Wo 42 Dinsdag 18 Movember 19&4 39e Jaargang Butteilari. Bimnlanl Spit in den rugf Kloosterbalsem verdrijft de pijn Zijjrt Uw handen en lippen Büukkers-Exploitanten 60STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfstraal 6870, Goes Tel.: Redactie no. II Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA®. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfö-05 Prijs der Advertentie»; t—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. GU1DO GEZELLE. f 27 November 1899- „Wat hoorde ik toch geerne de vogel- kens schuifelen Het is bijkans een kwarteeuw geleden, «lat onze Gezelle deze woorden sprak. Stamelend sprak; op den levensavond... op zijn Btex-fbed Dat kon hij zeggen, ue zoetgevooisde, dio zoo menigen zang had gewijd, aan bloemen en boomen, aan de vogelen des hemels, aan alles wat sprak een jubelende sprite in Gods Wond er-heerlijke Schep ping. En toen hij aan de vog-elkens dacht, zal zijn geest stellig ook verwijld hebben bij dien Schepper, Die hem, den eenvou- digc-n zanger van natuur en genade, in die overigens zoo snoode wereld zoo veel blijdschap te smaken gegeven had. Hij heeft nimmer het geschapene losge maakt van den Schepper. In alles her kende en beleed hij de liefdevolle hand Gods. Nietwaar, „wind en wee en wol ken, wegelen van Gods heiligen voet..."1 Zoo zijn de voorbeelden voor het grijpen: Hoe eerbaar, edel, schoone en fijn kan toch eene enkele blomme zijn, die, al med eens, en zorgloos, uit de hand mn beuren Schepper spruit! En als de nachtegaal zijn avondbede uitgalmt, onwetend, dat hij zingend des «lichters ooren boeit, belijdt Gezelle: Ach, wist hij 'tgene ik wetena ben: aal dankbaar ik toch wete en ken wie hem zijn' tale, en mij daaraf 'tgenoegen en 'tgienieten, gaf! Oog en hart zijn imm'er naar Boven gericht, en zijn geest en zijn pen heeft hij altjjd in dienst willen stellen van zijin Hemelschen Vader, uit Wien, door Wien, en tot Wier, alle dingen zijn. Hoe weet gij 'tdan zoo wel, na 's werelds duisterheden te hebben doorgestaan, met welk een verruwpracht gij dekken zult uw hoofd, o edel boomgesladht, nu 't weerom lente wordt en 't jaar is omgegleden? t Hoe weten ze altemaal, die hooge en leege spranken van Gods milddadigheid, hoe vroeg, hoe laat hiet wordt in 't jaar Wat is 't, dat hen nog eens te geven port hetgeen daarover wij. nooit iemand en bedanken? GÜ weet het best, o Heere en U ziji lof daarvoor s gezeid, zoo lange ik ooit, een penne roeren kan! Doch moet ik altijd meer afschrijven? Och, hoe zullen wij; hem beter herden ken, dan door zijn eigen lied te herhalen, al maar te herhalen, tot biet weerklank vinut in de harten van ons nuchter, pro zaïsch volk. Is het bij al die nuchterheid niet op merkelijk, dat er in onze kringen zoo'n „mystieke" bewondering is voor Gnido Gezelle? Wij zouden ze niet gaarne formuleeren als de groote letterkundige August Ver- mxjylen, die, bespot om zijn vereering voor Gezelle, volhardde in zijn „boos heid" en zeide: „In den beginne was Gezelle, en Gezelle was het Woord" doch laat ons die profaneerende taal, die wij weigeren, tot de onze te maken, niet verder afschrijven. Maar bewondering en waardeering is er ook onder ons. Dtat de Vlaamsche literatuur, door liet geslacht van Prudens van Diuyse, Lede- ganck, Door van Ryswyck en Hendrik! Conscience nieuw leven ingeblazen, door Gezelle verkreeg de hoogere schoonheid van een kunst, die in wijden kring der harten snaren zou weten te treffen, ach, dat zal wel zoo zijn, doch dat staat voor ons, Noord-Nederlanders, niet zoo op den voorgrond. Literatuurgeschiedenis is niet het fort van den doorsnee-lettervriend. Wij proeven in Gezelle nu eenmaal den essentieelen dichter bij Gods genade; den man, die iets van zijn ziel gaf aan al wat hij zag, iets van het licht en den zang van zijn ziel mededeelde aan al wat hij zeide en, wars van alle conventie, een taal en rhythmenspel te genieten geeft, als weinige anderen. Hij plaatste tegenover het eindigende; liet onvergankelijke, tegenover het wisse- lend-stoffeijke, het eeuwig-geestelijke. Gezelle was ook mensch. Niets rnen- schelijks was hem vreemd. Ook bij hiem het zielekermen in den onbevredigde, maar in tegenstelling met de heidensche mystiek, geeft hij de oorzaak niet al leen, maar ook de oplossing aan en wijst hij den weg tot de zaligste bevrediging. Duidelijker dan de overtuigendste be schouwingen, spreekt zijd eigen taal. Luis tert slechts naar zijn zuchten en vragen: Op Krukken. Waarom, waarom en wete ik niet, het kwelt mij1, al te onzelden, eèn zwarigheid, die 'k nooit en kan, wat poge ik doe, vermelden. Daar hapert iets aan ziele, aan lijf, aan bei misschien te zamen, daarvan ik dit noch dat en weet beseffelij'k te namen. Als 't avond is 'tzou middag of 't zou morgen zijn wij moeten; als 't morgent weer, of noemt, 't en geeft mij geen of kleen, vergeten. 't Verdriet mij, in de stee, en 'k ga te lande, om lust en. leven. Te lande: ,,'t Dioet mij deugd in stad; ■och, ware ik daar gebleven!" Alleen, en is 't niet houdelijk: „Och, mochte ik mij; één vinden, die. 't kluwen van mijn herte hielp mij; heel en al ontwinden Beluistert ge hierin niet dezelfde klacht als in het bekende gezangvers: Ieder woelt hier om verand'ring, En betreurt ze dag aan dag^ Hunkert naar hetgeen hij' zien zal Wenscht terug 'tgeen hij eens zag Gezelle kende echter de' groote kwaal: „Heer, mijn hert is boos en schuldig". Hij wist ook tot Wien hij zich mochit wenden en met welke bede; „Help mijl, God, vergeef 'het mijl!" Maar hij kende óók de verzekerdheid des geloofs: -Uw bloed op mijn hoofd",.... „en 'k vluebte in Uw armen, o Jesu!" Zelden heeft Guido Gezelle zichzelf tot onderwerp gekozen: natuur en godsdienst leverden de beelden, zijln stemming ligt alleen in den toon. Terecht is de op merking gemaakt (door August V-ermey- len): „De meest individueel© dichter dien we hebben gehad was ook de minst individualistische: Gezelle ziet liefst zich- zelven niet: hij ziet de natuur eri God Wie was hijzelf ook. E,en eenvoudige hloerrikveokerszoon. uit Brugge, niet. ge teld of geacht- Veeleer was smaad en tegenwerking zijn deel. Zijn liefde voor de schoone letteren, zijn afkeer van over levering en sleur, zijn vertrouwelijkheid met de jongens in het Roeselaarsche Ge sticht, die hem verzen brachten, welke 'hem tot weer ander kunstwerk inspireer den, ze werden evenzoovele oorzaken van afgunst en achteruitzetting. Eerst en kele maanden vóór zjjh dood deed de kerkelijke overheid iets voor hem: in April 1899 werd hij bestuurder van het klooster der Engel sche dames" te Brugr ge, zijn geboorteplaats. Wel een al te late herstelling! Tenslotte bleek het nog een noodlottige promotie, want het ambt vergde al te veel van zijn zwakke krach ten. Reeds eenige maanden na die aan stelling op 27 November 1899 sloot hij de oogen voor goed. En toen eerst volgde de onomwonden waardeering, belaas wel eens met een bij smaakje. De groote kunstenaar lag, in het graf; hij stond anderen niet meer in den weg. Nu de zon ondergegaan was. kon het schijbsel der sterren zichtbaar worden. Was zoo de afgunst een belet sel geweest om Gezelle tijdens zijn leven naar waarde te schatten, na zijn dood is er veel goed gemaald in flit opzicht. Soms ook met de erkentenis, dat het was om een oude schuld te vereffenen; tot eer van de schrijvers zij 'ter bij ge zegd. Gezelle 'heeft nadat hij in 1897 door het Noord-Nederlandsch literair publiek ontdekt was van onze landgenooten zelfs op gullere wijze bijval genoten dan van de zijne. Of wo den ouden Gezelle of den jon gen Gezelle leeren kennen, 'tis ons bijl- na om het even. Dit weten wij1: zijn kunst werk is een openbaring voor ons. Hij heeft niet alleen voor Vlaanderen op geheel eenige wijze gedicht, niet alleen het leven van zij'n volk vol. poëzie doen, stralen, maar ook in ons volk den zin voor echte dichtkunst veredeld, ook óns bloeiend leven getoond, ook óns een les voor de c-euwigheid medegegeven. Soli Deo Gloria. In 1930 wil men een standbeeld van Guido Gezelle oprichten, to Brugge, tus- sc'hen hot tot oen Gezeile-museum inge richte geboortehuis en het Engclsch© klooster, waar hij stierf, slechts een hon derdtal meters van het museum af. Indien men op het voetstuk enkele re gelen van den Dichter bij de gratie Gods wil uithouwen, zou men geen schooner opschrift kunnen kiezen dan het bekende typeerende, teere: Als de ziele luistert spreekt het al een taal dat leeft, KEES VAN DER MEER. scholen staken de leerlingen. De studen ten trekken door de straten en juichen ter eere van Zagloel pasja. De ambtenaren aan hel ministerie van financiën hebben het werk neergelegd, en de ambtenaren van het departement van onderwijs ver zamelden zich op het binnenplein van het departementsgebouw, waar redevoeringen werden gehouden. Besloten werd, een de putatie naar den koning te zenden om1 hem te yerzoeken, Zagloel's verzoek om ontslag niet in te willigen. De menigto bestormde de bureau's van een humo ristisch geïllustreerd blad, dat voortdu rend caricaturen van Zagloël opnam. Zij vernielde binnen alles, wierp de rui ten in en verbrandde den papiervoorraad. Do po litie heeft de aanvallers uiteen gedreven. Nederland en Oranje. Men abonneere zich toch op dit orgaan van onze Propaganda clubs. Het Novem- bernommei', waarin veel goeds te lezen is, munt uit door een model-toon in 't debat met, tien eerlijken tegenstander. De heeren R. A. den Ouden (van 't. Kuyperhuis) en Kees' Boeke (van Bilthoven) kruisten de zwaarden, zoo hoffelijk en ridderlijk dat het een verkwikking was het te lezen. Het gaat weer naar de verkiezingen. Men leze dit Novembernommer en oefene zich, zoover men het noodig heeft, in 't voeren van debat gelijk dit door deze twee .tegenvoeters is geschied, en waarbij' het gelijk naar onze meening beslist was bij den antirevolutionair. De Rijksmiddelen. Het eigenaardig geval doet zich voor dat nagenoeg alle middelen in de vorige maand hooger waren dan in October '23; terwijl bij die middelen welke minder- opbrachten'het verlies niet zoo groot was, uitgezonderd dan de invoerrechten die ruim vier ton en de grondbelasting, die ruim anderhalve ton teruggingen. Overigens gingen de Dividend- en tantiè me-belasting en het Geslacht elk onge veer een ton, Wijn en D'omeinen elk onge veer een halve ton terug. De overige middelen gaven een meer of minder groot accres te zien; o.a. Successierecli- ten een van twee miljoen; de Inkomsten belasting van 5V'2 ton; Vermogensbelas ting en Suiker elk 4Va ton. Gedistilleerd 4 ton; Zegelrechten ruim 3 ton; Loods gelden circa een ton; Statistiekrecht ruim een halve ton. Zoo klom de totaal-op brengst die in October '23 even 36 mil joen bedroeg; lot ruim 40 miljoen in Oct. '24 op. Be opbrengst was in da vorige maand, volledig gerapporteerd, f 40.174.345,77, of, wanneer men de op brengst der Rijwielbelasting er bij telt, f 40.188.565,77. Door deze uitkomst over treft de opbrengst der eerste tien maan den van dit jaar die van het gelijknamige tijdvak in het vorige met ruim 4 mil joen. Wel een verschil met de vorige maand, toen de opbrengst der eerste negen maanden van dit jaar (lie van 't vorige gelijknamige tijdvak nog met zes miljoen overtrof. Dioch het had erger kunnen wezen. Trouwmis de opbrengst der Rijwielbelasting, groot vijf en een kwart miljoen, moet er nog bij geteld, en dan wordt het voordeelig verschil nage noeg 10 miljoen. Dat de Invoerrechten iedere volgende maand een tegenvaller vertoonen wijst op nog zeer abnormaal handelsverkeer, ofschoon de steeds meerdere opbrengst der loodsgelden wijzen op een levendiger nationaal verkeer ter zee. De Oorlogswinstbelasting bracht weer een meevallertje van anderhalve ton. Zij bracht in Oct. 1923 ruim 174 duizend gulden op en in Oct. '24 ruim 337 dui zend. In totaal van Januari tot heden ruim een en een kwart miljoen tegen 14 en een half miljoen in de eerste tien maanden van verleden jaar. In liet Leeningfonds vloeiden over Oc tober circa tien miljoen, vorig jaar ruim negen. Tot ultimo October 82 miljoen tegen 86 miljoen in 1923 van Januari tot genoemden datum. De raming over dit jaar bedraagt 397 miljoen. Wij zijn nu al aan de 364 miljoen. Er is derhalve alle kans dat op 31 Dec. a.s. het geraamde bedrag aanmerkelijk zal overschreden zijn. De politieke crisis in Egypte bijgelegd. Na een langdurig gehoor bij den Koning heeft Zagloel pasja, de premier, die zijn ontslag had gevraagd, zijn aanvraag om ontslag ingetrokken. Uit Caïro wordt nog gemeld: Aan alle Korte Berichten. Voor de tweede maal is een aanslag gepleegd op een posttrein op de lijn Cal- cutta-Darjeeling. De locomotief en zeven waggons sprongen uit het spoor, doordat de staven opgebroken waren. Niemand werd gewond. Men twijfelt er niet aan, dat de aanslag een politiek karakter droeg. Luitenant Gabriël Smyth, die in een kano van Londen naar Rome wilde roeien, en daartoe Zaterdag uit Dover naar Calais was vertrokken, is Zondag in het Kanaal door het Goodwin-lichtschip opgenomen. -— De Weensche politie is een aantal bedriegerijen op het spoor gekomen, waar door vreemdelingen, die huizen te Wee- nen hebben gekocht, vermoedelijk bena deeld zijn. Het is gebleken, dat bemid delaars bij verkoop van onroerende goe deren met valsche documenten hebben gewerkt. Bij de 'te Schwerin gehouden raads verkiezingen is het aantal socialistische en democratische stemmen, vergeleken bij de vorige verkiezing, aanmerkelijk geste gen, terwijl de volksche en de communis tische partij veel stemmen hebben ver loren. Ook de raadsverkiezingen in Anhalt zijn uitgeloopen op verliezen voor de volk- schen en communisten. In Zuid- en West-Duitschland is het al even koud als hier fe lande. Uit Freiburg wordt gemeld, dat de tempera tuur, die 'de laatste nachten 3 tot 4 gra den onder nul was, nog belangrijk is ge daald. Ook in het Rijndal is de tempera tuur sterk gedaald. Volgens een telegram uit Müncben zou generaal Ludendorff het plan hebben München voor goed te verlaten en zich elders in Duitschland te vestigen. De oor zaak daarvan zou zijn, zijn conflict met den kroonprins en niet de Beiersche offi ciersbonden. De Oostenrijkscbe Bondskanselier Seipel neemt zijn ontslag vanwege zijn geschokte gezondheid en, omdat hij niet op voldoenden steun in het parlement kan rekenen. pijnlijk, schraal of gesprongen 'door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Brandjes te Dien Helder. In aansluiting aan onze driestar van Zaterdag j.l. zij gemeld, dat in „Hst Volk" van gisteravond op een in 'toog loopende plaats met flinke letter het vol gende bericht te lezen was: Die Nederlandsche marine ontwapent. Van onzen Helderschen correspondent: Hedennacht is de kanonneerboot „Re- ver", die gebruikt wordt als drijvend arrestantenschip totaal uitgebrand. „Oorzaak onbekend." Hedennacht is van het groote oliere servoir op den strekdam, waarin de stookolie voor de onderzeebooten wordt bewaard, de oliekoppeling afgeschroefd. Alle olie uit de leiding is weggeloopen. Hedenmorgen stond op de groote excer- citieloöds bij de buitenhaven, die onder voortdurende bewaking is, met groote let ters geschreven: „Nou ben jij aan de beurt!" Maandagmorgen bij het uit de haven stoomen van de „Heemskerck" werd ge constateerd', dat een bakswiel van c-en 15 c.M. kanon verdwenen was. Na geblindeerd, dat is met gedoofde lichten, varen, werd "Woensdagavond ts 10.30 uur, toen de lichten weer werden ontstoken, gemerkt, dat 5 sloepkabels ge heel waren doorgesneden. De bliksemafleiders van de munitie- schepen aan het fort „Oostoever" zijn verdwenen. De wachten aan liet fort „Oost oever" en op den strekdam, waar zich de munitiewerkplaatsen bevinden, zijn versterkt. Vrijdagmorgen heeft in het directiege bouw der marine, een conferentie plaats gehad met alle commandanten van sche pen in de directie "Willemsoord, in ver band met de plaats gehad hebbende ge* beurtenissen van den laatsten tijd. "Wie nu met oordeel des onderscheids weet te lezen, zal opmerken, dat het roode hoofdorgaan met welgevallen van deze feiten melding maakt, 'tls wel ver gekomen! Maar wie wind zaait, zal storm oogsten. Dut zal een partij als de S.D.A.P. ook wel ondervinden. Gelijk ze trou wens zoo menigmaal reeds ondervonden heeft. "Wat een moeite hebben mannen als v. d. "Waerden, de Miranda, e.a. niet om de opgehitste massa eenig economisch besef bij te brengen! En kwam de S. T>. A. P. eens aan het bewind, dan zou zij natuurlijk ook gehoorzaamheid van de ondergeschikten moeten eischen, wilde de boel niet spaak loopen. En dat zou moeilijk gaan! W e gb el as ti ng en weg- verbetering. Volgens de „Tel.' ligt het in hot voor nemen van de ministers van Financiën en Waterstaat, het ontwerp-wtegbelastingwet, zooals.dat is samengesteld door de com- missie-Everts, in zijn geheel als wets ontwerp in te dienen bij de Tweede Kamer. De commissie-Everts heeft zich ver klaard voor een rijksbelasting. Zij is voor een systeem, waarbij alle motorrijtuigen worden belast, welke den openbaren weg berijden. Rijwielen moeten volgens de overgroote meerderheid der commissie vrij blijven. De belasting zal bedragen por jaar: a. voor elk motorrijtuig op twee wie len met een eigen gewicht van minder dan 60 K.G. flO. b. voor elk motorrijtuig op twee wie len met een eigen gewicht van 60 120 K.G. f25; c. voor elk motorrijtuig op twee wielen met een eigen gewicht van 120 K.G. of meer f40; d! voor elk rij- of voertuig, hetwelk door een der sub. a, b of c bedoelde motorrijtuigen wordt voortbewogen f15. Verder voor drie- of vierwielige motor rijtuigen uitsluitend of in hoofdzaak voor het vervoer van personen f60 bij een vervoerd gewicht van minder dan 1000 K.G. en f 6 voor iedere 100 K.G. ver voerd gewicht meer. Voor vrachtauto's, bestelwagens enz. f 60 bij een eigen gewicht van min der dan 1000 K.G. en f26 voor iedere 100 K.G. eigen gewicht meer. Een en ander geldt voor motorrijtuigen op lucht banden. Voor cushionbanden wordt da belasting 50 pet. en voor massieve gum mi- of ijzeren banden met 100 pet. ver hoogd. Bovendien wordt de belasting met 100 pet. verhoogd voor autobussen. Mechaniseering van de Raden van Arbeid. Naar de Msb. verneemt, zullen de proe ven met de mechaniseering van de ad ministratie der Raden van Arbeid worden voortgezet en nog met een paar Raden worden uitgebreid. Zooals in de Memorie van Antwoord op de begrooting van Ar beid is medegedeeld, ligt het in de be doeling niet tot reorganisatie van de raden van Arbeid over te gaan voordat het ontwerp van wet betreffende de ziekte- en ongevallenverzekering door de Staten-Generaal zal zijn behandeld, omdat verwacht wordt, dat eerst dan een prac- tische reorganisatie en de meest daad werkelijke bezuiniging kan worden ver kregen. Het ledental van het N. V. In het derde kwartaal van dit jaar is het ledental van hei Cl. N. V. ge daald van 51.88S tot 51.124. Die daling beloopt dus 764 leden. Een viërtal or ganisaties gingen in ledental vooruit. De Ned. Dhr. Landarbeidersbond noteerde een ledenwinst van 181. De Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, de Ned. Bond van Cbr. Fabrieks- en Transportarbeiders, de Chr. Metaalbewerkersbond en de Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" had den elk een ledenverlies van over de 100 te boeken. Averechtseh gevolg. In verband met den zeer ongunstigen toestand der gemeente-financiën, was te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1