sr Abdijsiroop Woensdag 1»November 39c Jaargang Buitenland. Binnenland. Eeiv beginnende verkoudheid is een beginnende brand: toen weet nooit tevoren hoever zij zich zal uitbreiden. Geneest tl dus onmiddellijk met Akker' 1! Se Provincie. Brukkers-Exploitanten OeSTERBAAN LE COINTRE G0ES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoer te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA®. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regeis f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De Vlaamsche leeuw. Zondag- vond in Meirelbeke bij Gent de onthulling plaats van een monument voor de gesneuvelden. De plaatselijke Vlaamsche oud-strijdersvereeniging was «enigen tijd geleden echter op hooger be vel uit den stoet geweerd, waarop een kapelaan der gemeente, gewezen aalmoe zenier, het voor de frontsoldaten opnam en ontslag nam als lid van het organisee- rend oomité. Bij de plechtigheid, welke bijgewoond werd door graaf de Kerchove de Denferghem, gouverneur yan Oost- Vlaanderen, verscheidene generaals en an dere autoriteiten, lieten de Vlaamsche oud-strijders zich dan ook niet onbetuigd. Zij verzamelden zich jiabij bet monument, ontplooiden hun Vlaamsch leeuwenvaan del en hieven op het oogenblik, dat de gouverneur het woord nam, de Vlaamsche Leeuw aan, die door véle burgers mede gezongen werd. Andere incidenten kwa men echter niet voor. Wapenstilstandsherdenking. Gisterochtend om elf uur is de plech tige herdenking van den wapenstilstand, waarmee de krijgsbedrijven in den groo- ten oorlog eindigden, te Londen en in het verdere land en rijk begonnen met de in achtneming van twee minuten van stilte. Alle zaken en alle verkeer ston den stil, terwijl de koning en. de prins van Wales kransen bij de cenotaaf neer legden. Daarna begon een groote optocht van soldaten en oudgedienden naar het graf van den Onbekenden Britschen Sol daat in de Abdijkerk van Westminster. Nadat de twee minuten vérstreken wa ren, bliezen de trompetters de militaire taptoe en zong de groote menigte bij het monument bij de muziek van ©enige corp sen het oude gezang „O, God, our help in Ages past". Die eenvoudige en buitenge woon treffende plechtigheid werd met het blazen van de militaire reveille en gebed besloten. De spoorwegstaking in Oostenrijk. De berichten uit Oostenrijk luiden ta melijk hoopgevend. De onderhandelingen tusschen de directie en het personeel van de spoorwegen zijn hervat en alge meen gelooft men, dat deze tot een goed einde zullen voeren. Volgens de „Vos- sische" heef t het personeel toch kans op een loonsverhooging. Daar de goederen- tarieven niet meer voor verhooging vat baar zijn, zal men trachten het noodige geld te bekomen door de plaatskaartjes voor passagiers 25 pet. duurder temaken. Reeds werd gemeld, dat de spoorweg staking is bijgelegd, maar dit bericht zal wel voorbarig zijn. Het verloop is waar schijnlijk zóó, dat de vertegenwoordigers der organisaties met den directeur-gene raal tot overeenstemming zijn gekomen. Deze overeenstemming zal echter heden eerst door tie organisaties geratificeerd moeten worden, alvorens van. een defini tieve bijlegging van het conflict gespro ken kan worden. Het eehtscheidingskwaad in Amerika. ïexas heeft in dit opzicht de treurige leiding in de Unie. Gedurende het laat ste jaar werden er 14.641 huwelijken ont bonden. Op elke 5 huwelijken heeft daar'n echtscheiding plaats. De statistieken wij zen uit, dat boeren en dorpers zich meer aan het kwaad schuldig maken dan de stedelingen. De oorzaak daarvan schrijft men toe aan den invloed van den bios coop, welke den geest van rusteloosheid binnenvoert. Het aantal echtscheidingen is in de Vereenigde Staten gestegen met 11 pet. (het getal huwelijken met 8 pet.). Gedurende het laatste jaar werden 165.136 vonnissen uitgesproken. Spoorwegstaking in Berlijn. Gisternacht om 2 uur is het personeel van den Bèrhjnschen ondergrondspoorweg tot staking overgegaan. 'Tienduizenden rei zigers, w;elke de gewoonte hebben zich met dit vervoermiddel naar hun zaken te begeven en mét de staking onbekend waren, werden daardoor zeer gedupeerd. Trams en omnibussen werden letterlijk door rèïslustigen bestormd. De directie beeft het stakend personeel op staanden voet ontslagen, maar het de gelegenheid gelaten zich voor Woensdagavond nog eens aan te melden. Korte berichten. Sinds eenigen tijd is mevr. Harding, de weduwe van president Harding, ern stig ziek. Zij jheeft nu een ernstige ope ratie ondergaan, die wel gelukt schijnt. Doch nu is het hart zoo zwak, dat er toch voor Ijaar behoud wordt gevreesd. Te New York heeft het gisteren flink gevroren en ferm gesneeuwd. Dit is op merkelijk, omdat het 31 dagen aan een stuk *ïet had geregend. Volgens een bericht uit New York is de nieuwe tempel van de Ku Klux Klan te Fort Worth door middel van vijf op geheimzinnig.: wijze geworpen bommen geheel vernield. Uit Genève komen berichten over een feilen brand in een bergdorp van het kanton Graubünden. De helft van de hui zen is reeds vernield en nog breidt de brand zich uit. Het Madonnabeeld in de St. Brigitta- kerk te Napels is Maandagnacht van alle kostbaarheden beroofd, welker waarde wordt geschat op 200,000 lire. De dieven hadden zich uit den toren langs het klok- "ketouw naar beneden laten zakken. Het plan bestaat binnenkort snel treinen in te leggen tusschen 'Moskou en St. Petersburg, welke den afstand in 12 uren zullen afleggen. De prijs van tarwe is te Winnipeg (Canada) met 10 pence per bushel ge stegen binnen een tijd van 4 dagen. Volgens een besluit van de Belgische regieering zal bet rijk voortaan aan het spoorwegpersoneel een toelage van 250 francs verleenen bij de geboorte van ieder kind. In geheel België is gisteren de ver jaardag van den wapenstilstand als na tionale feestdag gevierd. Overal lag het werk stil en hadden vaderlandsche ma nifestaties plaats. VER&OUESHEm? G&KSPSG)L, SO cent per doosje. DE TtjUB^EBIPASTiMJE. Bij Uw ar®®5st. De duurte. De chef van het Amsterdauisch Ge meentelijk Statistisch Bureau gaf aan „Het Volk" üe indexcijfers van de prij zen der voornaamste levensmiddelen op i November j.I. We laten ze hieronder volgen, er ter vergelijking den stand op 1 Sept en .1 Oct. bijvoegend: Groepen 1 Sept. 1 Oct. 1 Nov. Brood 181.3 186.7 194.7 Grutterswaren 153.2 153.2 154.0 Melk en kaas 170.3 176.6 183.0 Vleesch en eieren 166.7 175.5 176.2 Vetten 147.8 159.2 162.2 Kruidenierswaren 151.6 152.0 150.2 Aardappelen 127.0 145.0 164.0 Herleid gemiddeld voor alle groepen te zamen 160.4 168.4 172.6 Wij merken alleen op, dat deze getallen geen betrekking hebben op geheel hef .'levensonderhoud, maar slechts op de voornaamste levensmiddelen. Een stropje. Toen het gevaar vac inflatie voor den gulden ernstig dreigde verkochten som mige beleggers bals over kop hun Noder- landsche fondsen en kochten Amerikaan- sche papieren cr voor in de plaats. Sindsdien echter is de dollar voortdu rend in koers gedaald tegenover den gul den, en de schrijver van het financieel weekoverzicht in het „Handelsblad" con stateert dan ook, „dat diegenen, die bij wijze van risicopremi - dollarfoudsen heb ben gekocht, toen de dollar ongeveer 2.70 stond, thans ongeveer acht percent van 'het bedrag hunner beleggingen verliezen, wat zeker niet tot verdere aankoopen uit lokt." V e r p 1 e eg s t e r s met page-kopjes. In Amsterdam zijn de verpleegsters, die zich aan de modegril van de page-kop jes hebben onderworpen en heur haar hebben laten kortwieken, naar de kinder- afdeeling verwezen, waar zij zóó lang moeten blijven tot de haren weer een be hoorlijke vrouwelijke lengte hebben. Dir Stunipf, directeur van het Binnengasthuis schrijft over déze zaak aan de „Tel." het volgende: „In het particuliere leven," aldus de Stumpf, „zijn de zusters zoo vrij als een vogeltje, en kunnen ze tot zekere gren zen natuurlijk doen wat ze willen. Maar hier in huis, waar zooveel ernstige, dikwijls ongeneeslijke patiënten, zijn, waar vaak aan de sterfbedden ook door fa milieleden van de zieken een verschrik kelijk lijden wordt doorgemaakt, daar past een sfeer van den grootsten ernst en eenvoud. Ik voor mij,' vervolgde dr Stumpf, „vind een pagekopje voor een jong meisje, die het goed- staat, heel aardig, en ik Zal daaraan niet gauw aan stoot nemen. Maar juist onder het volk jheerscht heel dikwijls de meening, dat kort haar samengaat met lichtzinnigheid) en dat een meisje met een pagekopje nu eenmaal „een meisje van plezier" is. Eu die eenvoudige menschen uit het volk, die er zoo over denken, dat zijn hier onze pa tiënten. Gelooft u, dat een jonge man, die van kind af en misschien niet geheel ten onrechte weinig respect heeft gehad voor meisjes mei kort haar, het prettig zal vinden, als hij een zuster met zoo'n coquet pagekopje ziet staan bij bet sterfbed van zijn vader en moeder? En Dr Kuiper, directeur van het Wilhel- mina-gastliuis schrijft Onze zusters moeten er als vrouwen blijven uitzien. Een zuster moet in de eerste plaats zich aan haar werk wijden. En om dit werk goed te kunnen doen, is het noodig, 'dat haar •uiterlijk zoo wei nig mogelijk opvalt. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat het een verpleegster, die zoo in allen deele met de mode meegaat, dat haar gedachten steeds hier van vervuld zijn, aan de rechte roe- ping ontbreekt. Het verpleegstersberoep, mits ernstig opgevat, neemt liet geheele wezen van de zusters in beslag, dat er voor modegrillen vanzelfsprekend geen tijd overblijft." Geen uitbreiding van Bergen op Zoom. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan (Je betrokken gemeentebesturen be richt, dat ze voorloopig geen termen vin den om hun medewerking te verleenen aan een wijziging van de grens tusschen Bergen op Zoom en Ijalsteren. Die vliegtocht Neder 1 and-Indi ë- Van der I-loop' seint aan Aneta uit Amballa: Wij' zijn hier behoiuden aangekomenWij1 gaan Woensdag verder en 'hebben, dan het slechtste deel van de route. Wij' blij ven een dag 'hier, orn den motor na te. zien, voordat we aan de slechtste étappe naar Allahabad beginnen. (Uit deze be, richten blijkt, dat het toestel reeds Maan dagavond in Amballa aangekomen moet zijn). Allerlei. Die leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijlri. ter vergadering, bijeen geroepen tegen Dinsdag 18 November '24, des avonds te half negen. Naar wij vernemen, worden thans aan de hoofdbureau's en op de lijnen der Ne- derlandsche spoorwegen wederom loop jongens te werk giesteld. Zij verrichten, behalve loopwerk, ook lichte administra tieve we i'k zaamheden Stukken veor de Prov. Staten. De wegenverbetering. In antwoord op een vraag van den heer Welleman dienaangaande, doen Ged. Sta ten mededeeiing van de met den Minister gevoerde correspondentie. D.d. 25 Jan. richtten Ged. Staten o.a. een schrijven tot den Minister, waarin zij er op wezen, dat het duidelijk is, dat de voorgenomen wegenverbetering der provincie op aanzienlijke financieele of fers zal komen te staan, welke niet zullen kunnen bestreden worden uit de geld- middelen.waarover de provinciale kas thans neschikt, zoodat belastingverhoo- ging noodzakelijk zal worden; waar even wel de opcenten, door de Provincie ge heven op de. Rijksbelastingen, alle het wettelijk toegestane maximum bereikt hebben, werd een heffing van extra-op- centen, zooals in de provincie Friesland onder den naam van Bemalingsbelasting bestaat, overwogen en door de Staten aanvaard. Dt.d. 25 April antwoordde de minister dat hij het gevoelen van zijn ambtgenoot van financiën had gevraagd, die als zijn meening te kennen gaf, dat in het alge meen in een tijd waarin alles naar ver mindering van den druk der directe be lastingen streeft, tot het heffen van huiten- gewone opcenten op de hoofdsommen van een of meer der Rijks directe belastingen alleen in de 'uiterste noodzakelijkheid zou moeten worden overgegaan. Dieze minister wees ook op het aangekondigde wetsont werp tot heffing van een belasting op het gebruik van kunstwegen en in ieder geval de verdere voorbereiding van dat wetsontwerp behoort te worden afge wacht. Hiermede vereenigde zich de mi nister van binnenl. zaken die daarom de gevraagde mondelinge toelichting voor alsnog onnoodig achtte. O.d. 17 Oct. hebben Ged. Staten op nieuw zich gericht tot den minister en medegedeeld, dat de plannen tot verbete ring van onderscheidene wegen in zoo verre vasteren vorm verkregen hadden, dat zij in de a.s. zitting aan de staten te dief zake nadere voorstellen zullen kunnen doen. Waar voor de economische ontwikkeling van dit gewest deze verbe teringen b.i. dringend gevorderd worden, hebben Ged. Staten gemeend deze zaak niet te mogen laten rusten. Ged. Staten vreezen, dat de opbrengsten ten behoeve van de Provinciale kas uit een eventueele belasting op het gebruik van kunstweg3», volstrekt ontoereikend zullen zijn en zij blijven aandringen op een wet als oor- spronkélijk gevraagd, die ten hoogste f 125.000 per jaar zou moeten opbrengen, of op een rijksbijdrage, die over 20 jaar de opbrengst van de wegenbelasting tot dat bedrag verhoogt. Wijziging begrooting 1924. Het goed slot der rekening over 1922 is vastgesteld op f356.980 en de dienst over 1923 zal vermoedelijk een nadeelig slot opleveren van f 138.615, zoodat nog kan worden beschikt over een bedrag van f 224.365. In verband met het reeds 14 dagen geleden vermelde voorstel in,- zake het betalen van de inkoopsommen van diensttijd van provinciale ambtenaren, wijzen Ged. Staten er op, dat 3 termijnen ten laste van 1924 zullen komen, w.o. die van 1922 en 1923, en dat het billijk is dat daarvoor de saldi van vorige jaren worden aangewend, en er ook geen bezwaar is clie saldi te gebruiken voor betaling der inkoopsómmen voor 1924 zelf en voor 1925. Daar het geheele bedrag der inkoopsommen nog niet be kend is, achten Ged. Staten het voor zichtig het beschikbare bedrag van. f 224.365 geheel daarvoor te reserveeren en mitsdien drie vierde deel daarvan over te brengen op den dienst van 1924 en één vierde op 1925. Autobusdienst Middelburg W olfaartsdijksehe veer: Ingevolge het desbetreffend besluit van de Staten dd. 21 Juli 1924, om een inschrijving te openen voor uitvoering van bovengenoemden dienst met een maximum subsidie van f 6000 per jaar, deelen Ged. Staten mede, dat het laagst Werd ingeschreven door L, Goedblocd te Vlissingen cn wel voor f 200 per jaar, waarvoor hem de uitoefening van den dienst tot en met 31 Diec. 1927 werd gegund. Sedert 16 Oct. j.I. wordt de dienst door hem uitgeoefend met omnibussen die, volgens het rapport van den met dé keuring belasten deskundige, aan alle daarvoor gestelde eischen voldoen. Autobusdienst op Noord-Bevsland. Naai' aanleiding van de vraag van den heer Onderdijk in de zomerzitting of de autobus van den dienst Kortgene-Wisse- kerke niet kan doorrijden tot Kamperland- sche veer in aansluiting met den veer dienst VeereKamperland, heeft de com missie van toezicht op de Provinciale stoombootdiensten een onderhoud gehad met den directeur dier onderneming, waarvan het gevolg is geweest, dat een nieuwe dienstregeling aan de goedkeuring van Ged. Staten werd onderworpen, vol gens welke op verzoek op eiken rit met de autobus van den dienst tot Kamper- landsche veer zal worden doorgereden voor het brengen of afhalen van passa giers aldaar. Na het hooren van de ge meentebesturen van Kortgene en Wissen- kerke, hebben Ged. Staten die dienst regeling goedgekeurd. Reizigers op Zondag. Ged. Staten deelen mede, dat een lijst van de van Januari tot en met October op Zondag met de Prov. booten vervoerde passagiers ter provinciale griffie voor de Statenleden ter inzage is neergelegd, zulks naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Wart in de Zomerzitting. Proces gewonnen. Inzake de aanvaring tusschen het stoomschip „Walzoorden" van den Prov. stoombootdienst op de Ooster-Schelde en de sleepboot „Noord-Holland" op 10 Jan. 1922, heeft de rechtbank bij1 vonnis van 30 Juni j.I. dat in kracht van gewijsde is gegaan, de door de N.V. Sleepdienst „Cor- nelis" te Dordrecht tegen de provincie ingestelde vordering betreffende bedoelde aanvaring afgewezen. Subsidie omnibusdienst lersekesta tions Kruinm'gen-Ierseke en Vlake. Ged. Staten stellen voor aan A. Frede- rikse te lerseke ook voor 1925 een sub sidie van f500 te verleenen voor boven genoemden omnjbusdienst, daar ook ler seke Weer f 200 geeft, en Ged. Staten van meening zijn, dat de instandhouding van den dienst nog alleszins wenschelijk moet worden genoemd. Omdat de mo gelijkheid' niet is uitgesloten, dat binnen niet te langen tijd de thans gebruikt wor dende verouderde omnibus door een »n - .ltSM Lax ®er*Ta bietten Hoofdpijn-Tabletten hm» BQ Apotb. eo geriefelijke autobus wordt vervangen, ver dient het naar Ged. Staten meenen, even als verleden jaar, ook thans aanbeveling dat het subsidie voorloopig weder slechts voor één jaar wordt verleend. Drinkwaterleidingyerordeniug. D;aar de minister van binnenlandsche zaken met zijn ambtgenoot van Arbeid meent, dat de drinkwaterleidingverorde ning het niet onmogelijk maakt, dat bijv. een fabriek die rteeds een waterleiding beeft, buizen aanlegt om het water aan derden te kunnen verkoopen, adviseerde hij art. 1 te wijzigen en nog enkele andere wijzigingen aan te brengen. Ged. Staten stellen nu voor art. 1 als volgt te lezen: Voor den aanleg van werken tot winning, zuivering of distributie van drinkwater ten behoeve van derden in de provincie Zeeland of voor de uitbreiding de waterleiding wordt een vergunning van van het verzorgingsgebied eener bestaan- Ged. Staten vereiscnr. Geen subsidie. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren, afd. van den Nederl. Bond van Veehan delaren, om voor de jaren 1924 en 1925 een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 1000 voor te houden handelsvee-ten toonstellingen. Dioor Ged. Staten is advies gevraagd aan de Z.L.M.den R.K. Boe renbond in Z.-Vlaanderen; de aid. Zee land van den Chr. Boeren en Tuinders- bond, de Prov. commissie tot bevorde ring van de rundveefokkerij en den Rijks- zuivelconsulent in Zeeland. Uit die advie zen blijkt, dat vrijwel algemeen niet kan worden ingezien, dat het streven van bedoelden bond van veehandelaren van onmisbaar nut voor den Zeeuwschen veestapel zou zijn. Naar de meening van Ged. Staten kan bovendien niet gezegd worden, dat met het houden van tentoon stellingen van handelsvee ee aspecifiek Provinciaal belang zou zijn gemoeid. Reglement Polder Walcheren. Naar aanleiding van opmerkingen van den minister van Waterstaat op het vast gestelde bijzonder reglement van den pol der Walcheren werd in de najaarsvergade ring van dien polder dit reglement op nieuw' gewijzigd en wél voornamelijk ten opzichte van de heffing van opcenten op de gebouwde eigendommen en de rech ten daaruit voortvloeiende voor de eige naars van het gebouwde. Ged. Staten kunnen zich met de in het reglement aangebrachte wijzigingen volkomen ver eenigen en stellen voor deze goed te keuren. Overige stukken. Behalve de hier boven vermelde en reeds vroeger gepubliceerd© stukken be vat de lijst van werkzaamheden voor deze zitting der Staten nog enkele mededeelin- gen en voorstellen, die later in druk ver schijnen zullen. Die mededeelinge nbetref- fen een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw betref fende de in de zomerzitting vastgestelde wijziging van de verordening op de hef fing van leges ter Provinciale griffie; de financieele uitkomsten omtrent den dienst BreskensVlissingen; de dienst regeling en tarieven van den veerdienst Veere—Kamperland en 'het bedrijf der P.Z.E.M. Die nog niet vermelde voorstellen zijn die tot bet in de vaart brengen van een groote boot voor autovervoer enz. tus schen Breskens en Vlissingen met een adres van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Neuzen, ter zake; tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland en afwijzing van een adres van J. Ie Clercq e.a. te Oostburg, om de nieuwe voorschriften aangaande de wielbandbreedte niet te la ten gelden voor Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen; tot ^rj'ziging van het hijzon der reglement voor de uitwatering van de polders te Biervliettot voorloopige re geling van het financieel beheer der Prov. bij opheffing van het kantoor van den Rijksbetaalmeester; en tot aankoop en rui ling van grond' voor verbetering van den weg van IJzendijke naar de Belgische grens. D*> kerkbrand te Burgh. Dhr. W. G- Boot, burgemeester van Burgh, ge noemd in het schrijven van dén Bond van Loodgieters, schrijft aan de „M. C.", dat hij geen kerkvoogd, dus zeker geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1