Bo 45 Vrijdag SI Movember 1934 S9e Jaargang BinoesM. Buitenland. Stramheid en stijve spieren Kloosterbalsem Stateo-Beueraal. verdrijft de pijn iëp&lS£rnet zijn fijne grondstoffen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ Diru'kkers-Expïoitanteii 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vcrstsiraal 6870, Goes Tel.: Redactie no. II Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De blunder van den heer Schaper. Hoe het precies gegaan is in de Tweede Kamer met den blunder des heeren Scha per, vertelt de „Residentiebode" op in teressante wijze. „Die geweldige blunder, waaraan de heer Schaper zich gistermiddag in de Tweede Kamer heeft schuldig gemaakt in zijn begrootingsrede is Wel een tref fende illustratie van de onverantwoorde lijke wijze Waarop door de sociaal-demo craten oppositie wordt gevoerd. Zonder zich ook maar eenigszins behoorlijk op de hoogte te stellen gaat men grieven rentileeren die eiken grond missen, gaat men een oppositie voeren, waaraan door eigen schuld elke reëele grondslag ont breekt. De gezamenlijke kosten van de Depar tementen van Oorlog en Marine bedragen voor 1925 totaal 95 millioen gulden een eenvoudig optelsommetje van de beide eindcijfers der begrootingen had den heer Schaper deze wetenschap kunnen bijbren gen. Maar desniettegenstaande komt hij gistermiddag in zijn begrootingsrede in de Kamer met een felle critiek, wijl het eindcijfer der begrooting niet minder dan 150 millioen bedraagt. Nog zes millioen meer, zoo riep hij met pathos uit, dan al onze onderwijsuitgaven. Aanvankelijk scheen de Kamer, waar op dit oogenblik de belangstelling niet zoo groot was, deze blunder te ontgaan en daarom ging de heer Schaper, die deze rede nog wel op papier had door en riep met stem verheffing uit: Deze begrooting is nog weer 25 millioen hooger dan in 1922. Toen werd het tocli al te erg. Op de perstribune stak men de hoofden bij el kaar. Minister Colijn keek Minister Ruys aan met een gezicht alsof hij het in Keu len hoorde donderen. Maar waarschijnlijk was de socialistische spreker nog verder doorgegaan op dit stramien, wanneer de heer Duymaer van Twist hem niet inter rumpeerde: „Hoe kom je aan dit cijfer van 150 millioen? Jij bent 50 millioen abuis." Toen stopte de spreker even. De heer Kleerekoper, die meende de situatie te kunnen redden antwoordde: „Hij bedoelt natuurlijk 105 millioen", waarmede de heer Kleerekoper alleen bewees, datook hij niet eens de eind cijfers kende, alhoewel hij misschien reeds op tal van vergaderingen had ge sproken over de militairistische politiek der Regeering. Het antwoord was bo vendien een onwaarheid, w'ant de heer Schaper had op zijn cijfer van 150 mil lioen reeds verschillende conclusies ge bouwd en zou er verder mee gegaan zijn, indien de heer Duymaer van Twist hem niet in de rede gevallen had. Nu sloeg hij echter gauw enkele bladzijden copie over en maakte zich van deze hoogst ernstige zaak af met de flauwe en onbenullige opmerking, dat honderd millioen voor dien militairen rommel ook nog te veel was. Zooals te begrijpen valt, veroorzaakte dit incident nog al eenige sensatie in de Kamer. Het is ook inderdaad bijna onge- loofelijk, hoe de heer Schaper, die hier optrad als woordvoerder van een fractie van 20 man, zich zoozeer vergaloppeeren kon. Zelfs al had hij de stukken niet ge lezen, moest hij toch weten, dat het cijfer van 150 millioen een dwaasheid was. En men vraagt zich hier af wanneer een leider der fractie op een dergelijke moeilijk te kwalificeeren wij;ze een be- groot'ngsrede voor een debat in de Ka mer samenstelt, van welk een gehalte de socialistische redevoeringen zijn, die voor de onontwikkelde kiezersmassa worden gehouden. Het feit, dat een propagandistisch re denaar als de heer Kleerekooper evenmin als de heer Schaper, het eindcijfer van de oorlogsbegrooting kende, en er maar lukraak een slag naar sloeg, zegt hier genoeg. Met den naam van politieke beunha zerij is dit optreden nog "te gunstig ge kwalificeerd. De aanslag op den Sirdar van Egypte. In aansluiting op ons bericht van gis teren wordt nog gemeld: De Sindar heeft een operatie onder gaan. De kogel zit onder de long en bo ven de maag. Br wordt broed-transfnsie toegepast. De toestand geeft wat meer hoop. Br zijn geen buikorganen getroffen. Men houdt bet er thans voor, dat er acht aanvallers zijn geweest in twee auto's. Dis bladen, die in de landstaal verschijnen, geven uitdrukking aan hun afschuw over deze voorbeeldelooze mis daad. Alle Bngelsche bladen geven eveneens uiting aan hun diepe verontwaardiging over den aanslag te Kairo en eischen de prompte bestraffing van de misdadigers. Zij wijzen op de ernstige gevolgen, die het gebeulde voor Egypte zou kunnen hebben. Nader wordt gemeld, dat de Sirdar van Egypte aan de gevolgen van zijn verwondingen is overleden. Korte Berichten. Die Portugeesche regeering heeft, in de Kamer met, 46 tegen 43 stemmen de nederlaag geleden en hoeft haar ontslag ingediend. Gisternacht is in Zuid-Diuitschland h>et weer omgeslagen. Op den Feldberg waar de vorige nacht nog een tempera tuur van 10 a 11 graden onder 0 werd geregistreerd wees de termometer gister morgen vroeg een temperatuur van 3 a 4 graden -a,an. Het is begonnen licht te sneeuwen, ook in de Rijnvlakte. - In het Beiersohe hoogland en in de AUgau is veel sneeuw gevallen- Op de Allgan ligt de sneeuw 10 c-M- "hoog. Ook in Neder-Beieren sneeuwt het onaf gebroken. i -In den Oostenrijkschen nationalen raad heeft de nieuwe kanselier Rarnek bij de ontwikkeling van zijn regeeringspro- gram verklaard, de politiek der regeering- Seipel te zullen voortzetten, op den grond slag der overeenkomsten met den volken bond. In de Oostelijke staten van Amerika heeft een cycloon gewoed. Zes personen zijn gedood, honderd gewond. De cycloon bereikte een snelheid van 112 K.M. per uur. Uit Middelburg wordt het overlij den gemeld van Hippolyte Meert, gewe zen lid van den raad van Vlaanderen, die ter zake van activisme na den wapen stilstand bij verstek ter dood was ver oordeeld en naar Nederland was uitge weken. SMJfHBOEST? CARUSOl, SQ cent per doosje. PE TO0WERPfiSTILI-E. Bij Uw Urogist. t li mi mfci<fi>hiiaeectkgawiab3bmtwge»gwrjr?.eiwmu«j\ctn'wi> fi 'urwtrpwa De vliegtocht N ederland-In d i De P VII zal met de bemanning te Me.dan Zaterdag overblijven, omdat dit noodzakelijk is in verband met de mari tieme veiligheidsmaatregelen op de nog af te leggen afstanden over zee, waar voor verplaatsing van enkele, op hel tra ject tussehen de kusten van Malakka, en Sumatra gestationeerde schepen noodig is, in verband met het feit, dat gedu rende de laatste etappe Muntok-Batavia nagenoeg geheel boven zee zal worden gevlogen. Te Mc-dan meende men Woensdagmor gen al, dat de vliegers in aantocht wa ren. Woensdagmorgen vroeg heeft geloei van de brandweersirene de komst van de vliegers aangekondigd. A'.le kantoren werden gesloten. Vermoedelijk werd met dit gelord bedoeld, da.t de vliegers boven de kust van Malakka gesignaleerd zouden zijn door de Orion, van de scheepvaart inspectie, die dit bericht draadloos zou hebben uitgesednd- Gebleken is, dat het bericht van de nadering van de vliegers op een misverstand berustte. De aan komst van de vliegers zou gemeld zijin door een bericht van een rijksgroote uit Bedagei, die een vliegtuig had gezien, hetwelk een verkenningsvliegtuig van de Pelikaan was geweest. De nieuw© r ij w i 1 p I a a t j e s- Volgc-ns de „Tel." moet na 1 Jan. iedere wielrijder in het bezit zijn van een nieuw rijwielmerk. Die plaatjes hebben een ovalen vorm. De afstand tussehen do beide uiteinden blijft dezelfde, terwijl voor het gebezigde metaal aluminium ge bruikt zal worden. De heer Wibaut over een socialistische regeering1. Aan het verslag van den Amsterdam- scl-en Raad in de „Tel." is het volgende ontleend: De heer Bossevain (v.b.): „Bn wat zou u als minister van Financiën doen? De heer Wibaut: Deze vraag is nog wat voorbarig. „Ik sluit me bij Mr Troelstra aan, ten aanzien van de wensche-lijkheid, dat Nederland een andere regeering krijlgt en met een andere groepeering. Ik ben echter piet zoo buitengewoon optimistisch dien aangaande, en weet niet zeker, of deze bij de verkiezingen in 1925 tot stand zal komen. Indien echter een regeering op dezen grondslag is tot stand gekomen, dan acht ik de taak der regeering, inzake de ver houding tussehen rijk en gemeente, ont zaglijk zwaar Een ministerie op den grondslag van Troelstra zal, ten aanzien 'van het gemeentelijk leven een gansch andere houding, een bijna, tegenoverge stelde houding als thans, moeten aanne men. Dat is onmisbaar"'. De V olkswoningbouw. Van het bestuur van den Bond van Ar beid erswoningbouwvereenigingen in Ne derland, had de Minister van Arbeid het verzoek ontvangen, er toe mede te wer ken, dat de op reeds bestaande complexen van woningwetwoningen rustende hypo theken ten behoeve van gemeenten op daartoe strekkend verzoek werden geroy eerd, opdat de complexen daarna, met nieuwe hypotheken zouden kunnen wor den bezwaard, tot het verkrijgen van nieuw bouwkapitaal. Deze vraag is eveneens ter sprake ge bracht in den Nationalen Woningraad, waar een Gomnvssie werd benoemd om over deze vraag rapport uit te brengen. Het rapport dier commissie komt tot de conclusie, dat er zal zijin een centraal instituut voor het verleenen van voor schotten voor den woningbouw uit een kapitaal, van alle zijden bijeengebracht en waarvan rente en aflossing worden ge waarborgd door den Staat; in afwach ting van het bijeenbrengen van dat kapi taal zal de volkswoningbouw worden ge financierd met kapitaal, verkregen door hypotheekverleening op de bestaande wo ningwetwoningen De commissie wenseht dus op het ka pitaal, dat thans voor woningbouw be schikbaar is, zooveel mogelijk ten behoe ve van den vereenigingsbouw de band te leggen. Voor den particulier zal hypo theek vrijwel niet meer te krijgen zijn, wat natuurlijk moet leiden tot ontredde ring van den particulieren bouw en stij ging der hypotheekrente. Naar de overtuiging van den Minister zal een behoorlijke woningvoorziening, ook voor de valide arbeiders, alleen mo gelijk zijp door de medewerking van een krachtige particuliere bouwnijverheid. Ten koste van aanzienlijke sommen is het der regeering gelukt, deze weder aan de woningvoorziening te doien deelnemen. Die Minister kan er bezwaarlijk toe overgaan thans zijp medewerking toe te zeggen voor een regeling, door de commissie, zoowel als door den B'ond bedoeld, wel ke de particuliere bouwnijverheid weer tot stilstand, en daardoor de woningvoor ziening in gevaar zou brengen. Daarbij komt, dat tot einde 1925 een behoorlijke woningproductie verzekerd is en de volkswoningbouw dus voorloopig geen stagnatie zal ondergaan. Afgeschei den van de bezwaren, die verder bij; de uitwerking der voorstellen zouden op komen, meent de Minister op den aan- gevoerden pricipieelen grond, dat die voorstellen niet zijn te aanvaarden. Ook aan het door den Bond gedaan verzoek kan de Minister derhalve geen gevolg geven. Het overcompleet bij de Poster ij en en Telegrafie. In den loop van een audiëntie deelde de Directeur-Generaal aan een vereeniging van Hoogerpers. bij de P. T. T. mede, dat nog noodzakelijk een afvloeiing' moet plaats vinden en dat deze was bepaald tegen 1 Mei a.s. De Directeur-Generaal had er geen bezwaar tegen om hun, die op 1 Mei voor afvloeiing in aanmerking komen, dit binnen zeer korten tijd te doen weten, opdat zij desgewenscht nog voor 1 Januari de noodige maatregelen zouden kunnen nemen. Diit laatste in verband met de aanstaande wijziging van de Pensioenwet. Visscherij op de Zeeuwsche Stroomen. Uit de Memorie van Antwoord van Minister Colijn; De voorstelling als zouden de belangen der visscherij in de Zeeuwsche stroomen onverzorgd blijven, acht de minister Piet juist. De verzorging van deze belangen behoort tot de taak van en geschiedt dan ook metterdaad door het departement van Binnenlandsche zaken en Landbouw. Naast deze belangen der visscherij' staan die van den staat als eigenaar van het grootste deel der visscherijperoeelen. De uitgiften van deze staatswateren voor vis scherij zijn intusschen zuiver privaat rechtelijke handelingen, die voortvloeien uit het aan het departement van financiën opgedragen eigenaarsbeheer. Die minister meent, dat het eigenaarsbeheer bij dit departement moet blijven. Allerlei. Na. langdurige ongesteldheid was mej. v. Dorp gisteren weer in de vergadering der Tweede Kamer aanwezig. Die gulden bereikte gisteren te New York de goudpariteit, voor het eerst sinds 5 jaar. In voorbereiding is een algemeene maatregel van bestuur ten aanzien van den arbeidsduur van verplegend perso neel. Die maximum-werktijd zal 55 uur zijn. Die minister van Financiën deelt mede, dat hot de 'bedoeling is van de regeering, een wetsontwerp in te dienen tot het geleidelijk doen uitsterven van de Staatsloterij. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren ver schillende kleinere wetsontwerpen aange nomen, o. a. het verleenen van een cre- diet aan de Handelskaaner, de pensioen regeling voor weduwen en weezen. van Kamerleden en het wetsontwerp op de in vordering van 's Rijks directe belastingen (afschaffing van de waarschuwing bij de belastinginning) en ten slotte de ont eigening ten behoeve van verbetering van den rijksweg op Walcheren. Voortaan zal men dus, wanneer men niet op tijd zijn belasting heeft betaald, niet meer eerst een waarschuwing krij gen, maar terstond een aanmaning ad 25 cent ontvangen en daarna reeds het dwangbevel, wanneer men na ontvangst van de aanmaning zijn belasting niet heeft voldaan. Tegen de wijziging van artikel 26 dei' Arbeidswet kwamen de heeren Stenhuis en Wittert van Hoogland in verzet. Zij stemden tegen het wetsontwerp en von den daarin navolging bij de R.-K. heeren Jansen, W. Fransen en Haazevoet, bene vens bij de socialisten en vrijzinnig-demo craten. De wetsontwerpen: wijziging van de Arbeidswet in verband met handhaving van het 'drie-ploegenstelsel in het con-: tinubedrijf en naasting van den spoorweg Zutphen-Winterswijk-Duitsche grens wer den ook roet groofce meerderheid van stemmen aangenomen. Daar deze Kamer eerst weer tegen Kerstmis bijeenkomt, wijdde de voorzitter een woord van hulde aan de vliegers naai' Indië. Hij wenschte deze dappere mannen succes en behouden terugkomst in bet vaderland toe. Minister Van Swaay sloot, zich hierbij namens de regeering aan. Tweede Kamer. Gisteren was het hoofdzakelijk de dag van C.H. en AR. sprekers. Behalve dhr v. <i. Bilt (R.K), die aan 't slot het nog even opnam voor de vóór 1920 ge- pensionneerden en dhr de Boer (Platte- landersbond) spraken de heeren Schok king, Rutgers en Schouten. Vooral de laatste was in zijn kracht en gaf er do linksche heeren geducht van langs. Dhr Schokking en Rutgers onderschre ven volkomen, wat dhr Nolens over de coalitie gezegd had; dat het is geen kunst matige, doch een historisch gegroeide groepeering, en dat het hoogere beginse len zijn, waarop deze formatie steunt. De teer Rutgers wees in dit verband nog eens uitdrukkelijk op eenige tastbare re sultaten, welke op dezen grondslag' zijin verkregen, n.l. de financieele gelijkstel ling op onderwijsgebied en de maatrege len ter bestrijding van de zedeloosheid. Dhr Rutgers vei ld aarde, da,t de coa litie voor de antirevolutionaire partij! de eerstaangewezen groepeering zou zijn. Na tuurlijk kunnen zich bij het overleg der drie rechtsche groepen straks na de ver kiezingen allerlei moeilijkheden voordoen en voor zoo'n geval wilde hij; zich niet reeds nu gebonden zien. Want bij' de vele punten van overeenstemming bestaan er ook verschillen tussehen de drie rechtsche groepen, zooals zoowel hij als de heer Schokking uitdrukkelijk constateerde. Dhr Rutgers wees o.a. op het doen loopen van Zondagstreinen door een R.K. minister goedgepraat. Dhr Rutgers nam het ook o«p voor de gemeentelijke autonomie en ried de re giering aan, voorzichtig te zijn met in breuken daarop, omdat zij is de hoek steen van ons regeeringsstelsel. De tegenwoordige regeering kreeg van den heer Schokking een huldebetuiging te hooren voor het bereiken van een slui tende begooting. Wat betreft de rege ling der salarissen wenschte deze spreker ook rekening gehouden te zien met be kwaamheid en geschiktheid. iVoor wettelijke regeling van de mede zeggenschap achtte de chistelijk-histori- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf6.05 Prijs der Advertentie*: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Gij abonnement belangrijke korting. sche leider den tijd nog niet rijp, welke meening volkomen gedeeld bleek te worden uoor dhr Schouten. Inzake het ontwerp-ziekteverzekering bleek de heer Schokking geheel het stand punt te deelen van zijn partijgenoot, dhr Snoeck Hehke-mans, Ook hij achtte het overgeven van de Ziekteverzekering aan de hearijifsvereenigingen den dood voor wat natuurlijk gegroeid is; de ziekenkas sen. Om tegemoet te komen aan de arbeids- behoefte tengevolge van den aanwas der bevolking in 50 jaar tijds is de bevol king van Nederland verdubbeld wilde de beer Schokking op de eerste plaats cultuurland aanwinnen door droogmaking en inpoldering, vervolgens den industri- eelen arbeid uitbreiden en tenslotte de emigratie bevorderen door financieelen steun en goede leiding van overheids wege. Zooals wij zeiden, nam dhr Schouten vooral de linksche heeren en in 't bijzon- tier !de (socialisten onder handen. Spr ■wees op het vooze, het onwaarachtige in de critiek op de regeering. Dhr Schaper verwarde maar eventjes de cijfers van oorlog en Waterstaat. Dhr Marcliant telde bij de berekening van de wijze waarop het tekort gedekt werd, tweemaal de nieuwe belastingen mee, eenmaal voor 30 en eenmaal voor 34 millioen! Spr kwam toen tot de S-DlA.P-, die altijd hoog opgeeft van haar eenheid. Maar waar is die eenheid b.v. ten aanzien van de medezeggenschap? Theoretisch is men daar nog niet over klaar, terwijl ook de propaganda voor de medezeggenschap- onder de bevolking nog onvoldoende re sultaat heeft gehad. Spr beschouwt daarna de stroomingen in de sociaal-democratie nader, waarbij hij wijst op de evolutionnaire en revoluti onaire strooaningen, op het verschil van meening tussehen Polak en Stenhuis over sociale politiek, op de verschillen aan gaande medezeggenschap en bedrijfsorga nisatie, salarispolitiek. llij: haalt even de brochure van de heer De Miranda aan! In de sociaal-democratie is zelfs thans een geschil, waarin het gaat om de vraag wie de leiding zal hebben, de massa van het N-V.V. of de leiders van de S D.AP. Deze partij! is innerlijk zoo zwak, omdat zij geen uitspraak durft te doen tussehen evolutie en revolutie. Toen dhr Schaper den moed had om te inteiTumpeeren; Zegt u nu eens, welke christelijke beginselen de rechterzijde sa menbinden, antwoordde de heer Schou ten: Als -dhr Schaper zulke vragen nu nog stelt, na zooveel jaren van politieke Werkzaamheid, dan is hij; een hopeloos geval. Ben kind op school, kan zulke vra gen stelten, omdat het niet van histori sche ontwikkeling weet, maar een man als de heer Schaper kan zulke vragen niet stellen. Do laatste 30 jaren hebben de juistheid van de coalitiepolitiek aange toond 1 De S D A.P- had zeker geen plezierigen middag! Avondvergadering. Het woorci was eerst aan Minister Aal- berse, aan wiens rede wij het volgende ontleenen Waarom spr den arbeidsduur in het algemeen niet wil verlengen, maar liever overwerkvergunningten geeft, heeft hij! al meermalen uiteengezet. Ilij' wenscht aan de oorspronkelijke wet vast te honden, o.a. geleerd door het gebeurde ïn Zwit serland, waar men het geprobeerd heeft, maar waar men onaangename ervaringen heeft opgedaan. Het effect eener wijziging zou zijn, dat zij de mentaliteit der arbei ders in geheel verkeerde richting zou sturen. Volgens den heer Brautiganr zal spr den naam krijgen van Aalberse, den Vreesachtige, Spr is niet geschrokken van die benaming, omdat hij weet, dat hij steeds aan felle critiek bloot staat, of van de eene zijde, of van de andere. Dat spr in de laatste jaren niets deed, is niet vol te houden. Wie dat zegt, realiseert niet de betee-kenis der Arbeidswet, waar onder ruim 700.000 arbeiders vallen. Onder het niet Uitgevoerde deel der wet vallen waarschijnlijk 250000 personen. Controleurs uit de vakbeweging! aan stellen, is overwogen. Hij acht dit echter c-en vorm van controle, die meer na- dan voordeel heeft. Meer toezicht van de ge meentepolitie is beproefd mrar in dat opzicht is spr van een kouwe kermis thuis gekomen. De kwestie van de bakkers-in-hechtenis

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1