pax 35 Maandag' I© November I8S64 WONDERLIJK GELEID. Buitenland. 39e Jaargang iJiiiigniasii. Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn FEUIULETOR. VeZeeuw Geen feptfr middel" hierHcen dan BfSijjnha* s§t's Sanapirin-table%ten Brukkers-Expleita riten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Te!, no. 259 STAATSBEGROOTING VOOR 1925. Financiëele vooruitzichten. Bezuiniging. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de begroo- ling van financiën voor 1925. Inderdaad zijn dedonker e v o or- uitzichten, aldus de memorie, wel ke zich bij de indiening der begrooting voor 1924 openden, in meer dan één opzicht lichter geworden, al moet hieraan reeds aanstonds gelijk ook reeds in de laatste Millioenennota is geschied met allen nadruk wor den toegevoegd, dat uit het feit, dat thans de gewone uitgaven weder uit de gewone middelen kunnen worden bestreden (als althans de Tariefwet en de Tabakswet worden aangeno- meh) allerminst mag worden afgeleid, dat thans weder een normale toestand in 's lands financiën zou zijn terug gekeerd. Een vergelijking van de gewone uit gaven in de aren 1913/1914 en 1925, die in deze ruim 10-jarige periode stegen van f 220 a 1230 tot ongeveer f610 millioen, terwijl in dat tijdperk de algemeene volkswelvaart niet noe menswaard is toegenomen, is reeds een afdoend bewijs van het tegendeel. De minister herinnert er voorts aan, dat hij reeds in de memorie van ant woord op Hoofdstuk I der Staatsbe- arooting voor 1924 op heeft gewezen, aat van de f30 millioen, welke ten slotte als netto resultaat uit een reor ganisatie van den Staatsdienst verkre gen zouden moeten worden, in de naaste toekomst niet meer ,dan f 10 millioen te verwezenlijken zouden zijn. Overigens is het ter weerlegging van verdere opmerkingen noodzake lijk eenigszins uitvoeriger in een ver gelijking te treden tusschen de begroo- ting voor 1924 en die voor het ko mende jaar. De ontwerp-begrooting voor 1924 raamde aanvankelijk de gewone uitga ven op f646.8 millioen en de gewone middelen op f 548.6 millioen en had derhalve een tekort van f98.2 mil lioen, welk tekort later door een hoo- gere raming der inkomstenbelasting tot f88.2 millioen kon worden ver minderd. De storting voor de Vrij willige Ouderdomsverzekering ad f12 millioen en de overbrenging der cri sis uitgaven naar den gewonen dienst ad plm. f6 millioen, op welke beide uitgaven voor 1925 in elk geval moest worden gerekend, deden dit tekort tot f 106 millioen stijgen, terwijl voorts op een verder accres der uitgaven van f24 millioen gerekend moest wor den, waardoor net tekort op f 130 millioen zou worden gebracht. Dat dit accres vair f 24 millioen geenszins te hoog was gesteld, moge reeds blijken uit het enkele feit, dat de dienst der Nationale Schuld voor 1925 met niet minder dan f14 mil lioen moest worden verhoogd, terwijl alleen het bedrag benoodigd voor pen sioenen met f5 millioen steeg. Deze beide posten saam leveren dus reeds f 19 millioen van de 24, waarmede naar des tijds berekend werd het tekort van f 106 millioen wegens stijging der uitgaven zou worden ver groot. En voorts zitten er in de di verse hoofdstukken verschillende klei nere vérhoogingen, die het overscliie- 30). v Hij stamelde wooiden van dank en er kentelijkheid, maar zou nog het liefst van blijdschap een paar luchtsprongen heb ben gemaakt. „Wij zijn het/al spoedig eens geworden" zei de de heer Van de Velde. „Als gij lust hebt, zal ik u de geheele drukkerij eens laten zien- In oude tijden, eer Laurens Janszoon Koster van Haarlem het mensehdom had verrijkt met de ge zegende uitvinding der boekdrukkunst, aus voor het jaar 1440, moesten allo hoeken afgeschreven worden. Wat Duitsch land betreft, van Johann Gutenberg uit Mainz weet gij, hoe hij te zarnen met den goudsmid Fust, die het geld voorschoot, en den boekenschrijver Peter Schöffer, op 't voetspoor van Laurens Koster de boek drukkunst in praktijk bracht, zoodat in 1456 een Latijlnsche Bijbel reeds zeer bevredigend gedrukt kon worden. Vóór dien tijd werd een Bijbel wel eens met 1000 goudstukken betaald. Diewijl de boe ken destijds zoo kostbaar waren, legde men ze veiligheidshalve dikwijls met ket- tingem vast. De houtsnijkunst, waarbij met ftekttlp va* uitgesneden bonte» plan tende verschil van f 5 millioen ver klaren. Het bovengenoemd tekort van f 88.2 millioen was intusschen berekend op grond van een totaal aan uitgaven voor den dienst 1924 van 1646.8 mil lioen, het eindcijfer der begrootingeu/s- zooals zij waren ingediend. Door schrapping van de uitkeering van f 18.5 millioen aan het Invaliditeits- fonds daalde dit tekort tot f70 mil lioen en moest er voor het jaar 1925 dus voorzien worden in de dekking van: f70 millioen gewoon tekort; 6 millioen overbrenging crisidienst naar gewoon; 12 millioen V.O.V.24 millioen wegens te verwachten ac-cres der uitgaventotaal derhalve f 112 millioen. Terwijl dan tegelijker tij a maatrege len genomen moesten worden om t.z.t. de storting in het Jnvaliditeitsfonds ad f 18.5 millioen weer te kunnen her vatten, zonder dat zulks tot verhoo- ging van het eindcijfer der uitgaven zou" leiden, rii.a.w. tegenover het be drag van die storting moest, op het tijdstip der hervatting, een equivalente verlaging van andere uitgaven verkre gen zijn. De bovengenoemde 1' 112 millioen vermeerderde met de later te hervat ten storting in het Invaliditeitsfonds vormen de f 130 millioen, waarvoor dekking gezocht moest worden. Hieruit blijkt derhalve, dat de mee ning dier leden, welke van oordeel waren, dat de toestand ten vorigen jare te donker was voorgesteld "onge grond moet worden geacht. De uitkomst heeft integendeel die voorstelling volkomen gerechtvaar digd. Dat de dekking van het tekort ver gemakkelijkt is geworden door het rui mer vloeien der middelen, is juist, maar de invloed daarvan is geringer geweest dan de léden, die op, bla,dz. 2 van het voorloopig verslag ,aan het wooru zijn, verondersteld hebben. Daar toch wordt aangenomen, dat de bestaande middelen f 30 millioen zijn meegevallen, terwijl liet juiste cijfer daarentegen f 19 millioen is. De leden, die de daar opgenomen becijfering maakten,, hebben klaarblijkelijk over het hoofd .gezien, dat in de hoogere raming der middelen voor 1925, tot een bedrag van f31 millioen f 12 mil lioen begrepen is wegens nieuwe hef fingen (bier, thee, rijwielen), welke deel uitmaken van het algemeene ctek- kingsplan. Trekt men dezen meevaller van i"19 millioen van de hierboven genoemde f 112 millioen af, dan is de toestand in 1925 ten gevolge van allerlei ge troffen maatregelen effectief met f93 millioen verbeterd, terwijl wettelijke voorzieningen om de uitgaven nog verder te verlagen, met het bedrag, dat noodig zal zijn om de storting der f 18.5 millioen in het Invaliditeits fonds weer te kunnen hervatten, be reids tot stand kwamen. nl die f 93 millioen zullen dan phm. f 32. millioen aan nieuwe belastingen schuilen, zoodat de verbetering in den toestand voor f61 millioen is toe te schrijven aan verlaging der uitgaven, als gevolg van diverse besparingen, verlaging van salarissen en loonen en verlaging der bedrijfstekorten. De nieuwe heffingen ten bedrage van f32 millioen of f34 millioen, als men de hoogere opbrengst der rijwiel ken, platen afgedrukt werden, zal mis schien een veertig jaar jonger zijn dan de boekdrukkunst, ofschoon Chineezen en Indiërs haar reeds lang vóór het jaar 1400 kenden, In ltuteirbergs dagen moes ten de letters, waarmede gedrukt zou ivorden, met veel moeite uit hout gé- sneden worden. Tegenwoordig helpen ma chines ons over al die zwarigheden heen. Voor gegoten letters en cijfers heeft men de gietmachine. Voor het drukken zelf gebruikte men vroeger de handpers,, daar na de snelpers met spoorbaan- of met cirkelbeweging; eindelijk de dubbele snel pers, en nog altijd worden aan die werk tuigen nieuwe verbeteringen aange bracht." Reeds deed zich van- verre een dof ge dreun en geblaas hooren. Ce heer Van Velde opende een deur, en men bevond zich in de machinezaal der boekdrukkerij. In de hoogte draai den ijzeren raderen tusschen breede le deren riemen rusteloos en met groote snelheid rond, terwijl de geheele opper vlakte der zaal door de machines zelf en het arbeidende personeel was ingeno men. De boekhandelaar verklaarde den op- merkzamen knaap de geheele grootsche inricht inn en had er niet weinig vermaak in, dat deze zoo verstandig en belangstel belasting meetell, vertegenwoordigen ongeveer 30 pet. van het totaal van het tekort' dat werkelijk gedekt moest worden (n.l. 130 millioen minus 19 millioen meevallers) hetgeen niet on belangrijk verschilt van de 40 pot. in het voorloopig verslag vermeld. De minister ontkent niet, dat inder daad de omstandigheden zich sedert verleden jaar eenigermate in gunsti- gen zjn nebben gewijzigd, doch hij acht zich ook thans nog verplicht te gen alle overdrijving in deze richting ernstig te waarschuwen. De hoogere raming der middelen ad f 31.394263 komt voor een bedrag van f 12.389263 op rekening van inkomsten, die een volslagen wisselvallig karakter dragen en in geen enkel opzicht als bewijs van eene opleving mogen dienen. De- óverige middelen, de eigenlijke belas tingen, zijn weliswaar f 19 millioen hooger .geraamd, maar daarvan zijn f 12 millioen nieuwe heffingen, zoodat vobr de stijging slechts f 7 millioen overblijft, waaronder f 1.5 millioen we gens registratierechten. Alleen de f.5 millioen hoogere raming van de in komstenbelasting zou dus als bewijs voor de economische opleving over blijven, maar ook met dit cijfer zij men uiterst voorzichtig; immers een deel 'daarvan moet op rekening van een verscherpt toezicht worden ge steld. B e z u i n, i ging. De meening dat op het gebied der bezuiniging tot dusver nog slechts be- Serkte resultaten zijn verkregen, wordt oor den Minister gedeeld. Ook hij is van oordeel, dat een eigenlijke reor ganisatie van den dienst nog slechts in enkele onderdeelën der uitgebreide Staathuishouding heeft laats gehad en dat deze belahgrijke aangelegenheid iu de naaste toekomst de aandacht der regeering moet blijven vragen. Na verschillende werkmethoden te hebben beroefd is het der regeering ten slotte gebleken, dat op het ge bied der reorganisatie de beste resul taten worden verkregen indien bepaal de onderdeden ter bestudeering wor den opgedragen aan niet te groote commissies,samengesteld uit een of meer bezuinigings-inspecteurs, een of meer leidende ambtenaren van het betrokken dienstvak en, waar ge- wenseht, een of meer buiten ambtelijk verband staande deskundigen; deze commissies behooren dan, teneinde het onderling verband te bewaren en op grond van het bezuinigingsdoel, waarvoor zij zijn ingesteld, voeling te houden met het departement van financiën. Verschillende dezer com missies- zijn reeds sedert korter of langer tijd werkzaam; liet ligt in de bedoeling hun aantal geleidelijk naar behoefte uit te breiden. De regeering. zou het waardeeren in dien de arbeid dezer commissies met dien der Bezuinigingscommissie Rink in verband kon worden gebracht. Daartoe zouden de rapporten door deze speciale commissies, met name voor zoover zij liggen op het terrein der commissie-Rink, door den minis ter aan wien zij worden uitgebracht, voor zooveel daartoe aanleiding be staat, om advies in 'handen van la,atst- lend toeluisterde. .Wouter vertrok in de gelukkigste en dankbaarste stemming. Die boeken onder zijn arm en hij had er zich zoo veel laten geven, als hij met zijn éénen arm omvatten kon, w.aren voor hem een onwedersprekelijk bewijs, dat hij niet ge droomd had en dat hij ook niet droomde, wanneer hij met meer hoop dan vroeger de toekomst inzag. Voor omstandigheden als de zijne was het van belang dat hij, behalve zijn courantendebiet, dagelijks een of twee van die "boeken kon verkoo- pen, of wel meer misschien. Zijn vader moest en zou hem dan wel met andere, oogen aanzien als tot dusver. Hij kon het zijne tot .de huishouding bijdragen. Te huis had reeds vóór zijn komst de blijdschap haar intocht gehouden, al was zij dan ook met een bitteren drop- piel vermengd. Wouter vond zijn vader bij zijn moeder aan tafel zitten. Zij had tranen in de oogen, hoewel het geluk, dat zij hem weder in het midden der zijnen zag, op haar gelaat te lezen stond. Die man zag er bedrukt uit, ofschoon hij terstond Wouters „God zij gedankt, lieve vader, dat gij vrij en weder bij ons zijtmet een „Goddank, het is toch een ander le ven in de vrijheid dan in zulk een gat!" beantwoordde. genoemde commissie gesteld kunnen worden. De regeering hoopt over dezen op zet nader met de commissie-Rink in overleg te treden. CAOEAUX voor ledige potjes De toestand in Spanje. Ongeveer twintig Spanjaarden zijn te Perpignan gearresteerd. Zij waren allen in het bezit van brownings. Een der gear resteerden bekende, dat zij op weg warent naar Spanje, om daar deel te nemen aan een complot tegen het directoire. Sinds eenige dagen heerscht er een ernstige agitatie in Spaansche kringen van dit departement. Sinds Zondag zijn tal rijke Spanjaarden te Perpignan aangeko men, vanwaar zij zich naar Parijs, Bor deaux, Marseille, St. Etienne enz. bege ven. Andere groepen lieten zich in auto's naar de grens vervoeren, waar zij in de Spaansche kolonie thans verblijf houden. Men spreekt openlijk van ©en complot tegen de regeering van Madrid. Onlusten te Barcelona. Uit Madrid wordt gemeld, dat er te Barcelona ernstige gebeurtenissen hebben plaats gehad. Het viel de politie op, dat zich talrijke kleine- groepjes menschen in de richting van het arsenaal en de ka zerne begaven. Op een dier groepjes dat werd aangehouden, vond men handgra naten en andere wapens. Er werden toen ook andere personen aangehouden, die. eveneens voorzien bleken te zijn van dy namiet en werp granaten. Een groep, die eveneens gesommeerd werd zich de laten onderzoeken, verzette zich met revolver schoten, waarop een straatgevecht ont stond. Er vielen ongeveer honderd scho ten. Het is echter niet duidelijk, of men hier te doen heeft, met een aclie van ge wone misdadigers of met een politiek opzet, daar de arrestanten alle inlichtingen weigeren. De spoorwegstaking in Oostenrijk. De staking onder de Oostenrijksche spoorwegmannen is algemeen. Het verkeer is in alle deelen van het land Zaterdag nacht stopgezet. Het stakingsparool is zon der uitzondering opgevolgd. Men 'zal vermoedelijk probeeren den na- tionalen raad bijeen te roepen, maar in alle geval kan deze niet vóór morgen uit komst brengen. De stakers hebben alle stations bezet. ^Zij schijnen bereid te zijn, een nood- verkeer toe te laten voor de verzorging van melk en levensmiddelen, welke aan bederf onderhevig zijn. In de richting van Presburg is een autodienst ingesteld, ten einde het verkeer met tiet buitenland een weinig ïn leven te houden, terwijl ook de luchtdienst verdubbeld is, dit laatste voor al met het oog op dringende post. De diensten van post en telegrafie function- neeren nog, maar dreigen met svmpathie- „Ik vind, dat Wouter er jonger en toch mardijker of althans flinker uitziet dan vroeger", zeide hij tot zijn vrouw. „Hij is gelukkig geweest: de Heere heeft hem gezegend' en hij1 beeft zich met de borst op zijn werk toegelegd", antwoord de zij. „Vader", sprak de jongeu schertsend, „waarom noemt gij mij niet Eenarm, zoo als anders altijd? Het hindert mij niet en het schijnt bijna alsof „den Eenarm" een bijzonder geluk beschoren was, zie maar eens naar deze boeken!" Hij verhaalde zijn vader nu zijn ge heele wedervaren en rekende hem voor, hoeveel beter in het vervolg zijne ver diensten' zouden wezen. „Zijn de boeken wel nauwkeurig op geschreven?" vroeg vader Reek, „anders heet het per slot van rekening weer: gestolen!" W outer voelde een pijn, alsof hij: een steek door het hart kreeg. „Ja", voegde zijn vader er bij, „sedert zij ons tweemaal tot dieven gemaakt heb ben, vertrouw ik niets meer!" Een der drukst bezochte Hamburgsche feesten is de zoogenaamde Lammeravond op Zaterdag vóór Pinksteren. Hij be hoort eigenlijk geheel aan het volk. Wou ter wae als kind zeer dikwijls met de VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regets f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. stakingen, wanneer hef spoorwegpersoneel niet spoedig zijn zin zal krijgen. Volgens een bericht van den Duitschen draadloo- zen dienst verwacht men, dat de staking van langen duur zal wezen. Het Duitsche transito-verkeer naar Italië wordt over Zwitserland geleid. Uit München wordt gemeld: Ingevolge de spoorwegstaking in Oostenrijk rijden de Duitsche treinen slechts tot aaii de grensstations. De Orient-expres loopt slechts tusschen Parijs en Salzburg. Korte berichten. Volgens de „Daily Chron." is er sprake van, dat Hughes het Amerikaan- 'sche kabinet zal verlaten. President Coo- lidge zou hem gaarne als staatssecretaris behouden, doch Hughes zelf wenscht zich uit het openbaar leven terug te trekken. Hoover, die levensmiddelendictator was tijdens den oorlog en'thans het departe ment van handel beheert, zal hem op volgen. Do „Voss. Zeitung" verneemt uit Washington, dat Coolidge op grond der groote door hem verkregen meerderheid voornemens .zou zijn het congres niet bij een te roepen, dan in Decembej' van het volgend jaar, zoodat dus Amerika een jaar lang politiek vacantie zou hebben. Minister Zeigner, de vroegere Sak sische minister-president, is naar de ge vangenis in Bauzen overgebracht om daar zijn straf te ondergaan. De Beiersche premier heeft in een .•schrijven aan de intergeallieerde militaire controle-commissie zijn leedwezen uitge sproken over de onheusche bejegening, die eenige leden dier commissie van de zijde der bevolking in Ingolstadt hebben onder vonden. Do Saksische Landdag heeft met 50 tegen 43 stemmen het voorstel tot ont binding verworpen. Een communistische motie van wantrouwen Werd verworpen met alleen de communistische stemmen voor. D|e Landdag komt 10 December weer bijeen. Zaterdagochtend is een deel van de bemanning van de Z- R. ITT te Bremen teruggekeerd. Dit' Eekener, die het bevel over het luchtschip heeft gevoerd, vertrekt Zaterdag uit New York. Een flacon Foster's Maagpiilen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn en verstopping. Foster's Maagpiilen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f0,65: in apotheken en dro gistzaken'. (10) De actie in deR.K. Staatspartij. Het bestuur van den Algemeenen Bond der R. K. Rijkskieskring-organisaties in Nederland vergaderde Vrijdagavond ter bespreking van de houding, in te nemen ten aanzien van de oprichting van het z.g. democratisch 'Verbond „St. Michael". Eerst werd besproken de houding van Prof. Veraart in deze actie. Het bestuur achtte het eenstemmig onjuist, dat prof. Veraart, zijnde zelf lid van 'tBondsbe- stuur, ''de plannen, die hij ten aanzien der „S't. MiehaeF'-organisatie had. niet van te voren in dat bestuur tot een zijnen op de groene feestweiden geweest, die, buiten de Steenen poort gelegen, de verzamelplaats van alle mogelijke uit spanningen zijn, die bij zulke volksfeesten meestal voorkomen. Een ander bekend Hamburgsch feest is het „Weezengroen". Dlaarbij vormen de weeskinderen van het stadsweeshuis het middenpunt. Die over heden en alle stamden wedijveren om- hun belangstelling aan den dag' te leggen. Op den Lammeravond wordt als 't ware het geheele volk weer kinderen. Nadat zij de woningen met groene kransen heb ben gesierd, begeven zij zich in troepjes naar het groene feestterrein buiten de Steenen poort. Als zij 's avonds terug- keeren, dragen de kleinen tot aandenken aan den vroolijken namiddag gesneden lammetjes in de hand. De Lammeravond viel spoedig na het lentefeest te Uhlenhorst in, dat Wouter had bijgewoond. In de laatste jaren was hij daar niet geweest, maar ditmaal was hij er voor zijn kleinen handel. Den ver koop van couranten, platen en bladwijzers had hij laten varen. De handel met de boeken uit den winkel van den heer Van Velde loonde zich beter. Als een eigenaardig, bontgekleurd pron te boek zagen de feestweiden er uit (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1