0. j. BAARS. db p. j. wauters. j. zwemer. franse. w. machielsb. Ion, na de voor eiende dagtaak, Om ia het mid- Ven, komen, wij waar bloeme» den geboden e* den. Nog verder fcn waar levens- |en toe zijn ge il eeren rookers doen. f. aam worden de door pleegzus wij hier reeds En pleegzusters- |ere tafels ook costuum, niet oven die andere Ie zien, wij noe- jaats de schilde- bekende Mid- |n en schilders, van de afdeeling In verpleging, zijn- leen straatje te 1 L. Hegmans. Ier mooie voor- theemutsen in In oud-costuum; pen en dergelijke joote uitzoek in let namaakzilver leer Gerritsen te [dj door kunnen zers kunnen wij- verpen in aarde- Ivoorwerpen, kin lij eindigen. Deze overtuiging ves- beurs wat te leling langs de |t, zullen zeker in het naast de Ije, waar een al- Is ingericht, al zullen zij, die bazaar bezoeken, Igetroond en dan loekje, waar een naast vele pop poppen-kleeding en waarheen de |de zullen kunnen vat zij als klein batten het beste nog meer ver een rad van naak, en derge- had de opening kden werden door lommissie, mejuf- |t enkele woorden oorzitter van de voor Ziekenver- ieben, het woord, g M. en O. van de betuiging van allen, die mede- men tol de stich- or oud-verpleeg- iddelen worden egsters een rus- ekeren. Spr wees! eringen van zie- tellingen, die een e zusters in het iet georganiseerd ang op zich laten en erkend examen aren oorzaak, dat ensioen uitbleef, ngwekkend histo- zieken verpleging de verbeteringen tijden in werden er op wees, hoe de ziekenverple- die te Middelburg hield. Spr. stond Jij het ziekenhuis- |ns zich aan ons •p, dat in de vijf- am 10 pet. der ;enhuis plaats heb- pet., wel een he in ziekenhuizen tn de uitgebreide thans ook nog kwam dan op de speciaal te Mid- aan de oprichting ais, die gedurende huis in de Lange- itte den wensch, herming van het verzekerd bij de ►ok wat haar toe- zuster een begin zijn. personen, voerden p komen wij mor- loodsen te dépendance Beige nestaat sedert lan- onze loodsen van gische haven over t vanzelf, dat on- dit plan in ver- Die Regeering is mens, dit plan uit ir de schatkist een beteeken!, aange- n guldens moeten heeft gemeld, dal Antwerpen wordt beri ht was voor- s besloten en wf dat de heer Neu- rine^ ér orer denkt althans een gedeelte van liet loodsper- soneei naar Zeebrugge over te brengen". Polder Walcheren. In verband «et het aan den heer J. H. van der Harst verleend eervol ontslag als ontvanger van den Polder Walcheren, is met ingang van 1 Jan. aan den griffier, dhr Jhr H. J, syan Adrichem Boogaert, do waarneming van 'het ontvangerschap opgedragen. (M. C.) Tot wijkverpleegster voor Oostburg cm Schoondijke is in plaats van zuster KcBsel/die vertrokken is, benoemd zuster J. Grondijs, thans te Utrecht. (M. C-) Middelburg. Daar nog niet vast staat, wie de man is die door de tram over reden werd, laten wij hier zijn signale ment volgen, opdat ieder, die de politie inlichtingen kan geven, dit ten spoedigste kan doen. De ongeveer 55 a 60 jaren oude man was 1.70 M. lang, had blond grijzend haar, glad geschoren gelaat en een groot hoofd. Hij was gekleed in blauwe jekker, 2 grijze broeken over elkaar, geen onder broek, blauw gestreept overhemd, wit hemd, bruine wollen das (boufante), zwarte sokken en zwarte rijgschoenen. Op het lijk werden gevonden een gou den ring niet de letters W. H., een zil veren cylinderhorloge met nikkelen ket ting, waarin bruine stukjes, een bruine lederen portemonnaie waarin één gulden, één kwartje, 3 centen en een halve cent, oen roode zakdoek en een paar grijze handschoenen. Kruiningen. Gisteravond kwam de A- R. Kiesvereeniging in vergadering bijeen. De voorzitter, dhr Verijzer, wekte in een krachtig openingswoord op tot activiteit Daarna hield clhr P. A- Schwartz, burge meester van Rilland Bath een rede over bet onderwerp: „Die sluitsteen aange bracht", waarbij werd aangetoond hoe thans een sluitende begrooting werd be reikt en de middelen, door welke men tot dit doel geraakte werden aangegeven. En kele gr-stokïe vragen werden door den spreker bc-antwoord. Westkapelle. Met ingang van 1 Nov. j.l. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. vair Rooijen Jz., lichtwachter bij Öe Rijksknstverlichting alhier. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Saaksum door A. Dijkstra te Vierhuizen. Geref. Kerken. Beroepen te Elburg J. Bosch te West broek. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Harlingen door C. v. d. Zaal te Deventer. Te Maarssen is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer Joseph Zalman, die jaren lang onder zijn oud- geloofsgenooten de Joden te Rotterdam en vooral tijdens den oorlog onder zijn naaste broederen de Rassan niet zonder zegen gearbeid heeft. Sedert zijn over gang van het Jodendom naar den Chris tus was hij brandende van ijver om zijn broeders naar het vleesch te winnen voor het Kruis van Golgotha. Hij heeft lang en veel geleden. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Colijnsplaat zijn her kozen de heeren G. Israël, W. Flipse, H. Visser en A. W. Potappel, terwijl in de plaats van den heer Johs de Fouw, die bedankt had, is gekozen de heer M. Provoost. (M. C.) Hoe een tractaatje ten ze gen werd. Een jonge Franschman was gewond in den slag bij St. Quentin, waar de Fransche en Spaan sche legers in het midden der 16e eeuw tegen elkaar stre den. De jeugdige krijgsman werd naar het hospitaal vervoerd, waar zijn oog viel op een tractaatje, dat op zijn deken lag. Hij las het en het werd een middel in Gods hand, dat hij zijn zondig leven vaar wel zegde en zich tot God bekeerde. Die bekeerling was de later zoo beroemde admiraal van Frankrijk, Caspar de Co-, ligny, heer van Chatillon, die zijn leven liet in den Bartholomeüsnacht. Dat tractaatje werd ook gelezen door een verpleegster van den jongen Fran- schen edelman, die het blaadje liet lezen aan de abdis van een klooster. Zij verliet eveneens de room sche kerk en nam de vlucht naar Nederland, waar ze in ken nis kwam met een jongen Duitscher, wiens vrouw ze werd. Haar invloed is van groote beteekenis voor de Reformatie geweest. En door haar werd haar echt genoot, de latere prins Willem van Oranje, meer en meer overtuigd van de recht vaardige zaak der Hervorming. De zending te Wonosobo. De ontstellende berichten over de aard bevingen te Wonosobo zullen vele zen dingsvrienden vragen hoe het met de Zending te Wonosobo staat. Zooals men weet, was Wonosobo eer tijds de hoofdpost van het terrein van Delft. Bij de nieuwe verdeeling ging Solo over naar Delft. Wonosobo werd hulppost. De Zending heeft er nog een Inlandsche school met een inlandschen onderwijzer. Daarnaast nog enkele bezittingen. De ge bouwen van het vroegere Zendingshospi taal zijn verhuurd aan een plaatselijke vereeniging voor ziekenzorg. Deze gebou wen zijn van hout en hebben wellicht weinig van de aardbeving geleden. Dr Pruys, de vroegere directeur van het Petronella hospitaal te Djocja, die met het oog op zijn gezondheid te Wono sobo woont, is nu directeur van dit Zie kenhuis. Dr Pruys zelf woont in een huis, dat van hout en bamboe is opgetrokken. Vol gens de telegrammen is deze woning niet beschadigd, wat wel aan den aard van het materiaal waaruit het is opgetrokken te danken zal zijn. Het geheel moderne uit steen opgetrokken Dienghotel, dat er vlak naast staat, is zwaar beschadigd. De voormalige pastorie, een steen en ge bouw dat zeker door den aardschok zwaar beschadigd, zoo niet verwoest is, werd juist enkele maanden geleden door de kerk van Delft verkocht. De Gerefor meerde kring te Wonosobo bestaat uit slechts twee gezinnen, n.l. dat van dr Pruys en van mr J. E. Mulder, voor zitter van den landraad. Wij mogen uit de berichten wel afleiden, dat deze ge zinnen gespaard bleven. Het keurige nieu we landraadsgebouw is geheel verwoest. Te Bussum is in den ouderdom van 75 jaren overleden dhr Du O- D- Eerd- mans, emeritus-predikant. De overledene diende in zijn leven achtereenvolgens de gereform. kerken van Oldehove 21 Nov., 1S75; Wanswerd 23 Diec. 1877, Ierseke 30 Aug. '91, en Boskoop 23 Febr. 1896. Hij vroeg en verkreeg 1 Oct. 1916 zijn emeritaat. i Naar „Het Volk" verneemt, is de aftredende voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers de heer F. L. Ossen- dorp, met een meerderheid van ongeveer 600 stemmen herkozen. Naar „Het Vaderland" verneemt, zijn de adviezen der inspecteurs van het onderwijs omtrent de vervroeging der zomervacantie beslist ongunstig, zoo dat de memorie van antwoord ook in deze ongunstig zal luiden. Geslaagd te 'sGravenhage voor het stuurliedenexamen koopvaardij groote stoomvaart derde stuurman de heeren j C. A. Zewald1, A. H. B1. Jansen, W. F. Huyding, II. Ci. Blok en Wi. II. Freutz; en voor de sleepvaart de heeren C. v. d. Engel en J. van Diorp. En voor liet machi nistenexamen de heeren P. Kanaar te Zierikzee en J. Matthijssen te Vlissingen. j Te Utrecht voor het examen apothekers- I assistent de dames J. E. Lampiel, N. filaas en W. Schot, allen te Vlissingen. Ongelukken. Te Vijlen-Vaa.ls liep een 5-jarig kind tegen een tram op en werd tegen een boom geslingerd. In deer- niswekkenden toestand werd de kleine naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar het aan de gevolgen overleed Op de Staatsmijn Emma is Maandag- s middag de gehuwde mijnwerker B- uit Nulh, onder vallend gesteente geraakt en gedood. De 55-jarige mej. E., die verpleegd werd in het R. K. gesticht te Maastricht en die lijidende was aan zwaarmoedigheid, is uit een raant der eerste verdieping gevallen of gesprongen. Zij werd dood opgenomen. Te Rotter dam wilde een 67-jarige man nog op 't reeds vertrekkende wagenveer spiingen. Hij sprong mis, viel in het water en ver dween in de diépte. Na eenigen tijd werd hij opgehaald, maar de levensgeesten wa ren reeds geweken. Die ongelukkige heeft waarschijnlijk ook nog een klap van de schroef gekregen. Te Rotterdam is in de ouderlijke woning een 3-jarig kind, toen de moeder even afwezig was, met zijn kleeren in aanraking gekomen met een brandend gasstel. D|o kleeren vlogen in brand. Buien, die ter hulp snelden, slaagden er in, de vlammen te dooven. Het ventje had brandwonden in het ge laat en aan den buik bekomen. Men heeft hel naar het ziekenhuis overge bracht. Het geval te Melissant. Die Msb. meldt: De man, die verdwenen is, heette D. K-, en was 45 jaar oud. Sinds 24 Febr. 1920 wordt hij vermist. Het huwelijk was niet zeer gelukkig, thuis had de man weinig te vertellen. In het dorp stond hij echter bekend als een nette, ijverige werkman. Hoe hij verdween, was een raadsel. Eerst drie dagen na de ver dwijning werd door de familie aangifte gedaan, waarbij men het ve. moeden uit sprak, dat de verdwenene zich verdronken had in het buitenwater. Overal is daar op gedregd, echter zonder iets te vinden; alle nasporingen bleven te vergeefs. Een broeder van den verdwenene is naar een waarzegster te Rotterdam geweest, die hem vertelde, dat zijn broer zich ver dronken had en in een anker aan den grond verward zat. Met deze uitspraak heeft de man toen maar genoegen geno men 1 Thans wordt echter in 't ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam een zoon der betrokken familie verpleegd. Dieze had het in zijn ijlkoortsen steeds over een moord, die hij met zijn moedor gepleegd zou hebben op zijn vader. Het lijic zou den zij a hter het huis op het erf begraven hebben. Deze mededeeiingem zijn t. r ken nis van de Justitie gebracht, waarop de rechter-commissaris uit Rotterdam per soonlijk een bezoek aan Me.issant ter plaatse gebracht heeft. Een uitgebreid on derzoek is ingesteld, waarbij opgravingen gedaan zijn. Tot heden is echter niets gevonden. Het onderzoek wordt evenwel voortgezet. D'uizenden visschen gestor ven. In Westerwolde (Gron.) stierven wederom duizenden viss hen, en vooral visc.hjes, wegens verontreinigd water, dal van de fabrieken in de kanalen was ge laten. De aardbeving in Indië- Het aantal personen, dat tengevolge van deze aardbeving is omgekomen, over schrijdt reeds de 600- Niet om aan te ruiken. Er wa zo.) vertelt ..de Gooi en Eemlan der", schoolonderzoek geweest en de schoolzuster had tegen de juffrouw van de khs gezeegd. dat ze Roosje nu ge reinigd had, en dat, als ze nu niet iederen dag netjes en goed gewasschen op school kwam, de juffrouw haar terug naar huis moest zenden. Juffrouw St. was een lieve juffrouw. Zij zag in 'tbegin Roosjes geringe hel derheid door de vingers en probeerde zelf aan het fonteintje in de gang van de school de vuil® handjes en het smoeze lige snuitje te reinigen, maar ten laatste werd het toch to bar. Zelfs do weinig wantrouwende juffrouw verdacht er Roosje van, dat ze al weken niet in het. bad en verschoond geweest was. Zij verspreidde ten minste een on- aangenamen geur. Op zekeren morgen riep de juffrouw Roosje hij zich en gaf haar oen briefje voor moedor, dat. ze direct thuis moest gaan afgeven. Diaaiin had de juffrouw in de zachtste, bescheidenstc en meest kieschc termen verondersteld, dat een flinke re-iniging Roosjes aantrekkelijkheid zeer zou verhoogen, want dat zij on fris éh rook. Roosje ging, en keerde, tot verwonde ring van de juffrouw, reeds na een kwar tiertje terug met een briefje van moeder. De juffrouw vouwde het open en las: Juffrouw, Alsdat Roosje niet is om aan te ruiken maar om aan te leeren. Groetend, Juffrouw B ij' t ij d s geknipt. Het was de recherche te Haarlem ter oore gekomen, dat er plannen waren beraamd om bij; een winkelierster op leeftijd diefstal te plegen. Voortdurend werd het huis be waakt, tot nader bekend werd, dat Maan dagmorgen om half negen het plan uitge voerd zou worden, 's Ochtends vroeg stel de een inspecteur van de recherche zich in den winkel verdekt op, en in een tegenover gelegen perceel nam een re chercheur zijn intrek. Omstreeks halfnegeu kwam een man den winkel binnen. Hij vroeg een flesch zoutzuur, en de juffrouw ging naar een achter de zaak gelegen berg plaats, maar voordat zijl daar aankwam, werd zij in den rug aangevallen door 'haar loopjongen. De in den winkel staan de man schoot den knecht ter hulp. De vrouw werd vrij; onzacht een handdoek voor mond en oogen gebonden, en de mannen trokken haar daarop achterover. Onmiddellijk daarna, schoot de inspec teur van de recherche toe. Hij ontzette do juffrouw en overmande een der aan vallers. Vlak na den aanval door den loopjongen was erin derde persoon den winkel binnengekomen. Hij had buiten op den uitkijk gestaan. Spoedig na het ingrijpen van den rechercheur ging hij er vandoor. Die rechercheur in het per ceel aan do overzijde van de straat be gon onmiddellijk de achtervolging en hield den vluchteling aan in een schuur. De twee aangehoudenen werden naar het bureau van politie gebracht. Do derde persoon werd eenige oogenblikken later in zijn woning gearresteerd. Op het politie bureau had de fouilleering plaats. Alle drie aangehoudenen waren in het bezit van een masker. De claders legden een volledige bekentenis af. Zij1 waren van plan geweest, de vrouw van alle geld en geldswaardige papieren te berooven. Ten onrechte van koppelarij verdacht. Op verzoek der politie te Arnhem heeft de Amsterdamsche politie Zondagavond aan het station aldaar aan gehouden 'een man, die reisde met twee Diuitsche meisjes, welke niet in het bezit waren van geldige papieren. Dleze man werd verdacht van koppelarij!. Maar uit het politieonderzoek bleek al spoedig, dat hij ten onrechte verdacht werd. Wat toch bleek De man is een eerzaam huisvader, in wiens gezin met den dienstbodennood werd getobt. Nu was men eindelijk in contact gekomen met een Duitsch meisje, dat wilde komen dienen. Die man is haar gaan halen, waarbij hem bleek, dat zij1 haar zusje had meegebracht, en dat bei den geen visum op hun pas hadden. In verband met dit laatste hebben do man en de meisjes een beetje geheim -/innig gedaan, wat de aandacht der Arnhem- sche politie heeft gelrokken ©n wat de aanleiding toL hun aanhouding is ge worden. De man, die daardoor van koppe larij, is verdacht, is door de Amsterdam sche politie dadelijk weer op vrije voe ten gesteld. D'e twee meisjes zulten, daar zij niet in het bezit van de geldige pa pieren zijn, naar Duilschland worden te ruggebracht. r Groote fabrieksbrand te Se hie dam. Gisteimorg n in de vroeg te ontdekte de heer Ho-ogendijk, uit Vlaar- dingen, met zijn auto te Schiedam rij dende, dat do vlammen uit het dak van een fabriek aan de Westmolenstraat sloe gen. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, die met veel materiaal uit rekte, maar niet kon beletten, dat de fabriek geheel afbrandde. Die be'endende peiceelen kregen veel waterschade. Naar de oorzaak van den brand stelt de politie een onderzoek in. De gevolgen, van het hooge water. Uit Gorinchem m ldt men: Nu door het zakkend water der rivieren de los- en lnadp aatsen langzam r and weer van het vloedwater bevnjd worden, blijkt we l ke enorme hoeveelheden suikerbieten zijn weggespoeld. Vooral de Gelders he bie- tenbond lijdt groote schade. a leen te Brakel is van dezen bond circa 500-000 K G. bieten door het water meegevoerd. Ook wat te Vuren, Ilerwijhen en Haaf ten op deze wijze te loor ging bedraagt, voor zoover dit tbans reeds kan worden vast gesteld, eenige honderdduizenden kilo's. Bestrating ingezakt- Ben groot gedeelte van de bestrating aan het einde der Surinamefcade te Amsterdam, is plotseling ingezakt. Ook de zandbodem onder het linkerdeel van genoemde loods is vrijwel geheel verdwenen en gisteren kabbelde onder een groot stuk van den loodsvloer het IJ-water. Persoonlijke on gevallen zijn. er niet gebeurd. Zijn ouders vermoord. In het grensdorpje Hemden aan de piuitsche grens bij Dinxperlo werd in Februari 1919 het bejaarde echtpaar Niehout des nachts doodgeschoten in bed. Hun zoon werd direct na den moord als verdacht van de misdaad in hechtenis genomen doch uit gebrek aan bewijs vrijgelaten. Wegens zware vermoedens werd de zoon voor eenige dagen andermaal in hech tenis genomen en heeft bekend zijn vader en moeder te hebben vermoord. Die drijf veer was hebzucht, daar een som van 30 000 mark uit het huis was verdwenen, en verzet tegen den wil der ouders, die een huwelijk van hun zoon met de vrouw j van zekeren Sc-h. niet wilden toestaan, met welke vrouw de zoon na zijn eerste vrijlating toch is gehuwd. 'Ontrouwe beambt e. In het huis van een brievenbesteller te Curragh (Eng.), die daar twee jaar geleden over leden is, heeft men 2000 onbestelde brie ven gevonden, waarvan sommige een post', stempel van tien jaar geleden droegen. Met een kruiwagen zijn zij .paar het post kantoor gebracht, dat thans zorg zal dra gen, dat ze hij de geadresseerden besteld worden. 1 Ongeval op een locomotief. Op de spoorlijn Diudzeele-Zeebrugge (B.) 'heeft een ernstig ongeval plaats g'ehad. Een trein stoker was bezig het stookijzer op de bestemde plaats te deponeeren, toen een passeerende locomotief het een oogenblik dwars buiten de machine ge houden ijzer, greep, met het ongelukkigl gevolg, dat den ongelukkigen stoker een arm letterlijk werd afgerukt. Die machinist die het ongeluk zag gebeuren, viel, op het zien van het rijkelijk stroomend bloed, in zwijm. Gelukkig kwam hij spoedig bij en was hij kort vóór aankomst op het station Brugge weer in staat, zijn machine te besturen. De ongelukkige stoker werd in hopeloozen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. AMSTERDAM. Y.D. De Commissie van Onderhandeling kwam gisteren tot over eenstemming inzake een nieuw collec tief contract in het boekbindersbedrijf, geldend voor 2 jaar en ,3 maanden, in gaande 5 Januari 1925, met een opzeg gingstermijn van 4 maanden. Gezien de slechte toestand in het bedrijf zullen de loonen voor volwassenen met 2 cent per uur worden verlaagd en voor hen, die jonger zijn dan 21J jaar met 5 pet. AMSTERDAM. V.D. De Fokker VII is te Sengora aangekomen. Daar zal het vliegtuig 2 dagen blijven om de kleppen j van den motor te schuren. Het volgend station is Medan. AMSTERDAM. V.D. Geslaagd aan de j Vrije Universiteit voor propaed. ex. theo- l logie dhr. W. J. v. Hoek te Soestdijk. LONDEN. V.D. De onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Engeland en Duitschland zijn op het doode punt gekomen, daar Duitschland de intrekking van de 26 pet. uitvoerrech ten eischt. hier gaat af per week f0,30 voor water- leidiigaansluiting, blijft dus f3,50 per- week of 52 maal f 3,50 is f 182 per jaar. Bruto winst <i.us f26 per jaar, waai-, om tot Nettowinst te geraken, nog af gaan: Grondlasten, Polderlasten, Assu rantie en Onderhoud. Dat er woningnood is blijkt hieruit, dat de aanvragen voor het huren van zoo'* woning, niet van de deur zijn. Veer tien woningen vijf en twintig aanvragen voor dat er een steen van ligt, is toch wel voldoende. Het grootste bezwaar schijnt echter te zijn, dat de woningen te dicht aan de grens van Goes komen te staan. O, die ongelukkige grensscheiding van ver schillende gemeenten. Zou daar nu het algemeen belang weer onder moeten lij den? Dhr Straub zegt, dat de te bouwen woningen geen arbeiderswoningen zijn, daar een huur van f3,80 per woning te veel is. Volgens de hierboven genoemde begroeting is het zeker niet, te duur. Ook wordt volgens de Ministers tot f 600 per arbeiderswoning toegekend. Nu is de aan vraag maar f520, dus ongeveer 12 pet beneden het maximum. Zou er echter tegenwoordig wel een woning zijn te bouwen, die verhuurd kan worden naai de draagkracht van een arbeider? Hierbij natuurlijk bedoeld een landarbeider. Nu is echter d© aanvrage uitgesteld tot de volgende vergadering, en hoop ik door dit schrijven eenigszins ophel dering te hebben gegeven, opdat op de volgende vergadering een zuiver onpar tijdig oordeel zal kunnen worden 'gevormd. Inmiddels dankend voor de plaats ruimte. Hoogachtend, J. M. VAN RIET, Bouwondernemer. Goes, 17 November 1924- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.; Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het verslag van den gemeenteraad van Kloetinge van Vrij dag 14 November 1.1., en wel in het bij zonder betreffende de aanvrage van twee de hypotheek op eventueel te stichten tien arbeiderswoningen, acht ik het voor het algemeen belang noodzakelijk het vol gende onder de aandacht te 'brengenn. Deze aanvrage betreft geheel iets nieuws. Immers is bij Kon. Besluit van 1 Augustus bepaald, dat de Ministers van Arbeid en van Financiën, met medewer king der gemeenten, voorschot kunnen verleenen onder tweede hypothecair ver band op te bouwen arbeiderswoningen. De voorschotten zullen in geen geval oen bedrag van f600 per ivoning mogen overschrijden. Dit genoemd Kon. Besluit is genomen ter bevordering van den bouw van arbeiderswoningen. Dhr Lenshoek, volgens het verslag, zou er wél voor zijn, wanneer de bouw zou uitgaan van een bouwvei-eeniging, daar deze slechts bet doei heeft, tegemoet te komen aau den woningnood. Het hoofd doel der hier bedoelde ondernemers is echter om winst te maken. Mijn meening is echter, dat het door ieder uit te ma ken is, of een bouwvereeniging voordee- 'liger werkt dan parti u.iare bouwers. Vol gens de gegeven cijfers valt ook direct op te merken, dat dhr Lenshoek niet be rekend heeft, wat nu eigenlijk die onder nemers verdienen. Een woning kost per stuk rond f2600- De hypotheekrente kan mijns inziens niet minder zijn dan 6 pet (goedkoopcre aanbiedingen worden gaar ne ingewacht) is dus per jaar per wo ning f156. De huur is f3,80 per week; Arnemuiden-Klevcrskerke. Geachte Redactie, Voor de derde en laatste maal vraag ik II beleefd een weinig plaats in uw dagblad „Die Zeeuw", voor een antwoord, dat de Edel Achtbare Burgemeester van Arnemuiden met recht van mij mag ver wachten. U zeer dankend voor de opname van "het volgende: Open brief aan den Edel Acht bare Burgemeester van Arnemui den, II. G. Hominge. Edel Achtbare Heer, Dit. schrijven, dat hoogst ernstig is, zal uw groot genoegen vermeerderen en bevestigen, nu het lang te vergeefs ge zochte stuk van 1857 en nog moer dan dat in de Archieven der Kerkvoogdij al hier werd gevonden, waardoor vastge legd wordt, de verplichting van Uwen Raad, om 1/4 der herstelkosten van den toren van Kleverskearke jaarlijks te be talen. Gaarne wil ik u helpen in het opspoi- ren van hetgeen door u niet is gevonden in uw gemeente-Archief. Indien de brand des tijds van het gemeen tehuis ten uwent deze stukken niet heeft verwoest, (van zulk een brand hoorde ik spreken) dan moeten zij gevonden worden. Daartoe moet gezocht worden in de notulen ran den Raad in het jaar 1853, dato 8 en 21 Maart. Reeds vroeger dus dan in 1857. Daar staat in ons Archie (register op dien datum reeds vermeld letterlijk: „Missieve van het Gemeentebestuur. Kennisgeving, dat het Plaatselijk bestuur genegen is, om voortaan 1/4 deel in de kosten van het. onderhoud van den toren te helpen dragen." Er is in dien tijd nogal veel gecor respondeerd tusschen de gemeenteraad van Kleverskerke, de heeren kerkvoogden en den gemeenteraad van Arnemuiden. Langzaam ging het in die dagen met be raadslagingen. De eindbeslissing werd ge nomen en „Aan Heeren Kerkvoogden der Hervormde gemeente Arnemuiden, afd. Kleverskerke", het authentieke stuk in kwestie, dat door mij; is vermeld, ver zonden. Dat stuk is een folio-blad groot, en is gedateerd: „Arnemuiden, 9 No vember 1857". In uw Archief zal dat door u worden gevonden onder N o. 253, Onderwerp: onderhoud toren. Diaarin staat letterlijk het volgende: „Ar- nemuiden berust in de voor waarde, den 8 en en 21 en Maart 1853 aangenomen, waardoor de gemeenteraad alsnu, jaarlijks 1/4 gedeelte zal dragen in het herstel van den toren" alsook de bepaling, dat opgaaf zal moeten geschie den in October van de te doene repa ration in een volgend jaar. Dit stuk is geteekend door: Die Burgemeester en Wethouders van Arnemuiden.: Die secretaris (onduidelijk) 1. MEERMAN L. S. P.S. Daar onze Kerkelijke Reglementen niet toestaan Archiefstukken te verzenden, waarheen dan ook, kan aan uw verzoek niet worden voldaan. Toch zal, naar ik hoop, uw twijfel zijn weggenomen en de pertinente ontkennin gen van Idlingen, die hij' niet weet, n.l., van het raadslid Schuit, geheel zijn ver nietigd. Ondergeteekende Kerkvoogden van Kle verskerke bevestigen de echtheid va* het stuk door Ds Wauters vermeld: Kleverskerke, 18 Nov. 1924.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3