Staten-Oeneraal. Last van gal en slijm ook niet met het voorstel, dat thans wordt gedaan, om het aanvangsuur voor den gewonen bakkersarbeid in alle brood- bakkerrjen op 5 uur voormiddags te stel len gekomen, voordat hij de overtuiging had gekregen, dat het noodzakelijk was, zoowel uit billijkheidsoogpunt tegenover de kleine patroons, als om de bedrijfs- eischen zelve. De kleine bakkerijen krijf- gen bovendien het voordeel, dat de pa troons reeds vóór 5 uur met voorarbeid zal mogen beginnen, waardoor de gezel len reeds dadelijk met den vollen arbeid zullen kunnen beginnen. (I'el-) Huisslachtijigen. De „Asser Crt." vestigt de aandacht op een beslissing van den Hoogen Raad waarbij is uitgemaakt, dat ook bij zoo genaamde zuivere huisslachting het dier moet worden bedwelmd, voordat het mag worden geslacht. Die zaak is van alle kan ten nauwkeurig overwogen en deskun digen hebben nagegaan of het mogelijk was ook bij varkens aan dezen eisch te voldoen. Dit bleek inderdaad moge lijk, al brengt het eenige moeite mede. Ook het slachten van een varken zonder bedwelming is dus strafbaar. Vooral nu in den tijd van de vele slachtingen is deze uitspraak van veel gewicht. [Die Indische begrooting voor 1926. Naar het Alg. I. D|. meldt, is in de bijeenkomst van den Raad van Dieparte- ments-hoofden door den directeur van fi nanciën een overzicht gegeven van den vermoedelijken toestand der Indische fi nanciën aan het einde van het dienst jaar 1925. Hieruit bleek, dat het finan- cieele aspect dan alleszins bevredigend zal zijn, terwijl een behoorlijk kloppende begrooting ook voor het dienstjaar 1926 verzekerd is. Optreden der registratie in Z, e e 1 a n d. De heer Dresselhuijs heeft tot den Minister van Financiën de volgende vra gen gericht: I. Is het den Minister bekend, dat door het bestuur der registratie in Zeeland wordt opgetreden tegen het daar bestaand gebruik van verhuring van pachtnoeven op langen termijn (veertien jaren) tegen matige pachtsommen in verband met den wensch der eigenaren, om vertrouw de gebruikers "te hebben en aldus het waardebehoud der goederen te verzeke ren, en wel door thans ter zake van verhuringen, in 1917 en 1918 gesloten, van de pachters bij dwangschrift groots sommen voor beweerd recht van schen king en boete te vorderen, stellende, dat de eigenaren, aldus verhurende, de koop- waarde van het goed deden verminderen, waardoor aan de pachters bevoordeeling uit vrijgevigheid in den zin der Successie wet plaats had? II. Is in opdracht van den Minister bij den rechter een proefproces aanhan gig gemaakt tegen een pachter van een hofstede, groot 36 H.A., welke in 1918 voor 14 jaar is verhuurd voor f2700 per jaar, mede in verband met de onzekere tijdsomstandigheden en de door den pach ter op zich te nemen lasten, terwijl de registratie, de huurwaarde nu schattende op 4966 gld. per jaar, tegen den zooge naamd begiftigden pachter een som van f25.000 (van anderen zijn nog veel groo- ter bedragen gevorderd) als recht en boete bij dwangschrift heeft gevorderd? III. Is de Minister niet overtuigd, dat door een zoodanig optreden, buiten eenig vermoeden van samenspanning, kwade trouw of opzet tot misleiding vaHi den fiscus, de in Zeeland historisch bestaan de gunstige agrarische verhoudingen ern stig worden verstoord, het pachtverkcer ten zeerste wordt bemoeilijkt en dat bo vendien tallooze pachters zullen worden besprongen met eiscben van rechten en boeten, welke hen ten gronde richten en tegen het gevoel van billijkheid in- druischen? IV. Is de Minister bereid, deze ge wichtige zaak, welke trouwens niet enkel tot Zeeland beperkt is, met zijn ambtge noot van Binnenlandsche Zaken en Land bouw te overwegen en daarna mede te deelen, of termen zijn gevonden, in het algemeen belang deze dwangvorderingen terug te nemen en den landbouw niet langer te vervolgen, waar aan de goede trouw der betrokkenen geen twijfel be staat? V. Is de Minister bereid, zóó tijdig te antwoorden, dat, zoo noodig, over deze zaak bij het betrokken hoofdstuk der Staatsbegrooting van gedachten kan ge wisseld worden? Sinaasappelen uit de West. De verscheping in Suriname van Sep tember van deze heerlijke vrucht bedroeg in totaal 50.750 vruchten die gemiddeld ongeveer 200 gram wogen. Om de zaak op gang te helpen, stelden vier lichamen zich borg voor een bedrijfskapitaal van twee duizend 'gulden. De verkoop der vruchten geschiedt in Nederland door be middeling der Algemeene Vruchten Im port Maatschappij, aan welke de sinaas appelen in consignatie worden gezonden. De verpakking der vruchten geschiedt on der de technische leiding van het Proef station. Voorloopig wordt alles met de hand gedaan en kan men op die wijze een tweehonderd kisten per dag behande len. De bedoeling is om later te komen tot een machinale inrichting voor het iwasschen, kleuren, sorteeren en verpak ken der vruchten. Over het resultaat van de verzending naar Nederland wordt gemeld: Het eerste telegram luidde dat de netto opbrengst van de eerste verscheping slechts bedroeg f 692.20. Dit bedrag ver deeld over 20 kisten, zou wijzen op een vrjj belangrijk verlies. Gelukkig bleek la ter, dat het telegram slechts vermeldde de opbrengst van de sinaasappelen, door den kleinen landbouw verscheept. Daarbij kwam nog f496.61 als opbrengst van de sinaasappelen van den grooten landbouw. Het totaal werd doordoor f 1188.81, of bijna vijf gulden per kist. Van de tweede bezending, groot 301 kisten bedraagt de netto opbrengst, vol gens telegrapliisch bericht, f 1890. Aan genomen, dat dit bedrag slaat op de vruchten zoowel van den grooten als van den kleinen landbouw, dan zou dit wijzen op een opbrengst van ruim zes gulden per krat, zoodat op deze bezen ding reeds eenige winst is gemaakt. Dat het resultaat van de eerste zending minder gunstig is geweest houdt verband met het vrij belangrijk percentage dat rot aankwam. Blijkbaar is dus de behande ling der vruchten (pluk en verpakking) nog niet geweest 'wiat zij moet zijn. Men zal daarom in de toekomst de controle op het plukken eenigszins verscherpen, ter wijl ook nagegaan wordt in hoever ook de verpakking nog te verbeteren is. Omtrent het oordeel in Nederland wordt vernomen, dat de Algemeene Vruchten Import Maatschappij verklaard heeft, dat de vruchten een goeden in druk maken. Die kleur was niet mooi, maar de smaak buitengewoon. De uitwen dige conditie was goed. Die kisten waren van mooi wit hout en kwamen in goede conditie aan. Het paraffine papier waarin de vruchten gewikkeld Waren, voldoet goed. De gave sinaasappelen worden door het sap der bedorven vruchten niet aan gestoken. beslagen tong, een voortdurend onaange name n smaak, tragen stoelgang en een op geblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zon der eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeertableften. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden korte zit ting van de Eerste Kamer is het nieuwe lid, de heer Ossendorp, toegelaten en geïnstalleerd. Vandaag zal de Kamer ver schillende wetsontwerpen in de afdee- lingen onderzoeken. Morgen openbare ver gadering. Tweede Kamer. Het wordt weer druk in 't parlements- leven. De Eerste Kamer vergadert ook weer, terwijl de Tweede Kamer deze week twee avond-vergaderingen houdt. Aller eerst dan verslag van de middagvergade ring, waarin de heeren Braat, Wijnkoop en Troelstra het woord voerden. De eerste zocht weer zijn kracht in allerlei plompe beweringen. De Troonrede noemde hij een onding, een onbenullig stuk. Zooals minister Colijn de financiën in orde maakt, kan ieder het wel, meent staatsman Braat. Ook van de ambtenaren moet hij natuurlijk niets hebben. Die wor den langzamerhand wel een beetje bru taal, meent hij. Braat stond er paf van, dat er ambte naarssalarissen zijn, die met f698 ver minderd kunnen worden, terwijl er land bouwers zijn, die met hard zwoegen f 800 a f900 kunnen verdienen. Spr. bepleitte ook verlaging van het salaris der Konin gin en van de salarissen van de Kamer leden. Toen dhr. Braat over het salaris van de Kroon nog wat doorkletste, mocht hij goedkeurende uitroepen van Wijnkoop hooren als: „zeer juist, zeer juist". Dat teekent 1 De ,,Msb." merkt fijntjes op: Het ver schil tusschen den heer Braat en een hansworst in een circus is, dat de clown niet meent, wat hij zegt, doch de platte landersafgevaardigde wel, wanneer hij al lerhande dwaasheden debiteert. Toen volgde als spreker dhr. Wijnkoop. Ook de communisten willen ontwape ning, zei de heer Wijnkoop, maar dat kan alleen bereikt worden, wanneer de ar beiders gewapend tegenover de kapitalis ten gaan staan en hun de wapens uit de handen slaan! Een „prachtig" ontwape- ningsstelsel! Op de hem eigen onbeholpen manier poogde David weer te hengelen bij de S.D.A.P. Veel succes zal hij daarvan wel niet verwachten. Hij wendde zich daarom ook tot de middenstanders en de kleine boeren, die ook doodgedrukt worden doof het kapitalisme. De kleine boeren werken van den vroe gen morgen tot den laten avond, niet Voor zichzelf, maar voor de grondbezit ters. Daarbij worden zij nog gekweld door de moderne kwelduivels: militairisme en belastingen. Er moet komen een eenheids front, waarin ook de boeren moeten strij den, niet alleen de Nederlandsche boeren, maar alle boeren, in alle landen, ook de Indonesiërs. Dat beoogen de communisten en daarbij steunen zij op de onbreekbare macht van Moskou. Tableau! Ten slotte dhr. Troelstra, die aan het slot van zijn speech de mededeeling deed, dat hij aan de werkzaamheden in het parlement v er der geen deel meer zal nemen. Hij las dus zijn politiek testament voor. En dat be helsde den wensch, dat de Roomsch-Ka- tholieken of althans de „democraten on der hen" zouden samengaan met de so cialisten. En natuurlijk moest de laatste gelegen heid worden aangegrepen om nog eens weer te zeggen, dat de grondslag van de partij-formatie (het al of niet Christe lijke) niet deugt. En lustig stookte daar om Troelstra nog eens het vuurtje van verdeeldheid onder de rechtsche groepen, zooals Zondagswet, Staatsloterij, Vacci natie en processie-verbod. Heel zijn rede was daarom een uitnoodiging aan de R.-K. partij, om toch samen te gaan met de S.D.A.P. Dan worden al de Roomsche verlangens bevredigd! Ziedaar de laatste rede van den eens zoo machtigen Troelstra in de Tweede Kamer A vond-vergader in g. Gisteravond was de begrooting van Ar beid aan de beurt. Eerst spraken drie socialisten. Volgens den heer Schaper wordt de Arbeidswet heel slecht uitge voerd. Ook van toepassing dier wet op andere groepen komt maar niets. Zooge naamd, onjdat er geen geld is voor de aan te stellen ambtenaren. Maar de hulp der vakvei'ecnigingen wordt óók niet aan vaard! Mej. Groeneweg nam het op voor de verpleegsters. IJr moet een wettelijk voor geschreven opleiding komen en ook rege ling van den arbeidstijd. Dhr. Brautigam noemde de arbeidstij den in het transportbedrijf ellendig lang. In Den Bosch is de werkweek b.v. 100 uur. Op de koopvaardijschepen is 84 uur regel. De regeering doet maar niets uit vrees voor de reeders. In het binnen- beurtvaartbedrijf is de toestand het aller slechtst. Hij diende een motie in, waarin wordt .uitgesproken, dat herziening der stuwadoorswet noodzakelijk is en waar in de Minister wordt uitgenoodigd de noodige maatregelen daarvoor te treffen. Dhr. Scheurer (A.-R.) bestreed vooral mej. Groeneweg ten aanzien van de krankzinnigenverpleging. Als zij een on derzoek had ingesteld, zou zij niet zoo gegeneraliseerd hebben. Haar voorstellin gen waren gedeeltelijk minder juist. De wetgever moet zeer voorzichtig te werk gaan bij de regeling van deze materie, wil hij de verpleging der zieken niet in gevaar brengen on verlagen tot een be handeling als van hout en steen. De ziekenverpleging is altijd een werk der barmhartigheid geweest en dat moet ziji blijven. Dhr. Smeenk (A.-)R.) besprak de ver oordeeling der bakkers. De Arbeidswet wordt nog herhaaldelijk overtreden en het kan niet uitblijven of veroordeelingen vol gen bij recidive. De wet moet geëerbiedigd worden. Ten .aanzien van het patroons verbod staat spr. nog op hetzelfde stand punt. De opheffing zou tot groote moei lijkheden leiden en hij hoopt, dat de Minister daartoe niet zal overgaan. Uitbreiding van de Arbeidswet is niet mogelijk in deze moeilijke omstandig heden en spr. maakt den Minister daar van geen verwijt. Hij hoopt alleen, dat toepassing 'op het winkelbedrijf spoedig zal worden voorgesteld. De Minister over- wege of hij nog niet wat kan doen voor het hotel- en restaurantpersoneel, dat in een zeer gevaarlijke omgeving moet wer ken. Wat den land- en tuinbouw betreft, de regeling van den arbeidsduur geschiedt hierbij beter bij collectief contract dan bij de wet. Dhr. Snoeck Henkemans was wel voor opheffing van het verbod van nachtarbeid voor de bakkerspatroons. Hij betwist, dat die opheffing moeilijkheden zal met zich brengen voor de arbeiders. Men zegt, dat de andere patroons er door gedwon gen worden ook vroeg op te staan. Als het aanvangsuur van den verkoop blijft vastgesteld, bestaat dat gevaar niet. Spr. was het verder eens met dr Scheu rer. Zoo ergens, dan is bij de ziekenver pleging groote vrijheid vereischt. Een zie kenverpleegster met de Arbeidswet in de hand en met hel oog op de klok, kunnen wij ons niet voorstellen. Dhr. Hiemstra (soc.-dem.) stelde een motie voor waarin invoering van een wettelijke regeling van den arbeidsduur voor land- en tuinbouw wordt wensche- lijk geacht. Dhr. De Groot (V.B.) had het vooral op den achturendag begrepen, voor wiens invoering in 1918 toch ook de liberalen gepleit hebben. Ook voerde hij het pleit voor de bakkerspatroons, die in de ge vangenis zitten of moeten, een pleidooi, waarbij dhr Braat zich heeft aangesloten. De Plattelandersbonder wil van al die arbeidswetgeving niets weten; laat werken wie wil, waar hij wil en zoolang hij wil, is zijn parool. g—«t—aiwiiihïwtwi'. i» i«i nimimm i ivrowt Kloven in de handen, eczeem, dauw worm en alle jeukende huidkwalen wor den spoedig bedwongen door Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmid del. Per tube fl. (5) Stukken voor de Provinciale Staten. Electriciteitsvoorziening. Naar aanleiding van de besprekingen over de P.Z.E.M. in de zomerzitting ont vingen Ged. Staten van commissarissen dier N.V. een schrijven, waarin betref fende de kolenkwestie wordt opgemerkt, dat een vergelijking tusschen het kolen- verbruik van de centrale te Terneuzen en die te Westdorpe is gelijk een ver gelijking van een veldspoorlocomotief met een moderne sneltreinlocomotiet. Beide zijn het locomotieven maagnet een ge heel onderscheiden aard. Centrale te Terneuzen kan voor het kleine voorzie- ningsgebied gelijkstroom leveren en heeft daarbij het voordeel van accumuleeren, zoodat gedurende perioden van een et maal niet gedraaid behoeft te worden. De centrale te Westdorpe moet draai stroom leveren en is dus ook 'het stop pen gedurende perioden van een etmaal uitgesloten, daar van accumuleeren geen sprake is. en ook moet gerekend worden met de netlengte. Een nadeel is dat do belasting nog te gering is. Toch is het kolenverbruik reeds gedaald van f 1600 op f 1100 per week,door het gebruiken van geschikte kolenmengsels. Thans is hel bedrag reeds gedaald tot 64 ton per week voor ongeveer f825. Gehoopt wordt door diet koopen van een geschikt soort kolen dit bedrag nog meer te doen dalen. Wat betreft het gebruiken van gas van de ookesovenwerken te Sluiskil voor liet opwekken van electriciteit, wordt gezegd, dat voor het bouwen der centrale de on derhandelingen daarvoor werden afge broken, omdat de P.Z.E.M. den prijs niet kon betalen die de direct:e der genoemde 'fabriek vroeg. Nadat de P.Z.E.M. haar bedrijf een jaar aan den gang had, bleek de directie wel bereid. Het gas zou gele verd worden ongezuiverd en was dan alleen geschikt voor verbranding onder de ketels De prijs zou afhangen van den kolenprijs, en zou eind Augustus f997.50 per week hebben bedragen. Diaarbij rente afschrijving èn onderhoud van een te bouwen gashouder voor 15003 kub. M. ad f 810 is f 1807.50 per week, tegenover ongeveer f825 met steenkolen, lossings- kosten inbegrepen. Diat niet direct en ook nu niet diesel motoren geschikt werden geacht voor aandrijving der machines, komt door het onzekere van parallel werken dezer mo toren bij een draaistroombedriji en van het werken op een groot hoogspannings net en tevens de wisselende brandstof prijzen, zoodat een concurrentie met krachtleving aan fabrieken, die steenko len gebruiken, uiterst moeilijk zou kun nen worden. De kosten van een diesel motor zouden bedragen f 190.030, de jaar- lijksche lasten f62.715, zonder dat nog op afschrijving is gerekend. Hoogstens zouden twee kolentremmers, die f2200 per jaar verdienen, kunnen worden ont slagen. Een besparing in de directe be drijfskosten van de tegenwoordige instal latie door tijdelijke plaatsing van een dieselgenerator c.s. wordt niet verkregen. Ged. Staten merken o.a. nog op, dat met de gemeente Boschkapelle een stroomleveringscontract is afgesloten, ter wijl de vennootschap de buurt Sluiskil direct van stroom zal voorzien; met den aanleg is zij daar bezig; op het ontwerp van een overeenkomst met de tricotage- fabriek Lockefeer te Hulst verleenden Ged. Staten hun goedkeuring. Ten aanzien van de Noordergroep kan worden medegedeeld, dat, mede in ver band met een van den adviseerenden electro-technisch-Ingenieur W. H. A. G. baron van Ittersum te Apeldoorn onge vraagd bij Ged. Staten ingekomen rap port, verdere onderzoekingen ten aanzien van de stroomlevering van dat deel der provincie gaande zijn; het eindadvies van commissarissen der P. Z. E. M. is nog niet ontvangen. Wat de middengroep aangaat, het rap port der commissie-Welleman, bereikte Ged. Staten nog niet, zoodat zij hunne mededeelingen en voorstellen omtrent deze groep moeten uitstellen tot een vol gende zitting. Nieuwe boot voor het veer Kort- geneWolfaartsdijksche veer. In de zomerzitting werden Ged. Staten gemachtigd met do veerschippers overleg te plegen voor de aanschaffing van een boot voor ongeveer f45000, lang 25 M., breed 7.75 M. en breedte op rijdek 9 M. Om beter te kunnen manoeuvreeren en om de boot geriefelijker te doen zijp voor de passagiers is overwogen of een langere, minder breede boot niet beter zou zijn en is nu een hoot ontworpen lang 30 M., breedte op buitenkant span ten 7.25 en breedte op rijdek 9 M. Deze boot zou de noodige snelheid van 13.75 M. halen. De prijs wordt geschat op f 60.000. Dit schip zou, indien het voor dit veer minder geschild blijkt te zijn, ook elders gevoegelijk bij de Prov. stoombootdiensten kunnen worden ge bruikt. Ged. Staten stellen dan ook voor nader tot aanschaffing van zulk een boot te besluiten. Het voordeelig slot voor de provincie over 1923 ad f5818 zal dan over 1926 veranderen in een ge raamd kwaad slot van f2200. Autobusdienst VeereMiddelburg. Daar uit de door adressant verstrakte gegevens en het bericht van B. en W. van Veere blijkt, dat H. Castel geen steun van gemeenten of andere belanghebbenden krijgt voor zijn autodienst Veere—Middel burg, meenen Ged. Staten, dat niet vol daan wordt aan de algemeene regelen voor het subsidieeren van autobusdien sten en stellen zij voor het verzoek van Castel om financieelen steun uit de Provinciale fondsen voor een autobus dienst tusschen MiddelburgVeere af te wijzen. De Bazaar voor het Tehuis van Oud- Verpleegsters. Hedenmiddag wordt bovengenoemde ba zaar in de sociëteit „St. Joris" geopend. Hedenavond, morgenmiddag en Vrijdag middag en -avond zullen zeker honder den uit Middelburg en geheel Zeeland een kijkje gaan nemen. Er is een groote verscheidenheid van artikelen hier bij een gebracht, dank zij de gulheid van zoovele schenkers, dank zij den onver- moeiden arbeid van zoovelen, die hand werken, enz. speciaal voor dit doel ver vaardigden. Langs den langen muur .staan tafels vol van de mooiste en ook meer een voudige handwerken (vooral borduurwerk, (kussens, theemutsen, kleedjes, enz.) ter wijl verder op de lieve kinderkleedjes vele moeders, grootmoeders en tantes tot koopen zullen lokken. Dit zijn echter niet de eenige handwerken, want midden in de zaal ziet men bij het binnenkomen talrijke witte kleedjes, voornamelijk ver vaardigd door de zusters uit het Gast huis, die heel wat avonden, na de voor haar dikwijls zoo vermoeiende dagtaak, daaraan hebben gearbeid. Om in het mid den van de zaal te blijven, komen wjj dan aan een aardig tentje, waar bloemen en vruchten te koop worden geboden en zeker hun weg zullen vinden. Nog verder op staan twee stands, een waar levens middelen, tot zelfs worsten toe zijn ge- etaleerd, en een waar de heeren rookers hun inslag zullen kunnen doen. In den hoek bij het raam worden de artikelen van Utermöhlen door pleegzus ters verkocht. Ook zien wij hier reeds een paar poppen, hier in plecgzusters- costuum, terwijl op andere tafels ook poppen, o.a. in Zeeuwsch costuum, niet ontbreken. Maar op en boven die andere tafels is nog veel meer te zien, wij noe men dan in de eerste plaats de schilde rijen en teekeningen van bekende Mid- delburgsche schilderessen en schilders, waaronder het geschenk van de afdeeling van den Bond voor Ziekenverpleging, zijn de een teekening van een straatje te Vlissingen door den heer L. Ilejjmans. Maar nog meer bijzonder mooie voor werpen zien we, o. a. de theemutsen in den vorm van poppen in oud-costuum; de groote Indische schelpen en dergelijke artikelen. Verder een groote uitzoek in artikelen in Gerrowé, het namaakzilver, uit de fabriek van den heer Gerritsen te Zeist. En nu zouden wij door kunnen gaan, wij zouden onze lezers kunnen wij zen op de talrijke voorwerpen in aarde werk, koperen en tinnen voorwerpen, kin derboeken, maar laten wij eindigen. Deze opsomming zal reeds de overtuiging ves tigen, dat er voor elke beurs wat te koop is. Velen, die een wandeling langs de stands hebben gemaakt, zullen zeker gaarne een tijdje rusten in het naast de groote zaal gelegen zaaltje, waar een al lergezelligste theesalon is ingericht. In de beneden-achterzaal zullen zij, die met him kinderen den bazaar bezoeken, zeker ook worden heengetroond en dan wel het eerst naar het hoekje, waar een kiosk is opgesteld, waar naast vele pop pen een groote voorraad poppen-kleeding- stukken is tentoongesteld en waarheen de kinderen hun poppen mede zullen kunnen nemen om te passen wat zij als klein moedertje voor hun schatten het beste vinden. Maar er is hier nog meer ver maak: een grabbelton, een rad van 'avontuur, een vischvermaak, en derge lijke. Hedenmiddag half drie had de opening plaats. Tal van genoodigden werden door de presidente van de commissie, mejuf frouw M. Callenfels, met enkele woorden welkom geheeten. Vervolgens nam de voorzitter van de afdeeling van den Bond voor Ziekenver pleging, de heer J. C. Gieben, het woord, die namens de afdeeling M. en O. van den Bond aanving met de betuiging va» zijn erkentelijkheid aan allen, dia mede werken willen om te komen tot de stich ting van een Tehuis voor oud-verpleeg sters, waaronder alle middelen worden verstaan om den verpleegsters een rus- tigen ouden dag te verzekeren. Spr wees! op de gunstige uitzonderingen van zie kenhuizen en andere instellingen, die een pensioenregeling voor de zusters in het leven riepen. Ook het niet georganiseerd zijn der zusters en het lang op zich laten wachten van een algemeen erkend examen en een goede opleiding waren oorzaak, dat een regeling van het pensioen uitbleef. Spr. gaf nu een belangwekkend histo risch overzicht van de ziekenverpleging in vroeger dagen en van de verbeteringen die er in den loop der tijden in werden aangebracht, waarbij hij er op wees, hoe mooi wijlen dr de Man de ziekenverple ging schetste, toen hij die te Middelburg als het ware ten doop hield. Spr. stond ook eenigen tijd stil bij het ziekenhuis wezen, zooals het thans zich aan ons voordoet en wees er op, dat in de vijf tiger jaren te Amsterdam 10 pet. der sterfgevallen in een ziekenhuis plaats heb ben, in 1911 was dit 33 pet., wei een be wijs hoe de verpleging in ziekenhuizen is toegenomen, waaraan de uitgebreide specialistische techniek thans ook nog zooveel bijdraagt. Spr. kwam dan op de ziekenverpleging meer speciaal te Mid delburg en herinnerde aan de oprichting van de N.V. Verpleeghuis, die gedurende tal van jaren het ziekenhuis in de Lange- viele bestierde. Spr. uitte den wensch, dat de wettelijke bescherming van het diploma, de zuster verzekerd bij de wet van 2 Mei 1921 ook wat haar toe komst betreft, voor de zuster een begin van betere tijden moge zijn. Nog enkele andere personen, roerden het woord, maar daarop komen wjj mor gen nader terug. 1! f¥p1ira, De Belgische loodsen te Vlissingen. De Indópendance Beige schrijft: „Zooals men weet, bestaat sedert lan gen tijd het voornamen, onze loodsen van Vlissingen nn*ar de Bo'gische haven over te brengen. Het spreekt vanzelf, dat on ze mannen hunkeren, dit plan in ver vulling te zien gaan. De Regeering is van haar kant voornemens, die plan uit te voeren, daar het voor de schatkist een belangrijke bezuiniging beteeken!, aange zien de loodsen nu in guldens moeten worden betaald. Men hoeft gemold, dat de loodsdienst naar Antwerpen wordt overgebracht, doch dat b ri ht was voor barig. Er is nog niets besloten en wij meenen zelfs te weten, dat. de hoor Neu- jean, minister van Marine^ ér orer denkt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2