Donderdag 11 Mor ember I8Ü4 S0e Jaargang M# 18 WONDERLIJK GELEID Uw stscces WYBERT Buitenland. Binnenland, FEUiLLETOM, Voor allen die sukkelen Si-ukkers-Expioitanten 08STERBAAN LE COINTRE GOES Bureau*: Lange Vorst3traat 68—70, Gees Tel.: RedaeHeno. 11; Administratie ne. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Temt en nu. Hoi taxiefcmtwerp is dus in de Tweede Kamer aangenomen en wordt straks aann de Eerste Kamer doorgezonden. Dp stemming geschiedde in de Tweede Kamer met Rechts tegen Links, en dat zal ook in. de Eerste Kamer wei het ge- ral zijn. Van liberale zijde is voor aanneming van 't ontwerp gepleit door de meerder heid der Amsterdamsche Kamer van Koop handel ai door den heer Maas, een groot industrieel, die echter verklaard heeft niet tot eenige partij te behooren; zoo dat wij ons niet beroepen konden op vooraanstaande liberalen die, schoon in beginsel voor vrijhandel, nu, terwille van de sluiting van 't budget en de ont lasting in de toekomst van de directe bolasting-plichtigen, de aanneming van be doeld ontwerp noodzakelijk keurden. D|an was dit in 1£>04, bij de behande ling van bet ontwerp-Harte, anders. Toen konden wij ons beroepen op de Kamer van Koophandel te Rotterdam, ten op het gesprokene in het Sanhedrin der Metropool van den Vrijhandel, gelijk deze Kamer en de groote koopstad waar zijl gevestigd is, door een der vrijzinnige bladen genoemd werden. Daar werd door een der leden van genoemde Kamer, den heer Jacobson in het belang van de aan neming van het ontwerp een woord ge sproken, dat door twee zijner medeleden de hoeren Veder en Van Stolk, warm ondersteund weid, ook met 'toog op de schatkist en de belastingen, die toen reeds volgens hen te zwaar drukten op de bevolking. Genoemde heer Jacobson bracht in het algemeen hulde aan de wijze, waarop het tarief was samengesteld, al had hij te gen enkele onderdeelen bezwaar. Hij ont kende, dat de Rotterdamscbe doorvoer handel er door bedreigd werd. En hij besloot zijn rede met deze fiscale be schouwingen: Ba het geld, dat de schatkist noodig heeft moet er zijn. Dat de directe belas - tinge» niet verder zijn op te schroeven, weet men ook, en zoo men het nog niet weten mocht, dan denke men daar over niet lichtvaardig. Men 'clrijve de bezitters niet het land uit. Wij kunnen lhu»»e kapitalen niet missen, te min der, »u wij er uitzicht op hebben, dat die kapitalen, door bét tarief, in toe nemende mate in onze nijverheid aange wend worden. Laat ons ze daarom niet verjagen. De boog is te dien op zichte reeds sterk genoeg gespannen. De heer Veder sprak in gelijken geest, en gaf vooral een uitvoerige, zaakkun dige uiteenzetting, ten betooge, dat de Rotterdamsche handel geen schade zou lijden. Niet minder gunstig liet zich destijds ook de heer Pijnappel uit Amsterdam, liberaal lid der Tweede Kamer, over dit ontwerp ai in 't algemeen ten gunste eener matige bescherming uit. Let wel: dit was in 1904. Toen reeds was volgens deze liberale handelsmannen de bekistingschroef al te vast aangedraaid. Doch thans van de volksvertegen woordiging niemand en in de pers een enkele zwakke stein in Amsterdam en Utrecht, en eenige leden der Amsterdam sche Kamer van Koophandel. Nco», 'tis geen kwestie van beginsel, loch is 't teeken end. Bn dat, terwijl de nood zooveel groo- ter is. 33). „Gjj zijt nu te oud,' Jsprak hij, „dan dat iets dergelijks u "als een schuol- jongensstreek zou kunnen aangerekend worden. En bovendien moet men van een rechtschapen jongen kunnen verwachten, dat hg niet naar het goeddunken van zijn hart handelt, maar zich in alle opzichten onberispelijk tracht te gedragen. Bedenk eens, wat ge u door uw lichtzinnigheid op den hals hadt kunnen halen I Bij alles wat hem voorkomt, behoort een mensch, die nog niet met de vreeze Gods ge broken heeft, den rechten en goeden weg te bewandelen." Wouter had den heer Junghaus nog nooit zoo streng hooren spreken. Het was alsof de kleine man in eens een indruk wekkende gestalte had aangenomen. „Ga nu maar naar huis", sprak de krui denier eindelijk op vriendelijker toon. „Dankt God, dat het zoo afgeloopen is en trek er een les uit." Wouter was ontevreden op zich zelve. Hij bad in zijn angst en verlegenheid eenige boeken in den „Groenen jager" late» Kggen. Het verlies bedroefde hem mèkdw dan ajjn dwaze handelwijze. Was Groen van Prinsterer niet conservatief. Er dook dezer dagen in een Chr. Hist, dagblad een legende op als zou Groen van Prinsterer, de stichter onzer anti rev. partij, conservatief geweest zijn. Groen van Prinsterer en conserva tief een beleedigende combinatie. Van Hogendorp, Groen van Prinsterer, Van Hall en (de oude) Heemskerk in een adem genoemd, is onrecht aocn aan Groens nagedachtenis. Grnen is na 1830 de meest besliste principieel e tegenstander geweest van de conservatieven, en wel hierom, omdat zij evengoed liberalen in den ongunstigen zin waren als de liberalen; omdat zij waren inconsekwente liberalen en mot hen stammende uit éénzelfden wortel. Hij drukte dit kort en goed in dezen vorm uit: „De conservatieve partij is hot liberalisme in anti-Thorbeckiaanschen vorm". Er: sterker nog: „Geen drie, twee par tijen zijn er- De eene, die onder velerlei wijzigingen de revolutieleer in beoefening brengt; de andere, welke haar onder alle vormen en wijzigingen bestrijdt. Een derde is er niet- Nuances kunnen er zijn; de kleur is eenerlei. Door onop houdelijk gekibbel valt de prineipieele geestverwantschap niet weg". Ook de conservatieve partij] weerstond hij juist omdat zij, namelijk als partij) „de revolutieleer in beoefening, bracht". Wel waren er in den rechtervleugel dier partij: nog heel wat menscben, die nog in dc.n Christus der Schriften geloofden doch aan dezer adres schreef Groen dan ook telkens, dat zij in de conservatieve partij niet op hun plaats waren. Wij hebben nog dezer dagen er aan herinnerd, dat Groen wel getracht heeft uit de conservatieve partij die Christen mannen voor zijn partij te werven, die in beginsel tot haar behoorden. Immers de conservatieve partij, in haar evolutie naar het liberalisme, vertoonde het beeld van een tweedeelige partij'. Mannen, die nog de Christelijke beginselen in eere hiel den, type NierstraszHofman, en zijl, die reeds meer tot de praktijk van het libera lisme naderden, type Begram, konden op den duur niet bijleen blijVen, en tot eerst- genoemden heeft Groen van Prinsterer dan ook herhaaldelijk zich gericht om hen uit. de sfeeT, waarin zij niet behoor den, uit te halen. En dit gold ook de en kele liberalen in de liberale partij) die, kerkelijk nog zuiver, o.a. in de schoolwet politiek, in de vervolging van de Kap- peynscbe „vlieg" met de rest mee gingen. Wij herinnerden laatst nog: aan het gevleugelde woord van Groen, hetwelk al onze antirevolutionaire propagandisten en anderen behoorden van buiten te ken nen, n.l.: „In beginsel is elk christen' anti-r evolutionair. Al 1 een wanneer 'hij op politiek terrein zich in den aard en de verhouding der partijen vergist, kan de Christen aan het liberalisme de hand reiken en voor het evangelisch be ginsel in den (door do Revolutie- in het leven geroepen) antirevolutionairen vorm beducht zijn". Dit blijve ook de regel bij onze be strijding van den (politieken) tegenstander. Indien hij nog prijs stelt op den Christen- naam en in Gods Woord zij;n troost zoekt, dan is het noodzakelijk door steeds her haalde. bespreking en uitlegging te trach ten hem te overtuigen, dat hijl in beginsel is antirevolutionair, en slechts vergissing en misverstand hem beletten aan de an tirevolutionaire richting zijn vertrouwen te schenken. de strengheid van den heer Junghaus hem een oogenblia te scherp voorgekomen, bij kalm nadenken rees zijn achting voor den rechtschapen man niet weinig. Hij zeide in zichzelf, dat dit de ware vrien den zijn, die ons om onszelfs wil de waarheid vrijmoedig en onbewimpeld on der het oog brengen. HOOFDSTUK XI. Luchtkasteelen? In den boekhandel des heeren Van Velde was veel te doen. Jonge meisjes van een jongejuffrouwen kostschool waren er met een onderwijze res en deden inkoopen. Verschillende hee ren wilden bediend worden. De bedienden achter de toonbank hadden allen de han den vol werk. De heer Van Velde liet zich zelden in zijn winkel zien. Meestentijds arbeidde hij op zijn kantoor, dat zich in een bijzondere afdeeling van het magazijn bevond en door 'dicht bezette, hooge boekenrekken van het overige gedeelte der winkelruimte gescheiden was. Om de koopers niet te lang te .laten wachten, .was hij mede aan de toonbank verschenen. Eerst toen allen geholpen en vertrokken waren, bemerkte hij Wouter, die bescheiden in een hoek stond te wachte». lUltliUHlllllllllliillllllllllltlillWIkllltiUiilllllllllllllllif'.llillltllllillllililllllltlllilllitllillll is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct imnmn?immtiummimnnmitmnmnmi"Mnnnmniminmm;nniumimnnmmiil Represaille door Duitschland. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat de Duit- sche regeering het plan heeft, op 15 dezer het buitenlandsch luchtverkeer over Duitschland stop te zetten, door het over vliegen van aüe vreemde machines te verbieden, welke in grootte en kracht de grens overschrijden, die het verdrag, van Versailles aan de Duitsche vliegtuigen ge steld heeft. De „Vossische" meent, dat dit bericht op z'n minst voorbarig is, daar er een luchtovereenkomst met. Engeland bestaat, die eerst op 31 December ten einde loopt en de onderhandelingen met Frankrijk voor deze aangelegenheid nog niet ten einde zijn gevoerd. De „Vossische" zoowel als de „Zeit" zijn echter van meening, dat de regeering inderdaad gerechtigd is ener gieke maatregelen te treffen, zoo de on zinnige belemmering van de Duitsche vliegtechniek door Frankrijk gehandhaafd blijft. Een betooging van verminkten. D|e verminkten uit den oorlog zijn niet tevreden over de wijze, waarop de Fran- sche regeering zich liun lot aantrekt. Zij hadden den dag van Dinsdag, den wa penstilstandsdag uitgekozen om een be tooging te houden, die te indrukwekken der was omdat de eindelooze stoet van slachtoffers van den oorlog onder een indrukwekkend zwijgen en in volmaakte orde door de straten van Parijs is getrok ken. De stoet zette zich om drie uur in beweging, lang dus nadat de officieele plechtigheid voor liet graf van den On bekenden Soldaat had plaats gehad. Ter wijl de stoet der oorlogsverminkten dooi de straten schreed, bood het bestuur van hun bond aan minister Herriot een adres aan, waarin de toestand van de slachtoffers van den oorlog Wordt uiteen gezet en hun wensohen geformuleerd. Korte berichten. De communistische Hamburgsche Volksztg. is wegens aansporing tot hoog verraad in beslag genomen. De te New York overleden juwelier Ludwig Nissen, van geboorte een Duit- scher, heeft het grootste deel van zijn 1.100.000 dollar bedragend vermogen aan zijn geboorteplaats Husum in Holstein ver maakt. Een beroemde Fransche oorlogsvlie ger, kapitein Madon, is Maandagochtend, gedurende de onthulling van een gedenk- teeken voor Garros te Bizerta in Tunesté, met zijn toestel neergestort. Hij was op slag dood. Tevens is een toeschouwer door het neerstortende toestel verpletterd. Het „Prager Tageblatt" meldt, dat men 't onderzoek naar de identiteit van den zgn. Tillesen (de moorSenaar van Erz- berger), die te Bratislava gearresteerd is, „Aha, zijt gij er ook?" sprak hij; „kom mede, wij moeten met elkaar afrekenen." De heer Van Velde was altijd vol vrien delijkheid voor Wouter. Hij wees hem de boeken, die zoo pas de pers verlaten had den, en maakte hem op een en ander opmerkzaam. Wouter telde het bedrag voor de on langs medegenomen boejeen op de tafel uit en vroeg om nieuwe. De boekhandelaar schoof hem een stoel toe. „Wij moeten heden samen eens iets bespreken," zeide hij op ernstigen, wel- meenenden toon. „Met voldoening heb ik ik u een trouwen, eerlijken en vlijtigen jongman leeren kennen. Dit zijn karakter trekken, die onderscheiding verdienen. Zij moesten eigenlijk bij elkeen iets wezen, dat van zelf sprak. Niettemin bestaan er in de wereld evenveel schurken als luiaards. Maar nu ter zake." „Nadat ik u op de proef gesteld had en eenigermate heb leeren kennen, moet ik verklaren, dat het jammer van u zou zijn, als ge uw gansche leven met boe ken moest rondloopen. Bevredigen kan dit u op den duur niet. De verdienste is ook te ongelijk. Vandaag zijt ge met verkoopen gelukkig, morgen niet. Het is geen vaste verdienste. Ik denk er niet aan, u aan den heer Petersen te ontfutselen. heeft gestaakt. Als binnen den tijd van een maand Duitschland geen uitlevering heeft gevraagd, zal men den arrestant moeten vrijlaten. Er zijn te Warschau drie wagons met kunstvoorwerpen aangekomen, die Rus land, overeenkomstig het verdrag van Riga, aan Polen heeft moeten teruggeven. Dit transport omvat o. a. de historische en artistieke collectie van Adam Smo- linski, die bewaard werd in het museum Jan III te Lemberg. Uit Rome wordt gemeld, dat de ge- heele oppositie met algemeene stemmen besloten heeft evenals tot dusverre ook thans aan de komende parlementaire werkzaamheden niet deel te nemen. De Londensche politie heeft uit Duitschland het verzoek ontvangen, na sporingen te willen doen, of het commu nistische lid van den rijksdag, Knth Fi scher, zich in Engeland bevindt. De Ber- lijnsche politie vermoedt, dat hij als blinde passagier naar Engeland is overgestoken. De spoorwegstaking in Oostenrijk is geëindigd. Het verkeer op de spoorwegen zal te middernacht hervat worden. De eerste kabinetszitting van het nieuwe Engelsche ministerie heeft gister plaats gehad. Men heeft algemeene be sprekingen gevoerd en maatregelen be sproken om onmiddellijk de woningcrisis en de werkloosheid te bestrijden. met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mijnhardt's Laxeerlabletten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Uit het drukkersbedrijf. Aan het eind van dit jaar loopt de hui dige collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie af. De onderhandelingscom missie, benoemd door de patroons- en gezellenbonden om over een nieuw con tract te spreken, is na een groot aantal vergaderingen gisteren lot overeenstem ming gekomen. Zoowel de vertegenwoor digers der federatie als die der gezellen- organisaties hebben verklaard, de voor stellen voor hun leden te zullen, verde digen. De voornaamste veranderingen hebben betrekking op den arbeidstijd en de ar- beidsloonen. Voor het machinale bedrijf is de mogelijkheid geopend, den arbeidstijd in plaats van tusschen 7 uur v.m. en 6 uur n.m. te laten vallen tusschen 6 uur v.m. en 7 uur n.m., om de zetmachines, persen, enz. productiever te- kunnen ma ken. Verder zijn de overwerkpercentages op den morgen na een Zondag of een feestdag veranderd. De arbeidsloonen zijn zoo geregeld, dat de uurloonen van de volslagen werknemers met 2 cent wor den verlaagd. Het minimum uufloon voor de zetters en drukkers wordt daardoor 73 cent in Amsterdam en 56 cent in de laagste gemeenteklasse. In de loonen van de leerlingen en jonggezellen is een veel geleidelijker opklimming gebracht. De re- serve-machinezetters zullen, als zij dienst doen als handzettei^ geen extra belooning van 3, 2 of 1 cent meer ontvangen. De looncommissie, welke, wanneer de tijds omstandigheden daartoe aanleiding geven, Het zou onrecht, het zou zonde zijn, dit te doenDat denkbeeld komt in de verste verte niet bij mij op. Ik wil u een voor slag doen, waardoor gij uw dienst als oourantenjongen kunt blijven waarnemen en tegelijkertijd in staat gesteld wordt, uw toekomst op meer vasten grondslag te vestigen." Met allengs toenemende spanning staar de Wouter den boekhandelaar aan, die, met de beenen kruiselings over elkaar geslagen, nadenkend in zijn stoel zat en met zijn pennehouder speelde. .„Zie, ik heb er zoo over gedacht", ging de heer Van de Velde voort. „In uwe vrije Uren, d.w.z. in de uren, waarop (gij :geen kranten behoeft ro-nd te bren gen, komt gij' dagelijiks, met uitzondering van den Zondag natuurlijk, in mijn zaak. Ik zal u onderricht laten geven in het boekhouden. Verder zult gijl eenigermate vertrouwd gemaakt worden met den boek handel. Dit kan een grondslag voor uw lateren vooruitgang worden. -Wat denkt gijl hiervan?" vroeg hij na een korte stilte. „Kunt gij u hiermede vereenigen?" Wouter wist niet, wat hij1 zeggen zou. Die zorgende goedertierenheid des Heeren, waarvan hiji hier zoo onverwacht de be wijzen ontving, verraste en beschaamde ban. „Een bedenking, die bij u zou kunnen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAt Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersfö.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regeis ft.20, elke regel meer 31 ct Bij abonnement belangrijke korting. de loonen kan verhoogen of veria ge», is weer opgenomen. In de ontslagregeling is geen verandering aangebracht. De onderhandelingscommissie stelt voor, dat voor den tijd van een jaar gee» nieuwe leerlingen van 14 jaar zullen wor den aangenomen, opdat de werklooze leer lingen eerst kunnen worden geplaatst. De duur van het contract is bepaald op 8 jaar en 3 maanden. De gulden en de dollar. Naar aanleiding van het feit, dat de gulden tot de goud-pariteit is gestegen, heeft het Persbureau Yaz Dias zich tot een van de leidende figuren van onze bankwereld gewend en diens meening ge vraagd betreffende de oorzaken van de recente stijging van den gulden en om trent de vooruitzichten van onze valuta; Op de vraag, welke de doorslaggevende factor ten opzichte van de verbetering van den gulden geweest is, werd geant woord, dat zich te dien opzichte het ge combineerde effect van een reeks factoren gevoelen deed. De goud-exportpolitiek van de Nederlandsche Bank heeft echter hier bij een geheel ondergeschikte rol gespeeld- Wat de betoekenis van den invloed van de daling van de koopkracht van den dollar betreft, zou het verkeerd zijn hier aan een te vèr-strekkende beteekenis toe te schrijven. De crediet-verleening dooi Amerika aan Europa, n.l. aan Duitsch land, is ongetwijfeld een factor, welke zich ten nadeele van de technische po- sitie van den dollar gevoelen deed, het is echter moeilijk om nauwkeurig vast te stellen in welke mate de gulden hiervan geprofiteerd heeft, temeer, waar in_ den laatsten tijd ook Nederlandsche credieten aan het buitenland verstrekt werden. Een factor van beteekenis was de voor ons gunstige ontwikkeling van de wereld marktprijzen, n.m. der prijzen voor de voornaamste Indische producten, zoomede voor de Nederlandsche landbouwproduc ten, welke zich ten opzichte van onzen handels- fin betalingsbalans in een gunsti- gen zin deed gelden. Men mag ten op zichte van de betalingsbalans Nederland en de Koloniën als een eenheid beschou wen, en het is aan geen twijfel onderhevig, dat van de gunstige prijssituatie voor de Indische producten de gulden geprofiteerd heeft. Naast deze factoren is echter een psy chologische factor, t. w. de toeneming van het vertrouwen in de economische en financieele toekomst van Europa en van ons land; in het bijzonder in verband met de Londensche overeenkomst en met het geweldige succes van de Duitsche leening, van bijzonder belang geweest. De Vlootwet. Uit Indië wordt gemeld, dat de Volks raad met 23 tegen 21 stemmen het ont werp Vlootwet heeft aangenomen. De Volksraad telt 31 leden van Rechts en 17 van links, zoodat minstens een zes tal .leden van Rechts met de oppositie hebben mee gestemd. D|e Politiek Economische Bond, die 20 leden telt, moet derhalve de situatie heb ben gered. Prijsgeving van Tandjong 'Priok zal wel een van de reden zijn geweest, waarom nog eenige leden van Rechts zich bij de tegenstemmers voegden. Thans zal natuurlijk aan de Nederland sche regeerinv moeten gevraagd worden deze vlootwet te aanvaarden. Een ont werp in dezen geest kan dan ook binnen afzienbareu tijd worden verwacht. Gelijk men weet wordt de Indische opkomen", merkte de heer Van Velde aan, „kan ik al dadelijk uit den weg ruimen. Gijl zult eenige bijverdienste bo ven uw loon als couranten jongen natuur lijk niet kunnen missen. Ongeveer kan ik het gewone bedrag dier bijverdienste wel berekenen uit het getal boeken, die gij van mij genomen hebt. Hier heb ik alles opgeschreven en over de verschil lende dagen verdeeld. Zie het eens na, of het in orde is. „Nu, zooveel als die som bedraagt, zult gij dan van mij ontvangen. Weke lijks zal ik het u uitbetalen. Daarmede zult ge van mogelijke zorgen ontheven zijn". Huppelende schreden stoorden het ge sprek. Alli sprong in haar wit kleedje de kamer binnen. Liefkoozend vlijde zij zich togen haar vader aan. Hij nam haar in zijn armen en streek minzaam met zgn vingers door haar lok ken. „Wel, mijn lieve kleine wildzang, van waar en waarheen?" „Ik wilde zoo gaarne eens even bij u zijn en Zij zag van ter zijde schalks naar Wou ter. i (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1