Leestafel. llanenM. Kerknieuws. Oaierwils. Git de Pers. Lekker rustig sSapsn Be Eeiersclie afdeeling van den offieierenbond "heeft generaal Ludendorff uit haar midden gestooten. Be „Münch. Neueste Nachr." constateert, dat de ge neraal een zware beleediging had toege voegd op geruchten, aan do wwarheid waarvan, zooals de generaal later ver klaarde, hij zelf twijfelde. Hij heeft echter geweigerd dé beleediging terug te trekken. is een genot dat aan velen onbekend is. Wie echter in het bezit is van een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten, kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht dopr te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De Rotterd. Ba nkvere eni ging. In een nota naai- aanleiding van het verslag zegt do minister van Financiën, dat bij tot zijn leedwezen niet aan liet verzoek der Commissie van Rapporteurs kan voldoen om nadere bijzonderheden te verstrekken nopens de wijze, waarop de Nederlandsche Bank de Rotterdamsche B&rikverecniging in haar liquiditeit heeft gesteund. Evenmin zou de directie van de Nederlandsche Bank in staat zijn thans reeds haar standpunt te bepalen omtrent hetgeen zij' in de toekomst zou doen, indien de toestand zon intreden, dat de Regeering, tegen elke verwachting in, de medewerking der Staten-Generaal zon moeten vragen tot het verleenen eraner garantie en deze die medewerking niet zou wensehen te verleenen. Bovendien zijJi bij het een zoowel als bij het ander vragen van hankbeleid en bankgeheim betrokken, waaromtrent geen mededee- kingen kunnen worden gedaan Kapitein Maas en Prof. Van Bmbden. Bte kapitein Maas ter Utrecht, die be last is met de lucht-a,f wee r-afdeeling, ö.w.z. met den dienst om aanvallen uit de lucht uil vliegtuigen, luchtballons en luchtscnepen af te weren door beschie ting en door waarschuwing, waartoe een ingewikkelde waarschuwingsdienst van de grenzen des lands af moet zijn georgani seerd, heeft tegelijkertijd met den. gene raal Snijders vlam gevat op de rede van den vrijzinnig-democratischen prof. Van Embden. Hij heeft een brochure ge schreven, waarin hijl de technische gege vens, die Van Embden aanvoert ter bang- making van het publiek, besproken en weerlegd hoeft, wat den deskundige ge makkelijk moest vallen tegenover den leek, die zijn boekje van kennis en erva ring verre te buiten ging en dus op dit gladde ijs noodwendig een rhal figuur moest slaan. Die heropening van de-n postchèque- en girodienst- Gisteren is de' postchèq'ue- en girodienst in zijn gehcelen omvang heropend- Naar men aan de N. R. Crt mededeelt, loopt tot nog toe alles goecl. De totalen kloppen. Per dag komen ongeveer 38 aanvragen om nieuwe rekeningen binnen; het totaal aantal rekeninghouders bedraagt op liet oogenblik in ronde cijfers 110000. Voor de centralisatie waren er ongeveer 114 duizend. Als men bij dit cijfer in aan merking noemt, dat de girodienst zelf tal van rekeningen, waarop geen hande lingen binnen een bepaald tijdvak zijn gedaan, heeft opgezegd, en er dagelijks nieuwe aanvragen binnenkomen, mag men aannemen, dat het sterk geschokte ver trouwen in dien dienst terugkeert. In de laatste week hebben 26000 a 27-000 handelingen per dag plaats ge had, welk cijfer zeker grooter zal worden, als alle pensioenen, enz. weer per giro behandeld zullen worden. Eenige ambtenaren zijn ontslagen. Men is begonnen met die ambtenaren, die weer naar de postkantoren konden teriig- keeren. Feitelijk is dit dus geen ontslag. Baarrj;. zijn de gepensionneerden aan do beUrt gekomen en tenslotte anderen, die men niet meer noodig had. Toen de dienst nog niet geheel in orde was, had men Uit den aard der zaak meer personeel noodig om alles uit te zoeken dan thans, nü het geregeld gaat- Op 1 October be droeg het personeel 840 personen en op 1 November 790- Men denkt dit aantal te kunnen behouden, omdat er steeds een zekere reserve van 20 a 30 pet moc-t zijn voor den drukken tijd, die vermoede lijk in het begin van het nieuwe jaar zal aanbreken. Nederland en België- Zooals wij meldden, heeft Baron Van. Voorst tot Voorst in naam der Koningin te Gent een begroetingsrede gehouden j tot Koning Albert van België- Dat niet j allen over deze rede gesticht zijn moge blijken uit de volgende ontboezeming in het weekblad „Vlaanderen": 1 „Wat nu weer te Gent is gebeurd, naar aanleiding van het bezoek van den j Koning van België, waarbij de Com mis sa- ids van Koningin Wilhelmina in Noord- Brabant, een Fransche en jplat-vleierige rede heeft gehouden, is van dien aard, om vele Noord-Nederlandsche sympathie ën in het hart der Vlamingen uit te dom/en". l! Staking in de haven van Rotter- j dam. j Aan den Linker Maasoever is gistermor- gen een gedeeltelijke staking onder de i losse Havenarbeiders uitgebroken. Als ge- j volg hiervan ondervindt het werk aldaar hier en daar stagnatie. Op een enkele uit- j zondering na zijn alle vaste menschen 'aan het werk gebleven, terwijl ook het grootste deel der losse arbeiders, die van de vorige week waren doorbesteld, aan hel werk zijn gegaan. Het.aantal stakers bedraagt ca. 20 pet. Het schijnt, dat de agitatie weder van de syndicalistische Fe deratie van Transportarbeiders uitgaat. Zooals men weet, is deze nog steeds van het georganiseerd overleg buitengesloten. De Scheepvaartvereeniging wil niet met haai' onderhandelen. Do staking moet daar om als een proteststaking worden be schouwd, ten doel hebbende, alsnog de toelating van de Federatie te bewerken. Di e kam peerbelas ting te Zand voort. B. en W. van Zantvoort hebben bij den Raad opnieuw een voorstel ingediend om voor het kampeeren op het sfille strand een vergoeding 'te laten betalen. Het voorstel vraagt voor een vergunning van 24 uur of korter f 0.50, voor langer dan 24 uur, doch niet langer dan een week 'f 3, voor langer dan een week, maar niet langer, dan twee weken f 5, en voor elke week of gedeelte daarvan boven twee weken f 1.50. Subsidies volgens de Land- arbeiderswet. Men schrijft aan het Hbld. Volgens "de bepalingeir der Landarbsi- derswet worden de subsidies, noodig voor den aankoop van gronden voor zgn. „plaatsjes", uit ,'s Rijks kas aan de ge meentebesturen verstrekt, die ze op hun beurt weer uitgeven, hetzij aan de bestu ren der vereenigingen volgens de Land- arbeiderswet, hetzij aan de belanghebben de landarbeiders persoonlijk. Het gemeen tebestuur heeft in dezen dus geen financi- eele verantwoordelijkheid. En nu ligt liet wel in de rede dat, in 't algemeen belang, de gemeentebesturen zich, eer ze een voorstel tot toekenning van een gevraagd subsidie aan de Kroon doen, door des kundigen doen voorlichten, maar T is ge bleken, dat zulks in de praktijk niet altijd met de noodige nauwgezetheid gebeurt. Met het gevolg dat er wel eens hoogere bedragen worden toegekend dan daarvoor betaald zou zijn op een publieke veiling. 't Is in 't belang van de schatkist en van de subsidie trekkende arbeiders, dat dergelijke gevallen zich practisch niet voordoen en daarom worden thans, .naar wij vernemen, alle bij het kabinet der Ko ningin binnenkomende subsidieaanvragen gezonden aan de controleurs der grond belasting om advies. Deze ambtenaren hebben de opdracht gekregen om voor ieder .perceel, waaromtrent een aanvraag wordt ingediend, een onderzoek ter plaatse in te stellen en een beredeneerd verslag omtrent hun bevindingen in te zenden. Naar ons werd meegedeeld heeft deze maatregel die sinds een viertal maan den in werking is reeds tot. gevolg ge- bad dat verschillende subsidies, die an ders zouden zijn toegestaan, thans wer den geweigerd. In de toekomst zal dat waarschijnlijk niet zoo dikwijls meer het geval worden, daar deze nieuwe maat- tegel meer en meer een preventief karak ter krijgt: de betrokken gemeentebesturen, ■wetende dat er van rijkswege controle wordt geoefend, zullen er meer en meer toe komen om op nauwgezette wijze het voor èn tegen van iedere aanvrage te overwegen, eer ze aan een verzoek om subsidie hun steun verleenen. Waarmee het doel van dezen controlemaatregel, nl. om 's Rijks kas voor schade te vrijwaren en te zorgen dat aan steun behoevende landarbeiders geen te dure grond wordt aangepreekt, zal zijn bereikt. Bij koninklijk besluit is de heer S. Posthuma met 1 Dec. a.s. benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen 'ter inspectie Vlissingen. Opgepast. Men schrijft ons Naar ons bij geruchte ter oore kwam zouden 'een tweptal personen per auto onze provincie doortrekken, zich uitge vende den sigarenverkoop uit te oefenen tot ondersteuning van een combinatie van uitgesloten sigarenmakers en tabaksbewer kers. Voor dien verkoop schijnt men spe ciaal het oog te hebben op dorpsnotabelen als burgemeesters, secretarissen, artsen, enz. Zij verzoeken daarbij gegadigden bij de directe aflevering der sigaren hun naam en kwaliteit in een register te schrijven en daarachter te vermelden Bet quantum geleverde sigaren. Sommige dorpsautoriteiten hebben nog bovendien een slechte gewoonte achter hun naam het gemeentelijk stempel te plaatsen. Het is nu gebleken, dat deze handelaars dan het geleverde quantum sigaren in het re gister eigenmachtig verhoogen, daardoor mede door het gemeentelijk stempel opvolgende gegadigden in den waan bren gend, een even groot of grooter quantum als het gefingeerde te bestellen. Het gele verde is gebleken van een zeer inferieure kwaliteit te zijn, in ieder geval ver blij vende beneden de waarde die men er voor besteedde. Men zij voor deze manipu laties, die yeel op flesschentrekkerij ge lijken, op zijn hoede. Middelburg. In het bekende huis ,,ln de Steenrotse" aan de Dtwarskade is he den (Dinsdag) middag een tentoonstel ling^ geopend, yan studiewerken van lé den van de Middelburgsche Teekenclub „Onder den Lange Jan", namelijk van de dames mevrouw M. EversKeg en mevrouw P. Butgcrs van der Loeff Mielzinger en de heeren L. Heijmans, J. H. Klarenbeek, P. Koets, R. J. F. Kiepe en M. J. F. Robijns. De werken, die voor een groot deel naar het lerend model zijn vervaardigd en die verschillende Middelburgsche figu ren, waaronder bekende straattypen te zien geven, komen in de bovenzaaj met het mooi invallende daglicht volkomen tot lnm recht. Van enkele der deelnemers, namelijk de beide dames en den heer Heijmans, zijn ook verschillende andere mooie stuk ken geëtaleerd. In de achterzaal troffen wij houtsneewerk van mevr. EversKeg, lithografiën van Dirk Schilfer en teekenin- gen van M. Valk aan, die ook reeds een bezoek aan deze tentoonstelling rechtvaar digen. Het geheel is keurig aangekleed met tapijten uit de bekende fabriek Kingheim te Beverwijk. B. en \V> wijzen den raad nog op de circulaire van den Commissaris der Koningin, waar deze naar aanleiding van den noodlottigen kerkbrand to Burgh herinnert aan de door den Minister van binnenlandselie zaken in 1916 ter vast stelling aanbevolen concept-verordenin gen, houdende voorschriften inzake maat regelen tegen brandgevaar. Ofschoon reeds gedeeltelijk in bedoelde materie is voorzien door het bepaalde bij art. 75 sub b der Alg. Pol. Ver. meenen B. en W. dat een nieuwe en meer af doende regeling gewenscht is. Weliswaar bestaat reeds sedert goruimen tijd voor de verschillende gemeente-gebouwen een interne, destijds door den gemeente-bouw meester opgestelde regeling, krachtens welke bij werkzaamheden aan gemeente gebouwen, voorzorgsmaatregelen dienen te worden genomen. Het lijkt B. en W. aanbevelenswaardig haar vast te leggen in een verordening en haar gelijktijdig uit te strekken tot andere gebouwen, die niet aan de gemeente toebehooren. B. en W. stellen voor te verbieden ten behoeve van werkzaamheden aan ge bouwen a. een open of gesloten vuur aanwezig te hebben elders dan in de open 'lucht, op den begancn grond buiten het ge bouw; b. met lampen, gevuld met spiritus, ben zine of andere vluchtige oliën, of met eenige open vlam, op torens, daken, plat ten, .goten of^galerijen soldeerwerk te ver richten, de verflaag af te branden, of der gelijke lampen aldaar aanwezig te hebben. c. de voor do werkzaamheden ver- eischte vuurpotten anders dan op den beganen grond buiten het gebouw te ge bruiken en anders dan in bet bijzijn van een deskundig vakman. De soldeerbouten moeten op den be gancn grond buiten het gebouw verwarmd en in dubbele asbestverpakking buiten het ■gebouw naar boven gebracht of geheschen worden. Dé gesmolten asphalt of andere heet- vloeibaar gemaakte dakbekleedïngsstoffen moeten in gesloten ijzeren potten buiten het gebouw naar boven gebracht wor den. Goes. Tot adjunct generale brandmees ter bij de brandweer alhier is «benoemd de heer G. M. den Herder en tot hoofdman bij de brandwacht d,e heer J. J. Stokmans. Tot brandgast bij de motorspuit 4e heer A. Reijerse Azn. en tot brandwacht de heer Jan van Hoorn. Vllssingan. Vrijdag a.s. komt de ge meenteraad bijeen om te behandelen bet voorstel van B. en W. tot bet weder instellen van een werkverschaffing en tot het doen uitvoeren van verschillende werken voor dat doel. Baarland In de Zaterdag gehou den Raadsvergadering werden in de ge- meentebegrooting 1925 op verzoek van Ged. Staten enkele administratieve wij zigingen gebracht zonder dat evenwei het eindcijfer dier begrooting verandering behoefde te ondergaan. Het loon van den gem. kantonnier werd voor bet tijdvak 1 Dlec. 19241 Maart 1925 vastgesteld op f 2 daags zulks met 4 tegen 3 stem men. De minderheid wenschte dit bedrag op f2.25 te zien bepaald. Het vast stellen van een verordening ter voorko ming van brandgevaar voor oude gebou wen werd voorloopig aangehouden. Beslo ten werd de toetreding tot de regeling vervat in het werkloosheidsbesluit 1917 wederom voor één jaar te verlengen. Aan de onderwijzeres mej. F. M. II. Hernme- kam, werd op verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend per 1 Febr. 1925. B. en W. Werden daarbij gemachtigd nieuwe sollicitanten voor deze vacante betrekking op te roepen. (M. Ct.) IJzenciijke. D;e Ned. Herv. Kerk alhier, een baksteenen gebouw met sluiting door drie zijden van den achthoek aan beide einden, met een spits-toeloopend acht kant dak met achtkanten bouten toren en peervormige spits, zal gerestaureerd wor den. In overleg met de commissie voor 's Rijks Monumentenzorg, welke de kerk i ter plaatse in oogenschouw heeft geno- i men, is reeds een uitgebreid onderzoek- ingesteld naar 4e herstellingskosten. Ge bleken is, dat van de dakbedekking de leien zijn verteerd en het houten dakbe schot geheel verrot, waardoor de leien niet meer te bevestigen en houdbaar zijn, zoodat de geheele bedekking hernieuwd dient 'te worden. Ook een aantal bouten hoofdstijlen van den toren zijn geheel weggerot, waardoor verbindingen zijn ver broken en de toren reeds iets scheef is komen te staan en gevaar begint op te leveren. De herstellingskosten worden geraamd op ruim f 14.000. Men hoopt op steun van het Rijk, Provincie cn de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk. Oostburg. Ongeveer 14- dagen geleden kwam hier op een noodlottige wijze door een revolverschot om het leven zekere M., wapenhandelaar, waarbij misdrijf uit gesloten werd geacht. Nadien zijn geruch ten in omloop gebracht, die misdrijf deden vermoeden. De justitie uit Middelburg heeft daarom alsnog opgraving en sectie van bet lijk gelast en een en ander had gisteren alhier in tegenwoordigheid van de justitie plaats. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot predikant-voorganger bij de Vereeniging voor Chr. Belangen te Assen ds J. C. Koningsberger, pred. bij de Herv. gemeente te Blokzijl. Bedankt voor Arnemniden door J. Jap- chen te Haamstede; voor Primerend door G. v. Duyl te VsSen. Geref. Kerken. Beroepen te Oldekcrk A. B. W. M. Kok te Wornmels; te Pijnacker-Nootdorp P. Prins, canrl. te Hilversum; *te Doe- tinchenr dr S. P. Dee to Dwingeloó. Bedankt voor Zuidhom door P. Bos te Stadskanaal; voor Driesum door H. Boswijk te Gaast. Geref. Gemeenten. Tweetal te Charlois A. de Blois te YJaardingen en H. Kieviet te Veenendaal. Bedankt voor Moerkapelle en voor Grandrapids (N.-Am.) door A. de Blois te Vlaardingen. Hersteld Ev. Luth. Kerk. Aangenomen (toez.) naar Hoorn door J. C. V. v. Bemmel, Herv. predikant te Hil- legom. Doopsgezinde gemeente. Aangenomen naar Amersfoort F. Kuiper, prop, to Amsterdam. lerseke. Bij de gisteravond gehouden stemming voor notabelen der N. II. Kerk werden gekozen de heeren P. J. Lavooij 107, W. Honders 90 stemmen. Op den heer Jb. Marteijn waren 42 en op dhr. G. Schou wenburg 23 stemmen uitgebracht. Wilhelminadorp. Herkozen werden: tot kerkvoogd de beer J. C- Brandt en Jpt notabelen de heeren M. van der Weelc en P. Verhage. Geslaagd te 's Gravenhage voor het stuurliedenexamen groote stoomvaart tweede stuurman koopvaardij do Iiecrcn J. Blom, A. J. van Langeveld, W. F. Werner en C. J. Nieuwmeijer. Prof. P a 1 a c h e. Prof. drJ.L. Palache, benoemd tot hoogleeraar in de Semietisclie taal en letterkunde en de uitlegging van het Oude Testament aan de Universiteit van Amsterdam, heeft in het „Weekblad voor Israëlitische huisge zinnen' 'zijn meening uitgesproken in ver band met zijn benoeming en zijn toe komstige taak. Hij zegt daarin o.m. De wetenschappelijke uitlegging van het Oude Testament, zooals die zich vooral van bet midden der 18e eeuw af tot op onze dagen ontwikkeld "beeft, kent geen Joodsche of Christelijke of Mohammedaan- sche richting, en de hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte want alleen daar zal mijn plaats zijn die dit vak aan de universiteit behandelt, heeft het uitsluitend met dezelfde mid delen en naar dezelfde methoden te be handelen als zijn collega's voor het Grieksch, het Latijn, het Sanskrit enz. de in die talen geschreven litteraturen. Als hulpmiddelen hanteert hij daarbij al wat de litteraire, de historische, de lin guïstische, de ethnologische en nog an dere wetenschappen hem aan de hand doen, objectief en critisch. Geloofsover tuiging speelt daar geen rol bij. Die godsdienstige problemen, die het Oude Testament raken, behooren uitslui tend onder de Theologie thuis en wor den door een hoogleeraar van de theo logische faculteit (in Amsterdam prof. II. Hackmann) gedoceerd. Een „welriekend" proef schrift. Te Utrecht is iemand bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Een onderzoek aangaande den afvoer van huishoudelijk afvalwater in de gemeente Utrecht (Bijdrage tot de kennis van den beerput)." Het ver geten schoolkind. Burg. en JWeth. van Amsterdam hebben naar aanleiding van het vergeten van een gestrafte leerling te Delft, een circulaire gezonden aan het onderwijzend personeel, waarin zij den wensch te kennen geven, dat een leerling niet gestraft wordt met opsluiting, en ook niet in een gang of leeg lokaal zonder toezicht wordt ge plaatst. Leerlingen op wie de andere tuchtmiddelen niet meer de gewenschte uitwerking hebben, moeten naar het hoofd der school worden gezonden. Voorts moet het hoofd der school en het per soneel zich na eiken schooltijd overtui gen, dat er geen leerling zonder toezicht in de school achterblijft. Wij naderen zachtaan weer de maand van de feestgeschenken. De bekende vrien den der jeugd: Bredee, Callenbach, en anderen hebben zich weer beijverd aan ouders en Zondagsschoolonderwijzers iets goeds te bieden voor Kerstuitdeeling. Wij vestigen op de uitgaven van enkele ver trouwde boekhandelaren de aandacht. Daar is de firma Bredee's Boekhandel en Uitgevers-Mij., te Rotterdam. Wie den geïllustreerden catalogus dezer firma in ziet, zal genoeg van zijn gading vinden, en al 't aangebodene is technisch keurig afgewerkt, zoowat druk als illustraties aangaat. Zoo noemen wij: Een zestal keurige verhalen ui eu naar de Schrift, met gekleurde titelplaat en ongekleurde plaatjes in den tekst, e« handelend over Abraham, David, Jozef en anderen, van Betsy, en een herdruk van wijlen ds Huets gedicht „Het verloren lammetje". Eens pelgrims reize naar de eeuwig heid. De bekende allegorie van Bunvan, met vele platen; op het titelblad een Evangelist, die den onder zijn zware pak zuchtenden Christen den weg naar Sion wijst. Het oude en nieuwe verhaal van strijd en overwinning, door aangrijpende plaatjes verlucht. Mogen velen dit ten ge schenke ontvangen, lezen en herlezen en er bij aanvang hun beeld in terug vinden. Mogen vooral de ouderen, die het in hun jeugd lazen, het nu nog eens lezen, met ernstig zelfonderzoek, en zelfbeproeving. Een drietal sterk gecartonneerde boek werkjes met gekleurds plaat en 'daarbij tal van illustraties van G. J. van Overbeek in den tekst, te weten: „De meisjes uit de zesde klasse" voor kinderen van twaalf jaar; en voor kinderen van 42—15: Jopie en zijn poes, beide boekjes van Johanna Breevoorten „Verleid, doch niet verlo pen" door Jan v. Batenburg. Een niet minder lief stelletje verhalen voor onze kleinere kinderen zijn: Bob, door Comas, geïllustreerd door Bottema; Kees, door Comas, geïllustreerd door Jan Wiegman (silhouetjes). Van Ans en Hans- en Dikkie, door Louise Femmina, met prentjes van denzelfde, in dit laatste komt een vers van drie coupletten twee-, maal liefst, voor; een ander versje, wat kinderlijker, en dan maar eenmaal, ware beter geweest. Een zwarte ziel, door J. de Liefde. Een herdruk van een schier lang ver gelen mooi verhaal „Een zwarte ziel en een blanke huid"; een treffend verhaal, d. w. z. dat, treft, waarvan de Liefde zoo uitnemend het geheim bezat. Met een 'proeve van prachtige gekleurde plaatjes. Wie in zijn jeugd met den eersfen. druk van dit verhaal speelde, voelt zich bij de herlezing als in een andere wereld. Strijd en Zegepraal (Het leven ran Lu ther) door Betsy. Met genoegen begroeten wij dezen nieuwen druk, die er gelijk de vorige vast weer ingaat. Betsv vertelt zoo mooi en de plaatjes boeien. Voor jongens van 12 tot 16 jaar is „Hoe Johann Schill zijn vriend vond" door P. Kruisman, geïll. door Bottema, bestemd. Wij zouden eer zeggen van 12 tot 8 jaar; terwijl ook de ouderen het wel mogen lezen. Die Vriend is de Heiland, die zich ook door jonge kinderen op veler lei wijzen vinden laat. Een mooi boek is „Het leven van Jozef in woord en beeld". Op de titelplaat is Benjamin wel wat jong. Hij ziet er uit als een knaap van 12, in. plaats van een van pl.m. 241, en komt de tekst „laat, alle man van mij uitgaan?" hier wel tot zijn recht? Ook op nog een andere plaat heeft Benjamin veel meer van een aanvallig kind, dan van een jongeman. Een vlekje dat evenwel door onze kinderen niet zoo (ernstig genomen zal worden. Voorts geeft Bredee ook wee)- Seriën Zondagsschoolkaartjes uit „Bijbelsche plaatjes" en „Bijbelsche voorstellingen", en wie den catalogus door middel van den boekhandel aanvraagt en raadpleegt, zal nog wel meer vinden, dat als Kerst geschenk uitnemend dienen kan. Trouwens als uitgever van kaartjes en plaatjes, teksten en bloemen, enz. enz. geniet de firma J. M. Bredee al sinds,jaren een welverdiende vermaardheid. Het salamdebaf. Het is wel gewenscht, kennis to nemen van hetgeen het R. K. Kamerlid, dhr A. B. Michieisen in de Msb. onder hoven- staand kopje schrijft: In „D:e Tijd" van Zaterdagavond komt onder bovenstaand opschrift een stukje yoor, waaraan wij het volgende ontleenen En de Kamer heeft, door alle moties te verwerpen, dit Regeeringsbeleid goedgekeurd. Dit resultaat registreeren wij met voldoening. Het komt ons voor, dat het oordeel der Redactie in dit geval niet wel gefun deerd is. Wij hebben de debatten vrijwel van het begin tot het einde gevolgd, maar dat de Kamer het Regeeringsbeleicl in deze zou hebben goedgekeurd, is ons allerminst gebleken. Wel bleek dat verschillende fracties der Kamer elk hare bezwaren hadden en pogingen aanwendden om de overige le den zich ook in .precies dezelfde richting te doen uitspreken. Dit is, zooals to be grijpen valt, niet gelukt; maar dat uit de verwerping van elk dezer moties nu zou blijken dat de Kamer het Regeeringsbeleid ten aanzien der salarieering van het Over heidspersoneel zou hebben goedgekeurd, is onjuist. Zeker kan men niet spreken van een goedkeuring van dit beleid dooi de Katholieke fractie. Immers deze nam eenstemmig een motie aan van do heeren van Schaik en Bongaerts, nadat eerst genoemde een rede tot toelichting daar van had gehouden, welke van „bedenkin- ge'n" niet was gespeend. Hoo „De Tijd" nu kan spreken van een goedkeuring van het beleid, is ons een raadsel. De goedkeuring is links zeker niet te zoeken, maar evenmin door de Katholieken uitge sproken. De waarheid is dat de Kamer het salarisbelcid noch heeft ^goedgekeurd, noch heeft afgekeurd. Het istoch im mers niet verplichtend zich dienaangaan de uit te spieken, op het moment dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2