Mo 89 Trijdag 14 Movenihci* 19264 S9e «laargang StateË-Gewraal. '"'roiiLtETim WONDERLIJK GELEID Smtenkiii Imras'aiii. rug en lendenen Kloosterbalsem Hebt Gij pijn in verdrijft de pijn Drukkers-Expleitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie n». 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSeHIJNT ELKEN WERKDAi. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regeis f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke kortfing. Tweede Kamer. Zooals wij' gisteren reeds meldden, is de Tariefwet met 57 tegen -39 st. aange komen. Op vier leden na was de Kamer ius voltallig. Een mooi succes mag de re geering «lus boeken, nu de Tariefwet er eindelijk door is. Tegen afschaffing van dc rente bij den Postcheque eu Girodienst ,(een Vful de serie kleine wetsontwerpen) was de heer t. Braambeek sterk gekant. Hij meende, dat dit voorstel een tegemoetkoming was aan de bezwaren der particuliere banken. Overigens was er niet veel tegenstand'; men wilde blijkbaar den minister een goede kans geven met zijn reorganisatie van den Postcheque en Girodienst, zoo dat het wetje ten laatste zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. He „algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting werden daarna ingezet en wel met een speech van den beer Schaper. Het was eigenlijk een verkie zing s speech en het is wel te denken, dat meerdere redevoeringen in het tee- ken van de naderende verkiezingen zul len staan. Dhr. Ketelaar verleende ook gisteren Weer zijn „gew'aardeerde" me- werking met zijn beroemde interrupties, waarin hij, meer dan in redevoeringen, een specialiteit schijnt te zijn. De Regeering had natuurlijk volgens den heer Schaper niets goeds gedaan. Alles was verkeerd: de sociale wetgeving, de veiligstelling van den gulden, ingrijpen in de autonomie der gemeenten, niets deugde er. Ook het herstel van het fi nancieel evenwicht was falikant ver keerd gegaan. Diat had de minister van Financiën moeten doen op een wijze, waarop hij de dankbaarheid van het heele land zou hebben verworven, zei de heer Schapen. Ja wel! maar hij vergat er bij uneen te zetten, hoe de minister dat kunststukje had kunnen volvoeren. Ziehier nog een stukje critiek op het ministerie: Een tariefwet wordt aangeno men, waardoor vele goederen duurder zullen worden. De woningbouw wordt verwaarloosd, de volksgezondheid bena deeld, het volksonderwijs wordt slechter. Dc positie der ambtenaren wordt ver slecht. Het georganiseerd overleg wordt afgebroken. Op de bureaucratie is onvol- doendé bezuinigd. Ook de R.K. partij mocht zich in de belangstelling van den rooden spreker verheugen. Geen wonder! Diaar zit, zoo denken de S.D;.A.P.'ers, wel een enkel visch;ie, dat aan hun aas zal bijten. Moes ten de Roomschen niet hun processie- vrijheia ontberen; zullen zij de Staats loterij niet kwijt raken, zal de vaccinatie-, dwang niet worden opgeheven, enz.? Wat hebben zg aan de coalitie gehad? Och, och, wat moeten die Roomsche kiezers een Engelengeduld hebben, jammerde de roode spreker! Natuurlijk heeft volgens dhr Schaper de regeering veel te weinig voor de ont wapening gedaan. Oorlog en Marine zul len dit jaar 150 millioen verslinden, in ronde cijfers. De uitgaven voor doeleinden in het belang der bevolking blijven bene den, soms ver beneden dit bedrag. De heer Duymaer v. Twist interrum peerde hier terecht: Hoe komt u aan 150 millioe*. De heer Schaper: Laat het tOO.OOO.OOO zijn, dan nog is het teveel voor dien rommel. De heer Dluymaer v. Twist: Het was 34). „Ea ik dacht dat de Benarm misschien wel hier zou wezen". „Zoo, dus ge wondt ook hem eens zien? Doch dan moogt go ljem niet meer zoo noemen". „Maar iedereen noemt hem toch zoo.; de -coTnantenjongen van Hamburg of do Ecnarm. Iedereen houdt van hem". „Daar hoort gij het uit Alli's mond", zeid de heer Van Velde schertsend tot Wouter. „Uw beide namen, die het volle en de kinderen u gegeven hebben, zidt gij wel behouden". „Uit het volk ben ik, met de kinderen houd ik het", antwoordde Wouter la chend. „D'ie namen hebben mij nog nooit nadeel gedaan". „Misschien helpen zij u nog eens", her nam de boekhandelaar vriendelijk. Hij kuste zijn dochtertje op haar zon nig voorhoofd. Op een wenk haars vaders verwijderde Alli zich nu. Men hoorde haar huppelenden tred door het geheel© magazijn. Wie ha,ar zag en hoorde, voélde zijn hart mede huppelen. Wouter was opgerezen eti stond in be scheiden houding voor den heer Van Velue. beter, dat u uw verontschuldiging maakte over uw vergissing. De rede van den volgenden spreker, den heer Rutgers van Rozenburg 'C II.;, klonk heel wat meer Waardeerend voor dit Kabinet Vooral minister Colijn kreig een pluim, op den hoed van dezen spre ker, die namens de Christelijk-Hist. frac tie het financieel beleid der Regesring behandelde. Minister Colijn heeft thans klaar gespeeld, wat de heer Van Gijn in geen tien jaar verwacht had, n.l. een sluitend budget! Dal: is wel een com plimentje waard! Djezie spreker bepleitte verlaging dei- directe belastingen die de kapitaalvor ming in den weg staan. Het belang daarvan springt temeer in het oog als men in aanmerking neemt, dat de kapitaalvor ming verband' moet houden mot dc toe neming der bevolking. Incidenten bij de „Groote Stilte." Bij de „Groote Stilte" hebben zich Dins-,, dag in Londen verschillende incidenten voorgedaan. Een jonge man stoorde zich niet aan het sein voor het intreden van de stilte van twee minuten, doch ver volgde zijn weg. De menschen keken hem eerst verbaasd aan en een paar trachtten (hem een voet te lichten, doch hij trok zich van het voor hem bestemde gejouw niets aan, evenmin als van de waarschu wing van iemand om zijn hoed af te nemen, omdat hem anders iets zou over komen .Onmiddellijk na het einde der stilte snelden een paar honderd menschen op hem af, rukten hem den hoed van het hoofd, die vertrapt werd, terwijl hij van verschillende menschen slagen kreeg, waardoor zijn tanden werden losgeslagen. De man vluchtte een magazijn binnen, waar de menigte, waaronder zich tal van vrouwen bevonden, hem trachtte te vol gen. De directeur van het magazijn bracht den vervolgde door een andere deur in veiligheid. Een andere man, die met zijn hoed op was blijven loopen, werd voor zijn eigen veiligheid in bewaring gesteld. Hij stond nog denzelfden dag voor den politierech ter terecht wegens aanstoot gevend ge drag. De magistraat zei, dat liij zeer dwaas had gehandeld, doch de beklaagde be riep er zich op, dat het geen bevel betrof en dat ieder kon doen wat hij wilde. Hij moest beloven de orde niet meer te ver storen. Tegen twee busbestuurders, die weigerden hun motor af te zetten, nam de menigte eveneens een dreigende houding aan. Al herdacht men het intreden van den vredestoestand, toch was Blijkbaar de vre- desstemming zoek. Uil Brazilië. De Braziliaansche opstand schijnt hard op weg naar inéénstorting. De muiterij aan boord van het slagschip Sao Paulo is in elkaar gezakt, terwijl de aanvallen der opstandelingen in de staten Alagrete en Rio Grande met een rake nederlaag voor de aanvallers zijn geëindigd. Te Monte Video heeft de 24-jarige ex-leider van de Braziliaansche maritieme muite lingen erkend, dat de moed er bij de muiters uit is. De stad Uraguayana is weer 'in de handen van de regeerings- troepen. Botsing in Italië. Het is gisteren' te Mesagne bij Brindisi tot een bloedige botsing tusschen commu- Waarmede ik, na zooveel andere hulp ook nog dit verdiend heb, weet ik wel niet," sprak hij; „maar ik neem het aanbod dankbaar aan en zal steeds al mijn krachten inspannen, om mijn dank baarheid te toonen." De boekhandelaar reikte hem de hand en sprak met hem de uren af, waarop hij hier werkzaam zou zijn. De ijver en geschiktheid, waarmede Wouter zich van de hem opgedragen plichten kweet, maakte het den chef der zaak des te gemakkelijker, zijn voorne men uit te voeren. Door dezen en genen jeugdigen bediende van het magazijn liet hij den leerling met alles, wat den assorti- ments-boekhandel betrof, bekend maken. Wat 'hij geleerd, begrepen en zich eigen gemaakt had, moest hij zooveel mogelijk terstond toepassen, waartoe hij langzamer hand medehielp om de koopers te be dienen, rekeningen uitschreef, kortom aan al de werkzaamheden voor de zaak deel nam. Met steeds klimmend genoegen trachtte Wouter zich op de hoogte te stellen van den loop der zaken, zoowel wat de administratie als wat den eigenlijken boekhandel betrof. „Een handige jongen," zeiden de be dienden dikwijls onder elkander, als het gesprek op hem viel. „Jammer dat hij niets geleerd lieeft." nistisch«r arbeiders en fascisten gekomen. Nadat de stedelijke kapel den konings- marsch had gespeeld, verlangden de ar beiders dat ook het arbeiderslied zou worden gespeeld. Toen dit niet geschiedde, schoolden ruim 500 arbeiders samen, die in het vereenigingslokaal der fascisten en der nationale militie binnendrongen, waar zij alles stuk sloegen. Er werden mili tairen ontboden, waarna verschillende per sonen in hechtenis zijn genomen. Weer een aardverschuiving in Zwitserland In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft er nabij Mühlhorn aan den oever van de Walensec een aardverschuiving plaats gehad, waardoor de spoorweg Bazel- Chur over een lengte van 120 meter is vernield. Met donderend geweld stortten de rotsblokken in het meer, welks water spiegel aanzienlijk steeg. Door do gewel dige deining werden véle schepen los gerukt. Er is op het oogenblik nog een massa van ca. 200.000 kub. M. aarde in beweging. Voordat men met het oprui- irdngswerlc begint wil men ook het neer ploffen dezer massa afwachten. Het spoor wegverkeer Bazel-Chur heeft men omge leid. Het zal waarschijnlijk tot het eind vanhet jaar onderbroken blijven. Korte berichten. Volgens de Izwestia bedraagt alleen in don Noordelijken Kaukasus (Rusland) het aantal kinderen, dat zonder zorg en toezicht is, ruim 40.000. Gemeld wordt, dat in een dorp in het gouvernement Nikolajefsk een dei- plaatselijke autoriteiten, tevens bestuurs lid der communistische partijafdeeling, ge arresteerd is, aangezien gebleken is, dat deze sowjet-ambtenaar er een harem met negentien vrouwen op nahield. Gemeld wordt, dat Jules Gilles, de voorzitter van den Belgischen bond van de arbeiders in de glasfabrieken, een machtige organisatie, gisteravond in zijn huis bij Charleroi door een gemaskerden man vermoord is. De zoon van den Zweedschen kroon prins, prins Olaf Adolf, zal gedurende twee dagen als regent optreden, daar de koning op reis is naar Denemarken, van waar hij Zaterdag terugkeert en omdat de kroonprins zelf in Engeland vertoeft. Te Parijs dreigde een staking in de typografische vakken, die echter niet zal uitbreken, daar de machine-zetters er ge noegen genomen hebben met den door de patroons aangeboden duur te-bijslag van drie frank per dag. Er is tot nu-toe nog geen bevestiging ontvangen van het bericht dat door Ja panners te Tientsin was gemeld, n.l. dat de dictator te Peking, de christen-generaal Feng-Joe-Sjang, uit de hoofdstad was ge vlucht. Er zijn verscheiden aanwijzingen voor, dat Tsjang-Tso-Lin een bazige hou ding tegenover Feng heeft aangenomen. Een 'breuk tusschen hen beiden lijkt on vermijdelijk. De wethouders van V a 1 k e n s - waard. Men zal zich herinneren, dat in het begin van Augustus de wethouders van Valkenswaard in de raadsvergadering openlijk werden beschuldigd, dat zij een Hij gevoelde dit gebrek, dat zich vroe ger nooit zoo bij hem kon doen gelden, thans hoe langer hoe pijnlijker. Maar wat was er aan te doen? Hét eenige wat in zijn macht stond, was dat hij zijn avonden met nuttige boeken sleet en zijn kennis der maatschappelijke ver houdingen en der menschen verruimde. Ook dit vatte hij met ijver aan, zooals alles wat hij ondernam. Karei en Frits hielden hem voor een geleerde. Van boeken hadden zij een afkeer gehad, nog eer zij de school ver laten hadden. Marie, die zich in een dienst bevond, wist geen wonderen genoeg van haar broeder te vertellen, die allerlei merkwaardige dingen uit zijn hoofd wist, even goed als een professor Over zijn schouder heen gluurde Karei zoo al eens in zijn boek. Hij deed het gaarne, niet ter wille van het boek, dat hem zoo onverschillig was als een kei steen, maar ter wille van Wouter, van wien hij vertrouwde, dat hij uit dat boek iets zou kunnen maken, evenals de pian, die slechts iets behoefde aan te raken, om het in goud te veranderen. Als een spiègef, waarin Wouters groote toekomst te zien was, deed dat boek zich aan Karei voor. Er bestaat ook een arbeid1 met het hoofd!" had zuster Sophie bij Wouters doop gezegd. Zuster Sophie had, zooals architect te Geldrop geld zouden hebben afgeperst in verband met de gunning voor het maken van teekeningen en plan nen voor den bouw van een nieuw raad huis. De heer v. d. Besselaar zei onom wonden dat de beide wethouders de ge meente bestolen hadden. Op verzoek van wethouder Gijrath werd een commissie benoemd om de ver schillende hun ten laste gelegde feiten te onderzoeken. Reeds eenige dagen na deze benoeming bracht de commissie een rapport uit aan den Raad dat voor de wethouders eenvoudig vernietigend was. Bij allerlei bestedingen, aankoopen en leveringen zouden de wethouders meer op eigen financieel© voordeelen, dan op de belangen der gemeente hebben gelet. Naar aanleiding van dit rapport, werd een motie van wantrouwen in dc beide heeren met de uitnoodiging om onmiddellijk hun zetels ter beschikking te stellen van den Raad met algemeene stemmen aangeno men. Doch do wethouders trokken zich van die uitspraak niets aan. Toen be sloot men onderling om tot geen en kele uitvoering van werken te besluiten en ten aanzien van zaken, die nog al belangrijk geld kosten, tegen te stem men, zoolang de wethouders op hun post bleven. Dit is tot nu toe volgehouden. Ged. Staten van Brabant werden in- tusschen op de hoogte gesteld en ver zocht om in te grijpen. Het Volk ver neemt nu, dat Ged. Staten aan den of ficier van Justitie het verzoek hebben ge richt een onderzoek te willen instellen naar de handelingen van deze wethou ders. Blijf daarmee toch niet loopen, Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. Uit de Memorie van A n t woord van minister A ai b ér se. Een wettelijke regeling betreffende de bindendverklaring van de collectieve ar beidsovereenkomsten is thans bij het Departement van Arbeid in voorbereiding- De invoering van een wettelijke re geling betreffende den arbeidsduur in den land- en tuinbouw stuit af zoowel op het niet beschikbaar zijn van personeel voor de uitvoering der wet als op bezwaren van economischen aard. De vraag, of en op welke wijze het toe- izicht op de naleving der Arbeidswet» zonder bezwaar voor de schatkist ver sterkt zou kunnen worden door hulp van de zijde der vakvereenigingen van ar beiders is ampel overwogen. De bezwaren tegen de voorgelegde plannen zijn ech ter zoo ernstig, dat er niet aan gedacht kan worden in die richting iets anders te doen dan voort te houwen op de ini sommige bedrijfstakken en sommige ge deelten des lands reeds bestaande samen werking tusschen vakorganisaties en ar beidsinspectie. De Minister acht voor een behoorlijke naleving der wet het behoud der bepa ling omtrent het opleggen van hechtenis aan bakkerspatroons bij herhaalde reci- men wist, in verre landen een gelukkigen werkkring. Maar 'haar invloed en haar werk en vele harer woorden deden zich nog krachtig gevoelen. Karei had die uitdrukking van het werken met het hoofd dat dikwijls veel verder brengt dan han denarbeid, maar niet kunnen vergeten en er zijn broer Wouter altijd op aan gezien. Hij vond dat het nu bij hem te zien was, wat hoofdarbeid eigenlijk is. „Beste Wouter," sprak hij, ds hand plechtig op het opengeslagen boek leg gend, „ik weet zeker, dat gij ons allen over het hoofd groeit. Werken met het hoofd is veel winstgevender dan ons werk, heeft zuster Sophie gezegd. Dat kan men ook aan de gestudeerde lieden wel zien." „Karei, waar denkt gij aan!" zei Wouter lachend. „Ik en gestudeerde lieden!" En daarop voegde hij er zuchtend bij: „Als ik er maar zooveel begrip van kreeg, dat de heer v. d. Velde mij in zijn zaak kon gebruiken en ik aan u alles kon afdoen wat gij aan mij gedaan hebt, Karei, en dat ik het ook onzen ouders wat gemakkelijk maken kan als de oude dag komt." Karei was ontroerd. Het was hem der halve niet onaangenaam, dat Frits, di© evenals zijn vader nog vol twijfel was, er zich in mengde en de opmerking maak te: „Als wij maar alle dagen een warme DE WERKELIJKE OORZAAK VAN PIJN LIJKE GEWRICHTEN. Eheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de lede maten en vrijwel alle lichaalnsdeelen. D|e als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der r.icren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scher pe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, én langs dc wanden der aderen. Bijl beweging van een spier of zenuw, waarin zich urine- zuurkristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontsto ken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam .of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urine- kwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen to beginnen. Diit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuwpijnen, water zuchtige zwellingen, rugpijn, riiergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk)37 dive noodzakelijk. Naar den Minister he kend is, zijn tot dusverre 187 bakkers- patroons wegens overtreding der Arbeids wet tot vrijheidsstraffen veroordeeld. Tea minste 66 dezer veroordeelingen waren voorwaardelijk. In overweging is thans de invoering van de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden voor arbeiders in winkels in verband met een wettelijke regeling betreffende de winkelsluiting en voorliet personeel in verpfegingsinrichtingen. Het betreffende wetsontwerp Ziekte verzekering is reeds aan den Raad van State om advies toegezonden, zoodat de indiening naar de Minister vertrouwt, nog in den loop van dit kalenderjaar zal kunnen worden tegemoet gezien. Wat de mechaniseering bij de Raden van Arbeid betreft, maant het gebeurde met den Postcheque- en Girodienst uiter aard aan tot groote voorzichtigheid en het is dan ook het besliste voornemen van den Minister om, voor zoover dat van hem: afhangt, geen goedkeuring te verleenen om mechaniseering te bevorderen, alvo rens op overtuigende wijze zal zijn aan getoond, dat de mechaniseering zonder gevaar voor schade van den dienst kan. worden ingevoerd, en dat zij tot tastbare voordeelen leidt. Uit het bovenstaande volgt, dat het niet in de bedoeling ligt om beperking van het thans bestaande aantal Raden van Arbeid te bevorderen uitsluitend op grond van eenige weinig omvangrijke proefneming. De vliegtocht Nederland-Indië. Van der Hoop seint uit Calcutta aan Aneta, dat gisteren na de landing aan de bemanning van de F. VII een allerhar telijkste ontvangst is ten deel gevallen vanwege de Hollandsche kolonie aldaar. Het weder blijft zich uitstekend houden. De bemanning verkeert in den besten wel stand. Vliegtuig en motor bevonden zich in uitnemende conditie. soep en 's Zondags ons stuk gebraden vleesch hebben ons leven lang, evenals lm, dan is 'tmij om 'teven, of wij met liet hoofd, of met de boenen verdienen". „Goed gesproken", stemde zijn vader in, die juist xle kamer binnentrad. Hij scheen niet goed gehumeurd; in ieder geval spookte hem iets door het hoofd- Hij zette zich zwijgend in zijn hoek en scheen geheel met zijn gedachten ver vuld. C Ondertusschen droeg moeder Reek het avondeten op. Nadat er gebeden was, tastten allen dapper toe. Eerst nadat het maal afgeloopen was, en het hoofd van het gezin zijn mond had afgeveegd, maakte hij aanstalten om datgene; wat hem op het hart lag, ter sprake te brengen. „Wouter", begon hij; op een toon van van gewicht, „zoo straks liep ik even bij; den kruidenier binnen, om geld te wis selen. Het eene woord lokte het andere uit. Buiten ons was er niemand in den winkel. Reek, zeid© de kruidenier, hoe denkt ge nu eigenlijk met uwen Wouter te doen? Hoe dat zoo, mijnheer Junghaus? zog ik. Kijk, zegt, bij', ik heb hem reeds ©enigen tijd geleden onder het oog ge bracht: het bevalt mij: maar niets, zoo als het thans met hem gaat, half dit, half dat. Niemand kan twee heeren dienen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1