m m Uinsdag II November It!fe4 S9e Jaargang SuteiaBii. II PU ROL [li WONDERLIJK GELEID Gebrand? Kloosterbalsem FEUILLETON. Brukkers-Exploitanten OOSTÉRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorst3traat 68—70, G«cs ■Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Te!, ne. 259 DE WET GODS. Ail/ki-1 5 van „Ons Program" luidt als volgt: „Die antirevoluticiiaire partij belijdt, dat de Overheid regeert bij de gratie Gods, en hieraan baar regeert ngsmacht ontlee- nende, bet recht beeft, den eed te vra gen; en ter vrijlating van den dag des Heeren, en alzoo mede in 't volksbelang, volve zooveel doenlijk in. al naai vertak kingen op dien dag behoort te rusten, de Zondagswet in gelijke richting behoort te herzien,.en zoo bijzonderlijk in haar arbeidswetgeving als in haar concession gcheelen ol' gedeeltelijken stilstand van zaken voor dien dag hooft te bedingen". Dit artikel dient om vier stollingen te [joneeren: lo. dat de Overheid regeert bij de gratie Gods; 2o. oat hierdoor haar karakter als handhaafster van Gods Wet wordt be- beerscht; f5o. dat zij liet recht heeft den eert te vragen; 4o. dat zij den plicht heeft den dag des Heeren te gedenken en te doen ge denken. Maar ten opzichte van de tweede stel ling is het van zeer groot belang, te we ten wal -deze heteekent. Het feit toch, dat de Overheid haar macht ontleent aan den Hoogsten Souverein, en daarom regeert bij de gratie Gods, is ter ken schetsing van haar roeping van liet aller grootst gewicht, en heeft niet uitsluitend bcteekenis voor dén eed en de Sabbaths- viering. Zij strekt zich nog verder uit. Wij moeter er ons dan ook goed van doordringen, dat de overheid, bij' Gods gratie regeerende, Zijn wet'heeft te hand haven op haar terrein. En waar' vindt nu de overheid die wet Gods? Is dat de wet van Smafl, of zijn het in het algemeen wetten, welke ons in Gods Woord zijn geopenbaard? Zonder twijfel heeft zij naar die wet te zoeken big het licht van Gods Woord. Maar toch kan de wet der Tien Geboden niet do wet zijin, welke de overheid te hand haven 'heeft. Die te handhaven is de taak der Kerk. Trouwens hoe zou de over heid het tiende gebod: „Gij zult niet begeeren", kunnen handhaven! Neen de wet, de goddelijke wet, welke de overheid heeft to handhaven is die, welke den mensch is ingeschapen, welke vóór den val ook het menschelijk leven loheerschte, maar die toch daarna zoo krachtig is blijven spreken, dat zelfs de heidenen die wet .„geschreven hebben in hunne harten". Daar waar de zonde uitbreekt iu do samenleving, en de verhoudingen zóó vervateoht, dat die samenleving er door te gronde zou gaan, moet de overheid! optreden om de schending van het Recht te koeren en den schender zeiven te straf fen, of hem althans te dwingen in zijn vermogen om zich naar den eisc.h van het recht te schikken. •Vooral in het strafrecht heeft de mo derne wetenschap gedurende den laat- sten tijd een weg betreden, die het be staan zelve van dat strafrecht bedreigt. Op verleidelijke wijze wordt betoog^, dat wat wij straf noemen, eigenlijk geen straf moest heeten, en dat we op een toe komst behooren aan te sturen, waarin heel de wetenschap van het strafrecht wordt omgezet in een wetenschap van de middelen ter bestrijding van de cri minaliteit (misdadigheid). 31). Daar vertoonden koorddansers hunne kunststukken, panorama's waren er opge slagen,- waar men door kijkglaasjes de halve wereld kon zien, reuzen noodigden tot bewondering hunner grootte uit, dwer gen wilden niet vergeten worden, schiet- tentjes lokten' de mannen aan om oog en hand op de proef te stallen, menage- riën ontrolden het woudleven der tro pische gewesten, draaiorgels, zangers en zangeressen spanden om het hardst hun beste krachten in, -men zou misschien moeügk hebben kunnen zeggen, wat er van dien aard niet was. In de lanen en over de weiden stroom den ontelbare menigten menschen, schert send, oog en oor verlustigend, en volop de „heerlijkheden" van den Lammer- avond genietende. Wouter draafde onvermoeid tusschen het gewoel heen en weder. Hier afge- weze», daar beetgenomen, want waar liet vermaak het hoogste woord voert, springt de humor iemand soms onvoor ziens als een aap op don schouder, zette m aw <m dan ewn hoek vt*t de baad Ongetwijfeld heeft deze moderne rich ting, welke zelve velerlei schakeering ver toon!, het oog geopend voor tal van fei ten, waarvoor men vroeger blind was. Met. name heeft zij diepgaande studies gemaakt over de psychologische (zielkun dige) verschijnselen, welke zich bij den misdadiger voordoen. Zelfs Lonibroso, de bekende Italiaan, die zijn theorie over den geboren misdadiger reeds tijdens zijn leven onder de bijlslagen der critiek zag omkomen, beeft zeer verdienstelijke stu diën geleverd, welke óns dienstig kun nen zijn bij het onderzoek naar den invloed van het atavisme en van de lichamelijke gesteldheid op liet bedrijven van misdaden. In het algemeen kan de Christen een hoo'ge waardij toekennen aan al de we tenschappelijke onderzoekingen van den jongeren tijd op strafrechtelijk gebied, mits bijl hoven alles maar vasthoude aan dit beginsel, dat het onrecht gestraft moet worden. Diat wit niet zeggen, dat d|e maatschappij dan voorts van den misdadiger af is, en dat speciaal wie zich Christen noemen tegenover dien misdadiger geen roeping zouden hebben. Het zij verre van daar. Juist de Christen beeft allereerst een plicht tegenover al len, die gevallen zijn, en een dure roe ping om, kan het zijn, de gevallenen! met Gods hulp weer op te richten. Zelfs gaan wij verder en achten het allerminst in strijd met de roeping der overheid, dat zij: ook hierbij de behulpzame hand biede. Ook rust op ons als burgers, als be- hooronde tot de maatschappij-, de duro taak om pogingen tot voorkoming van de misdaad in het werk te stellen. Op zoovele menschen heeft de kerk geen invloed moer en toch zijln wij van die menschen niet los. Hee-le kringen der be- volking groeien o-p in een omgeving en onder een beademing, .welke schier met onafwendbare noodzakelijkheid tot een misdadig leven moet vereren. En zouden wij dan, wij vooral, die spreken van Gods barmhartigheid aan ons betoond, geen barmhartigheid kennen om pogingen in het werk te stellen om in do heggen en stegen, zoowel in stoffelijk als in gees telijk opzicht eenige verheffing tot stand te brengen? Maar dit alles doet niet te kort aan de roeping der overheid, welke regeert bij Gods gratie, om het onrecht te straf fen in den persoon van den misdadiger, niet om dien man te tergen of te mar telen, en evenmin uit eenig persoonlijk wraakgevoel, het moge verre van haar zijn, maar om aan het recht des Heeren te voldoen -en om de goeden te be schermen. KEELPIJN CARUSQL, 30 cent per doosje. DE TOOWERPASTILLE. Bij Uw Drogist. Hevige aardbeving nabij Lissabon. Een hevige aardschok heeft Zaterdag de stad Salvaterra de Magos geheel ver woest. Deze stad ligt op een afstand van 120 kilometer van Lissabon. In de hoofd stad werd de schok duidelijk gevoeld. 'Vele inwoners vluchtten uit hun huizen. De uitbreiding van de haven van Gent Wij hebben gemeld, dat de stad Gent en gaarde hij, een bevredigenden oogst. „Hola, Eenarm!" hoctrde hij1 eensklaps roepen. Toen hij omzag, stond zijn vriend, de courantenjongen No. 19 van vroeger, zijn oude schoolkameraad Hendrik, voor hem. Hendrik had dadelijk na afloop zijner schooljaren zijn dienst bij den heer Pe tersen vaarwel gezegd. Te Blankenese 'bij Hamburg had een oom van hem, een gewezen stuurman, zich metterwoon ge vestigd en den jongen bij zich in huis genomen. De beide vrienden hadden elkaar reeds sedert lang uit het oog verloren, of schoon Blankenese niet verder dan twee en een half uur van Hamburg verwij derd is. Het ontleent zijn naam aan den „Blanken Neus", zooals de hoogste kale zandberg daar heet. „Wel, jongen, hoe maakt gij het? Ver tel het mij eens!" riep Hendrik. „Leeft mijnheer Petersen nog? Loopt ge nog voor hem? Wezenlijk? Dan blijft ge uw leven lang „de courantenjongen van Hamburg," dat zeg ik ul Doch kom mede, wij imoeten zien, wat te drinken te krijgen." „Een glas bier in eer en deugd kan het wel lijden, ter herinnering aan onze oude kameraadschap," antwoordde Wou ter in het volle besef aijner positie als besloten had het grondgebied aan weers zijden van het kanaal Gent-Terneuzen tot de Nederland scire grens te. annexeeren, ten einde nieuwe havens te bouwen en het gebeelc terrein voor baar industrieën te kunnen reserveeren. De strook grond, welke de stad Gent tot haar domein wil krijgen, is ongeveer 16 a 17 kilometer lang en heeft een breedte, varieerond van 100 tot 1100 meter. Gelijk te voorzien was, stuiten de Gent- sche plannen op hevig verzet. De dorpen, waaraan het beste deel van hun grond gebied ontnomen wordt, protesteeren om dat zij daardoor ook de industrieën, welke zich reeds overal langs het kanaal, geves tigd hebben en voor de dorpen een bron van inkomsten waren, gaan verliezen. Zij wijzen er op, dat Gent behalve voor het gi'oote dok van 175 hectaren, geen nieuw terrein noodig heeft dat het kanaal naar tTei'neuzen gebouwd werd door de stad in het algemeen belang. Ook de industrieelen, die langs cle heide oevers hun fabrieken gesticht, kaden ge bouwd., kranen erj andere lossings-werk- tuig-en geïnstalleerd hebben, staan zeer gereserveerd tegenover de Gentsche plan nen Zij wenschen liever dorpeling dan stedeling te zijn omdat zij de steedsche bureaucratie vreezen. De kwestie is dezer 'dagen voor don pro vincialen raad van Oost-Vlaanderen ge weest. Ook daar werden de plannen sterk becritiseerd en ten slotte slechts met een kleine meerderheid (44 tegen 33 en 3 ont houdingen) aangenomen. Nu gaan de voor stellen ter goedkeuring naar het parle ment, waar men ook een hardnekkige oppositie verwacht, te meer waar de oever-industrieelen een beroep op do Ka-' mer hebben gedaan. De mislukking der Spaansche grens- revolutie. D'e onruststokers hebben hun vertakkin gen in vej;sphjllpndc lgujjgp en het schijnt wel, dat de Spaansche relletjes van buiten de grenzen uit georganiseerd zijn geworden. Terwijl de Fransche po litie in het begin der week de hand heeft 'kunnen leggen op eenige kisten wapenen, die Spaansche communisten naar Spanje wilden vervoeren, doch do vreemdelingen zelf op wie geen wape nen werden gevonden, moest vrijlaten, hebben die onruststokers zich, eenmaal op Spaanscli grondgebied, direct bij de opstandelingen aangesloten. Juist over de grens bij St. Jean Pied de Port zijn zij over de bergen gegaan en het schijnt, dat zij bij Vera hadden te concentreeren. Daar de Spaansche vei ligheidspolitie gewaarschuwd w'as, zijn daar een aantal revolutionnairen gear resteerd. De Spaansche politie is ech ter niet voorzichtig genoeg te_ werk ge gaan, waardoor een groot deel kon ont snappen. Het schijnt, dat Zuid-Frankrijk de geliefkoosde verzamelplaats is eter Spaansche en Italiaansche communisten, terwijl hun aantal ook te .Parijs zeer tal rijk is. Het avontuur begon hij St. Jean do Luz, waar Donderdagavond 50 Spanjaarden, die met verschillende treinen uit Bor deaux waren meegekomen, arriveerden. Zij trokken naar het dorp Ascain, gingen daar in kleine groepjes de grens over en kwamen om twee uur in den morgen te Vera (provincie Navarra) aan. Ver rast door zulk een aantal bezoekers op een ongewoon .uur, waarschuwde de wa ker van Vera de civiele garde, die onmid dellijk in actie kwam. Een korporaal de zer garde .en een gewoon gardist, die koopman. Zijn boeken had hij alle van. de hand gezet en daarvoor klinkende munt in zijn zak gekregen. In een tuin namen zij plaats aan een tafeltje. Het was de eerste maal, dat Wouter zich zulk een verkwikking veroorloofde, en 'ook de eerste maal dat hij het met een goed geweten doen kon. De voormalige kameraads klonken eens. Hendrik vertelde van Blankenese, en Wou ter moest verhalen van zijn zaken en zijn plannen. Voor hun oogen krioelde het men- schengewoel als een mierenhoop; scho ten, muziek, het dra'aien der caroussels, koorddansers in do lucht, verhoogden de feestvreugde. „Gij blijft van avond hier," zeide Hen drik. „Wij moeten het er nu eens van nemen." „Als mijn glas leeg is, ga ik heen!" antwoordde Wouter op beslisten toon. „Morgen vieren wij het Pinksterfeest, dan moet men weder volkomen helder en kalm van geest zijn. Heden avond luiden de Hokken het reeds in." „Ik weet wel, dat men u zoo gemak kelijk niet kan bepraten, en, eigenlijk ge zegd, hebt gij toch gelijk, want men kan er al niet veel beters bij oploopem dan een ro#s!" gaf Hendrik rondborstig toe. van de bezoekers een nadere explicatie omtrent hun bezoeken wenschten, werden met een fusilade ontvangen en stortten dood neer. Bij het hooren der schoten kwamen vier karabiniers vau een nabu- i'igen. post toegeijld. Ook op hen werd gevuurd, waarbij zij ernstig gewond wer den. Dan werd een inspectie op touw ge zet, welke tot Vrijdagmiddag 4 uur duur de Gelijk boven gezegd, werden niet alle anarchisten gearresteerd. Ongeveer een twintig wisten weer over de grens te komen, van wie er negen door Fran sche gendarmen werden gevangen geno men. Bovendien werden 'behalve te St. Jean de Luz ook te Perpignan en te Banyns arrestaties uitgevoerd. De arres tanten verklaarden van Parijs te komen. Verscheidene van hen hadden pakketten opruiende geschriften in de Spaansche taal bij zich. Een aantal dezer revolu tionnairen hoeft reeds voor een krijgsraad terecht gestaan. Te Barcelona hebben de oproerige ele menten eveneens weinig succes van hun revolutionair avontuur beleefd. De politie autoriteiten van cle stad, die reeds en kele dagen van de plannen op de hoogte waren, hebben door hun waakzaamheid ernstige uitbarstingen voorkomen. De binnenkomende telegrammen mel den, dat overal rust heerscht. De corres pondent van de „Times" wijs ter echter juist in verband met, hot jongste complot op, dat ondanks deze uiterlijke rust Ca- talonië een groot gevaar dreigt te worden; wijl de separatisten-beweging zoo'n groo- ton omvang heeft aangenomen, dat men nog slechts op een leider schijnt te wach ten. die 't gunstige oogenblik zal weten (e benutten. heelt alle wonden Uit Oostenrijk. De toestand in cle spoorwegstaking in Oostenrijk is onveranderd. De regeering treft maatregelen tot verlichting der ver keersmoeilijkheden door automobielver bindingen naar de grens in te richten. Voorts is het verkeer met passagierssche pen op den Donau vergroot. Het personeel der electrische lijn Weenen-Presburg heeft zich bij de staking aangesloten. De Na tionale Raad komt vandaag bijeen. Omkoopbaarheid in Rusland. Een proces, dat dezer dagen te Peters- burg gevoerd is tegen de leidende per sonen van het officieele arbeidsbureau en 'een aantal ondergeschikte ambtenaren heeft aan het licht gebracht, hoe grooten omvang de omkooperij in Rusland heeft aangenomen. Zeven en dertig personen waren aangeklaagd van valschhoicl in ge schrifte en van omkoopbaarheid in cle uitoefening van hun beroep. Men heeft fh het arbeidsbureau 378 vervalschte do cumenten aangetroffen. Een groot aantal werken, die uitgevoerd hadden moeten worden, waren onuitgevoerd gebleven, of schoon de gelden, die ervoor bestemd waren, uitgegeven bleken te zijn. Honder den arbeiders, die op de "lijsten van het arbeidsbureau voorkwamen, deze werken heetten te hebben uitgevoerd en er voor betaald heetten te zijn, bostonden in 't geheel niet. D;e leider van het arbeidsbureau, Man- „Maar iets anders wil ik u zeggen: den derden Pinksterdag, als het feest voorbij is, zoudt gij in Blankenese uw geluk wel kunnen beproeven. De plaats alleen heeft over de drieduizend inwoners, en "gij weet-dat zij zeer fraai gelegen is: een heerlijk uitzicht heeft men uit het hotel op het Fahrhaus, dat omstreeks 40 me ter hoog ligt, en de vreemdelingen ko men in menigte derwaarts." Naar dien voorslag had Wouter wel ooren. Tot wederziens op den derden Pinksterdag reikten zij elkaar de hand. Blankenese is voor Hamburgers en vreemdelingen een terecht geliefd uit spanningsoord. De omstreken hebben iets van een bergachtig land. Ongeveer 70 Meter hoog verheft zich daar de Süll- berg, en deze verleent over de land schappen langs de Elbe, in de richting van Hamburg, Haxburg en andere plaat sen, voornamelijk over -den broeden, met zeilen bezaaiden waterspiegel, eèn ver rukkelijk uitzicht. Zielsvergenoegd reed Wouter, nadat hij in de vroegte zijn post als couranten jon gen vervuld en voor den namiddagdienst een jongeren makker, die het vacantie- leven genoot, had aangeworven, op een omnibus de poort uit naar Blankenese. De weg op zichzelf was reeds over heerlijk. Li»fcs de fonkelende Elbe, diep VÉfcSBHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO-05 Prijs der Advertentie*: 1—4 regeis f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. BB Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. - B(j Apoth. cn Drogisten. Sr J Phorm.Fabf. A.Wiinhardt Zeist BShXs» teuffel, was de hoofdschuldige. In den loop van het proces ,ga£ hij toe, dat het ingewikkelde systeem van de vervalsching der papieren een bedenksel was geweest van een zekere Kjrinsky, officieel ge delegeerde van den cconomischen raad; deze ontving een premie van de gemaakte winsten. Den laatsten tijd traden Manteuf- fel en Merkuloff, (een lid van den uit voerenden raad) met een ongelooflijk cy nisme op. Zij hadden een restaurant en een cabaret gekocht, met het doel, huB inkomsten te vergrooten. Manleuffel en Merkuloff zijn ter dood, de „anderen tot gevangenisstraffen veroordeeld. Korte berichten. Het Weensche postpersoneel heeft thans ook opnieuw salariseischen gesteld, waarvan inwilliging verlangd wordt vóór 10 Dec. De viering van den revolutiedag in Duitschland ter herinnering aan de gebeur tenissen van 9 Nov. 1918, is Zondag overal rustig verloopen. In Munchen waren bij zondere voorzorgsmaatregelen getroffen e* b.v. de geheele politie geconsigneerd, doek eenige actie was onnoodig. Te Munchen is Zondag de herdenking van den dag, waarop een jaar geleden de staatsgreep van Hitier plaats vond, af gezien van enkele kleine incidenten, kalm verloopen. Dr Reiz, directeur van een kliniek voor geesteszieken te St. Petersburg, heeft de gouvernementeele afdeeling van volks gezondheid in kennis gesteld met de re sultaten van een door hem ingesteld on derzoek naar de oorzaken der krankzin nigheid in Rusland. Hij komt. daarbij tot de conclusie, dat alcoholisme en cocaïne gebruik op het oogenblik een abnoimaal groote rol daarbij spelen. De spoorwegbedrijven in Tsjecho-Slo- walcije hebben tengevolge van het optreden eener georganiseerde dievenbende, onder leiding van een spoorwegman, een schade van eenige millioenen tsjecho-kronen ge leden. Wagons, die te Oderberg aankwa men, zijn stelselmatig geplunderd; het ge- stolene werd aan kooplieden in het grens gebied verkocht. Veertien leden der bende- zijn in hechtenis genomen. Een vijftiende heeft zelfmoord gepleegd. De Koning en Koningin, van Enge land zullen voor het eerst een openbare bioscoop-voorstelling gaan bijwonen. Zij gaan naar de marinefilm Zeebrugge krj. ken. Zij zullen bij deze gelegenheid zelf worden gefilmd, en deze film zal honderd minuten later voor hen worden afge draaid. 30.000 personen hebben Zondag te Weenen gedemonstreerd tegen de belastin gen, die door het socialistisch gemeente bestuur op de industrie gelegd worden. Zondag heeft het gertieentepersoneel van Brussel, dat met duizenden gedele geerden naar de hoofdstad was gekomen, een groote betooging gehouden tegen de levensduurte en als zijn desiderata te kennen gegeven, dat de loonen van het personeel zoo spoedig mogelijk zouden verhoogd worden. in de laagte, schepen en eilanden, en grazend vee op de laaggelegen weiden; prachtige villa's, kasteden en tuinen van rijke Ilamburgsche kooplieden aan beide zijden van den weg; juichende en jubelen de leeuwerikken, zwevende vlinders, zon neschijn en zoele lucht, het was een genotvolle rit en voor Wouter des te schooner, daar hij om begrijpelijke reden zijn plaats naast den koetsier gekozen had. Dioor Neumühlen, waar het prachtige slotpark der familie Bloimer ligt, door de dorpen Qvelgönne, Teufelsbrücke, Klein- Flottbeck, Dockenhuden, Rarenfeld, ging het onder vroolijk zweepgeklap verder naar Blankenese. Tot daartoe volgen tui nen, parken en. landhuizen der Hamburg- sche geldvorsten elkander gestadig op, als tastbare getuigen van den rijkdom dezer oude Hansestad, aan welke de verwijderdste landen en zeeën hun pro ducten toezenden. Blankenese bezit zeil meer dan 180 zeeschepen, die van vreemde kusten en volk'n koopwaren halen en handelsarti kelen uitvoeren. Kapiteins, stuurlieden, schippers, vi&schers, loodsen, vormen het hoofdbestanddeel zijner bevolking. (Wordt rorvolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1