigen kring' 'te bepleiten, en de propaganda zoodanig te voeren dat de zondige Staats idee allengs plaats make voor de gezonde opvatting van Overheid en Volk. Daarbij moet steeds gewaakt worden tegen ineenvloeiïng der rechten en be voegdheden der kringen,en der tweeër lei souvereiniteit. Steeds moet met deze laatste rekening gehouden worden. Een ander is het maatschappelijk leven vaii het volk; een ander het staatkundige le ven der Regeering. Elk vqn die beiden leeft zijn eigen leven. Beiden bestaan bij de gratie Gods. Elk van hen heeft eigen rechten en verplichtingen. Ieder ingezetene, als belioorende tot een der genoemde kringen: arbeid, han del, onderwijs, heeft als zoodanig rechten en vrijheden. Niet door een wilsdaad der Overheid, maar van Godswege hem toegekomen. In al die kringen oefent hij, als daartoe behoorende, invloed uit. Maar nu is het ook zijn roeping er voor te waken, dat die rechten, "hem door God geschonken, door de Overheid niet wor den verkort. Waartegnover de Overheid weer heeft zorg te dragen, dat het Volk niet tornt, aan haar onvervreembare rechten. Hier liggen afgebakende grenzen, die niet mogen worden overschreden. Regee ring en volksvertegenwoordiging. Doch hierover later. CAOEAUX voor ledige doozen De duurte-bestrijding in Engeland. De opdracht, verstrekt aan de com missie, die, onder voorzitterschap van Geddes, de prijzen der levensmiddelen zal onderzoeken, betreft „het instellen van een onderzoek naar de omstandigheden, die de prijsvorming beheerschen, in den groot- en kleinhandel der voedingsmid delen van algemeen gebruik, vooral in verband te nemen met de verschillen tus schen' de prijzen, die de producent ont vangt en den prijs aan den verbruiker be rekend, zoomede het aanwijzen van mo gelijk te nemen maatregelen". Jaurès naar het Pantheon. Hoe diep de radicalen Frankrijk in hel revolutionnaire moeras werken, blijkt wel uit de veriooning, die gisteren plaats had met de resten van den rooden anti-mili- tairistischen agitator Jean Jaurès. Dat een slappe regeering de revolution- Wouter had een te groot begrip van liet vermogen des heeren Van Velde, dan dat hij zoo iets kon gelooven. Hij hield het verhaal voor een sprookje en meende de oorzaak beter te kennen. De boekhandelaar was ongenaakbaar. Betrad Wouter wegens een noodzakelijke aangelegenheid zijn bureau, dan deed de patroon de zaak met een paar woorden af en liet zich met niets persoonlijks in. Zelfs fronste hij onheilspellend de wenk brauwen, wanneer Wouter al te dringend werd. Wouter had zijn oude opgeruimdheid verloren. Hij beschouwde zijn loopbaan als mislukt en nutteloos. Dje heer Jung- haus, die zich vroeger tegen zijn tegen woordige betrekking verklaard had, ge voelde medelijden met hem en trachtte hem zooveel mogelijk moed in te spreken. „Gij hebt geen geloof!" sprak hij op verwijtenden toon. „Het ontbreekt u aan dankbaarheid voor hetgeen gij hebt. Lijdt gij gebrek? Neen! Is uw betrekking u opgezegd? Neen! Waartoe dan al die naargeestige gedachten, waardoor gij u zeiven ter neder slaat en noodcloos uwe toekomst verdonkert?" Het verloop der ziekte was bij vader Reck in zoover gunstig te noemen, 'dat de genezing onmiskenbaar vorderde. Als een donderslag trof het gezin dus de tijding, dat hij waarschijnlijk nooit meer naire bondg-enooten het plezier doei Jau rès' resten in don kelder van het Pan theon op te bergen, och, daar stoot nie mand zich meer aan. Hij is er bij Zola en Gambetta in waardig gezelschap. Maar dat de belastingbetalers 650.000 francs voor deze pluimstrijkerij moeten betalen, dat is toch wel wat bar, waar men juist bij dc door Jaurès zoo fel gehate en be streden bourgeoisie vijf milliarden moet gaan leenen en er geen geld is voor de leniging van den nood der oorlogsver minkten ien in het Noorden nog duizenden en duizenden in houten barakken moeten verkommeren. Het heet, dat de kosten aldus zijn sa mengesteld Versiering van den gevel van het Paleis Bourbon 150.000 frs. Idem van het Pan theon 250.000 frs. Verwarming en ver lichting 60.000 frs. Muziek 50.000 frs. Overbrenging van het lijk 20.000. De laat ste post is begroot op 120.000 francs, men raadt in geen tienen waarvoor! Dis post is de schadevergoeding voor de mijn werkers van Carmaux, die de kist moe ten dragen, weet de Msb. te vertellen. Beroovingen in Londen. Het aantal beroovingen te Londen stijgt met den dag. De sensationeelste diefstal had plaats in een gebouw te Faringdon, waar dieven, die van het dak af het ge bouw waren binnengedrongen, 25 kantoor lokalen doorzochten. De inbrekers slaag den erin over de daken te ontkomen, ofschoon de politie spoedig was gealar meerd en het gebouw had omsingeld. Hun buit was betrekkelijk gering. In Sommersetliouse verschenen twee personen, die zich uitgaven voor ambte naren van de Bank van Engeland en op een chèque duizend pond inden. Korten tijd daarna kwam do echte ambtenaar om bet geld te halen. De oplichters zijn spoorloos verdwenen. In een bank van leening werd een man aangehouden, die dezer dagen den directeur van de Nort hern Bank op een landweg van een be drag van 4000 pond had beroofd. Verder houdt de politie zich vooral bezig met het verdwijnen van drie baren goud ter waarde van 10,000 pond. Er werden van Salisbury in Rodesia 28 kis ten elk met 1 baar goud per posttrein naar Kaapstad vervoerd en vandaar met een schip van de Union Castle naar En geland, waar bij de aankomst drie kis ten werden vermist. De moord op den Sirdar van Egypte. De „Times" verneemt uit Kaïro, dat de gearresteerde chauffeur van de auto, waarin de moordenaars van den sirdar ontsnapten, de mannen, die den aanslag pleegden, herkend heeft. Zij zijn in hech tenis genomen. Zaterdag heeft de begrafenis plaats ge had van den sirdar. Vertegenwoordigers van den koning en verschillende minis ters. senatoren, afgevaardigden, benevens het corps diplomatique, woonden de plechtigheid bij. Een groote menschen- menigte van alle nationaliteiten gaf op straat blijk van haar belangstelling. De toestand in Egypte is Zaterdag op nieuw besproken in een speciaal tot dat doel bijeengeroepen zitting van het En- gelsche kabinet. Waarschijnlijk als gevolg daarvan heeft de hooge commissaris te Kaïro, lord Allenby, aan Zagloel Pacha een nota overhandigd, waarin behoorlijke satisfactie wordt geëischt, alsmede een schadevergoeding van een half millioen pond sterling, een verbod van politieke betoogingen en het terugtrekken van Egyp- zijn gewone werk zou kunnen hervatten. En dat was geen fjdel woord, maar bit tere waarheid! Hij was gedeeltelijk ver lamd. Wel was hij in staat, met behulp van een stok zic'h langzaam te bewe gen, maar daarbij bleef het. Die nevel, die als ,het ware over den heer Van Velde verspreid lag, was opge trokken. Het oude, goedhartige, mcnsch- lievende karakter kwam weer le voor schijn. „Het is hem gelukt," spraken de be dienden in stilte tot elkander. „Een mooie zaak, al was ze dan ook niet zoo schitterend als zij van verre zich liet aanzien, maar toch altijd de moeite waard Ook tegenover Wouter was de heer Van Velde weder geheel de oude. Wouter maakte van den eersten bemoe digenden blik, het eerste vriendelijke woord, gebruik, om zich zekerheid te ver schaffen aangaande de dingen, die in zijn hart omgingen. „Ik ben reeds lang van plan geweest, eens met u te spreken," zei de patroon. „Doch ik had zóóveel aan mijn hoofd, dat ik aan den wensch van mijn vrouw en mijn schoonmoeder, mevrouw de we duwe Brodersen gij kent haar immers wel? nog niet heb "kunnen voldoen." Wouter wilde hem in de rede vallen, „Juist daarover wilde ik zoo vrij zijn, BIJ Apotlu en Drogisttffc tische officieren en Egyptische eenheden uit Soedan. Voor het antwoord op deze nota is een termijn van 24 uren gesteld. In de nota wordt o.a. gezegd: „De moord op den sirdar, welke Egypte aan de verachting der beschaafde volken prijs geeft, is het natuurlijke gevolg van een campagne van vijandigheid, tegenover de Britsche rechten en de Britsche onder danen in Egypte en Soedan gevoerd. Deze campagne is ingegeven door groote ondankbaarheid voor de weldaden, door Groot-Brittannië bewezen. Deze cam pagne werd niet door de Egyptische re geering onderdrukt, doch aangewakkerd door organisaties, welke in nauw contact met de regeering stonden. De Britsche regeering heeft de Egypti sche regeering iets minder dan 10 maan den geleden gewaarschuwd, voor de ge volgen, die te wachten waren, wanneer deze campagne niet werd stopgezet. De campagne werd niet stop gezet. De Egyptische regeering heeft toegelaten, dat de gouverneur-generaal van Soedan ver moord werd en bewezen, dat zij niet in staat of onwillig was om buitenlandsche levens te beschermen." Omdat Dermin zoo best is voor VORSTBTJILEN EN KLOVEN, en zoo goedkoop. Per groote doos 30 cent. Bij Uw drogist. Korie berichten. De vertegenwoordiger van den Duit- schen landbouw bij de onderhandelingen met Frankrijk, von Dalwigh, is in den leeftijd van 64 jaar overleden. - De Duitsche vertegenwoordiger bij het proces, te Rijssel tegen generaal von Nathusius gevoerd, is telegrafisch naar Berlijn ontboden om verslag te doen van zijn bevindingen. Volgens de bladen zou de zoogenaamd bestolen fabrikant in Rou- baix zelf hebben toegegeven requisitie- bons ter waarde van 17,000 franken te hebben ontvangen. De tijdens den oorlog hij Cattara tot zinken gebrachte Oostenrijksche kruiser Kaiser Franz Joseph, die door de Zuid- Slavische regeering was gelicht en be stemd was, de kern te zijn van de Zuid- Slavische zeemacht, is opnieuw gezonken. Mevr. Harding, de weduwe van pre sident Harding, is gisteren overleden. Nu de winter in de Russische Kar- pathen weer zijn intree heeft gedaan, be gint in de bewoonde streken weer de wolvenplaag. De dieren komen uit de ber gen naar de dalen en dringen 's nachts de dorpen binnen, waar zij vee en huis dieren afmaken. Een enkelen keer vallen zij ook menschen aan. Bij de viering vap een verkiezings overwinning van de Vrijstaatsche repu blikeinen in Bohola is op twee Vrijstaat sche officieren geschoten. Een van hen is gedood. Een Spaansch militair vliegtuig is te Barcelona gevallen en op een huis te recht gekomen, dat zwaar beschadigd werd. De beide vliegers kwamen om. met u te „Gaat het al wat beter met uw va der? vroeg de heer Van Velde, zonder op zijn woorden acht te slaan. „Ik heb eerst dezer dagen iets vernomen van de ramp, die hem overkomen is. Diie arme man! Kan hij al weer uitgaan?" „Als een kreupele". De heer Van Velde schudde mede lijdend het lioofd. „Wat ik zeggen wilde, komt in het kort hierop neer," sprak hij„heden namiddag zal ik uw ouders in een vigelarde la ten afhalen, daar het uw vader moeilijk zou vallen om zoover te loopen. Ik ben verlangend om met de uwen kennis fe maken. Gij moet zorgen, met uw broers en zuster om twee uur hier te zijn. Een klein feest bij de herstelling, den koetsier zal ik de noodige bevelen geven." Hij wenkte en het volgend oogenblik stond Wouter op de stoep. Hij vestigde zijn oogen op den blanken koperen deurknop, dien hij, na het verla ten van den winkel, nog in de hand hield, alsof hij uit den spiegelenden glans de gedachten en bedoelingen van zijn patroon kon lezen. (Werilt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1