M@ 41 Maandag 17 Movember IHS4 è§e Jaargang WONDERLIJK GELEID 8i| Hoest ®n Verkoudheid Buitenland. EXTRACT Zeeuwsclie Stemmen. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten G08TERBAAM LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraal 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ^ L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 9-06 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 31 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Als dc avond gevallen is, da flikkerende sterren de een na den ander liet firma ment zijn komen verlichten en 't wassen de maantje z'n bescheiden glans aan de aardbol meedeelen gaat, zoeken de moe gewerkte dorpsbewoners in de gezellige woning de begeerde rust en aangename verpoozmg. Vader is verdiept in zijn dagblad, dat zoo juist is binnengebracht en nog riekt naar de pers. Z'n oog en dwalen van 't weerbericht naar Gemengd, van Gemengd naar Provincie. Moeder legt de laatste hand aan 'twerk van huishoudelijken aard, hier nog een knoop aan en daar nog een stofje weg, en de jonge gasten zijn bezig met de dingen, die hun hart hebben of welke de harde* plicht hun voor schrijft o dat vossen voor 'texamen! Dat heerlijke isolement van het platte land, dat geen asphalt-straten, stadsru moer en bioscooptheaters kent! Wat 'n Weldadige rust, onmisbaar element om tot zichzelf te komen en zichzelf te zijfi. Maar wat is dat? In een hoek van de kamer is de zoon des huizes gezeten voor een tafel mot opstand1, Welke zoo wat het midden houdt tusschen een schrijfbureau en een fabriek van electri- sche instrumenten. Ge ontwaart er kastjes en lampjes, dra den en spoelen, microfoons en wat niet al. En als go de bestemming nog niet kende, zou een kort gesprek u al gauw uit den brand helpen. Hoort maar de vaktermen als hoogfrequent- cn laagfrc- quentversterking, cummutator, transfor mator en condensator. Men heeft bet. eboniet voor 't grijpen en Voltmeter, Am pèremeter en Milliampjère-meter ontbreken niet. Natuurlijk, het is een radio-ontvangtoe stelWeg is de gedachte aan de weldadigheid van het dorpsisolement, want de woning, die ge betreden hebt heeft gemeenschap met tal van plaatsen in ons land en daarbuiten, misschien wel met de nieuwe Wereld. Hebben niet on langs twee knapenamateurs in het land der onbegrensde mogelijkheden met hun zendstationnetje, primitievelijk ingericht in een kippenhok contact met Europa gekregen? Heel de luchtlaag Om de aarde, is be zwangerd' van de electrische golven. Ze hebben geen voorkeur voor de centra van cultuur, beschaving. Op de nederigste dagloonersstulp la ten ze zich even gemakkelijk vangen als op liet gebouw van de voornaamste uni versiteit. 't Komt er maar op aan do noo- dige instrumenten te hebben ende juiste golflengte te vinden. Dut gaat bij den meter; werkelijk een lastig artikel. Doch nu terzake. Terwijl vader zijn Buitenland" genaderd is, zijn belangstel ling in de Engelsche politiek tracht te be vredigen en kennis neemt van Mac Do nald en Henderson's verklaring, dat de Labour-overwinning zeker is, corrigeert zoonlief het (oude) nieuws door de mede- deeling, dat Labour weinig o-f geen winst heeft behaald en dat de liberalen zijn geslachtofferd aan de conservatieven. Daar heeft vader niet van terug en hij vouwt zijn krantje maar toe. liet" nieuws zit in de lucht en de muziek zit in de lucht. De .Radiogolven zijn z'n nieuws bladen en muzikale intermezzo's zijn als 'tware de plaatjes. Men rust niet voor men een stukje van do Opera „Carmen" genoten heeft. De kin deren gaan niet naar bed zonder een kindervertelling van den Hilversumschen Draadloozen omroep (de levertraan wordt 36). „Lieve vader", sprak Wouter nu op zijn beurt, „ik bouw werkelijk geen luchtkasteelen. Die heer Van Veicte heeft mij geen gouden bergen voorgespiegeld. Wat ik alleen uit zijn woorden kan af leiden is dit, dat hij mij bij een gere gelde werkzaamheid een vast loon ver schaffen wil, zoodat ik bij eigen spaar zaamheid kan uitkomen en geen zorg behoef te hebben, terwijl het verkoopen van boeken altijd wisselvallig is". „Ilahaha I" lachte zijn vader ongeloovig „dat klinkt waarlijk bescheiden genoeg. Waar dan het winstgevende hoofdwerk blijft, zou ik wel eens willen zien. Lieden als wij verdienen dan toch geheel iets anders- Waar heeft een metselaar gebrek aan?" Hij vergat er bij te voegen, dat bij een matig en spaarzaam leven, zoo als hij niet altijd leidde, over het ge heel en in het algemeen genomen, ieder vljjlig en oppassend mensch zijn toe reikende inkomsten heeft. Naar meer wenschte ook Wouter volstrekt niet te staaa. er wel eens door vergeten), als ze groot zijn krijgen ze Zürich, nü verstaan ze die nog niet. Terwijl vader even z'n horloge bij- vingert, op 'thooren van het tijdsein uit Hamburg, moeder om het weerbericht van Radio Iberica te Madrid vraagt, en broer die op de ILB.S. gaat, om een voordracht van Berlijn Vox'-Hans zeurt, maakt onze radio-amateur al aanstalten om een con certje te New Castle te pakken. En zoo is 't bedtijd voor men er aan denkt Die radio-vindingen zijn wel in staat heel liet maatschappelijk leven te wij zigen. Dc laatste jaren heeft de toepas sing wel een geweldige vlucht te aan schouwen gegeven. Stel u voor, dat bet kosterv-bezwaar niet remmend gewerkt had. pan zou met recht gezegd kunnen worden, dat het achteraf gelegen platte land geen isolement meer kent- Wat niet wegneemt, dat al veel geliefhebberd wordt op dit terrein, getuige de talrijke an tennes die men ziet. Geen wonder dat enkele kwieke man nen, die het wèl meenen, ook met de (geestelijke belangen van ons volk, op 'de gedachte zijh gekomen om1 de nieuwe vinding meer speciaal dienstbaar te ma ken aan de verspreiding van dc Chris telijke beginselen. Zooiets komt nooit te vroeg en men kan dart ook van de Christelijke Veree- nigirig van draadlooze telefonie niet zeg gen, dat ze te vroeg op het toonoel is verschenen. Misschien wel te vroeg om reeds da delijk met een zuiver omlijnd plan de campagne voor den dag te komen, want ue ontwikkeling van de radio is toch eigenlijk nog in het beginstadium, maar nooit te vroeg om aan te kondigen, dat de Obr. actie mede beslag wil .leggen op de draadlooze. Wat wil toch die Vereeniging? Wanneer ge tot de allerfijnste bijzonder heden wilt afdalen, zal in u al gauw het antwoord moeten schuldig blijven, maar dank zij het vlugge en tegemoetkomende secretariaat te Maassluis, kan ik er toch wel iets van vertellen. Eenerzijds treden toe „sprekende" le den. Dit zijn de Chr. Vereenigingen op allerlei gebied, die iets voor den draad loozen zender kunnen geven, de Chr. Pers, personen, die eventueel voor de microfoon der Vereeniging willen optre den, enz. Anderzijds wordt de Vereeniging ge vormd door „lioorende" leden. Dit zijn de luisteraars in alle oorden des lands die mede wenschen te werken aan den Chr. Draadloozen Omroep in Nederland, door hun lidmaatschap. De oprichters streven naar een g e - centraliseerden Chr. Radio-Om roep, omdat zij wenschen te voorko men, dat straks onze Chr. actie onder gedeelue krachten gediend wordt en aller hande kleine zenders in bedrijf moeten worden gehouden, of dat zij in afhankelijk heid van de gunst der tegenstanders een enkele maal van groote zenders gebruik kunnen maken. Daarom zullen zij alle energie concen- treeren om -een kapitaalkrachtige vereeniging in het leven te roepen, een vereeniging, die het vermogen heeft om <een eigen zendstation van f 1 i n k e capaciteit te exploiteeren. Dit Chr. Zendstation zal voor ontspan ning, veraangenaming en leering in de avonduren muziek, voordrachten, lezingen, toespraken, cursuslessen, persnieuws, enz. uitzenden en gedurende den dag zal het Karei sprong nog eenmaal voor zijn be schermeling in de bres. Ook zijn moeder deed schuchter een goed woord voor hem. Zijn vader liet de zaak op haar beloop en wilde er verder niets mede te doen hebben. Toen Wouter den volgenden morgen bij den heer Petersen kwam, hield deze hem iii het oogloopend lang op zijn kantoor aan de praat. Die andere couranten; ongens werden uitgezonden; No. 20, die intus- schen als de stam van alle couranten- jongens no 1 was geworden, moest wach ten, doch er werd hem niet bij gezegd waarom. Dat was zoo mijnheer Petcrsens manier van doen. Hij was de patroon. Dat zei alles. Geduldig en bescheiden bleef No 1 in een lioek van het kantoor staan wachten, totdat zijn kleinere kameraden uitgezonden en heengedraafd waren. Toen riep de heer Petersen hem bij zich Hij deelde hem op plechtigen loon mede, dat hij een nieuw plan had. Hij wilde op den hoek van den Ouden en den Nieuwen Jungfernstieg een kiosk voor couranten, gidsen door Hamburg, reis boeken en kaarten openen. Als een blijk zijner bijzondere welwillendheid had hij zijn not 1 uitgekozen, om met den verkoop in die kiosk belast te worden. KSsjiihsreïs's Emser-Taklettea 35e Si'tijiiiiartSt'n Salmiak-Tabletten 40c Therma-TabJettea* 4óc Aroga-Bon!»fflsis 60c Bij Apothekers en Drogisten ter beschikking van de Chr. Pers en voor lichtingsdiensten gesteld worden. Dan wordt het mogelijk om gelijktijdig verafgelegen eenzame streken en groote steden, het geheele land op een oogenblik te Bereiken. Dat een dergelijke vereeniging reden van bestaan heeft, is, dunkt mij1, voor bestrijding niet wel vatbaar. Waarom zou men de nieuwe vindingen, dezer eeuw niet benutten om de geestelijke belangen van ons volk te bevorderen? Alleen kan ik mij voorstellen en leven dig begrijpen, dat er over de „manier waarop' wel te twisten valt. Zoo rijst de vraag, of de Vereeniging) aan haar leden afgestemde- RadiaonL vangappuraten, waarmede alleen de Chr". Telefonie valt to beluisteren, moet leve ren dan wel hen, óók practisch, vrijlaten op elke golflengte het uitgezondene op te nemen, zóó dat zij' ook de werel-dsche concerten -en eventueel ook 'de anti-gocls- dicnslige redevoeringen kunnen aanhoo- ren. Een toer puntje voorzeker. Bei-de wegen staan open. Beide rich tingen zijn te verdedigen, 'tls maar de vraag', op welke wijze men liet grootste beslag legt op de radio-wereld. Die vrij heid aandurven lijkt in dit opzicht het hoste; dan zal men een breed terrein kun nen beslaan, terwijl m-en anders wellicht in een o zoo gezellig isolement blijft, doch den invloed op de massa verspeelt o-f nooit bereikt. Beperking van anderen houdt hier -ook in zelfbeperking en deze is bier niet op haar plaats, hoe wonder-* lijk 'het ook klinlce. Het Evangelie wordt in alle talen en toonaarden verkondigd. Welnu, laat at het goede van de Ver. voor Christelijke D|raadlooze telefonie op allo mogelijke golflengten verspreid wor den. Ik moclht wel zeggen, dat de radio- een wereldhervormende uitvinding is. En m-en is nog niet tuin liet einde. Telkens komen ia* weer nieuwe ideeën. Zoo heeft in Engeland een Maatschappij een. vlieger de lucht ingezonden om draadloos uit een vliegtuig; zijta indrukken me-e te deelen aan de luisteraars beneden. In Amerika beeft men voor dit Engelsche snufje- niet onder willen doen en het andere uiterste gezocht door een duiker uit te rusten met een speciale waterdichte microfoon én dezen naar den bodem der zee te zenden. Op het duikerschip waren de noodige spraakversterkers opgesteld, benevens een kleine korte-go 1 f-zender voor het uitzen den van de door den duiker gesproken woorden naar het hopfd-uitzendstation. Die stem, voortgebracht uit de diepte der zee, moet een sensaüo-neelen indruk gemaakt hebben. Nu, dat zal wel. Ik zag zoowaar in de radiowereld ook weer een kibbelpartijtje over Ido en Es peranto, de twee wereldhulptalen, die nog om den voorrang schijnen te strijden. Ze kunnen nu weer een kans maken. Kopenhagen zendt reeds in Esperanto uit. Toen ik dit las moest ik onwillekeurig denken aan den torenbouw van Babe-1. Neen, niet omdat ik nu nog meer spraak verwarring zou vreezen, maar omdat de „Uw vaste inkomsten zal ik met het dubbele verhoogen," sprak hij. „Het schijnt misschien op het eerste gezicht geen voldoend dagloon. Doch de zaak krijgt een geheel ander aanzien, wanneer ik u mededeel, dat gij een zeker percen tage van de winst der verkochte cour am ten enz. hebben zult. Wij zullen daarom trent een contract opmaken, dat volkomen aan alle billijke eischen beantwoorden zal. Gij verkrijgt daardoor in zekeren zin een zekere zelfstandige positie. Ik draag u een groote verantwoordelijkheid op. Maar ik meen te mogen vertrouwen dat het wel gaan zal." Wouter voelde zich geëerd en gevleid. Zulk een bejegening, zulk een opdracht, had hij van den heer Petersen, die hem gewoonlijk koel en afgemeten behandelde, niet verwacht. Maar tegelijkertijd kwam ook de gedachte bij hem op: „Hoe moet het nu met mijnheer Van Velde?" Hij aarzelde, wat hij zou antwoorden. „Ik zou zeggen, dat mijn aanbod nog al gunstig en eervol voor u was," merkte de heer Petersen niet zonder bevreem ding aan. „O ja, dat is het zeker 1" antwoord de Wouter. „Intusschen weet ik niet ik hen sedert lang werkzaam in den boekhandel van mijnheer Van Velde, die zich met zooveel bijzondere welwillend- idee van het „torens bouwen" er in opgesloten ligt. Men wil ook nu een toren bouwen, dien ieder zien kan. Grenzen en verschillen erkent men niet. 'tMoet alles eenvoim'ig cn eens geestes worden. Maar kan dat in deze bedeeling? KEES VAN DER MEER. De oppositie in het Roemeensch Parlement. De algemeene crisis in Roemenië spie gelt zich af in talrijke schandalen, waar van .de kamer het middelpunt is. De op positie valt de regeering in elke zitting, met nieuwe felheid aan en beschuldigt de leidende staatsambtenaren van ambts misbruik, terwijl aan den anderen kant de ongelooflijkste toestanden in het be stuur ontdekt zijn, waarvan men de re geering de schuld geeft. Het hoogtepunt van het tumult was wel een tooneel dat zich afspeelde gedu rende een rede van den tot de oppositie behoorenden afgevaardigde Madghearu. Deze verklaarde, dat het land slechts één weg overbleef: de revolutie. Het volk zal tegen de terroristische regeering opstaan. De afgevaardigde besloot zijn rode tegen de regeering met de woorden: „Uit dief stal geboren, in diefstal verzonken, zal de regeering Bratianu in diefstal ster ven!" De brand ts Jersey. Omtrent den geweldigen brand aan de kade van liet tegenover New-York ge legen Jersey City, waardoor, volgens na dere berichten, veertig gebouwen ver nield zijn en 2000 personen dakloos zijn geworden, wordt nog gemeld, dat het vuur, hetwelk Vrijdagmorgen, gelijk bé kend, ontstond in e.en salpeterfabriek, zich van de kade uitbreidde naar de woonwijk. Tengevolge van chemische ontploffin gen werden tientallen brandweermannen gewond. De hevige wind wakkerde de vlammen aan, zoodat deze binnen twee uur vier huizenblokken hadden aange tast. De geheele brandweer van Jersey en 50 spuiten van New-York bestreden liet Vuur. 35 brandweermannen werden bewusteloos. Het is een van de nood- •lottigste branden, die ooit in of bij New- York gewoed hebben. Door de herhaalde chemische ontploffingen werden bran dende massa's ver weg geslingerd. De bewoners in de buurt, door de ontzet tende ontploffingen in een staat van pa niek gebracht, vluchtten bij duizenden. Honderden personen verloren het bewust zijn door do zwarte rookwolken, die over 'de rivier en beneden Manhettan hingen. Door middel van dynamiet heeft men, naar het schijnt, de brandende wijk we ten te isoleeren. Leege gevangenissen. Bij de begroofingsdebatten in de Fran- sche kamer is gebleken, dat 63 gevan genissen in Frankrijk niet eens gemiddeld twee gedetineerden herbergen. In som mige dier strafinrichtingen telt men slechts één gevangene. Wanneer er een nieuwe gevangene arriveert, dan wordt hij door de zich veryelende gevangenis bewakers met gejuich begroet en spoe dig als een familielid behandeld. Hij kookt hun soep, bewerkt hun tuintjes en is een welkome partner bij het kaartspel. Men verwacht nu, dat sommige „te slecht bezette" gevangenissen zullen worden op geheven. heicl- mijn belangen heeft aangetrok ken „D:ie kan u niet zufk oen positie ver zekeren als ik," viel de heer Petersen hem ongeduldig in de rede. „Overigens staat het u geheel vrij, te beslissen zooals gij wilt. Het kost mij slechts een enkele advertentie, en ik ben in staat om uit de menigte jongelieden, die zich aan melden, naar eigen Verkiezing een keus te doen. Ik geef u tijd tot morgen. Lan ger kan ik niet wachten. Natuurlijk zou ik u, in geval van weigering, uit mijn dienst moeten ontslaan, daar ik niet kan toestaan, dat gij u tusschen twee meesters als het ware halveert. Spreek er thuis eens over. Zij zullen u zeggen, dat ik het goed met u voorheb, wat gij zelf ook wel weten zult." Wouter kreeg een wenk, dat het on derhoud afgeloopen was, en hij volbracht onder allerlei tegenstrijdige gedachten zijn arbeid als courantenjongen. Gisteren avond dat gesprek in den huiselijken kring, heden reeds vroegtijdig deze opdrachtwie kon liem raad geven, wat hij nu doen moest? Hij stónd op een kruisweg. Twee kansen waren hem in de hand gegeven. Aan welke zijde was het geluk? Wat zou hij kiezen? Stipt en zorgvuldig als altijd verrichtte hij zijn bezigheden als courantenjongen. Stervend Stavropol. Een hongersnood, welke slechts ver geleken kan worden met die tijdens de dagen van verschrikking in het WoJga- gebied, verlamt Stavropol. Alleen het dis trict Stavropol telt 120.000 boeren, die van honger wegkwijnen, terwijl ook voor het vee geen voedsel aanwezig is. Drie duizend gevallen van de zwarte pest zijn geconstateerd. De hoeren en de overige bevolking weigeren de bevelen der dok toren op te volgen, zij eischen, dat het geld, hetwelk aan medicijnen wordt be steed, zal aangewend worden tot aam- koop van voedsel. De boeren pogem de doktoren uit de stad te verdrijven en de barrière tot de barakken, waar de pestlijders zijn geïsoleerd, te verbreken. Roode soldaten zijn rondom deze kam pen gelegerd, teneinde de doktoren te beschermen, maar vele soldaten verlaten, uit vrees voor besmetting, hun post. Mos kou heeft nu versterkingen naar Stavro pol gezonden en poogt nu daarheen ook levensmiddelen te zenden. Een groote smokkelhandel ontdekt. De douanedienst te Washington heeft een over het geheele land verspreiden smokkelhandel van juweelen ontdekt. Een groote partij gesmokkelde juweelen ter waarde van meer dan 250.000 dollar, werd aangehouden en in beslag genome*. De juweelen waren afkomstig uit Oos tenrijk, Rusland en andere landen. Deze smokkelhandel werd ontdekt door het on derzoek, dat werd ingesteld naar den moord op een vtouw. De politie volgde het spoor, dat haar leidde naar verschil lende steden tusschen San Francisco en New York. Maandag j-1. werd te Los Angelos de juwelier Harry Katz ver moord, als gevolg waarvan de geheele zaak opgehelderd werd. De leider va* den smokkelhandel is, volgens een me dedeling van het departement van Finan ciën, naar het buitenland gevlucht. Napoleons zwaard en horloge. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft prins Victor Napoleon (de erfgenaam van. keizerin Eugenie, die te Farnborough over leden .is) op een voor heide partgen be vredigende wijze met den Franschen staat een ruil tot stand gebracht. De Fransche republiek had een horloge en een zwaard in haar bezit, welke beide aan den groo- ten Napoleon hadden toebehoord. Prins Victor van zijn kant was erfgenaam van liet huis te Ajaccio, waar Napoleon was geboren. Na lange debatten is nu een overeenkomst bereikt. Prins Victor heeft het geboortehuis van Napoleon aan de Fransche regeering afgestaan, terwijl deze den prins 's keizers zwaard en horloge heeft geschonken. Korte berichten. Tengevolge van de aardverschuiving te Wallenstadt in het Zwitsersche kanton St. Gallen is de spoorweg naar het zui den versperd. De treinen naar Graubua- derland en Oostenrijk loopen nu voorloo- pig over Zürich. De daaruit ontstane ver traging is ongeveer een uur. Hoewel de volledige cijfers nog niet beschikbaar zijn, kan gemeld worden, dat in Engeland rond 997.000 vergunningen voor toestellen om te luisteren naar de Toen was het tijd om naar den boekwinkel te gaan. Hij aarzelde of hij het wel doen zou. Het kwam hem beter voor, de zaak eerst nog eens met de zijnen te bespre ken. Dioch zij waren) met uitzondering) va* zijn moeder, niet te huis, en misschien zijn moeder zelfs ook niet. die dikwijls bij aWdere menschen uit wassclien ging. Hij wendde zijn schreden naar de Ree- sendammerbrug 'en overlegde onderweg, of hij den heer Van Velde onbewimpeld om raad zou vragen. „Eenarm!" riep eensklaps een lieflijke stem achter hem. Toen hij omzag, sprong Alli vroolijk la chend naar hem toe. Hij reikte haar de hand, en zij legde de hare hartelijk in de zijne. Al schertsend en babbelend liep zij met hem voort. Hare vertrouwelijke begroeting was voor hem als 'twars een uitnoodiging, om met volkomen hetzelfde vertrouwen den bejaarden, weiwillenden man, haar vader, te naderen. Voor den boekwinkel knikte zij' hem minzaam toe en huppelde verderop de straat Neuerwall in. Hij liep met verlicht liart de stoep van 'de winkeldeur op, vast besloten om zijn twijfelingen aan den heer Van Velde bloot "te leggen. m rP: -n*'m (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1