Dit de Provincie. WONDERLIJK GELEID. Kerknieuws. EEN N EEBLÜr(r LEn^E^N IJ Ntj volgde als schril contrast een rede van den communist v. Ravesteijn. Deze zei, dat de houding der regeering getuigt van gering schatting voor de ambtenaren en voor de Kamer. Achter de groene tafel zitten nu de substituut van den minister van Financiën en de executeur in den persoon van den mi nister van Marine. De minister van Financiën die er behoorde te zijn, is niet aanwezig, maar toch presideert zijn geest. FEIII8LLETOW. 28). Gesprongen Handen. JSSbf ff Ruwe,Schrale Huid en Huidwondjes t Springende Li ppea 'PUROL per doos 30-60"90c. Tuben ÖOc. Bij Apohh. en Drogisten. lijk behandeld worden met de jongelui. Na de repliek van den heer Gerhard kre gen we in de rede van staatsman Braat een geheel ander geluid te hooren. Vond de socialistische interpellant, dat de Regee ring veel te veel op de ambtenaarssalarissen had gekort, de plattelander Braat was van meening, dat de Regeering lang niet ver genoeg was gegaan. En ,hg ging aan het ver gelijken van het inkomen der ambtenaren en dat yan de landbouwende bevolking, waar bij bleek, dat laatstgenoemde categorie heel wat minder verdiende. En men moet nu niet zeggen, dat een ambtenaar veel meer moet kennen. Men is ook zoo maar geen land bouwer; daar is ook een leertijd van 10 tot 15 jaar voor noodig, merkte de platte- landsafgevaardigde op. Interrupties en gelach hinderden Braat niet. Tenslotte vroeg hijnog verdere inkrimping der salarissen, verhoo ging der pensioenstortingen, afschaffing van kindertoeslagen, enz. Dhr v. Ravesteijn diende ook een motie in, welke tot strekking had om geen enkele korting toe te passen op de salarissen der ambtenaren, die vóór 1924 een weekloon hadden van f 40 of minder. Een vijfde spreker van links was dhr Ke telaar, die zich geheel bij de opmerkingen van den heer Gerhard aansloot en zich even als deze over het antwoord van den minister zeer teleurgesteld verklaarde. Dhr Bongaerts (R.-K.) maakte een verge lijking met het particuliere bedrijf. Een me taalarbeider kan het in een eerste klas gemeente brengen tot f28.50 per week. Het maximum van een rijkswerkman is f33 plus kindertoeslag. Deze spreker, al had hij eeni- ge .critiek, steunde de regeeringspolitiek. Dhr Snoeck Henkemans (C.-H.) had tegen de verklaring van de regeering, dat de meer dere opbrengst der middelen ten goede zal komen aan de ambtenaren, bezwaar. Hier wordt in bedekten vorm het ambtenaarssa laris tot sluitpost gemaakt. Ook deze spre ker vroeg, evenals de vorige, nog eenige „plooien glad te strijken" en vooral te den ken aan de weder-instelling van het insti tuut voor het georganiseerd overleg. Daar moeten regeering en ambtenaren elkander trachten te vinden. Dhr Schouten (A.-R.) wees er op, dat het niet mogelijk gebleken is de begrooting slui tend te maken zonder de salarissen aan te tasten. Van alle zijden, behalve door do communisten, is dit toegegeven. Waar de zaak zóó staat, kan men alleen verschillen over de mate van salarisverlaging. Inzake het overleg, wees deze spreker er op, dat dit slechts met één commissie (de Centrale) mislukt is. Met de commissie-de .Wilde e.a. ging het beter. De schuld voor deze mislukking ligt dan ook niet bij de regeering. De kortingen van Mei en October kunnen niet worden gescheiden, zooals de heer Ger hard dat wildezij zijn twee onderdeelen ran één geheel. Het is voor het geheele Nederlandsche volk van het grootste belang, dat het tot een sluitende begrooting komt. Overigens vroegen de drie rechtsche spre kers den minister dringend, indien zulks eenigs- zinfi mogelijk is, de al te scherpe kanten voor de ongehuwden, die naar het nieuwe bezoldigingsbesluit worden betaald, wat weg te nemen. Het best zal dit kunnen geschie den, zei dhr Schouten, als de nieuwe over- leg-oommissie het salarisbesluit eens ernstig bestudeert en daarover haar advies uitbrengt. De minister knikte hierbij instemmend. Middelburg. In de heden (Vrijdag) ge houden zitting van het centraal stem Zijn stem klonk reeds lang niet zoo vast meer. Dat kwam door het beven van zijn beangstigd hait in zijn binnen ste. De avondschemering begon nu te val len. De eerste lichtkogels stegen op. Ben tooveracbtige glans verspreidde zich over het donkere water. jWouter stond op het punt om van verdere pogingen af te zien. Trok hij zijn onkosten om hier te komen er af, dan had hij geen cent verdiend. Die men- Schen hadden nu geen lust om te koopen iof handel te drijven. Hij had meer zulke misrekeningen op gedaan, maar hij wist ook, dat de kinde ren nog het eerst zijn bondgeaooten wer den. Naar hen zag hij dus rond. Diaar liep een klein troepje te sjoelen. Hij baande zich door de menigte een weg er heen en liet hun zijn platen „en bladwijzers zien. Ben klein meisje, 'in het wit gekleed, met een blauwe sjerpom, huppelde van een der tafeltjes naar hem toe en be- j wonderde zijn koopwaren. bureau voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten werd gekozen verklaard de heer C. J. Boogerd, burgemeester vau Kerkwerve, wonende te Zierikzee, in de plaats van den heer F. L. Hensel te Vlis- singen, die de provincie gaat verlaten. De heer Boogerd is de "opvolger op de lijst der Chr.-Ilist. GOES. Brand. Gisteravond even vóór zes ontdekten overburen en voorbijgan gers een begin van brand op de woon kamer boven den bakkerswinkel van den heer Harmsen in de Lange Kerkstraat. Toen de heer Harmsen gewaarschuwd werd was hij juist bezig een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het niet voldoende brandeirt van het gaslicht in woonkamer en bakkerij. Of in een gaslek de oorzaak van den brand moet gezocht worden? Niemand zal het wel definitief kunnen uitmaken. Hoe het zij, de brand breidde zich steeds meer uit, zoodat dhr. H. en zijn vrouw vauwege den rook niet meer in de bovenkamer konden komen. Brandweer en politie werden gewaarschuwd en buren redden nog uit den winkel wat er in de haast te redden was. Van het meubilair, kleeding, enz. kon niets meer in veiligheid worden gebracht. Betrekkelijk vlug kon water gegeven worden en gedurende den korten tijd, dat gespoten werd (pl. m. 2 minuten) min derde het vuur zichtbaar in hevigheid. Toen werden echter de beide standpijpen waarschijnlijk door onbevoegden, die, hoewel uit goeden wil, assisteeren wil den stukgetrokken en stond het blus- schingswerk ongeveer een kwartier stil. In dien tijd nam de brand grooler omvang aan en kreeg hij zelfs een drei gend aanzien. Gelukkig, dat het stil weer was, anders had het vuur zich zeer waar schijnlijk ook medegedeeld aan het be lendende perceel van de wed. Talsma, dat nu behouden is, al heeft het ernstige waterschade bekomen. Toen ten tweeden male, en nu vanaf ljgt dak en van de straat, water gege ven werd, slaagde men er in- het vuur meester te worden. De bovenverdieping is zoo goed als uitgebrand. Beneden is het nog wel zoover niet gekomen, maar de brand en waterschade is hier toch groot. De keuken en de bakkerij hebben minder geleden. De laatste is zélfs vrij wel ongeschonden. Te half acht was het blusschingswerk beëindigd. Geen wonder, dat de brand veel volk op de been bracht. Wij hoorden naar aanleiding van dezen brand veel critiek op politie en brandweer. Wij vertrouwen echter, dat de autoriteiten (burgemeester, wethouders, raadsleden), die op het terrein van den brand aan wezig waren, de fouten wel zullen 'hebben opgemerkt en voor zooveel noodig eenige reorganisatie zullen tot stand brengen. Onze indruk was, dat de mannen van de brandweer en ook vele anderen 'hun uiterste best deden, maar dat er aan de organisatie wel wat ontbrak. Ook blij ven wij het een fout achten, dat er niet direct geluid wordt. Het z.g. waarschuwen heeft ook nu veel tijdverlies veroorzaakt De politie is bij luiden vlugger bij elkaar en is dan beter in staat, de straten af te zetten dan gisteravond. Kruiningen. In de raadsvergadering van Donderdagavond waren aanwezig eif leden. Tot zetters zijn benoemd de hee ren. J. Kostense en J. Sinke. Aan de orde was daarna het onderhandsch verpach ten van het niet gebruikte gedeelte van bouwgrond bij de woningbouw te Hans- weert, groot 89-63 A. aan F. N. Nieuwen- huize te Hans weert voor 7 jaren. Met alg. stemmen werd dojfe verpachting goed gekeurd voor de som van f 75 per gemot. Naar aanleiding van het verzoek der 3-L.M. om de politieverordening te wij zigen met het oog op het ophouden der duiven, werd met alg. stemmen goedge vonden, dat van 15 Maart tot 1 Mei de duiven niet mogen uitvliegen, behoudens enkele uitzonderingsbepalingen. Het voor- haamste punt was bet nemen van een beslissing omtrent de openbare lagere school alhier. De voorzitter meent, dat een geheel nieuwe school met bewaar school en speelterreinen op een terrein van Dhr Vereeke het meest afdoende en in het belang der gemeente is, doch Ss huiverig voor den hoogen grondprijs. Omtrent den toestand der bestaande school bleken de meeningen verschillend. Het kind snelde zoo gezwind mogelijk terug en verzocht haar moeder, een klei nigheid van haar te koopen. „De platen zijn zoo mooi en de bladwijzers ook". Wouter droeg zorg, haar op den voet te volgen. l Een kunstige zon spreidde juist in het donkere luchtruim haar vlammende krin gen en schichten uit. Een verblindend! licht omringde voor een oogenblik de 'gezelschappen aan de tafeltjes en de lie den die verderop zaten, stonden of rond liepen. Wouters blik was onafgewend op het gelaat van het meisje gericht. Eensklaps, als met een plotselingen schok, kwam er een herinnering bij hem op. Het moest lang, lang geleden zijn. Hij had het geval bijna geheel vergeten. Wie, buiten hem, had het de moeite waard geacht, het in gedachten te houden Doch hij zelf werd nog bij de herinnering als door een ijskoude rilling overvallen. „Zijt ge vroeger niet eens in het wa ter gevallen?" vroeg hij aan de kleine. Vol verwondering zag het kind hem aan, maar zij knikte toch. „In het Alster-bassin". i „Uw hoepel was in het water gevallen; gij woudt hem vasthouden, en vieft or mede in". r „Hoe weet ge dat zoo?" Wethouder Kostense zegt, niet te geiooveu dat de school versleten is, wel, dat ze verwaarloosd is, en met grondige; restauratie in orde is te maken. Ook wethouder Van Hotegem is deze) meeuing toegedaan. Dhr Kole zou graag een nieuwe school zien verrijzen, daar de oude niet meer deugt eri zeer onge zond is, eu enkele dingen aan het adres van het Bijzonder onderwijs worden door hem aangevoerd. Ook dhr Visscher is tegen restauratie der bestaande school. Na langdurige bespreking komt in stem ming het plan nieuwbouw op nieuw ter rein. Voor stemden dhrn Kole, en Vis scher. Het tweede voorstel om nieuw bouw op de plaats waar de oude staat, wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor nieuwbouw stemden 'de heeren: Visscher, Elsman. Kole, v. d. Straaten en Sinke; tegen de heeren: Kostense, v. Hootegem, Dek, Minnaar, Francoijs en Marcusse. Het derde voorstel om de be staande school grondig te restaureeren werd met 6 tegen 5 stemmen aangeno men. Bij de rondvraag vestigt de heer Francoijs de aandacht op de gaslantaarn bij Dl- Sinke die doojf de takken van een boom veel te weinig licht geeft op de straat, alsook de lantaarn bij de bewaar school, die gunstiger geplaatst zou kun nen worden. Die voorzitter zegt overwe ging toe. Daarna sluiting. Ellewoutsdijk. Woensdag vergaderde de Raad. Na lezing der notulen maakt dhr- Verheike de opmerking betreffende de vo rige stemming over het voorstel van B. en W. (ingebruikgeving gebouw Haven rechten aan den agent Loenhoud), dat de secretaris heeft genotuleerd dat hij (Ver heike) er heeft vóór gestemd, doch hij beweert er te hebben tegen gestemd. Wet houder Meulenberg zegt, dat Verheike wel degelijk heeft vóór gestemd, 't welk blijkt uit de aanteekening en dat na afloop der vorige vergadering nog pertinent de vraag gesteld is aan den secretaris of deze aanteekening juist was in verband met de discussie, door dhr. Verheike hierover ge houden, welke toen blijk gaf, dat hij zich met het voorstel van B. en W. niet kon vereenigen, waarop door den secretaris werd geantwoord en ook door den bur- geimeester en weth. v. d. Velde, dat zulks volkomen juist was. De voorzitter zegt, dat de opmerking, gemaakt door dhr. Ver heike, zal worden weergegeven in de no tulen van deze vergadering, waarop door weth. Meulenberg werd geantwoord, dat wanneer deze bemerking wordt opgeno men, dit aan jiet feit niets af doet, dus; dat het voorstemmen van dhr. Verheike door deze bemerking niet kan worden weggenomen. Ingekomen is een mededeeling van Ged. Staten, dat J. Verheike en C. Behage benoemd zijn als zetters voor de directe belastingen. Schrijven van den geneeskundigen dienst, waarin te kennen wordt gegeven dat, mocht er onverwacht een epidemie of besmettelijke ziekte voorkomen, de.pa tiënten, wanneer een ziekenlokaal of barak ontbreekt, kunnen worden verpleegd in het Gasthuis te Goes, waax door den ge neeskundigen dienst met het Gasthuis te Goes een regeling wordt getroffen. Dit schrijven zal beantwoord worden met de mededeeling, dat hier een zeer geschikt ziekenlokaal aanwezig is. Goedkeuring van Ged. Staten is ontvangen op het besluit betreffende verhaal van pensioenbijdrage gemeente-ambtenaren. Eveneens omtrent de huishuur van den gemeentewerkman. Verder een schrijven van de N. V. Spoor weg-Mij. Zuid-Bevelaud, dat vergunning is verkregen voor ingebruikneming gedeelte weg, welke voor deze gemeente geldt over een gedeelte van den Molenweg. Verder een schrijven van het B. Arm bestuur, dat het op een aan haar daartoe gedaan verzoek van B. en W., bereid is tot wederopzeggens toe de kosten op zich te nemen van een in de stichting Vrederust opgenomen verpleegde. Terug ontvangen van Ged. Staten de gemeentebegrooting van 1925 met enkele opmerkingen van administratieven aard. De gemeente-begrooting verandert daar door in ontvang tot een bedrag van f 25.935,ll1/» met een post van onvoorzien van f 1902,021/2. Verder wordt medegedeeld, dat inge schreven is voor het leveren van de Se- noodigdê petroleum voor de gemeente door Jan r. Doorn Mz. voor H3/io cent per liter en door P. Paulusse voor 11 cent per liter. Gegund aan den laagstën in schrijver. De begrooting 1924 wordt gewijzigd en verhoogd in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 850 in verband met de meerdere ontvangst van gemeentelijke in komstenbelasting. Aangenomen wordt het bekende ver zoek van het hoofdbestuur der Z. L.' M. betreffende liet vasthouden der hok- duiven. Benoeming lid Burg. Armbestuur we gens periodieke aftreding va.n het lid M. Meulenberg Jz. Mede aanbevolen was door het B. A. P. de Breu Jz. Benoemd werd met alg. st. M. Meulenberg Jz. Verzoek van het Nutsdepartement Elle woutsdijk om een bijdrage uit de gemeen tekas in de kosten van het in de a.s. wintermaanden te geven avondschool- onderwijs. Wordt van de agenda afge voerd, omdat er geen voldoende deelname verzekerd is. Verzoek van dr Folmer, gemeente geneesheer, om verhooging van jaarwedde, die sedert zijn benoeming ongewijzigd is gebleven en wel met f 6. De voorzitter licht in verband met een onderhoud met dr Folmer dit verzoek nader toe en zegt dat "dit in verband staat met een in de vorige vergadering genomen besluit be treffende de 4pCt. bijdrage pensioenrege ling. Dit verzoek is in het college van B. en W. niet behandeld wegens te late ont vangst. Weth. Meulenberg kan dit ver zoek niet steunen, aangezien bij het toe staan van dit verzoek een toestand wordt geschapen, die den weg opent voor even tueel vólgende verzoeken der gemeente ambtenaren. Spr. zegt, dat het niet gaat oim het bedrag als zoodanig, ook niet te gen den persoon van dr Folmer, doch hij wil niet medewerken tot het scheppen van uitzonderingen. Eigenlijk is het mos terd na den maaltijd, aangezien dr Fol mer in den gullen tijd geen verhooging heeft gevraagd. Dit gaf den indruk, dat dr Folmer tevreden was met zijn bezol diging en bovendien acht hij het beneden de waardigheid van den Raad om iemand met f 6 te verhoogen. Verschillende le den nemen aan deze bespreking deel, waarop door den heer Rinders een voor stel werd gedaan om een verhooging toe te staan. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Daarna wordt bepaald, het sa laris te verhoogen met f 25. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Door den voorzitter wordt namens B. en W. medegedeeld, dat de voltooide straat- en havenwerken zijn opgenomen en in orde bevonden. Den aannemer zal de laatste termijn worden ter hand gesteld. Door een der leden wordt gevraagd wan neer dr Folmer 30 jaar als gemeente geneesheer zal zijn aangesteld. De voor zitter deelt mede, dat de juiste datum is 1 April 1925. Dhr Verheike vraagt, wan neer de leden jn de gelegenheid gesteld zullen worden de verordeningen en in structies der gemeente-ambtenaren in ont vangst te nemen, daar dit in een der vo rige vergaderingen door den voorzitter is toegezegd en er tot heden geen gevolg aan gegeven is. De voorzitter zegt: wan neer alle leden deze dingen in hun bezit zouden willen hebben, er door de ver schillende veranderingen nieuwe afdruk ken gemaakt zouden moeten worden. Wan neer de Raad B. en W. daartoe machtigt, zal er tot overgegaan worden, wat door allen wordt goedgevonden. Dhr. Rinders vraagt of het stukje grond tegenover dhr. v. Liere eigendom is van de gemeente of van een particulier. De voorzitter deelt mede, dat dit eigendom is der familie van Hatfcem. Dhr. R. vraagt verder hoe dit zit, daar er van gemeente wege een afheining is geplaatst, terwijl volgens zijn inzicht de familie v. Hattem v.oor deze aansprakelijk is. De voorzitter zegt, dat door de familie v. Hattem in verband met het verbreeden der straat is toegestaan, gedeeltelijk gebruik te ma ken van dit terrein en aangezien de oude afheining versleten waj,, er voor beider rekening een nieuwe afheining is gezet- Dhr. Rinders vraagt verder in verband met 't opruimen van 't slijk op 't haven terrein en de vergoeding die daarvoor door de fabrieken gegeven wordt, in wiens kas deze vloeit. De voorzitter zegt, dat de fabrikanten jia afloop der bieten campagne 1 cent per 1000 K.G- aange voerde bieten betalen. Dit bedrag wordt aan den havenmeester geschonken, die daarvoor zelf het terrein in orde moet brengen of laten brengen. Dhr. Rinders vraagt, door wie tijdens de campagne het overtollige slijk van liet terrein moet wor den gevoerd of opgeruimd. De voorzitter deelt medé, dat een der havenarbeiders een onderhoud met de wethouders be treffende deze zaak heeft gehad en nu door "B. en W. in deze een oplossing is gevonden. Tot beider genoegen is in deze zaak een regeling getroffen. Oudelande. In een gisterenavond gehou den ledenvergadering der vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs werd het be stuur machtiging verleend over te gaan tot verkoop van de onderwijzerswoning. Wolfaartsdijk, Donderdagavond gaf het Monclorgelorkest uit Goes onder leiding van haar directeur dhr P, B. van Sprang, een concert in het gebouw Tavenu. Een 11-tal muzieknummers werden op keurige wijze uitgevoerd en na elk nummer viel een krachtig applaus den spelers ten deel. Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet. Het aanwezige publiek- stem de met een krachtig applaus in met dhr J. A. Koert, die een woord van dank bracht voor de aangename en mooie mu ziek, die ten gehoore was gebracht. Krabbendijke. Door Zuster Vervloei is van een inwoner uit Waarde in dank f5 ontvangen voor de Wijkverpleging. Zierikzee. Dinsdagvoormiddag kreeg een vrouw, waarschijnlijk door het onvoor zichtig aanmaken van een kachel met pe troleum, de vlam iu l'et gelaat, waardoor vrij ernstige brandwonden ontstonden. In haar angst vluchtte het slachtoffer naar buiten en sprong in een welput, waaruit zij, dank zij de inmiddels op het hulp geroep toegeschoten buren, werd gered. Poortvliet. De buurtschappen „Raad" en „Malland", behoorende tot de gemeente Poortvliet, tellen ongeveer 130 bewoners. Doordat het dorp Scherpenisse veel na derbij voor deze menschen ligt dan hun dorp Poortvliet, verkeeren de meesten hunner met Scherpenisse; de kinderen komen er ter school en velen komen ook aldaar ter kerk en zoo komen zij niet te Poortvliet dan cwn hun stemplicht te vol brengen en hun belastingen te betalen. Met het oog op vorenstaande heeft er dezer dagen onder de bewoners der beide buurtschappen een lijst gecirculeerd, welke door alle hoofden van gezinnen en kiezers is geteekend en aan Ged. Staten gezon den, inhoudend het verzoek om te wil len bevorderen, dat hun buurtschappen van de gemeente Poortvliet worden ge scheiden en aan de gemeente Scherpe nisse worden toegevoegd. (M. C.) Eede. Zondagnamiddag werd een zekere A. M., wonende alhier en Hollander van geboorte, plotseling toen bij zich op een 10-tal meters van de Belgische grens be vond, door Belgische douaniers, in bur- gerkleeding, die van achter een heg op Nederlandsch gebied te voorschijn kwa men, vastgegrepen en gesommeerd mede te gaan op Belgisch grondgebied. Toen hij weigerde aan deze sommatie te voldoen, verscheen nog een douanier ten too- neele. Er ontstond een worsteling. M. werd ter aarde geworpen en medegesleurd in de richting van België. M. wist zich ech ter aan een grenspaal vast te klampen, zoodat men niet verder kon. Op zijn hulp geroep waren inmiddels enkele personen uit een nabij zijnd café gekomen, waarop de douaniers M. loslieten. Daar M. nog wat op zijn kerfstok heeft in België, ver moedt men dat men hem op deze wijze heeft willen inrekenen. De politie lieeft de zaak in handen. (M. C.) Ned. flerv. Kerk. Beroepen te Steenbergen J. Slot te Lek ker kerk. Bedankt voor Rilland-Bath (toez.) door dr W. D. v. Wijngaarden, emerituspred. te'Voorschoten. te veel geld". „Dus gij wilt slechts hebben, wat gij vorderen kunt? Noem dan den prijs." „Hei zal ons wel wat moeilijk vallen al die heerlijkheden mede naar huis te nemen", zeide de heer lachend tot de zijnen. „Mij dunkt, dat Alli met genoegen de grootste helft zal dragen". Zij juichte en huppelde van geluk. „Mag ik er iets van weggeven, papa?" vroeg zij. terwijl haar vriendinnetjes o>p haar afkwamen. „Gij moogt er van weggeven zooveel gij wilt", antwoordde haar vader. Het kind riep terstond haar makkertjes tot zich, die vol verrukking geraakten bij deze uitdeeling. Wouters stemming was als door too- verslag geheel veranderd. Ook hij straalde van blijdschap. Na het stamelen van de vurigste dankbetuigingen wilde hij naar de aanlegplaats, waar juist een notedop het sein van vertrek floot. - De heer hield hem echter terug en zeide: „Er vaart alle ©ogenblikken een bootje af, gij behoeft U dus niet zoo te haasten. Vertel mij eens het een en ander van uw levensloop, en uw werk, hoe gij heet en waar gij woont". (Wprdt vervolgd). „Kent ge mij dan 'niet meer?" 'ï»i schudde haar krullekopje. „Ik weet wel, dat gij de courantenjon gen zijt en de Eenarm heet". Het was laat voor hem geworden, veel later dan hij gedacht had, huiswaarts te keeren. Zijn bespottelijk nietig debiet, de uitgaven die hij zich getroost had om hier eenige winst te behalen, de flauwe herinnering die het kind slechts van haar weldoener, haar redder, had behouden een plotselinge droefheid maakte zich met geweld van hem meester, hij wist zelf niet hoe, en als een vlijmende pijn sneed hem die droefheid door bet hart, lig was „de couranten jongen van Ham burg", „de Eenarm", anders niets, niets meer De stukken vuurwerk vlogen sissend in de hoogte, vlamden, knetterden, ratelden en berstten;"zoel, buitengewoon zoel, woei de leatekoelte als bloemengeur door de aonkeie schemering; met zonderlinge kleurspelingen schitterde de lichte klee ding der dames als groote bloemen op levende bedden; een spookachtige en be- tooverende indruk maakte zich Van zijn zinnen meester; hij had wél mede wil len juichen gelijk de kinderen, die spron gen en jubelden, en toch kon hjj zijn tranen bijna niet bedwingen van spijt en teleurstelling. Hf gevoelde zich al leen, eenzaam en ter zijde geworpen, alsof hij nooit goed deed en niet gewerkt niet gehoopt, niet geloofd had. Een hand greep hem bij zijn mouw, terwijl hij daar zoo in gedachten ver zonken, als een standbeeld, wrevelig en (misnoegd te midden van al het leven en gewoel stond- „Mijn jongen", zeide iemand tot hem, „kent gij dat kind? Wie heeft het uit het water gehaald? Weet gij dat? s „Dat heb ik gedaan", sprak hij1 nu. „Waarom vraagt gij: mij dat nog? Ik ben 'het toch immers maa,r geweest, de Eenarm, die bijna voor het kind ver dronken was; en zou er dan wel een haan naar gekraaid hebben? Laat mij gaan; waarom vraagt ge mij dat?" dit alles lag in den toon van zijn antwoord opgesloten. „Laat ons uw artikeltjes eens zien?" Édt bracht hem tot zijn bewustzijn en tot het doel zijner komst terug. Vergeten was de innerlijke tweestrijd. Hij spreidde de platen en "boekjes op bet tafeltje uit. „Aardig goedje", merkte de heer op, die bij zijn familie gekomen was en, na dat hij het onderwerp van het gesprek vernomen had, hem had aangesproken. „Hier, neem dit geld er voor". „Gij wilt dus alles behouden?" vroeg hf verbaasd. „Maar ook dan nog is er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2