éÊk. iéde,,eema2ecM&' lïlmmna „KLE Sint'Nic piir Allerlei NIEUW! MODE 19 2 5! P WONDERLIJK GELEID 009 lange FEUILLETON. iÉÜL lid van den wetg-evenden raad van Na- maqualand, verkeere-n 1012 000 Earo- peanen en inboorlingen in een hopeloo- zen toestand. Er zullen krachtige maat regelen worden genomen ten einde den nood te lenigen. Biwmanü. Di o Christenen d e 1 ij k- vcrbranding. Waarom moet een Christen tegen lijk verbranding zijn Bestaan hiervoor Schrif tuurlijke gronden? D'aze vragen werden Ds P. Nom-es-toegezonden. In de „Goede Tijding" antwoordt hij er het volgende •op: Laat mi,} beginnen met te zeggen, dat er in den Bijbel geen uitdrukkelijk ver bod bestaat in betrekking tot het ver branden der lijken (de z.g. crematie). Die Christenen houden zich echter zoo veel mogelijk aan wat in het volksleven van Israël en in de dagen van Jezus omwandeling het gebruik was. Dian blijkt, dat het begraven der lijken ten tiide der aartsvaders in zwang was. Ook in het Joodscbe volksleven: denk aan den jongeling van Nain en Lazarus. Zoo sterk is het begraven als het nor male, zij het e.en niet voorgeschreven re gel, dat het in het onderwijs van Chris tus zelfs met. name genoemd wordt. „Al len, die in de graven zijn, zullen de steun van -den Zoon des menschen hooren". Een enkele, maal is er sprake van ver branding onder Israël. Doch meestentijds is dit bedoeld als het branden van wel riekende specerijen bij een doode (2Kron. .16 vs 14, 21 vs 19, Jerem. 34 vs 5). Als iets bijzonders komt de verbranding voor bij Achan, die eerst om zijn misdrijf gesteenigd is. Tegenover het begraven-wórden spreekt d© opstanding der geloovigen ook zoo sterk. Wijl moeten natuurlijk niet denken, dat als bet lichaam verbrand is, er dan geen wederopstanding des vloesches kan plaats hebben. Want niets, ook de lijkverbran ding niet, kan paal of perk stellen aan Gods almacht. Dan, hoevele tnartelaren hebben den brandstapel niet beklommen. Op zichzelf wordt dus het stof van hem, aie aan de crematie overgegeven is, niet achter gesteld bij dat va,n hsrn, die aan den schoot der aarde is toevertrouwd. De joorstanders van lijkverbranding be zigen nog al vaak bet argument der volks gezondheid, terwijl Eten gevoelsoverweging mede voor de crematie doet kiezen. Eij Israël was zij niet in gebruik, zij' is van beidenscben oorsprong. Er ligt ook een bepaalde gedachte uit gedrukt in de lijkverbranding' en wel deze, dat de mensc'h zelf de beschikking wil hebben over zijn lichaam. Door de lijk verbranding wil men het akelige en de verschrikking van den dood wegnemen. Hel begraven worden acht men een ver nedering, wa,ar de mensch zich hoven verheffen moet. Het proces der ontbin ding stuit tegen 'het menschelijk gevoel. Dlaarom wil men het verhaasten. I'e christen, die erkent, dat lichaam en ziel beide door God geschapen zijn, conserveert de lijken niet, gelijk dei Ejgyp- tenaren, maar vernietigt ze ook niet. Ilij vertrouwt het lichaam .aan de aarde toe waar God zelf het tot stof doet weder- fceeren. En dan is bet begraven volstrekt geen vernedering meer, sedert onze Heeré Jezus is begraven geweest. Nu is' het 'graf zijn verschrikking kwijt en de ver nedering daarvan is weggenomen. Vandaar staan de geloovigen heel an ders bij de graven der hunnen, dan de kinderen der wereld. Dpze brengen in het graf, zoo zij meenen, bun een en hun al. Voor de geloovigen wordt het lichaam .weergegeven aan God, gelijk de zier tot Hem ging. Een Christen kan zijn graf nooit los denken van dat va,n zijrn Heiland. En hij wenscht niet, tenzij er noodzaak voor is, het proces der ontbinding ,te verhaas ten. Ook -dat laat hij aan God over. Gevaarlijk voor de goede orde. Reeds meermalen hebben wij opge merkt, dat in d-en gemeenteraad van Rotterdam thans elementen zijn, gevaar lijk voor de goede orde in die vergade ring. Tegen het optreden van dergelijke leden kan de voorzitter niets doen, dan de vergadering eenigen tijd schorsen, maar ook door dien maatregel is een verder ongestoord verloop der vergade ring niet gewaarborgd. De meerderheid van het college van B. en W. is van meening, dat het gewenscht is om, op het voetspoor van de reglemen ten van ordo voor de Tweede Kamer en voor den Amsterdamschen gemeente raad, het regelement van orde aan te vullen met een bepaling, die den voorzit ter de bevoegdheid geeft, den raad voor te stellen aan een lid, dat door zijn gedragingen den geregelden gang van za ken belemmert, voor den dag, waarop het besluit genomen wordt, den toegang tot en het verblijf in de raadszaal en de daarbij behoorende vertrekken te ont zeggen. B. en W. stellen daarom voor het reglement van orde met een dergelijke bepaling aan te vullen. ven". Het bleef dus, zonder veel moei te, bij „aandrang". En, objectief beke ken, was met dit intermezzo de proef op de som gegeven, dat de actie der leiding overeenkom met den warmtegraad der massa. Indrukwekkend was dit alles echter allesbehalve, waardig evenmin. 39). De dame met het ruischende kleed trad de kamer binnen. Hij hoorde achter de deur fluisteren en lachen. Een dienstmeisje kwam d-e 'kamer uit en vroeg namens d-e heer Van Velde naar -de re-den van zijn komst. Mijnheer was niet te spreken. Mevrouw Brodersen, zijn schoonmoeder was hem juist komen spreken over gewichtige zaken. Zwijgend stelde Wouter haar -de pa pieren ter hand. Hij zag de ramp als lonweeiswolken bo-v-en zijn hoofd samen pakken. Mevrouw Broders-en had hem herkend. Hoe gemakkelijk ging dit bij een eenaim. Zij' koesterde natuurlijk ver denking togen hem w-ege-ns den lepel- diefstal, -dat Laaghartige afschuwelijke misdrijf, ofschoon hij wegens gebrek aan bewijs was vrijgesproken de heer Van Velde was, zooals hij1 hoorde, haar sc'hoonzo-on, die aan baar voorstelling van de zaak ongetwijfeld geloof zou slaan. wantrouwen en argwaan moesten van dit o-ogcnblik af den o-mgang tusschen den heer Van Velde -en hem belemme ren, misschien zou de boekhandelaar wel Het demonstratief congres v-an het Overheidspersoneel te 's-Gravenhage. Voor -de karakteriseering van het Haag- sc'he protest-congres is -dit overzicht van het Handelsblad leerzaam: „Een congres" noemde de voorzitter deze massale- bijeenkomst. Zeer ten on rechte- Ec duizenden vrouwen en man nen waren hier niet bijleen om te beraad slagen, maar om te volgen, hunkerend naar striemende woorden, ontvankelijk voor opzwiepende taal. Ze waren die van groot© volksredenaars, gewend om voor ce-n ge-hooi van duizenden te praten, bekend uit eivaring met „de psycholo gie dier menigte", en daarom regel recht inwerkend op het gevoel der massa. Een paar voorbeelden. Ossen-dorp over Colijn, Van IJsselste-yn en Westerveld: die met een zekeren wellust ron-dwroetelen in -de ambtenaars salarissen, om die te verlagen". (Gejuich) Over de v-erdeeling van de „meevallers" onder do ambtenaren: „Zouden we daar over juichen? Als je uitgeknepen bent tot den la-a.tsten droppel en z-e laten je- dien droppel, dan juich je niet, maar schreeuwt dat je die and-ere droppels ook nog terug moet hebben." (Gejuich). 'Van -der Jagt over de- verdeeling dei- ruimere opbrengst van de rijwielbelasting onder de ambtenaren; D|a.t bete-ekent, dat ieder belastingplaatje, dat gestolen wordt, weer drie gulden in. de zakken van die ambtenaren brengt". (Groote lol en ge roep): „allemaal gappen".) „En als e-r dan maatregel-e-n worden genomen, waar door diefstal van belastingpLaatjes wo-rdt voorkomen en -d-e o-pbrengst der rijwiel- belasting verlaagd, dan mos-t het maar weer van de salarissen der rijksambte naren af. Diat is wel sterk gekleurd, maar in wezen is -dit de salarispolitiek d-e-r regeering". Na te hebben ge-schetst, hoe een slecht betaald ambtenaar, die ver antwoordelijkheid vo-or tienduizenden gul dens heeft, tot diefstal komt: maar de mor-eel-e schuldigen van dien -diefstal (en den val van dien me-nsc.h) zitten op het Binnenhof." (Donderend applaus). Over Westerv-eld -e-n parenthése sprekend -dat doldriftig paard, dat maar door rent". En Stenhuis, de volksmenner bij uit nemendheid, ging, met zijn donderend stemgeluid en opzweepend gebaar, recht op zijn doel af: „Ik houd niet van dikke woorden en papieren resolut es (aan het (adres van the big six waarschijnlijk), ik zie liever, dat de ambtenaren hun organi saties rijp maken voor staking, in samen werking met de arbeiders". En aan het slot: „Gij moet zorgen (door vervolma king van uw organisaties), dat gij, wan neer ge weer tegenover de regcuring komt te zitten, op tafel kunt leggen de ijzeren vuist van uw macht". (Donderend applaus.) Aldus Stenhuis, de man van dc daad. Toen de voorzitter de resolutie aan de orde stelde, gaf dit gelegenheid voor een interessanto vergelijking. B-ij! zoo'n mas sale actie als doze, komt altijd de vraag naar voren: voldoen de handelingen dei- leiding aan de temperatuur der gemoeds gesteldheid van de volgelingen? In de motie stond zooiets van dringt er bij de regeering op aan...". „Eisch-en", schreeuwden sommigen toen van boven. Maar de groote massa der aanwezigen stemde met den voorzitter in, toen die zeide, dat „dikke woorden toch niets ga- ÏVZMMVt .eivni»» PriUQtrftMHl \KWHUWMH» spoe-clig een middel zo-eken, om zich van hem le ontslaan Die hemel verdonkerde zich voo-r Wou ter, hij staarde in een ondoordring bare -duisternis. Na een korte pic.os v-erscheen h-et dienst meisje wadtór -en stefde hem met een kort „ciaar!" de papieren ter hand. Il-et. zou niets vreemds geweest zijn, als de he-er Van Velde z-elf z-e hem gegeven had; -en z-elfs Alti liet zich niet zien, zooals anders altijd, -ofschoon hij liaar stem hoorde. Als verpletterd ging Wouter de trap af verliet hij het huis, en liep hij den geheelen dag zijn werk te doen. Hij was voornemens, met zijn patroon over de zaak te spreken, zoodra deze kwam. Dioch de heer Van Velde verscheen ditmaal niet. Wouter nam zijn bange vermoedens dus mede naar huis. Het ontging zijn huisgenooten niet, dat er iets was, dat liem zwaar drukte. Zij drongen er bij hem op aan, dat hij zijn hart zou uitstorten, en hij deed het, al was het ook met pijnlijken tegenzin, dewijl hij daardoor tegelijk de wapens neerlei en bekende een ongelukkige keus gedaan te liebben, toen liij bij den heer Petersen zijn afscheid nam. Ontsloeg de heer V'an Velde hem uit zijn dienst, dan zou de ellende dubbel groot zijn, als de U £$JÈs^ lueer ^DU^EA' tfeteasehag sa Knust Het nieuwe anti-tuberculosemiddel. Het „Berl. Tagebl." bevat een artikel van den eersten geneesheer aan een ziekenhuis te Kopenhagen, over de proef nemingen met liet nieuwe goudpreparaat tegen tuberculose. D:r Secher vermeldt in dat artikel, hoe prof. Möllgaard, physioloog aan de koninklijke veeartsenijlkundige en land bouwkundige lioo-geschool te Kopenha gen ,vier jaren terug zich tot taak had gesteld, een preparaat ter bestrijding der tuberculose samen te stellen, dat giftig zou zijn voor tuberkelbacillen, maar on giftig voor het menschelijk organisme zelf en dat geëigend was, het Weefsel te door dringen. Na talrijke proefnemingen vond hij als meest geschikt middel een goud- zout, dat in het organisme zoodanig ont leed wordt, dat men goud, zuurstof en zwavel kan aantoonen, waarbij het goud zoodanig gebonden is, dat het niet tot totaalvergiftiging leidt. Blijkens de resul- ten van proefnemingen is het preparaat, zelfs in zeer verdunden toestand, zeer giftig voor tuberkelbacillen, die als bet ware -ontbonden worden. Talrijke proef nemingen op dieren (kalveren, geiten, konijnen) genomen, toonden aan, dat liet zout ook de tuberkelbacillen in het le vende organisme kan dooden. 'Men kan kalveren, die met levende tuberkelba- i cillen in hevige mate tuberculeus ge- maakt zijn, met het preparaat genezen, j Om de vergiftiging van het organisme te voorkomen, combineerde Möllgaard de behandeling met een serum, dat tegen giften bevatte om de werking der vrijge- worden bacteriëngiften op te heffen. Dr Secher is in November 1923 met de therapeutische proefnemingen op men schen begonnen en sindsdien is de be handeling in verschillende ziekenhuizen in Denemarken ingevoerd, zoodat men reeds gelegenheid heeft gehad, de waarde van het middel te beoordeelen. Die proe ven hebben echter nog niet tot een definitieve oordeelvelling kunnen leiden. Bij longluberculo.se zou imen, vol- gens dr Secher, alle gevallen met succes kunnen behandelen, behalve de aller ergste. De verouderde chronische geval len zijn ook moeilijk te behandelen. Dank zij de eigenschap van liet preparaat 0111 zich door het weefsel te verspreiden, kan het gelukken, zelfs op de tuberkel bacillen in te werken, die zich in liet bindweefsel, of in klieren bevinden. Men heeft de behandeling in zeer acute ge vallen van longtuborculose weliswaar met succes toegepast, maar men moet in zulke gevallen er altijd op rekenen, dat de behandeling uiterst gevaarlijk is en bif hevig aangetaste patiënten tot den dood kan leiden. Die tuberculeuze borstvlies- ontstek;ng leent zich bijzonder goed voor behandeling. Ook de d'to buikvliesontste- king. Patiënten, die vier tot zes maanden aan koorts leden, werden genezen. Kinde- zijnen niet voorbereid waren. Daarom hield hij niets voor hen verborgen en ver haalde hij liun woord voor woord wat er gebeum was. Zijn vader vloekte en raasde tegen hem en tegen Karei, en ook tegen den boek handelaar. Een geducht onweder barstte boven Wouter los. Zelfs Karet kon niets meer zeggen. Frits betuigde zijn ver toornden vader zijn luiden bijval. Eerst was men öp den kruidenier verzot ge weest; en later, toen hij een verstandig woord sprak, liad men hem aan eens doovemans deur laten kloppen. Zijn moe der gaf haar spijt lucht in een vloed van tranen. Het was den Eenarm bijna te zwaar om te dragen Wouter verwachtte, dat den volgenden dag de heer Van Velde hem door zijn toon en behandeling te verstaan zou geven, dat hij alles wist en van dit oogenblik af genoodzaakt zou zijn, een andere verhouding tegenover hem aan te nemen. In dat geval stond Wouters plan vast: hij wilde een bezoek bij den heer Petersen wagen en hem verzoeken, de -oude betrekking weder aan te knoopen. en hem het beheer van een couranten kiosk toe te vertrouwen. De heer Pe tersen was wel een eigenaardig man, met een hard hoofd en een kond hart, maar niettemin klemde Wouter zich aan ren verdragen over het algemeen de behandeling goed. Over de toepassing van het middel tegen huidtuberculose kan nog niet met zekerheid een oofdeel geveld worden: Ook hier (bij lupus) schijnt echter wel succes te behalen te zijn. De vergiftiging, door de doode tu berkelbacillen veroorzaakt, gaat gepaard met temperatnursverboogingen, grooter naarmate de ziekte verder gevorderd is. Ook een roode huiduitslag komt voor, terwijl tijdelijke invloed op de nieren mogelijk is. Voorts komen voor onpasse lijkheid, braken, gebrek aan eetlust. Er treedt een belangrijk gewichtsverlies in tijdens de behandeling, doch na afloop daarvan stijgt het gewicht weer. Over een terugvallen in de ziekte valt voorals nog niets te zeggen, daarvoor is de methode nog te nievPF Die behandeling zou volgens dr Secher veel korter duren dan de gewone sanatoriumkuur. Tot siens! Danie Smal schrijft aan dc „N. P. Gr. Ct.": Waar my voordragreis sowat afgelopo is, wou ek graag langs hierdie weg 'n afskeidswoordje rig aan die Nederlandse volk van wie ek soveel hartlikheid onder vind liet op my 130 voordragte. Ek sê nie „vaarwel" nie, maar „tot siens", want waar ek 'n sew-entigtal uitnodigings van die hand moet wys, is die moontlikheid nie uitgesluit nie, dat ek later weer 'n voordragreis hier onderneem. Woorde ontbreek my om my diepge voelde dank uit te spreek aandie persone en vereniginge wat my voordragte geor ganiseer het; die liewe goeie vriende bij wie ik gasvryheid ondervind het; almal wat, deur die bvwoon van my voordragte of deur bydrage-, die doel van my voor dragreis gesteun het; en, laatste maar nie die minste nie, die Nederlandse pers, wat so kostelik bygedrag-e het om my voordragte gunstig bekend te maak. Aan hulle almal sal ek dus maar sè baie dankie Ek vertrek uit Nederland met die aller prettigste indrukke. En ik sê ek nou nie net uit beleefdheid nie. Nee, ek meen dit uit die grond van my hart, wanneer ek sê dat die belangstelling wat hier bestaan vir Suid-Afrika vir my 'n openbaring was en dat u volk my volle simpatie- verower liet, wat ek op my beurt in dade sal probeer omset, deur in my vaderland meer belangstelling vir Nederland op te wek. Tog, by al die aangename herinneringe, was die -genot van my voordragreis nie onvermengd niet. Midden in my reis, ont vang ek nl. berig dat my jongste broertjie, 25 jaar, op 29 Julie in di§- Hartbeest- poort-meer verongeluk het. Stel u voor mei wat 'n verbryselde hart ek voor u opgetre-e het, toe ek elke week moes verneem hoe daar te vergeefs naar die lyk gesoek werd, en hoe my ou gryse moeder, wat vir my dierbaarder is as my eie lewe, van verdriet vergaan. Die 17de da.g na die ongeluk is die lyk eers gevind. Hoe-veel behoefte het ik tog niet gehad aan medelyde nie! Maar ek moes my leed alleen dra, want die middel sou erger -gewees liet as die kwaal, wan neer ek, as gevoelsmens, moes bewus wees van hoe mense onder my voordrag vir my sit en beklaag. Aan my vele vriende bied ik dus hierby my verontskul- diging aan, dat ek hulle nie in my ver- trouwe gen-eem het nie. Ek vertrek, D.V., op 28 November uit Southampton naar Suid-Afrika. Want ek sug naar die land, naar my [vaderland, Waar die son so skitterend skyn. O! die warme son! O, die heerlike bron, W-aarson-d-er ek steeds sal kwyn. Aan persone wat my die adresse beloof liet van kennisse in Suid-Afrika aan wie ek liulle groette moet oorbring, deel ek mee, dat my adres tot 24 November n-og is Postbus 604, Antwerpen; tot 26 November Armadale Castle, Southamp ton; daarna Postbus 27, Pretoria (brief port vir België 15 ets., anders 20 cets.). Ontvang in gedachte 'n stewige hand druk van Uw stamgenoot, DANIE SMAL. wi s-«r^tvwawjiJW»Eï/ï *T£Vir.Aj, is door de gemeente van het rijk ge vorderd behalve de rechten voo-r het ge bruik van gemeente-W erken of bezittingen, de som d-er kosten van bestrating en herstrating boven de gemaakte sleuven berekend tegen f 1,25 per vierk. M. To taal bedraagt dit f 1369,75 on f 9,25. Te gen deze vordering heeft de hoofd ingenieur-directeur zich verzet, doch B. en W- stellen, gesteund door de commis sies van fabrikage en financien voor, dc ingebrachte bezwaren ongegrond to verklaren. In 192L (had het rijk ook aanvankelijk bezwaar tegen een dergelijke vordering, doch na ontvangst van waar schuwing, aanmaning en dwangbevel heeft het in April 1922 toch betaald. Voorgesteld wo-rdt de 110de wijiziging in de geme-entebegrooting 1924 en daar bij o.a. voorgesteld de post voor steun aan uitgetrokken werkl-ooiz-e-n met f3900 te verminderen en de post werkverschaf fing met -dit bedrag te- verho-ogen. Op de eerste post is nog over-f4100, op de tweede f3489,37l/2. Het is de bedoeling van B- en W. om. gedurende dezen win ter de st-euiive-rleeniiig tot het alleruiter ste te beperken en, zoo eenigszins moge lijk, de werkloozenzorg uitsluitend uit we rk v e rs ch a f f iiig te do-en bestaan, Daar voor is dc overbrenging van het bedrag ad f3900 voorgesteld. Voorgesteld wo-rdt, de volgende hoo rnen te rooien: 22 iepen op de weide bij den Karelsgang; 4 iepen, 1 kastanje en 2 lirulen op en bij: het Smidsbolwerk; 1 kastanje bij de Ve-ersehe brug; 1 iep op 'het Veersche Bohverk bijl den Gan zen gang; 3 iep-en e-n 2 linden op den No-ordsingel; 1 linde, 2 iepen en 1 escli op bet Noordbolwerk, 1 iep op den Lan- geviel-esing-e-1 en 24 iepen bij den Tonw il aan, achter Alberts; totaal 65 boomen. Tenslotte is -er nog een vo-orste! tot goe-ókeuiing van de begrooting 1925 van h-et burgerlijk armbestuur, waarbij de sub sidie -der gemeente is begroot o-p f 93000 tegen f81.500 voor 1924 en f 87,500 voor 1923- Door de c.o-mmissie van financiën zijn verschillende opmerkingen over deze be grooting gemaakt, welke in handen van het bestuur worden gesteld, die daarop antwoordde, dat een der uitgaven iets hooger moest worden geraamd,' omdat, in verband met h-et feit, dat verschillende personen, die do-or het steuncomité niet geholpen worden of kunnen wo-rden cn toch af en toe steun behoeven, uit dien post gesteund worden. W-el degelijk is bij h-et bestuur d-er Godshuizen aange drongen op verlaging der tarieven, doch -dat ge-antwoord werd, dat de tarieven in het 'Oude Mannen- en Vrouwenhuis cn Weeshuis niet lager kunnen worden gesteld, terwijl wat betreft de patiënten in 't Gasthuis, waarvoor door 't burgerlijk Armbestuur derde klas tarief betaald wordt, daarvoo-r eigenlijk nog' niet eens -de kostende- prijs wordt betaald. iVMMWtixcaJXtI Stukken voor tien Gemeenteraad van Middelburg. Vo-or h-et leggen van een telefoonkabel de lioop vast, dat hij misschien niet on verbiddelijk zou zijn. De heer Van Volde had zich op reis hegeven. Dit was het eerste wat hij in den winkel hoorde. De bedienden waren als de muizen in den kelder, wanneer de kat een slaapje doet. Zij lieten aan hun luimige invallen den vrijen loop, en „de courantenjongen" moest naar hunne pij pen dansen. j,Hij heeft immers geen pijpen, daarom moet hij dansen 1" plaagden zij liem. Nu eens werd hij hier heen gezonden, dan daar, van de eene bezigheid naar de andere gejaagd, en in plaats van zich die plagerijen te laten aanleunen en mede te lachen, liet liij zijn ergernis bemerken en voer hij tegen hen uit. 'Eensklaps kwam er een jongen uit de Gronirigerstraat aanloopen, met de bood schap, dat Wouter zoo spoedig mogelijk thuis verwacht werd, daar zijn vador een ongeluk was overkomen. Wouter vloog de straat op, de Raad- liuismarkt over en de kleine Joliannes straat door. Toen hij den hoek van de Groningerstraat omsloeg, zag hij een me nigte mensclien in druk gesprek voor zijn deur staan. „Wat is er gebeurd?" riep hij in den grootsten angst. Hij is van een steiger gevallen 1" ant- En hoe dénkt men orer ons? „Onder de Streep" vertelt in 'tHbl. Op de vergaderingen van den Volken bond lossen de heeren niet alleen inter nationale, sociale en economische vraag stukken op, neen ze debite-eren ook van tijd tot tijid kwinkslagen, uitvallen en geestigheden. D-e Franschen doen het in -de -eerste plaal<i natuurlijk die zijn nu eenmaal het volk van den ,,-espr.t". Maar daarnaast worden er toch ook wel eens rake zetten geplaatst door vertegenwoor digers van andere landen. Zoo publiceert „l'lntransigeant" deze definities, door een Éngelscliman gegeven. Eén Engelschman een stommerd; twee Engelschen een weddenschap; drie Engelschen een groote natie. Eén D-uitscher een pedante vlerk; tw'ee Diuitschérs bierbrouwerij drie Dluitschers oorlog. Eén Amerikaan een milliardaïr; twee Amerikanen twee drinke broers drie Amerikanen drooglegging. Eén Franschman een kletskous; twee Franschen een conferentie; drie Franschen een fijn diner, en alles wat daar uit voortkomen kan.... Jammer, dat de definitie van den Hol lander ontbreekt. Hoe zou die wel ge luid hebben? woordden verschillende stemmen. „Dood?" Hij luisterde niet eens meer naar het antwoord. Hij stond reeds aan liet bed zjjns vaders, die erbarmelijk lag te ker men. De dokter onderzocht hem; moeder en broeders waren als verstijfd van schrik en ontsteltenis. Ook de kruidenier was terstond boven gekomen. Hij bracht Wou ter tot bedaren, toen deze geheel buiten zichzelf van droefheid geraakte. D-e arts verklaarde, dat er een paar rib ben en het rechterbeen gebroken waren. Inwendige verwondingen schenen er met ontstaan te zijn. Hij legde gipsverbanden aan en beval rust en zorgvuldige ver pleging. In zulke oogenblikken van nood, als God door ziekte of andere onheilen bij ons aanldopt, wordt de lichtzinnigheid gestraft en ontvangt de spaarzame, ma tige, godvreezende mensch zijn loon. De oude Reclc was plotseling, waar schijnlijk voor zijii geheelo leven], kluiten staat om iets te verdienen. Wat hij over hield, had hij door zijn koel gejaagd of verkwist. Er is toch niets gemakkc- kelijker dan dat. Bittere nood en druk kende schulden zouden het einde geweest zijn, als de kinderen zich niet anders gedragen hadden. (Wordt vervolgd). Cadeau Belieft U iets de étalage van „KI strepen en effen klei stuks in voorraad I NIEUW! Weer voorraad 4000 stuks Mooie Manspetten 1 Koopt onzen ni< een enorme sorteeri: K J. VAN WE van Drogü HET Scli Iedereen word goede oplossers ver welke door ons in worden naar den 1< De bedoeling rijmpje van 13 woo Wij hebben d< gevoegd, dat we ti opnoemen in cijfei plaats zetten. 5—3—33-17—23- zeer goed voor 8—48—10—12 is b< 31—82—28—10—11 worden. 2621433—15- de boterkorven 33—24—37—20—48 van echt haar, 39-7—54—44—36- 46—47—42—2-35 beschermt. 9-1—51—18—6-3 29—38—20—50 ma 1—27—6—19-41- als ze niet prir 14—16—40—43—45 invullen. Wanneer wij kunt brengen door niet moeilijk meer De oplossing i lo. het rij 2o. de tien 3o. den na 4o. volledif Donderdag 4 1 De Drogisterij druk van deze opg: n NA£ aivoresi me! ooz Catalogus firma dl ïerkri St-Nicolaa cadeaux Gedurende de WI KIKDEREJSSTF een voor (J zeer U te overtuigen vai en „MUWDI-VK Maakt U eens Goed van Pa J. A. L. ENKEL op deze bon er FA J. Deze. bonnen kun J.BGSHOPF, G

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2